DAGBLADVOOR SCHIEDMM OMSTREKEN, 45ste Jaargang. Maandag 29 Mei 1922. V«. t'lT.ft. Bulïenlasidsefei Nieuws. Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Iutercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. strekt aan de Belgische, Britsche en Italiaansche gezanten te Washington. Ook deze hadden de laatste dagen meer besprekingen op het depar tement van Buitenlandsche Zaken dan gewoon lijk het geval is. Wanneer het Russische memo randum van 11 Mei. niet zou worden ingetrokken bestaat er weinig hoop, dat Amerika een verte genwoordiger in de commissie van onderzoek zal benoemen, terwijl het ook twijfelachtig is. of Amerika zal deelnemen aan de Haagsche con ferentie. Men acht bet evenwel onwaarschijnlijk, dat Frankrijk het Amerikaansche voorbeeld zal volgen. HET HERSTEL. Over den inhoud van.de jongste Duitsche nota aan de Commissie van Herstel weet het „Berli ner Tageblatt" mede te deelen, dat het Duitsche antwoord in hoofdzaak is gebaseerd op de resul taten, welke door dr. Hermes bij zijn besprekin gen met de Commissie van Herstel zijn verkre gen. In de nota wordt er evenwel op gewezen, dat de daarin gedane toezeggingen alleen kunnen worden gehouden, wanneer de internationale leening voor Duitschland op aannemelijke voor waarden tot stand zou komen. DE CONFERENTIE TE PARIJS. Uit Parijs verluidt d.d. 28 Mei. De conferentie van bankiers heeft besloten, haar besprekingen op te schorten tot 31 Mei. Blijkbaar wenschen de leden van de conferentie een en ander nog eens te overdenken en voeling te houden met financieele kringen in hun respectieve landen. RUSLAND. Uit Frankfort verluidt Dezer dagen is, naar de „Frankfurter Zeitung" meld de aartsbis schop van Rostow gevangen genomen. De tegen stand tegen de onteigening der kerkelijke goede ren wordt steeds grooter. De sowj et-ambtena ren dringen het allerheiligste in de kerken, waar in slechts de priesters toegang hebben, binnen, hetgeen de geloovigen verbittert. Te St. Peters burg' zijn 84 geestelijken in staat van beschuldi ging gesteld wegens verzet tegen de onteigening der kerkelijke bezittingen. DUITSCHLAND EN POLEN. De commissie voor de buitenlandsche zaken uit den Rijksdag heeft met groote meerderheid van stemmen het Duitsch-Poolsche verdrag over Opper-Silezië aangenomen. IERLAND. Uit Londen wordt d.d. 27 Mei gemeld Michael Collins is te Londen aangekomen voor een be langrijke conferentie in Downing street nopens het onlangs gesloten verdrag met de Valera. De conferentie is uitgesteld tot 6 uur. Er zijn aan beide zijden voorloopige besprekingen ge houden. Vanochtend heeft Collina een bespreking, die twee uren duurde, gehad met Churchill, en om half 4 een bespreking van een half uur met Lloyd George. De Engelsche onderteekenaars van het En gelsch-Iersche vredesverdrag zijn in Downing street om 4 uur bijeengekomen. Lloyd George presideerde. Nader meldt Reuter De bijeenkomst tusschen de Iersche en de Engelsche onderteekenaars van het Iersche verdrag, die Zaterdagavond heeft plaats gehad, en waarvan het doel was de moge lijke uitwerking te overwegen van de onlangs tusschen Collins en de Valera gesloten overeen komst, is tot heden (Maandag)ochtend verdaagd. De toestand wordt als zeer hoopgevend, of schoon ingewikkeld, beschouwd. Zaterdagnacht zijn te Belfast zes fabrieken geheel en één gedeeltelijk door opzettelijk gestich ten brand vernield. Een vrachtwagen, die poli tieagenten naar het terrein van een der branden vervoerde, werd beschoten. De politic beant woordde het vuur, zonder iemand te treffen. Door het venster van een particuliere woning Werd een bom geworpen. Een man, een vrouw en een kind werden daarbij gewond. Reuter meldt uit Dublin De voorloopige regeering heeft een proclama tie uitgevaardigd waarbij het parlement tegen 1 Juli wordt bijeen geroepen. AMERIKA EN RUSLAND. Uit Washington verluidt d.d. 28 Mei. In de Ufgeloopen dagen hebben verschillende bespre kingen plaats gevonden tusschen den Franschcn gezant en staatssecretaris Hughes. Er bestaat reden aan te nemen, dat aan de Fransclie re geering door middel van haar gezant werd mede gedeeld, dat de Amerikaansche regeering in beginsel niet is gekant tegen de instelling van een commissie voor onderzoek naar de Russische