Minister v. Karnebeck. Minister van Karnebeek is gisteravond perS.S. te 9.07 uit Genua in den Haag teruggekeerd, ver gezeld van het lid onzer delegatie, staatsraad prof. Struycken en 's minister's secretaris mr. Carsten. Jhr. van Karnebeek is in het station ver welkomd door zijn gezin en jhr. mr. A. M. Snouck Hurgonje, secretaris-generaal van zijn Departement. Op een vraag of hij iets had mede te deelen verklaarde hij, gemeend te hebben, met het oog op de behandeljng van zijn begrooting in de Eerste Kamer, zijn terugkeer niet langer te moe ten uitstellen en dat de heer Patijn de leiding der delegatie heeft overgenomen. Wat de conferentie zelve betreft, deze is thans in een phasevan afwik keling getreden, waarmede nog eenige tijd ge moeid kan zijn. In de hoofdzaken evenwel zijn de beslissingen gevallen. Wel is waar kon een ac- coord met Rusland niet worden tot stand ge bracht en in zooverre is een belangrijk oogmerk van den opzet niet bereikt, maar het zou onjuist zijn op grond daarvan de beteekenis van deze collectieve samenkomst met Rusland en van deze algemeene ontmoeting van de Staten van Euro pa te onderschatten. De Conferentie houdt zich daar nog bezig met het denkbeeld om in den vorm van een voortgezet onderzoek door een commis sie van deskundigen aan haren arbeid verder gevolg te geven, welk denkbeeld in beginsel in stemming heeft gevonden. Op de 'vraag of deze commissie in den Haag zal bijeenkomen, zeide de Minister, dat dit nog niet als vaststaande mag worden beschouwd. Nieuw stadhuis in Den Haag. Door B. en W. van den Haag zijn bij den gemeenteraad nieuwe voorstellen inzake stad huisbouw ingediend, waarin zij voorstellen in beginsel te besluiten tot den bouw van een nieuw stadhuis, op het terrein van de Oranje kazerne en het aangrenzend terrein, gelegen aan de Mauritskade en de Nieuwe Schoolstraat. C. F. L. de Wild. f Uit Larchmont (New York) meldt men het overlijden van den bekenden Hollandschen kunst kenner en restaurateur Garel de Wild. Zijn heen gaan beteekent voor de oude kunst een groot verlies. De steunregeling gesehorst. Naar het „Volk" verneemt,heeftde regeering de door het Haagsche gemeentebestuur toegekende verhooging van den steun aan uitgetrokken werk- loozen van 13.50 tot 15 per week geschorst. De candidatuur-Balvers. Uit Plillegom wordt aande Res.bode" gemeld: Het is thans officieel, dat de heer Balvers, alhier, buiten den R.K. kieskring om, gecandideerd zal worden voor de Tweede Kamer. Verschil lende lijsten circuleeren door het district en, naar wij vernemen, zijn er reeds enkele voltee- kend. Officieel deelt men ons mede, dat ook in den kieskring Haarlem de heer Balvers gecan dideerd zal worden. Indié en Australië. De Australische regeering verzocht de Indische regeering een Nederlandsch-Indische handels missie naar Ausstralië te zenden. De Indische regeering heeft de uitnoodiging in beginsel aangenomen. (Aneta). De Grondwetsherziening. H. M. de Koningin heeft de thans ook door de Eerste Kamer aangenomen wets mtwerpen t t bet in overweging nemen van voorstellen tot Grondswetherziening bekrachtigd. Stads- en Gewestelijk Nieuw* Geen belastingverlaging te Schiedam Hoewel in tal van gemeenten van ons land de belastingen worden verlaagd, wil de gemeente Schiedam de buitensporig hooge belastingen handhaven. De meerderheid van het college van B. ep W.' stelt, in afwijking van hel advies der meerderheid der Financieele commissie den Gemeenteraad voor, het vermenigvuldigingscijfer (1,1) te hand haven. De meerderheid der Fin. Commissie had voor gesteld het vermenigvuldigingscijfer op 1 vast te stellen. Het is te hopen, dat de meerderheid van den Gemeenteraad zal begrijpen, dat Schiedam niet kan achterblijven om tot belastingverlaging over te gaan, en het advies der Fin. commissie in deze zal volgen. Nationaal Federatief Muziek Concours. Bovengenoemd concours, uitgeschreven door de Muziekvereniging „Oefening baart Kunst" en „Gusto's Fanfarecorps" te houden op Za terdag en 9 Zondag 10 September 1922, belooft een waar succes te worden. Uit 't verslag van den secretaris blijkt dat reeds voordat de officieele uitnoodigingen zijn .ver zonden, van 21 vereenigingen bericht is ontvan gen tot deelname aan het Concours. Verschillende medailles zijn reeds beschikbaar gesteld. Belasting publieke vermakelijkheden. B. en W. hebben bij den Gemeenteraad inge diend een voorstel tot wijziging van de Veror dening tot heffing eener belasting op openbare vermakelijkheden. Behalve eenige wijzigingen van redactionee- len aard zijn de voornaamste veranderingen van de tegenwoordige verordening opdeve makelijk- heden welke worden voorgesteld de navolgende In de eerste plaats is het woord „openbaar" vervallen, zoodat voortaan belasting zal worden geheven van alle vermakelijkheden, indien deze, hetzij kosteloos, hetzij tegen betaling voor een ieder toegankelijk zijn, of voor bepaalde per sonen tegen bepaling toegankelijk zijn, onver schillig of de betaling plaats heeft door vol doening van entreegelden of van een contributie of bijdrage, door verplichte vertering of op andere wijze. Ten tweede wordt onder de onzuivere opbrengst ook begrepen de gelden voor plaatsbesp ken, echter alleen voorzoover het niet verplicht plaats bespreken betreft, indien zij een bedrag van 25 cent per plaats overschrijden. Vervolgens zal voor vermakelijkheden, waar van de opbreng.-t strekt Voor een weldadig doel, de belasting vooruit moeden worden betaald. Deze wordt echter teruggegeven, wanneer bin nen een maand na het houden der vermakelijk heden wordt aangetoond, dat van de bruto ont vangst niet meer dan 30% voor dekking van onkosten is afgezonderd en de verdere opbrengst aan het weldadige doel'ten goede is gekomen. Verder zullen de entreebewijzen niet meer kosteloos door de Gemeente worden geleverd. Zij die van het organiseeren van Vermakelijk heden hun beroep rnaken zooals bioscoopen enz. zullen de in registers bevatte toegangsbewijzen tegen betaling van den kostenden prijs van de Gemeente ontvangen, terwijl de overigens zoo als Vereenigingen enz. zelf voor hun toegangsbe wijzen hebben te zorgen en deze niet mogen ge bruiken dan na afstempeling vanwege de ge meente. Dit kunnen zijn kaarten of programma's mits voorzien van een controlestrook. Duitsche Consulaat te Rotterdam. Hoewel met ingang van 15 Mei a.s. het ressort van het Duitsche Consulaat, te Rotterdam anders is samengesteld, blijven de gemeenten behoo- rende tot het gebied der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas ressor teeren onder het consulaatsdistrict Rotterdam. Maria-verecniging. Heden viert mej. H. Nolet, presidente van de Maria-vereeniging alhier, haar 70en verjaardag. Vanochtend werd de nog met jeugdigen ijver werkzame presidente ter gelegenheid van dezen feestdag in de vergadering der werkende leden van bovengenoemde vereeniging gecomplimen teerd. Bij monde van Mevr. C. Beukers—van Gent, vice-presidente, werd haar een fraai bloemstuk ten geschenke aangeboden. Zeer getroffen door dit huldeblijk, gaf de jubi- laresse uiting van haar sympathie voor de Maria-vereeniging en beloofde, niettegenstaande haar hoogen leeftijd, als presidente de belangen van de vereeniging te zullen blijven bevorderen. De paarden voor den Reinigingsdienst. In de Raadszitting van 28 April werd een voorstel van B. en W. behandeld, om ten behoe ve van den Reinigingsdienst een crediet van 2800 toe te staan, teneinde daarvoor 2 werk paarden in België te koopen. Door het Raadslid, den heer Evers, werd de opmerking gemaakt, dat zulke paarden in ons land heel wat goedkooper te koop zouden zijn. Thans vernemen wij, dat dezer dagen de twee paarden in Limburg zijn gekocht voor ongeveer 1000 minder dan B. en W. voorstelden. Zoo ziet men, dat onze R. K. Raadsleden de noodige zuinigheid in het gemeentelijk beleid in praktijk weten te brengen. Volksbadhuis. In de week van 713 Mei 1922 werden ge nomen 547 baden. lste klasse kuipbaden 44, regenbaden 77. 