DAGBLAD VOOR SGMBE33AM EN OMSTREKEN 45ste Jaargang. Vrijdag 19 Mei t»22. No. 13341. a j.. i-__.Fi rpcrp.lfl i 1.75 i elke resrel Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speeiale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Binnenland. Den Haag als conferentiestad. Blijkens de telegrammen uit Genua heeft de conferentie aldaar thans voor goed Den Haag vastgesteld als plaats van bijeenkomst voor de beide Russische commissies, waartegen de Russen zich tot het laatst toe zijn blijven ver zetten. Naar men weet, is het plan Den Haag uit te kiezen voor deze bijeenkomst uitgegaan van Barthou, den leider der Fransche delegatie. De toonaangevende Fransche bladen toonen zich dan ook met deze keuze ingenomen. Dienaangaan de verneemt de „N. R. Crt." 't volgende Naar de meening van de Temps is Nederland volkomen bevoegd een internationale bespreking te herbergen. Het bekleedt in de geschiedenis van het volkenrecht een plaats van den eersten rang, die zijn huidige juristen het niet hebben laten ontnemen. Het zag twee groote conferenties zetelen en herbergt het internationale hof. Het is een land van orde en vrijheid. Zijn ligging beantwoordt volkomen aan de rol, die men het vraagt te spelen. Eindelijk bezit het in Van Kar- nebeek een opmerkelijk staatsman,die de vergade ring van den Volkenbond gepresideerd heeH en wiens onpartijdige invloed zich bij een bespre king nuttig kan laten gelden, zelfs als hij niet zelf onderhandelt. In andere omstandigheden zou een Europeesche conferentie uitstekend te Weenen of Stockholm kunnen vergaderen. In de huidige omstandigheden zou men Zweden en Oostenrijk echter een slechten dienst bewijzen, door bij hen de onderhandeling met de bolsjewiki te vestigen. Zweden heeft al te veel van de sow- jetmanoeuvres geleden, Weenen met zijn ge- deprecieerde geld behoeft waarlijk de communisti 8che betoogen niet. Met die steden voor te stel len, zoekt de sovjetregeering een tribune voor haar programma. Bij de Oostzee is ze gemakkelij ker op te slaan, dan bij de Noordzee, in een geruineerd land gemakkelijker dan in het robuus te Nederland. Juist omdat de bolsjewiki zoo rede neeren moeten de hoofden der andereregeeringen anders redeneeren. De Debats zegt Men had den Haag gekozen, ondanks de duurte daar, omdat Nederland on zijdig bleef. Brussl ware eer aangewezen geweest, het ligt gemakkelijker, het leven is er goedkooper en de elementaire betamelijkheid gebood een conferentie in cfe Belgische hoofdstad te houden. De sowjets waren zoo min met België als met Italië, Nederland of Zweden in oorlog. Pasmisère. Bij het afdeelingsonderzoek der Eerste Ka mer van het desbetreffend wetsontwerp is geklaagd, dat, toen eindelijk in het sedert acht jaren gevoelde bezwaar van de niet Verlengbaar heid der passen werd voorzien door afstempe ling mogelijk te maken in de daarvoor noodige wetswijziging door onoplettendheid een fout is geslopen, welke haar waardeloos maakte, en dat het twee maanden heeft moeten duren al vorens de Minister dit wetsontwerp tot verbete ring dier misstelling indiende. Men vroeg zich daarom af, of de ambtenaar, wien dit te wijten is, wel voor zijn taak berekend was. Aangedrongen werd intusschen op onver wijlde inwerkingstelling der wet van 6 Februari 1922, zooals die bij dit ontwerp is gewijzigd. Nederl. kweekerijen en Amerika. Naar de „Tel." uit welingelichte kweekers- kringen verneemt, bestaat groote kans, dat binnenkort art. 37 van den Amerikaanschen Quarantine