DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 45ste Jaargang. Vrijdag 26 Mei 1922. No. 13346. t, <iq Adv ertentiën 15 regela 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intereommuna os usplaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Ruitenlandse^ Ni«ims. NA DE CONFERENTIE VAN GENUA. Safarol' somt in de „Prawda" van St. Peters burg de diplomatieke en politieke successen der sow jetgedelegeerden te Genua op als volgt Ten le heeft het sovjetbestuur te Genua aan getoond dat „het feit van een bestaande sowjet- regeering" niet meer te loochenen is. Men moet rekening met haar houden. Hoewel alle burger lijke landen één lijn trekken komt ieder toch voor zich met een afzonderlijkverdrag aanloopen; Tsjecho-Sowakije,Frankrijk's lieveling,is Duitsch land op den voet gevolgd. Italië zal de verlei ding wel niet weerstaan enz. enz. ten 2e heeft de sowjet-delegatie te Genua Frankrijk, den Europeeschen veldwachter, voor goed ontmaskerd. Iedereen weet nu, wie geen vrede wil, opdat het comité metallurgique, Sehneider-Creusot en andere kanonpatriotten hun zakken kunnen vullen. Lloyd George heeft Frankrijk gesteund, doordat hij tegen het ont- wapeningsvraagstuk inging. ten 3e Hebben wij de entente op hart en nieren beproefd en geconstateerd, dat zij in hooge mate doet denken aan „onvergankelijke reliquieën." Achter den rug van de Franschen om, hebben de Engelschen afzonderlijken vrede met Angora gesloten. Lloyd George kon niet met leege han den naar de twee millioen werkloozen terugkee- ren, Barthou doet dat wel, nadat een poging tot chantage mislukt is. Bij onzen opmarsch naar Warschau hebben wij getracht het Europeesch evenwicht met de bajonet te verstoren thans hebben wij zulks met meer succes gedaan in den diplomatenrok. De entente is bij de eerste aanraking met èowjet-Rusland uit elkaar geval len. ten 4e heeft Genua ons breede vergezichten voor den handel met het Westen en het verkrij «•en van credieten van buitenlandsche kapita fisten geopend Te Genua zijn ons slechts heel «ïerig credieten beloofd, doch desniettemin kun nen wij, wat men ons daar in het vooruitzicht heeft gesteld, nu reeds zonder diplomatieke tus- schenkomst verkrijgen. De „Izwestia schrijft over de resultaten dei conferentie te Genua De conferentie is geëindigd met een compro mis. Het Amerikaansch kapitaal was bang, dat de Europeesche landen zich aan zijn invloed zouden onttrekken en een hersteld Rusland zou een gevaarlijke concurrent kunnen worden voor de levering van grondstoffen. Plet Amerikaansche kapitaal oefende daarom, tezamen met de En- gelsche conservatieven, druk uit op Lloyd Geor ge, die aan de zijde van Frankrijk stond. De deel neming van Amerika aan de Haagsche confe rentie zou de vooruitzichten op oeconomisc'he hulp aan Rusland versterken. De conferentie te Genua heeft geen enkel vraagstuk opgelost, maar Rusland heeft opnieuw een vooraanstaande posi tie ingenomen in het internationale leven en bovendien eenige verdragen gesloten. Rede van Lloyd George. In zijn gister in het Engelsche Lagerhuis ge houden rede, verklaarde Lloyd Goorge met be trekking tot de conferentie te Den Haag, dat hij verwachtte, dat wanneer de deskundigen tot de bespreking van practische dingen overgingen, er iets Lot stand zou worden gebracht doch in den tusschen tijd hadden wij te overwegen, wat er gedaan kon worden om een conflict in Europa te voorkomen. Lloyd George wees vervolgens op de belang rijkheid van het vredespact en hij hoopte, dat het zou leiden tot een werkelijken permanenten vrede. Op de Haagsche conferentie zullen de deskun digen de