ar* WfSfiS SCH/E04M OMSTREKEN. F EU I L L ET O N- De Diamantenschat Vrijdag 2 Juni 1922. No. 13351. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Binnenland. Gemengd Nieuws. Scheepvaart. Handelsberichten Beurs van Schiedam. «NE SCHJEfflMHE„COURANT DmGRLMU «UW»ai/niCW#ira Ad^ertenlifn l-E. regel. ƒ1.75; elk. regel daarboven 35cent, 3maal nlaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelmgen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau- KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Bureau. K u u wgek 1& cent) franc0 per Abonnementen per 3 maanden P post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. De Koninklijke familie naar Noorwegen. De Batavier V is gistermiddag te Loen, aan het Sogne-fjord, aangekomen. Corps diplomatique. Onza gezant te Kopenhagen, Ridder van Rappard, onlangs tevens benoemd tot gezant in de dusgenaamde Randstaten, heeft zijn ge loofsbrieven in Lithauen overhandigd en ver toeft thans te Riga, waarheen hij zich met het zelfde doel heeft begeven. Uitgewezen. In de maand Mei heeft de Vreemdelingen dienst 30 Duitschers naar hun vaderland uitge wezen. De broodbezorging. De minister van Arbeid heeft goedgevonden toe te staan, dat in afwijking van het bepaalde in artikel 35, zeide lid der Arbeidswet 1919,op 3 Juni 1922 in alle gemeenten des Rijks, deeg en br</od, dat na 8 uur n.m. van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is, het gebouw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbakkerij bevindt, verlaat na 7\/2 uur des v.m. en de ver koop of aflevering daarvan een aanvang neemt te 8 uur des v.m. Het Haagsche gerechtshof. Naar aanleiding van de zitting van het Permanente Internationale Gerechtshof, welke 15 dezer onder voorzitterscap van dr Loder zal worden geopend, merkt de Daily News op dat de te behandelen zaken wel iswaar niet van het hoogste belang zijn, doch dat het feit, dat het hof bijeenkomt, de wereld aan zijn bestaan zal herinneren evenals aan de diensten, welke het hof kan bewijzen bij de beslechting van interna tionale geschillen. Kamer van koophandel rn Fabrieken voor de Beneden-Maas. Vergadering der Afdeeling Kleinbedrijf van Woensdag 24 Mei 1922, des namiddags 3 ure, in de groote zaal van het Handelsgebouw te Vlaar- dingen. Voorzitter de heer W. Brouwer Pzn. Secretaris de heer J. J. van Heijst. Afwezig met kennisgeving de heeren A. P. Bot en P. Don. Afwezig zonder kennisgeving de heer p. J. J. Engering. De Voorzitter opent de vergadering en trek nummer 9, zoodat de heer Gribling eventueel het eerst aan beurt van stemming is. De Voorzitter doet mededeeling van de volgenden ter advies ingekomen stukken a. Een verzoek van het Uitvoerend Comité Middenstands-tentoonstelling Schiedam 1922 om 500.subsidie. De heer Hoogenda m licht het verzoek toe. De tentoonstelling wordt gehouden in het belang van den Schiedamschen Middenstand. Hieraan zijn groote kosten verbonden, waarom deze subsidie is gevraagd. Wel is er een garantie fonds, maar het ligt in de bedoeling vant het Uitvoerend Comité dit eerst in den uitersten nood ci<ïii ti6 spreken. De Voorzitter vindt 500.— subsidie gezien de bescheiden middelen der Kamer - wel veel. Stel voort, zeg spr., dat we deze subsidie geven dan zijn wij gedwongen om ook andere tentoonstellingen op gelijke wij ze te Daarom voelt hij er meer voor deel te nemen het waarborgfonds dier tentoonstelling. De heer H ij m a n zegt dat er voor Schiedam bijzondere omstandigheden zijn gelegen onder den rook van Rotterdam, trekt een groot gedeelte van hot Schiedamsche publiek per tram naar deze stad om daar te winkelen. Deze ten toonstelling is noodig omte toonen.wat de Schie damsche winkelstand vermag. Spr. is van mee ning, dat het op den weg der Kamer ligt deze tentoonstelling financieel te steunen. De Voorzitter legt er nogmaals den na druk op, dat de geldmiddelen der Kamer zeer bescheiden zijn.Hij geeft in overweging de Kamer te adviseeren voor 500.