DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN. De Belastingdruk- 45ste Jaargang. Woensdag 17 Mel Um Vo. 1»8. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bttiteolanilsel Nieuwst. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt^ 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is in gekomen een verzoek van E.W.A. Gundlach, al hier, om verlof voor den verkoop van alcohol houdenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het wachthuisje der RotterdamscheElectrischeTram- weg Maatschappij aan de Broersvest no. 2 en herinneren dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij hun collecge bezwaren kunnen worden ingebracht. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. J. MAK om vergunning tot oprichting van een inrichting tot het branden van olie- nooten in het pand Groenelaan 103, kadaster Sectie M. No. 1621, met een electromotor van 3 P.K. en 2o. de N. V. MAATSCHAPPIJ „OXYGE- NIUM" om definitieve vergunning tot uitbrei ding van de waterstof- en zuurstoffabriek met een luchtzuurstofinstallatie en een inrichting tot het comprimeeren van zuurstof en waterstof in de panden Buitenhavenweg no.s 48-50, ka daster Sectie L. No.s22202221, met 5 electro- motoren van resp. 60, 60, 70, 100 en 100 P.K., drijvende 2 luchtcompressoren, 2 zuurstofcom pressoren en 1 waterstofcompressor Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Se- cretatie ter visie gelegd. Op Woensdag 31 Mei a.s., des voormiddags 11 uur, zal ten raadhuize gelegenheid gegeven worden bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemd, kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen, die ter zake zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7. dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 17 Mei 1922. Burgemeester en Wethouders van Schiedam maken bekend, dat de VIJGENSTEEG en het gedeelte der SCHIE N.Z. tusschen Vijgensteeg en St. Anna Zusterstraat, voor het openbaar ver keer tot nadere aankondiging zijn afgesloten. Het voorstel van B. en W. van Schiedam, om het vermenigvuldigingscijfer voor de Gem. Inkomstenbelasting, thans 1, 1 bedragend, onge wijzigd te handhaven, zal ongetwijfeld in bree- den kring met gemengde gevoelens zijn ont vangen. De belasting en meer in het bijzonder de inkomstenbelasting is, zooals B. en W. zelf vol mondig erkennen, „reeds zeer hoog opgevoerd." In onze stad met een bevolking van ruim 42.000 inwoners is inderdaad de belastingdruk zoo ontzettend, dat alle middelen dienen te worden aangegrepen om de belastingopbrengst meer bin nen redelijke perken terug te brengen. In het dienstjaar 1915/16 werd door Schiedam uit gemeentelijke Inkomstenbelasting ontvangen totaal158.568.755. In het dienstjaar 1918/T9 is ontvangen de som van 847.890.26s, d.i. meer dan het vijfvoudige. Welk een reusachtige stijging in een tijdvak van 4 jaren Een dergelijke phaenomenale stijging geven de Grond- en Personeele belasting bij lange niet aan Voor het dienstjaar 1916 was voor onze stad het aandeel in de opbrengst uit de Grondbelas ting (geb. en ongeb. eigendommen) ƒ23.188.08 en in 1920 27.145.77. De Personeele belasting, in 1916 35.766.06 aan opcenten opbrengend, leverde in 1920 67.722.65 op. Men schijnt hier ter stede de opvoering van het bedrag, uit de gem. inkomstenbelasting te put ten, met zulk 'n geweldig snel tempo te doen, dat in het dienstjaar 1920/21 de opbrengst de raming (het benoodigde bedrag) met 200.000 zegge 2 ton heeft overschreden Een dergelijke financieele politiek wordt ^door B.enW. zelf gequalificeerd als te zijn geleid,,door de beginselen van een gezond financieel beheer Het is zeker te betreuren, dat er geen middelen zjjn gevonden om de financieele politiek in die banen te leiden, dat de belastingdruk minder zwaar wordt, daar zulks toch aan de gansche gemeente en ten slotte aan de stedelijke schat kist zelf ten goede zal moeten komen. B. en W. hebben den Gemeenteraad wel-is- waar een grafische voorstelling overgelegd, om aan te toonen, dat het in onze stad nog zoo er.g niet is met den belastingdruk, doch bij een nauw keurige bestudeering van die cijfers met de re sultaten der belastingopbrengst in het dienstjaar 1919/20 zullen velen tot een tegenovergestelde conclusie komen. B. en W. geven de volgende cijfers aan voor gezinnen zonder kinderen. Bij