Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. INGEZONDEN. Gemengd Nieuws. Volgens de Iswestia wordt er in Sovjet- Rusland door de bolsjewiki getracht een nieuwe kerk te stichten, die zich zou gedragen in over eenstemming met de wenschen der bolsjewiek- sche regeering. Een aantal geestelijken zouden reeds tot die nieuwe kerk toegetreden zijn. Het wachtwoord voor deze beweging, die dient ter verzwakking van de positie der orthodokse kerk, luidt, dat die orthodokse kerk duidelijke teekenen van algeheele moreele ontaarding vertoont. Volgens berichten uit Poolsche bron zou te Moskou mededeeling ontvangen zijn van een opstand in Georgië. Er zou bloedig gevochten worden om het bezit van Batoem. Naar de „Etoile Beige" meldt, zal de koning den minister van Buitenlandsche Zaken, Jaspar, tot burggraaf verheffen bij wijze van erkentelijkheid voor de energie en de flinke wijze van optreden, waarmede de minister te Genua de Belgische belangen heeft verdedigd. In Duitschland zijn in de maanden April Mei wederom 198 couranten en tijdschriften opgehouden te verschijnen, tengevolge van de hooge exploitatiekosten met 1 Juli volgen er nog meer. De toestand van prinses Elisabeth, de Grie- sche kroonprinses is de laatste dagen aanzien lijk verbeterd, zoodat alle levensgevaar thans geweken is. De koning en de koningin \an Roe menië, haar ouders, zijn naar Boekerest terugge keerd. Prinses Marie, de bruid van Koning Alex ander van Servië, wordt den 6en Juni per schip te Belgrado verwacht. Het huwelijk wordt den 8en volgens den Servischen ritus in de kathe draal aldaar ingezegend. Volgens de „Messagero" heeft Tsjitsjerin aan D'annunzio in diens villa een bezoek ge bracht. Zij hadden een onderhoud dat verschei dene uren duurde. Een Hottentottenstam in Z.-Afrika, die sinds eenigen tijd in oproer is, is in botsing geko men met politietroepen. De Hottentotten ver loren 4 dooden en 9 gevangenen. Men vreest voor uitbreiding der opstandige beweging. Opvolger Prof. Bolland. Prof. De Sopp er, hoogleeraar te Gronin gen, is benoemd tot opvolger van Prof. Bolland voor den leerstoel in de Wijsbgeerte aan de Leid- sche Universiteit. Het hof van internationale justitie. Het Permanente Plof van Internationale Justitie zal in gevolge zijn statuut op 15 Juni a.s. weder in het Vredespaleis bijeenkomen ten einde verschillende vragen in studie te nemen, welke de Raad van den Volkenbond aan het Hof om advies heeft ingediend. Van de verschillende rechters zijn de hee- ren IJuber en Barbosa verhinderd te komen. Eerstgenoemde is herstellende van een zware ziekte en nog te zwak om aan de beraadslagingen deel te nemen, terwijl de heer Barbosa heeft medegedeeld, dat hij op advies vanzijndoktereen rustkuur moet ondergaan. In hun plaats zullen twee plaatsvervangende rechters treden. Uitvoer boter en kaas. De Minister van Landbouw enz. heeft met ingang van 1 Juni 1922 ingetrokken zijne beschikking van 13 Juni 1921 laatstelijk aan gevuld 18 Mei 1922, houdende aanwijzing van de kantoren langs welke uitvoer van boter en kaas, welke aan de daarvoor gestelde eischen voldoen, kan plaats vinden, en bepaald, dat die uitvoer langs alle grenskantoren der invoerrech ten zal kunnen geschieden. Invoering tabakswet. Het is gebleken, dat er fabrikanten zijn, die, in de overtuiging dat de Tabakswet,Staats blad 1921, no.712, niet op 1 Juni e.k. zou worden ingevoerd, de benoodigde zegels zóó laat hebben, aangevraagd, dat deze op genoemden datum niet afgeleverd kunnen zijn, Andere fabrikanten hebben bezwaren ondervonden bij het stellen van zekerheid voor de door hen bestelde zegels, waar door de door hen ingeleverde aanvragen niet tijdig konden worden doorgezonden aan den controleur op den aanmaak en het beheer van zegels van den tabaksaccijns te Haarlem. Ten einde de aflevering van tabaksfabrikan ten door de hierbcdoelde fabrikanten aan kleinhandelaren niettemin mogelijk te maken, heeft de minister van Financiën er geen bezwaar tegen, dat gedurende