URGENS S££UNSTE BOTEP L Ververij-Ditstoomerii De Pheenixj A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 A. BOSCH, Beerstraat 63, Tel. 580 A. BARIS, Manui'. Broersvest 17. Telef. 849. Staten-Generaal. Citroenjenever eg Gewestelijk IVieiiws. wg&i&ftfg Wedt,dat ook in de toekomst de Katho- liéï'e Staatspartij in het Parlement haar prestige zal handhaven, zal kunnen blijven volbrengen de gewichtige taak, haar daar toevertrouwd, dan mag nu reeds gevraagd, dat die medewer king dan ook door allen zal worden geschonken, in 't bijzonder door hen, die thans het luidst hun woord van kritiek meenen te moeten doen hoo- ren. Bij voorbaat zij er echter reeds nu met nadruk op gewezen, dat ook van de meest bekwamen, van de in financieele en economische vraagstukken het meest doorkneeden, de arbeid vruchteloos, ja zelfs schadelijk zou blijken te wezen, indien zij, zoekend de oplossing dier pro blemen, nagaand de eischen der economische wetten, zich onttrokken aan de leiding der Christelijke beginselen, uit 't oog verloren, wat gevorderd wordt door de wetten van Christelijke liefde en Christelijke rechtvaardigheid. Of is het vermetel te stellen, dat alle pogingen, tot dusver re onder de natiën aangewend, om tot vrede en rust te komen, vrijwel schipbreuk leden hierom, wijl vergeten werd, dat vóór alles de mensch zichzelf moet verbeteren, zich weer moet richten naar de lessen van het Evangelie, weer moet worden, niet slechts schijnbaar, maar in werke lijkheid van goeden wil Is het vermetel te stel len, dat van de verschillende internationale bijeenkomsten en conferenties het resultaat tot dusverre zoozeer beneden dé verwachting bleef, hierom, wijl de Christelijke geest de be raadslagingen riet bezielde, wijl de mensch zelf alleen de wereld meende te kunnen herstellen en niet wilde erkennen daarvoor vóór alles hulp, steun en voorlichting van Boven te behoeven, die dan ook nederig behoorde te worden afge smeekt Welnu, waar zóó de zaken staan, hebben wij met groote zorg te waken, dat in ons vaderland onze Katholieke Partij, opgetrokken op princi- pieelen, religieusen grondslag, zich daarop ook handhave. Ging men op katholiek terrein zich splitsen naar verschil van opvatting over financieele en economische vraagstukken, onze eenheid was gebroken, verloren was een kostbaar stuk apolo gie het was gedaan met onze eenheid, op het behoud waarvan onze Kerkelijke Overheid zoo herhaaldelijk heeft aangedrongen, en die wij al len ook ongetwijfeld als duren plicht beschouwen in het belang van de Kerk en in het belang van het Vaderland, ongerept te bewaren. Of dan niet het zal kunnen voorkomen, dat, staande op denzelfden principieelen bodem, men verschillend antwoord zal kunnen en zal meenen te moeten geven op vragen van financi- eelen en economischen aard, en of zulks niet, vooral in onze verarmde wereld, in de komende jaren ook binnen onze partij tot scherpe tegen stellingen zal kunnen leiden Zeker, die kans bestaat, maar juist daarom moet de eenheid ste viger dan ooit bevestigd, moet het beginsel meer dan Ooit naar voren gebracht, opdat bij ql hetgeen zou kunnen verdeelen,de zegepraal aan hetgeen vereent, bij voorbaat blijvend gewaar borgd zij. Juist, wijl die kans bestaat, behooren thans aan de leden onzer vertegenwoordigende lichamen gesteld te worden hooge eischen van bekwaamheid, maar evenzeer van beginsel vastheid en van beginseltrouw juist nu, meer dan tot dusverre wellicht vragen zich gaan opdoen, waarbij de belangenstrijd hevig dreigt te ontbranden, hebben we in onze vertegenwoor digende lichamen personen noodig, die zich