- deel te nemen in het garantiefonds. De heer Hoogendam spijt, het, dat de voorzitter zooveel bezwaar maakt tegen het verleenen eener subsidie hij heeft daarom een tusschenvoorstel de Kamer stelt zich garant voor 500. De Voorzitter ziet in het voorstel-Hoo gendam niet veel verbetering, immers indien de tentoonstelling verlies oplevert, zal eerst de 500.van deKamer worden gebruikt en daarna het garantiefonds worden aangesproken. De heeren Gribling en Van Vliet motiveeren hun stem voor het voorstel van den voorzitter. De heer Hoogendam trekt, na overleg met den heer Hijman, zijn voorstel in. Daarna wordt zonder hoofdelijke stemming be sloten de Kamer te adviseeren geen subsidie aan de Schiedamsche Middenstandstentoonstelling te verleenen, maar voor 500.deel te nemen in het garantiefonds. b. Een circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, betreffende subsidie Bureau van Advies voor den Midden stand. De Voorzit ter deelt mede dat den laatste tijd met niet veel lof over deze Advies-bureaux in de bladen geschreven wordt. In den tijd der levensmiddelendistributie hadden zij nog wel cenige beteekenis. De Middenstandsraad heeft den Minister geadviseerd het subsidie-verleenen aan deze bureaux te staken. De heer Broekhuizen zou gaarne iets meer van het werk dezer Bureaux willen ver man en doet daarbij enkele grepen uit de brochu re van den heer Hioolen over de tabakswet. Dooi de invoering der tabakswet zullen de loonen der sigarenmakers beter worden,terwijl de oneerlijke concurrentie van z.g. thuiswerkers veel minder zal zijn. De heer Van Vliet zegt, dat de heer Hioo len in zijn verdediging der tabakswet vrijwelal leen staat. De winkeliers in sigaren zijn niet één uitgezonderd tegen invoering der wet. Ze is een belemmering van den vrijen handel, en zal weer een leger van ambtenaren vorderen. De Voorzitter vindt het betuigen van adhaesie aan beide verzoeken, mosterd na, den maaltijd beter is het de werking dér tabakswet eens af te wachten. De heer Hoogendam sluit zich aan bij de woorden van den Voorzitter. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten beide verzoeken voor kennisgeving aan te nemen. De heer Van Vliet wenscht geacht te worden te hebben tegen gestemd. 3. Een schrijven van den Minister van Water staat, betreffende aansluiting Schiedam bij het gemeentelijk telefoonnet Rotterdam. Uit de verdere mededeeling van den Voor zitter blijkt,dat ook ingezetenen vanVlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland van het z.g. streeknet Rotterdam kannen profiteeren. Het abonnementsgeld zal bedragen 96.—voor een huis- en 132.voor een zakenabonnement, voor Vlaardingen, Maassluis en lioek van Hol land vermeerderd met het afstandsgeld, dat in het Rotterdamsche net wordt toegepast. Een afschrift van dit Ministerieele schrijven zal zoo spoedig-mogelijk den leden worden toe gezonden. Rondvraag De heer Hoogendam vraagt, ot het met mogelijk is dat ook te Schiedam de stukken ter inzage liggen. De Voorzitter antwoordt., dat hij de vraag van den heer Hoogendam in de eerstko mende vergadering zal hespreken. De vergadering wordt vervolgens door den Voorzitter gesloten. Adriaantje liep al spelende tusschen de rails en bemerkte niet, dat de sneltrein uit Gouda in aantocht was. Spoorwegarbeiders, die het ge vaar zagen, riepen en wenkten en snelden toe, maar het kind had alleen oog voor haar spel. De trein greep haar lichaampje en vermorzelde het. Toen de ontstelde arbeiders op de plaats waar het meisje had gespeeld waren gekomen, von den zij onherkenbare overblijfselen van het zoo even nog vroolijke meisje Het overschot is naar Anthonius-Hove ver voerd en overgebracht naar de begraafplaats. Eergisteren is in het kanaal in dènBaard- wijkschen polder, nabij de brug naar Doeveren, het lijk gevonden van den sinds Zaterdag ver misten sigaren-winkelier J. v.d. Br. Een weduwe met 5 kinderen laat hij na. nemen. De Voorzitter antwoordt den heer Broekhuizen en stelt vervolgens voor de circu laire van den Minister voor kennisgeving aan te nemen. De heer Hoogendam kan zich geheel met het betoog van den Voorzitter vereenigen. De heer Van Vliet heeft nooit veel voor den Middenstansadviesbureaux gevoeld. Met een voorbeeld uit de practijk laat hij uitkomen, dat deze bureaux den Middenstand meer nadeel dan voordeel opleveren. De heer Gribling is het niet geheel eens met den vorigen spreker in de Middenstands- adviesbureaux mits goed georganiseerd ziet hij weldegelijk een groot belang voor den midden stand hij spreekt uit ervaring. Besloten wordt de circulaire voor kennisgeving aan te