Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Verkrijgbaar bü P.J. VAN DER SHAN, Drogisterijen, Gemeenteraad. der Engelsche commissie-Geddes heneinde het totaal der uitgaven op de eerstvolgende staatsbegrooting met ten minste 100 millioen gulden te verlagen. Geneeskundige dienst. Naar de „Tel." verneemt zal binnenkort een regeling verschijnen, waarbij zal worden bepaald, dat in de kleinere garnizoenen, mede in verband met de reorganisatie van den militairen genees kundigen dienst, geen militaire artsen zullen worden ingedeeld, doch dat de verzorging van de in die garnizoenen gelegerde militairen en van hen die voor rekening van het departement van Oorlog op die verzorging aanspraak kunnen doen gelden, tegen een overeen te komeu tarief zal worden opgedragen aan een of meer burger- artsen ter plaatse. Adres der R.K. Werkgevers. Het hoofdbestuur van de Alg. R.K. Werk gêversvereeniging heeft aan den tijdelijken voorzitter van den Ministerraad een adres ge zonden waarin het zijn inzichten ontvouwt no pens de maatregelen die van regeeringswege genomen zouden kunnen worden om de gevolgen van de huidige economische crisis te verzachten. Het hoofdbestuur voornoemd komt tot de ge volgtrekking, dat de taak der Regeering in deze crisis vooral zal moeten bestaan in het sluitend maken van de begrooting en in bevordering van kapitaalvorming en dat als middelen om een en ander praktisch mogelijk te maken, moe ten worden aanbevolen het beinvloeden der pu blieke meening en liet instellen van een advies commissie die ongeveer op dezelfde wijze zou moeten te werk gaan als de commissie-Geddes in Engeland. Met alle klem verzoekt het hoofdbestuur de Regeering aan dit verzoek gevolg te geven en daarom de noodige maatregelen te nemen, zich ervan bewust, dat de schijnbaar ondankbare taak, die de Regeering bij inwilliging ervan aanvaardt, althans door het nageslacht naar waarde zal worden geschat. Verkiezing Eerste Kamer. Als candidaat voor de Eerste Kamer voor de vacature van mr. Reekers wordt van Katholieke zijde aanbevolen het lid der Tweede Kamer P. J. J. Haazevoet, wiens herkiezing door de plaats die hij op de Katholieke candidatenlijst inneemt twijfelachtig wordt geacht. („Vad.") Bloemen per vliegtuig. Onze bloemen- en boomkweekers hebben in het buitenland een grooten naam en zij zoeken dan ook overal afzetgebied voor hun waren. Dit is gezien den aard van het artikel waarin zij handelen, natuurlijk zeer moeilijk en snel en zeker vervoer is daarom eerste ver- eischte. De Boskooper tuinderds hebben thans besloten de versche pioenrozen, hun lathyrussen en wat al er niet in hun kassen en in hun tuinen bloeit dagelijks in Londen op de markt te bren gen. Zij maken daarbij gebruik van de vliegtui gen der K.L.M. De Bloemen worden des avonds gesneden in Boskoop en des morgens in alle vroegte verpakt en per automobiel naar het vliegveld Waalhaven gebracht. Vandaar gaan zij met het ochtendtoestel van 10 uur naar Lon den, waar zij om halftwee op het vliegveld Croy don aankomen en terstond weer per automobiel over de Londensche winkels verdeeld worden. Zij zijn daar dan des middags reeds te koop, d.w.z op denzelfden tijd, dat de versche gesneden Bos kooper bloemen in onze Nedcrfandsche stéden in de winkels verkrijgbaar zijn. De eerste zending gaat Dinsdag na Pinksteren en het geregelde vervoer zal gedurende het ge- heele seizoen voortgaan. De zendingen beloopen per dag meer dan 100 K.G. Alvorens tot dit vervoer werd besloten zijn uitvoerige proeven genomen, welke be wezen, dat de bloemen het vervoer per vlieg tuig uitstekend kunnen doorstaan. Zij kwamen even versch aan, als de bloemen welke per trein in onze Nederlandsche steden worden aange bracht. Nederlandsche tuinders beginnen op deze wijze in Engeland een concurrentiestrijd tegen den Engelschen kweeker, welke door het lucht vervoer mogelijk is geworden. (Vad). Van der Kuy en Van der