daarboven weten te plaatsen, niet zich richten naar hetgeen bepaalde groepen van hen speciaal mochten verwachten, maar alleen zich afvragen wat Christenplicht hen in 't algemeen belang gebiedt te doen. De zoodanigen zullen ook bij die verschillende vragen, waarop met, volkomen inachtneming onzer beginselen, meer dan één antwoord is te geven, over en weer offers weten te brengen, zullen hegrijpen, dat de eenheid vóór alles door allen moet bewaard worden, dat die eenheid voor allen eenzelfde waarde bezit, weshalve door allen in gelijke mate toegegeven worden moet zullen overleg wetente plegen in liefde, dus toonend dat op politiek terrein ten volle te verwezenlijken is Juist krachtens onze beginse len, de gedachte der Christelijke solidatiteit. Moge in de komende weken die geest meer en meer in ons volk worden aangekweekt,en mogen zij, die door de krachtige, eendrachtige samen werking onzer kiezers straks zullen gezonden worden naar 's lands vergaderzaal, aldaar met Gods hulp in dien geest werkzaam zijn en zoo aan de nog steeds zoekende wereld toonen, dat onze oude, nooit verouderde katholieke beginse len kracht en leiding geven op elk terrein des levens, kracht en leiding geven ook in onze hoogst moeilijke tijden op het Staatkundig ar beidsveld, tot heil en zegen van het Vaderland. Fabriek en Kantoor Telef. No. 15. Gratis AFHALEN en BE ZO HG EN. /WW^VVVV^A^ hoofd 7.D.H. den Aartsbisschop van Utrecht dien hij eenige dagen geleden nog mocht be groeten bewonderend liet hij zich verder uit over de seculiere en réguliere geestelijk heid, welke op zoo'n onvermoeide, voorbeel dige wijze de zielzorg ter harte neemt, en ook in het sociale leven zoo voorbeeldig voor- aangaat aangename herinneringen had hij behouden van het Katho.iek Lager- en Middel baar Onderwijs, hetwelk over het geheele land tot grooten bloei is gekomen. Mgr. roemde den godsdienstijver der geloovigen en hun devotie in de kerken. De vele dagelijksche H. Commu niën zoowel van kinderen als volwassenen was Mgr. ten zeerste opgevallen. Lof en bewondering toonde Mgr. Vicentini voor de Katholieke Nederlandsche pers, wel ke met groote opoffering een machtspositie verkegen heeft, en welke steeds bereid is, voor waarheid en recht op te komen. Met bijzondere waardeering sprak de prelaat over Hare Majesteit de Koningin, die zich tegenover zijn persoon steeds vol achting getoond had en die hem bij de afscheidsaudiëntie met een zoo groote onderscheiding bedacht heeft. Besproken plaatsen in treinen. Door sommige buitenlandsche spoorweg ondernemingen wordt aan het publiek gele genheid gegeven om plaatsen te bespreken in doorgaande rijtuigen naar Nederland. Zoodanige besproken plaatsen blijven op de lijnen der Nederlandsche Spoorwegen uitslui tend der beschikking van de rechthebbenden en mogen, zooals de Spoorweg-directie be paald heeft, zoolang er aanspraak door recht hebbenden opgemaakt wordt, niet door andere reizigers ingenomen Worden. Bezuiniging. Naar wij vei'nemen zal het aantal rijksinspec teurs der spoorwegdiensten belangrijk worden ingekrompen. Het ligt in de bedoeling geleidelijk het aan tal districten te verminderen, zoodra voor de betrokken ambtenaren bij het Rijk een ander emplooi is gevonden. Thans is reeds een 2-tal bij een anderen tak van dienst werkzaam gesteld, een bij de Posterij en en een bij den Rijkswaterstaat. (Tel.) Spoorwegen. De directie der Ned. Spoorwegen heeft, on danks het advies van den Loonraad, bij den mi nister van Waterstaat voorstellen tot loonsver laging voor het werkplaatsenpersoneel ingediend. In spoorwegkringen heerscht groote ont