DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUÏLI-ET O N. De Diamantenscbat. 45ste Jaargang. Woensdag 24 Mei 1922. No. 13345. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 05. Postbus39. Abonnementen per 3 maande* 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. ®SgT De NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANTDagblad voor Schiedam en om streken, zal wegens HEMELVAARTDAG, mor gen ((Donderdag) avond NIET VERSCHIJNEN. machineVERDAAGD, aangezien het desbe treffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 23 Mei 1922. Bjj of krachtens wetten of verordeningen va ei geschreven en andere «fflcieole af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van de N.V. VAN DONGEN ZONEN te Rot terdam om vergunning tot oprichting van een inrichting tot het verwerken van verzeepbare oliën en vetten in het pand Duitenhavenweg 118/120, kadaster Sectie L. no. 2475, met een stoommachine van 15 P.K. en een stoomketel van 21 M2, verwarmingsoppervlak, drijvende diverse persen en pompen Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag 7 Juni a.s. des voormiddags 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden ge geven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemd,kan op de Secretarie der Gemeen te van de schrifturen, die ter zake zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet gerech tigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. S c h i e d a m, 24 Mei 1922. Burgemeester en Wethouders van Schie dam hebben bij hun besluit van den 22 Mei 1922 het verzoek van lo. P. J. KOOIJ om vergunning tot oprichting van een smederij in het pand Vlaardingerstraatla kadaster Sectie C. No. 234 2o. de N.V. DE NEDERLANDSCHE ISO LEER MAATSCHAPPIJ „De NIM" om ver gunning tot wederoprichting van de fabriek tot Vervaardiging van isolatiemateriaal in de panden St. Anna-Zusterstraat 24/26, kadater Sectie A. No. 1661,waarin worden geplaatst 7 electromoto- ren van totaal 56 P.K., drijvende diverse werk tuigen en een stoomketel van 24 M2, verwarmings oppervlak, dienende voor verwarming 3o. de N.V. SGHIEVEEM om vergunning tot uitbreiding van de opslagplaatsen Van plantaar dige oliën en vetten en koopmansgoederen en de kuiperij op het perceel aan de Havenstraat, ka daster Sectie N. nos. 329 en 333, met 2 stoom ketels Van elk 100 M2' verwarmingsoppervlak voor verwarming en het drijven van 8 worthing- tonpompen ter Verpomping der oliën zilks ter Vervanging van de 3 stoomketels van resp. 130, 70 en 125 M2. verwarmingsoppervlak en den electromotor van 15 P.K. en 4o. de SCHIEDAMSCHE KLEEFSTOF- WERKEN (W. ALMSTADT) om Vergunning tot uitbreidig van de fabriek tot vervaardiging Van kleefstoffen in het pand Oude Sluis 8 kadas ter Sectie A. no. 1453, door bijplaatsing van een electromotorvan 8 P.K.,drijvende een lijmdroog- Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 22 Mei 1922 ver gunning verleend aan de FIRMA H.A. M. ROE- LANTS tot uitbreiding van hare boekdrukkerij in de panden LANGE HAVEN 133, 135, 139, en 141, kadaster Sectie C. no. 1002, door bijplaat sing van een stoomketel van 7 M2. verwarmings oppervlak voor centrale verwarming en 4 elec- tromotoren van totaal 19 P.K., drijvende diver se werktuigen en door verplaatsing van twee persen. Schiedam, 23 Mei 1922. Bottenlandssfe Nieuws. NA DE CONFERENTIE TE GENUA. De gewezen Italiaansche minister-president Nitti heeft zijn welcelijksche artikelen, die hij tijdens de conferentie van Washington en die van Genua had afgebroken, heropend. Hij schrijft o. m Doordat de kwestie van het herstel en bezetting niet konden worden besproken was er te Genua niet meer te bereiken dan inderdaad bereikt is. Nochtans heeft Genua voor het eerst overwinnaars en overwonnenen aan één tafel vereenigd en aangeduid, dat de entente uiteen is gevallen in twee gedeelten van welke het Italiaansch-Engelsch gedeelte wil, dat Europa tot vrede komt. Lloyd George is de moreele over winnaar van Genua en de eenige s aatsman die iets van den nieuwen tijd'begrijpt. Schanzer is te Genua gebleven ter voort zetting van de onderhandelingen over een Rus- sisch-Italiaansch handelsverdrag. Dit verdrag moet de kwestie van het verkeer tusschen de Italiaansche en Russische havens regelen, de waarborgen voor betaling