DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 45ste Jaargang. Zaterdag 13 Mei 1922. No. 13336. *aaii|flui|.mm ui in li &m «J?j- rftereis f i,75 elke regel Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt^2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Blnnenlaod Tweede Kamer. Regeling van het' Levensverzekeringsbedrij f. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag betreffende het wetsont werp tot regeling van het Levensverzekerings bedrijf. Het was de regeering aangenaam te vernemen, dat de indiening van dit ontwerp algemeen werd toegejuicht. De wettelijke regeling zal ertoe bij dragen om de onzekerheid weg te nemen, welke omtrent den tegenwoordigen toestand van het bedrijf heerscht. De regeering heeft de tegen de uitwerking geopperde bezwaren nauwgezet over wogen en in verband daarmede op verschillende punten wijzigingen aangebracht. Niet als juist kan erkend worden, de opmer king, dat het ontwerp zich tot een zuiver repres sieve werking beperkt. De voorgeschreven open baarheid zal de besturen der maatschappijen aansporen hare soliditeit zoo hoog mogelijk op te voeren. Eveneens zal de wetenschap dat de Verzekeringskamer alle inlichtingen over het bedrijf kan vragen, een onderzoek kan instellen en adviezen geven en publiceeren, tot groote voor zichtigheid aanmanen. Het denkbeeld van som mige leden om de Verzekeringskamer bevoegd te verklaren in het algemeen normen te publicee ren, waarvan zij de inachtneming wenscbelijk acht, kan de regeering echter niet ondersteunen, omdat vele maatschappijen onder gansch ver schillende omstandigheden haar bedrijf uitoefe- nen. De aangelegenheid der kapitaaleischen is in verband met de in het voorloopig verslag ge maakte opmerkingen aan een nieuw onderzoek onderworpen. Er zijn inderdaad redenen aanwe zig om een scherp onderscheid te maken tusschen nieuw op te richten maatschappijen en reeds be staande instellingen, daar bedoeld kapitaal niet steeds dezelfde functies verricht. Bij nieuwe instellingen moet het vooral dienen om de vrij zware oprichtings- en exploitatie kosten te kun nen betalen. Later moet het maatschappelijk kapitaal wor den beschouwd als een waarborg voor het risico, verbonden aan de beleggingen. Deze laatste functie kon evenwel evengoed worden vervuld door extra-reserven. Daarom is thans voorge steld voor bestaande ondernemingen van een wettelijken kapitaaleisch af te zien. Voor nieuw op te richten ondernemingen is de kapitaal-eisch gebracht op 1 millioen. Tevens is echter de gelegenheid geopend voor maatschap pijen van beperkter omvang met een minder be drag te volstaan. Het denkbeeld, het levensverzekeringsbedrijf te maken tot een staatsmonopolie, lokt de regee ring geenszins aan. Eenerzijds bestaat dan ge vaar voor zware financieele lasten voor den staat, anderzijds is dan te duchten, dat de omvang van het verzekeringswezen zou afnemen Vele verzekeringen komen tot stand doordien de maatschappijen door haar „buitendienst liet publiek zoeken. Een dergelijke dienst, door den staat uitgeoefend, zou het publiek niet vinden. De regeering kan niet toezeggen de instelling eener commissie oin in 't bijzonder het vraag stuk van staatsmonopolie te bestudeeren. Het doet de regeering genoegen, te vernemen, dat zeer vele leden instemmen met de opvatting, dat de volksverzekering niet moet worden uitge schakeld. De bezwaren der leden, die wel meegaan met het ontwerp, waar het de volksverzekering in de regeling betreft, zijn voornamelijk le. dat aan de bestaande ondernemingen te zware kapitaal-eischen worden gesteld 2o. dat ook voor nieuwe ondernemingen die eisGhen te zwaar zijn 3o. dat ook de volksverzekeringsinstellingen