een inkomen van 1800 heffen 13 gemeen ten minder, 13 meer dan Schiedam. Bij 3000 12 minder, 14 meer. Bij 10.000 13 minder, 13 meer. Bij 100.000 8 minder, 18 meer. Wij meenen, dat deze cijfers niet als maatstaf in aanmerking komen ter beoordeeling van den belastingdruk in Schiedam. Hoe is de toestand in onze stad Volgens de cijfers, medegedeeld in het „Ver slag van den toestand der gemeente Schiedam over 1920" de nieuwste gedrukte gegevens welke te onzer beschikking zijn telde het vol- jaarskohier 1919/20 totaal 8218 aangeslagenen in de gemeentelijke Inkomstenbelasting. Deze aanslagen waren als volgt verdeeld Beneden 1800 bel. bedrag 7516 aanslagen. Van 1800.ben. 3000 339 aanslagen. Van 3000 ben. 10.000 265 aanslagen. Van 10.000 beneden 100.000 92 aan slagen. Boven 100.000 6 aanslagen. Van het totaal belastbaar bedrag, op het kohier vermeld, 10.612.050, wordt reeds ƒ4.816.250 getrokken van de 7516 aangeslagenen beneden 1800 bel. bedrag. Juist de lage en middenklassen lijden hier het zwaarst onder den huidigen belastingdruk. Wij zien geen redding in den toestand door de hoogere inkomens nog zwaarder te treffen, maar achten het noodzakelijk dat de gemeente de uitgaven zoo sterk mogelijk dient te besnoeien. Ook zou een middel zijn den druk meer gelijk matig over andere belastingobjecten te verdee- len. Schiedam leeft in de laatste jaren op een ver overspannen opbrengstcijfer van het Inkomsten belastingkohier. Wordt dit opbrengstcijfer niet teruggebracht tot redelijke proporties, getoetst aan inwonertal en draagkracht der burgerij, dan zal er van zelf weinig drang tot bezuinigen bestaan. Dat het tot verstrekkende bezuinigingen in verschillende takken van gemeentedienst nood wendig moet komen, zal iedereen beseffen. DE CONFERENITE TE GENUA. De Russische kwestie. Tegen aller verwachting in heeft Amerika de uitnoodiging tot de a.s. Conferentie in den Haag niet aanvaard, welke weigering op alle delegatie's te Genua een diepen indruk heeft gemaakt. De offieieele regeeringsmededeeling in zake de uitnoodiging tot de Haagsche conferentie zegt, dat de Amerikaanscge regeering niet tot de ge volgtrekking kan komen, dat zij met nut kan deel nemen aan de Haagsche bijeenkomst, daar deze haar voorkomt een voortzetting onder anderen naam van de conferentie te Genua te zijn en bestemd dezelfde moeilijkheden te ontmoeten, wanneer de houding der Russen, zooals deze uit hun memorie van 11 Mei blijkt te zijn, onveran derd blijft. Hughes zegt verder nog in de nota, waarbij de Vereenigde Staten weigeren aan de Haagsche conferentie deel te nemen De Amerikaansche regeering verlangt op alle practische manieren mee te werken aan de beraadslagingen over den economischen noodtoestand van Rusland en wenscht opnieuw de diepe vriendschap uit te drukken van het Amerikaansche volk voor het Russische, alsmede zijn diepe belangstelling in allo onderhandelingen, die het herstel beoogen van zijn economisch leven en van de welvaart, waarop zijn bekwaamheden en hulpbronnen het recht geven. Het Amerikaansche. volk heeft het meest tastbaar bewijs gegeven van zijn belang stelling in het economisch herstel van Rusland. De nota vervolgt met de reeds gemelde zinssnede en betoogt dan, dat het herstel van Rusland's productiviteit noodzakelijk is, maar dat de voornaamste voorwaarden daarvoor nog moeten worden geschapen en dat dit uitteraard door Rusland zelf moet geschieden. Ze luidt dan ver der Terwijl de Amerikaansche regeering gelooft, dat deze voorwaarden duidelijk zijn, is ze steeds bereid geweest met de regeeringen, welke de huidige uitnoodiging zonden, samen te gaan voor een regeling van het onderzoek door deskun digen van Rusland's economischen toestand en van de middelen tot herstel. Zulk een onder zoek zou op afdoende wijze de eerste economische vereischten voor het herstel der productie van Rusland in het licht stellen, zonder welke geen gezonde grondslag voor credieten zou bestaan. Hier dient aan toegevoegd, dat de Amerikaan sche regeering bereid is ernstige aandacht te wijden aan all# voorstallen voortvloeiend# uit de conferentie van Genu# of eenigerlei volgende conferontie Maar ze is van meening, dat d# huidige voorstellen, di# een klaarblijkelijk ant woord zijn op de Russische memorie van 11 Mei die duidelijke bepaaldheid ontbeeren, die