DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 45ste Jaargang. Woensdag 31 Mei 1922. !Vo. 13350. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Buitenlsndseb Nieuws Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentie ii 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. TSKSSi Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 29 Mei 1922 ver gunning verleend aan de N.V. TECHNISCH HANDELSBUREAU „SCHIEDAM" VOOR HEEN Ir. A. A. MOL tot uitbreiding van de gereedschappenfabriek in het pand Mariastraat 15, kadaster Sectie M. no. 2525, door bijplaatsing van 2 veerhamers, 1 draaibank, 1 boor- en 1 knipmachine. Schiedam, 30 Mei 1922. DE A. S. HAAGSCIIE CONFERENTIE. Chamberlain heeft in het Lagerhuis mede gedeeld, dat de Engelsche vertegenwoordigers op de conferentie in den LIaag zouden zijn Hilton Young, financieel secretaris van de schat kist en Sir Philip Lloyd Graeme, parlementair secretaris van het ministerie van koophandel. Er waren geen plannen dat andere ministers de conferentie zouden bijwonen. Of Frankrijk aan de Haagsche conferentie zal deelnemen is nog onbekend. Daarover be waart men het stilzwijgen. Stellig zal Poincaré eerst het parlement hooren. De „Petit Journal" acht het waarschijnlijk, dat Frankrijk daar niet tegenwoordig zal zijn in overeenstemming met het Amerikaansche standpunt zou Frankrijk eischen, dat de sowjets de memorie van Genua als basis der besprekingen intrekken en de terug gave van het particuliere bezit waarborgen. Te Londen zal men daarmee vermoedelijk geen genoegen nemen. Haar de deskundigen 15 Juni in Den Haag worden werwacht lijkt de ontmoe ting vanPoincaré en LloydGeorge in dit geval op 15 Juni in Engeland onwaarschijnlijk. Overigens hebben deze bladen weinig op de rede aan te merten. HET HERSTEL. Uit Parijs wordt d.d. 30 Mei gemeld De Duitsche regeering legt in baar antwoord aan de commissie van herstel een staat over van haar inkomsten en uitgaven. Zij zegt, dat zij besloten is, een krachtige poging aan te wenden om de toeneming van de vlottende schuld te beletten. Zij hecht in principe haar goed keuring aan de controle-middelen, die voorzien zijn bij den brief van de commissie van 21 Maart. Zij zal vóór 30 Juni een programma indienen van de maatregelen, waarvan zij de noodzakelijkheid erkent, teneinde de kapitaalsvlucht te verhinde ren, en den terugkeer van het kapitaal in de hand te werken. De onafhankelijkheid van de rijksbank is verzekerd bij de wet van 25 Mei 1922. De open baarmaking van de statistieken op denzelfden grondslag, als vóór den oorlog, zal worden hervat. Naar verluidt, is dit Duitsche antwoord nog al gunstig in geallieerde kringen ontvangen. ENGELAND. Hoewel de Engelsche regeering de verdragen der conferentie van Washington tot dusverre nog niet ratificeerde, is zij volgens bericht uit Londen toch reeds doende met het treffen van maatregelen in verband met de uitvoering daar van. Zoo is er een wetsontwerp uitgewerkt, waardoor het mogelijk zal woiden bevelhebbers van duikbooten, die tegen de voorschriften van Washington zouden handelen, strafbaar te stellen en als zeeroovers te behandelen. Voorts moet er een wettelijk verbod worden uitge vaardigd, dat Engelsche werven contracten slui ten met buitenland sche regeeringen voor het bouwen van slagschepen, grooter dan 35000 ton, zijnde dit de maximum-limiet door Washing ton vastgesteld. Deze wetsontwerpen zullen het parlement bereiken voor bet einde der tegenwoordige zitting. Bovendien heeft Engeland, zooals bekend is, de sterkte van het vlootpersoneel reeds belangrijk verminderd, terwijl een groot aantal officieren op nonactiviteit zal worden gesteld of geheel worden ontslagen. 