lllliw *MQQf$ SCHIEDAM OMSTREKEN, feuilleton. De Diamantenschat. rrt:uvo„rk M Woensdtjg 3t Mei 1922. No. 13349. DMCBLMU ""Lf' Advertentie»: 1-5 M'51 ^e re8el Bureau: KOEMAK KT 4. - Telefoon Intercommunaal 85. - Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.-, per week 15 cent, franco per "post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. A d V e r t e n t i n 1—5 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 7o ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Taneven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat de door den Raad dezer Gemeente in zijne ver gadering van den lOden Maart 1922 vastgestelde verordening ter handhaving van de openbare orde en op de openbare reinheid en gezondheid te Schiedam op heden is afgekomen. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid Holland, volgens hun bericht van den 15/20 Mei 1922, B. no. 1924 (le afd) G. S. No. 215), in afschrift medegedeeld. Schiedam, 31 Mei 1922. Arbeid eene bespreking verzocht terzake van de aanhangige loonsverlaging voor het personeel der Centrale werkplaatsen en de daarmee in verband gebrachte werktijdverlenging tot 54 uren per week. Binnenland. De reis van de Koningin. '^De Batavier V is gisteren van Bergen naar Nord Fjord vertrokken. Alles wel aan boord. Hooggerechtshof van Ned. Oost-Indië. Bij Kon. besluit is benoend tot president van het Hooggerechtshof van Nederlandsch-Indië de heer mr. P. W. Filet, directeur van justitie. De Russen in Den Haag. De Res. bod. verneemt, dat het in de bedoeling ligt, den linkerzijvleugel van het Oranjehotel te Scheveningen te bestemmen voor het verblijf van de Russische delegatie.Aanvankelijk hadden de Engelschen op dit hotel optie gevraagd, maar op verzoek van de Nederlandsche regeering heb ben deze toegestemd dat dit hotel wordt ge^ reserveerd voor de Russen, aangezien deze voor hun veiligheid speciale eischen hebben ge steld, en bij dit hotel zonder veel moeite de meest mogelijke veiligheidsmaatregelen kunnen wor den genomen. Naamsverandering bij de spoorwegen. Met ingang van 1 Juni a.s. vinden de volgende naamswijzigingen plaats Station Soesterberg wordt Soestduinen. Stop plaats Groeneka-nschedijk N.G.S. wordt Groene- kan Oost, Stopplaats Groenekanschedijk H.S. wordt Groenekan West. Reglementen enz. zijn dienovereenkomstig te wijzigen. Werklo osheids commissie De minister van Arbeid heeft in de commissie bedoeld bij artikel 25 van het „Werkloosheids besluit 1917"voor het tijdvak van 1 Juni 19J2— 1 Juni 1923 benoemd tot lid mr. C. J. baron van Tuvl van Serooskerken en A. H. Smulders en tot Bezuiniging bij de Spoorwegen. In een gister te Utrecht gehouden conferentie van de directie der Nederlandsche Spooiwegen met de organisatievertegenwoordigers deelde de directie mede dat er ongeveer 1400 man tiem- personeel overcompleet is. In verband hiermede zullen de conducteurs te werk worden gesteld als remmers en de remmers als arbeiders of weg werkers. Het ontslag van treinpersoneel is nog niet bekend. Zeker is, dat er arbeiders zullen worden ontslagen. Tevens werd medegedeeld, dat het personeel dat overcompleet komt, alvorens in een anderen dienst te werk te worden gesteld, geen periodieke verhoogingen meer zal genieten. De directie kondigde aan, dat da nieuwe pensioenwet spoedig ter beoordeeling aan de organisaties zal worden gezonden. Echter zal de belofte destijds bij het compromis in 1920 gedaan, niet worden gehandhaafd. Aan de nieuwe pensioenrëgelingwordt geen terugwerkende kracht gegeven tot 1 Januari 1921. De directie wenscht niet verder te gaan dan het Rijk ging. Op een vraag van der aanwezigen om over compleet komend personeel op de stations te plaatsen werd geantwoord, dat ook op de stations vele ambtenaren en beambten overcompleet zullen komen. De directie heeft besloten de bezuinigingsmaatregelen geheel door te voeren. (Tel.) Het nieuwe spoorboekje. Het nieuwe spoorboekje, zomerdienst 1922, vertoont een verbetering, doordat er een kolom in is opgenomen welke vóór den oorlog ook in de boekjes voorkwam, maar sedert er uit is ver dwenen, tot groot ongerief van vele reizigers. Voor het eerst weer is