jaarlijks een verslag met staten zullen moeten opmaken en verkrijgbaar stellen. Het eerste bezwaar is door de reeds gemelde wijziging opgeheven.Ook aan het tweede bezwaar is tegemoetgekomen door de gelegenheid te ge ven tot differentiatie. Wat het derde bezwaar betreft is de regeering van oordeel, dat het ook voor ondernemingen voor volksverzekering nood zakelijk is, zich telkenjare rekenschap te geven van den juisten toestand van het bedrijf. Is de onderneming klein, dan zal ook de daarmede gepaard gaande arbeid van geringer omvang ZyHet spaarkasbedrijf valt onder de wet, ook indien daaraan geen contra verzekering verbon den is. Tontines zijn evenmin uitgesloten. De regeering acht het niet wenscbelijk, ook pensioen- fondsen, verbonden aan inrichtingen van han del en nijverheid onder de wet te doen vallen. Deze geheele materie behoort in deze wet niet thuis. Wat de herverzekering betreit, voor L publiek is het ongetwijfeld van belang, dat de herver zekeringsmaatschappij solide zij. Daarom is het wol noodig, dat de feiten een beeld geven van het beleid der maatschappij ten opzichte der herverzekeringen. Doch daaruit volgt nog niet, dat ook het herverzekeringsbedrijf als zoodanig onder de wet moet vallen. Voor een binnenland- sche maatschappij blijkt echter de wenschelijk- heid, dat ook de „insolventieregeling" zal kun nen worden toegepast. In het gewijzigde ontwerp van wet is alsnog bepaald, dat ook een binnen- landsche maatschappij, welke uitsluitend herver zekert aan de voorschriften der wet is onder worpen. Ten opzichte van de vraag of het wenschelijk is, ook andere takken van verzekering, b.v. brandverzekering, onder wettelijke controle te brengen, geeft de regeering een ontkennend ant woord. Het levensverzekeringsbedrijf heeft een geheel eigen karakter. De regeering geeft aan een Verzekeringskamer verre de voorkeur boven een toezicht in han den van de regeering. Een van de hoofdbeginselen van het wetsont werp is, dat slechts rechtspersonen het levens verzekeringsbedrijf mogen uitoefenen. Een der redenen daarvoor is dat indien een natuurlijk persoon het bedrijf uitoefent, men steeds heeft vermenging van particuliere en bedrijfsfondsen Ditzelfde motief verzet er zich tegen aan een levensverzekeraar de uitoefening van andere be drijven toe te staan. Het naar voren gebrachte bezwaar wordt door een voorrecht, gelijk in het voorloopig verslag door vele leden aanbevolen, niet weggenomen. Terwijl een voorrecht eenerzijds geen voldoen de zekerheid geeft om combinatiën van bedrij ven toe te laten, zijn daaraan anderzijds positieve bezwaren verbonden. Den leden die zich met het stelsel van het wetsontwerp niet kunnen vereenigen, wat be treft de kwestie der buitenlandsche verzekeraars, wijst de regeering er op,dat de practische be- teekenis van het systeem van het wetsontwerp veel grooter is dan deze leden het voorstellen. De openbaarheid geldt ook voor de buitenlandsche verzekeraars. Ook de buitenlandsche maatschap pijen staan onder toezicht der Verzekeringska mer. De regeering verklaart zich bereid, dc kwestie der buitenlandsche verzekeraars opnieuwteonder- zoeken. Zij meent echter in dit ontwerp geen an dere oplossingen te moeten voorstellen. Zij vertrouwt dat de leden wien het stelsel huns in- xiens vur genoeg gaat, dat stelsel niettemin als voorloopige oplossing zullen willen aanvaarden te eerder, nu er door het nieuwe' artikel 20 voor is gezorgd dat steeds een Nederlandsche rechter competent is van verzekeringszaken kennis te nemen. Voorts behoort de uitkeering ook te worden uitbetaald over algemeen erkende Christeijle feestdagen. De regeling, volgens welke de staat in ze kere gevallen