alleen de medewerking der Amerikaansche regeering aan het voorgestelde plan mogelijk zou maken. Volgens latere berichten bedoelt de afwijzende nota niet de deur te sluiten voor verdere bespre kingen. Met de Russen is men het ook nog niet eens geworden. Uit Genua wordt daaromtrent gister gemeld De vergadering van de sub-commissie met de Russen is vanochtend daarmede geëindigd, dat deRusseneen etmaal bedenkt ijd hebben gekregen Zij zullen dit gebruiken om een amendement te formuleeren. Waarschijnlijk zal over dit (die) amendement(en) ook gesproken worden, daar men bezwaarlijk van de memorie een ultimatum kan maken. De Russen kwamen, zooals te ver wachten was, van ochtend reeds tegen de keuze van den Haag op. Gelijk gisteren reeds was aan gekondigd, becritiseerden zij de Voor hen on gunstige ligging en vonden zij hek een nadeel daar geen vertegenwoordiger te hebben. Het is echter geenszins een geheim, dat bij dien tegen stand vooral meespreekt de ergernis over de houding onzer delegatie, die de Russen volmaakt links heeft laten liggen. Lloyd George antwoordde dat den Haag alleen is gekozen, omdat het voor velen zoo gemakkelijk ligt. Stellig zullen de Russen dus morgen een andere stad voorstellen, waarschijnlijk Stockholm, daar het door hen ge prefereerde Riga voor westerlingen vrijwel als conferentiestad onmogelijk is. Verder vroegen de Russen waarom de Duitschers niet uitge- noodigd zijn. Het antwoord luidde omdat de Duitschers reeds een handelsverdrag met de Rus sen hadden gesloten, zoodat hun aanwezigheid overbodig was. Daarop vroegen de Russen Waar om de Polen, die eveneens een handelsverdrag met hen hadden gesloten, wel toegelaten waren. Een bepaald antwoord op deze vraag bleef uit. De Russen hebben niet geprotesteerd tegen het tijdelijk verbod van het sluiten van handelsver dragen, omdat dit niet vermeld is in het stuk, dat hun is aangeboden. Deze bepaling vormt een afspraak der anderen. In het aangeboden stuk stond echter een toespeling op het niet overhandig de document. Dit gaf den Russen aanleiding naar dit document te vragen. Schanzer gaf hun den raad dit liever achterwege te laten en geen acht te slaan op de toespeling. Zoo kwam dit pijnlijk punt niet ter sprake. Intusschen heerscht over het karakter der aanstaande conferentie een verschil van meening. Vanochtend, bij de motiveering van de uitslui ting der Duitsehers werd de tanstaande confe rentie de rechtstreeksche voortzetting van Genua genoemd. De Fransehen daarentegen beschou wen deze, blijkens de uitlatingen van Barrére, als een afzonderlijk geval, ook niet meer als een eigenlijke conferentie, maar als een overgeble ven brokstuk, waardoor verschillende staten, nadat een algemeene overeenkomst is mislukt, alleen of in groepen nog een verdrag met Rusland zoeken te bereiken. Men tracht nog Donderdag de eindzitting te houden wat echter op het oogenblik ook onwaar schijnlijk lijkt. Volgens een Reuter-hericht deelen gezag hebbende kringen te Londen mede, dat Lloyd George en de Engelsche afvaardiging tegen het einde dezer week de terugreis naar Londen zullen aanvaarden. Men verwacht, dat Lloyd George eenige dagen rust zal nemen, voordat hij de parlementszit- ting bijwoont. VOLKENBOND. Nadat de raad van den Volkenbond te Genéve het verslag van prof. Nansen had aangehoord, heeft hij het onderzoek der Russische vraag stukken verwezen naar de conferentie te Genua. Nansen heeft gewezen op het steeds grooter wordende gevaar voor de voortdurende epide- miën in Europeesch-Rusland. Wie zich daarheen begeeft, stelt dagelijks zijn leven op het spel. Lord Balfour legde den nadruk op de betoeke nis van de verontrustende berichten van Nan sen en diende vervolgens de motie in om aan de conferentie te Genua een onderzoek van Nansen's voorstellen aan te bevelen, ten einde alle bron nen voor de studie van de Russische zaken bijeen te brengen. ENGELAND. Overeenkomstig de uitspraak van het scheids gerecht zijn de rechtstreeksche onderhandelingen tusschen alle betrokken vakvereenigingen in de machinenijverheid en de patroons gister te Londen hervat. De conferentie is in een geest van vertrouwen geopend, daar men aan beide zijden verlangt een grondslag voor een vergelijk te vinden. De patroons beloofden heden defini tieve voorstellen aan de vakvereenigingen in overweging