stemming. Met spanning wacht men thans, na de verklaringen van minister De Geer, in zake den minister van Waterstaat af. Leening voor Duitschland. Men meldt aan de „Tel." uit Den Haag, dat in het begin der volgende week de heer mr.Vis- sering een bespreking zal voeren met de re geering en leidende bankiers over onze deel name in een Duitsche leening. Deze leening zal 1 k 2 milliard guldens groot zijn en de Neder landsche deelname wordt op 80 a 100 millioen begroot. De uitslag dezer besprekingen zal de heer Visser onmiddellijk te Parijs aan de com missie van herstel mededeelen. Ontbinding Staten-Generaal. Het „Hbld." meldt, dat de beide Kamers der Staten-Generaal a.s. Zaterdag 20 Mei in een ge meenschappelijke vergadering zullen bijeenko men. Buitengewone omstandigheden voorbehou den zal dit de laatste zitting zijn der beide Ka mers in hare tegenwoordige samenstelling. De ontbinding van het parlement door de Grondwets herziening noodzakelijk geworden, zal, om het land zoo kort mogelijk zonder volksvertegen woordiging te doen zijn, geschieden op 22 Juli De inmiddels nieuw saamgestelde Kamers zul len dan op 25 Juli a.s. wederom voor een ge meenschappelijke zitting worden bijeengeroepen. Daarna wordt, eerst in de Tweede, dan in de de Eerste Kamer, de Grondwetsherziening in tweede lezing behandeld. Wordt ook die aange nomen, dan zal de Tweede Kamer gedurende den gewonen vierjaarlijkschen zittingsduur hij een blijven, de Eerste Kamer slechts voor één jaar. Of zij daarna zal worden saamgesteld volgens liet stelsel van evenredige vertegenwoor diging, zal afhangen van de omstandigheid, of in het eerstvolgende zittingsjaar al of niet de désbetreffende wet tot stand komt. Mochten buitengewone omstandigheden zulks vóór 22 Juli vereischen, dan worden de oude Kamers nog bijeengeroepen. De Tabakswet. Aangezien de Tweede Kamer gister uiteen gegaan is, zonder dat het initiatief-voorstel Staalman tot uitstel der invoering der Tabakswet in behandeling is gekomen, kan worden verwacht dat metl Juni de nieuwe wet in werking zal tre den. Werkloozen. B. en W. van Amsterdam stellen den Raad voor opnieuw een millioen beschikbaar te stellen ten behoeve van de ondersteuning van werkloozen. hebben die stad reeds verlaten de heeren Visse ring, Feutener van Vlissingen, van der Sande Bakhuyzen, prof. Francois en Herenga. Met de Koningin naar Noorwegen. De Koningin heeft den schilder A. M. Gor ter te Amsterdam uitgenoodigd de reis naar Noorwegen op de „Batavier" mee te maken. Het is haar bedoeling in de prachtige Noorsche natuur schetsen te maken onder zijn leiding. De militaire Pensioenraad. De minister van oorlog, de heer Van Dijk, heeft gisterochtend in het gebouw van den Pensioen raad, in de Lange Houtstraat in Den Haag geïnstalleerd den dezer dagen bij Kon. besluit, onder voorzitterschap van den heer A. J. Door man, oud-directeur-generaal van het departe ment van oorlog, ingestelden Militairen Pensioen raad. B. A. J. WITTKAMPF, MOUTWIJN JENEVEB „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij Mgr. Vicentini en Nederland. De „Msb." correspondent te Rome schrijft d.d. 3 Mei Hedenmorgen had ik een onderhoud met den vroegeren Internuntius te Den Haag, Mgr. Vicentini, thans Nuntius van Columbia. Z. D. H. liet zich op zeer sympathie wijze over Nederland uit. Hij sprak met lof over het Nederlansche Episcopaat, met aan het Russische fondsen. Blijkens een uitlating van Rakowsky zou Rusland eventueel bereid zijn een regeling te treffen met kleine houders van Russische obli gaties in Nederland met volledige vergoeding. De candidatcn der