81, de partijlooze doch regeeringsgezinde frac tie 2 en de oppositie 13 zetels verkregen, waar onder de sociaal-democraten 2, de democraten 1 en de Kussuthpartij 1 zetel. In 36 districten moeten herstemmingen plaats hebben, waarbij in 20 districten candidaten van de regeerings- partij tegenover elkander staan. De uitslagen der verkiezingen in zes districten ontbreken nog. EGYPTE. Op verzoek der Engelsche regeering heeft Lord Allenby, naar Reuter uit Cairo meldt, een krachtig vertoog tot de Egyptische regeering gelicht, naar aanleiding van het feit dat talrijke onlangs gepleegde moorden straffeloos zijn geble ven, hetgeen bewijst dat de getroffen voorzorgs maatregelen ondoeltreffend zijn. Engeland stelt de Egyptische regeering verantwoordelijk voor het schadeloosstellen van eiken vreemdeling op wien een aanslag wordt gepleegd, of van zijn erfgenamen, indien hij wordt gedood. De Egyptische eerste-minister antwoordde, dat hij de misdrijven betreurt, en dat de regee ring sedert het nieuwe regiem de aangelegenheid haar volle aandacht heeft geschonken. Zij is bereid aan vreemdelingen een edelmoedige scha deloosstelling uit te keeren, gelijk reeds is ge schied. DUITSCHLAND. Uit Berlijn verluidt d.d. 30 Mei Bij de voort zetting van de besprekingen, in den Rijksdag van de regeeringsverklaring heeft Hoetzsch na mens de Duitsch-nationalen meegedeeld, dat deze eene motie van wantrouwen in de regeering hebben ingediend, omdat zij niet tevreden zijn met de onderhandelingen over de schadevergoe- ding. Nadat in de ochtendzitting het Duitsche par lement op plechtige wijze afscheid van het verloren Opper-Silezië had genomen, werd in de eveneens zeer druk bezochte namiddagver gadering het algemeen debat bij een ondraaglijke hitte voortgezet. Verschillende leden voerden het woord, Dr. Rathenau en Dr. Liermes zijn echter nog niet aan de beurt gekomen. De indruk dien de rede van dr. Wirth op den Rijksdag heeft gemaakt, is volgens Wolff zeer gunstig.Deze indruk kwam niet slechts tot uiting in langdurige toejuichingen tijdens de rede, maar ook in gesprekken in de wandelgangen. De drie regeeringspartijen keuren de formuleering vreedzame positieve arbeid voor het verkrijgen van de internationale rechtsgelijkheid, als grond toon der regeeringsverklaring goed. Ernstige op positie is volstrekt niet aan het licht gekomen. Zeis bij een groot deel der onafhankelijken en Duitsch-nationalen leek geen onvriendelijke be oordeeling der Le Genua gevolgde buitenlandsche politiek te bestaan. Zeer gunstig werd opgenomen de uiteenzetting van de tegenstelling tusschen de politiek van geweld, die bij het vervallen van de gestelde ter mijnen steeds weer met sancties dreigt, en den geest van Genua. De rechtsche bladen keuren het eenstemmig af dat de njlskanselier zich in het geheel niet over bet beslissende vraagstuk van de schadevergoe ding heeft uitgelaten. IERLAND. Uit Londen verluidt d. d. 30 Mei Verschil lende ochtendbladen melden dat de juridische raadsleden van de Kroon de meening zijn toe gedaan, dat de overeenstemming tusschen Col lins en de Valera onvereenigbaar is met het Engelsch-lersche tractaat. Op de conferentie tusschen de Britsche en Iersche onderteekenaars van het tractaat is een toestand ontstaan, die veel gelijkt op een im passe. Dit verklaart het uitstellen van Chur chill's mededeeling aan het Lagerhuis over het onderwerp. De