S££ ÏÏSZFSZZZ - DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 45ste Jaargang. Donderdagfll Mei 1922. N«. 13334. 1 BK nc,K... IQ A dv ertentiën 1—5 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal o. o' plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maanden 2—, per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. |gjgp|g2> toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlands®!» Nieuws DE CONFERENTIE TE GENUA. De Russische kwestie. Nogmaals komt uit Genua het bericht, dat het met de oplossmg der Russische kwestie nog niet wil vlotten. Gisternacht heeft Tsjitsjerin het Russische antwoord op de memorie der geallieerden aan Facta wel overhandigd, maar na een lang onder houd dat Tsjitsjerin in het begin van den namid dag met Scbanzer had gehad, liet de Sovjet delegatie weten, dat zij de bekendmaking van het antwoord op het memorandum uitstelde De bekendmaking van het commentaar, dat Rakofski op het antwoord zou geven, is even eens uitgesteld. Algemeen verwachtte men gister, dat het ant woord van de Russen op het memorandum der geallieerden zou worden gepubliceerd. De publi catie daarvan werd tegen gister aangekondigd en blijkbaar was aan de Italiaansche delegatie vooraf mededeeling gedaan van den inhoud van het antwoord, want het socialistische dagblad van Genua kon gistermorgen de strekking van het Russische antwoord reeds weergeven. Thans wordt evenwel verklaard, dat het antwoord op zijn allervioegst eerst heden zal worden gepubliceerd. Dit moet waarschijn lijk worden beschouwd als het gevolg van het onderhoud, dat Tsjitsjerin heeft gehad met den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Za ken, Schanzer. Men zegt, dat de Sovjet-delegatie, ten gevolge van dit onderhoud waarschijnlijk baar antwoord op het memorandum nog zal wijzigen, om het minder onaannemelijk voor de geallieerden te maken. Omtrent artikel 7 van het geal'ieerde memoran dum, dat handelt over het buitenlandsch parti culier bezit in Rusland, wordt in het oorspron kelijk Russische antwoord een uitvoerige histo rische uiteenzetting gegeven van de nationalisa tie van bet particulier bezit tijdens de Fransche en andere revoluties over een tijdsverloop van 150 jaar. Voorgesteld wordt, genoemd artikel te la ten beoordeelen door een commissie van ex perts, terwijl inmiddels de punten van het do cument aan een wederzijdsche bespreking zou den kunnen worden onderworpen. Naar verluidt verminderde de Sovjet-delega tie haar eisch, ten aanzien van het verstrek ken van een leening aan de Sovjet-regeering tot een bedrag van 200 millioen pond sterling in goud Zelfs met deze reductie evenwel wordt het Rus sische antwoord niet aannemelijk geacht. Van daar ook de vertraging in de publicatie van het antwoord Uit Genua wordt nader gemeld De be richten omtrent het gebeurde met, de Russische antwoordnota spreken elkaar tegen. Volgens som mige berichten heeft de Russische delegatie haar antwoord zelf ingetrokken, omdat zij nade re instructie uit Moskou niet betrekking tot een wijziging van het antwoord zou hebben ontvan gen. Volgens andere berichten zou echter Lloyd George na een onderhoud met Isjitsjeiin de nota aan de Russische delegatie hebben teiug- gegeven. Volgens dit bericht heeft Tsjitsjerin, toen hij van zijn bespreking in het Palazzo Ilea e naar Rapallo was teruggekeerd, de leden van de Russische delegatie tot een voltallige zitting bijeengeroepen, ten einde over het verloop dezer besprekingen te beraadslagen. De leden der Russische delegatie waren van meening, dat door de teruggave van het Russische antwoord een