te zullen geven, waarop de conferen tie tot heden uiteenging. DE GEALLIEERDEN EN AMERIKA. ®De „Times" verneemt uit New-York dat de Kamer van Koophandel aldaar een belangwek kend rapport heeft uitgebracht over de schulden van de geallieerden aan de Ver. Staten. De New-Yorksche K. v. K. schat— bij norma len wisselkoers die schulden op ft 2,267,860,090 Het rapport wijst op de onmogelijkheid voor de geallieerde regeeringen Engeland misschien uitgezonderd om die schulden thans te beta len. IERLAND. Volgens eenige ochtendbladen is de geseind# mogelijkheid van een samenspreking tusschen de leiders van den vrijstaat en Ulster in Londen onwaarschijnlijk. Graig heeft de pers gemachtigd mede te deelen, dat hij geen uitnoodiging ont vangen had. Hij geloofde niet, dat uitnoodigin- gen tot eenigerlei conferentie van dezen aard zullen verzonden worden. Ook de leiders van den Vrijstaat te Dublin hadden geen uitnoodiging ontvangen, terwijl Collins door werk te Dublin verhinderd zou zjjn, de -conferentie bij te wonen. GRIEKENLAND. Stratos heeft een nieuw kabinet gevormd. Hijzelf neemt naast het premierschap de porte feuilles yan oorlog en buitenlandsche zaken, Ladopoelos is minister van financiën. PALESTINA. Volgens bericht uit Londen heeft de Ara bische delegatie aan Lloyd George en aan Churchill brieven gezonden, waarin zij ten sterk ste protesteert tegen het in behandeling nemen van het mandaat van Palestina door den Volken bond, terwijl de delegatie met de Engelsche re geering in onderhandeling is. De delegatie legt er den nadruk op, dat de Arabieren het mandaat in den tegenwoordigen vorm nooit zullen aan vaarden. CHINA. Tsjangtsolin heeft naar wordt gemeld, de onafhankelijkhc;d van Mantsjoerije afgekondigd. Naar uit Tientsin aan de New-York Herald" wordt gemeld, heeft hij dit gedaan krachtens verlof en met goedvinden van deix president der Chineesche republiek, te Peking. De kennisgeving van Tsjangtsolin, aan de buitenlandsche gezanten te Peking en de consuls te Tientsin, vangt aldus aan „Ik heb van Sjoesjitsjang, den president van China, een kennisgeving ontvangen, waarbij hij de drie Oostelijke provincies (tezamen Mantsjoe rije vormend), het speciale gebied van Jehol, en Binnen- en Buiten Mongolië afstaat. Al die ge bieden worden beschouwd als niet tot de Chinee sche Republiek te behooren. En vei der Welke verdragen Sjoesjitsjang ook moge slui ten na den lsten dag dezer maand met betrek king tot de genoemde gebieden, die niet bepaal delijk door mij zijn bekrachtigd, zullen door mij niet worden erkend ik zal ze beschouwen als door Sjoesjitsjang te kwader trouw gedane zaken. Uit Londen bericht men echter verder Het diplomatieke corps te Peking heeft de onafhankelijkheidsverklaring van Mantsjoerije door Tsjangtsolin nog niet ontvangen. Ook de Chineesche regeering ontkent de verklaring te hebben ontvangen. De troepen van Tsjangtsolin bij Lantsjou zijn door versterkingen tot ongeveer 40.000 man aan gegroeid. Woe-pei-foe zendt troepen noord waarts. Men verwacht het gevecht echter pas over een week. ALLERLEI. Volgens de „Cologne Post", zijn de kosten der Engelsche garnizoenen aan den Rijn voor het nieuwe financieele jaar op a 2.225.000 ge raamd, dat is per soldaat naar den tegenwoor digen koers 252.462 mark. Naar H. N. verneemt, heeft de Rijnscho volksvereeniging op haar samenkomst te Bonn besloten, den bekenden separatist Dorten uit te sluiten. Dorten werd bij de voorafgaande be raadslagingen, die zeer opgewonden waren, door verschillende sprekers een oplichter en bedrieger genoemd. De „Deutsche Allgem. Zeitung tee kent bij dit bericht aan, dat de zaak Dorten thans voor de politieke openbare meening als af gedaan kan worden beschouwd, nu Dortea door bijna al zijn vroegere aanhangers in den steek is gelaten. Graaf Bethlen heeft, volgens een bericht uit Weenen meegedeeld, dat de Hongaarsche regeering na den dood van keizer Karei aan Zita drie millioen kronen heeft gezonden. Boven dien worden haar de inkomsten der bezittingen van de koninklijke familie in Hongarije toegewe zen, waarvan de opbrengst verleden jaar 12 millioen kronen bedroeg. Uit Washington wordt gemeld, dat het Opperste Gerechtshof aldaar heeft beslist, dat sterke drank, die via de Ver". Staten wordt ver-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1