DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 45ste Jaargang. Zaterdag 20 Mei 1022. No. 13342. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt|2 maal* berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. TWEEDE BLAD Gemengd Nieuws. Jeugdige duellisten. Als wel een treurig teeken van levenswijsheid en moreele anarchie melden de Engelsche bladen het volgen de uit New York Een aantal jongens waren aan het kampeeren in de bosschen van Long-Island, toen door een der oudere jongens van 19 jaar aanmerking werd gemaakt op het koken van soep van den 16-ja igen kok. De twist liep ten slotte zoo hoog, dat zij besloten het geschil op het geweer uit te vechten. De beide duellisten zochten onder hun kameraden hun secondanten en stelden z ch in gevechtsactie als de roode In dianen. Na 20 ronden dacht de oude, dat zijn tegenstander was getroffen, en zette zijn voet op hem. De andere knaap vuurde toen onmiddellijk en schoot den oudste een kogel door het hoofd. Een te hulp geroepen politie agent nam den dader en de secondanten in ver hoor. De 16-jarige moordenaar bekende ten slotte en werd naar de gevangenis overgebracht. Bloedwraak. Uit Ajaccio wordt via Marseille aan de Matin" gemeld, dat het te Olivese tot een groote vechtpartij gekomen is, tusschen de families Paoletti en Sarti. Bij een vuurgevecht stortten 5 personen neer. Te hulp gesneld, vond men twee personen gedood met een kogel in de volle borst, terwijl de drie andere ernstig gewond waren. De voornaamste daders zijn weten te ontkomen en naar de bosschen gevlucht. Verraders van Miss Gavel 1. De Midden-Java-redacteur van de Indische Courant publiceert in het nummer van 27 Mrt. j.l., een onderhoud met George Borgers. Deze vertelde ,,Ik deed koeriersdiensten voor de Belgische regeering en werd aan de Duitschers verraden. Om mijn leven te redden vertelde ik hun alles, wat ik wist. Uitdrukkelijk wijs ik er op, dat aan de Duitschers alles reeds bekend was, vóór ik begon te spreken. Mijn verklaringen waren siecht3 bevestigin gen voor hen." Op de vraag, waarom hij van de Duitschers een pas kreeg om voor de Belgische regeering koeriersdiensten te verrichten, bleef de heer Borgers een duidelijk antwoord schuldig. „Om geld te verdienen deed ik die koeriers diensten. Drie en veertig dagen heb ik gevangen ge zeten voor mijn deelneming aan een blaadje Libre Belgique." Hoe werd u in vrijheid gesteld O Vroeg de journalist. De heer Borgers kon geen aannemelijke ver klaring geven. De interviewer wees er op, dat andere levenslang kregen of den kogel, ter wijl hij met drie en veeitig dagen gevangenisstraf boette. De heer Borgers ging er niet op in. Tijdens het onderhoud sprak George Borgers voortdurend over een Duitscher, die jarenlang in België woonde en een vriend was van zijn vader. Deze speelde in de heele geschiedenis een groote rol. Hij was het, die hem uit de gevangenis wist los te krijgen. Merkwaardig is 't echter, dat hij vóór den oorlog nooit dien Vriend van zijn vader had gezien, zooals hij verklaart. Deze Duitscher raadde hem aan alles te ver tellen, toen de Duitschers hem te pakken kre gen. Het was het eenige middel om den dood te ontkomen. George Borgers zweeide ten slotte bij zijn kindeien, dat hij zich onschuldig acht. Desondanks hebben wij sterk den indruk, aldus besluit de redacteur van de Indische Courant het verslag van zijn onderhoud, dat hij wel degelijk aan spionnage voor de Duit schers deelgenomen en bijzonderheden ver teld heeft, die Miss Cavell's dood wellicht ten gevolge hebben gehad. Weer kwam het verhaal van den milddadigen bloedverwant ter sprake, en Saundys zei, dat hij een betrouwbaar iemand zocht die zich met de verdeeling