DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON- 1 De Diamantenschat 45ste Jaargang. Donderdag 1 Juni 1922. No. 13350. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Ad verte ntiën 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. BuitPnkndscih Nieuws DE A.S. HAAGSCHE CONFERENTIE. Naar de Narorni Politika meldt, zullen dr. W. Girsa, gevolmachtigd minister en plaatsvervan gend minister van buitenlandsche zaken, en ir. J. Dvorarek, legatieraad, aan het departement van buitenlandsche zaken verbonden als hoofd van de afdeeling nationale oeconomie, Tsjecho- Slowakije op de conferentie in Den Haag ver tegenwoordigen. De Temps" meldt, dat de Fransche re geering het antwoord op de uitnood iging voor de conferentie in Den Haag nog niet heeft opgesteld. Deze uitnoodiging is slechts één bladzijde groot. Frankrijk is volkomen vrij om uit te maken of het al dan niet naar die conferentie zal gaan, om de voorwaarden vast te stellen, waarvan zijn aanwezigheid afhangt, en te bepalen, als het naar Den Haag gaat, welke de denkbeelden zijn, die het er wil voorstaan. De minister van buitenlandsche zaken is bezig met de Fransche politiek tegenover het Russische vraagstuk in een wei-omschreven vorm te gieten. Parijs neemt alle voorzorgsmaat regelen. Krassin, die enkele dagen te Berlijn heeft Vertoefd, is naar Londen vertrokken. Hem is opgedragen te Londen voorbesprekingen te voe ren voor de conferentie te Den Haag en zoo mo gelijk de economische en commercieele vraag stukken te voren met de Engelsche industri- eelen bank- en handelskringen te regelen. HET HERSTEL. Uit Parijs verluidt d.d. 31 MeiMen mag aannemen, dat de commissie van herstel het Duitsche antwoord aanvaardt. Dit kan moeilijk anders, daar Wirth grootendeels volstond met bet resultaat van de besprekingen tusschen Hermes en Bradbury over het evenwicht te brengen in de Duitsche begrooting en het stil zetten der inflatie, alsmede van die tusschen den Duitschen minister van financiën en Mau- clore over de geallieerde controle op de Duitsche financiën geoefend. Tot het laatst stribbelde het rijk inzake de bankbiljetten-circulatie op 31 Maart of 31 Mei tegen. Nu vraagt het be hoorlijken steun uit de aanstaande internationale leening. Bij snelle hulp heeft het belang. De com missie wil tusschen het nakomen der verplich tingen door Duitschland en de toekenning dezer leening zooveel mogelijk scheiding zien ge maakt. Daarin ziet men hier een middel, geen doel. Men spreekt van 5, 10 of 15 milliard aan Duitsch land te leenen. Aldus krijgt Duitschland dus met leeners in verschillende landen in plaats met de geallieerden alleen te doen. Dit acht men hier een voordeel. Die leeners echter hebben belang erbij de waarborgen niet te Verzwakken. Zij moeten dus tegen een verder kwijting der ver goeding door Duitschland bezwaar hebben als dit daarvan een gevolg zou zijn. Duitsch land zou door die leening, gelooft men, op zijn hoogst 2 jaar respijt hebben. Van de eendracht der geallieerden hangt het af in hoever het zijn beloften inlost. De meeste bladen ontvangen het antwoord van Duitschland gunstig, al meenen zij, dat het document op bepaalde punten aanleiding tot oritiek en voorbehoud geeft. Zij meenen voorts, dat het antwoord elk ongunstig vooruitzicht Ypor den 3H dezer heeft weggenomen, Relga verneemt uit Parijs dd. 31 Mei. De af gevaardigden der geallieerde mogendheden in dg commissie voor de schadevergoeding zijn van ochtend bijeengekomen om 't Duitsche antwoord dat gisteren is openbaar gemaakt, te bespreken. Hoewel de besprekingen vertrouwelijk