wegen, (ministerie van waterstaat), dr. f. J. H. Snijders, inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht (ministerie van ooi log), J. D. Evers, hoofdinspecteur, chef van den sta tionsdienst te Utrecht, (Ned. Spoorwegen), dr. C. J. Mijnlieff, gem. geneesk. dienst van Am sterdam, J. van der Meulen, arts (Ned. vereen, van spoorwegartsen) jhr. M. Mazel (Ned. Roode Kruis) M. Polak, arts (Ned. vereen. E.H.B.O.) B. S. PI. Tie:ler, arts (Alg. Ned. Vereen. Het Groe ne Kruisj." Overcompleet Rijkspersoneel. De directeür-generaal der posterijen en te legrafie heeft in de Stcrt, doen weten, dat in verband met een algemeen overcompleet aan Rijkspersoneel dit jaar geen leerling-telegrafis ten en leerling-kantoorbedienden zullen worden in dienshgenomen. Oe vlootcommissie. •Naar tie pTel." verneemt zou deVlootcommis- sie bestaande uit de heeren Fokker, lid der Eer ste Kamer, de Muralt, Snoeck Henkemans, A. P. Staalman, Hugenh >ltz en V.d. Voort van Zijpe, leden der Tweede Kamer, en eenige adviseerende zeeofficieren heden een bezoek brengen aan de Marinewerf te Amsterdam. Dit bezoek schijnt in verband te staan met een plan tot mogelijke samenvoeging der Rijkswerven uit een oogpunt van bezuiniging. Bezuiniging bij de Ncd. Spoorwegen. Naèf aanleiding van het streven naar bezui- nigirig 'dat inkrimping van personeel ten gevolge hegftj-Zfullen vele commiezen bij het hoofdbureau te Utrecht vervangen worden door bureelamb tenaren. De overcompleet wordende commiezen zullen' overgeplaatst worden naar andere dien sten en ook te werk gesteld worden op de stations. In verband hiermede is reeds een 70-tal bu reaucommiezen verplaatsing aangezegd. De a.s. eonferentie te Den Haag. Het Parlementslid Ormsby Gore zal den pre mier in het Èngelsche Lagerhuis de vraag stel len of de Nederlandsche regeering alle uitgaven voor de voorgestelde conferentie over Rusland te Den Haag zal dragen op dezelfde wijze als de Italiaansche regeering alle kosten te Genua beeft gedragen. Corps diplomatique. De Litausche zaakgelastigde te 's-Gravenhage de heer! Aukstuolis, is gister voor onbepaalden tijd naar zijn land vertrokken gedurende zijn afwezigheid zullen visa uitgegeven worden dooi de Litausche legatie te Berlijn en blijft het ge- zantschap te 's-Gravenhage gesloten. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. s-1 Züling Woensdag17 Mei. Aan de orde is de begrooting van buitenland- sche zakeip De heer Cremer (V. B.) brengt hulde aan minister van Karnebeek. Spr dringt verder aan op bezuiniging in de oeconomische voorlichting van bet departement en bepleit opheffing van de posten der militaire attaché's. De heer A n e m a (A. R.) wenscht democrati seering van het buitenlandsch beleid. Spr. is verheugd over de door ons land ingenomen inter nationale positie. Met betrekking tot den Volken bond wijst spr. op den machtigen invloed van den-.oppersten raad, die den raad van den Vol kenbond geheel tracht te verdringen. De heer B 1 o m j o u s (R. K.) sluit zich aan bij den Iheer Cremer. Minister van Karnebeek dankt voor de hq'Me. Spr. !zal doen wat hij kan, om het volk =meer in te wijden in het buitenlandsch beleid Zekere terughoudendheid blijft evenwel nood zakelijk. De Volkenbond zal op den duur blijken te zijn een der beste organisaties in de internatio nale samenleving. Voorts is de minister van meening, dat de Voorlichting van handel en nijverheid in handen moet blijven van den minister van buitenland- sche zaken. Over de vraag inzake opheffing van de militaire attacbé'-s wordt reeds overleg gepleegd. Ten aanzien van Genua zegt spreker, dat men met Rusland nog geen accoord heeft kunnen treffen, en dat de kwestie commissoriaal is gemaakt. Waarschijnlijk zullen nog meerdere 'conferenties noodig zijn, doch de oplossing moet gevonden worden door samenwerking. Hierna wordt de begrooting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Verschillende onderwerpen. 