der uitgevoerde goe deren vaststellen en de instelling van consulaten in de beide landen regelen. Worowski heeft 400 vroegere militaire vlieg tuigen besteld, die ingericht worden voor han delsverkeer. De Belgische minister Jaspar heeft gister in de Kamer zijn verklaringen afgelegd over Genua. De minister herinnerde aan de vorige con ferenties en de rol daar door de Belgische afge vaardigden gespeeld. Hij legde vervolgens den nadruk op de incidenten te Genua, veroorzaakt door het verdrag van Rapallo en de houding der Russen jegens de eigendommen der vreemdelin gen. België wenscht, dat men het de teruggaaf dezer eigendommen verzekert, behoudens ge vallen, waarin zulks materieel onmogelijk is. Het incident van Rapallo behoorde tot die, welke de conferentie den genadeslag hebben toegebracht. Dat de conferentie gecompromiteerd is, is de schuld van de Duitsche regeering. Jaspar sprak uitvoerig over de Russische memorie, welke in feite een propagandageschrift was, waarin de zonderlingste eischen naast de meest stoutmoedi ge bekentenissen stonden. Vervolgens karakte riseerde hij de aanstaande bijeenkomst in den Haag, Waarbij hij wees op drie belangrijke nieuwe bepalingen, ten le. dat de niet-Russische regee ringen geenerlei particuliere overeenkomst zul len erkennen of steunen, Welke tijdens de onder handelingen in de vier volgende maanden ge sloten zal zijn nopens goederen, toebehoorende aan andere vreemdelingen. Deze bepaling is op Jaspar's verzoek opgenomen. De 2e zegt, dat tijdens het Werk der conferentie en de Vier Vol gende maanden geen der onderteekenende lan den een afzonderlijk verdrag met Rusland mag sluiten ten aanzien van de schulden, de bezittin gen en het crediet en de 3e bevat de bepaling van den wapenstilstand. 68 „Dat geloof ik ook," zeide Bostock. En toen Voegde hij er na een oogenblik van stilzwijgen bij „U hebt, geloof ik, een groote ontdekking omtrent mij gedaan." „Ja" antwoordde zij. „Ik hebt ontdekt dat uw naam niet professor Bostock is." „Ik heb meer dan eens gezegd, dat ik dien naam slechts heb aangenomen." „Ja, dat hebt u ook maar u hebt mij nog nooit gezegd wie u waart. Ondanks al uwe liefdesverklaringen, hebt u mij niet genoeg vertrouwd om mij dat geheim te durven open baren. Het was ook nog al moeilijk mij in uw vertrouwen te nemen, mijnheer Japhet Bland." Een donkere blos overtoog zijn gelaat toen hij dien naam hoorde. Zij hield hare oogen op de zijne geketend. Zij had hare ziel er op gezet, hem aan hare voeten te brengen en hem aan haar wil te onderwerpen, ten einde hem op die wijze zijn geheim te ontwrichten en hem te ontmaskeren. „Wat deed u denken, dat ik Japhet Bland ben zeide hij, dof. „Wat mij dit deëd denken? Dat weet ik zelve niet. Maar ik weet, dat gij Japhet Bland fcjjt. Ontken dit eens, als gij durft „Ja, ik ben Japhet Bland. Ik was van plan u alles vroeger of later eens te vertellen." „Als u iets van vrouwenharten gekend hadt, zoudt u het mij eerder en niet later verteld hebben. Maar u hebt mij niets gezegd. Ik heb het geraden.Ik heb u verslagen, professor Bos tock." „Dat hebt u ook. Ik ben uw slaaf. Wat zijt gij van plan, verder met mij te doen „Ik ben van plan alles te doen wat ik kan, om te weten te komen wie en wat gij zijt." „Wie en wat ik ben „Ja. Ik wil weten waarom gij deze rol speelt. waarom gij een anderen naam hebtaangenomen, waarom gij die ellendige erfenis niet zijt ko men opeischen,en wat gij met die belachelijke maskarade vóór hebt." „Allereerst omdat ik u liefheb." „Dat hebt u me reeds meer gezegd. Wat heeft die voorgewende liefde," het scheen haar blijkbaar moeite te kosten dat woord uit te brengen, „voor mij— „Voorgewende liefde U gelooft, u weet dat het echte en hipt voorgewende liefde is." „Welnu, het zij zoo," zeide zij, zich schier geweld aandoende om op dit onderwerp door te gaan. „Doch veronderstel, dat dat gij mij waarlijk lief hebt, wat geeft het u dit comedi- spel vol te houden Gij zult toch ten laatste als Japhet Bland voor den dag moeten ko men." „Zeker zal ik dat. Ik zal als Japhet Bland Jaspar eindigde met te zeggen, dat het vruch teloos zou zijn om voor te geven, dat de confe rentie te Genua tot een beslissende uitkomst was gekomen. De fout komt in hoofdzaak neer op de Duitsche regeering, die in