N.K.P. Naar wij vernemen, is de vergadering van gister, waarin de candidatenlijst der „Nieuwe Katholieke Partij" zou worden opgemaakt, uitgesteld tot heden. („Tijd"). De Conferentie te Genua. Van de heeren, die deel uitmaken van de Ne derlandsche delegatie ter conferentie te Genua, EERSTE KAMER. Zilling van Vrijdag, 12 Mei. Aan de orde is de interpellatie-Wijnkoop over de vervolgingen, door het binnenlandsche be stuur in Nederlandsch-Indië iiigesteld tegen communisten in de residentie Ternate, en wel tegen den onderwijzer Malaka, tegen den voor zitter der Vereeniging voor Spoor- en Tramweg personeel in Nederl. Indië, den heer Bergsma, tegen den voorzitter van de Sarekat Islam, Ab- doel Moeis, tegen Rekso di Poetro, en andere dergelijke gevallen, in den jongsten tijd voorge komen. De heer W ij n k o o p vraagt, waarom de In dische regeering aldus optreedt, en of het geen tijd wordt, dat gouverneur-generaal Fock ont slagen wordt. De heer Merchant (V. D.) vraagt hij de medebehandeling van zijn interpellatie of aan de drie regenten, die uittraden uit het Comité voor Autonomie van Indië, is te kennen gegeven, dat zij moesten uittreden. Minister De Graaff betoogt, dat de In dische regeering slechts gebruik maakt van haar recht, als zij optreedt tegen hen, die met de daad communisme propageeren. Het oogenblik voor aftreden van den gouverneur-generaal acht de regeering nog niet gekomen. De regenten waar over de heer Marchant sprak, zijn op de hoogte gebracht van den niet onschuldigen aard van het Comié voor Autonomie en toen vrijwillig uitgetreden. De heer W ij n k o o p dient twee moties in, de eene vragende om opheffing van de exor bitante rechten van den gouverneur-generaal, de andere om publicatie van de stukken betref fende Malaka en de vervolging van de Atjehsche hoofden. De heer Marchant dient een motie in, uitsprekende dat het den ambtenaren vrij moet staan deel te nemen aan iedere geoorloofde staat kundige organisatie. De conclusie der commissie inzake het Verkort verslag wordt daarop aangenomen zonder hoof delijke stemming. De motie-Van Ravesteyn betreffende veria ging van den abonnementsprijs van het Verkort verslag wordt verworpen met 61 tegen 23 stem men. De subsidie voor de luchtvaart wordt goedge keurd met 78 tegen 7 stemmen. Het ontwerp-Rutgers in zake tegemoetkoming aan de gemoedsbezwaren van schoolbesturen tegen verzekering van schoolgebouwen wordt verworpen met 45 tegen 40 stemmen. De eerste motie-Wijnkoop (tot opheffing van de exorbitante bevoegdheden van den G.-G.) wordt verworpen met 61 tegen 22 stemmen. De tweede motie-Wijnkoop (publicatie van alle bescheiden op de zaken betrekking heb bende) wordt verworpen met 62 tegen 23 stem men. De motie-Marchant wordt verworpen met 59 tegen 23 stemmen, nadat de heer Dres- 5 e 1 h u y s (V. B.) heeft verklaard dat zijn partij tegen de motie zal stemmen, omdat aan 't tweede deel de feitelijke grondslag ontbreekt. Verschillende ontwerpen. Aan de orde zijn diverse wetsontwerpen, o.m. Pensioenregeling voor de weduwen en wee zen van de vrijwillig dienende militairen van land- en zeemacht, waarbij de heer W ij k (W.m.) verdedigt een amendement om tusschen de ar tikelen 72 en 73 een nieuw artikel in te voegen van den navolgenden inhoud „Aan de weduwen en weezen van gehuwde militairen welke vóór 23 Januari 1909 zijn ge- pensionneerd of overleden, wordt, met inacht neming van de bepalingen dezer wet, een pen sioen toegekend overeenkomstig de weduwen- wetten voor de Land- en Zeemacht 1909, zoo als die wetten luidden bij de inwerkingtreding. De wet van 29 Mei 1909 is