Act nopens den invoer van (Ne- derlandsche) kweekersproducten in de V.S. in gunstigen zin zal worden gewijzigd, zulks op initiatief van den staatssecretaris van Landbouw Wallac. Volgens uit Washington ontvangen berichten zou gister hieromtrent een beslissing worden genomen. Zoo bedoeld amendement, volgens hetwelk de restrictieve bepalingen nopens onzen planten- import in de V.S. aanzienlijk verzacht zullen worden, zou worden aangenomen, zal voor de Hollandsche kweekers spoedig een betere tijd aanbreken. den tegengegaan, is thans een comité gevormd voor het Rijngebied tot Koblenz. In dit comité zijn de meeste Rijnsteden en bij na alle aan den Rijn gelegen industrieën, alsmede de Emschervereeniging en andere organisaties vertegenwoordigd. Gestraft spoorwegpersoneel. Op de vragen van den heer Van Braambeek betreffende herziening der straffen van het spoorwegpersoneel, dat zich tijdens de oorlogs jaren aan smokkelarij en onrechtmatige toe- eigening van goederen heeft schuldig gemaakt, heeft Minister König geantwoord Wat smok kelarij betreft, deze is alleen in ernstige geval len gestraft met niet eervol ontslag- Voor zooveel niet moest worden ontslagen, is degradatie of vermindering van bezoldiging toegepast. Toen na de oorlogsjaren aanmerkelijk minder gevallen van smokkelen voorkwamen, zijn laatstgenoem de straffen eenigszins verzacht en, voor zoover zij reeds ten uitvoer waren gelegd, aan herziening onderworpen. Deze herziening betrof uitsluitend smokkelgevallen en niet gevallen van oneerlijk heid. Afgezien van het feit, dat onder de tegen woordige omstandigheden weer indienstneming van ontslagenen niet zou kunnen worden over wogen, nu als gevolg van bezuinigingsmaat regelen personeel ter beschikking komt, waar voor niet aanstonds plaatsing te vinden is, be staat geen aanleiding om aan te dringen op her ziening van destijds opgelegde straffen van niet eervol ontslag. Krachtig zal naar verdere beperking van uit gaven worden gestreefd en de regeering verwacht dat door voortgezette vermindering van uit gaven over niet te langen tijd het evenwicht op de begrooting zal zijn hersteld. Nederl. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en winkelbedienden „St. Franeiscus van Assisie". Te Utrecht, in Hotel Noord-Brabant, had eene vergadering plaatb van bovengenoemden Bond, tot het stichten van een Bondsvakgroep voor confectiebedienden. De afdeelingen hierbij betrokken, waren alle vertegenwoordigd De Bondsvoorzitter A. van Hamersveld, gaf eene breedvoerige uiteenzetting over de betee- kenis van de maatschappelijke positie dezer categorie werknemers. Uitvoerig werd daarna van gedachten ge wisseld over hun rechtspositie. Besloten werd hierover een uitvoerig onderzoek in te stellen, vooral wat betreft de salarisregeling. Over het uit te voeren werkprogram van deze groep werden zeer belangrijke besluiten genomen. Het Bondsbesbuur zal hiervoor goedkeuring wor den gevraagd. Deze vergadering kenmerkte zich door een frisschen collegialen geest, ter wijl de besprekingen zeer zakelijk werden ge voerd. Volgens besluit van deze vergadering is het Secretariaat gevestigd te Utrecht. Het Voor zitterschap berust in handen van den Bonds voorzitter, terwijl tot derde bestuurslid is be noemd de heer J. Sikkeris van G oningen. Tegen de verontreiniging, van den Rijn. In een te Essen gehouden algemeene vergade ring van de Emscher-vereeniging (de Emscher is een zijriviertje van den Rijn) deelde, naar aan de „Tel." wordt bericht, de voorzitte mede, dat de Nederlandsche regeering, naar aanleiding van de verontreiniging van den Rijn, welke hoofdzakelijk is toe te schrijven aan de afwate ring van industrieele ondernemingen aan zijri vieren van den Rijn gelegen, een bezwaarschrift aan de Duitsclie regeering heeft gericht, waarin op het gevaar voor den vischstand woidt gewe- Ter bespreking van het vraagstuk op welke wijze de verontreiniging van den Rijn kan wor- De Kamerverkiezingen. De candidatenlijst voor de a.s. Kamerver kiezingen van de Anti-Revolutionnaire Partij luidt als volgt Lijst I. Leeuwarden, Groningen, Assen 1. H. Co lijn, te Leersum2. Dr. J. G. Scheurer te Ermelo 3. A. Zijlstra te Gronin gen 4. LI. A. Leenstra te Haskerhorne 5. L. F. Duymaer van Twist te Den Haag 6. Mr. Dr. R. Koppe te Groningen 7. G. Baas Kzn. te Amsterdam 8. S. Dijkstra te Leeuwarden 9. H. A. Verra te Leeuwarden 10. J. Middelveld Jr. te Ruinerwold Lijst II. Zwolle, Arnhem/Nijmegen, Den Bosch, Maasstricht 1. Dr.E. J.Beumer te Utrecht 2. L. F. Duymaer van Twist te 's-Gravenhage 3. Prof. Dr. LI. Visscher te Zeist 0 4. J. van der Molen te Renkum 5. Ds. G. Hofstede te Blokzijl 6. C. Roeterdink te Gorssel7. Mr. S. de Vries Cz. te 's-Gravenhage 8. K. Kruithof te Rot terdam 9. Chr. van den LIeuvel te N. Vennep (Haarlemmermeer) 10. J. Schouten te Rot terdam. Lijst III. Utrecht, Leiden 1. Mr. V. LI. R u t g e r s te's-Gravenhage 2. F. H. de Monté Verloren te 's-Gravenhage 3. J. van der Molen te Renkum 4. J. Schouten te Rotterdam5. Chr. van den Heuvel te N. Vennep (Haarlemmermeer) 6. W. War- maar te Sassenheim 7. Ds. M. Jongebreur te Veenendaal 8. Mr. S. de Vries Czn te 's-Gra- venhage 8. LI. van Andel te De Bildt J 10. L. Adriaanse te Zeist. Lijst IV. Amsterdam, Helder 1. C. Smeenk te Arnhem; 2. Mr. V. H. Rutgers te Den LIaag3. F. V. Valstar te Naaldwijk 4. Chr. van den Heuvel te N. Ven nep (Haarlemmermeer) 5. D. L. Harms te Hoorn 6. P. Bergmeijer te Weltevreden (Ja va) 7. G. Baas Kzn. te Amsterdam 8. Mr. P. E. Briët te Leiden 9. J. Porte te Am sterdam 10. J. Schouten te Rotterdam. Lijst V. Rotterdam, 's-Gravenhage, Haarlem 1. J.Sc houten te Rotterdam 2. Mr. Th. LIeemskerk te Den Haag; 3. J. J. C. van Dijk te Den Haag 4. J. van der Molen te Renkum 5. Chr. van den Heuvel te Haarlem mermeer 6. Th. Heukels te Rotterdam 7. K. Kruithof te Rotterdam 8. Ds. M. van Grieken te Rotterdam 9. L. Slagter te Den Haag 10. Mr. A. Bruch te Haarlem. Lijst VI. Dordrecht, Middelburg, Tilburg 1. Mr. J. A. d e W i 1 d e te 's-Gravenhage 2. C. van der Voort van Zijp te 'sGravenhage 3. A. Colijn te Nieuwer Amstel 4. J. van der Molen te Renkum 5. J. F. Heemskerk te Middelburg 6. Mr. G. van Baren te Delft7. Chr. van den LIeuvel te N. Vennep (Haarlem mermeer) 8. J. A. J. Jansen Manenschijn te Dordrecht8. J. Schouten te Rotterdam 10. O. Warnaar teDirksland. „Standaard." De reis van den Fransehen gezant. De Fransche gezant, de heer Ch. Benoist, vergezeld van zijn handels-attaché den heer Glaser, heeft ook een bezoek gebracht aan 's Her togenbosch, waar hij de gast was van den con- sulairen agent den heer C. Tilman, die Dinsdag avond een diner aanbood, waaraan verschillende autoriteiten aanzaten. Het Kon. Muziekkorps van Goulmy en Baar's Kon. Ned. Sigarenfabrie ken bracht een serenade, waarbij de Marseil laise en het oude Wilhelmus werden ten gehoore gebracht. Aan tafel werd gesproken door den heer C. Tilman, den heer Aug. Goulmy en den gezant. Den volgenden