een deel van de uitkeeringen tot welke in den regel de werkgever is ge houden, van dezen overneemt, past niet in het stelsel der ongevallenverzekering. Ten slotte is er, nu de zeeongevallenwet voorloopig blijft gehandhaafd, gereede aan leiding om thans de zorg voor de uitvoering dier wet over te brengen naar het Departement van Arbeid soort toestellen van voor een ander bestemde seinen is verboden en strafbaar, ook al is het niet mogelijk de eigen berichten op te nemen zon der tegelijkertijd andere telegrammen te regis- treeren. Adverteeren van regeeringswege. De Minister van Financiën heeft zijn ambt genoot van Waterstaat erop gewezen, dat in de bladen nu en dan van Regeeringswege advertentiën voorkomen die onnoodig groote plaatsruimte innemen en daardoor zeer kost baar worden. Zoo worden vaak advertenties uitvoerig met functie en naam van den be trokken ambtenaar, onderteekend en de tekst met, groot lettertype en over een onnoodig groot aantal kolommen gedrukt. Afgescheiden van het feit, zegt de Minister, dat dergelijke publicaties terecht het publiek onaangenaam aandoen, waar zij den indruk vestigen, dat in het algemeen de administra tie nog steeds niet voldoende rekening houdt met de moeielijkheden van 's Lands financien, acht ik het ten zeerste gewenscht,dat ook in dit opzicht, in verband met de geboden noodzakelijkheid van vermijden van alle on- noodige kosten, met de meeste zuinigheid worde te werk gegaan. De Minister verzoekt tenslotte de kosten tot het uiterste minimum terug te brengen en betrokken advertentiebureaux erop te wijzen dat voor opdrachten het meest in aanmerking zullen komen die de grootste bezuinigingen zullen weten te bereiken. Spoorwegen in Zeeland. Een wetsontwerp is ingediend om het" krach tens de wet van 29 Mei 1916 aan de Stoomtram- Mij. „BreskensMaldeghem" toegekende rente- looze voorschot uit s' Rijks schatkist ad 278.667 ten behoeve van een spoorweg van Breskens over Cadzand en Retranchement naar Sluis met zijlijnen van Cadzand naar de haven van Cad zand en van Retranchement naar de Belgische grens in de richting van Knocke, te verhoogen tot 605.333. Ook de prinvincie Zeeland ver hoogde haar renteloos voorschot en Wel tot 390.000. Verder wordt gerekend op een ren teloosvoorschot van 253.650 van de overige meer direct belanghebbenden. Het verder nog noodige bedrag ad. 56/.017 zal de maatschap pij verschaffen. De overschrijding van de oor spronkelijke begrooting van 836.000 moet als een gevolg beschouwd worden van de sedert ingetreden duurte van materialen en van de hoogere arbeidsloonen. Zeeongevallenwet. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der zee-ongevallenwet als gevolg van een tus schen de bijzondere commissie uit de Tweede Earner voor het wetsontwerp tot verzekering van personen, werkzaam in het zeevaartbedrijf en in het zeevischerijbedrijf, tegen geldelijke gevolgen van bedrijfsongevallen en de regee ring gehouden overleg. Bij dat overleg kwam o.m. de vraag ter sprake of de bestaande re geling der zee-ongevallenwet niet voorloopig kon blijven gehandhaafd, zij het dan gewij zigd. De regeering was bereid, daartoe haar medewerking te verleenen, daar de bestaande wettelijke regeling niet tot ernstige bezwaren heeft aanleiding gegeven. Daar met de totstandkoming van de alge- heele herziening der sociale verzekering eenige jaren zullen zijn gemoeid, acht ze 't noodzakelijk de geldende regeling in het belang, der betrokken arbeiders aan te vullen met een voorschrift waarbij den door een ongeval getroffen schepe ling aanspraak wordt gegeven op genees- en heelkundige behandeling of vergoeding daarvoor. Een soortgelijke bepaling als voorkomt in art. 