'Aanpassing van het wetboek van strafrecht .aan huidige toestanden op het gebied der aan Wending van electrisch arbeidsvermogen. De heer M e n d e 1 s (S. D.) maakt eenge opmerkingen om er op te wijzen, dat men niet dan in uiterste noodzakelijkheid13tot uitbreiding Van het strafwetboek moet geraken. Hij acht éen algemeens bepaling voor diefstal van elec- trische energie noodzakelijk. De Minister van Justitie, de heer Heems kerk acht de jurisprudentie van den Hoogen Raad juist en voelt geen behoefte om daarin verandering te brengen door een nieuw artikel voor te stellen. Het ontwerp wordt goedgekeurd. Scheveningsche haven. Aan de orde is het wetsontwerp in zake voor zieningen ten aanzien van de buitenhaven te Scheveningen. De heer Kraus (V. B.) acht de verbetering die de Regeering voorstelt niet de hooge kosten waard. Zoolang de diepte ongewijzigd blijft en Oorlog dij» niet toestaat, komt er niets van te recht. Spr. heeft bezwaar tegen dit ontwerp,dat' niet behoorlijk verdedigbaar is. i De heer Wittertvan Hooglan d(R. K.) zegt, dat dé Regeering verplicht is deze haven te onderhouden krachtens de wet. Al wordt dus dit ontwerp verworpen dan nog moet de Regeering de haven onderhouden. De Minister van Waterstaat, de heer K n i g zegt, dat de Regeering verplicht is de haven te onderhouden. Het voorstel verdedigend, wijst spr. er op, dat de lange hoofden den mond brengen op de diepte van 4 k 5 meter, waardoor grooter baggermaterieel mogelijk zal zijn. Het is niet mogelijk geweest Oorlog tot andere in zichten te brengen en spr, moet zich daarbij neerleggen. De versterkingswerken zullen zeer gering zijn, alleen een paar kanonnen om het binnenvaren van sloepen tegen te gaan. Het wetsontwerp wordt verworpen met 24 tegen 3 stemmen. Vóór Verheijen, Wittert van Hoogland en Mendels. Verbouwing der Tweede Kamer. De heer Kraus (V. B.) acht één ton voor de centrale verwarming te hoog. De Minister licht dit nog nader toe. Het ontwerp wordt goedgekeurd. Verschillende ontwerpen. Diverse ontwerpen w. o. opheffing van het voorschrift, dat de openbaarmaking in de Staats courant der akte van oprichting eener naamlooze vennootschap en coöperatieve vereeniging kos teloos geschiedt Nadere bepalingen tot verzekering van den accijns op het gedistilleerd Wijziging van het invoerrecht op vleesch machtiging tot het geven van voorschotten aan eenige Staten van Midden- en Oost-Europa worden goedgekeurd, waarna de vergadering wordt verdaagd tot heden. Stads- eu Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de opénbare verga dering van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 19 Mei 1922. 3bis. Voorstel van B. en W. tot aanstelling van den heer C. H. Schwagermann tot makelaar in meubilaire- en lijfgoederen, kunstvoorwerpen, antiquiteiten, byouterieën en gouden en zilveren voorwerpen. 3ter. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het kohier tot het te heffen schoolgeld voor het Gymnasium, cursusjaar 1921/1922. 14bis. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot wijziging van de voorwaarden van verkoop van het perceel bouwterrein aan de Lekstraat aan het R. K. Kerkbestuur van de Parochie van het Allerh. Hart v. Jezus. löbis. Voorstel van B. en W. tót het verleenen van een crediet van 69,000,voor de ophoo ging van het talud van Schielands Hoogen Zee dijk, in verband met den bouw van het Pomp station der Drinkwaterleiding. 16bis Advies van B. en W. naar aanleiding van adressen inzake steunverleening aan „uit- getrokkenen." 19. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het Reglement voor de Nijverheidsavondschool, zulks naar aanleiding van een opmerking van den Mmister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. in de hoogte te steken, zoodat zij gem konden fouilleeren. Daarvan hebben zij gebruik gemaakt door hem een portefeuille te ontrooven, inhou dende 2200. Gemengd Nieuws. De moord te Hamburg. Men her innert zich, dat 23 Februari jl. de Hollandsche koopman Pieper in Hamburg werd vermoord en beroofd. De tooneelspeler Richard Bauer en de caféhoudster Gertrud Emmler werden van dezen moord verdacht en in hechtenis genomen. Het gelukte Bauer echter kort na zijn arrestatie te vluchten. Gisteren werd hij door de recherche in een logement te Spandau weer ontdekt en onmid dellijk gearresteerd. De dader zal nog wegens een poging tot roofmoord in Mecklenburg en verschillende diefstallen vervolgd worden. In zijn destijds in Hamburg in beslag geno men bagage, zijn papieren gevonden, waaruit bleek, dat hij zich aan niet minder dan 47 dief stallen heeft schuldig gemaakt. De inbraak bij de Gruyter. De brandkast welke in den nacht van Zondag op Maandag j.l. is gestolen uit het perceel Boek- horsstraat hoek Oog in 't Zeilstraat te Den Haag, waarin gevestigd is een filiaan van de firma de Gruyter,is gisterochtend opengebroken gevonden in het water van de Trekvliet onder Voorburg. Het geld, ongeveer 1100.was er uit verdwe nen. Ongelukken. De veearts Harp, te Veenendaal, is ten gevolge van het aanrijden door een auto ernstig verwond. Komende uit een zijweg met zijn motorrijwiel, werd hij op den Rijksstraatweg gegrepen en overreden. Zijn toestand is zoodanig, dat hij niet vervoerd kon •worden. De autobestuurder had de onhebbelijk heid door te rijden. I n b r a a k.In de kunstnijverheidshandel van den heer J. Eisenloeffel, aan de O.Z. Voorburg wal 49 te Amsterdam is in den nacht van Dins dag op Woensdag een inbraak gepleegd, waarbij voor een zeer aanzienlijke waarde aan goud en zilver, naar schatting voor ruim 10.000 is gestolen. De dieven hebben zich toegang verschaft door het dak nadat zij eerst door opensluiting van perceel 45 naar boven waren geklommen. De bezoekers hebben op zeer ruwe wijze huis gehouden, veel vernield en bovendien eenige ver trekken bevuild. De identiteit van de daders kon nog niet worden vastgesteld. Het overlijden van Deken Verhoeven. Naar we vernemen is dezen middag het lijk van wijlen Deken Verhoeven naar de Havenkerk overgebracht en geplaatst vóór de communie bank. Morgenavond zullen in de kerk de Metten, en Zaterdagmorgen vóór de plechtige Requiem- Mis de Lauden worden gezongen. Correctie. In ons gisteren geplaatst hoofdartikel „De Belastingdruk" kwam de volgende alinea voor „Van het totaal belastbaar bedrag, op het kohier vermeld, 10.612.050, wordt reeds 4.816.250 getrokken van de 7516 aangeslagenen beneden 1800 bel. bedrag." Ter verbetering zij er op gewezen, dat hethier- in voorkomende woord „getrokken" was bedoeld als „getroffen." Verboden Rijweg. B. en W. hebben in het belang van de vrijheid en veiligheid Van het verkeer besloten, den afrit van den Havendijk naar de Hoofdstraat voor alle r ij verkeer af te sluiten. S. B. L. O. In een gehouden bestuursvergadering van den S. B. L. O. (Schiedamsche Bond voor Lich. Opvoeding) hebben de plannen, om evenals verleden jaar weer een sportdag te organiseeren, vasteren vorm aangenomen. De datum is voor- loopig bepaald op 22 Juli a.s. Uitvoerig werd besproken de wijze, waar op een brochure Het nut der Lich. Opvoeding door dr. J. H. O. Reys, uitgave van den S. B.L: O. het best geplaatst en de wijze, waarop voor de jonge organisatie bij de Schiedamsche burge-; rij meer sympathie gewekt kan worden. Daar de heer D. v. Toorenenbergen de stad heeft verlaten, treedt als secretaris op de heer M. Stavenga, St.' Liduinastraat 43b. Lagere hotelprijzen. Ook in Arn hem en omstreken, waar altijd veel landgenooten heen trekken om van hun zomervacantie te genieten, worden de prijzen in hotels, restaurants en café's verlaagd. De afd. Arnhem en Omstreken van den Ned. Bond van werkgevers in hotel-, restaurants-, café en aanverwante bedrijven heeft daartoe besloten zoowel in het voorseizoen als tijdens de groote vacanties. Postzakken door brand bescha digd. Blijkens mededeeling van de Neder- landsch-Indische postadministratie, zijn eenige brievenmailen voor Soerabaja,welke op 25 Maart j.l. over Genua werden verzonden, in aansluiting op het stoomschip Johan de Witt, dat 28 Maart j.l. uit Genua naar Batavia is vertrokken, tij dens het vervoer per spoor in Ned.