dag begaf men zich 's morgens naar de Kon. Ned. Sigarenfabrieken der heeren Eug. Goulmy en Baar, waar het bedrijf in oogen- schouw werd genomen. Liet volgende bezoek gold Grasso's machine fabrieken. Nadat deze beide inrichtingen bezichtigd wa- -_n, begaf men zich naar de St. Janskathedraal, welke onder de deskundige leiding van de heeren lluib Luns en Joh. Looyen in oogenschouw werd genomen. De heer P. Kallenbach bespeelde het groote orgel. Vervolgens werd ten huize van den heer Tilman het noenmaal gebruikt, waarna men zich naar Van den Berhgs stoomschoenfabriek begaf, welk bedrijf eveneens bezichtigd werd. Het gemeentebestuur bood daarna ten stad- huize een thee aan. De burgemeester mr. Frans van Lanschot begroette den gezant meteen rede. Hier werd ook receptie gehouden. Daarop werd nog een bezoek gebracht aan het gebouw van de Illustrè Lieve Vrouwe Broeder schap en aan het pensionaat Regina Coeli te Vught. Des avonds had een maaltijd plaats, aange boden door de Kamer van Koophandel, waarbij de heer Jos. Meyring, bij afwezigheid van den voorzitter wegens ziekte een toespraak hield. Coulmy's muziekkorps bracht werder een se renade. Gistermorgen is het gezelschap naar Oss ge gaan om aan de fabrieken van Zwanenberg en Jurgens een bezoek te brengen. Daarna is in Den Bosch weder het noenmaal gebruikt, aan geboden door de Vereeniging Holland-Frankrijk. Na een bezoek aan den bisschop Mgr. Diepen vertrok Z. Exc. weder naar Den Haag. het voorstel als een gewenschte verruiming van de knellende banden, maar is niet tevreden. Spr. acht een 56-urige werkweek noodzakelijk. In dezen tijd van tegenspoed moet voor hetzelfde loon meer worden geproduceerd. Van overleg tusschen organisaties aangaande geheele bedrij ven verwacht spr. niet veel. De heer Vliegen (S. D.) verklaart, dat de sociaal-democratische fractie zal tegenstemmen. Zij heeft niet zoozeer bezwaar tegen een 48-urige werkweek, als wel tegen de afbraak en reactie door andere bepalingen, waaraan ze niet wil mee doen. De heer Diepenhorst (A. R.) noemt de oppositie van de S.D.A.P. onwaarachtig en on rechtvaardig. Zij overdrijft de nadeelen voor de arbeiders en ontkent de noodzakelijkheid van verruiming van den arbeidstijd. Minister Aaïbersfi betuigt zijn instemming met het betoog van prof. Diepenhorst. Hij be toogt, dat de soepelheid, die de heer Van Llouten wenscht, door het wetsontwerp wordt gegeven. Het ontwerp wordt aangenomen met 31 tegen 4 stemmen. Tegen zijn alleen de sociaal-democra ten. Vervolgens zijn o.m. aan de orde de ontwerpen: Goedkeurigng van de ontwerp-verdragen van Washington betreffende den arbeid van vrou wen gedurende den nacht den leeftijd, waarop kinderen mogen worden toegelaten tot het ver richten van arbeid in nijverheidsondernemin gen den nachtarbeid van jeugdige personen, werkzaam in de nijverheid (3 wetsontwerpen) Wijziging der wetten op het middelbaar en hooger onderwijs. Onteigening in de gemeenten Rotterdam en Overschie voor den aanleg, door de gemeente Rotterdam, van een kanaal ter verbinding van de Delfshavensche Schie met de Rotterdamsche Schie, enz. Verzekering van personen, werkzaam in de landbouwbedrijven, tegen geldelijke gevolgen van ongevallen, hun in verband met hun dienst betrekking overkomen. De wetsontwerpen worden goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagd tot heden. Gemengd Nieuws. De Indische begrooting. Aneta seint dd. 16 dezer uit Weltevreden. De begrooting voor 1923 is bij den Volksraad