waren, schijnt het, dat de nota van 28 Mei een gunstigen indruk op de leden van de commissie heeft gemaakt. Lloyd George heeft in het Lagerhuis een ver klaring afgelegd over de Duitsche schadever goeding. Hij zeide, dat de commissie voor de schadever goeding thans de Duitsche nota overweegt. Hij was thans niet in staat te zeggen wat het defi nitieve antwoord zou zijn, maar men mocht aan nemen, dat de kritieke fase, waarin de kwestie van de schadevergoeding eenige weken geleden verkeerde, voor het oogenblik voorbij was. Een feit had de balans van die commissie on zuiver gemaakt, evenals het had gedaan met de balans van den Volkenbond. Dat was de af wezigheid van Amerika. De afwezigheid van Amerika bij het werktuig van hét verdrag van Versailles had dit minder doeltreffend en minder nauwkeurig werkend gemaakt. Er was geen oorzaak voor verschil van meening tusschen Frankrijk en ons. Hij had de overtui ging, dat veiligheid voor Frankrijk alleen kon worden gevonden in het in de practijk brengen van wat voorgeschreven was in het Volken bondsverdrag. Wat kon er, vroeg hij, tegen de voorgestelde internationale leening zijn, als middel om Duitschland in staat te stellen, een groot deel van de eisch tot schadevergoeding af te betalen Hij was zeer blij, dat de Duitsche •regeering een werkelijke poging had gedaan om aan de eischen van de commissie voor de schade vergoeding tegemoet te komen. Hij geloofde, dat, wat Duitschland thans deed, in het belang van Duitschland zelf was. Een politiek van niet- nakoming der uit het verdrag voortspruitende verplichtingen zou een politiek zijn, die onmid dellijk rampspoeden voor Duitschland te wj zou brengen. Lloyd George zeide nog Er zou geen kwe^j zijn van een afzonderlijke actie van Frankri, Als er inbreuk werd gemaakt op het verdn! van Versailles, en als de Duitsche regeerin weerbarstig bleek, zou Frankrijk niet alleen' worden gelaten bij de uitvoering van de bepalin gen, maar zouden wij tezamen handelen. Enge land was een voorstander van een politiek van gematigdheid en een politiek van vervulling. Elke afzonderlijke actie van één van de gealli eerden zou noodlottig zijn voor de entente tus schen hen. De conferentie van bankiers te Parijs her vatte gister haar besprekingen in zake de voor waarden, onder welke aan Duitschland zal wor den toegestaan, een internationale leening aan te gaan. 73 Zoo gingen zij en deelden Lady Scardale hunne lannen mede. Deze gaf hare toestemmipg. Zij onden gerust in alle stilte hun huewelijk Voltrekken, daar er jmmer§ wegens den dood van Fidelia's vader niet verwacht werd dat zij eenige feesten zouden geven, En professor Bostock, die in de schermzaal met zijn florette bezig was, zag het drietal langs het raam gaan en bemerkte dat zij fluisterden en }achten en hij zag den Verheugden felik op Gerard's gelaat ep de ?edig neergeslagen oogen vanFidelia. „Gij lieden maakt plannen," mompelde hij „maar ik kan die nog wel verijdelen." Daarop begaf Gerard zich. gelukkig en blijde, maar toch onthutst, naar de Toeristenclub. Hij vertrouwde Fidelia ten volle, maar de lucht was te vol duistere wolken en hij was omringd door niysteriën, waarvan hij zich geen rekenschap kon geven. Doch hoe het zij, Fidelia zou binnen enkele dagen zijn vrouw worden en als hij haar Fezat, wat gaf hij dan om wolken en duister nis? OPPER SILEZIE. Naar de draadlooze dienst te Berlijn meldt, zijn te Kattowitz onlusten uitgebroken als ge volg van Poolsche betoogingen tegen de Duit sche gevolking. Ook in tal van andere Opper- Silezische plaatsen ringelooren de Polen Duit- schers. De