vredesmogelijkheid moeten onderzoe ken. Indien zij recommandaties formuleeren welke de naties zullen aanvaarden, zal ei in Europa een permanente vrede tot stand komen. Hij kon niet zeggen, of Genua ten slotte een sücces beteekende doch indien dit niet het geval was, zou de toestand van Europa zorg wekkend zijn. Indien de conferentie echter toch slechts een gedeeltelijk succes kan boe ken, zouden er groote dingen tot stand zijn ge bracht. In elk geval hebben wij reeds posities veroverd, van waaruit een verder oprukken mogelijk is. f)e j;Matin" verneemt uit Rome, dat baron Avezzana"Italië ter conferentie in den Haag zal vertegenwoordigen. HET HERSTEL. De Commissie van Herstel publiceert een com muniqué, waarin wordt medegedeeld, dat de commissie, belast met het bestudeeren van het vraagstuk in zake het opnemen van een buiten landsche leening door de Duitsche regeering, Woensdag is bijeengekomen. Nadat de voorzitter Delacroix de gedelegeerden had verwelkomd, besloot de commissie, dat dc besprekingen strikt vertrouwelijk zullen zijn en dat de te publiceeren commnniqués beperkt zullen zijn. De gedele geerden Sergent, Vissering, (Ned.) Kinders- ley en Pierpont Morgan gaven achtereenvolgens een uiteenzetting van de punten, die naar hun meening bij de behandeling van dit vraagstuk van het meeste belang zijn. Bergmann begon een overzicht te geven van de onderhandelingen, welke op het oogenblik tusschen de Commissie van Herstel en de Duitsche regeering worden gevoerd, in den loop waarvan hij mededeelingen deed omtrent den huidigen financieelen toe stand van Duitschland. Uit Berlijn verluidt d.d. 24 Mei. Naar in Parijscbe kringen, welke nauw voeling houden met de Commissie van Herstel verluidt, heeft de Commissie van Herstel de plannen, welk haar door den Duitsche Rijksminister van Financiën dr. Hermes zijn voorgelegd, niet goedgekeurd. De Engelsche vertegenwoordiger in de Com missie van Herstel, Bradbury, heeft daarop een nieuw ontwerp uitgewerkt, dat op de volgende basis is gegrondvest. 1. De Duitsche industrie dient garanties te geven voor de internationale leening. 2. De begrooting voor de gewone uitgaven dient in evenwicht te worden gebracht. 3. Er dient een vermindering te komen in het in circulatie brengen van bankpapier, ter wijl moet worden getracht, de nieuwe uitgifte daarvan binnen twee jaar geheel stop te zétten, 4. Aan de Commissie van Herstel dient dé mogelijkheid te worden gegeven, controle te kunnen uitoefenen over de nakoming dezer voorwaarden. Dit nieuwe plan is door bemiddeling van mi nister Liermes ter voorloopige beoordeeling aan de Duitsche regeering voorgelegd. Volgens het „Berliner Tageblatt" betroffen de gisteren uit Berlijn aan Hermes gezonden instructies dit nieuwe voorstel. Naar uit Berlijn wordt gemeld, is er een ernstig meeningsverschil ontstaan tusschen Dr. Wirth en Dr. Hermes, dat het aftreden van Dr. Wirth wel tengevolge zou kunnen hebben. Dr. Hennes heeft zich n.l. accoord verklaard met een voor stel dér Commissie vanHerstel waarin wordt be paald, dat eerst Duitschland's financieel systeem in evenwicht moet worden gebracht, alvorens verdere besprekingen zouden worden gevoerd. Naar verluidt zal Dr. Wirth echter eersteen persoonlijk onderhoud met Dr. Hermes afwach ten. Nader verluidt dato gister Rijksminister Hermes is uit Parijs vertrokken en heeft voor zijn vertrek de Duitsche persver tegenwoordigers ontvangen. Hij bevestigde, dat de voorloopige besprekingen met de afzonder lijke leden van de Commissie van Herstel waren geëindigd. Hij is thans in staat,derijksregeeiing een uiteenzetting te geven van de