nemen. c. Een verzoek der Kamer van Koophandel voor Twenthe, om adhaesie te betuigen aan het wetsontwerp A. Staalman, betreffende de invoe ring der tabakswet. d. Een dergelijk verzoek van de Kamer voor de Geldersche Vallei. De Voor zitter stelt voor beide verzoeken voor kennisgeving aan te nemen, aangezien de tabakswet in ieder geval 1 Juni a.s. wordt inge voerd. De heer H ij m a n wenscht niettemin ad haesie te betuigen. De Voorzitter bestrijdt den heer H ij De brand 1) ij Werkspoor. De direc tie van Werkspoor te Amsterdam deelt mee, dat hoewel de brand van gisteravond voor het be drijf zeer ernstige gevolgen heeft, deze toch nog betrekkelijk meegevallen, in zooverre, dat het bedrijf in verschillende afdeelingen geheel of Gedeeltelijk kan worden voortgezet. Werkspoor heeft ook uitgebreide fabrieken te Zuilen, bij Utrecht, waar niet alleen een groot gedeelte van het bedrijf gevoerd wordt, maar ook een groot aantal modellen bewaard wordt, en wel juist die van de meeste waarde. Het percentage van de verloren gegane moddellen is betrekkelijk In de groote ijzergieterij en de ketelmakerij, die niet door den brand aangetast zijn, liep het bedrijf vanmorgen als altijd. En naar de directie verzekert, is zij reeds bezig aan het treffen van maatregelen, welke het mogelijk zullen maken, het werk zeer spoedig in de door den brand ver nielde afdeelingen te hervatten. De modelmakerij zal voorloopig ondergebracht worde in leeg staande lokaliteiten de af te werken locomotie ven zullen naar Zuilen worden overgebracht waarheen ook een gedeelte der werklieden zal worden overgeplaatst. Ongelukken. Adriaantje Albers, te Voor burg, een bijna tienjarig meisje, speelde omstreeks vijf uur met andere meisjes bij de Broeksloot. Men plukte bloempjes en keek naar de zwemmers Nieuwe scheepvaartverbinding Naar de Alkm. Crt. meldt, zal een rechtstreek- sche scheepvaartverbinding tot stand komen tusschen Alkmaar en Londen (vrachtdienst). Er zullen een paar vaartuigen in de vaart ge bracht worden, welke van treilers in vrachtsche pen zijn veranderd. Het ligt in de bedoeling, dat vleesch van de Maandagmarkt in den nacht van Maandag op Dinsdag van hier wordt ver zonden, opdat het Woensdag t Londen aan de markt kan komen. De politieke ezel. De politie te Leiden heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een Am- sterdamsch anti-stemmingcomité, hetwelk te Leiden propaganda maakte met een nagemaakte ezel, die op wielen door de stad werd ervoerd. Op den kop ervan was geschilderd „Stemt met en op den romp: „Wie zijn eigen vilder kiest, is nog stommer dan een ezel." Tegen de leden van het comité zal een vervolging worden inge steld wegens aansporing tot het niet deelnemen aan de stemming. Tabakswet. Met het oog op de inwerking treding der Tabakswet worden de groote siga renfabrieken der firma Hoogerheide te Zierik- zee stopgezet. Branden. Onder Someren en Sterksel zijn 550 hectaren heide en bosch afgebrénd. Groote heide- en boschbranden hebben ge woed of woeden nog nabij Geldrop, Bladel, Oir- schot, Meyel, Lagemierde en Budel. Iloog water te Hoek van Holland. 2 Juni v.m. 7.48, n.m. 8.27. 3 Juni v.m. 8.52, n.m. 9.34.^ 4 Juni v.m. 10.02, n.m. 10.50. 5 Juni v.m. 11.23, n.m. 12.02. 6 Juni v.m. 12.31, n.m. L 7 Juni v.m. 1.04, n.m. 1.27. 74 Tk heb die vlammende oogen meer gezien, mompelde Robert telkens en telkens weder. Waar heb ik die gezien Vervuld met deze gedachte, zette Juj zijn een zame avondwandeling voort, totdat hij einde lijk bij een boschje kwam, dat, zooals hij wist, Vlak tegenover het raam van Fidelia's kamer lag, en daar bleef hij ee.n oogenblik dralen. Er was een licht in die kamer en hij bleef somber naar boven staren. Wat ben ik dwaas verliefd op haar, zei- de'hii half met zijn eigen aandoeningen den spot drijvende. „En dat, op mijn leeftijd, na al mijne levenservaringen Fidelia dacht er nog met aan naar bed te gaan. Zij had geen lust tot slapen De gebeur tenissen van de laatste dagen hadden haar ge heel overspannen. De haar toevertrouwde gehei men begonnen haar bijna al te zwaar te wegen. Maar toch waszij verplicht vooralsnog haar juk te blijven dragen - zij moest nog voor Gerard enkele dingen verborgen houden, terwijl weder andere zaken voor altijd een geheim moest blij- ven voor