toestand is ongetwijfeld ernstig Het struikelblok is dat de Dublinsche over eenkomst voorziet in verkiezingen, welke zoo wel het Zuiden als het Noorden omvatten, .het geen gelijk staat met een verkiezing van een nieuwe Dail welke in strijd is met het parlement voor Zuid-Ierland, die voorgeschreven is in het verdrag. Uit Londen meldt men d.d. 30 Mei. Collins en Griffith hebben vanochtend een langdurige bespreking gehad met Lloyd George en vervol gens heeft het Engelsche kabinet de Iersche kwestie besproken. De bladen melden, dat de overeenkomst tus schen Collins en de Valera drie moeilijkheden heeft opgeworpen. De eerste is die van de ver kiezingen of deze n.l. alleen voor Zuid-Ierland zullen zijn (zooals het Engelsch-lersche verdrag voorschrijft) of ook voor het Sinn-Feinsche deel van Ulster op de wijze van de tegenwoordige Dail, de tweede betreft de vraag, of de aanhan gers van de Valera den eed van trouw aan den koning zullen willen afleggen, en de derde, of er door de samenwerking van vrijstaters en repu blikeinen een constitutie kan worden opgesteld die in letter en geest met het verdrag overeen komt en dus door het rijksparlement kan Worden aanvaard. Ofschoon Churchill een uiteenzetting over den Ierschen toestand tegen morgen had be loofd, werd hij gebombardeerd niet vragen daar over, en zijn antwoorden behelsden enkele inte ressante feiten. Hij zeide, dat er,Britsche troepen in Dublin werden gehouden, omdat de evacu atie tijdelijk was stopgezet. Ondervraagd over de activiteit van twee munitiefabrieken te Du blin, zeide hij, dat het aanmaken van munitie binnen de bevoegdheid van de voorloopige regeering lag, maar als er op groote schaal mu nitie werd aangemaakt of ingevoerd, dan zou dit een zaak zijn, die ernstige overweging ver diende. Hij had alle zendingen van oorlogstuig aan de voorloopige regeering stopgezet van den datum af van de overeenkomst tusschen Collins en de Valera. In gezaghebbende Britsche kringen wordt gezegd, dat, ofschoon de onderhandelingen lan ger duren dan aanvankelijk werd verwacht, zij glad afloopen en op tamelijk bevredigende wijze gezien de verschillende erbij betrokken belangen Een batterij artillerie is uit Engeland te Belfast aangekomen en onmiddellijk naar een niet be kende bestemming vertrokken. OOSTENRIJK. Als opvolger van Schober is prelaat Seipel tot Oostenrijksch minister-president benoemd. Hier mee begint een nieuwe periode van gemeen schappelijken parlementairen arbeid van chris- telijk-socialen, groot-Duitschers en boerenpartij. De sociaal-democraten bereiden zich voor tot felle oppositie. Tot plaatsvervangend bondskanselier is de groot-Duitscher Frank benoemd, tot minister van buitenlandsche zaken Grueneberger. TURKIJE EN ARMENIE. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" maakt eenige geheime Turkscbe orders openbaar met betrekking tot de moorden op Armeniërs in 1915 en 1916,die bij de inneming van Aleppo in handen der geallieerden zijn geval len. Daaruit blijkt, dat de uitroeiing der Arme niërs opzettelijk was georganiseerd. CHINA. Reuter seint d.d. 29 dezer uit Tientsin Woepeifoe heeft troepen naar Iwansjau ge zonden, dat kort geleden door Tsjangtsolin was ontruimd. Laatstgenoemde zond aanzienlijke versterkingen naar Sjangli, waar een gevecht te wachten is, wanneer de Mandzjoerijsche troe pen niet terugtrekken. MEXICO. Te Tombstone, in den staat Arizona, zijn Ame rikaansche vluchtelingen aangekomen uit den staat Sonora, waar een ernstige opstand is uit gebroken onder de Yaqui-Indianen. De