op hen van toe passing." De Minister zegt toe het hier gevraagde te zullen overwegen, maar raadt af thans dit amendement aan te nemen. De heer W ij k (W. m.) trekt het in. De wetsontwerpen worden alle goedgekeurd. Verschillende ontwerpen. Aan de orde zijn enkele ontwerpen, o.m. Ver zekering van personen, werkzaam in de land bouwbedrijven, tegen geldelijke gevolgen van ongevallenhun in verband met hun dienstbetrek king overkomen. Bij art. 11 hiervan verdedigt de heer Hiem- stra (S. D.) een amendement tot wijziging van de bepaling omtrent de samenstelling der bedrijfs vereenigingen. Na bestrijding door den heer Teenstra en aanbeveling door den Minister wordt dit amendement aangenomen met, 69 tegen 4 stem men. Een amendement-Beumer om de regeling van het hooger beroep te wijzigen wordt aan genomen met 66 tegen 18 stemmen. De heer Deckers (R. K.) verdedigt bij art. 37 een amendement om mogelijk te maken dat in bepaalde gevallen in plaats van een perio dieke uitkeering afkooping toegelaten is. De M inister is bereid het amendement over te nemen als het eenigermate wordt ge wijzigd. De heer Deckers (R. K.) wijzigt het amendement, zoodat de Minister het overneemt. De heer D u y s (S. D.) motiveert zijn stem tegen dit ontwerp, omdat het den chaos op ver- zekeringsgebied zal vergrooten. Maar hij zal er vóór stemmen, omdat het anders nog jaren zal duren voor er een beter ontwerp komt. De ontwerpen worden alle goedgekeurd. De Kamer gaat uiteen. In verband met hoog accijnsbedrag in kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. Deze eigenschappen bezit in hooge mate de heerlijke der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij Flora. De Flora biedt deze week weer een interressant en attractievol program, dat zonder twijfel avond aan avond een volle zaal liefhebbers zal trekken. Op de eerste plaats wordt gegeven de schitte rende hoofdfilm „Buiten de Wet." een spel van romantische strekking, met in de hoofdrol de wereldbekende en gewilde actrice Priscilla Dean. Verder krijgen we als tweede hoofdnummer de Wellfilm, de „Noodlottige spoorbrug." welke titel alleen reeds verraadt dat sensatie en hals brekende toeren, in dit werk niet van de lucht zijn.De hoofdrol vertolkt hier Charles Hutchison, de man met de sympathieke trekken. De rest van het program is ook zeer goed,ter wijl eveneens de muzikale hegeleiding best is verzorgd. In de gisteren V r ij d a g) gehou den Jaarlijksche Algemeene Vergadering van Aandeelhouders van Slavenburg Go's Bank te Schiedam werd besloten de behaalde winst over het jaar 1921, voor afschrijving te bestem men en geen dividend uit te keeren. De aan de beurt van altreden zijnde commissa ris, de heer M. C. Ingelse, werd herkozen. Het eindexamen gymnasium a 1- hier zal gehouden worden op 1, 2 en 3 Juni. Als gecommitteerden, onder wier toezicht het examen zal worden afgenomen, zijn door den minister van Onderwijs, K. en W. aangewezen dr. C. J. Vinkesteijn, insp. der gymnasia, dr. F. J. L. Kramer, dir. van het Koninklijk Huis archief en dr. J. de Vries, hoogleeraar te Utrecht. UIT ROTTERDAM. Belastingverlaging. Het voorstel van B. en W. om den vermenig vuldigingsfactor voor de gemeentelijke inkomsten belasting, die in het belastingjaar 19211922 1.35 is geweest, voor 19221923 op 1.2 te be palen, heteekent, dat het maximum-percentage van heffing van 10x/8 (1.35 X 7.5 vermin derd wordt tot 9 (1.2 X 7.5 Het gevolg, is, dat vooral voor de inkomens boven 3000 gulden een niet onbelangrijke ver mindering van het belastingbedrag plaats vindt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2