voor de stationsnamen een kolommetje geplaatst met de kilometerafstan den van het station tot station. Bovendien zijn voor in het boekje de tarieven opgenomen voor gewone enkele reiskaarten per K.M. 6.50 cent voor de Ie kl., 4.871/ï c^- voor de kl. en 3.25 ct. voor de Ille kl., opwaarts afge rond op veelvouden van 5 ct. met een minimum van 4 K.M. zoodat men altijd kan uitrekenen hoeveel men voor een reis zal moeten betalen. middelde 48-urige 8C2OIOok zonder dat bijzondere omstandigheden of seizoendrukte aanwezig zijn, die aanleiding tot overwerk kunnen geven kan de minister van arbeid op grond van Verzoeken, gezamenlijk gedaan door vakvereenigingen van werkgevers en arbeiders in een bedrijf of bij ontstentenis hiervan door een behoorlijke vertegenwoordiging van werkgevers en arbeiders in een bedrijf, af wijkende regelingen van de bepalingen omtrent de arbeidstijden toestaan. Kranchtens zoodanige regeling zal niet langer mogen worden gewerkt dan 2500 uren per jaar, ongeveer overeenkomen de met de gemiddelde 48-urige arbeidsweek. 3. Machtigingen, om bij spoedeischende on voorziene omstandigheden zonder vergunning van het districtshoofd te doen overwerken, kun nen voortaan worden verleend voor ten hoogste 60 dagen per jaar (thans voor ten hoogste 24 Jagen per jaar). Dr. Nederbragt. Dr. J. A. Nederbragt, chef der afdeeling Economische Zaken van het Departement van Bui enlandsche Zaken die als rapporteur van de financiëele controle-commissie van den Vol kenbond geruimen tijd te Genvèe heeft ver toefd, is te 's-Gravenhage teruggekeerd en heeft zijne werkzaamheden aan de afdeeling voornoemd hervat. De veewet. De nieuwe Veewet zal 15 Juni a.s. in werking treden. (Vad.) R.K. Vakorganisatie. Te Utrecht hield gister het Bureau voor de R.K Vakorganisatie haar 12e jaarvergadering. Bij de behandeling van het jaarverslag bleek o.m. dat het Vakbureau op 31 Dec. 1920 telde 28 vakbonden, met 158.052 leden, op31 Dec. 1J21 29 vakbonden met 151644 leden. Een verlies dus van 6408 leden, zijnde ruim 4 procent. Hulp aan Rusland. Van het Nederlandsch Nansen-Comité, ont vingen wij een uitvoerig schrijven, waarin met nadruk op er gewezen wordt dat men onze hulp aan Rusland niet als een hopelooze taak heeft te beschouwen. In samenwerking met Zweden houdt Holland in de Wolga-bocht 150.000 men- schen in het leven, die een kern vormen, waarop 'Rusland later zal kunnen voortbouwen. Langzamerhand zal het bestuur in Rusland beter worden, daar ingenieurs en andere ont wikkelde menschen nu ook een plaats daarin krijgen waardoor door het mogelijk wordt, de honger in sommige streken blijvend te lenigen en te beteugelen. lie optrekken ter bedevaart naar onze Gorcum- sche Martelaren. Hiermede wordt een oud ge bruik jn eere hersteld, 't Zal velen goed doen te vernemen dat de oude stam dier bchiedamsche afdeeling weer zoo veel nieuw leven vertoont, dat men ook deze oude devotie in eere wil her stellen. Voor mannen, die onmogelijk de gewone bchie damsche Processie naar Brielle kunnen meemaken waar die op een werkdag vertrekt, is hier een schoone gelegenheid zich aan te sluiten, Men voorzie zich tijdig van kaarten 1.50 aan de Pastorie Frankenland of bij den heer Ih. Hengst, Huysmansstraat 16. Markt. Naar aanleiding van 's Raads besprekingen in de zitting van 19 Mei j.l. met betrekking tot het adres van de markt-koopliedenveieeni- ging inzake weder openstelling van een markt dag, werd B. en W. verzocht den Raad advies te willen uitbrengen over de wenschelijkheid van het instellen eener officieele Zaterdagmarkt. In hun advies nu, zeggen B. en W. „Wat wij van den verkoop op Zaterdagavond aan de Broersvest hebben gezien, biedt ons met de noodige waarborg, dat het instellen eener markt in het belang der ingezetenen zou zijn. Indien het hun overtuiging was, dat er m de kringen der burgerij algemeen behoefte aan een markt werd gevoeld, dan ware hieraan misschien tegemoet te komen, doch, waar het adres uit gaat van de direct-belanghebbenden, is het hun inziens ongewenscht in deze gemeente een markt, met al de bezwaren daaraan verbonden, in het. leven te roepen. Wanneer kooplieden op straat een