}lferv8fü-üitstoomerfj De Phoenix! A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 wordt met name Zuster Mulder om haar ijverig werken geprezen, terwijl verder het bestuur zijn spijt erover uitdrukt, dat Mej. Plooy van wegë haar maatschappelijke positie de Vereeni- ging gaat verlaten. Op 31 Dec. 1921 bedroeg het aantal leden dei- ver. 210, vorig jaar 202. De rekening over 1921 sluit met een werkelijk tekort van 1112.15. Aan giften werd niet veel ontvangen, waarom 't bestuur dan ook hoopt, dit jaar meer weer van particulieren te ontvangen. Dank zij de Tooneelver. „Utile Dulci" was het verschil met 1920 maar 200.—. tenslotte geeft Dr. E. J. de Ranitz nog een meer gespecificeerd verslag over de werkzaam heden van het Consultatie-Bureau over 1921. Het jaarverslag werd hierop goedgekeurd, en voor 1922 t oude bestuur in zijn geheel herkozen. Middenstandsten toonstelling. Nog steeds veel bezoek, gister is de 2762e betalende .bezoeker de kassa gepasseerd. Er is dan ook telkens iets nieuws, nu heeft weder de lp-ma Nauman Grossierderij „de Wijnoogst" die bet boven te drukkend was, een der beneden zalen betrokken en zijn stand aanmerkelijk ver fraaid. Ook ,,Rosa" had weder een attractie, behalve Canteclaer die nu eens niet met de kippen op stok was gegaan en met zijn beafstuk-kam kei zerlijk-almachtig rondstapte, bevond zich ook in zijh reuzen-bloemenkorf het mandoline-gezel schap O.N.I. Dé dames als Tirolerinnetjes,, frisch als de sneeuw hunner bergen, met witte mouselientjes 'rit hün Zwart fluweelen kèursjes, 'n vlammend rood rokje en bekruisbande kousjes, zaten daar tusséhcn diê bloemenweelde, met hun rappe vin gertjes te roérèn in de snaren, 'n gepingel-pangel van trillende klanken. Dat maakte de voeten los en in een ommezien was alles aan 't walsen, tot groote angst van eeni- ge exposanten, die hun stand bedreigd achten in die opstandigheid. Bij Bergijk en van Etten begint het plotseling te tqc'uten en als je eens kijkt waar de wind van daan 'komt, bemerk je dat alle ventilatoren staan té snuifelen, gedreven door de electrische strooip, :t is me daar een gewapper van belang. Even verdér al\véer een strijkje nu niet met violen, maar van een overhemden-pershet is daar één heet hoekje, want firma DenjjOuden uit de Hoofdstraat heeft tusschen zijn groote ver scheidenheid van brandstoffen, zoo kunstig een' gloeiende kachel nagebootst, dat men 't werkelijk met de warmte te kwaad krijgt. Het mooiste gezicht op de zaal heeft men van bovenaf, 't gelijkt juist op opengesprongen ju- wcelenschrijnen tusschen een bloeiend bollen veld. Noode verlaat men al dit schoone en na nog even een kijkje te hebben genomen bij Kor-vinus, die in een wip je naam met gouden letters, op je vulpen drukt, staat men weer buiten ondfir (ten .azuren avondhemel, G e s1 a agd voor het doctoraal- exameji Romaansche Taal en Letterkunde- aan de Universiteit te Amsterdam de heer Dr. J. Bauvyens, leeraar Gymnasium en R.H.B.S. al- hïèr'. Fabriek en Kantoor Telef. No. 15. A. BARIS, Manuf. Broersvcst 17. Telef. 