SunlightZeep DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 45ste Jaargang. Maandag 22 Mei 1922. No. 13343. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlands^ Nieuws. DE CONFERENTIE TE GENUA. De meeste delegaties zijn reeds uit Genua ver trokken, zoodat de stad weldra weer haar gewoon aanzien zal hebben. Lloyd George is gister te Londen aangekomen en met groot enthousiasme door regeering en volk ontvangen. De Nederlandsche delegatie blijft nog eenige dagen in Genua, om met de Italiaansche over de voorbereidingen tot de Haagsche Conferentie te overleggen. Critiek op de conferentie. Bij zijn vertrek uit Genua zeide minister Jas- par aan den vertegenwoordiger van de „Soir" aldaar De conferentie heeft niet de resultaten op geleverd, welke men er van verwacht had. Toch moet uit wat gebeurd is geconstateerd worden, dat alles wat zich in de jongste zes weken te Genua heeft afgespeeld, bij de meeste gedelegeerden den indruk wekte, door de goede idee van algemeenen vrede te zijn ingegeven, en dat is reeds een eerste resultaat. De krachtsin spanning, door de verschillende mogendheden gedaan, om de sovjetregeering te brengen tot een betere opvatting der voorwaarden, waarin de vredesgedachte definitief moet triomfeeren, werd belemmerd juist door degenen, die de hulp van Europa hadden ingeroepen. Dat blijft een verbazingwekkend feit voor al degenen, die de gebeurtenissen willen beoor- deelen. Door het tractaat van Rapallo, door hun on beschaamd memorandum van 11 Mei en hun kinderachtige propaganda hebben de sovjets de ernstige belemmeringen gesteld voor de werkelij ke pacifióatie zooals die verlangd wordt door de volkeren die begrepen hebben, dat arbeid en eerlijkheid samen gaan. Eerbiediging der overeenkomsten en het te ruggeven van de privé-eigendommen, zoo be sloot Jaspar, blijven voor België twee conditiones sine qua non. Als de Sovjet-regeering te Den Haag in dit verband geen grondige wijziging brengt in haar houding, te Genua getoond, dan vrees ik, dat men in plaats van vooruit te gaan, in onvrucht bare gedachtewisseling zal blijven hangen. Er is natuurlijk geen enkele Europeesche mogendheid, die zooiets wenscht, doch alleen de Russen kunnen er voor zorgen, dat het anders gebeure. De correspondent der „Voss. Ztg." heeft voor zijn vertrek nog de gelegenheid gehad rijks kanselier dr. Wirth te kunnen spreken. Op de vraag wat hij dacht van de a.s. Haag sche conferentie, antwoordde dr. Wirth Officieel zijn wij bij deze conferentie niet betrokken. Wij zullen echter, in het belang van Europa, zooveel wij kunnen medewerken om Rusland te doen her opbouwen. Wij willen in denzelfden geest, als wij te Genua gehandeld hebben, ook in de toe komst handelen. Wij willen ook raad geven waar zulks noodig is. Genua heeft bewezen, dat zulks wordt aanvaard. Op de vraag, wat zijn meening was over de resultaten van Genua, antwoordde de rijks kanselier, dat de arbeid van Genua zal gecom pleteerd moeten Worden. Te Genua zijn belang rijke theoretische leiddraden ontworpen welke in economisch opzicht moeten worden gecomple teerd. Op een verdere vraag van den correspon dent omtrent de te volgen Duitsche politiek van Genua gaf dr. Wirth ten antwoord Wij Willen dezelfde tot nog toe gevolgde politiek blijven volgen. Wij wenschen alles te doen wat mogelijk is, opdat de nadeelige gevolgen van den oorlog zoo spoedig mogelijk zullen wor den weggenomen. De Amerikaansche pers zegt in haar com mentaar over de