DMGBLAD IfOOR SCHIEDAM EN F E U I L LET O N. De Diamantenscüat. 45ste Jaargang. Dinsdag 30 Mei 1B22. No. 13359. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen v«»u«- gesehreven en audore offlcleeJe af- en aan kondigingen van bet Gem*eutebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 29 Mei 1922 ver gunning verleend aan P. J. KOOIJ tot oprich ting van een smederij in het pand Vlaardinger- straat la, kadaster Sectie C. no. 234. S c h i e d a m, 30 Mei 1922. Buiten^Hësaï» Nieuws, DE A.S. HAAGSCHE CONFERENTIE. Sedert eenige dagen, zegt de Matin", wor den belangrijke besprekingen gevoerd tusschen het Fransche kabinet en de Amerikaansche regeering, in verband met de a.s. conferentie van deskundigen in Den Haag. Amerika blijft zich op het standpunt stellen, dat het laatste memoran dum van de Russische delegatie te Genua geen voldoenden grondslag vormt voor verdere be sprekingen en dat de eerste voorwaarde om met eenige kans op succes de onderhandelingen voort te zetten de intrekking van dit document zou moeten zijn. Daar het hoogst onwaarschijnlijk is, dat de sovjetregeering tot een dergelijke concessie bereid zal zijn, is de deelneming van Amerika aan de conferentie zeer twijfelachtig. In de gegeven omstandigheden meenen wij te weten, aldus de Matin", dat de Fransche re geering niet geneigd zal zijn aan een nieuwe con ferentie, die zeker op een mislukking zou uitloo- pen, deel te nemen. RUSLAND. De „Frankfurter Zeitung" verneemt uit Mos kou, dat de derde afdeeling van het centraal uitvoerend comité de nieuwe oeconomische po litiek voorgoed heeft bevestigd. Zij heeft een wetsontwerp met de grondregelen voor het particulier bezit vastgesteld, waarin dit voor on roerend goed op 49 jaar is bepaald. Het erfpacht en verkoopsrecht. zijn hersteld. Ook is de nieuwe strafwetgeving aangenomen en het recht bij stand van verdedigers voor het gerecht hersteld. In haar bijeenkomst van Donderdag heeft het centraal uitvoerend comité de vermindering'van de sterkte van 't roode leger goedgekeurd. Met het oplossen van het vraagstuk van een radicale inkrimping van het leger zal men wachten op den afloop van de conferentie in den Haag. DUITSCIILAND De Rijksdag is gister ter bespreking van ver schillende punten o.m. de Conferentie te Genua bijeengeweest. Dr. Wirth voerde 't eerst het woord. Wirth sprak niet over de onderhandelingen te Parijs doch alleen over de conferentie te Genua, waarbij hij uitging van de herdenking het vorig jaar, ook in Duitschland, van Dante. Dit jaar heeft Italië de vertegenwoordigers ontvangen van alle Europeesche volken om de gedachte van de Europeesche eendracht te versterken. Wirth betuigde namens het Duitsche volk, zijn dank aan het heele Italiaansche volk en zijn staats lieden voor de wijze, waarop zij zich bij de groot- sche taak van de conferentie hebben aangeslo ten. Wat de conferentie zelf aangaat, betreurde, Wirth de afwezigheid van Amerika en het uit- 71 schakelen van de belangrijkste vraagstukken, en met name die van het herste', uit het officieele deel der conferentie. Ondanks alle pogingen om de conferentie in de wielen te rijden, valt er toch een gioote vooruitgang op te merken in de wijze waarop Duitschland met gelijke rechten is behandeld. Hierop zette de rijkskanselier nog maals de geschiedenis van het verdrag vanRapal- lo uiteen, waarbij hij er de noodzakelijkheid van dit verdrag voor Duitschland aantoonde. Lloyd George moge het verdrag een fout van Duitsch land genoemd hebben, de dwaling berust bij hen, die de stemming van dwang voor Duitschland om dit verdrag te sluiten, veroorzaakt hebben. Wirth verklaarde daarop, dat het verdrag geen geheime aanvullingen bevat. Duitschland zal ook in den Haag zijn eerlijke makelaarsdiensten beschikbaar stellen, doch alleen als deze ge- wenscht worden. De zoogenaamde Godsvrede is slechts van beperkten aard, daar hij Duitschland ook verder aan sancties blootstelt, een politiek, welke niet overeenstemt met den geest van Genua, doch met een geest van vernietiging. De meerderheid van den Rijksdag heeft, de toespraak van Wirth met in het oog loopende instemming ontvangen. Na den rijkskanselier sprak niet, zooals aan vankelijk verwacht was, Rathenau, doch Müller (Franken), de gewezen rijkskanselier (meerder heidssocialist), die het verdrag' van Versailles als een oorlogsverdrag stelde tegenover het