reden is nog niet bekend geworden. De regeering van president Obregon wordt nog door een ander gevaar bedreigd. De aanhangers van generaal Felix Diaz en de partijgangers van wijlen president Carranza schijnen zich voor te bereiden tot een opstand tegen het huidige bewind. De Amerikaansche regeering is al sinds eenigen tijd van een en ander op de hoogte en volgt de ontwikkeling der gebeurtenissen met aandacht. d. die onmisbaar zijn voor de instandhouding van de middelen van bestaan van de onder c bedoelde personen. Voorts behoeven de dienstplichtigen, die elders wonen dan in Nederland, België, Hannover, Ol denburg, Westfalen en de Rijnprovincie, dit jaar niet aan de herhalingsoefeningen deel te nemen. Dienstplichtigen, die wegens ziekte, verblijf op zee of om andere redenen in de volstrekte on mogelijkheid verkeeren, op den bepaalden datum in werkelijken dienst te komen, zullen zich naar hun korps of compagnie moeten begeven, zoo dra de reden van verhindering heeft opgehouden te bestaan. Retraite voor niet-katholieken. De katholieke retraite voor andersdenkende dames is 15 Juli22 Juli in Huize Overvoorde, Rijswijk bij Den Haag. Leiders dr. Jac .van Ginneken S.J. en pater W. Kemper S.J. Aanmeldingen en inlichtingen bij mej. Julie Alsma, Sweelinckstraat 185, Den Haag. De katholieke retraite voor andersdenkende heeren is 29Juli5 Aug. in Huize Overvoorde, Rijswijk bij Den Haag, Leiders dr. Jac. van Ginneken S.J. en dr. L. de Jonge S.J. Aanmeldingen en inlichtingen bij den heer J. F. de Vilder, J. W. Brouwersplein 5, Amster dam. ALLERLEI. De „Times" bevat een hoofdartikel, waarin een internationale leening aan Duitschland wordt bepleit, ten einde den wissell oers te sta- biliseeren, wat alleen kan geschieden, als Duitsch land de beschikking krijgt over een groot bedrag uit het buitenland. Het blad meent verder, dat Duitschland, zoodra de kwestie der schadeloos stelling definitief is geregeld, behoord te worden opgenomen in den Volkenbond. Duizend werkeloozen zijn gisternamid dag, naar Reuter uit Londen meldt, in de City in botsing gekomen met een sterke politiemacht. Zij weigerden, de bevelen van de politie op te volgen, waarop deze door een charge de menigte uiteendreef. Er zijn talrijke gewonden eit er hadden vele inhechtenisnemingen plaats. Naar de bladen melden, is te Berlijn een vennootschap opgericht met 30 millioen mark kapitaal, waaraan behalve Stinnes en Krupp ook andere groote fabrikanten uit de metaalnijver heid deelnemen. Het doel der vennootschap is de handel met Rusland. De vennootschap is geves tigd te Berlijn en Moskou. De Pauselijke staatssecretaris en deLetsche minister-president hebben gisterochtend het concordaat tusschen den Heiligen Stoel en Let land geteekend. HONGARIJE. Blijkens de bekend geworden uitslagen, die op 135 districten betrekking hebben, heèft vol gens bericht uit Boedapest de regeeringspartij Herhalingsoefeningen. De minister van oorlog heeft aan de burgemees ters meegedeeld, dat geheele of gedeeltelijke vrijstelling van herhalingsoefeningen kan wor den verleend aan dienstplichtigen a. die gedurende zoodanigen tijd vrijwillig in werkelijken dienst zijn geweest, dat op grond van de door hen in dien tijd verkregen geoefendheid de herhalingsoefeningen voor hen niet of niet voor den vollen duur noodig worden geacht b. tijdens den duur van de herhalingsoefenin gen onmisbaar zijn voor hun ambt, betrekking- of bedrijf c. die kostwinner zijn voor personen, die in art. 17, tweede lid der Dienstplichtwet bedoeld, tenzij er meer reden