849. Gratis AFHALEN en BEZORGEN. INGEZONDEN. Mijnheer de-Redacteur Wat zijn er woorden, ja heele redevoeringen verspild in en buiten den Rotterdamschen Ge- meenteTaad'Over den Coolsingel, het Hofmanplein de "Delftsche Poort etc. Mannen als Berlage zijn geraadpleegd,luxueuse is'minder luxueuse plannen, zijn ontworpen en nog is men het niet eens. Waarom onze Schiedamsche stadsarchitect of directeur van gemeentewerken niet in den arm genomen Komt, hoeren, komt zien, onzen schitterenden verkeersweg „De Branderssteeg" en ge zult een gat in de lucht slaan over de vei- beteripg daar aangebracht. Opperman. Gemengd Nieuws. B r p n d e n. Te Doenrade, gem. Oirschot, zijn ttvee Woningen afgebrand, die door Het he melvuur waren getroffen. Met moeite konden de bewoners zich redden. Al het huisraad verbrand de ook eenig vee kwam in de vlammen om. Onder de gemeente Groede is Zondagmiddag de nieuwe steenen vlasfabriek der heeren O en W te Breskéns, door onbekende oorzaak afge brand. Staking in de venen opgeheven. -Na een langdurig en moeilijk overleg tusschen Werkgevers, arbeiders, het stakingsbureau, enz., waarbij de secretaris van de Kamer van Arbeid -te Hoogevecn zijn bemiddeling verleende, is het mogen gelukken dc staking in de Venen te beëin digen. Bij deze, staking die de gemeenten Hooge- veen, Westerbork, Oosterhesselen, Dalen en Goevorden omvatte, waren ongeveer 450 ar beiders betrokken. Het volhardende doorzetten van den bemid delaar, waardoor partijen tot elkaar zijn ge bracht, zal zeer gewaardeerd worden. Nu is er althans gelegenheid om Van dit veen- seizoen nog iets te maken. Betalen! Een ingezetene van Almelo on dernam in het voorjaar van 1921 een buitenland- sche reis. Tevoren vroeg hij zijn verhuisbiljet op om zich te Sjanghai in China te vestigen. De gemeente sloeg hem niettemin voor het jaar 1921 1922 voor een bedrag van 105.000 in de plaat selijke directe belasting naar het inkomen aan. De betrokkene verzocht daarop den raad ont- heffing van dezen aanslag omdat hij de gemeente had verlaten. De raad handhaafde den aanslag omdat reclamant, toen cie aanslag geschiedde, nog niet te Sjanghai was. Van deze beslissing kwam de reclamant bij Ged. Staten in beroep die de bestreden beslissing hebben gehadhaafd. Amerika a n s c Ji journalist ver bannen. Uit Moskou wordt gemeld, dat de correspondent van het Amerikaansche telegraaf- agentschap „United Press", Edvin Hullinger; door een decreet van de Sovjet-autoriteiten uit Rusland is verbannen, blij wordt ervan beschul digd, de gebeurtenissen in Rusland verkeerd te hebben voorgesteld, de voorschriften met be trekking tot het zenden van telegrammen naar het buitenland te hebben overschreden en be proefd te hebben, het werk der Russische de- legatie te Genua te bemoeilijken. Hullinger kreeg opdracht, binnen vier dagen het grondgebied van Rusland te verlaten. Wanneer hij hieraan geen gevolg geeft, zal hij onder geleide naar de grens worden gebracht. Ondernemen d. Een tweetal jonge boe ren, broeders, die vroeger in de goudmijnen aan den Rand hadden gewerkt, zijn er zonder eenige hulp van anderen in geslaagd, na dertig maan den inspannenden arbeid, bij hun boederij te Kaapstad een tunnel te boren van 1550 voet leng te, 6 voet hoogte en 7 voet breedte Deze tunnel werd door hen geboord door een rotsachtig terrein. Toen beiden aan weerszijden elkander onder onder den grond bereikten, sloten de tun nels, op enkele duimen verschil na, precies elkan der aan. Ook legden deze twee ondernemende landbouwers een dam van 130 voet lente dwars door de rivier. Door dit werk zijn zij thans in staat, hun lan derijen, van 2000 H.A. oppervlakte, te irri- geeren. A e r o b u s gevallen. Een aerobus van de lijn Straatsburg-Parijs, die wegens een mo tor-defect een noodlanding op een daarvoor on geschikt terrein moest maken, sloeg over den kop, waarbij de inzittenden ernstig werden gewond. Er zijn echter geen dooden te betreuren. De prij zen - te Moskou. De prijzen voor de voornaamste levensmiddelen op de markt te Moskou toonen wederom een