voorstellen, welke de Commissie van Herstel aan de rijksre- geering wenscht te doen. Waarschijnlijk zal de Duitsche regeering binnen enkele dagen een nota tot de Commissie van Herstel richten, waarin de haar gestelde eischen van 2 Maart zullen wor den beantwoord waarbij rekening zal wor den gehouden met de Parijscbe onderhande lingen. Dr. Hermes verklaarde, dat de officieuze be sprekingen in hoofdzaak hebben geloopen over de kwestie van de Duitsche rijkshuishouding alsmede over de kwestie van de controle der Duitsche financiën. Het vraagstuk van een lee ning is niet ter sprake gebracht. Voorts werd door Hermes nog verklaard, dat ook de verpanding der Duitsche staatsspoor wegen niet ter sprake werd gebracht. Hij waar schuwde voor een overdreven optimisme. De minister scheen er echter van overtuigd t,e zijn, dat bij alle onderhandelende partijen te Parijs het ernstig streven naar een goede oplossing voor zit. Poincaré's uitlating dat, volgens het tractaat van Versailles, de geallieerden gerechtigd waren, afzonderlijke stappen te doen, zooals het binnen rukken van het Roer-gebied. Dat moest niet gebeuren. Een grooter ongeluk voor Engeland en Frankrijk was ondenkbaar. Hierover moest echter geen verschil van meening bestaan, dat wat de DuitSchers betalen konden, zij ook zouden moeten betalen. IERLAND. De Dubl. correspondenten der ochtendbladen v.Woensdagvreezen,datde rijksregeering spoedig opnieuw zal komen testaan voorden eisch vande Dail voor een erkenning van de souvereine on afhankelijkheid. De gegrondheid van die vrees kan nog niet vastgesteld worden, maar voldoen de reden Lot bezorgdheid schijnt aanwezig nu als eerste resultaat van de Dublinsche coalitie de kloof tusschen Noord en Zuid aanmerkelijk verbreed is. De redevoeringen van Craig en Collins doen beseffen dat er weer een moeilijke periode voor den boeg is. De pers legt nadruk op de sociale anarchie waarin Ierland den laatsten tijd gedompeld is geweest en eischt gebiedend herstel van het gezag in een of anderen vorm. Indien de coalitie dit in het Zuiden kan bewerken en Craigh's maatrege len in het Noorden eveneens succes hebben, dan kan iets bereikt zijn, indien althans het evenwicht tusschen Noord en Zuid kan gehandhaafd worden In het laatste ligt een aanwijzing voor de taak door de rijksregeering op de aanstaande conferen tie te vervullen, maar de bladen zien de moei lijkheden in en hun commentaar op den toestand is behoedzaam. Blijkbaar zijn zij begeerig in belang van de hangende conferentie een opwin ding welke den toestand verergeren zou, te voorkomen. Binnenland. Koninklijk Bezoek. Naar bet „Vad." verneemt, zal II.M. de Ko ningin Helder bezoeken bij gelegenheid van de onthulling van het Marine-monument, welke vermoedelijk einde Augustus of begin Sepl,em ber zal plaats hebben. OPPER-SILEZIE. De Duitsche Rijksdag heeft de overeenkomst met Polen omtrent Opper-Silezië goedgekeurd na zich te hebben aangesloten bij het door dr. Sehiffer den Duitschen gevolmachtigde te Ge- néve gemaakte rechtsvoorbehoud ten aanzien der beslissing van den Gezantenraad van 20 Oct. 1921. - Aan de spoorwegdirecties in Opper-Slieziè is order gegeven, wagons beschikbaar te houden voor het \ertrek der Fransche troepen uit dit gebied. De aftocht zal 10 Juni beginnen ter wijl men hoopt, dat hij op 25 Juni zal zijn geëin digd. ENGELAND EN FRANKRIJK. Bonar Law heeft te Londen in een rede gezegd, dat elke verzwakking van de Engelsch-Fransche vriendschap bijkans een ondenkbare tragedie en een ongeluk voor Engeland en een ramp voor Frankrijk alsmede een blijvende bedreiging voor de toekomst der