standplaats wenschen in te nemen voor den verkoop van goederen, waarmede naar de meening van B. en W. de burgerij zal zijn gebaat, dan zal daarvooi vergunning worden gegeven. Het lijkt daarom B. en W. den juisten weg de bestaande regeling te bestendigen en niet over te gaan tot het in stellen eener weekmarkt. Gedeeltelijke inwerkingtreding van de gewijzigde Arbeidswet. Tuyl van Serooskerken enn!ierSCheidenlijk 0p 3 Juni zullen verschillende bepalingen van de plaatsvervangers 'Kzer gewijzigde Arbeidswet in werking treden. H. de Bordes en C. Wolff. Reqeerinqsjubileum der Koningin Gistermiddag zijn te Amsterdam ten stadhuize tal van ingezetenen bijeengekomen ter bespreking van plannen voor een feestelijke viering van het 25-jarig regeeringsjubileum der koningin. Na een korte toespraak van den Burgemeester, werd een commissie gevormd onder presidium van prof. J. Six. Vooral zal er naar gestreefd worden om de feestviering een beeld te laten weergeven van den vooruitgang die onder de regeermgspenode van H.M. te constateeren is geweest. Bezoldiging Personeel der Centrale. Spoorweg werkplaatsen. De R K Bond von Spoor- en Iramwegpei- soneel „St. Raphael" heeft aan den Mimster van 72 „Weet gij door wien hij gedood is ".Fidelia, wie heeft u dit ge^gd?" De man die- hem gedood heeft. "Gerard durfde geen vragen meer doen, uit vrees, dat hij te veel zou zeggen. Zij begreep de reden van zijn plotseling zwijgen. De heer Granton heeft mij de geschiedenis zelf verteld," zeide zij. „Hij was een tweege vecht «een moordHet was tot dat tweegevecht rngiet door Granto° Dat'wist zeide Gerard, droevig. „Maar dat het steeds een geheim voor je zou blij V6nkij heeft het mij verteld omdat hij je in "het hospitaal i» j« slaap hoorde je sijn droomen, da ji aal. van mijn vader ont- voordat ik den moordenaai J St had. Toen is hij bij mij gekomen e» heeft mi!,Dh!e!bele''kerel!" riep Gerard ontroerd """.'.Ja, het was edelmoedig, maar toch vree De Drinkwaterleiding. Door B. en W. is het bouwen van een pomp station aanex transformator en schakelhuis,cen trale verwarming en kolenkelder voor de ge meentelijke Drinkwaterleiding op een terrein gelegen aan Schielands Hoogen Zeedijk toege wezen aan de firma Bolmers Co. te Rotterdam voor 90.987. gewijzigde Arbeidswet in werking treden. De voornaamste daarvan betreffen het vol gende 1. De overwerkvergunningen wegens bijzon dere omstandigheden of wegens seizoendrukte zullen voortaan verleend kunnen worden hetzij bij een algemeene ministerieele beschikking, geldende voor de ondernemingen van een be paalden bedrijfsgroep, hetzij door de districts hoofden der arbeidsinspectie krachtens een al gemeene machtiging van den minister van arbeid Overwerkvergunningen, die niet onder der gelijke algemeene regelen vallen, kunnen door de districtshoofden voortaan zonder voorafgaande machtiging worden verleend voor 14 dagen (thans voor 6 dagen). Ook voor jongens en meisjes van 14 en 15 jaar kunnen voor het vervolg over werkvergunningen worden verleend, len aanzien van deze personen moet daarbij echter de ge- Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de openbare vergade ring van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 2 Juni 1922. 3bis. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het kohier der belasting op de gebouwde eigendommen, over 1922, ten bedrage van 43.113.26. llbis Voorstel van B. en W. om op verzoek van hecren Gedeputeerde Staten dezer provincie in de „Verordening op de heffing van een plaat selijke directe belasting naar het inkomen m de Gemeente Schiedam" voor het vermem gvuldi- gingsciifer een maximum te bepalen waardoor de eisch van jaarlijksche goedkeuring van dat cijfer komt te vervallen. Processie naar Brielle. Naar wij vernemen zal Maandag a.s., tweeden Pinksterdag, de Aartsbroederschap der PI. Fami- Sehied. Verecniging tot Bescherming van zuigelingen. Gisteravond hield bovengenoemde vereeniging in haar Gebouw, Lange Haven No. 85, haar jaar vergadering, waarop o.m. het jaarverslag 1921 in behandeling kwam. Aan dit jaarverslag is het volgende ontleend Het bestuur der Ver., in welks samenstelling in 1921 geen verandering