belang rijke stijging. De Sovjet-bladen geven de volgen de prijzen voor 30 April Roggebrood 170.000 roebels per pond, tarwebrood 380.000 tot 400.000 roebel,vleesch 700.000 tot 1000.000 roebels, boter, 1200.060 toebei en spek 1000,000 roebels. De prijzen van andere artikelen waren op 25 April Aardappelen 35.300 roebels per pond, broodsui ker 775.000 roebels, poedersuiker 415.000, zout 63.700, zeep 550.000, koffie 380.000. Een kan melk kost 180.000 roebels, een doos lucifers 10.700 roebels en een paar' manspantoffels 22.500.000 roebels. Droogte. Volgens berichten uit Cairo houdt in Egypte de droogte aan en heerscht er zulk een gebrek aan water als in lange jaren niet het geval is geweest. Daar dit een gevaar oplevert voor den katoenoogst, zijn alle verbouwers daar van aangeschreven, onmiddellijk pompen te slaan en te trachten op andere wijze voor de irri gatie hunner landen te zorgen. Hoewel alle andere zomeroogsten verboden zijn om het beschikbare water voor, de katoen te sparen, gelooft men niet, dat ook maar een middelmatige oogst mag worden verwacht. De koningin van Roemenië en de film. Er is laatst uit New York gemeld, dat de Koningin van Roemenië, als zij van 't najaar naar Amerika zou gaan,voor de film zou optreden DcKoningin spreekt dit nu metverontwaardiging tegen. Toch zou het wel kunnen zij, dat zij, als ze in Amerika komt, onvrijwillig op de rolprent komt Ba nkb i 1 j ett enverva lsching. Uit Ilelsingfors wordt bericht, dat op het station te Riga een Russische dame in hechtenis werd ge nomen, die valsche Lettische bankbiljetten.van 500 roebel wilde wisselen. Bij het onderzoek bleek dat deze dame de vrouw was van den Russisèhen a plkscommissaris Litwinoff. Zij deelde mede; dat zij dé biljetten van het Russische raden-gezant schap in Riga ontvangen had. L ij k e n h a n d e 1. De Hongaarsche politie' heeft zes employé's van de Boedapester universi teit gearresteerd, die er een vrij luguber beroep op na hielden, nl. lijkenhandel. De verdachten zouden, naar het heet, meer dan honderd lij ken uit de ziekenhuizen te Parijs, Berlijn en Dresden hebben ontvangen, én die weer ver kocht hebben naar Kopenhagen en Stockholm. Dc prijs van zulk een lijk beliep gewoonlijk 60.000 Hongaarsche kronen. Andere beambten van de universiteit, die ook waren aangehouden, werden weer op vrije voeten gesteld, ten einde het werk in de anatomische afdeeling niet stil te leggen. Stierenvechter gedood. Naar de „Chicago Tribune" meldt, is de Spaansche toreador Barnezas, Maandag jl. in het ziekenhuis te Saint Remy de Province overleden ten gevolge van een zware verwonding hem door een stier toegebracht in een stierengevecht in de arena te Moesje, doet je hoofd weer pfjn, Neem maar gauw je medicijn. Zusje weet al dat het meest 't Freco's kokertje geneest. 408i 10 Per koker 45 cent bij Drogisten en Apothekers, Verkrijgbaar bij P.J. VAN DER SMAN, Drogisterijen, Hoogstraat 11a Schiedam en Vlaardingen. LEKRAGEEN onder geregelde scheikundige controle van Dr. J. J. HOFMAN, den Haag. Ouders verzuimen vooral niet hun kinderen het krachtgevende en - eetlustopwekkende preparaat - LEKRAGEEN te geven. In verschillende kinderziekenhuizen hier te lande wordt LEKRAGEEN met zeer veel succes toegepast. 