Ree. De Rechtbank heeft het faillissement uitge sproken van Van der Kuy en Van der Ree's Machinefabriek. De coupons per 1 Juni van de obligatieleening ten laste der N. V. werden bij Marx en Co's Bank in liq. niet betaald. De gemeente Schiedam had aan deze firma een terrein groot 1.44.97 H.A. in erfpacht uit gegeven, waarvoor jaarlijks 12.323 aan erfpacht werd ontvangen. Dit terrein is, zooals bekend, bij de trans actie tusschen de gemeenten Schiedam en Rot terdam aan laatstgenoemde gemeente overge gaan. Middenstands ten toonstelling. Het nemen en geven wordt door de verschil lende standhouders royal opgevat. Zoo werd o.a. Donderdag toen 120 verpleegden een bezoek mochten brengen aan de tentoonstelling door Albers Limited aan elk der verpleegden een half pond A.C.L. Melange (met den toren) cadeau gedaan. Gisteravond was het bezoek niet groot, wellicht door het onweer. Ie Pinksterdag is het gebouw gesloten, maar Maandag is de tentoon stelling geopend van 15 en 711 uur n.m. Flora. Nogmaals heeft Flora het aangedurfd, om het film-werk „Het geheim van de Biecht" te geven. Maar toch behoeft eigenlijk deze durf geen durf te heeten, daar onvoorwaardelijk succes van te woren reeds is gewaarborgd. Genoemde film, van de bekende American Catholic film-association is een dergelijk grootsch werk, verheven en stichtend, dat een wereld vermaardheid dit stuk is te beurt gevallen, en het voor een der beste en mooiste films doorgaat. En daarom is het immers geen durf van Flora's direc tie te noemen, deze film nigmaals te vertoonen zij kan er van verzekerd zijn, dat velen, zeer velen haar theater deze week met een bezoek zullen vereeren. Spaarbank Schiedam. Opgave over de maand Mei 1922. Inlagen 163.120. Terugbetalingen 134.462.64. Aanral inlegger 1 Mei 1922 14606 Nieuwe deelnemers 89 14695 Gegeel afgeschreven deelnemers 22 Aantal inleggers 31 Mei 1922 14673 Verschuldigd kapitaal aan inleggers op 31 Mei 1922 4.155.711.30. Programma van de uitvoering op Zondag 4 Juni 1922 des namiddags ten 1 ure, in de Plantage. 1. Defilo dos Nations, Marsch, Freneaux. 2. Ungarische Lustspiel Overture, Keler Bela.-— 3. Ich liebe Dich Wals, Waldteufel. 4. Fansasie „Lucio di Lammer- moor", Donnizettivan Vleuten. 5. Air Vario Piston Solo, A. Govaart. 6. Fall in Line Marsch, G. Rosey. Bij het deze week gehouden e x a m e n te 's-Hage slaagde voor Coupeuse mej. B. Scheffer en voor Costumiére de dames B. de Kok, A. v. d. Hoeven, L. Sjoer en C. Zuidgeest alle leerlingen van de Modevakschool Hoogstraat 73, Leerares mej. H. v. Alphen. UIT ROTTERDAM. De Rotterdamsche politie heeft een practischeh maatregel getroffen, waardoor het den kiesver- eenigingen gemakkelijk'gemaakt wordt reclame voor haar lijsten te maken en waardoor de burger rij verschoont blijft van den overlast der „ver- kiezingsplakkerij Aan de secretarissen van alle kiesvereenigingen is volgens het „Hbl." bericht, dat 180 plaatsen in de stad muren, schuttingen, fabrieken, pakhui zen, scholen, zijn aangewezen om de aanbevelin gen vast te hechten. Plakkaten, op andere dan de aangewezen plaatsen gehecht worden verwijdert. Als srtaf ook van de officieele ruimten. Gezorgd moet wor den, dat men niet eikaars aanbevelingen door overplakken onleesbaar maakt. Als de verkiezingen voorbij zijn, wordt van gemeentewege groote schoonmaak gehouden. Gisteravond arriveerde omstreeks acht uur de Fransche kruiser „Jeanne 'dArc". De le havenmeester, de heer J. Willinge begaf zich aan boord en heette den commandant en de bemanning namens het gemeentebestuur wel kom. De Fransche consul, alher, de heer Ptit- pied zal hedenmiddag den commdant en den officieren een maaltijd in het Parkhotel aanbieden waaraan ook de Fransche gezant en de burge meester van Rotterdam zullen aanzitten. Gisternacht is de kelner J. van R. op de Hoogstraat te Rotterdam aangehouden, waar hij in opgewonden toestand aan het tieren was en dé orde