-Indië door brand gedeeltelijk beschadigd. Brug ingestort. Uit Wako (Texas) wordt gemeld Ten gevolge van overstroomingen is de brug over de rivier Brazos tusschen Mar- lin en Belton ingestort. Van 30 menschen, op de brug aanwezig, zijn slechts 6 gered. De mijnwerkersstaking in Ame rika. In een officieele afkondiging van het Witte Huis wordt gezegd, dat er maatregelen door de regeering zijn genomen, om prijsopdrij vingen der bruinkool tegen te gaan. Volgens de meening der regeering bestaat er in weerwil van de staking geen enkele reden, om voor aan de mijn afgehaalde kool hooger prijzen te betalen, daar en het surplus zeer voldoende is, en nog geregeld door niet bij den bond aangesloten mijnwerkers, kolen gegraven worden, zoodat de beschikbare voorraden vol doende worden geacht, om de behoefte van het land nog voor geruimen tijd te verzekeren. Kerknieuws. bezorgde Herder liep hij dan langs de wagons, waarde pelgrims hunplaatsen hadden ingenomen, om te zien of alles in orde en of een ieder te vreden was, en met een aanmoedigend woord cm de kleine ongemakken noodzakelijk aan een bedevaart verbonden met blijmoedigheid te verdragen, vertrokken de pelgrims naar het ge liefde genade-oord. Daar in Kevelaar sprak dan Deken Verhoeven zijn pelgrims toe in de meest eenvoudige bewoor dingen, maar wat hij sprak drong door tot diep in het hart van ieder rechtgeaard Maria-kind. Geliefde pelgrims, zoo sprak hij dan met een glimlach op het gelaat, wij zijn nu hier bij onze Moeder, en nu moet ge deze dagen eens recht hartelijk met Maria spreken, en als een kind tot zijn moeder haar alles vertellen, wat ge op het hart hebt, en gij zult ondervinden, dat Maria waarlijk een Moeder voor u is, zij zal al uwe nooden bij haren lieven Zoon Jezus aanbevelen, en gesterkt en bemoedigd zult geweer in vrede huiswaarts keeren enz. Met dergelijke eenvoudige woorden wist hij zijn kinderlijke liefde tot Maria in onze harten over te storten, en ja, we bekenden het volmon dig „wat kunnen we hier toch goed bidden," en het scheiden van Maria's genadeoord viel ons zwaar, en menige traan werd weggewischt bij het laatste afscheidslied Ja, het valt ons zwaar te scheiden Van dit heilig bedeoord, Waar Gij 't bidden uwer kindren Zoo genadig hebt verboord. Op Uw voorspraak, lieve Moeder, Daalde vrede in ons hart, Gaaft ge ons moed om kloek te strijden, Stillen troost in bange smart. Gezang no. 5. En als we dan na een driedaagsche pelgrims tocht 's avonds warm en stoffig en vermoeid in onze vaderstad behouden waren teruggekeerd, dan sprak Deken Verhoeven ons nog een laatste maal toe van den kansel zijner kerk onder het sluitingslof, en dan dankte hij de pelgrims zoo recht hartelijk voor hun stichting, en voor hun edelmoedigheid, waarmede zij de ongemakken van de reis hadden verduurd, en dan was hij gewoon te zeggen „de goede God laat zich niet in edelmoedigheid overtreffen, Hij zal u en uw huisgezinnen zegenen, en als ware kinderen van Maria zult gij altijd op hare moederlijke bescher ming mogen rekenen. Geboren in de Meimaandgestor ven in de MeimaandIn de maand van Maria heeft de goede God hem tot zich genomen, en heeft Maria hem geleid tot voor den troon van den rechtvaardigen maar ook barmhartigen Rechter. Mogen wij allen hem een maal terugzien dicht bij den troon van Jezus en Maria en mogen in hem en in ons allen het slotcouplet