wereld zou zijn. Hij verklaarde dat zoowel Engeland als Frankrijk sterker zouden zijn zonder de territoriale aanwinsten, voortge- gekomen uit den oorlog. Llij weigerde berichten te gelooven dat een Fransch militairisme van dreigend gevaar zou worden. Dit militairisme was een gevolg van de vrees voor een vruchtbaar Duitsch ras dat het dubbele van de Fransche be volking zou tellen. Bonar Law was verbaasd over ITALIË. Uit Rome wordt d.d. 25 Mei gemeld De hier gisteren gevierde verjaardag van Ita lië'» deelneming aan den oorlog is door noodlot tige incidenten verstoord. Toen de stoet van het kerkhof terugkeerde, werd zij in het San Loren- zo-kwartier uit de ramen van de Communisti sche club beschoten. Onmiddellijk, daarna brak aan alle kanten het geweervuur los en het schie ten in de straten duurde van negen uur in den avond tot omstreeks middernacht. Voor zoover bekend, is er één doode geval len, terwijl circa 50 personen werden gewond. Hedenmorgen was het in dit stadskwartier weer rustig, doch er wordt nog steeds met pantser auto's gepatrouilleerd. Vele gebouwen in deze wijk vertoonen in de gevels sporen van het gevecht. In de muren van het gebouw der Communistische Club zijn honderden kogelgaten te zien. BULGARIJE. Naar de „Vossische Zeitung verneemt, heeft generaal Wrangel tot de Bulgaarsche regee ring een protestschrijven gericht wegens het voornemen van die regeering, aan zijn troepen een langer verblijf in Bulgarije te ontzeggen. De Bulgaarsche regeering heeft hierop ten antwoord gegeven, dat het beroep op haa ga t- vrijheid, door Wrangel in zijn protest gedaan, hier niet in aanmerking kan komen, omdat Wrangei's leger niet als een verzameling vluch telingen dient te worden beschouwd, doch als een legercorps, dat zich tot een nieuwen strijd uitrust. CHINA. Een Britsch ambtenaar te Peking heeft dezei dagen naar Londen geseind, dat Tsjangtsolin naar Sjanhoekwan is geretireerd en dat hij al zijn troepen heeft teruggetrokken achter den Grooten Muur. ALLERLEI. Ten einde dc kosten van het levensonderhoud te verlagen, heeft de Engelsche minister van Openbare Werken voorstellen bij het kabinet ingediend, betreffende maatregelen, welke hij denkt te neme tot verlaging der transportkosten van eetwaren. Uit München d.d. 24 Mei De arbeid in de metaalfabrieken is grooten- deels heden hervat. In eenige groote bedrijven kan eerst Maan dag de arbeid hervat worden, daar door de lang durige staking eenige voorbereidende technische werkzaamheden noodig zijn. Het huwelijk van koning Alexander van Servië en prinses Marie van Roemenië is thans vasL tot 8 Juni uitgesteld, daar de koning en de koningin van Roemenië nog steeds Le Athene vertoeven aan het ziekbed van de hertogin van Sparta, hun oudste dochter. Naar uit Ottawa aan de „Times" wordt ge meld, is het voorstel van de Canadeesche regee ring in zake de vlootbeperking, hetwelk een be zuiniging van een millioen dollar met zich breng door het parlement aangenomen. Wormprvccr. De beschikking van het gerechtshof te Am sterdam, waarbij de vordering tot, faillietver klaring der gemeente Wormerveer wordt afge wezen, berust op de volgende overwegingen Requestrante is schuldeischeres der gemeente Wormerveer en de gemeente beschikt op het oogenblik niet over voldoende gelden om ook andere te haren laste bestaande vorderingen dadelijk te voldoen, doch daardoor is niet surn- mierlijk aangetoond, dat de gemeente verkeert in den toestand van te hebben opgehouden te betalen. Immers waar de schuldenaar een ge meente is, kan haar financieele toestand niet naar eenzelfden maatstaf worden beoordeeld, als dit