echte vredesverdrag van Rapallo en den wensch uit sprak, dat de andere landen het voorbeeld van Rapallo zouden volgen. Hij schreef de praatjes over een geheim militair verdrag aan kwaad willigheid toe en verzekerde, dat de Duitsche arbeidersklasse nooit voor een nationaal bolsjewis me te vinden zou zijn, doch vasthield aan den eisch „.Nimmer meer oorlog !"De entente zou de mogelijkheid van een geheime militaire over eenkomst geheel kunnen wegnemen door geen volk van den volkenbond uit te sluiten. Marx (centrum) sloot zich aan bij den dank van den rijkskanselier aan Italië en wees vooral op de belangstelling van den aartsbisschop van Genua en den Paus voor het vredeswerk der conferentie. Deze spreker heette als een succes voor Duitsch- land's bemiddelingswerk tusschen West- en Oost-Europa het verdrag van Rapallo welkom om zijn groote oeconomische beteekenis. Het debat over de regeeringsverklaring zou heden worden voortgezet. Hedenochtend zou de Rijksdag een bijzon dere zitting aan het Opper-Silezische vraagstuk wijden. Vanmiddag zal dan het gister begonnen debat worden voortgezet. Woensdag komen een aantal sociale wetsontwerpen en het verdrag met Denemarken aan de beurt. 29 Juni gaat de Rijksdag naar München om een bezoek te brengen aan de aldaar plaats vindende Gewer- beschau, vervolgens wordt nog een uitstapje naar Ober Ammergau gemaakt. Het, is op het oogenblik nog niet bekend of er wel of niet over een motie van vertrouwen of een motie van wantrouwen voor het kabinet- Wirth in den Rijksdag zal worden gestemd. Het gerucht, dat de Duitsch-nationalen een mo tie van wantrouwen zouden indienen wordt thans weer tegengesproken. In dit geval zullen de coalitie-partijen zich van hét indienen van een motie van vertrouwen onthouden. Het politiek debat zal dan zonder stemming ten einde loo- pen. Mocht er tegen algemeene verwachting toch worden gestemd, dan zal wel een voldoende meerderheid van stemmen ten gunste van de regeering worden uitgebracht voorzoover de stemming de conferentie van Genua en het ver drag van Rapallo zal betreffen. Hetzelfde kan intusschen niet worden gezegd van een mogelijke stemming over de Duitsch-Poolsche overeen komst betreffende Opper-Silezië en over de te Parijs door rijksminister dr. Hermes getroffen regelingen. Zoowel de partijen der linker- als die der rechterzijde opperen bedenkingen tegen het verdrag en de desbetreffende regelingen. HET HERSTEL. De nota met de officieele Duitsche voorstel len is te Parijs door een buitengewonen koerier gebracht en gistermiddag aan de commissie van herstel ter hand gesteld, welke haar openbaar zal maken. De „Information" meent, dat mr. Vissering, die naar Berlijn vertrokken is, daar tot Woensdag blijft, wanneer het bankierscomité weer bijeen komt. Men brengt de reis in verband met het besluit der Duitsche regeering in het antwoord aan de commissie van herstel voorbehoud te maken met het oog op de verwachte internatio nale leening. Hij zal te Berlijn de aanwijzingen aanvullen, door Bergmann daar over de eerste besprekingen van het comité uitgebracht. Uit Berlijn verluidt d.d. 29 Mei Staats secretaris Bergmann is eergisteren uit Parijs naar Den Haag vertrokken. Verschillende bladen brengen deze reis in verband met plannen be treffende een voorschot, dat Nederland aan Duitschland zal verstrekken om den einde dezer maand vervallenden termijn der schade loosstelling te voldoen. Voorts wordt beweerd, dat deze reis in ver band staat met de schadeloosstellingsleening, waarbij Nederland een belangrijke rol zou spelen. DUITSCHLAND EN RUSLAND. Uit Riga verluidt In gevolge het Verdrag van Rapallo is er een gioote bedrijvigheid te consta- teeren in het Russisch-Duitsch-verkeer. Een groot aantal Duitsche kooplieden en industriee- len heeft zich naar Rusland begeven om ter plaatse na te gaan welke betrekkingen er aange knoopt en welke zaken er gedaan kunnen worden Volgens berichten van Poolsche zijde zijn ook reeds te Moskou vertegenwoordigers van Krupp en van Stinnes aangekomen voor besprekingen tot het in werking stellen van groote fabrieken voor wapens en munitie in het zuidelijk gedeelte van het Donietz-bekken. De Russische wapen industrie wordt volgens deze berichten hervat met Duitsch kapitaal én niet alleen ter voor ziening in de Russische, maar ook in de Duitsche behoeften. De Duitschers zouden dit thans op