2de klasse kuipbaden 37, regenbaden 368. Kinderbaden 21. Programma voor de uitvoering te geven door het Stedelijk Muziekkorps te Schiedam, directeur 1111. van Vleuten, op Woensdag den 17 Mei 1922 des avonds ten 8 ure in te Plantage. 1. Aul' Schiedam's Wohlergehen Marsch, H. H. van Vleuten 2. Ouverture Leichte Cavallerie, Fr. von Suppé 3. Husaren Wals, L. Canne 4. Grande fantasie de l'Opera „Carmen", C. Bi- zet 5. Lettre a Armand, A. Haagman Heil Europa, Marsch, F. von Blom. Gisteravond is door de politie aangehouden zekere J. v. d. P., die een winkelier, wonende a. d. Hoogstraat alhier, voor eenige ondergoederen had opgelicht. De goederen, die P. aan een vriend voor f 10 had verkocht, zijn in beslag genomen. Proces verbaal wordt opgemaakt. Zekere K., die wegens openbare dronkenschap in bewaring was gesteld, bleek rog gesignaleerd te staan voor 2 X 10 subsid. 2x5 dagen hechtenis. Hij is ter beschikking der justitie gesteld. Zaterdag vond de 8-j a r. H. v. d. K., wonende Gustostraat alhier, een loonzakje, inh. ƒ39,60. De jongen gaf het aan een surveil- leerenden agent van politie, waardoor het geld gister aan den verliezer (een grondwerker) kon worden teruggegeven. UIT ROTTERDAM. Op de 2e verdieping van pand 58 in de Witte de Withstraat te Rotterdam had een ontploffing plaats. De 55-jarige heer J. P. H. V. zou in de achterkamer een z.g. primus-spiritustoestel aan steken, toen dit plotseling sprong. Hijzelf be kwam slechts lichte brandwonden aan het voor hoofd, doch zijn driejarige dochter Johanna kreeg ernstige brandwonden over het geheele lichaam, terwijl een 7-jarig dochtertje, Marie, beide onderbeenen en de echtgenoote van V, de rechterhand verbrandde. De kinderen werden aanvankelijk naar het Diaconessenhuis ver voerd, doch later naar het groote ziekenhuis over gebracht. Het 3-jarige dochtertje is reeds over leden en haar 7-jarig zusje verkeert in levensge vaar. Toen de goud- en zilverkashouder Th. W, de W.Zondagavond thuis kwam in zijn zaak in de Weste Wagenstraat, zag hij, dat veel overhoop lag en een groote partij gouden ringen en bril janten gestolen waren. Hij waarschuwde de po litie en toen bleek dat de 17-jarige zoon W. P. de W., die thuis was gebleven om op de zaak te passen, tijdens de afwezigheid van zijn vader den kantoorbediende J. A. J. R. en nog een on bekenden man had binnengelaten. De zoon is aangehouden en de kantoorbedien de vannacht gearresteerd in een woning aan den Molenwaterweg. De nog onbekende man, die het gestolene waarschijnlijk bijzich heeft, is voort vluchtig. De waarde van het gestolene wordt op 5000 tot 6000 geschat. Om kwart voor vier had gister nabij het station Maas te Rotterdam een spoorwegongeluk plaats dat wonder boven wonder beperkt wérd tot groote materieele schade. Trein 46, die om 2 uur 44 uit Utrecht vertrok en om 3 uur 44 min. moest aankomen, liep op het spoorwegemplacement, door verkeerden wisselstand op een uit 12 wagons bestaanden personentrein, die op een der zijsporen stond. Dadelijk toen de machinist Van E. bemerkte, dat zijn locomotief het wissel opreed, remde hij uit alle macht en gaf tegenstoom. Zijn po gingen om het ongeluk geheel te voorkomen, waren echter te vergeefs. Met donderend ge weld liep de trein op de stilstaande rijtuigen af. Van te voren had een rangeerder de Wes- tinghouserem losgetrokken, waardoor alle wa gens vrij stonden. Deze kregen zoo'n schok, dat de koppeling tusschen den 2den en derden wagen brak, 10 rijtuigen werden vooruit gestooten, doch de twee dichtstbijzijnde wagens ontspoorden en werden totaal in elkaar gedrukt.De rookkast van de groote Jumbo verdween geheel in de 2 compartimenten van het 2e klasse-rijtuig. De trein uit Utrecht bestond slechts uit 4 rijtui gen, welke er ongedeerd afkwamen. Onder de passagiers ontstond een korten tijd een kleine paniek, die echter spoedig voorbij was toen zij bemerkten, hoe het ongeluk was af- geloopen. Alleen een dame uit Rotterdam be kwam lichte kwetsuren, en werd door den genees kundigen dienst naar het ziekenhuis vervoerd. Staten-Genera»!. EERSTE KAMER. Zitting Maandag 15 Mei. V o orzitter: de heer F. J. M. A. Reekers. Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter opent de vergadering. De heer B e r g s m a (V. B.) stelt voor wetsontwerp 503 (forensenbelasting) van de agenda der afdeelingen af te voeren, omdat rusti ge overweging van dit ontwerp door de over haaste behandeling niet mogelijk is geweest.Spre- ker vond het ontwerp pas vanavond hier in de Kamer en ook zooeven ontving hij de Hande lingen der Tweede Kamer over dit ontwerp. Voorts wijst spreker op het amendement-Ger- hard, dat de minister dadelijk overnam. Het Kort Verslag en de Handelingen stemmen heelemaal niet overeen ten aanzien van den inhoud van dit Amendement. Spreker vraagt een uitstel van afdeelingsonder- zoek van dit ontwerp tot heden (Dinsdag). De Voorzitter geeft in overweging, het ontwerp toch maar heden in de afdeelingen te behandelen. In het voorloopig verslag kunnen alle opmerkingen gemaakt worden. De heer B e r g s m a blijft op een kort uitstel aandringen. De heer Slingenberg (V. D.) steunt dit voorstel met nadruk. Ook z.i. is de behan. deling in de Tweede Kamer overhaast geweest- Het voorstel-Bergsma tot uitstel wordt aange nomen met 23 tegen 6 stemmen. De Kamer gaat hierna in de afdeelingen. De vergadering wordt verdaagd tot heden ochtend elf uur. Gemengd \leuw* Inbraak. Bij de firma De Gruyter aan de Boekhorststraat in Den Haag hebben inbrekers, nadat zij een kelderraampje hadden verwijderd, zich een weg gebaand naar het kantoor, waar de brandkast was geplaatst. Hier hebben zij waar schijnlijk eerst getracht de brandkast te openen, aangezien de grond bedekt was met asbest. Toen dit evenwel niet gelukte, hebben zij de brandkast opgenomen en door de gewone deur in de Oog in 't Zeilstraat naar buiten gebracht. Ook hier waren nog sporen van asbest zichtbaar. Van hier is de buit per kar verder vervoerd. De inbraak heeft vermoedelijk in denvoornacht plaats gehad, aangezien toen eenige buren ru moer hebben gehoord. Het juiste bedrag van het gestolene aan geld, jjat in de brandkast wa6 geborgen, is nog niet bekend. Naar men meldt, zal het ongeveer 1100 bedragen. Ongelukken. Op den weg van Amster dam naar Purmerend nabij Purmerland heeft een ernstig motorongeluk plaats gehad.Een twee tal motoren met zijspan kwamen uit de richting den Hp. Een der bestuurders kwam in botsing met een der brugdeelen. De dame in den zijspan- wagen gezeten werd er uitgeslingerd en bekwam bij haar val ernstige inwendige kneuzingen. Per auto van dr. Suermondt werd de naar het ge meentelijk ziekenh uis te Purmerend overge bracht en daar ter verpleging opgenomen. Gistermorgen is te Maastricht bij het leg" gen van een nieuwe voetbrug langs de spoorbrug over dè Maas de werkman D., uit Amby door het breken van een kabel onder een hijschtoestel verpletterd. Gestikt. Zaterdagavond heeft men zich toegang moeten verschaffen tot de woning van J, van K, te Poortugaal, dien men den geheelen dag had gemist. Men vond hem dood te bed liggen. De kraan van een gascomfoor stond open, zoodat hij door verstikking om het leven is ge komen. Krankzinnige brand»tichter.