DAGBLAD 1 mORSCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEU ILL ETON. De Diamantensebat 45ste Jaargang. Zaterdag 13 Mei 1322. W. 13330. Bureau KOEMAlt KT 4. - Telefoon »•- »•»-. ZJUt^TwW^Ï Abonnementen per 3 maanden 2.-, per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bij «1 krachtens wetten oï verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van WILLEM VAN DER HAAR, alhier, om Verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaat se van verkoop in de voorkomaer van het per ceel Mariastraat 6b. en herinneren dat binnen 2weken na deze bekend making tegen hetverleenen van het verlof ~chrif- telijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam,"13 Mei 1922. Bu!t»nl»ndseh Nieuws DE CONFERENTIE TE GUNEA. Engelsche persstemmen. Hieronder volgen eenige Engelsche pers stemmen over het Russische antwoord De „Daily Telegraph" zegt dat de toon Van het antwoord snoevend en uitdagend en slecht in overeenstemming is met het doel vanverzoenende besprekingen tusschen de regeeringen. In de da gen toen Europa nog niet gewoon was aan de offieieele taal der bolsjewieken zou zulk een do cument terzij gelegd zijn als een product van een verward brein. De „Westminster Gazette" zegt Veel in deze nota is buitensporig knap, veel in Tsjitsjerin's tamelijk dilettanterigen stijl. De bolsjewieken moeten zich de feiten voor oogen stellen en besef fen dat de naties die onbeschaamd weigeren, haar Verplichtingen na te komen bij de beleggers niet populair zijn. De „Daily News". Het Russische antwoord schijnt een door en door onmogelijk document te zijn, maar dit verbaast weinig, want wanneer men dagelijks zijn vuist balt voor 's buurmans gezicht,moet men verwachten dat hij tamelijk Onbeschoft zal zijn in zijn antwoord. Niettemin is overeenstemming met Rusland onvermijdelijk daar zij noodzakelijk is voor de welvaart van Europa en voor het bestaan van Rusland zelf. De correspondent te Genua van de „Daily News" vindt, dat het Russische antwoord een zeer onbevredigend karakter draagt, daar het ul de voornaamste voorstellen van de gealli eerden, practisch gesproken, verwerpt. Moskou is tusschenbeide gekomen voor een noodlot tig effect. De politieke ondercommissie welke ■Waarschijnlijk Zaterdag bijeenkomt, zal uitma ken, of dit het einde van de conferentie beteekent Inmiddels plaatst het Russische antwoord de Fransche gedelegeerden in zulk een sterke po sitie, dat zij de rol Van gematigdheid kunnen aannemen en de wereld hun verzoenenden geest kunnen toonen en op de Russen de verantwoor delijkheid kunnen werpen voor de mislukking van de conferentie. De „Westminster Gazette" merkt in een hooid- artikel op dat nog een passage in het antwoord fundamenteele beteekenis heeft, nl. die waarin gezegd wordt dat de economische opheffing van Rusland van vitaal belang is voor de toe komst der wereld, terwijl de schuldkwesties, de oude concessies en de eigendomsrechten to het verleden behooren en alleen eenige individu- eele belangen betreffen. Het blad herhaalt de -oude opvatting, dat de oorlogsschulden ge- anuleerd moetenworden en dat het met de an dere schulden denzelfden weg op nmet^^^^^ Juffrouw Borringer overhandigde den kapi tein een keurig dichtgevouwen, aan hem zeil geadresseerd pakje. „Dat zal u wel helpen vooi de hoofdpijnen," zeide zij lachend. „Doch het beste middel tegen die kwaal is zeer matig te leven." Tot zijn verbazing gaf Hiram Borrmger, die ook was opgestaan, zijn voornemen te kennen om mede te gaan. „Ik moet even een luchtje scheppen, zei- de de zeeman, „en ik verheug mij er op, een straatje met mijn aanstaanden neef om Toen zij buiten waren,, staken zij een si gaar op en hervatten hun gesprek. 1I?