Russische grondgebied doen om de ontkomen aan het toezicht der geallieerden. Het zelfde stelsel denken zij in Riga toe te passen, waar zij reeds een fabriek gepacht hebben voor de vervaardiging van vliegtuigen. „Omdat ik u alles verteld heb omdat ik n blind vertrouwen in u heb gesteld. „Ja, blind riep zij verachtelijk uit. „Maar toch zoo heel blind niet Ik kende de vrouw die ik vertrouwde. Ik wist dat zij mij niet verraden zou." „Waarom zou ik verplicht zijn een geheim te bewaren, dat ik zelve ontdekt hebt Ik heb ontdekt wie gij zijt. Wat zou mij dwingen die ontdekking geheim te houden „Wat u daartoe dwingen zou is dat gij zijt wie gij zijt. Ik heb u uit eigen beweging alles omtrent mijzelven verteld en u op uw verzoek den brief mijns vaders laten lezen. Neen, u kunt mij niet verraden. De tijd zal spoedig komen dat de geheele wereld mijn geschiedenis zal weten maar tot zoolang zult u mij niet ver raden en kan ik mij daar rustig bij neerleggen. U zult mij niet vergeten. U zult aan mij denken en van mij droomen en dat is reeds iets. Ga een oogenblik zitten en laat mij u eens vertellen van mijn leven, mijne idealen, mijne droomen." Zij voldeed aan zijn verzoek. Zij had een af schuw van dezen man en toch bleef zij naar hem luisteren. Zij wilde met hem spelen hem laten doorpraten over zijn liefde alleen om het groote doel te bereiken, namelijk, hem te ont maskeren. Zij was overtuigd dat zijn eerzucht en zijn liefde voor haar, hem hoogst gevaarlijk maakten voor Gerard en haar geheele hart was vervuld van haar besluit om den man dien zij liefhad te redden. Hoe beter zij met Bland's karakter hekend werd, des te meer zou zij m staat zijn zijne bedoelingen te beoordeelen en op hare hoede te blijven tegen dit monster. zjjj luisterde en luisterde en liet hem naar har telust praten. In zijn verwaandheid begon hij zich. te verbeelden, dat hij haar onder de bekoring had gebracht en dat medelijden liefde had gewekt, De avond begon te vallen en de uit de bloemen opstijgende geur werd hoe langer hoe sterker. Plotseling vielen de oog n van Fidelia op een op den grond liggende floret. „Nu. moet ik gaan, professor Bostock," zeide zij. „Wij hebben nu lang genoeg geschermd." Ilij keek plotseling op.cn zijn gelaat verhel derde. Zij had hem professor Bostock genoemd en had gesproken over een les in het schermen. Wat beduidde dit Natuurlijk beduidde het dat er een geheime verstandhouding tusschen hen was gekomen en dat zij voelde, dat het noodzakelijk was zijn geheim te bewaren. Die gedachte deed hem het hart van blijdschap kloppen Indien hij echter geweten had wat er in de ziel van Fidelia omging, zou hij minder voldaan geweest zijn. Zoo scheidden zij. RIJNLAND. Naar de „Ameroc", het blad van het Ameri kaansche bezettingsleger, meldt, heeft Harbord de waarnemend opperbevelhebber van dat leger in een onderhoud ook gezegd, dat er na 1 Juli geen Amerikaansche troepen meer aan den Rijn zullen staan, behoudens een kleine afdeeling voor het opruimen van de legervoorraden, welke niet mee teruggenomen worden. De openbare mee ning in Amerika wil niet, dat er langer Ameri kaansche troepen aan den Rijn blijven. XXVI. Twee gelieven. Den volgenden dag zou Fidelia Gerard voor het eerst na zijn ziekte terugzien. Zij had Lady Scardale nooit op hare bezoeken naar het hospi taal vergezeld. Hare beschermster zou dat zeer ongepast gevonden hebben, en Fidelia, hoe zeer zij ook mocht verlangen hem terug te zien, schikte zich in het onvermijdelijke. Heden echter zou hij komen heden zouden zij elkander terugzien na een lange scheiding. Wat zou zij hem veel te vertellen hebben Haar hart klopte snel en hare oogen schitterden van blijdschap. De gedachte aan haar gesprek van den vorigen avond wierp echter spoedig een schaduw over hare blijdschap Een rilling voer haar door de leden toen zij bedacht dat er iets was dat zij Gerard niet mocht vertellen. Was het niet slecht van haar geweest Bland toe te staan zoo vertrouwelijk met haar te pra ten en hem zijn geheim af te persen, door een oogenblik te doen alsof zij het oor verleende aan zijn'liefdesverklaring Maar was zij niet daartoe gerechtigd Was het niet haar plicht te beproe ven tot de ontdekking te komen wat en wie die man was. De mogelijkheid bestond dat Japhet Bland deze vermomming had aangenomen, omdat hij verliefd op haar was, en dat hij die comedie volhield