is voor toekenning van ver- goedig aan deze personen Bezuiniging bij de spoorwegen. Van onzen correspondent te Velsen ontvingen wij eenige dagen geleden het volgend bericht De Nederlandsche Spoorwegen gaan be zuinigen. Vooral op het personeel. De directie wil thans echter gaan bezuinigen op een wijze, die hoogst gevaarlijk voor voetgangers, wielrijders en bestuurders van voertuigen zal worden. Zij overweegt nl. de opheffing van verschillende wachtposten bij overwegen en dus ook van de afsluitboomen. De wachters van verschillende overwegen in onze gemeente hebben opdracht alles wat passeert, te tellen en te noteeren. Op een dezer overwegen, n.l. van den zeer druk ken verkeersweg LIaarlem-IJmuiden, passeer den den eersten dag der telling 1600 fietsrijders. Het is haast niet te gelooven dat de Minister met deze wijze van bezuinigen zal instemmen. En toch moet dit het geval zij n.l Bij nadere informatie is ons gebleken, dat ook op tal van andere plaatsen dergelijke tellingen worden gehouden. In verband met deze aangelegenheid deelt onze Haagsche correspondent ons het vol gende mede De gemelde feiten zijn juist, zooals ons bij onderzoek ter bcvoegder plaatse is gebleken. Inderdaad worden op het oogenblik bij tal van overwegen tellingen gehouden. De Minister van Waterstaat heeft een en ander destijds reeds aangekondigd en de maatregelen die thans ge nomen worden zijn gegrond op het Kon. besluit van 6 Mei 1922, (Staatsblad 270). Als uitvloeisel hiervan wordt overwogen of niet, uit het oog punt van bezuiniging en vereenvoudiging, op plaatsen waar weinig verkeer is, ver buiten de bebouwde kom van dorpen gelegen, overwegen, wachtposten, afsluitboomen, kunnen worden opgeheven. Vandaar de tellingen van het oogen blik. Wij zouden zeer dringend willen adviseeren, met deze opheffing uiterst voorzichtig te zijn. Liet behoeft geen betoog, dat hier de veiligheid van het verkeer op het spel staat. Met vergete niet, dat hoe gering het verkeer ook zij, het publiek aan bestaande afsluitingen gewoon is geraakt, zoodat de opheffing ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Bezuiniging is goed, maar zij mag niet plaats hebben ten koste der verkeers veiligheid. (1eh) Kamerverkiezingen. Het Hoofdstembureau in den kieskring den Haag voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer, heeft gisterenavond onder voor zitterschap van burgemeester Patijn een open bare zitting gehouden voor de vaststelling van de candid aatlij sten Het bleek dat drie lijsten geheel onggttfg moesten worden verklaard, terwijl in epn lijst een naam geschrapt moest worden. De lijst der Rapaille partij, met de namen IJ. Driekuis, mej. Koster, G. Zuurbier enz. bleek ongeldig te zijn, wegens de doorhaling van een naam. De doorha ling was niet door een voldoend aantal kiezers gesigneerd. Ook de lijst der Partij voor Pensioenbelangen met R. v.d. Meulen, A. van Overmeeren en A. y.d Heyden, is ongeldig verklaard, omdat de lijst niet door een voldoend aantal kiezers was onder teekend. Meerdere namen bleken door een per soon te zijn neergezet. Verder is de lijst der Bond van Belastingbe talers, met de namen Joh. Göbel Jr., van Doorne enz. ongeldig verklaard, omdat ook deze lijst niet door een voldoend aantal personen was on derteekend Op de lijst van de Nieuwe Katholieke Partij is alleen de naam van Verburg uitgevallen,om dat hiervoor geen bewilligingsverklaring volgens artikel 39 is ontvangen. De overige lijsten zijn alle geldig gebleken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5