™ telde weder van zijn reizen en reden^rde a s een echt wereldburger, die zich ™zeerthuis voelt in Oxfordstreet als m New-Orlea j bleef aan het vertellen, totdat hij opeens aan zijn metgezel vroeg „Hebt ge veel last van die hoofdpijnen Neen „iet zoo heel veel," antwoordde de ander. „Maar ze zijn nog al eens as ig. „En neemt gij daarvoor altijd het goed dat Suzanna u daar juist gegeven heelt De houding van Frank r ij k en Engeland. In den kring der Duitsche delegatie gelooft mén dat het Russische antwoord de mogelijk heid tot verdere onderhandelingen biedt en dat de verzoenlijke slot-passage de Franschen zal bewegen, om in elk geval een breuk te vermijden. Uit Genua wordt aan de Fransche bladen ge meld, dat de Belgische delegatie het Russische antwoord geheel onaannemelijk acht. De afgevaardigden van de kleine entente achten elke gedaclitenwisseling met de Russen overbodig. De mededeeling, welke Lloyd George, na ken nis te hebben genomen van het Russische ant woord, aan de pers liet publiceeren, luidt „De conferentie wordt voortgezet." In weerwil van de vermoeidheid, die zich van de meeste deel nemers aan de conferentie heeft meester ge maakt werd deze deelneming met onverminder de geestdrift ontvangen. Nader meldt men Gister kwamen de eerste instructies uit Parijs voor den Franschen gedelegeerde Barthou te Genua aan. Thans is de toestand zoo, dat waar schijnlijk ook Frankrijk den wensch zal uitspre ken, een commissie tot bestudeering van den toestand in Rusland te vormen, aan welker sa menstelling ook Frankrijk zal deelnemen, op voorwaarde echter, dat Rusland in de commissie niet vertegenwoordigd zal zijn. Ook is het denkbeeld geopperd, dat de subcommissie voor Russische aangelegenheden haar werkzaamhe den met deelneming van Frankrijk voortzet,doch op voorwaarde, dat de Russische delegatie daar bij niet wordt toegelaten. Omtrent het Engelsche standpunt is iets meer bekend. De Engelsche delegatie acht de afscheiding, die in de Russische nota tusschen economische en politieke vraagstukken wordt gemaakt, zeer verstandig, d.w.z. dat de Engel sche delegatie de behandeling der economische vraagstukken door een commissie wil laten voortzetten. Het is nog niet zeker, of dit zal geschieden door een studiecommissie, die zich naar Rusland zal begeven om de voorwaarden voor een eventueele credietverleening te bestu- deeren, of door een commissie, die reeds te Genua zal worden gevormd. dagen, dat de arbeiders in staking zijn, moeten uit betalen. De patroons hebben echter geweigerd, zich aan de uitspraak van de arbitrage-com missie tè onderwerpen. Dit heeft nu ten gevolge gehad, dat de arbei ders met het proclameeren van een algemeene staking dreigen, indien de werkgevers zich alsnog niet aan de uitsraak van de arbitrage commissie zullen onderwerpen. - Een telegram uit Berlijn meldt PDe minister van Financiën, dr. Hermes, is gistermiddag, vergezeld van een aantal deskun digen, naar Parijs vertrokken voor het voeren van persoonlijke onderhandelingen met de com missie van Herstel, naar aanleiding van de jongste Duitsche antwoordnota aan die commis sie. Binnenland. GRIEKENLAND. Na een Kamerzitting, die tot diep in den nacht voortduurde, heeft het kabinet met 161 tegen 160 stemmen een votum van vertrouwen verkregen. Goenaris verklaarde daarop, dat de regeering zou overwegen wat haar te doen stond. CHINA. Reuter uit Peking Liet leger van Tsjang Tso Lin heeft verster kingen uit Moekden gekregen, zoodat hij thans de beschikking heeft over meer dan 50.000 man. Men acht het waarschijnlijk dat de strijd op nieuw zal ontbranden. ALLERLEI. Havas meldt uit Straatsburg De Internationale Rijn-commissie heeft be reikt, dat er een overeenkomst betreffende de verbetering van den Rijn gesloten is. De koning van Engeland heeft Zonnebeeke en de bouwvallen van Yperen bezocht, ook Mee- nen en Hazelbrouck in Noord-Frankrijk. Za terdag zal de koning ingezelschap vanmaarschalk Foch naar de bouwvallen van Lorette gaan. Te Stettin dreigt een algemeene staking te zullen uitbreken. Sedert eenigen tijd is er een staking gaande onder de arbeiders van de scheeps werven. Door een arbitrage-commissie nu was bepaald, dat de werkgevers toch het loon voor de Algem. Bond v. R. K. Kicsvereenigingen. Mr. A. Baron van Wijnbergen hield heden op de vergadering te Utrecht de vol gende Openingsrede Slechts weinige weken nog scheiden ons van de verkiezingen, waarbij ook het Katholieke kie zerskorps zal worden opgeroepen, teneinde een aan zijn getalsterkte evenredig aantal leden aan te wijzen voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Met het oog daarop werd maandenlang reeds door zoovelen verdienstelijke arbeid verricht, en wel met goed resultaat de lijsten werden vast gesteld, de propaganda krachtig ter hand geno men, aan het program gaat aanstonds de laatste hand worden gelegd. Blijft derhalve nog slechts de taak allen, tot de laatste vrouw en tot den laatsten man toe, te overtuigen, dat het plicht is