toestanden. De Amerikaansche regeering is vol gens deze mededeelingen van oordeel, dat een Zoodanige commissie met nuttig resultaat een onderzoek zou kunnen instellen naar de econo mische toestanden van dit land, met inbegrip van Ruslands landbouw, fabrieken, mijnwezen en transport zoowel te water als te land. De Ameri kaansche deelneming aan dit onderzoek zou zich echter niet uitstrekken tot het aanwijzen van een politieken vertegenwoordiger. Amerika zou zich Voorts alleen kunnen vereenigen met het denk beeld, dat ook Russische vertegenwoordigers m de commissie zitting zouden nemen, wanneer be sovjet-regeering bereid zou zijn, het memo- ramdmn van de Russische delegatie te-Genua van 11 Mei in te trekken. Zonder dat dit laatste zou gebeuren, zou Amerika bovendien geen vertegenwoordiger in die commissie kunnen benoemen. Ongetwijfeld werd deze mededeeling Man de regeering der Vereenigde Staten ook ver- ITALIE. Belga seint uit Rome Volgens de bladen hebben de ongeregeldheden van de laatste dagen aan drie personen het leven gekost met inbegrip van een arbeider, die Vrij dagavond bij een opstootje is gedood. En zijn 44 gewonden gevallen. Negen per sonen zijn hiervan in observatie gehouden en 44 personen zijn in arrest gebleven. De stad had Zaterdagochtend haar normaal voorkomen herkregen. Advertentiën: 1 5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. |MM „„„„„m De Bisschop van Haarlem en de N.K.l'. Op een telegram van deelnemers aande ency cliekmeeting te Heemstede aan Z. D. H. Mgr. Callier, bisschop van Haarlem heeft Mgr. o.m. geantwoord, dat Hij het ten zeerste betreurt, dat in den allerlaatsten tijd strevingen zich open baren, die tot groot nadeel van de Katholieke zaak in Nederland beoogen de belangen van bepaalde standen te behartigen, waarbij helaas de stoffelijke belangen maar al te zeer op den voorgrond treden. Dc oetrooiraad. Bij K.B. is met ingang van 1 Augustus 1922 aan den heer mr. dr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke,op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als lid en voorzitter van den Oetrooiraad, onder dankbetuiging voor de vele diensten in verschillende ambtelijke betrekkingen den lande gedurende vele jaren bewezen. Tot lid, tevens voorzitter van den Octrooi- raad, is benoemd mr. H. Bijleveld, te 's-Graven- hage. ANGORA. Met betrekking tot de kwesties nopens het Naburige Oosten schrijft de „Daily Telegraph" dat de Kemalistische agenten te Constantinopel' krachtens de uit Angora ontvangen instructies openlijk hebben verklaard, dat de Kemalisten wanneer de Entente niet bereid is, te Ismid on middellijk met hen in onderhandeling te treden alle betrekkingen met, Europa zullen afbreken' Deze bedreiging, zegt de „Daily Telegraph" zal echter de Engelsche politiek niet doen ver anderen. Het heeft zelfs in de omgeving van den sultan de anti-Kernalistische reactie aange moedigd en ook in de kringen der hooge Moham- medaansche geestelijkheid, waar men zijn ver ontwaardiging heeft geuit over de onlangs aan den Kalif aangedane beleedigingen en over het voorstel van zekere ministers en afgevaardig den om den geheelen Turkschen staat te secu- lariseeren. ALLERLEI. Daar de metaalbewerkers in Mannheim en Ludwigshafen de voorwaarden van Karlsruhe hebben aanvaard,kan de arbeid thans overal weer worden hervat. De bolsjewistische vertegenwoordiger Wie- denfeld is uit Moskou te Berlijn aangekomen ter bespreking van de tenuitvoerlegging van het verdrag van Rapallo. De Hamburg-Amerika-lijn heeft Zaterdag- den dag herdacht, dat zij vóór 75 jaar te Ham burg als reederij van zeilschepen werd opgericht. Het oorspronkelijke kapitaal bedroeg 500.000 mark, en is onder het bestuur van Ballin geleide lijk uitgebreid tot 180.000.000, terwijl de handels vloot van 60.OOO tot 1.300.000 bruto register- ton werd uitgebreid. In verband met de tijdsom standigheden vierde de maatschappij geen feest. Naar een Duitsch vakblad meldt, zal het radiostation te Nauen wederom vergroot worden In plaats van vier reeds afgebroken antennes zul len zeven nieuwe entennes van 200 M. hoogte worden opgericht. - Uit New-Foundland is te Londen bericht ontvangen, dat het werk op de spoorwegen is hervat, daar een overeenkomst getroffen