de eerste week van Juni 1922, die aflevering ongebandcrolleerd geschiedt, mits de verschuldigde accijns wordt betaald tegen eene door den ontvanger der accijnzen af te geven kwitantie, die tevens binnen de op die kwitantie te stellen tijdruimte kan dienen voor den uitslag uit de fabriek, het vervoer naar- en den inslag in de lokaliteit van den kleinhandelaar De kwitantie moet door den kleinhandelaar na den inslag van de tabaksfabrikaten in zijne lokaliteit worden ingeleverd bij den chef der ambtenaren der accijnzen ter plaatse opdatbij de controle op de voorraden met de aldus inge slagen tabaksfabricaten rekening kan worden gehouden. Afschaffing der luchtpostzegels. De Directeur-Generaal der Posterijen en Tele grafie maakt bekend, dat met ingang van 1 Juni a.s. de luchtpostzegels buiten gebruik worden gesteld. Het luchtrecht van stukken en post pakketten, welke van dien datum af per lucht post zijn te verzenden, is door middel van ge wone frankeerzegels te voldoen. De bij het publiek voorhanden luchtpostzegels kunnen tot en met 31 Aug. a.s. aan alle kantoren der posterijen tegen andere zegels en postwaar- den en desgewenscht tegen gereed geld worden ingewisseld. Met ingang van 1 Juni a.s. zal het luchtrecht voor de briefport voor België 5 cent en voor Groot-Brittannië en Frankrijk 10 cent per 20 gram bedragen. Een blauwboek over Genua. Thans is een Blauwboek verschenen, bevat tende alle belangrijke documenten betreffende den arbeid der conferentie van Genua. Opgenomen zijn daarin o.m. het rapport der Londensche experts over den wederopbouw van Rusland en Europa's herstel de nota's en memorandums, gewisseld tusschen de ge allieerde vertegenwoordigers en de Russen de tekst der ovetpeijVomst nopens de verdere be studeering der Russische kwestie door de IJaagsche experts bijeenkomst de tekst van het Rusisch-Duitsch verdrag van Rapallo met de daaraan verbonden notawisseling. Eindelijk staan er ook de rapporten in van de commis sies voor de financiën, de economie en het ver voer. Opheffing rijksscliippersbeurzen. De heer Rugge had aan den minister van Landbouw, Handel en Nijverheid de volgende vragen gesteld 1. Ligt het in het voornemen van den mi nister de Rijksscliippersbeurzen ook in de voornaamste centra van bevrachting op te heffen, nu door den Iloogen Raad op 27 Maart j.l. werd beslist, dat de den binnenschippers opgelegde verplichting tot betaling van inschnjf- en zegelgeld niet rechtsgeldig is 2. Is de minister niet van oordeel, dat al geheele opheffing tot zeer ongewenschte ver houdingen aanleiding, zou geven Hierop heeft de heer Van IJsselsteijn, rtii- nister van Landbouw, Nijverheid en Handel, het volgende geantwoord 1. Het ligt inderdaad in het voornemen van ondergeteekende, de Rijksscliippersbeur zen op te heffen, nu als gevolg van het in de eerste vraag vermelde, de kosten dier beurzen niet meer gedekt kunnen worden door de op brengst der bijdragen, die tot .voor korten tijd door de schippers geheven werden. De ondergeteekende heeft zich toch steeds op het standpunt gesteld, dat het bedrijf de kosten van die inrichtingen diende te dragen. Daarbij komt, dat het ongunstige oordeel in het voorloopig verslag over het bij de Sta- ten-Generaal aanhangige wetsontwerp omtrent de Rijksscliippersbeurzen geuit, bij den onder geteekende een gegronde twijfel heeft doen rijzen of er tot handhaving van deze instel lingen wel een meerderheid in de Volksverte genwoordiging zou te vinden zijn. 2. Opheffing van Rijksscliippersbeurzen zal dit voordeel met zich brengen, dat thans de practijk uitspraak zal kunnen doen of inderdaad door het vervallen dezer instellingen belangrijke nadeelen veroorzaakt zullen worden. Maatregelen zijn door den ondergeteekende genomen, opdat hij, ook in de toekomst, -ge regeld op de hoogte zal kunnen blijven van de toestanden, die in het samengestelde bin- nenscheepvaartbedrijf heerschen. Tweede Nederlandsclie Katholiekendag. Het Programmaboek van den 2en Nederl. Katholiekendag, die