ingediend. Gewone dienst: uitgaven ƒ706.348.745 ontvangsten f 609.338.645 buitengewoon 88.777.500 en ƒ5.100.000. Totaal tekort: 192.728.697. De zorgeischende toestand wordt grootendeels toegeschreven aan het feit, dat rekening gehou den is met een aanzienlijke vermindering voor 1922 op 282 millioen geraamd en voor 1923 op 228 millioen. De herhalingsoefeningen. Binnen enkele dagen zal, zoo wordt aan het „Hdbl." gemeld, in de St. Crt. verschijnen de regeling van de oproeping voor de herhalings oefeningen. Van de lichting 1919 zullen alleen worden opgeroepen de infanterie, de wielrijders, de hospitaal-soldaten, de genie en de gedeta- cheerden bij den motordienst. De Forensen-belasting. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot nadere wettelijke voorziening in verband met de tenuit voerlegging van de wet van 30 December 1920, wordt medegedeeld, dat de regeering reeds in overleg is getreden over de wijze, waarop een onderzoek kan worden ingesteld naar de moge lijkheid van een billijker en practischer regeling der forensenbelasting. De vervalscher Anspach. Volgens een Correspondentiebureau aldus Wolff uit Berlijn had Anspach reeds vóór zijn inhechte nisneming aan eenige personen meegedeeld, dat bij „werkte" aan documenten voor Genua, welke het bewijs zouden leveren van Duitschland's vermogen om te betalen. Het gevonden meteriaal wordt thans vergele ken met de politieke gebeurtenissen der laatste twaalf maanden en daarbij zijn reeds nu zekere beschuldigingen, die men in Duitschland onbe grijpelijk achtte, zeer goed verklaarbaar gewor den. De tornado in de Vendée. Om trent de tornado (wervelwind) die in de Vendée heeft gewoed en aldaar groote verwoestingen heeft aangericht, wordt aan het „Journal" nog uit Nantes bericht. De heele landbouwende streek van de Vendée is door den orkaan in een uur tijds in een ruine veranderd, die levendig doet denken aan de vernielingg van „Niemandsland." Het ge teisterde stuk land ligt in het kanton Mon- taigu, en loopt, over een breedte van vier kilo meters, van Noord naar Zuid. Het zwaarst getroffen zijn de velden, maar ook in de dor pen Saint-Georges-de-Montaigu, Treize-Sep- tiers, La Guyonniére en Bouféré zijn tal van woningen ingestort. Op de wegen worden tal van personen door de zware hagelsteenen ge wond, en verscheidene vrouwen kwamen boerde rijen binnen vluchten, terwijl het bloed haar over het gelaat stroomde. In alle dorpen der streek en in alle boerderijen zijn de ruiten verbrijzeld. Thans zien de velden, waar nog voor kort de klaver en het koren groeide, er troosteloos uithet is, of duizenden paarden het gewas kapot gestampt hebben. De graanoogst is ver nield, de wijngaarden bestaan niet meer. Staten-Generaah EERSTE KAMER. Zitting Donderdag18 Mei. Aan de orde is de wijziging van de Arbeidswet De heer van Houten (V. B.) aanvaardt Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 19 Mei. v.m. 9.0S, n.m. 9.44. 20 Mei v.m. 10.16, n.m. 10.59. 21 Mei v.m. 11.30, n.m. 12.09. 22 Mei v.m. 12.35, n.m. 1.—. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, l9Mei. Officieelc notcering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46% f 12.—. Namens de commissie voor de notcering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCLIIEDAM, 19 Mei. Men noteert voor Spiritus 100% f 30 Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schicd. Spoelingvereeniging' Heden f 1.50 per ketel. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5