kan worden. - President Harding heeft een wetsont werp geratificeerd volgens hetwelk buitenlan ders, die in verdoovende middelen handel drij ven, onmiddellijk het land kunnen worden uit gezet. In vergelijking bij een jaar geleden zijn de kosten voor het levensonderhoud in de Vereenigde Staten met 25 pCt. verminderd Te Londen is draadloos bericht uitWashing- ton ontvangen, dat Sir Auckland Geddes de Engelsche gezant in de V. S., bericht heeft gekre gen, dat de Vereenigde Staten bereid zijn om met Canada te onderhandelen over den aanleg van het St. Lawrencekanaal, waardoor de groote Oceaanschepen gelegenheid krijgen om in de Groote Meren te komen. Naar wordt medegedeeld, doen de Sovjetf autoriteiten thans pogingen om de vermaarde jaarmarkt van Nisjnij Novgorod, die sedert de revolutie niet meer werd gehouden, weer in tg stellen. Officieel wordt gemeld, dat de jaar markt op 1 Augustus a.s, weer zal worden go opend. 1 De reis van H.M. de Koningin. Op last van de Koningin hrengt de directeur van het Kabinet der Koningin ter algeméene kennis, dat gedurende Hr. Ms. verblijf in' het buitenland, de aan Hoogstdezelve gerichte brie ven in gesloten omslagen, voorzien van. een adres aan Hare Majesteit op e gewone wijze, per post kunnen worden ingezonden of bezorgd hij het Kabinet der Koningin te 's-Gravenhage. De Tabakswet. 4 en einde fabrikanten in de gelegenheid te stellen hun voorraden sigaren in afgeplakt fust af te leveren, zonder dat zij verplicht zijn de daar in verpakte sigaren stuksgewijs van belasting zegels te voorzien, wordt het volgende be paald en bij deze ter kennis van belanghebbenden gebracht. Sigaren, die niet stuksgewijs zijn gezegeld, doch door fabrikanten op of nè, 1 Juni 1922 zijn afgeleverd in van zegels voorziene Ver pakkingen van 25, 50 en 100 stuks, en voor zoover wettelijk toegelaten in verpakkingen van 250 stuks, mogen door kleinhandelaren ge durende de maand Juni 1922 los worden verkocht en afgeleverd, mits het op de verpakking voor komende belastingzegel, dadelijk nadat die ledig is w°rdt vernietigd door verwijdering van het zegel of althans van dat gedeelte, waarop de kleinhandelsprijs voorkomt de hierbedoelde sigaren mogen echter niet door kleinhandelaren buiten de. van zegel voorziene verpakkingen wor den in voorraad gehouden. Het vorenstaande geldt ook ten aanzien van verkoop op markten, enz. Ook fabrikanten-winkeliers, die ontheffing hebben verkregen van het bepaalde bij artikel 23, tweede lid, en artikel 40 der Tabakswet, mogen gedurende de maand Juni 1922 niet- stuksgewijs gezegelde losse sigaren uit hun winkel afleveren, ook al mocht hun in de ver leende ontheffing de verplichting zijn opge legd, om van af 1 Juni 1922 sigaren niet an ders dan stuksgewijs gezegeld te verkoopen of in voorraad te hebben de aflevering moet echter plaats hebben uit van zegel voorziene verpakkingen, terwijl het zegel moet worden vernietigd, zoodra de verpakking ledig is. Fabrikanten-winkeliers, die een aanvrage om ontheffing van de bepalingen der ge melde wetsartikelen hebben ingediend, waar op nog niet is beslist, mogen evenzeer op den evenbedoelden voet niet-stuksgewijs gezegelde sigaren gedurende de maand Juni 1922 af leveren. De aandacht wordt er uitdrukkelijk op ge vestigd, dat zij, die van deze gunstige bepa lingen misbruik zouden maken, gevaar loo- pen, dat de hun op grond van artikel 88a dei- wet verleende ontheffing wordt ingetrokken, of dat een door hen gevraagde ontheffing niet wordt verleend, terwijl zij, wien een zooge naamde markt- of ventvergunning is verleend, bij misbruik als bovenbedoeld, op intrekking dier vergunning hebben te rekenen. (St.