zooals allen is bekend, ge houden wordt te Nijmegen op 6, 7 en 8 Juni a.s., is verschenen. Als onderwerp zal zoowel in de groote- als in de Sectie-vergaderingen worden behandeld ,,De Katholieke Solidariteit." Vier vormen van solidariteit zullen vooral worden belicht, namelijk die in het huisgezin, het economisch-, sociaal- en politiek leven. Dinsdagmorgen ÏO1^ uur, zal door Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering, Aartsbisschop van U- trecht een Pontificale Hoogmis worden opgedra gen in de St. Augustinus kerk, waarna 's namid dags te 2V2 uur, de eerste algemeene vergadering geopend wordt door den Voorzitter Baroh V. Wijnbergen. Dr. Jac. v. Ginneken S. J. zal daarna een bede houden. Op verschillende nevenvergaderingen zal 'Wor den gesproken door Dr. F. Roels, Prof. v. Rooy Prof. Veraart enz. Ook de 2e dag wordt ingezet met een Pontif. Hoogmis, op te dragen door Z. I). H. Mgr. A. Diepen, Bisschop van 's-FIertogenbosch, Waar na weder verschillende vergaderingen. Donderdagmorgen, na de rede van Dr. Gerard Brom, slotwoord door den Voorzitter Baron v. Wijnbergen. 's Middags kerkelijke sluitingsplechtigheid op de H.-Landsstichting. Toegangskaarten kunnen vanaf nu besteld worden bij het secretariaat van den 2en. Ned. Kath. dag, Keizer Karelplein te Nijmegen. De brand in „De Schie." Men vermoedt dat de brand ontstaan is, door dat uit een der ovens het gloeiende glas gevloeid is op de van stook-olie doordrenkte grond. De schade wordt gedekt door verzekeringen bij meerdere assurantie maatschappijen. Ongeveer 100 arbeiders zijn werkloos geworden Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Poli tie op alle werkdagen van ltot2 uur 's middags kinderschop, schilderskiel en linnen zakje, da meshoed, rozenkrans, kinderhalsketting, bok, kinderschoen,gkindertaschje, Lips sleutel, kwi tantie, fluweelen taschje, handwagen. Bij vinders gummiband, L. Bekker, Brouwer- str. 4 aanhangertje, G. v. d. Poel, Maasdijk 136a trapper van motorrijtuig, A. van Berk, Brugmanstraat 46 broche, H. Stolk, N. Maas straat 64a hond, G. J. Vavier, Broersveld 62/8 school étui, A. Steenbergen, Broersvest 34/2 rozenkrans, J. van Aken, Geervlietschestraat 9 herdershond, J. IJeggers, Dwarsstraat 48 portemonnaie met inli., A. Schuurmans, Al ii) rechtstraat 1 portemonnaie met inh., J. A. Bult, Hellevoetschestraat 2 beursje, P. van der Spek, Baanstraat 6 zijden dasje, W. Hoender kamp, Leliestraat 29 armband, G. Halfman, Lange Haven 1 hondenhalsband, v. d. Zee, van Smaleveltstraat 14a rolletje zeildoek, G. Ver meulen, v. Smaleveltstraat 2 schildersdiamant, Portier Werf Gusto" kinderportemonnaie met inh., J. Verbaan, Voorneschestraat 18 broche, D. de Groot, N. Maasstraat 69 porte monnaie met inh., J. B. Hollander, Houtstraat 8/4 lorgnet in étui, Wed. Rijkuiter, Th. li Kempisstraat 23 kinderportemonnaie met inh., W. van Dijk, Vriendschapstraat 3 kinderschort, J. de Waal, Jacobastraat 14 wagenmoer, A. v. d. Graaf, Oostsingel haarsierkam, W. van Noord, IToflaanstraat 9 spaarzegels, N. Put ters, Kleine Baan 38 sleuteltje, N. v. d. Peppel, Klein Groenendal 21/5 dameshandschoen, G. A. van Leeuwen, Bootmansstraat 10 X te Rot terdam. Eindexamen II. B. S. De Minister van Onderwijs, K. en W. heeft de data voor de eind-examens der IJ. B. S. alhier bepaald op 20, 21, 22, 23, 24 en 26 Juni e.k., ter wijl de volgende deskundigen, met wier mede werking bedoelde examens zullen worden afge nomen, door den minister werden aangewezen H. F. van Riel, lector aan den landmeterscursus der Landbouwhoogeschool te Wageningen dr. C. van Eyk, hoogleeraar aan de Kon. Mil. Aca demie te Breda dr. Th. L. Haitjema, Ned.