conferentie van Genua dat het resultaat wel voldoening, maar toch ook eeni ge ongerustheid brengt. De meesten hadden minstens van de conferentie gehoopt, dat zij de hartstochten zou hebben bedaard, en dat er internationale overeenkomsten zouden zijn ge sloten door samenwerking van de oorlogvoeren den en de neutralen. Maar de politieke strijd te Genua heeft duide lijk doen uitkomen, dat de hartstochten nog niet bedwongen zijn en dat Europa nog voor gevaarlijker conflicten kan komen te staan. Een van de resultaten op de conferentie be reikt, is de tijdelijke wapenstilstand, tusschen de staten gesloten. Het moet gezegd worden, dat Lloyd George hiermede op den oorlogs geest een tastbaar succes heeft behaald en dat de conferentie dus geenszins overbodig was. De buiten de politiek staanden zijn ver baasd en verrast, dat zulk een wapenstilstand nog noodig bleek te zijn. Zij dachten, dat de Vrede er nu feitelijk al was, en dat die vrede voor langen tijd was bevestigd. Nu wordt hun gezegd, dat Europa voor eenige maan den voor nieuwe oorlogsconflicten is bewaard gebleven. Deze verzekering geeft hun minder Voldoening dan angst voor de toekomst. Zij Vreezen. de geheime en niet te controleeren krach ten, welke, dit beseffen ze nu, aan het werk zijn. Het Duitsch-Russische verbond ziet hij in dit verband eveneens met wantrouwen. Ook de Fransche dreigementen voor een invasie van Duitschland, welke dagelijks in de Fran sche pers worden herhaald, kunnen wellicht de aanleiding zijn tot een nieuwe oorlogsramp in de toekomst. De voortdurende twist tusschen Frankrijk en Engeland en de meeningsverschil- len die door ontroerende vriendschapsbetuigin gen niet uit den weg kunnen worden geruimd, vindt men eveneens een kwaad teeken. Enkele bladen zijn van meening dat men sovjet Rusland geen goede kans heeft gegeven, dat wordt niet gezegd uit sympathie voor de bolsjewisten, maar omdat men het gunstiger had geoordeeld, als er een politieke overeenkomst tot stand was gekomen, die de communistische partij in Rusland tot verdeeldheid zou hebben gebracht. De a.s. Haagsche conferentie en Amerika. Uit Washington wordt aan de Temps" ge seind, dat Hughes aan den Amerikaanschen ge zant te Rome, Child, een nieuwe mededeeling heeft doen toekomen, om de instructies te pre ciseeren, die door het staatsdepartement zijn gegeven ten aanzien van de Europeesche kwes tie en de conferentie van Den Haag. De volledige tekst is nog niet bekend, doch in het telegram wordt als zeker gezegd, dat Amerika overtuigd is, dat geen enkele lee ning moet worden toegestaan aan Rusland en dat ook geen officieele erkenning moet worden toegestaan aan de sovjets, zoo lang zij geen orde in hun eigen huis hebben gesteld. Trouwens Hughes heeft in zijn rede in het congres van de Amerikaansche kamers van koophandel de gelegenheid waargenomen, om zich opnieuw over deze kwestie uit te spre ken. Het congres van de kamers van koophan del was gunstig gezind jegens de deelneming van Amerika in het werk van de herstel com missie en het zenden van een officieele dele gatie naar Den Haag, maar Hughes verklaarde, dat bij den huidigen toestand goede trouw en loyauteit moesten voorzitten bij de regeling van de heerschende moeilijkheden en hij beeft geinsisteerd op het feit, dat de essentieele grond slagen voor de internationale betrekkingen moe ten worden gezocht in de erkenning der ver plichtingen, diede landen op zich hebben genomen in overeenstemming met de