-Ct.) Naar aanleiding van ingekomen verzoeken om inlichtingen wordt ter kennis van belanghebben den gebracht, dat zegels voor den tabaks accijns niet kunnen worden afgeleverd bij kleinere hoeveelheden dan 10 vellen van dezelfde soort en bij veelvouden daarvan. Er bestaat echter voorloopig geen bezwaar tegen dat een fabrikant een gedeelte van de door hem bestelde zegels aan andere fabrikan ten overdoet, mits elk dier fabrikanten die zegels voorziet yan zijn naam, handels- of fabrieksmerk of van het hem toegekende of toe te kennen nummer. In de voorraadsaangiften, in te leveren in gevolge artikel 83 der Tabakswet'; moet ook opgaaf worden gedaan van tabaksfabrikaten, voorhanden in gedeeltelijk gevulde kistjes of andere verpakkingen en van rook-, pruimtabak °f snuif, die los, bijvoorbeeld in tonnen of potten voorradig is. 15 MOOIT ZOMDER HAAR TEERSTE. DeW XSTOFFEN AE5 ZE EP-Mil. V" SUNLIGHT ZEEP gesteld uit deskundigen van de te Genua ver tegenwoordigende staten, behalve Rusland en Duitschland, terwijl de tweede uit Russische deskundigen zal bestaan. Tevoren zullen op 15 Juni a.s. te Den Haag hoogstens twee af gevaardigden van elk der staten, welke te Genua vertegenwoordigd waren behalve Rus land en Duitschland, vergezeld van een be perkt aantal deskundigen bijeenkomen, ten einde hun deelneming aan alsmede de samen stelling en werkwijze van de niet Russische commissie te bepalen. Op zijn laatst op 20 Juni d.a.v. zullen de namen van de deelnemende landen en van hunne deskundigen door tusschenkomst van 't secretariaat-generaal, waarmede een Neder lander belast zal worden, ter kennis worden gebracht. De taak dier commissies zal' zijn de geschilpunten te onderzoeken, welke op het gebied der schulden van de particuliere eigen dommen der credieten tusschen de Sovjet-re geering en de andere regeeringen bestaan en ter zake overleg met elkaar te- plegen ten ein de zoo mogelijk tot gemeenschappelijke aanbe velingen aan de Regeering te geraken. Met de voorbereiding van de inrichting der bijeenkomst heeft de Minister van Buiten landsche Zaken belast Mr. vVd. Sande Bak- huyzen, consul-generaal in algerneenen dienst die ook deel heeft uitgemaakt van de' dele gatie ter conferentie te Genua. De Haagsclie conferentie. Naar het „Coit. Bur." verneemt zijn thans de mtnoodigingeii voor de Haagsche bijeenkomst verzonden. De uitnoodigingeh geschiedden, ge tik bekend, door den president van de conferen tie te Genua, in overeenstemming met de Neder- landsche Regeering. De bedoeling is, dat op 26 Juni a.s. te Den Haag twee commissies zullen bijeenkomen, waarvan de eene zal zijn samen- Mr. Reekers f liet Eerste Kamerlid Mr. F. j. M. A. Reekers is Zaterdagochtend overleden. Mr. Reekers werd den 6en Juni 1942 géboren, hij studeerde te Amsterdam en promoveerde in 1867 te Utrecht in de rechten. Van 1878.tot 1894 maakte hij deel uit van de R.K. fractie der Tweede Kanierook had hij zitting in den Amsterdamschen gemeenteraad en bekleedde van 30 Dcc. 1891 tot 5 Sept. 1893 de functie van wethouder van den burgerlijken stand, be volkingsregister en begraafplaatsen. Sedert September 1896 was mr. Reekers lid der Eerste Kamer, voor Gelderland. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De gepensionneerden hij de spoorwegen. De heer Ter Hall heeft-aan den.minister van waterstaat gevraagd of hij wil bevorderen, dat de thans aande gepensioneerden bij de Ned.Spoor- wegen toegekende 40 verhooging worde opge voerd tot 60 of althans tot zoodanig verhoogd percentage,als meer dan nu het geval is, in over eenstemming zal zijn met het peil van den al gerneenen levenssstandaard, waartoe zoo reeds gezegd een verhooging van slechts 40 zeker niet Voldoende kan worden geacht. Afleggen van bezoeken hij sollicitatie. Het Genootschap Van leeraren aan Ned. gym nasia heeft een enquete ingesteld in zake het afleggen van bezoeken bij sollicitatie. Op de vragen kwamen 25 antwoorden de overgroote meerderheid acht afschaffing van doze bezoeken gewenschl; Zevende Ncderlandsehc j Jaarbeurs. De datum van de eerstvolgende te Utrecht te houden Nederlandsche Jaarbeurs is thans vast gesteld op 4—9, September. In verhand met de sedert de-vp'iige beurs tot uiting gekomen' wen schen van dó deelnemers is de duur van dé Jaar beurs Verkerf jób,'één week aanvang op Maan dag, einde óp Zaterdag en e; de huurprijs der monsterkamers mét ongeveer 20 pet. verlaagd. Deze huurprijsy.erlagi.ng geldt zoowel voor mon sterkamers in het vaste gebouw, als op het ter rein Kanaalstraat. .Het terrein Vredenburg Wordt voor de Zevende Beurs niet ireer als Jaar- beursterrein gebruikt voor zoover de deelne mers niet in' nét Jaarbeursgebouw kunnen wor den gehuisvest, zullen alle industrieën op één terrein, Kanaalstraat worden ondergebracht,.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1