5024 9 In verband met hoog accijnsbedrag in kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. Deze eigenschappen bezit in hooge mate de heerlijke Cilroenjenever der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij Coinon. Volgens de gewoonte bij dé Fransche stierengevechten was er een aantal stieren tege lijk in den ring en de toreadors en matadors joe gen ze op. Barnezas zwaaide met zijn rooden doek naar. een stier, toen een andere hem van ach teren aanviel. Voordat" de toreador weg kon springen, was deze reeds boven op hem.De horens drongen den man in den rug, terwijl het dier hem heen en weer slingerde. De spoorwegen in Rusland. Uit een rapport, door het volkscommissariaat van verkeerswezen uitgebracht aan het al-Russisch centraal uitvoerend comité, blijkt het volgende omtrent den ellendigen toestand der Russische spoorwegen, In April 1922 bedroeg het aantal locomotieven, dat noodig nagezien moest 65 percent van het' totaal aantal het aantal goedérenwagens 48 percent, het aantal passagiers-wagens 50 per cent. In verband met het gebrek aan herstel- lings-materiaal is het nazien, vergeleken met het vorige jaar, met 27 percent ingekrompen. Verschillénde andere werkzaamheden op het gebied van herstel of onderhoud der spoorwegen moeten in verband met de stijging van de ar- beidsloonen en de prijzen der materialen tot 60 percent worden ingekrompen. De arbeid i.z. het herstel der waterwegen zal dit jaar slechts op een schaal van 50 percent van het, vorige jaar plaats hebben. Er zijn nog geen spoorwegen in pacht gegeven omdat de candidaat-pachters hun geld niet dur ven uitgeven voor het herstel op groote schaal van het spöorwegmateriaal. Branden. Uit A dam wordt ons d.d. heden gemeld Hedennacht heeft op den Achterweg, over het IJ een zware brand gewoed in de kistenfabriek der N. V. v. Leer Ver. Fabrieken. Deze fabrieken vormen een uitgebreid com plex van gebouwen, die vroeger van hout waren en thans op de kistenfabriek na in steen zijn opgetrokken. De brand schijnt in die houten kistenfabriek ontstaan te zijn, die een oppervlakte beslaat van ca. 400 M2. Het vuur bad spoedig de geheele kisteniabriek aangetast, waar het daar opgesta pelde hout fel brandde, welks gloed in 't centrum der stad was waar te nemen. Ook het steenen gebouw, waarin blikemballage wordt vervaardigd, vatte vlam. Het waterkanon van de Jason kwam in actie en richtte onmiddellijk zijn krachtige stralen op heL aangetaste gedeelte van het steenen gebouw, waardoor erger voorkomen werd. De brandweer slaagde er echter niet in, het bouten gebouw te redden; dit brandde geheel uit, waardoor voor een groote waarde aan machinerieën en hout werd vernield. Verzekering dekt de schade. Uit Helmond vernemen we d.d. heden In den afgeloopen nacht zijn de magazijnen en fabrieken van J. R. Neles een prooi der vlam men geworden. 120.000 K.G. graan en meel gingen verloren, terwijl de rest van den voorraad groote waterschade beliep. De schade wordt gdschat op 3 ton; alles was verzekerd, maar laag. De melkprijs te A'dam. De Melkslijters vereeniging te Amsterdam be sloot in haar laatst gehouden vergadering, haar leden bekend te maken, den melkprijs zoowel in- als verkoop, met ingang van 1 Juni met 1 cent te verhoogen. Mr. Arts. De Roomsch-Katholieke Raadsfractie te Til burg heeft naar „De Tijd" mededeelt, met al- gemeene stemmen mr. Pius Arts geroyeerd. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 30 Mei. 31 Mei. Bonden 11.441/4 ƒ11.45»/,, Berlijn - 0.95 - 0.93 Parijs....23.52V2 -23.50 België-21.76 -21.75 Zwitserland - 49.25 - 49.25 Weenen 0.02 Vg - 0.02 7j Kopenhagen - 56.55 - 56.60 Stockholm- 66.821/, - 66.67V2 Kristiania- 46.40 - 46 471/. Amerika..