17 der Ongevallenwet zal in de wet die nen te worden opgenomen, terwijl de moge lijkheid zal moeten worden geschapen om ter zake van ongevallenwet, welke een geringe ver minking Van den getroffene ten gevolge heb ben, de wettelijke uitkeering met een bedrag in- 1 eens af te koopen. Voorloopige aanslagen in de Inkomstenbelasting. Zooals bekend is, hebben de Kamers onlangs eene wet aangenomen, waardoor het mogelijk wordt voorloopige aanslagen in de directe be lastingen op te leggen. Naar wij vernemen, heeft de minister van Financiën voorgeschreven, dat zoodanige aanslagen worden opgelegd aan allen, wier inkomen 7500 of meer bedraagt. Deze aanslag betreft niet alleen de rijksinkomstenbe lasting, doch ook de gemeentebelasting. Het is aan de beoordeeling van de inspecteurs overgelaten, om ook voor inkomens heneden 7500 voorloopige aanslagen op te leggen. De voorloopige aanslagen worden geheel overeenkomstig de gedane aangifte opgelegd. Zoodra de aanslag delinitief is vastgesteld, krijgt de belastingplichtige hiervan bericht. Het meerdere of mindere bedrag aan belasting wordt alsdan verrekend. Wijziging Hinderwet. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een Nota van Wijziging betreffende het ontwerp van Wet tot. wijziging en aanvulling van de Hinderwet. Eenige van deze wijzigingen houden verband met de bij het in werking treden van de gezondheids wet tot stand gekomen reorganisatie van het staatstoezicht op de Volksgezondheid. Voor zoover onder de Hinderwet vallende inrichtin gen gevaar v. de volksgezondheid kunnen ople veren, zal de minister van Arbeid ambtenaren van dat staatstoezicht hebben aan te wijzen aan wie de taak zal worden opgedragen, tot dusverre door het ontwerp toegedacht aan den hoofd-inspecteur van dê Volksgezondheid, in wiens district de betreffende inrichting gelegen zal zijn. Voorts is een wijziging aangebracht in het belang van een behoorlijk toezicht op de nale ving van de wetsbepalingen. De minister van Arbeid acht het noodig, om naast de bevoegd heid van de leden van het gemeentebestuur en van voor de door het bestuur aangewezen gemeente- en politie-ambtenaren de mogelijk heid te openen, d^t ook in bijzondere gevallen procesverbaal kan worden opgemaakt door Gezondheids- en Arbeidsinspectie, door Ambte naren van het Rijks-instituut voor zuivering van afvalwater en door provinciale ambtenaren. Radio-seinen. De directeur-generaal der Posterijen en Tele grafie vestigt nogmaals de aandacht op art. 2 van de Beschikking van den Minister van Water staat d.d. 8 Augustus 1921, krachtens welk arti kel het verboden is van radiotelegrafische en radiotelefonische seinen, welke worden opgevan gen en voor een ander bestemd zijn, op eenige wijze aanteekening te houden, dan wel den in houd, de strekking of het bestaan daarvan aaneen ander bekend te maken of te laten worden. Over treding van deze bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 30 dagen of geldboete van ten hoogste 300 gulden. Het gebruik van zelfregistreerende ontvang apparaten ontheft den houders van deze ïnnch- ringen uiteraard niet van de verplichting om aan de hierboven omschreven voorschriften te voldoen het aanteekening houden met dit, Steunverleening aan hongerend Rusland. Het Algemeen Comité tot steun aan de Hon gerenden in Sovjet-Rusland heelt van de twee Hollandsche verpleegster, zusters Langenberg en Barneveld bericht ontvangen, dat met den ar beid in het Kindertehuis een aanvang is genomen De toestand is te Tschelkabinsk evenals in de an der hongerdistricten afschuwelijk en de hulp, die daar door middel van het Kindertehuis wordt geboden, is voor de moeders en kinderen daar een ware verlossing. De