verstoorde. Hij verzette zich tegen de politie en riep de hulp van het publiek in, waar door een heele volksoploop ontstond. Met de sabel is het publiek uiteengedreven. De bank werker H.F., die een agent van politie een slag tegen het hoofd gaf, is wegens verzetpleging even eens gearresteerd. Met het stoomschip „Malang", van den Rotterdamschen Lloyd gistermorgen van Java in de IJselhaven alhier aangekomen, zijn aan gevoerd 48 hokken met olifanten, tijgers, slan gen, beren en andere wilde dieren bestemd voor Duitschland, waarheen zij morgen per spoor over Oldenzaal vervoerd worden. UIT OVERSCHIE. De minister van waterstaat heefL aan het ge meentebestuur meegedeeld dat hij zich vereenigt met het denkbeeld, de klinkerbestrating van den straatweg OverschieRotterdam in deze ge meente te vervangen door een verharding van granietkeien, waartoe Zweedsche keien moeten worden gekozen, doch zulks ter breedte niet van 5 M., doch van 4 M., met strooken klinker bestrating aan weerskanten, ook tusschen de rails van de tramweg. Als de vernieuwing van den weg op deze wijze wordt uitgevoerd, is de minis ter op eenige nadere voorwaarden hereid te bevorderen, dat van Rijkswege een bijdrage zal worden verleend van 40 pet. van de op 120,000 geraamde kosten. Houdt migraine U er onder 5586 9 Zenuwhoofdpijn, „Haast nooit zonder" Zet dan maar de zorg opzij FRECO's ZENUYVPOEDER maakt U vrij. 611 et. per doos, a 25 st. f 1,70. Hoogstraat 115, Schiedam en Vlaardingen. Agenda. Alvorens de agenda in behandeling komt, zegt de heer w a r t j e s, dat het hem heeft verwonderd, dat zijn in de vorige vergadering ingediende voorstel, om den gasprijs met 2 cent te verlagen, niet op de agenda voorkomt. Weth. v. V e 1 z e n meent, dat hier een mis verstand in 't spel is, wijl het voorstel van den heer Swartjes van wege het verloopen der ver gadering niet voldoende is ondersteund. Wetli. vraagt den heer Swartjes echter of hij er genoe gen mee kan nemen dat zijn voorstel eerst nog in de eerstkomende vergadering van de commis sie der technische bedrijven nader wordt be schouwd. De heer Swart j es kan zich hiermee veree nigen, waarop tot de behandeling der agenda wordt overgegaan. 1. Voordracht van Burgemeester en Wethou ders ter benoeming van een onderwijzer aan School C. (Hoofd de heer A. Baan). Voorgedragen worden de heeren 1. A. dë Jong, 2. J. Mak en 3. L. Schilperoord, allen reserve-onderwijzer alhier. Benoemd wordt de heer A. de Jong. 2. Wijziging der gemeente-begrooting. Een ontwerpbesluit tot een bedrag van 2125.- wordt goedgekeurd. 3. Voorstel van de Commissie v.oor het on derzoek der rekeningen tot goedkeuring \an de rekeningen over 1920 van de Bewaarscholen der St. Willibrordusstichting. Overeenkomstig het advies worden deze rekeningen goedgekeurd. 3bis. Voorsteld van B. en W. tot vaststelling van het kohier der belasting op de gebouwde eigendommen over 1922 met een bedrag van 43.113.26. Aldus wordt besloten. 4. Advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van den commissaris van Politie om herziening van zijn salaris. B. en W. zeggen Wij moeten in dezen gelijk oordeel uitspreken als inzake de tractementep van Burgem. Secr. en Gem.-Ontv. n.l. dat waai de Raad, gezien de huidige tijdsomstandighe den meent geen gevolg te kunnen geven aan plannen tot algemeene salarisverhooging, hij van oordeel is, dat dit ook moet gelden voor dit salaris, zoodat ook dit naar uw gevoelen intact moet blijven. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. De voorzitter merkt hierbij op, dat Geel. Staten hem ook zijn persoonlijke meening in deze kwestie gevraagd hebben, welke hij ook hier in den raad wil bekend maken. Spr. is per soonlijk van oordeel, dat den commissaris de gevraagde salarisverhooging wel toekomt. Ver geleken bij zijn collega's, in andere gelijke ge meenten als Schiedam, b.v. Breda en Delft, staat de commissaris hier niet in gunstige positie. Zoo gaat Delft tot een maximum van 6200, en Breda tot 6000 terwijl dit hier slechts 5300 bedraagt. En bij eventueel komende salarisver laging, zou dit verschil nog grooter worden. 