bestaande wetten,in de onschendbaarheid der overeenkomsten en in de middelen, die worden aangewend, om die contracten uit te voeren. Er zijn internationale verplichtingen, die de naties moeten in acht nemen, op straffe van zich af te zonderen van het consortium der mogendheden. een voorloopig accoord was getroffen tusschen beide partijen betreffende de richtlijn voor de buitenlandsche politiek en de financiën. Als minister-president, treedt op Protopapa- dakis. Goenaris is minister van justitie, Bal- tazzi van buitenlandsche zaken, Thastikis van oorlog, Stratos van binnenlandsche zaken. De andere portefeuilles zijn verdeeld tusschen de aanhangers van Goenaris en die van Stratos, met dien verstande, dat de meerderheid aan Goenaris is gegeven. BULGARIJE. Uit Parijs wordt bericht d.d. 20 Mei. Een telegram uit Weenen aan de „Chicago Tribune" meldt, dat volgens in diplomatieke kringen ont vangen berichten inBulgarije een communistische revolutie is uitgebroken. Koning Boris en de leden der regeering zouden naar Varna zijn ge vlucht en de roode vlag zou wapperen boven Soda. De straatgevechten duren voort. Bijzonder heden ontbreken nog. De Bulgaarsche legatie te Parijs sprak echter opde meest categorische wijze het tenden tieuze bericht omtrent een communistische re volutie in Bulgarije tegen. ALLERLEI. Uit München d.d. 20 Mei In den afgeloopen nacht hebben in het ministerie van arbeid onder handelingen plaats gehad tusschen de bij de staking in de metaal industrie betrokken partij en. Wij vernemen, dat als gevolg van deze be sprekingen. de opheffing der staking, die thans dertien weken duurt, binnen 48 uur verwacht kan worden. Heden zal een officieel communiqué worden verstrekt. Op drie goederenstations van Hamburg en op drie plaatsen in de omstreken van Hamburg zijn de arbeiders in staking gegaan. Uit Weenen d.d. 19 Mei. Schober zal na zijn aftreden als minister-president, gezant te Londen worden. De Engelsche admiraal Dechair, president der intergeallieerde vlootcommissie, die tot taak had om na te gaan, of de Fransche marine wel werk maakte van de vernietiging van de schepen der vroegere vijanden, welke vaartuigen na den wapenstilstand aan ieder der geallieerde landen waren uitgeleverd, heeft geconstateerd, dat alle vlooteenheden, die aan Frankrijk waren over gedragen, volledig zijn vernietigd. Binnenland. IERLAND. Uit Londen verluidt d.d. 21 Mei. Uit Du-f blin wordt geseind, dat de stad gisteravond met verlichting Vernam, dat de leider van den Ier-; schen staat, Griffith, en die van de Iersché Pe p-U - blikeinsche partij, De Valera, tot een overeen komst waren gekomen en terwijl het blijde be richt bekend Werd gemaakt, verkeerde Ulster in opwinding ten gevolge van de onlusten en raids. De overeenkomst die op plechtige Wijze in den Dail Eireann werd aangekondigd, voorziet in de Verkiezingen in Juni, gevolgd door de vorming van een coalitie-regeering. Ze bevat de volgende punten: 1. er zal een coalitie-bloc Van béide partijen in den Dail Eireann worden gevórmd,1 2. Dit bloc zal bestaan uit officieele Sinn Fein-candidaten en het aantal Van elke partij zal uit evenveel vertegenwoordigers bestaan, als zij op het oogenblik in den Dail Eireann bezitten. 2. Buiten dit bloc staat het een ieder vrij, aan de verkiezing deel te nemen. 4. In districten, waar geen verkiezing noodig zal zijn, omdat er maar één candidaat is, zal de huidige vertegenwoordiger den zetel in den Dail Eireann innemen. 