van het geld zou belasten. Lan- guette was daartoe de geschikte man; hij over handigde hem een pak bankbiljetten die er uit zagen als Amerikaansche banknooten. Toen presenteerde hij den heer Languette een cigaret, die achteraf bleek een bedwelmend middel te bevatten. Languette voelde zich suf worden,en toen hij weer tot zichzelf kwam, waren „Saundys" en ,,0'Flaherty" verdwenen" met zijn gouden hor loge, dito cigarettenkoker en 200 pond in En- gelsch bankpapier. De heeren hadden den ho telportier gezegd, dat ze„ dadelijk zouden terug komen." Onveilig Ne w-Y o r k. De millionair Shattuck uit New-York, uit wiens huis voor een waarde van 100.000 dollars aan juweelen en zilver werd gestolen men herinnert zich, dat de bewoners en hun dienstpersoneel in den kel der werden opgesloten, terwijl de gewapende en gemaskerde bandieten hun slag sloegen is in het geheim naar Europa vertrokken om met de hulp der politie van Londen en Parijs de dieven op te sporen. De heer Shattuck gelooft, dat zijn vroegere Fransche „butler" de inbraak treeft beraamd en geënsceneerd en vervolgens met den buit naar Parijs is gevlucht. Een der daders werd destijds aangehouden, doch wei gerde zijn medeplichtigen te noemen. Nieuwe beroovingstruc. Een rijk Amerikaan, Languette geheeten, is naar de „Evening News" vertelt, Maandag te Londen op zeldzaam sluwe wijze beroofd van 200 p.st. Languette wandelde langs het „Strand" en zag, hoe een man vóór hem een prachtig cruci fix op den grond liet vallen. Hij raapte het op en gaf het den eigenaar terug. Deze scheen zeer dankbaar, stelde zich voor als Saundys en ver telde dat hij in het hotel Waldorf logeerde. Hij noodigde Languette uit, hem daarheen te ver gezellen. In het hotel deelde Saundys den Anm rikaan mee dat hij pas een schatrijk bloedver want had verloren die hem had opgedragen een groote som gelds onder de armen der heele Wereld te verdeelen. Maandag zag Languette Saundys zitten in een restaurant in Oxford Street. Hij werd uitge- noodigd binnen te komen. Daarop werd hij voorgesteld aan een net persoon, die zei Ier te fcijn en O'Flaherty te heeten. Fraude. Naar de „Times" meldt, heeft in het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden een afgevaardigde voor Zuid-Dakota de on aangename mededeehng gedaan, dat de Ameri lcaansche belastingbetalers in den eerstko- menden tijd honderden millioenen dollars extra zullen moeten betalen, om het land in staat te stellen tot amortisatie van eenzeer groot aantal staatsobligaties, die op mysterieuze wijze in duplo zijn uitgegeven. Zijn de inlichtingen van dien afgevaardigde juist, dan is er zachtst genomen zeldzaam slordig beheer gevoerd aan het departement van de Schatkist. Johnson, de voorzitter van de commissie voor onderzoek der oorlogsuitga ven zegt er absoluut zeker van te zijn, dat ue Schatkist de laatste jaren vierhonderd millioen dollars duplicaat-obligaties, die niet ongeldig zijn gemaakt, heeft uitgegeven. De regeering heeft geen bewijs voor de veronderstelling, dat de houders daarvan ze op bedriegelijke wijze zouden hebben verkregen. Johnson zinspeelt op een groot geheim schandaal, dat al van 1919 dagteekent. Toen reeds werden een aantal ambtenaren, die had den ontdek dat er enorm veel obligaties wer den gedupliceerd, ontslagen, omdat ze er de Congresleden van in kennis stelden. Nog geen maand geleden heeft de president der Ver. Staten wederom 28 hoofdambtenaren, ditmaal van de regeeringsgrav eerinrichting, ontslagen. Als verklaring werd toen gegeven dat dit ontslag „in het belang van den dienst" was. Daar het echter inbreuk maakte op de wet op het arbeidscontract, meende men er een terugkeer in te moeten zien tot bet oude