5. Voorstel van B. en W. om een perceel grond aan den Rotterdamschen Dijk N.Z., behoorende tot het Grondbedrijf, en benoodigd voor den bouw van het Pompstation der Drink waterleiding, kosteloos ter beschikking van liet bedrijf der Drinkwaterleiding te stellen. Hiertoe wordt besloten. 6. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een c.rediet van f 69.000.voor de ophooging van het talud van Schielands Hoogen Zeedijk, in verband met den bouw van het Pompstation der Drinkwaterleiding. Hiertoe wordt besloten. 7. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot wijziging van de voorwaarden van verkoop van het perceel bouwterrein aan de Lekstraat aan het R. K. Kerkbestuur van de Parochie van hetAller-Heiligste Hart van Jezus. In de verkoopvoorwaarden werd alleen ge sproken van den bouw eener kerk, hierbij be hoort ook een Pastorie, zoodat deze wijziging aldus voorgesteld, nog wordt goedgekeurd. 8. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Tielman Oemstraat aan de firma P. Korsten en Zonen. Op dit perceel zal gebouwd worden een werk plaats met bovenwoning. De heer van den Tempel vraagt eenige inlichtingen. Weth. d e B ruin verklaart zich tegen bet voorstel van B. en W„ daar hij meent, dat met den bouw van dit pakhuis de omgeving aldaar wordt ontsierd. Zoo'n pakhuis wordt immers langzamerhand voor alles gebruikt en de Tiel man Oemstraat is toch geen straat van zoo'n gering belang, dat die door allerlei minder fraais moet ontsierd worden. Weth. B o d d e s en Houtman pleiten voor 't voorstel en wijzen de bezwaren van weth. de Bruin van de hand. Het voorstel van den verkoop van den grond, tegen 17.per M2, wordt met 12 tegen 5 st. aangenomen. Voor de heeren Houtman, Mr. v. Velzen, Boddeüs, Mr. Kavelaars, v. d. Most, Schreuder, Slavenburg, Scheffers, Swartjes, v. d. Toorn, Brounts, v. d. Tempel. Tegen, mevr. KoetenOoms en de heeren de Bruin, Korpel, Hijman en Collé. Liet voorstel van den verkoop met het bouw plan wordt ook aangenomen met 12 tegen 5 st. Voor de heeren Mr. v. Velzen, Houtman, Boddeüs, v. d. Most, Slavenburg, Mr. Kavelaars, Schreuder, Swartjes, v. d. Toorn, Brounts, Hijman en Collé. Tegen Mevr. Koeten-Ooms en de heeren de Bruin, v. d. Tempel, Scheffers en Korpel. 9. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een Instructie voor het personeel aan de O.L. Scholen. Overeenkomstig de voordracht wordt het ontwerp goedgekeurd. 10. Voorstel van B. en W. tot, wijziging van het Reglement voor de Nijverheids school, zulks naar aanleiding van een opmerking van den Minister van Onderwijs- Kunsten en Wettenschappen. Overeenkomstig het voorstel wordt de wij ziging door een kleine aanvulling goedgekeurd. 11. Voorstel van B. en W. tot wijziging dei- Verordening tot heffing eener belasting op open bare vermakelijkheden. De heer Korpel verklaart zich in princiep tegen de heffing van bovengenoemde belasting. Bij artikel 1 der verordening, verklaart weth. D e Bruin, dat de oude en ook deze nieuwe wijze van heffing van belasting op ver makelijkheden hem niet sympathiek zijn. Er kleven te veel bezwaren aan en er zijn te veel onbillijkheden in. Politieke en maatschappelijke bijeenkomsten belasten dunkt spr. foutief, 't Oordeel over de toepassing der belasting moet men ook niet alleen aan een ambtenaar overlaten. Weth. Boddeüs vindt het vreemd, dat men thans bij een voorgestelde wijziging van een Oude belasting principieele bezwaren maakt. Daar de heeren echter niet willen voorstellen, deze be lasting af te schaffen, wil weth. ook thans niet, nog eens 't nut van deze belasting nader uitleggen De bezwaren van den heer de Bruin zijn vol gens weth. niet gegrond. Zoo wordt bv. een poli tieke bijeenkomst die door wat muziek wordt