van gezang no. 8 in vervulling gaan Leid onze ziel Als de avond daalt Het Hemelsch Sion binnen Om onzen God, Uw lieven Zoon, Daar eeuwig te beminnen. Per Mariam ad Jesum. Door Maria tot Jezus. Zoo zij het. Pelgrim. UIT ROTTERDAM. Gisternacht heeft men ingebroken in de Oud-Roomsche kerk'aan den Nieuwen Binnen weg. Aangezien men zich toegang verschafte door een klein raam boven de hoofdingang wordt vermoed,dat de dieven gebruik hebben gemaakt van de hulp van een kind. Vermist wordt een zwaar verguld zilveren Ciborie of kelk. Het is een antiek stuk uit de zestiende eeuw en heeft een waarde van 7000. De tabernakel werd open gebroken. Een slooper, die in staat van dronkenschap verkeerde, werd op den Goudschensingel door twee mannen aangesproken, die zich uitgaven voor politie-agenten. Zij gelastten hem de armen DEKEN VERHOEVEN EN DIENS KINDERLIJKE GODSVRUCHT TOT MARIA. „Wij gaan naar Kevelaar De plaats waar onze Moeder Haar gimslen mededeelt Aan ieder die ze vraagt." Gezang no. 1 Geboren in de Meimaand.gestorven in de Meimaandde maand van Maria. Een van de kenmerkende deugden van Deken Verhoeven was zijn kinderlijke godsvrucht tot Maria, welke haar hoogtepunt bereikte bij de jaarlijksche bedevaart naar Kevelaar. Dat waren zijn glo riedagen, en men moet dat zelf meegemaakt hebben, om het ten volle te begrijpen. En hij had liever al zijn waardigheden prijs gegeven, dan de leiding der bedevaart niet op zich te nemen. Reeds Weken te voren, regelde hij alles zelf tot in de kleinste bijzonderheden, mets ontging hem dan, niets was hem te veel, zelf leidde hij de repetjtiën en sprak hij de geloovigen op de hem eigene eenvoudige wijze toe na het Zondagavond Lof, als de tijd der bedevaart weer naderde. Op den ochtend zelf van het vertrek juichte zijn hart van kinderlijke vreugde, straalde zijn aangezicht an innige blijdschap, want zoo zeide hij, wij gaan weer naar onze Moeder. AU een -Mgr. Dr. B. Mutsaerts, reeds S. Theologiae Doctor, heeft, naar „De Tijd" meldt, met goed gevolg aan het Collegio Angelico te Rome het examen afgelegd voor het Baccalaureaat in het Kerkelijk Recht. Naar het „Overijselsch Daagblad" verneemt heeft Z.H. Paus Pius XI benoemd tot Huispre laat Mgr. B. A. de Wit, vicaris-generaal van het Aartsbisdom. Rechtzaken. Het Haagsche gerechtshof heeft arrest gewezen in de zaak van de beide loodgieters te Delft, die door de Haagsche rechtbank ieder tot 4 weken hechtenis zijn veroordeeld wegens het door schuld doen ontstaan van brand in de Oude Kerk te Delft, waardoor gemeen gevaar voor goederen ontstond. Het hof heeft de straf te zwaar geacht en den beklaagde H. tot 14 dagen en P. tot 7 dagen hechtenis veroordeeld. De Vijfde Kamer der Rechtbank te Am sterdam bevestigde het bij verstek gewezen von nis tegen den winkelier H.W.G.K., die veroor deeld werd tot 2 maanden gevangenisstraf ter zake, dat hij in zijn winkel destijds aan den Wil lemsparkweg in flesschen van het merk Eau de Cologne 4711, eigengemaakte eau de Cologne verkocht. Telegrammen. DE A.S HAAGSCHE CONFERENTIE. BERLIJN, 18 Mei. (draadloos). Volgens be richten uit Genua,zal LloydGeorge Vrij dagmiddag vandaar vertrekken. Hij zal zich 2 dagen te Parijs ophouden en waarschijnlijk Maandag te Londen aankomen. Volgens mededeeling aan Journalisten, zegt de „Daily Chronicle", zal Lloyd George de Conferentie in Den Haag niet persoonlijk bijwonen. VOLKENBOND. BERLIJN, 18 Mei. (draadloos). De Raad van den Volkenbond verdaagde de beslissing over het mandaat van Engeland over Palestina. HET HERSTEL. BERLIJN, 18 Mei (draadloos). Volgens de „Petit Parisien" achten de leden van de Com missie van Herstel algemeen de schriftelijke voor stellen van den Duitschen Rijksminister van fi nanciën Dr. Hermes onvoldoende. Hem is verzocht nieuwe voorstellen te doen, V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2