zeer ernstig en geheel nieuwen toestand is ontstaan, voor welks bespreking minstens een dag noodig zou zijn, o.m. omdat tevoren de regeering te Moskou met het gebeurde in kennis zou moeten worden gesteld. In Italiaansche kringen verwacht men dat bet Russische antwoord heden officieel zal wor den gepubliceerd. Havas verneemt daaromtrent, dat cc ian sche delegatie zich tegen ieder nieuw uitstel van de zijde der sovjet-delegatie zal verzetten. Met betrekking tot de besprekingen te Genua wordt gemeld, dat België de teruggave van het particulier eigendom zal blijven eischen. I ïeiop kunnen slechts uitzonderingen worden gemaakt in nauwkeurig omschreven en beperkte gevallen. En in deze gevallen zal dan nog het scheidsge recht de schadeloosstelling moeten bepalen welke aan den eigenaar zal worden toegekend het geen niet in den vorm van obligaties der foovet- regeering mag geschieden. Het Vaticaan en Ru sla na. In den loop van gister heeft de zant Pizzardo een bezoek gebrach Y George Om met hem het schrijven van te bespreken. Dit schrijven is gister doo j dent Facta aan Tsjitsjerin overhandigd Het werd door de geallieerden g "a"genH,t Eur.pe«»cl,« Pact- Op initiatief van de Nederlands cta de egan, Zwitserland gister te Pegli bijeengekomen en hebben zij beraadslaagd over de kwestie van het Europeesche pact. Ten einde de mogelijkheid van verwarring, ten nadeele van den Volkenbond in tie toekomst te voorkomen, heeft men o.m. het denkbeeld be sproken om in het pact een bepaling op te nemen Volgens welke het pact vervalt, zoodra alle onderteekenaars daarvan lid zullen zijn geworden van den Volkenbond. Dit denkbeeld heeft een gunstige ontvangst gevonden. geen een nieuwe samenstelling van de regeering noodzakelijk zou maken. In het onderhoud, dat Van Karnebeek _r7 een week geleden met Lloyd George heeft gehad, had hij reeds de meening van den Engelschen premier daarover ingewonnen. Met een kleine reserve betuigde deze zijn instemming met het geopperde denkbeeld. Petroleu m-k westies. Uit Londen wordt gemeld Leslie Urquhart, die aanzienlijke commercieele belangen in Rusland heeft, is uit Genua teruggekeerd en schrijft thans in de „Fin. Times" naar aanleiding van de geruchten, betreffende een monopolis tische overeenkomst tusschen de Shell en de Sovjetregeering, dat Tsjitsjerin en zijn collega's niets gedaan hebben om de loopencle geruchten te ontzenuwen. Hij geeft de volgende interessante cijfers: lo. De Russische olievelden zijn niet in staat olie naar het buitenland te exporteeren, 2e om de productie zelfs maar op peil te brengen van 1917, zullen minstens 5 jaren moeten besteed worden om nieuwe bronnen aan te boren, 3e dit zal een bedrag van niet minder dan a 20 millioen vereischen, afgezien nog van de uitga ven, om de ondernemingen in hun vroegeren staat terug te brengen, terwijl zelfs wanneer het productie-niveau van 1917 is bereikt, de verbetering van het Russische transportwezen en industrie, de geheele opbrengst zal absorbeeren, zoodat Rusland gedurende vele jaren importeur en geen exporteur van petroleum zal zijn. DUITSCHLAND. De Duitsche nota in zake de schadeloosstelling, die gister te Parijs is overhandigd, stemt in met het beginsel, dat de staatsuitgaven door de op brengst van de belastingen en door binnenland- sche leeningen zonder verhoogde inflatie van het, geldwezen moeten werden bestreden. In de nota wordt beloofd, dit beginsel te zullen uitvoeren, doch ook een buitenlandsche leening wordt be slist noodzakelijk geoordeeld. Aan het erlangen van de Commissie \an Herstel in zake een ver hooging der belastingen