kinderen, die daar gevoed en verzorgd worden, hebben hun dank betuigd in verschil lende briefjes, waarin in soms primitieve kin dertaal dankwoorden worden gestameld. Spiritistische Kamercandidatuur. De „Voorwaarts" schrijft In „Het Toekomstige Leven" wordt de aan dacht der spiritisten gevestigd op de Candida- tuur van den heer P. Goedhart. Hij wordt aanbevolen als voorstander van de vrije uit oefening der geneeskunst. Maar de spiritisten worden ook opgeroepen, om den standaard hunner geestesrichting bij de verkiezing te ont plooien en den spiritist Goedhart te stemmen. Zijn naam staat op dealgemeente lijst van den Vrijheidsbond, waarop Ter Hall één is. Zoo gaat de amusementskunst met den diep- sten ernst in de politiek samen Dat is toch wel 't toppunt van verkiezings- onzin, iemand bij de kiezers aanbevelen omdat hij spiritist is. Staatsmuntbedrij f Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begrooting van het Staats- muntbedrijf voor het dienstjaar 1921. De buitengewoon omvangrijke werkzaamheden in 1921 veroorzaakten hoogere uitgaven dan aanvankelijk verwacht voor loonen van losse werklieden, voor belooningen wegens extra- en overwerk en voor kosten voortvloeiende uit do Invaliditeitswet. De desbetreffende post moet nu met f 39.200 worden verhoogd. De post Uitkeering aan 's rijks middelen we- gens kapitaalsvermindering wordt verhoogd met 22.000. De vele werkzaamheden, ook in den loop van 1921 ten behoeve van de uitmuntingen voor Ned. lndië verricht, waarvan de uitgebi eidheid niet in die mate was te voorzien, hebben de winst aanmerkelijk boven het geraamde bedrag van h rt desbetreffende artikel doen stijgen. Een verhoo ging met 514,000 is nu nog noodig. Voor vergoeding ten beloope van het totaal der verschuldigde pensioenkortingen wordt 16.200 aangevraagd, terwijl enkele andere pos ten met verschillende bedragen kunnen worden verminderd in totaal met 66.800. W i lhelmin akanaa 1. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het gedeelte van het Wilhelminakanaal in de gemeente Son, van de ophaalbrug in de Kwadestraat tot de op haalbrug in den weg naar Ekkerstraat, op 22 Mei 1922, des voormiddags 8 uur, voor de scheepvaart zal worden opengesteld. Rijks telefoon. De minister van waterstaat heeft in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Ka mer betreffende de begrooting van P.T.T. medegedeeld, dat thans het Rijk exploiteert 156 telefoonnetten met ongeveer 53.000 aan sluitingen, terwijl bovendien nog ongeveer 12.000 aansluitingen aan rijks- en hulptelefoonkantoren in Rijks exploitatie zijn. Ten behoeve van het interlokaal telefoon verkeer zijn tot dusver gelegd een kabel Am sterdamDen HaagRotterdam met 180 ver bindingen, id AmsterdamUtrecht met 1 ^8 verbindingen id. RotterdamUtrecht met 111 en id. Rotterdam—Dordrecht met 128 verbindin gen. Verbinding der IJ-oevers. Naar de „Tel." verneemt is in de vergadering van de Commissies van Bijstand voor Pu blieke Werken en de Haven -en llandelsin- richtingen te Amsterdam uitvoerig het rap port van de oude Kamer van Koophandel in zake het plan-Bos (verbinding der IJ-oevers door een brug en het graven van een kanaal benoorden het IJ) aan een bespreking onder worpen. Zooals men weet had de Kamer van Koophandel zeer ernstige bezwaren tegen den bouw van een brug, zelfs met beweegbare mid denstukken. Is het blad wel ingelicht dan vond het bruggen- plan bij een deel der betrokken Commissies van Bijstand eveneens ernstige tegenkanting. Het gevolg hiervan is, dat de vroeger ook reeds ter sprake gebrachte tunnelplannen nog eens ern stig onder de oogen zullen worden gezien. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5