5. Na de verkiezingen zal de coalitie-regee ring bestaan uit een premier, eén minister van verdediging en nog 9 andere ministers, waar van 5 uit de meerderheid en 4 i it de minderheid zullen worden gekozen. 6. Indien de coalitie-regeering het noodig mocht vinden, het parlement te ontbinden zal een algemeene verkiezing plaats hebben. In Ulster hadden intusscheh hevige onlusten plaats. Bruggen werden opgeblazen en drie kasteelen, onder welke die van Lord O'Neill, den vader van den president Van het Ulster- parlement, werden door brand verwoest. Lord O'Neill, die 82 jaar oud is, en niet meer in staat te loopen, werd uit zijn kasteel gedragen, on der toezicht van de aanvallers. Te Belfast zijn sinds Zaterdagmorgen in het geheel 10 personen gedood. Daarmee is het aantal slachtoffers binnen een week gestegen tot 32. GRIEKENLAND. De ministercrisis is geëindigd met de vorming van een coalitie-kabinet, waarin de aanhangers van Goenaris en vanStratos zijn vereenigd nadat De Kamerverkiezingen. De Plattelandpartij (partij Teenstra) heeft de volgende candidaten gesteld 1. E. M. Teenstra, lid der Tweede Kamer, 's-Gravenhage 2. C. Ha ringhuizen, burgemeester Van Wieringerwaard 3. P. Teunissen,redacteur voor land- en tuinbouw Van het Nieuws van den Dag, Amsterdam 4. R. Schuiling Thz., landbouwer te Hallum, gem. Ferwerderadeel 5. P. Dijkhuis, landbouwer te Groningen 6. P. H. Burgers, landbouw-ingenieur directeur van het landgoed Johannahoeve, te Oosterbeekbij Arnhem; 7. Mevr. G. Schep-Wagens- veld, te Papekop bij Oudewater 8. J. Zijp Hz., landbouwer te Twisk 9. W. Balk, tuinbouwkun dige te Alkmaar10. K. Homan, directeur Coöp. Zuivelfabriek te Harkstede gem. Slodde ren. De candidatenlijst van de Hervormde Gere formeerde Staatspartij is gewijzigd en thans als volgt vastgesteld 1, T. A. Hagen, Amsterdam 2. ds. A. C. G. den LIertog, Rotterdam 3. A. W. de Leeuw, Ha- gestein, 4. L. J. C. Spoorman, 's-Gravenhage 5. ds. J. M. Weldendorp, Groningen 6. G. Nieuwenhuyzen, 's-Gravenhage7. A. J. te Lee, Delfstrahuizen, en 8 B. Renooy, 's-Graven hage. De namen van ds. P. J. Roscam Abbing, ds. T. Stigter en ds. Id. E. Gravemeyer zijn op hun verzoek van de aanvankelijke candidatenlijst afgevoerd. Door het zich terugtrekken van den heer K Kruithof is de antirev candidatenlijst II voor Zwolle, Arnhem, Nijmegen, 's-Hertogenboscb, Maastricht, aangevuld met als no. 8 den heer J. Hollander te 's-Gravenhage, en lijst V. Rot terdam,'s-Gravenhage, Haarlem op no. 10 met den heer H. Golijn te Leersum. (Stand.) De Nationale Bond voor Bezuiniging heeftin den kieskring Groningen candidaat gesteld 1dr. C. H. A. van der Mijle te Heeze 2. W. J. Stein- bach te Laren 3. J. F.Vos te Groningen; 4. G. J. P. A. Thomson te Vucht 5. Th. Tjeerde te Workum 6. jhr. F. S. Op ten Noord te Ede 7. W. Dooren te Dordrecht8. J. van Foor te Vlaardingen 9. JL. van der Harst te Vlissingen Het verbond voor Premievrij Staatspensioen heeft besloten een eigen candidatenlijst in te dienen. De lijst bevat de volgende namen 1. G. B. Van der Werf, 2, P. L. Hissink, 3. J. II. van den Heu vel, allen te Amsterdam. Het comité ter verkiezing van liberale kamerle- 3051 21 den heeft zijn lijst als volgt herzien; 1mr. S. van Houten 2. mej. mr. E. C. van Dorp 3. mr. G. C. Dutilh, 4. mr. R. A. Fockema 5. A. H. baron van Hardebroek van Ammerstol 6. jhr. J. O. de Jong van Beek en Donk, 7. W. J. Kaptijn, 8. D. van Lookeren Campagne, 9. J. D. Viruly. Algem. Ned. Vrouwen-organisatie