met zestig milliard mark voor 31 Mei a.s. kan niet worden vol daan, doch de Duitsche regeering wenseht eerst een plan in te dienen, waarin met dezen eisch rekening wordt gehouden. Ten tweede erkent de Duitsche regeering, dat de Commissie van Herstel de Duitsche souvereiniteit in financieele aangelegenheden eerbiedigt en dat zij bij het herstel der rijks financiën steun wil verleenen. De regeering zal aan de Commissie alle gewenschte inlichtinge verstrekken en zich tijdens de regeling van Duitscldand's betalingsverplichtingen in zake de door haar ontworpen maatregelen met de Commissie in verbinding stellen. De Duitsche regeering zal voorts de door de Comnfissie opgesomde voorwaarden met inachtneming van het bovenstaande zoo goed mogelijk vervullen. Zij acht eenige eischen echter onuitvoerbaar en verwijst in verband daarmede naar het aanbod der Commissies d.d. 13 April om elk practisch Duitsche voorstel, dat tot strekking heeft, de financieele moei lijkheden te overwinnen, te onderzoeken. IERLAND. De onderhandelingen tusschen de Vrijstaten en de republikeinsche partij in Ierland hebben geen basis voor het sluiten van een overeenkomst opgeleverd. In den Dail Eireann werd1 gister middag dienaangaande een verklaring afgelegd. Naar verluidt zijn door de onderhandelings commissie uit den Dail Eiereann ijverige pogin gen in het werk gesteld om den vrede in Ierland te verzekeren. SPANJE EN MAROKKO. ■Volgens berichten uit Tetoean zou Tazaroet, de laatste wijkplaats van Raisoeli, geheel omsingeld zijn door de Spanjaarden. Men verwacht, dat de plaats binnenkort in handen der Spanjaarden zal vallen, daar de omsingelden bovendien aanhoudend van uit de luchtbestookt worden. Wanneer Tazaroet genomen is, worden de krijgsverrichtingen in het westen als geëindigd beschouwd en heel wat troepen naar Spanje teruggezonden. Zelfs is de repatrieering reeds begonnen. AMERIKA EN DE GEALLIEERDEN. Uit New-York wordt gemeld, dat zoodra de financieele deskundigen die thans te Genua aan den arbeid zijn, van daar hebben kunnen ver trekken, kan worden verwacht, dat voort gang zal worden gemaakt met de onderhandelin gen over de terugbetaling der schulden van de geallieerden aan de Ver. Staten. Tot dusver is het eenige wat in verband met deze zaak is verricht, dat verscheiden aan de Unie schuldhebbende naties mededeelingen heb ben aangeboden over haar financieelen toestand, zooals door de (Amerikaansche) commissie voor de terugbetaling was verzocht. CHINA. Het oproer in Honau is blijkbaar gedempt. Volgens Japansche telegrammen uit Kanton trekt Soenjatsen 50.000 man samen voor „een strafexpeditie tegen Hsoebisjang". Het schijnt dus dat zijn volgelingen in Kanton en Honau, op het vernemen van de verpletterende neder laag van Tsjangtsolin, trachten Soenjarsen te bewegen de vijandelijkheden tegen Woepeifoe, te hervatten en diens opmarsch naar Mant- sjoerije tot staan te brengen. Woepeifoe heeft echter ruimschoots den tijd om de dëbacle van Tsjangtsolin te voltooien voor gevaren uit het zuiden vaster vorm kunnen aannemen. deeling, Arnhem, met den directeur den lieer J. P. van Lonkhuyzen. Nadat den gezant in lichtingen waren verstrekt over het werk der Maatschappij, werd 't gebouw bezichtigd en ge- ruimen tijd doorgebracht in het museum.Daarna werd een bezoek gebracht aan het landgoed Westerveld van den heer W. baron van Voorst tot Voorst te Elden, waar de fraaie hackneys uil de stallen van baron v. Voorst werden bezichtigd, en een bloeiende kersenboomgaard op het buiten Om 3 u. 54 is de gezant van Arnhem naar Den Haag vertrokken. Aan het station