stelsel van „politieke" benoemingen en ontsla gen. Hoezeer de pers ook tegen dit onwettig optreden ageerde, Harding weigerde verdere verklaringen. Twee weken geleden ontkende de Schatkist de geruchten dat het ontslag der ambtenaren zijn oorzaak vond in de ontdekking van fei ten als door Johnson bedoeld. Thans heet het, dat Johnson's pertinente beweringen de regee ring wel zullen noodzaken tot een nadere uit eenzetting van de situatie. Gevecht met een tijger. Het dorp Shikapur, nabij Calcutta, in Engelsch Indië, werd eenigen tijd geleden geterroriseerd door een grooten tijger en alle pogingen om het dier te dooden waren tot dusverre vergeefsch geweest. Toen vatte een bekend jager uit Calcutta het plan op, de bevolking van het dorp van het ge vreesde dier te verlossen. Hij begaf zich op weg om het spoor van den tijger te zoeken en tot op zeker moment kwam hij vlak voor het monster te staan. De onverschrokken jager aarzelde geen oogenblik, doch schoot zijn geweer op het dier af. Ongelukkigerwijze werd de tijger door het schot niet onmiddellijk gedood, doch slechts gewond. Het woedende beest sprong op zijn aanvaller toe en een strijd op leven en dood begon. Twintig minuten lang duurde het ge vecht tusschen den man en den tijger. Een toevallig passeerend houtvester kwam ten slotte den jager te hulp en viel den tijger met een mes aan. Het dier keerde zich nu tegen zijn nieuwen aanvaller, zoodat de jager weer de beschikking kreeg over zijn geweer en het dier kon doodschieten. De jager was echter met wonden overdekt, zijn toestand was hope loos. Hij overleed dan ook den volgenden dag in het ziekenhuis te Calcutta. Het opiumvraagstuk. De consulta tieve opiumcommissie van den Volkenbond heeft het onderzoek van de antwoorden, door de re geeringen ingezonden op de Vragenlijst van het secretariaat nopens de productie van en den handel in opium in het Verre Oosten, beëindigd. De commissie heeft verschillende resoluties aangenomen, die aan den Volkenbondsraad zullen worden voorgelegd, en die betrekking hebben op de nieuwe vlucht, die de papaver cultuur in China heeft genomen en op de maat regelen, die men te dien aanzien de Chineesche regeering in overweging zou kunnen geven. De kwestie van den morphine-invoer in China heeft het onderwerp van besprekingen uitge maakt. De Japansche gedelegeerde herinnerde aan de strenge controlemaatregelen, door zijn regeering genomen, en verklaarde, dat de re geering geneigd was om de hulp van een Volken bondsvertegenwoordiger te aanvaarden hij het leiden van het noodzakelijk onderzoek. Eindelijk heeft men de aandacht gevestigd op het feit, dat in 1920 vrij veel morphine en cocaine uit Zwitserland is gekomen. De com missie heeft als wensch te kennen gegeven, dat de Zwitsersche regeering weldra de Int. Opiumconventie zal ratificeeren en op den uit voer de controlemaatregelen zal toepassen, die door de Tweede Volkenbondsvergadering in September 1921 zijn aanbevolen. De Duitsche kroonprins. Een vertegenwoordiger van de United Press heeft een gesprek gehad met de Duitschen kroonprins die hem zijn teleurstelling heeft betuigd, dat Amerika niét op de conferentie te Genua ver tegenwoordigd is en de opvatting geuit, dat Amerika en Engeland Duitschland's positie beter gaan begrijpen. De kroonprins zei niet voornemens te zijn uit ons land te vluchten of een staatsgreep te beproeven van den aard van wijlen kei zer Karei. Hij gelooft bovendien niet in het slagen van Putschen, doch is aanganger gebleven van de Duitsche monarchie, welke, indien ze ooit terugkeert, dit zonder schokken zal doen. Wilson had met zijn veertien punten Duitschland verraden, was lang de opvatting in Duitschland, maar