de atmosfeer van Genua dampen heeft geblazen, welke haar slechts konden bederven, en op de Russische regeering, die openlijk de beslissingen, waartoe zij den vorigen dag had meegewerkt, herriep. De sowjet- regeering heeft na zes weken van lange officieele en officieuse onderhandelingen zelfs het volstrekt noodzakelijke minimum aan verplichtingen, waar aan de Europeesche hulp verbonden was, ver worpen. Doch, dit eenmaal voor oogen houdend, zou het niet juist zijn te zeggen, dat Genua niets zou hebben opgeleverd, Zij heeft alle volken van Europa voor het eerst na den oorlog in staat gesteld elkaar weer te ontmoeten en verscheurde banden opnieuw aan te knoopen. Bovendien is de draad der besprekingen met de sowjetre- geering intact gebleven en opnieuw aan het Russische volk door de instelling van de com missie van deskundigen in den Haag duidelijk ge maakt, dat ondanks de onvergeeflijke houding zijner afgevaardigden, men streeft naar zijn oeconomisch herstel, dat men zijn redding wil, ondanks zijn slechte herders. Zij heeft het slui ten van den wapenstilstand mogelijk gemaakt en wettigt de hoop, dat dit het begin zal zijn van een blijvenden vrede. minderd, het aantal werklieden, dat geen volle week arbeid verricht met 155,780. HET HERSTEL. Uit Berlijn wordt d.d. 22 Mei gemeld De Tsjecho-Slowaaksche gezant te Berlijn Tusar zal eerlang voor een tijdvak van vier we ken naar Parijs vertrekken. Men neemt aan dat hij opdracht heeft, als bemiddelaar op te treden in zake de kwestie van de Duitsche schadever goeding. Hij zou een door Masaryk en Benesj uitgewerkt plan aan de Commissie van her stel gaan overleggen. RUSLAND. Dr. Nansen heeft het noodig geacht te pro testeeren tegen de verklaringen, afgelegd door de sovjet-delegatie te Lonen, dat de hongersnood eenigszins zou overwonnen zijn. Nansen verklaart dat de bewering, dat de ergste periode voorbij is, «met juist is. Hij is niet in staat het optimisme van de sovjet-delegatie te deelen. Het is waar, dat men in dat gedeelte van het Wolgagebied, waar de Amerikanen werk zaam zijn, doch ook alleen in dat gedeelte, de hongersnood min of meer meester is. Doch ten gevolge van transport- en andere moeilijkheden waren de Amerikanen tot nu toe niet in staat hun program geheel af te werken. Zij voeden even wel vijf millioen personen. De eigen organisatie van Nansen voedt een millioen menschen. In het Oostelijk gedeelte van het Wolga gebied, aan gene zijde van het Oeral-gebergte voegt Nansen er aan toe, is de toestand ellendig, daar nog weinig of niets in deze streek is gedaan. Overigens heeft de hongersnood zich uitge breid tot Oekraine en de Krim, waar de toestand verschrikkelijk is en de menschen als vliegen sterven. In deze streken begint het steunwerk pas. Nansen Vreest, dat dit jaar onvoldoende gezaaid is en dat het volgen jaard opnieuw een hongersnood zal uitbreken. ENGELAND. Het aautal bij de arbeidsbeurzen ingeschreven totale werkloozen bedroeg de afgeloopen week 1,553.590 of 33.625 minder dan een week te voren Dit is de sterkste Vermindering, Welke dit jaar in één week is Vastgesteld. Het aantal totaal werkloozen is sinds 1 Januari met 270.233 ver voor den dag komen, wanneer ik toonen kan dat Japhet Bland gerechtigd was tot het spel dat hij gespeeld heeft. Alles wat ik deed, werd met een Iedoeling gedaan en zal voor den dag komen, waarop u met de geheele wereld zult zeggen dat ik mijn recht was." „Mag ik weten wat die bedoeling is vroeg zij, bedaard. „Zeker. Ik zal u alles toevertrouwen. Toen ik het leven intrad, had ik slechts één doel voor oogen, Fidelia, dat zeker uwe sympathie zzl wekken." „Wees zoo goed mij niet bij mijn voornaam te noemen," zeide zij, met een soort van hui vering, die zij echter trachtte, terstond te over winnen, daar zij verlangde dat hij in hare woorden een uiting van behaagzucht eerder dan van afkeer zou hooren. „Ik zal alles doen wat u zegt," juffrouw Locke," zeide hij, nederig „maar het is zulk een genot voor mij uw naam te mogen uit spreken." „Spreek dien dan uit als gij alleen zijt," antwoordde zij. „Daar kan ik niets aan doen. Maar zeg mij nu wat of het doel is, dat, zoo als u zegt, mijn sympathie zal wekken." „Ja, ik zal het u zeggen het eenige doel Van mijn leven, mijn eenige eerzucht, is