Lady Scardale. Wanneer zij en Gerard getrouwd waren en de wijk genomen hadden naar een stil, rustig plaatsje ver van Engeland, dan, maar eerst dan zou zij hem alles vertellen. Vóór dientijd durfde zij niet spreken. Door niets, hiervan hield zij zich Verzekerd, zelfs niet door zijn liefde voor haar zou zij zich laten weerhouden den leiddraad te volgen, tot de misdaden die zij het in hare macht had hem te geven, en dat zoeken zou zijn dood zijn. O, hoe haatte zij het geld, dat de oorzaak was geweest van al die ellendige misdadenAls Gerard er slechts in toestemde de vlucht met haar te nemen, - dan zou zij hem wel bij zich weten te houden totdat het gevaar voorbij, totdat het geheim van dat moordcomplot was opgelost. Maar dan spookte haar de vreeselijke mo gelijkheid weder voor den geest dat Bland, door fjverzucht en wanhoop gedreven, haar om het leven zou brengen. Wat zou er dan van den ar men Gerard worden? O, de vreeselijkste wer kelijkheid was niet zoo ontzettend als die donke re schaduw van dreigend gevaar Zij beproefde te lezen, maar zij kon hare aandacht niet op eenig boek bepalen. Toen ging zij naar het balkon, onende dit en trad naar buiten. Bij het balkon J' een hooge boom. Fidelia verlustigde zich gaarne m het gezicht van dien fraaien boom. °0 ware ik maar een schoolmeisje, dacht zij, "en neen jonge dame, die hare waardigheid moest ophouden, dan zou ik met genot van het balkon in dien boom geklommen zijn, om my in den Moutwijn. SCHIEDAM, 2 Juni. Officieelc noteering van de Commissie uit de Kamer vati Koophandel. Moutwijn 46% f 12.—. Namens de commissie voor de noteeiing. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 2 Juni. Men noteert voor Spiritus 100% f 28 Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 1.60 per ketel. maneschijn op zijne breede takken te laten wiege len Doch dat ging niet en zij moest zichte- vreden stellen met, van het balkon, de man op hare reis tusschen de wolkeneilanden tebespie- den Zij had besloten niet naar bed te gaan, voordat zij slaap kreeg. Met dat besluit haalde, zij een stoel uit de kamer, nam daarop plaats en viel in slaap. Hoe lang sliep zij Dit zou zij moeilijk heb ben kunnen bepalen. Doch plotseling schrikte zij door een zonderling geritsel huiten het raam op. Een man klom tegen het balkon. Al de ver halen die zij ooit van dieven en moordenaars gehoord had, spookten haai opeens door het brein. Het was telaat de balkondeuren dicht te doen. De man, wie hij ook wezen mocht, was reeds op het balkon. Schrik niet," zeide een haar al te welbe kende stem. „Ik ben een vriend, geen vijand Het was professor Bostock, Japhet Bland. Fidelia deinsde achteruit. Hij trad de kamer binnen. „Professor Bostock hier op dit uur. Hoe zijt gij hier binnengekomen? Wat doet. gj „Ik ben in den boom geklommen cn d°°'.J1'^ open raam hier gekom ;n. Dat was me n zeide hij, terwijl hij tusschen haar en de den ging staan. „Maak u ehter niet ongerus ,j Locke. Ik zal u geen kwaad doen, als u slechts een oogenblik naar mij wilt luister volgde hij, de deur achter zich dicht doende. „Ik maak mij niet ongerust. Doch ik verzoek u, de deur open te laten." „En als ik dat nu eens niet verkies te doen, wat dan." Dan zal ik schellen om hulp om uwent wil' zoowel als om mijzelve. Want ik geloof dat ik hier een krankzinnige voor mij heb. U behoeft zich over mij niet te verontrus ten Ik ben niet krankzinnig. Ik ben volkomen goed bij het hoofd. Allen mijn liefde voor u. O l" riep zij uit, „dit s te veel. "Ge zult heel wat meer moeten aanhooren "rfiat ik u verlaat, Fidelia. Wie geeft u het recht mij Fidelia te noe- mèk" zeide zij, terwijl zij een paar schreden naar' voren trad om bij de schel te kunnen k°noch hü trad haar in den weg. „Neen, gij zult niet schellen," zeide hij. „Ge zult eerst naar "ij luisteren. Ik hoor dat ge met dien brood schrijver, Aspen gaat trouwen." Fidelia voel de dat haar toorn de overhand kreeg op haie vrees. Bland sloeg geen acht op hare woorden en vervolgde „Ik heb dat heden vernomen, toen ik u met hem en Lady Scardale zag staan pra ten. Niemand heeft het mij gezegd. Ik raaddie dingen. Ik heb ook nog iels anders bemerkt.. Ik heb eindcijk uitgevonden wie en waar Rat Gundy ia_ J (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1