de kroonprins twijfelt niet aan de goede bedoelingen van Wilson, die echter niet opge wassen geweest wat tegen de andere staats lieden op de conferentie van Versailles. Indien Duitschland een Clemenceau had gehad, zou het den oorlog gewonnen hebben, zei hij. Koningin-filmactrice. Volgens een artikel in een New-Yorksch blad zou koningin Marie van Roemenie met een Amerikaansche bioscoopfirma een contract hebben afgesloten voor de vervaardiging van een sensationeele film, waarin zij zou optreden. De film zou te Boekarest en ander Roemeensche steden worden genomen, terwijlde bioscoopmaatschappij alle kostendraagt Koningin Marie zal een uitkeering van 35.000 pond ontvangen benevens 60 percent van de recettes bij de vertooning van de film. Naar voorts wordt verzekerd, heeft de koningin het koninklijk paleis, personeel en verschillende functionarissen ter beschikking gesteld. De film zal den titel voeren „Voor mijn volk" of soortgelijken naam. De herbouw van Moskou. De plan nen voor het herstel van de stad Moskou begin nen thans meer concrete vormen aan te nemen. Gelijk reeds gemeld, is het werk voor het herstel aan de Britsche Beecham Trust opgedragen. De Engelsche kolonel Cripps zal in dienst van de trust nu naar Moskou vertrekken om de plannen voor het herstel nader uit te werken. Cripps woon de voor den oorlog in Rusland, waar bij verte genwoordiger was van een groot Engelsch han delshuis en vele thans genationaliseerde be zittingen had. Hij was mede-oprichter van de Russisch-Engelsche Bank, waarvan in den raad van beheer ook Austen Chamberlain zit ting had. Cripps heeft verklaard, dat hij een overeen komst heeft gesloten met de Sovjet van Mos kou. Hij zal het werk leiden voor den herbouw het herstel en de voltooiing van niet afgebouwde huizen, winkels en openbare gebouwen in de stad. Hem is voor den duur van 18 jaar de pacht verleend van huizen, die slechts geringe herstel lingen behoeven, voor 36 jaar van huizen, die niet al te groote herstellingen behoeven en voor 90 jaar van die huizen, die een grondig herstel behoeven, alsmede voor nieuw te bouwen hui zen. Cripps zal de huizen en winkels kunnen ver huren, terwijl de perceelen het eigendom van den staat zullen worden na afloopvangenoemde pacht termijnen. Engelsche architecten en ingenieurs zullen aan het werk worden gezet. Het benoodigde materiaal zal grootendeels uit Engeland worden betrokken. Arbeiders uit Moskou zullen in dienst worden genomen. Men rekent er op dat in het eerste jaar een kapitaal van circa 21/2 millioen pond sterling benoodigd zal zijn. appeloogst 40 50 mill, ton bedroeg werden ca. 5 pCt. hiervan in de spiritus-industrie ge bruikt, welke er 3.5. mill. H.L. of 75 pCt. der totale alcoholproductie uit bereidde. Het vee kreeg als direct voer 17 mill, ton, 13 mill, ton diende voor menschelijke consumptie, 19 pCt. werd in stijfselfabrieken en aardappeldrogerijen gebruikt, terwijl 10 pCt. door rotten etc. verlo ren ging en alleen bij uitbreiding van de droge rijen verminderd zouden kunnen worden. De overige 25 pCt. s.piritus werden uit graan en melasse gemaakt* Van allen gefabriceerden bran dewijn was kort voor den oorlog ongeveer de helft voor consumptie bestemd van 1887 af was de hoeveelheid „drinkbrandewijn" ge daald van 3 tot 1.8 mill. IT.L., terwijl de techni sche spiritus steeg van ongeveer 0.21 in 1890 tot 1.7 mill. H.L. vóór den oorlog. Tijdens den oor log kwam het groote tekort aan spiritus, dat men uit sulfietloog etc.hooptetedekken, ofschoon de suflietloog de eerste jaren nog maar weinig opleverde, daar er over het algemeen weinig sulfietcellulose gemaakt werd. Van de thans toe gestane 250.000 H.L. zal wel nooit meer dan 