zijn stem straks uit te brengen op de katholieke lijst, en, naar de regelen van goede partij-discipline, op no. één van die lijst. Zal ik daartoe wijzen op al hetgeen onder rechtsch bewind gedurende de laatste vier jaren is verkregen of behouden O zeker, reden te over blijkt, bij de overwe ging daarvan, aanwezig te zijn, om met hart en ziel er naar te streven, dat het rechtsch bewind ook in de toekomst kunne blijve gehandhaafd. Laat, mij uit het vele 'slechts twee zaken in uw geheugen terugroepen. Naast God is het ongetwijfeld te danken aan het krachtig energiek, beleidvol handelen onzer Regeering, dat ons vaderland voor den ramp der revolutie bleef bewaard, dat wij gespaai d bleven niet alleen voor de matei ieele, maar bo venal voor de nioreele ellende, daaraan verbon den, dat ook hier niet talloozen in lijden en rouw gedompeld zijn. Wordt het op heden niet al te zeer ver geten Er is grond te meenen van wél. En han delen degenen, die zich het recht meenen te mogen aanmatigen destijds genomen maatrege len thans scherp te becritiseeren, en ze blijkbaar niet wenschen te bezien in het licht der toenma lige omstandigheden, niet even onbillijk als hij, die in stede van dankbaar te wezen, later ver wijten ging richten wegens aangebrachte water schade tegen hen, die door hem zelf geroepen, met de grootste moeite en met de grootste op offering juist zijn perceelen tegen dreigend brand gevaar hadden beschermd In de tweede plaats zij gewezen op het ver krijgen in deze vierjarige periode van datgene, wat tientallen jaren lang vóór alles op politiek terrein door ons werd nagestreefd zij gewezen op de beëindiging van den schoolstrijd, wat het Lager Onderwijs betreft, op eene beëindiging met volkomen zegepraal, op eene beëindiging, waarbij het ideaal, dat ons steeds voor den De Raaf schudde het hoofd. „Om u de waarheid te zeggen, heb ik van daag voor het eerst een middeltje voor de piju gevraagd en gekregen. Ik deed dit echter voornamelijk om juffrouw Borringer te toonen hoeveel belang ik in hare kruiden stel." Lliram knikte peinzend met hoofd en zeide toen „Als dat zoo is, zult u mij misschien wel een gunst willen bewijzen." „Zeker, antwoordde De Raaf, niet begrij pende waar hij heen wilde. „Het zal mij hoogst aangenaam zijn, u te verplichten." „Gij kunt dit doen door mij het poeder of pakje te geven, dat Suzanna u daar juist ter hand stelde De Raaf zag hem in de uiterste verbazing aan. Was die goede Hiram niet wel bii het hoofd J „Zeker, met genoegen," zeide De Raaf, het pakje uit den zak halende en het aan Hiram over handigende. „Als je er niet tegen hebt," zeide Hiram, „zou ik het gaarne houden." De Raaf kon er nu heelemaal geen mouw aan passen. Hij begreep in de verste ver te niet waarom Hiram dit pakje verlangde te bezitten, doch hij mompelde Zeker." „Goed," zeide Hiram. „En nu moet ik je geest zweefde:,, het katholieke kind op de katho lieke school", ten volle verwezenlijkt is. Ik vraag het u nogmaals Is er, wanneer wij slechts letten op deze beide zaken, niet reden tot groote dankbaarheid Toch zal ik op dezen weg niet voortgaan, want al zoude ik, o.a. door verwijzing naar het geen van het in 1918 samengestelde program werd ten uitvoer gelegd, u aantoonen, hoeveel goeds de zoozeer te prijzen werkzaamheid onzer Regeering ons heeft gebracht, daartegenover zouden anderen stellig een aantal al of niet ge gronde grieven en tekortkomingen meenen te mogen aanvoeren. Ook ditmaal toch blijft ons volk, ook ons katholiek volk, der traditie ge trouw, om aan het eind eener vierjarige periode gemakshalve alle kwade posten te stellen op rekening der Regeering. Maar ook om andere reden zal ik niet in de eerste plaats, teneinde u te overtuigen, katholiek te stemmen, u wijzen op hetgeen daarvoor on middellijk zou kunnen worden terugontvangen, en wel hierom niet, wijl wij steeds, maar zeker nu onze actie hebben te brengen op hooger plan, ons zelf hebben in herinnering te brengen, dat we op principieele gronden hebben te streven naar een rechtsche meerderheid en daardoor naar een rechtsch Kabinet. Plicht is het voor ons, nu op beden in onze moe gestreden, afgetobde wereld, de internationale bijeenkomsten telkens toonen, dat de Christe lijke gedachte nog niet vermag te zegevieren nu telkens blijkt, dat de geest van menschelijken hoogmoed de overhand behoudt