Duitsche gevolmachtigde heeft bij de Entente commissie tegen deze buitensporigheden geprotesteerd en bescherming van de Duitschers verzocht. Voordien had de vergadering nog in tweede en derde lezing het Verdrag met Denemarken over de vraagstukken, gerezen uit de overdracht van Noord-Sleeswijk, goedgekeurd. Hiertegen stem den alleen de Duitsch-nationalen. - De betrokken overheid is thans bezig met hét onderzoek van de nota van den gezanten- raad, welke het staken van den aanleg van enkele nieuwe, en het afbreken van enkele bestaande spoorwegen in het Rijnland eischt. Men verze kert echter reeds, dat de eisch, die gegrond schijnt te .iijn op art. 43 van het vredesverdrag, daarin voor het grootste deel geen steun vindt. De, kosten en financieele nadeelen van het toe geven aan den eisch zouden zeer hoog zijn. IERLAND. De „Evening Standard" meldt dat de rechts geleerde ambtenaren van de Engelsche kroon hei kabinet geadviseerd hebben, dat de over eenkomst tusschen Collins en de Valera feitelijk de opheffing van het Britsch-Iersche tractaat bet eekent. Onder sommige parlementsleden lieerscht de overtuiging, dat uit de vriendschap- pet, jkheid tusschen Collins en de Valera niet afgeleid mag worden dat de bepalingen van het tractaat uitgevoerd zullen worden. Zij achten harr een zet in de richting van de uitroeping van een republiek. Unionistische leden uit Ulster, zoo vervolgt hel blad, zijn bezorgd over den inval van Sinn Fern in het gebied van de Noordelijke regeering, maar zij erkennen dat er geen vrees behoeft te bestaan dat de Engelsche regeering Ulster in den steek zal laten. Wat er ook in het Zuiden en Westen van Ierland mocht gebeuren, indien beproefd werd het dreigement om Ulster binnen te vallen en te veroveren, te verwezenlijken, zullen de militaire strijdkrachten van de Kroon chtdadig gebruikt worden. .iloyd George heeft Maandagavond een lang lerhoud met den Koning gehad. De „Daily Chronicle meldt dat de onderhan- jgen tusschen de Britsche regeering en de taatsche leiders nopens de overeenkomst de Valera op het doode punt zijn gekomen, egeering houdt vast aan het tractaat terwijl /rijstaatsche leiders staande houden dat de •wnkomst met de Valera op het tractaat geen inbreuk heeft gemaakt. Men zet uiteen dat de verkiezing in Ierland, die in Juni gehouden wordt, niet in overeen stemming is met het tractaat en dat de crisis niet na Juni kan traineeren tenzij de Vrijstaat- sche leiders zich inschikkelijk toonen. Churchill heeft in zijn verklaring over de Iersche kwestie in 't Lagerhuis meegedeeld, dat 't de bedoeling is der regeering de ontwikkeling van de gebeurtenissen af te wachten. Zij zal echter in geen geval afwijken van het verdrag, naar de letter, noch naar den geest. Uit Belfast dd 21 Mei. Craig, de Ulstersche premier, heeft in het Noordelijke parlement medegedeeld, dat hij de uitnoodiging van de Britsche regeering aannam, om vanavond naar Londen te gaan, ten einde den toestand te be spreken op voorwaarde dat men hem niet zou vragen, de afgevaardigden van Zuid-Ierland te ontmoeten. DUITSCHLAND. De Rijksdag die zeer talrijk opgekomen was heeft gisteren de motie van wantrouwen der Duitsch-nationalen verworpen. Voor s einden met deDuitschmatianale de Duitsche volkspartij en de communisten, De Rijksdag is daarna tot 13 Juni uiteen ge gaan. XXVII. Een nachtelijke aanval. Dienzelfden avond, kort nadat Gerard As- pen vertrokken was, kwam Robert Granton zijn schoonzuster een bezoek bregen. Hij had geen bijzonder verlangen Fidelia te ontmoeten, maar hij vond haar in het salon met Uady Searr