heeft candi daat gesteld de dames Nine Minnema te Zand- voort C. B. MinderhoudteRotterdam ;A.Schwier- Rutters te Amsterdam en Tine Roozendaal te Wormerveer. Opheffing rijksschippersbeurzen. De „Dordr.Ct." meldt, dat met 1 Juli a.s. alle rijksschippersbeurzen worden opgeheven. Mr. Rink. Naar verluidt bestaat in Vrijzinnige kringen in Zeel nd het voornemen de verkiezing van mr. Rink tot lid van de Eerste Kamer te bevorderen. Verlaging. B. en W. van Groningen zijn voornemens bij den Raad een voorstel in te dienen om den hoofdelijken omslag met 10 te verlagen. De Scheveningsche haven. Door de Haven-commissie uit de reederij en handel en het Haven-comité uit de vakver- eenigingen te Scheveningen is een telegram naar de Koningin gezonden, waarin teleurstelling wordt uitgesproken over het door de Eerste Kamer verwerpen van het Ontwerp tot Ver betering der Buitenhaven en waarin de hoop wordt uitgesproken, dat het mogelijk zal zijn om het ontwerp bij de nieuwe samenstelling der Kamers opnieuw aan de orde te stellen. Vraelitverlaging naar het buitenland. Ten einde tegemoet te komen aan de klachtën over te hooge vrachten voor den export van viscb naar het buitenland hebben de Nederlandsche spoorwegen de vrachtprijzen naar de grensover gangen aanmerkelijk verlaagd. Werd de extra heffing' ad 25 pet. waarmede de oorspronkelijke vrachtprijzen indertijd werden verhoogd, vpn 1 Mei af, voor zendingen ijl- en vrachtgoed viscb naar het buitenland weder ingetrokken, boven dien zijn die gereduceerde vrachten van 15 Mei.j.l af bijwijze.van pioef voor den tijd van drie maan den nogmaals met 20 pet. verlaagd. Dergelijke tariefvei laging geldt eveneens voor vrachtgoed en zendingen naar Amsterdam, Rotterdam, Hoek van Holland, die voor uit voer over zee bestemd zijn, wat blijken moet uit den vrachtbiref. Rijkscommissie Nederlandseh woordenboek. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juli lo. ingesteld een Rijkscommissie van Bijstand voor het woordenboek der Nederlandsche taal 2o. aan de commissie de bevoegdheid ver leend zich uit het buitenland adviseerende leden te assumeeren 3o. zijn benoemd a. tot lid en voorzitter prof. dr. A. Kluyver, hoogléeraar aan de Rijksuniversiteit teGroningen b. tot leden mr. H. G. Dresselhuys, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal mr. M. I. Duparc, administrateur, chef der afdeelingen kunsten en wetenschappen van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen mr. J. P. Fockema Andreae, burgemeester van Utrecht; dr. W. J. Leyds, oud-staatssecretaris en -gezant der Zuid-Afrikaansche republiek dr. W. H. Nolens lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal mr. J. Schokking, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal c. tot lid-secretaris mr. J. A. G. Verspyck Mijnssen, secretaris bij het Algemeen Rijksar chief te 's-Gravenhage 4o. zijn benoemd tot redacteur van het Woor denboek der Nederlandsche taal bij de Rijkscom missie tran-Bijstand voor het Woordenboek der Nederlandsche taal dr. A. Beeks, dr. G. J. Boekenoogen, dr. J. Heinsius, dr. J. A. N. Knut tel en dr. R. van der Meulen, allen te leiden. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ...£n bestel dan ook ons gewone quanhjm zeep TTlaart moetSunlightZeepzgr». Pe boeken vijzen uikdatdre't meest economisch int gebruik is! mp aar die r meesr economisch in t gebruik is.' Dfc Lcver'jZcepniijVlaQrdingcn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1