op dien van Christelijke berusting en onderwerping te trachten althans hier te lande op openbaar ter rein te doen beleven het practisch Christendom. Plicht is het voor ons, voor zoover zulks in dezen tijd nog mogelijk is, te trachten zoo dicht mogelijk te benaderen het ideaal van den Chris- telijken Staat, waaraan waar geluk en welvaart zoo nauw verbonden zijn, gelijk het ons zoo met nadruk in herinnering werd gebracht in de Vredes-Encycliek van Paus Benedictus XV, waar immers juist het loslaten der Christelijke be ginselen in het Staatsbestuur als een der grond oorzaken der huidige wereld-ellende wordt ge noemd. Met dat doel voor oogen gaan wij tegemoet den verkiezingsstrijd, om te hand-haven en steeds tot verdere onLwikkeling te brengen de Christe lijke Staatkunde, een doel, naar het verleden leerde, voor ons bereikbaar in samenwerking met de anti-Revolutionaire en Christelijk-Histo- rische Partij, een samenwerking, ook door het huidig Kabinet meermalen verklaard te wezen in 's lands belang, en derhalve door ons, als goede vaderlanders,volgaarne in stand gehouden. En in 't bijzonder in de komende jaren, waar in, naar verwacht moet worden, zulke groote problemen zich noodig zullen opdringen, is meer dan ooit noodig, wil de orde niet verstoord worden, dat én Regeering én Volksvertegen woordiging én Volk zich klaar voor den geest brengen en houden, wat de Christelijke beginse len hem voorschrijven te doen en te verdragen. Zeker, het zij volkomen toegegeven, wij hebben noodig in onze vertegenwoordigende lichamen personen, opgewassen tegen de vele en velerlei gewichtige vraagstukken, daar aan de orde komend, op heden met name die van financieelen en van economischen aard. De op merking, nu van verschillende zijden gemaakt, dat wij dan toch in onze rijen menschen hebben, heel wat meer geschikt voor die taak, dan enkelen dergenen, door de kiezers thans op de lijsten gebracht, kan niet als ten eenenmale onjuist worden terzijde gesteld. Maar wanneer dan straks een beroep gedaan zal worden op aller medewer king, teneinde de juiste methode te vinden, die nog iets vragen. Dit namelijk, of je niet aan Suzanna of Lydia wilt zeggen dat ik dit pakje heb afgekaapt. Ik heb daarvoor mijne rede nen. „Mag ik vragenbegon De Raaf. Doch Hiram viel hem haastig in de rede „Neen, dat moogt ge niet. Je moogt mij niets vragen. En als je er tegen hebt, zullen wij hier afscheid van elkander nemen. Wij zullen elkander, vermoed ik, morgen wel mij mijn zuster terugzien." „Ik kom daar ten minste dikwijls," antwoord de De Raaf. „Doch wij zullen elkaar ook wel op de club ontmoeten." „Welke club „De Toeristenclub." „Ik ben geen man voor clubs of sociëteiten, zeide Hiram, „maar je zult mij er nu en dan wel eens zien verschijnen." Zij namen afscheid en Hiram Borringer ver volgde in gepeins verzonken, zijn weg. -yn geest dwaalde terug naar al de groote plaatsen die hij bezocht had, en San Francisco Port Said, Nagasaki, New-Orleans, Fez, Gibraltar, Dublin, Zanzibar rezen bij beurten vooi zijn zu p. Toen hij bij den hoek eener straat kwam, bracht een Italiaansche slag-kaloezie hem Ita lië weder voor den gee^: -'u P vfi Fn h 1 „daar was het. Daar heb ik hem gezien En hij slaakte een zucht van blijdschap dat hij gevonden had wat hij zocht. Bij Titestreet stond een vigelante. Hiram riep den koetsier bijhem te komen en hem naar Bondstreet te rijden, hem tegelijkertijd het adres van een bekenden chemicus opgevende. Den geheelen weg bleef hij denken aan Napels en aan hetgeen hij daar ervaren had. I oen ij zijn plaats van bestemming bereikte, trad by den winkel binnen. Hij nam het couvert dat De Raaf hem gegeven had, uit den zak, over handigde het aan den man die naar hem toe kwam en zeide Zoudt gij de goedheid willen hebben, mij te 'zeggen wat de inhoud van dit poeder is. XXIII. Een onderliou d. Hiram Borringer was geheel uit het veld ge slagen. Het gebeurde niet dikwijls dat deze oude zeerob bet spoor bijster was, maar nu moest hij bekennen dat hij voor een raadsel stond, dat hij niet in staat was op te lossen. Hij verbeeldde zich iets gezien, hij meende een zeker gelaat her kend te hebben, maar hij was niet zeker van het eene en kon geen naam geven aan het andere. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 60 j 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1