dale. Toen hij daar binnentrad, had Rady Scarda le haar arm om Fidelia's middel geslagen en had het meisje het hoofd op haar schouder ge legd. Zoodra zij Robert zag, vloog zij op en werd vuurrood, Instinctmatig voelde Robert wat er gebeurd was. „Je moet Imar geluk wenschen, lfeve Robert," zeide Lady Scardale, „Ik beP zoo blij, dat je juist bier kj°mt, Zij gaat trouwen met Gerard Aspen. Neem hare hand en wensch haar ge- luk." Robert trad naar Fidelia toe, maar hij hield zijne oogen .van haar afgewend. Het raam stond open het was een heerlijke herfstavond en een verrukkelijke bloemengeur ademde hem tegen. Op datzelfde oogenblik zag Robert dat professor Bostock achter een boom hem stond te begluren. Granton vatte Fidelia's hand die koud wa§ als marmer en wenschte baar golujc.Hij deed dat van ganscher harte omdat hij eerst thans ten volle besefte wat hij in haar verloor. Zijn oogen OOSTENRIJK. Gister heeft de samenstelling van het nieuwe ministerie plaats gehad. Zooals reeds was aangekondigd is de Christelijk-sociale leider Seipel bondskanselier. Voorts bestaat het ka binet uit zes christelijk socialen en drie groot- Düitschers, terwijl Grimberger, die tot dusver minister van handel was, en de eenige partijloo- ze is in het nieuwe kabinet, buitenlandsche zaken op zich neemt. Grimberger is een groot talenken ner en streefde reeds sinds lang een diplomatieke loopbaan na. Schober, de gewezen bondskanse lier, wordt weer prefect van politie, welk ambt aan beteekenis heeft gewonnen, daar thans ook de gendarmerie onder den prefect staat. De socialisten kondigen een krachtige bestrij ding aan Van het nieuwe kabinet, dat in hun oogen de meest sombere reactie beteekent. Zij verwijten Seipel vooral, dat hij zijn zin heeft doorgedreven om een christelijk-sociaal, en wel een jeugdig H.B.S. leeraar uit de provincie tot minister van onderwijs te benoemen. HONGARIJE. Uit den volledigen uitslag van de eerste ver kiezing blijkt, dat van de 141 zetels waarvoor gestemd is de regeeringspartij er dadelijk 83 heeft verworven. In 11 districten komt zij in herstemming met regeeringsgezinde candidaten. Voorts zijn 5 afgevaardigden gekozen van andere partijen, die de regeering steunen. De oppositie verkreeg tot dusver 11 zetels. Hierbij komen nog 5 partijloozen, die tot de oppositie behooren, terwijl in drie districten oppositiecandidaten met elkaar in herstemming komen. In 23 dis tricten moeten herstemmingen plaats vinden tusschen de regeeringspartij en de oppositie. ALLERLEI. Lloyd George, die na zijn ingespannen werk te Genua behoefte aan rust heeft, is van plan, morgen naar Wales te vertrekken, waar hij het parlementair Pinksterreces zal doorbrengen. De onderhandelingen te Berlijn tusschen Duitschland en de Sovjet-republieken Oekraine Georgië en Tranf-Kaukasië over het sluiten van soortgelijke verdragen als dat van Rapallo, zijn afgebroken wegens de niet te vervullen eischen, met name door de Oekraine gesteld. Litwinof is gisteren uit Berlijn naar Moskou vertrokken. Uit Londen d.d. 31 Mei. Er was in het Engel sche Hoogerhuis gisteravond een schitterende verzameling pairs bijeen, toen graaf Balfour er van zijn zetel bezit nam. Vele van zijn collega's in het kabinet, die leden van het Lagerhuis zijn stonden om de treden van den troon en pairs- vrouweii vulden de zijgalarijen. Lord Balfour is de eerste gewezen eerste-mi- nister na Disraeli die het Lagerhuis met het Hoogerhuis verwisselt. Half Juni wordt het tarief van de Ween- sche tram verdubbeld en gebracht op 150 kronen. Voor den oorlog was de prijs 10, aan het eind van den