- IJerv. predikant te Apeldoorn inej. dr. A. Posthumus, privaat-docente aan de Univérsiteit te Amsterdam, te 's-Gravenhage P. Werkman, oud-leeraar eener Hl B. S. met 5-j. cursus te Leiden. De Middenstandstentoonstelling. De belangstelling, die de Middenstandsten toonstelling van Schiedams burgerij geniet, is overweldigend, ze overtreft de stoutste verwach tingen. Dit succes is voor diverse standhouders een aanleiding geweest, om in de komende dagen den bezoekers allerlei aardige verrassingen te bieden. Zoo ontvangt de 2000ste bezoeker van den heer Papenhuizen een heerlijke taart, terwijl de heeren J. Krabbendam, C. Janse, P. Krommen hoek, S. Hijman en de Administratie van het Advertentieblad op verschillende op de entrée- biljetten voorkomende nummers mooie cadeaux beschikbaar stellen. Voorts heeft het Uitvoerend Comité het prijzenswaardig plan opgevat, om de verpleeg den der verschillende stedelijke gestichten, tot een gratis bezoek aan de tentoonstelling uit te noodigen. Volksbadhuis. In de week van 21 tot 27 Mei 1922 werden genomen 497 baden. lste klasse kuipbaden 22, regenbaden 70. 2de klasse kuipbaden 36, regenbaden 355. Kinderbaden 14. De gemeenteraad van Leiden heeft gisteren benoemd tot tijdelijk leeraar in de natuurlijke historie aan de H.B.S. voor jongens aldaar den heer C. F. L. Crop, te Schiedam. Ten nadeele van den grossier B. is gister uit een pakhuis in de Boterstraat een rijwiel ontvreemd. Gister is bij de politie aangifte gedaan van een rijwieldiefstal ten nadeele van A.S. rijwielhandelaar aan den Singel. Gisteravond ontstond dooron- bekende oorzaak brand in de kaartenkamer van het Nederl. s.s. ,,K elberge n", liggende aan de boeien alhier. De brand werd door eigen per soneel gebluscht. Nagenoeg al het kaarten- en vlaggenmatcrieel werd vernield. Het vertrek van het schip hetwelk hedenorgen zou plaats hebben, is voorloopig uitgesteld. UIT ROTTERDAM. Zaterdag wordt hier verwacht het Fransche oorlogsschip Jeanne d'Arc, een pantserkruiser, bemand met 652 koppen. Het oorlogsschip zal ligplaats nemen aan de Wilhelminakade, en blijft hier van 3 tot 7 Juni. Het schip meet 11.270 ton, is 145 M. lang, en heeft 29900 P.K. De be wapening bestaat uit 2 kanonnen van 19.4, 14 van 14.45 en 16 van 4.7 c.M. Bovendien is het oorlogsschip voorzien van 2 onderwater-lanceer- inrichtingen. In Rotterdam kwam vanmorgen van wege de Scheepvaartvereeniging Zuid een transport van eenige honderden werkwilligen van buiten de stad, ter vervanging van de stakende losse ha venarbeiders. Het ligt in de bedoeling, zoo noodig nog meer arbeiders van buiten de stad te laten komen. Zij worden hier te werk gesteld tegen het in de haven geldende loon. Vanmorgen is aan de aanneemkantoren be- kënd gemaakt, dat alle stakende losse haven reservisten, die niet uiterlijk Woensdagmorgen het werk hebben hervat, beschouwd zullen worden als uit de H.A.R. (haven-arbeids-reserve) te zijn ontslagen. Volgens heden ontvangen berichten echter, hebben de arbeiders metop 1 na algem. stemmen besloten, morgen weer aan 't werk te gaan. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stnkken ook al worden ze niet ge- mr plaatst wordt de kopy nietteruggeven. Een oproep Generaal Booth, de stichter van het leger des Heils sprak eens voor een volle zaal over de ervaringen uit zijn eigen leven en dat Van ande ren en telkens wendde hij zich tot de zaal met de vraag „En gij, wat deed gij met uw leven Daar zaten menschen van allerlei geloof, maar alle gezichten stonden ernstig ieder voelde de ernst van de vraag „Wat deed gij met uw leven In niemand kwam het op, zich aan de vraag te onttrekken, en te denken „wat raakt zij ons Daar is in Rusland een ellende zoo groot, dat ik haar niet te beschrijven waag, onnoembaar is het lijden van millioenen Russen. Gaat dat ons wat aan Er kan geholpen worden er wordt ook gehol pen, doch bedenkt, dat voor elke nieuwe twaalf gulden weder vijf kinderen gedurende een maand kunnen worden gevoed. Eenige menschen hebben een comité gevormd, om gelden in te zamelen door middel van een straatorgel collecte op a.s. Woensdag; de af- deeling Roode Kruis alhier verleent daartoe alle medewerking. De gelden zullen worden overgedragen aan de afdeeling van het Roode Kruis, die deze wederom doorstuurt naar den Bond van Comité's