opgevroolijkt niet belast. Wat dat ambtenaar-bezwaar van den heel de Bruin betreft, zegt weth. dat men in deze kwestie Dij B. en W. in beroep kan komen. Weth. De B r u i n is niet tevreden gesteld en verzoekt de verordening aan te houden, om de beroepskwestie en de belastingheffing op sociale en godsdienstige bijeenkomsten nog eens nader onder de oogen te zien. De heer Korpel herinnert, in verband met weth. Boddeüs' woorden over de principieele kwestie er aan, dat ook vroeger bij de instelling dezer belasting de Sociaal-Democraten principi eele bezwaren hebben gemaakt. Spr. acht zich daarom gerechtigd(^dLt ook thans te doen. Weth. Boddeüs herhaalt, dat sociale en godsdienstige bijeenkomsten, die door wat mu ziek en zang worden veraangenaamd, niet wor den belast en weth. is gaarne bereid, in de ver ordening in te lasschen dat in alle gevallen be roep op B. en W. mogelijk is. Hiertoe zal art. 9 veranderd worden. Weth. de Bruin blijft, bij zijn meening en doet 't voorstel de verordening aan te houden, welk voorstel echter met 5 tegen 11 stemmen wordt verworpen. In artikel 2 en 3 stelt de heer Kavelaars eenige kleine redactie-wijzigingen voor, die door B. en W. worden overgenomen. Op voorstel van den voorzitter wordt in art. 10 het woord „toepassing" in „handha ving" veranderd. De gelieele verordening wordt hierop met 13 tegen 4 stemmen aangenomen. Voor de heeren Boddeüs, Houtman, Mr. v. Velzen, Mr. Kavelaars, v.d. Most, Schreuder, Slavenburg, Scheffers, Swartjes, v.d. Toorn. Brounts, Llijman, v.d. Tempel. Tegen mevr. Koeten-Ooms, en de heeren Kor pel, de Bruin en Collé. 1 Ibis. Voorstel van B. en W. om op verzoek van Ged. Staten dezer provincie in de verorde ning op de heffing van een plaatselijke directe belasting naar het inkomen in de Gemeente Schiedam, voor het vermenigvuldigingscijfer in den vervolge een maximum te bepalen (in dit geval 1.4) waardoor de eisch van jaarlijksclic goedkeuring van dat cijfer komt te vervallen. Hiertoe wordt besloten. 12. Voorstel van B. en W. a. tot het verleenen van een extra-subsidie over 1921 van ƒ2800.aan het St. Jacobs- Gasthuis b. tot goedkeuring van de gewijzigde begroo ting over 1921 van genoemde instelling. Op voorstel van den heer Scheffers wordt dit voorstel aangehouden, om eerst nog in de l'inancieele commissie behandeld te worden. De heer Korpel vraagt nog, of de Raad binnenkort 't beloofde rapport van B. en W. over een zoo mogelijk nieuw gebouw voor ouden van dagen kan verwachten. De v o o r z i 11 e r zegt toe, dat dit rapport zoo spoedig mogelijk zal verschijnen. 13. Voorstel van B. en W. om ook over 1922 aan de bijzondere bewaarscholen een extra sub sidie toe te kennen ten einde de salarissen van het personeel dier scholen gelijk te kunnen Stel len met die van het personeel van de Gemeente lijke scholen. Goedgekeurd. 14. Voorstel van B. en W. om aan de Vereeni- ging voor M.U.L.O. ten behoeve van het M.U.L.O examen een jaarlijksche bijdrage van 50.toe te zeggen. Goedgekeurd. 15. Voorstel van B. en W. om hun Collége te machtigen tot aanvaarding van de door den Minister van Arbeid toegezegde premie groot 29.456.ten behoeve van den bouw van 39 arbeiderswoningen van gemeentewege. De stichtingskosten zullen na aftrek der premie bedragen 87.872.of per woning 4.80 per week. B. en W. vragen nu een crediet voor dezen bouw van 92.500.Omtrent de plaats, waar deze woningen zullen worden gebouwd, zullen nog nadere voorstellen worden gedaan. De wo ningen zullen bevatten een woonkamer, twee slaapkamers en keuken. De heeren v.d. Tem pel en Slaven burg maken eenige opmerkingen welke weth. v. Vel zen beantwoort. Tot een en ander wordt besloten. 16. Advies van B. en W. naar aanleiding van adressen inzake steunverleening aan „uitgetrok- kenen". Aan het slot van hun schrijven zeggen B. en W- dat zij de noodige stappen hebben gedaan om

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2