kwam, bestaat uit de volgende personen: T R. H. M. Geerdes, Voorzitter, Mevr. L. J. M. H. Conijn—Smulders, Mevr. J. M. F. Tonsbeek— Van Lonkhuyzen, Mevr. M. Hingman Do >- berke, Penningmeesteresse, C. van Leeuwen, P. de Bruyn, Secretaris. Het Consultatiebureau, tot 15 Aug. onder lei ding van Dr. A. v. d. Starp, thans van Dr. E. J. de Ranitz, heeft weer volop werk gehad. In 1921 zijn 527 kinderen ingeschreven, tegen 526 ia 1920. Het bureau bezit in alle kringen vertrouwen en om die groote belangstelling zal wel metteitijd de ruimte, waarin deze dienst is gevestigd, moe ten worden uitgebreid. Van het verpleegsterspersoneel bij het bureau selijk. Ik kan hem nooit terugzien. Ik heb hem vergiffenis geschonken, maar ik zou hem liever nooit terugzien." Toen riep zij opeens „Gerard, ik moet je iets vragen je moet me iets be loven." „Wat zoudt ge mij kunnen vragen, dat ik je weigeren zou antwoordde hij, teeder. „Je moet zoo spoedig mogelijk met mij trou wen, en dan moeten wij van naam veranderen en van hier weggaan. „Je verandert immers terstond van naam, zoodra je mijn vrouw zijt „Neen, neen, scherts niet. Ik spreek in hoogen ernst. Je moet mij mede naar een stil, afgelegen plaatsje nemen, waar niemand ons kent en waar wij tegen gevaar beveiligd zijn." „Tegen gevaar, beveiligd, Fidelia Welk ge vaar „Het gevaar van vermoord te worden. Zoo lang wij hier zijn, blijven wij steeds in ge vaar. Zelfs op de plaats waar wij nu staan, zijn 'wij niet veilig." „Fidelia," zeide hij ernstig, haar gelaat naar zich toetrekkende, „er ligt een beteekenis in dit alles. Gij zijt geen meisje om mij en uzelve zonder redenen te verontrusten. Zeg mij wat het is, liefste. Zeg mij waarom je spreekt van gevaar." „Dat kan dat durf ik niet zeggen 1" riep zij droevig uit. ^„Kunt ge het piet zeggen ook niet aan mij Neen, neen, je moet mij vertrouwen, Ge rard. Ik zal je alles alles zeggen als wij veilig weg zijn. Nogmaals, je moet mij vertrouwen. Je vertrouwen?" antwoordde hij. Natuur- lijk zal ik je vrtrouwen. Vertel mij, wat j" mij te zeggen hebt, wanneer je dit wilt O Gerard, wat zijt ge edelmoedig Wilt ge dus met mij van hier weggaan „Van hier weggaan ja) weg uit Londen. Laten wij ons stil ergens laten trouwen en ons dan schuilhouden, totdat alles voorbij is." Maar, Fidelia, wilt ge dan zoo maar weg- loopen en Lady Scardale van alles onwetend laten?" „Wij zullen haar een brief schrijven en haar zeggen, dat zij ons vertrouwen moet en dat wij haar later alles zullen verklaren. Zal zij ons ver trouwen. Zij kent jou en zij kent mij, Gerard. Er bestaat gevaar. Ik weet dat er weder een aanslag op uw leven gedaan zal worden. Onlangs was kapitein De Raaf hier en zeide mij a nj verwacht het slachtoffer te zullen zijn van eten volgenden aanval." „En gaat hij ook vluchten en van naam anderen „Dat heeft hij niet gezegd." Moeten „Waarom zouden wij het dan doen - wij lafaards zijn?" „Wij zijn geen lefaards, als wij zulk een viee selijk gevaar zoeken te ontvluchten. Wij kunnen in Januari terugkomen en dan onze erfenis op- eischen maar in dien tusschentijd moeten wij ons verborgen houden. Kom, wat ik je vraag, is zoo veel niet." ,Maar, Fidelia, denk je dan, dat een georgani seerde moordenaarsbende ons met vinden zou zelfs al woonden wij elders en al hadden wij een anderen ,naam aangenomen Een m^je zoo mooi als jij, moet overal de aandacht trek ken „Ik zou mijn haar kunnen afknippen en een bril gaan ik dan doen Een pruik opzetten en mijne oogen achter een groenen bril ^Hddüa barstte, ondanks hare angsten en vreezen, even in lachen uit. Ach beschouw het met als een grap, zeide zij "toen'weder smeekend. „Ik weet hoe vreese- üjk wij in gevaar zijn. Gerard, geef mij voor dezen éénen keer mijn zin. Ik zal je nooit meer dwin gen iets te doen wat jë niet wilt." „Welnu," zeide hij, „het zij zoo maar wij mo gen Lady Scardale niet van onze plannen on kundig laten." „Goed, "antwoordde zij. „Ik zal haar zooveel zeggen als ik zeggen mag. Zullen wij dan maar dadelijk naar haar toegaan (Wordt vervolgd) niéuwe schiedamsche courant I 1 AirlOT) 11 u WjV u wro

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1