hebben de burgemeester, mr. De Monchy, de familie De Goeyen wier gast de heer Benoist geweest is en liet bestuur van het genootschap Nederland Frankrijk hem uitgeleide gedaan. Nederland en Rusland. De „Tel." ontving van den secretaris van Krassin te Genua de volgende verklaring Rusland heeft indertijd aan alle landen voor stellen gedaan en tot Nederland speciale voor stellen. Daarop beeft Rusland geen antwoord ontvangen. Nu is het niet aan Rusland nieuwe voorstel len te doen. Rusland wacht af. Het woord is aan Nederland. ENGELAND. Volgens de pers is er onder de Engelsclie par lementsleden een beweging gaande, om nu ook een commissie naar het model van die van Geddes een onderzoek te laten doen naar de uitgaven van plaatselijke besturen. Men is van meening, dat er sterk bezuinigd kan worden op 't beheer van groote gemeenten en in mindere mate op dat van graafschapsraden. De aanbevelingen van een zoodanige commissie zouden gemakkelijk in praktijk te brengen zijn. De regeering zou immers subsidies kunnen onthouden, tenzijd de plaatselijke overheden de bezuinigingen toepas sen. ALLERLEI. Naar uit Genua wordt gemeld, heeft Lord Northdiffe zijn vertegenwoordiger tc Genua her haaldelijk in dreigende telegrammen aange spoord de bron zijner inlichtingen over het ge sprek tusschen Lloyd George en Barthou mede te deelen.Daar Steed daaraan geen gevolg gaf, heeft Irij gisteren telegrafisch zijn ontslag gekregen. Uit Berlijn wordt bericht, dat de vaandrig von Hifschfeld, die indertijd den aanslag op Erzberger pleegde, in het kranzinnigengesticht te Freiburg, waar hij sedert den herfst van het vorig jaar verpleegd wordt, voor ongeneeslijk krankzinnig is verklaard. De Engelsclie koning en koningin zijn gister naar de Schietbaan te Brussel gegaan, waar miss Cavell is gefusilleerd, en hebben op de plaats van de executie een krans neergelegd. Admiraal Beatty en maarschalk Haig vergezelden hen. Er zijn twee gedenkpenningen aan hen overhandigd. Heden vertrekt de koning naar het Belgische en Fransche front. De koningin zal zich te Duin kerken bij hem voegen, waar zij scheep zullen gaan. De Amerikaansche financier Vanderhp pu- pliceert in de „Chicago Tribune" een studio over de werkloosheid in de wereld. In Euiopn zoo heeft hij uitgerekend zijn vier millioen werkloozen en in de geheele wereld tien mil lioen. De 'werkloozen-ondersteuning bedraagt voor de geheele wereld 12 milliard goudfrancs. Het loonverlies in Europa schat schrijver op 10 milliard en voor de geheele wereld op 25 milliard. Het kapitaalverlies beloopt in ronde cijfers 34 milliard, terwijl de productieverminde ring op 30 milliard komt. De wereld verloor dus verleden jaar ruim 100 milliard. De keizer van Japan is gistermiddag van zijn villa teHajama in dc hoofdstad teruggekeerd in verband met de regeling van het aanstaande huwelijk van den kroonprins-regent met prinses Nagako. De prins van Wales, die een maand in Japan heeft doorgebracht, heeft dat land ver laten, en heeft de terugreis naar Engeland aan boord van het oorlogschip „Renown' aanvaard. Het schip wordt op 20 Juni a.s. in Engeland ver wacht. Naar de Parijsche bladen melden, zou de Commissie van Herstel een ontwerp hebben op gesteld voor een leening aan Duitschland in verband met de schadeloosstelling, ter hoogte van vijf milliard goud-mark en voor den duui van twintig jaar. Departement van koloniën. Het departement van koloniën heeft, naar het „Hdbl." meldt, dezer dagen aangekocl t het perceel no. 22 in de Pieter Both straat te 's-Gravenhage voor 20,500 en het onmiddellijk daarna aan particulieren verhuurd