oorlog 60 heller. Het proces van minister Hermes tegen de Freiheit, welk blad den minister beschuldigd had van geknoei met wijnkoopers, zal 24 Juni in behandeling komen. Gisterochtend om half vier heeft ex-keizerin Zita in het Prado te Madrid een dochter ter wereld gebracht. Dit is haar achtste kind. Blnncnlsiiid. De reis van de Koninklijke familie. Prins Hendrik is met zijn broer hertog Adolf Frederik Dinsdag via Voss naar Stalheim ge gaan, waar zij den nacht hebben doorgebracht. Koningin Wilheimina is in verband met het leelijke weer met de Batavier naar Gudvangen gegaan. Als het weer verbetert, gaat de Koningin met de Prinses naar Stalheim zoo niet, dan komt Prins Hendrik naar Gudvangen. Van hier gaat de reis naar Fjaerland, waar een bezoek aan een gletscher gebracht zal worden. werden vochtig, maar hij bedwong zich en trachtte door zijne tranen heen te glimlachen. Dit alles was het werk van een seconde. Toen hijFidelia's hand losliet, keek hij naar het raam en bemerkte dat professor Bostöck daar nog stond en dat zijne oogen vlamden. Deze vlam nit dje oogen was een openbaring voor Granton, Hij bleef niet lang, Hij zeide aan zijn schoon zuster, dat hij waarschijnlijk heel laat in den avond nog eens zou terugkomen. Hij had nog enkele dingen met haar te bepraten, zeide hij, luchtig. Lady Scardale veronderstelde dat hij haar een en ander te vragen had omtrent Fi delia's aanstaand huwelijk, en zij verlangde er naar die zaak eens te bespreken met hem. Zoo ging ldj heen, heel laat in den avond, toen Fidelja zich reeds ter rust, had begeven, kwam hij terug. Maar tot Lady Scardale's verbazing sprak hij niet over Fidelia of Aspen, noch over hun huwelijk. Zij eerbiedigde zijne gevoelens en roerde het onderwerp niet aan. Hij sprak over allerlei andere zaken en deed haar een paar vra gen omtrent hare eerste kennismaking met pro fessor Bostock. Het werd laat en zij vroeg hem of hij niet wilde blijven logeeren, zooals hij dik wijls deed. Hij nam dit aanbod bereidwillig aan, op voorwaarde dat hij nog een luchtje mocht scheppen en in den tmh een sigaar rooken. Lady Scardale gal hem den huissleutel en na hem lachend gewaarschuwd te hebben dat hij niet te lang op moest blijven verliet zij hem. Zij begreep volkomen, sprak zij tot zichzelve waarom hij gaarne aan zijn eigen gezelschap werd overgelaten. Het aanstaande huwelijk van Fidelia had hem een schok gegeven en hij wilde dien met zichzelven uitkampen. Robert zwierf rookende en peinzende, doel loos door den grooten tuin. Hij zou dit hem zoo dierbaar geworden oord spoedig verlaten en hij schepte er een droevig behagen in hier nog eens in stille eenzaamheid rond te dwalen. Doch zijne gedachten verwijlden ook bij het mysterie dat over het leven hing van verschil lende personen, in welke hij, sedert zijn terug keer in Londen, in aanrakung was gekomen, en hij peinsde over de openbaring welke door die flikkering van Bostock s oogen tot hem was gekomen. Het had hem altijd getioffen dat de oogen van den schermmeester zoo dof en zoo geheel zonder uitdrukking waren. Hij herinner de zich thans dat op dien dag toen Bostock Gerard Aspen bij het schermen met de gebrosen flobert had bezeerd, hij voortdurend dien doffen blik in zijne oogen had gehouden. Toen wist Bostock natuurlijk dat de blikken van anderen op hem gevestigd waren. Doch dezen avond, toen hij ongetwijfeld voor een oogeblik dacht dat niemand hem zag, glansde er een flikkerend licht in zijne oogen. (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT k

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1