200,000 H.L. door dit dure bedrijf geleverd wor den, zoodat een totaal van 250.000 H.L. voor allen technischen spiritus tezamen, ruimschoots voldoendeis.Hetmeconomischevan carbidalcohol wordt ten overvloede nog door het volgende voorbeeld aangetoond 1 ton carbid levert 625 L. alcohol op werd dit carbid omgezet tot kalkstikstof, dan zou daardoor de aardappel oogst met 25 ton vermeerderd worden, waarvan slechts 6 ton noodig zouden zijn om die 625 L. alcohol te produceeren, zoodat 19 ton voor andere doeleinden overbleven. Op het oogenblik wordt totaal 1.5 mill. H.L. spiritus gemaaktvan den laatsten aardappel oogst van 27 mill, ton zou de spiritusindustrie als ze met volle capaciteit werkte 10 pet. of 2.5 mill, ton noodig gehad hebben, wat ze bij lange na niet kreeg. Bovendien wordt wel spiritus uit veel duurdere grondstoffen gemaakt zoo werd van de produc tie van 1.9 mill. H.L. in 1920/21 slechts 300,000 H.L. uit 300,000 ton aardappelen gemaakt, terwijl 1.1. mill. H.L. uit geimporteerde mais bereid werden. Indien men wil, dat Duitschland zoo min mo gelijk dure buitenlandsche producten invoert (b.v. besparing op den benzine-invoer) dan is de alcoholbereiding uit mais voor dit land zeker te verwerpen, (natuurlijk niet voor een land als Amerika). Aan den anderen kant kan de aard appeloogst, die thans klein is doordat bij de af gestane gebieden 18 pet. of 600,000 H.A. van de met aardappelen beteelde oppervlakte verloren zijn gegaan, betrekkelijk snel weer op normaal peil komen door intensieve bemesting (hier is dus weer van belang dat carbid in kalkstikstof en niet in alcohol wordt omgezetechter is ook de spoeling als veevoer als een indirecten mest te beschouwen) en uitbreiding van de beplante oppervlakte. De branderij moet dus niet in eerste instantie zoeken naar nieuw afzetgebied maar naar vol doende goedkoope grondstoffen, (van de aardap pelen worden slechts die voor spiritus gebruikt, die voor menschelijke voeding niet deugen de smokkelbranderij uit goede aardappelen en suiker heeft thans weinig te beteekenen) om de toegestane hoeveelheden te produceeren en te zorgen dat het vee tenminste de volgens het bran dewijn-monopolie mogelijke hoeveelheden spoe ling krijgt, voordat naar nog grooteren afzet ge zocht hoeft te worden. Deze laatste komt van zelf (b.v. voor de huishouding en motoren) als de productie op normale hoogte komt, waardoor prijsdaling zou te verwachten zijn. Spiritus in Duitschland. Kiby schrijft in de „Chem. Ztg." Vóór den oorlog, toen de jaarlijksche aard- Vliegtocht naar de Noordpool. Volgens de „Nordisk Tidende" heeft de Noorsche vlieger Trykveg Gran uit Engeland, vermoedelijk van een groot Londensch blad, een verzoek tot inlichtingen ontvangen, of hij bereid is een poging te doen om naar de Noordpool te vliegen. Naar verluidt, overweegt Gran deze zaak en zal hij dezen zomer naar Spitsbergen gaan, om de mogelijkheid te onderzoeken van daaruit te vertrekken. De vliegtocht naar de Noordpool zal echter onder geen omstandigheden dit jaar plaats hebben, misschien wel het volgend jaar. Zoo de expeditie ondernomen wordt, zullen meer dan één persoon daaraan deelnemen. Gran is van plan zijn medewerkers bij voorkeur te zoeken onder de meest geoefende skiloopers. Natuurlijk zal de expeditie niet alle benoodigde voorraden met zich kunnen meevoeren. Het plan is dan ook gedeeltelijk te leven van de die ren, die men kan schieten. Gaat dit plan door, dan zal Amundsen een mededinger op zijn tocht hebben maar aangezien Gran's expeditie slechts een sportief en geen wetenschappelijk karakter draagt, kan er van eigenlijke mededinging geen sprake zijn. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5