| De politie te Zeist heeft in Bosch en Duin een krankzinnige, zekeren v. R, uit Utrecht, aange houden, die een boschbrand had gesticht. De man was nog van plan om vijf personen op te hangen, en daarna zou hij weten waar zijn geld verborgen lag. De ongelukkige, die aldus nog meer onheil had kunnen stichten, is op genees kundig advies, in de gestichten van Den Dolder opgenomen. Wervelwinden. Een geweldige wervel wind heeft van Zaterdag op Zondag de Vendée (Fr.) geteisterd. Groote gebouwen, landhuizen, boerderijen, alsmede groote uitgestrektheden bebouwd land leden aanzienlijke schade. Heele velden werden van hun gewassen be roofd en in een woestenij herschapen en later nog door een hagelstorm geteisterd. Een 150-tal boerderijen zijn vernield. De schade loopt in de millioenen. Tramongeluk te Mexico. In de buurt van de stad Mexico heeft er een botsing tusschen twee trams plaats gehad. Een der trams stortte daarbij in het ravijn. Er zijn 13 dooden en 17 gewonden. Ernstige epidemie op de A z o- r e n. Belga seint uit Madrid De Portugeesche regeering heeft ernstige berichten ontvangen uit de Azoren, waar een epidemie van onbekenden aard is uitgebroken. Het aantal gevallen met doodelijken afloop is aanzienlijk. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Meest matige Z. tot \V. wind, aanvankelijk helder tot licht bewolkt, later toenemende bewolking, met kans op regen zelfde temperatuur. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 15 Mei. 16 Mei. Londen 11.51»/, ƒ11.48*/. Berlijn -- 0.90», t - 0.911/4 23.66 -23.60 -21.55 -21.50 Zwitserland - 49.62»/a - 49.22»/, Weenen - 0.023/ 4 - 0.023/4 Kopenhagen - 54.95 - 54.90 Stockholm - 66.44 - 66.26 Kristiania - 48.25 - 47.80 - - 2.58 - 2.57'/, WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 15 Mei. 16 Mei. 11.51 11.48»/ 4 -23.65 -23.62»/a -21.55 -21.52»/a - 2.58'/, - 2.58% - 0.90s/4 - 0.91 »/4 - 13.54 - 13.50 Zwitserland - 49.55 -49.22»/, - 5.— - 5.— -66.40 - 66.30 - 55.10 -55.10 Christiania - 48.20 -48.20 - 0.02»/, Boedapest - 0.34 0.34 - 40.27Va - 40.30 Telegrammen. HET HERSTEL. jgPARIJS, 16 Mei. (draadloos). De Duitsche Rijksminister van Financiën dr. Hermes, heeft gister een onderhoud gehad met Delacroix en Bradfery, respect, de Belgische en Engelsche vertegenwoordiger in de Commissie van Her stel. Ook de Italiaansche gedelegeerde was erbij tegenwoordig. Dr. Hermes schetste in breede trekken de Duitsche voorstellen. Indien deze bevredigend blijken dan zal de Commissie van Herstel den Duitschen officieelen gedelegeerde ontvangen. GEEN BROOD. LEIPZIG, 16 Mei. (draadloos) Alhier is op alle bakkerijen en broodfabrieken het werk stil gelegd, wijl de regeering de loonsverlaging niet wil erkennen. De bevolking is zonder brood. Ook uit Halle bereikte ons een dergelijk bericht. HET BEZETTE GEBIED' BERLIJN, 15 Mei. (draadloos) Uit het be zette gebied, wordt aan de „Deutsche Algeni. Zeit" bericht, dat van 1015 Mei in 'fc geheel 6770 man Fransche troepen over Keulen 't be zette gebied zijn binnen getrokken en zich thans in Dusseldorff, Bonn en andere steden van dat gebied hebben gelegerd. Van contra-transporten naar Frankrijk is integendeel niets gemerkt. DUITSCHLAND. BERLIJN, 16 Mei. (draadloos). Naar de „Te legraph Union" van goed ingelichte zijde ver neemt,zullen in het wetsontwerp betreffende een gedwongen leening, de volgende wijzigingen worden voorgeste'd. Tot nu toe waren alle kapitalen beneden 250.000 mark vrij van de gedwongen leening. Dit bedrag is thans teruggebracht op 100.000 mark. Was de 10 extra belasting uitsluitend van toepassing op kapitalen boven 2.000.000 mark, thans zal zij van toepassing zijn op alle kapitalen boven 1.000.000 mark. Kerknieuws. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Leiden (H. Petrus) den weleerw. heer H. Brouwers, te Amsterdam (H. Anna) den weleerw. heer H. P. M. van Geest, te Scheveningen (O. L. Vr. van Lourdes) den weleerw. heer J. F. van der Kolk, te Waddinx- veen den weleerw. heer J. D. Sistermans, die kapelaan was te Vogelenzang. Z.D.H. Mgr. H. v.d. Wetering, keerde heden in gezelschap van den Hoogeerw. Heer J. H. G. Jansen, van uit Rome te Utrecht terug. Te Vlissingen herdacht Zondag de Zeereerw. Heer P.G.W.J. van der Aa, pastoor te Vlissingen, den dag waarop hij voor 12V* Par a's pastoep aldaar werd benoemd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2