voor 1200 per jaar. In dezelfde straat is liet departement van koloniën de laatste jaren al eigenaar ge worden van drie perceelen. Van deze drie per- ceelen zijn twee ingericht voor bureelen van het departement, maar voor de helft De andere helft van elk dër twee perceelen is bewoond door particulieren. Het derde perceel is bewoond door particulieren. Belasting op Nederlandsche ondernemingen in Duitschland. De Nederlandsche Kamer voor Koophandel voor Duitschland vestigt de aandacht van be- landhebbenden op de wet van 20 April 1922, waarbij de Duitsche belast ing op ondernemingen (Kurperschaftsstcuer) gewijzigd werd. Tot dus verre waren buitenlandsche maatschappijen slechts aan deze belasting onderworpen voor zooverre zij grondbezit in Duitschland hadden of een nederzetting. Thans is deze belasting plicht ook uitgebreid tot buitenlandsche onder nemingen, die een vasten vertegenwoordiger in Duitschland hebben. Aleoofvvoningen. De minister van arbeid heeft naar aanleiding van liet verzoek van het gemeentebestuur van Rotterdam om ook rijkssteun te verleenen voor den bouw van alcoofwoningen, een commissie van deskundigen benoemd, ten einde hem omtren dit vraagstuk van advies te dienen. In die com missie hebben zitting prof. dr. Eijkman te Utrecht, prof. Van der Steur en prof. Valckenier Kips. Tweede Kamerverkiezingen. De Staatspartij voöi Volkswelvaart heeft voor de verkiezingen samenwerking verkregen met de Middenstand unie, het Neutrale Blok aller Mid denstanders, de Bezuinigingspartij te Del 11, de Ifaagsche Vereeniging voor bezuinigingspolitiek en de Unionisten-Liga. Met nog andere organisa ties, ook Plattelanders, wordt overleg gepleegd. OOSTENRIJK. De Nationale Vergadering nam gister met tegen 12 stemmen een votum van wantrouwen aan tegen den minister van Financiën, dr. Gurt- ler. De Duitschers stemden met de sociaal-demo craten. Gurtler zal waarschijnlijk aftreden, het- Binnenland. De Fransche gezant op reis. De Fransche gezant, de heer Benoist heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Ned demaatschappij, te Arnhem, .waai ''•l vanven door den onder-voorzitter, baron van Nagel! en de heeren de Blocq van Schcllmga voor zit U-r en J. de Goeyen Jr. secretaris van de af- De Tabakswet. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het district de Geldersclie Vallei, gevestigd te Amersfoort, schrijft in een adres aan de lweede Kamer dat in een tijdperk van malaise, zooals thans allerwege wordt doorgemaakt en waarvan de tabaks- en sigarenhandel en industrie zeer ruim schoots haar deel krijgt, nieuwe belastingen deze handel en industrie nog meer achteruit zul len zetten dat het verbruik van sigaren door de hooge prijzen in vergelijking iru vooi oorlog zeer is afgenomen, terwijl een verdere prijsverhóoging als gevolg van deze belasting het verbruik nog meer zal doen verminde, en dat deze nieuwe belasting zeer zeke. tot ver mindering van productie zal leiden, met as ge- vol» daarvan toenemende werkloosheid dat derhalve wat aan belasting door den staat ee- nerzijds zal worden gewonnen, zeer waarschijn lijk aan meerderen steun enwachtgeld-uitkeenng weer verloren zal gaan. Reden waarom het der Kamer ten zeerste gc- wenscht voorkomt het wets\oorstel-Abr. Staal man, tot uitstel van invoering van de Tabakswet tot betere tijden in de tabak- en sigarenhandel en industrie zullen zijn aangebroken, met alle kracht te steunen. Corps diplomatique. In Hotel des Indes te 's-Gravenhage is aange komen de heer Louis Ricoy, charge 'd affaires van Mexico in Holland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1