waarvan o.a. deel uitmaken het Nansen-comité, de Katholieke sociale actie, het christelijk nationaal vakverbond. Wanneer tot ons de vraag komt, wat doet gij met uw leven," dan zal zij onherroepelijk ver bonden zijn aan de vraag: „wat doet gij voor de honderdduizenden, voor de millioenen, die lijden in Rusland en wat zal dan ons antwoord zijn? Namens het comité Ds. L. S. P. VAN DER ChIJS. Singel 68. Slachtoffer van de hitte. Te Ha ren is de 70-jarige arbeider A. van D. die op het land werkte, tengevolge van de hitte bezweken. Diefstal. Een rechercheur te Amsterdam heeft aldaar een 21-jarigen boekhouder aange houden, verdacht van diefstal van 698. Jeneversmokkelarij. In de Gelder- sch-Oostelijke grensplaatsen zullen de dagcom miezen, die met ingang van 1 Juni zouden worden ontslagen, voorloopig nog gehandhaafd blijven, wegens de toenemende jeneversmokkelarij. De sigaret. Te Kerkrade stierf onlangs een knaap aan sigarettenvergiftiging. Een an dere knaap is enkele maanden bedlegering ge weest wegens dezelfde vergiftiging, bij oudere personen zijn ook vergiftigingsverschijnselen wegen het te veel rooken van slechte sigaretten geconstateerd. Ongelukken. Bij het baden verdronk te Vierlingsbeek de 18-jarige FI te Venlo de 17- jarigeJ.en te Velde een derde jeugdige zwemmer Te Naaldwijk is het 4-jarig dochtertje van P.v.H. spelenderwijze nabij de ouderlijke woning in een sloot geraakt en verdronken. Branden. Te Oldenbroek brandde af de arbeiderswoning van B. Kroon met daarnaast staanden hooiberg van D. Doornewaard. In boedel gedeeltelijk gered. Laag verzekerd. Te Norg is de nog nieuwe Margaretha Hoeve, toebehoorende aan den heer J. Boasson te Am sterdam, door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Zondagmiddag is te Haarlem het kleeding- magazijn van de firma v. Norden aan de Barre- voetsstraat geheel uitgebrand. De oorzaak is onbekend. De bewoners waren afwezig. Onder de gemeente Groede is Zondag middag een v'asfabriek gehee' uitgebrand. Ongelukken. Te Gent is Zondagmiddag het 8-jarig zoontje van B. a'daar bij het passee- ren van een auto \an den oprit van de fierpont in de Waa' gevallen en verdronken. In den nacht van Zaterdag op Zondag had in het Gezellenhuis „Ons Tehuis" te Heerlen, een droevig ongeval plaats. Een der inwonende gezellen, de 32-jarige mijnwerker Vincken, is n.l. uit het raam van zijn kamer op een der bo venverdiepingen van het gebouw gevallen. De jongeman bekwam tengevolge van dezen val zulk ernstig letsel, dat hij na korten tijd overleed. Vergiftigin g.Vier kinderen kochten Zon dag ijs in een klein winkeltje in de le Goud bloemdwarsstraat te Amsterdam. Zij werden des avonds alle vier ongesteld en er deden zich dui delijke vergiftigingsverschijnselen voor. De po litie heeft hierin aanleiding gevonden de grond stoffen voor de bereiding bij den winkelier in beslag te nemen. Zij zijn opgezonden naar den Gezondheidsdienst ter onderzoek. Gistermorgen was de toestand der kinderen bevredigend. Als 't tegenloopt. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag was ingebroken in een keet, staande op de Binckhorstlaan te 's-Gravenhage- De daarin aanwezige brandkast was met heel veel moeite omgeworpen en aan de achterzijde met een zuurstof-apparaat geopend. De buit was echter toevallig niet heel groot, want behalve een briefje van 100 lag er niet veel van waarde in- De inbrekers hebben dit briefje natuurlijk mee genomen, maar bij het verlaten der inrichting hebben zij het met zooveel moeite verworven bezit weer verloren,want bij het raam waar men uitgeklommen is, werd later door den eigenaar het vermiste bankbriefje teruggevonden. De heeren hebben dus wel pech gehad Bombardement. Men meldt aan de „Msb." Van Zaterdag op Zondagnacht was het op gehucht ,,de Hevering", gemeente Oostvoornei zeer rumoerig. Tengevolge van eene huise' lijke twist tusschen vrouw en man, waariD het publiek de partij koos der vrouw, werd het ca-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2