om haar tegen gevaar te behoeden en den misdadiger op te sporen en te straffen. Zij had wel eens van zulke dingen in romans ge- IERLAND. De „Daily Chronicle!' verneemt dat de bespre kingen van Zondag tusschen de Iersche en Brit- sche ministers onvoldoende zijn geweest voor de oplossing van de kwestie, maar de regeering was getroffen door den goeden wil van de Iersche leiders, die verklaarden, dat een burgeroorlog in Ierland alleen was vermeden door de overeen komst met de Valera. De kwectie is, of de ver kiezingen, gehouden in overeenstemming met deze overeenkomst geldig zijn volgens de Irish Independence Act. Hooge wetsautoriteiten wor den nu geraadpleegd. De „Daily News" zegt Hoewel sommige bepalingen van het bestand met de Valera voor verschillende uitlegging vatbaar zijn, is het toch zoo goed als zeker dat het verder gaat dan een zuiver technische inbreuk op het tractaat waar van Engeland de termen nauwgezet is nageko men. De „Daily Chronicle" schrijft De Engelschen hebben bun deel van de verbintenis met een nauwgezetheid en spoed nageleefd, die hun tot eer strekt. Wij hebben het recht om van de Ieren niets minder te verwachten. Men ziet een verklaring van Churchill over de Iersche kwestie met belangstelling tegemoet. ITALIË. Behalve de onlusten te Rome, die, gelijk men weet, drie dooden en talrijke gewonden geëischt hebben, hebben er zich ook ernstige troebelen te Spezzia, Genua en Bologna voor gedaan. Iu laatstgenoemde plaats is een aanslag gepleegd op een bekend nationalist en den vol genden dag werd de secretaris der fascisten dood op straat gevonden. Waarschijnlijk is hij gedood door een granaat, die hij bij zich droeg. !|§Vrijdag en Zaterdag hebben de fascisten een strafcampagne uitgevoerd. Zij staken ver scheidene gebouwen behoorende aan socialis tische en arbeidersorganisaties, in brand, alsmede het huis van een socialistiscben afgevaardigde. Hun vijandelijkheden waren vooral gericht tegen den prefect van Bologna, die er van be schuldigd wordt, de socialisten begunstigd te hebben. De gevaarlijke centra zijn Bologna, waar honderden fascisten heentrekken, Modena, Fer- rara en Florence, waar een demonstratie door meer dan 20.000 fascisten zal gehouden worden. Algemeen wordt er op aangedrongen, dot het verbod tot het dragen van wapens, dat in de provincie Rome is afgekondigd, voor het heele land van kracht zal worden verklaard. CHINA. Reuter meldt uit Peking Jen, de minister van buitenlandsche zaken, heeft ontslag genomen. Men verwacht, dat als zijn opvolger zal worden benoemd de huidige Chineesche gezant te Londen, Wellington Koo. ALLERLEI. De „Times" heeft reden te gelooven dat de Volkenbond in zijn Septemberzitting de toelating van Duitschland tot den Volkenbond zal over wegen. De kwestie is begin Mei door den Volken bondsraad behandeld, toen naar de „Times" meent te weten de raad voor toelating van Duitschland was, vooropgesteld dat het goeden wil toonde in de kwestie der schadevergoeding. Volgens een bericht van een Poolsch agentschap is te Moskou cholera uitgebroken. Er zouden tot nut toe 27 gevallen geconstateerd zijn. lezen en het kon dus waar zijn. Maar zelfs "indien de beweegredenen van Bland groot en edel waren, was zijn uitgangs punt toch verkeerd, dat Rat Gundy Robert Granton was. Maar zij kon niet gelooven dat Bland iets anders dan kwaad in den zin had. Zij begon te bemerken dat Bland het groote ge vaar was dat Gerard Aspen dreigde en dat zij bezig was zichzelve te stellen tusschen dat ge vaar en den man dien zij liefhad. Dit alles wierp een schaduw over hare ziel en over haar gelaat Zij kwam haar aanstaande tegemoet in den tuin, waar zij zoo dikwijls met elkaar gewandeld en gepraat hadden. Zoodra Gerard haar in de oogen zag, bemerkte hij dat zij door een groot leed werd gekweld. Ook de toon harer stem verried hem dit, toen Z1"', Gerard, herinner je je wat ik je de laatste maal dat wij elkander ontmoet hebben, omtrent ons huwelijk zeide....? Zou ik mij dat met herinneren, liefste mompelde hij nog altijd trachtende het mysterie, dat in hare oogen lag, te kunnen lezen. „Ik weet thans hoe mijn vader aan zijn einde is gekomen." Zij legde den nadruk op de laatste vier woor den, die Gerard terstond deden begrijpen wat zij bedoelde. Zij gebruikte voor het eerst niet meer het woord, „vermoord." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1