met een ander rechtspersoon of met een persoonlijk schuldenaar het geval is. De gemeente toch beschikt over geheel andere hulpmiddelen om weder in staat te geraken, aan hare burgerrechtelijke verplichtingen te voldoen en zij kan bronnen aanboren, welke aan andere rechtspersonen of persoonlijke schuldenaars niet ten dienste staan. Bij het onderzoek is aannemelijk gemaakt, dat binnen niet te langen tijd de gemeente Wor merveer in staat zal zijn hare civielrechtelijke verplichtingen na te komen, nu van regeerings- weze middelen worden beraamd, om in haar tijdelijke geldschaarschte te voorzien en de ge meente bij het regelen van haar Jinancieel even wicht naar middelen kan uitzien om eensdeels hare inkomsten te verhoogen, anderdeels hare uitgaven te beperken, l it den aard dei zaak heeft een gemeente, door de bijzondere regelingen welke zij moet maken, langeren tijd noodig om in hare geldelijke behoeften te voorzien dan dit bij andere rechtspersonen oflpersoonlijke schul denaars het geval is en een tijdelijke verhindering om haar civielrechterlijke verplichtingen na te komen, brengt daarom nog niet mede, dat zij verkeert in een toestand van te hebben opge houden te betalen, zoodat waar de faillissements aanvrage eerst in Februari 1922 is gedaan, die toestand eerst kan blijken na langeren tijd. Onder deze omstandigheden heeft de recht bank terecht de vordering tot, faillietverklaring afgewezen. Het nieuwe rijksbesehrijvingsbiljet. Men zal op het nieuwe Beschrijvingsbiljet een nieuwigheid vinden, die doet vermoeden dat de fiscus ook het keukenprinsesselijk ambt niet meer ontziet en óf het hoofd des huizes óf de prinses zelf gaat aanslaan. Lr wordt toch gevraagd, hoeveel dienstboden men heeft, die mer dan 300 verdienen. Aangezien de kost voor 500 wordt verekend, komt men dus op de hoogte, waar den fiscus het nemen is toege staan. Verleden jaar was er, naar wij vernemen, bij het Rijk op aangedrongen, nu zij zooveel belastingwerk van de gemeente overnam, op het beschrijvingsbiljet ook een ol meer vragen te stellen, waaruit dadelijk het bestaan van den forens zou blijken. Op het nieuwe be schrijvingsbiljet komt die dus niet voor, zoodat de gemeente een eigen forensopsporingsdienst zal moeten invoeren, wat meer nieuwe kosten meebrengt. Een bewijs van gelu' 1 ige en voor- deelige samenwerking tusschen Rijk en Ge meente lijkt ons deze wijze van handelen niet. (Vad.) Vreemde leeningen. De heer Van Ravesteyn heeft aan den minister van Financiën de volgende vragen gesteld Wil de minister mededeelen, welke overwe gingen er toe hebben geleid in den laatsten tijd opnieuw toestemming te verleenen tot het ter markt bregen aan de groote effectenbeurzen van diverse vreemde leeningen als de ïsjeeho- Slowakijsche leening van 500.000 pond ster ling, in obligaties van 8 de Chineesche lee ning 1920 k 8% en een 71/* /o leening van Bra zilië, groot 9 millioen pond sterling Is het den minister bekend, dat o.a. in Bel gische financieele organen de toelating van deze fondsen is aangemerkt en toegejuicht als gewichtige koersverandering in de politiek der Nederlandsche regeering, waardoor hier te landen een volkomen vrije markt voor bui tenlandsche fondsen wordt hersteld Wil de minister mededeelen of deze opvat ting juist is, alsmede of de huidige economi sche malaise dan tot het volgen dezer politiek aanleiding heeft gegeven. Tweede Nederlandsche Katholiekendag. Wie doet er nog in e e Men schrijft ons uit Nijmegen Op de valreep nog 'n laatste waarschuwing tot de tragen en dc aarzelenden en de talmers- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1