- 2.57V8 - 2.57 Telegrammen. Mislukte „wonder genezingen" De bijzondere correspondent van de „Daily Chronickle" te Milaa'n maakt melding van zon derlinge voorvallen die zich in de Anglicaan sche kerk te Rome hebben afgespeeld. Daar trad namelijk dezer dagen als een soort moderne „wonderdoener" die echter geen enkel wonder en zelfs niets wat er op leek verrichtteop zekere mijnheer James Moore Hickson. Deze man bezat de reputatie, dat hij zieke geloovigen door gebed en het opleggen der handen genas. Een groote menigte menschen met allerlei kwalen en kwaaltjes behept, had zich Maandag in den vroegen morgen kerk waarts hegeven. Nadat dë Anglicaansche rec tor der kerk een godsdienstoefening had ge houden, verscheen Hickson ten tooneele, die een lange rede in het Engelsch hield, welke in het Italiaansch werd vertaald. llij deed allerlei indrukmakende verhalen over mirakelen, die hij van Tokio tot New-York had verricht en beloofde, dat hij door oplegging der handen opnieuw wonderbare genezingen zou verrichten. Na een inleidingsgebed verzocht Hickson, de zieken bij hem te brengen. Zij kwamen in groepen naar het „altaar", waar zij neerkniel den, terwijl Hickson hun de handen oplegde en opnieuw een gebed sprak. Ofschoon er geen enkel mirakel geschiedde, gedurende dezen dienst, verklaaren' velen, dat zij zich na de behandeling een „boel beter" bevonden. Laatste Berichten. W cerbericht. Verwachting: Zwakke wind uit Westelijke richting, half tot zwaar bewolkt, later wellicht regen of onweer, aanvankelijk nog warm. HET HERSTEL. BERLIJN, 31 Mei (draadloos). De commissie van Herstel heeft zich lievredigd verklaard over de hoofdinhoud van het Duitsche antwoord. Al leen moeten eenige statistieken nog aan een nader onderzoek worden onderworpen. OOSTENRIJK. WEENEN, 31 Mei. (draadloos) Gisteravond zijn de burg. partijen het eens geworden inzake t nieuwe kabinet. Kanselier wordt de leider der Christel, soc. partij Dr. Seipel Buitenl. zaken Grüneberger, Binnen!zaken Dr. Frank. ZWEDEN. SI OCKHOLM, 31 Mei. (draadloos).Het aantal werkloozen is dit jaar met ongeveer 25.000 ver minderd; het aantal bedraagt echter nog 130.000 DE LEENING AAN DUITSCHLAND. Uit Londen verluidt d.d. 30 Mei In goed- ingelichte financieele kringen hier vreest men dat een werkelijk groote leening voor Duitsch- Iand niet bijeen te brengen zal zijn. Men gelooft dat de overdreven verwachtingen die men heeft ten aanzien van het bedrag dat in het buiten land gevonden zou kunnen worden, tot teleur stelling gedoemd zijn. De „Daily News" zegt dat de vermindering van het totaal van de schadevergoeding tot een getal dat het voor beleggers een gezonde zaak zou maken om hun geld in de leening te steken, of ficieus te Genua door financiers is besproken. De kwestie rijst, zegt de „Daily News" of Frank rijk daartoe zijn toestemming zou geven. Indien het dat doet heeft 't kans op 'n leening die het contante geld zou geven, dat het noodig heeft em te komen tot een tijdperk van betrekkelijke rust, dat Frankrijk evenzeer noodig heeft als elke andere Europeesche natie. Uit Parijs d.d. 30 Mei. Een bevoegde per soonlijkheid heeft aan de (Parijsche editie van de) „New York Herald" verklaard dat Pierpont Morgan het slagen van een internationale lee ning voor Duitschland afhankelijk acht van een eerlijke entente tusschen Groot-Brittannië en Frankrijk. Hij achtte het noodzakelijk, dat een leening wordt gewaarborgd door een Fransch-Engelsch verbond. De regeeringen te Parijs en te Londen zou- (.Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingo/.ondim stukken ook al worden ze nietge- plaatst - wordt de kopy nie tte r ugge v e iï.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2