mij op de moordenaars van mijn vader te were- ken." Fidelia schrikte en zij kreeg voor een oogen blik het gevoel alsof zij in onmacht zou vallen. IERLAND. Reuter meldt uit Belfast, d.d. 23 Mei In den afgeloopen nacht heeft de politie in geheel Ulster razzia's gehouden en een groot aantal Sinn-Fei- ners in hechtenis genomen. Uit Dublin wordt gemdl Ongeveer 2000 leden van Sinn Feinsche clubs, over het geheele land, hebben de vergadering bijgewoond van de Ardfheis, of congres van SinnFein, die gister is gehouden. De Valera, de voorzitter, stelde de formeele goedkeuring voor van de overeenkomst, die Zaterdag is gesloten, nopens de coalitie- regeering van den Vrijstaat. De Valera zeide dat deze overeenkomst geen triomf voor de eene of de andere partij was, maareen „triomf voor het Iersche volk." Hij was van meening, dat aan vaarding van die overeenkomst beteekende het herstel van het Iersche crediet in het buiten land, dat in den laatsten tijd aanmerkelijk was gedaald. Collins zeide, ter verdediging van de motie, dat de overeenkomst de vastheid en de eenheid van het Iersche volk ver zekerde. Dit had een heid noodig om het hoofd te bieden aan den toe stand van buiten- of binnenaf. De Ardfheis heeft de overeenkomst bekrach tigd en is tot October op reces gegaan. FRANKRIJK. Vandaag begon te Parijs de internationale commissie van bankiers haar beraadslagin gen. Het oog is, naar de „N. R. Crt." meldt, voor al op Pierpont Morgan gevestigd. Deze discussie staat geheel buiten de besprekingen van Hermes met de leden der commissie van herstel. De commissie behoeft niet voor 31 Mei gereed te zijn. Zij zal zich in de eerste plaats met de panden voor een mogelijke internationale lee ning bezig houden. De ITomme Libre vreest, dat de groote Duitsche industrieelen hun zin zullen krijgen en dat de leening door de opbrengst der Duitsche spoorwegen zal gewaarborgd worden. Dit zou het nadeel hebben, dat Frankrijk, als de Duitsche regeering 31 dezer onwillig blijft,* daarop niet bij wijze van sanctie beslag kan leggen. De „Chicago Tribune" zegt, dat de commissie van herstel het aanbod van Hermes niet officieel zal ontvangen, voordat Morgan en de andere bankiers verscheiden malen vergaderd hebben, omdat beide commissies eensluidende verzoeken tot Duitschland willen richten, namelijk tot sta king van het drukken van nieuwe bankbiljetten, onmiddellijk herstel van het evenwicht op de begrooting en toelating van het toezicht op de financiën. GRIEKENLAND. De Grieltsche kamer heeft een motie van ver trouwen in de nieuwe regeering aangenomen met 201 tegen 30 stemmen. KLEIN-AZIE. In antwoord op vragen naar de gruwelen van de Kemalisten is in het Engelsche parlement be vestigd dat 12,000 Grieksche ballingen onlangs bij Charpoet het leven hebben gelaten onder precies dezelfde omstandigheden als die waaron der massa's Armeniërs eenige jaren geleden ver moord zijn. De onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken voegde er aan toe dat inlichtingen waren ontvangen over den doortocht van 20,000 bal lingen door Charpoet, grootendeels vrouwen en kinderen, die half naakt door dikke sneeuw naar het Oosten werden gedl'even. Haar hart stond stik Die man werd door den zelfden geest bezield als zijzelve. Zij had zich voorgenomen allesten offer te brengen haar liefde, haar minnaar alles, - voor dien cllendigen dorst naar wraak op den moordenaar Van haar vader. En nu stelt ziel) deze man, dien zij om den tuin zocht te leiden en dien zij ver denkt van schuldig te zijn aande zwartste mis daden, tegenover haar met de verklaring dat ook zijn hoogste eerzucht is wraak te nemen op de moordenaars van zijn vader 1 Op dit oogenblik voelt zij iets voor hem dat naar medelijden zweemt. „Ja," zeide zij, „wij hebben reeds eenigen tijd in hetzelfde bootje gevaren. U hebt uw best gedaan de moordenaars van uw vader te vinden en ik doe al wat ik kan om den ellendeling op te sporen, die wijn vader om het leven gebracht heeft." Ik weet wie de moordenaar van uw vader is „Weet gij dit? Zeg het mij dan." ^Weet u het niet „Ik heb vermoedens. Zeg het mij dade lijk." „Rat Gundy is de man die uw vader vermoord heeft." „Dat dacht ik reeds. Wie is Rat Gundy en waar is hij (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1