Kodak artikelen. I I. Theater. Laat de Pinksterdagen uw portret maken in DETTMEUER's FOTO-ATELIER. Menkeltransport. Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Leger en Vloot. Scheepvaart. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. ^tmeHer'sJotoateli^^ Wij garandeeren U mooi werk met 6004 20 zorg behandeld en van de beste grondstoffen vervaardigd. bergplaats voor Inboedels. DRINKT NU Jansen Wouterlood's THOEBELE bestendiging te verkrijgen van de bestaande regeling, hetgeen naar zij vertrouwen, zal worden bereikt. De heer C o 11 klaagt over de late indiening van dit advies en kan er zich boven dien niet mee vereenigen.Straks is men hier in den raad opgekomen voor de behartiging van de belangen van den Middenstand en men doet dit ook,maar de belangen van de hierbedoelde groepen, de uitgetrokken typographen en transportarbeiders, worden volgens spr. niet genoeg behartigd. Men wil ze n.l. naar het Burger]Armbestuur zen den, terwijl toch weth. de Bruin onlangs nog in het ,,Volk" schreef, dat hier in Schiedam geen enkel georganiseerd arbeider op 't Armbestuur behoeft te steunen. Spr. acht deze steunregeling volstrekt ongewenscht, en stelt daarom den raad voor, 't advies van B. en W. niet te volgen en er toe mee te werken, dat er een bepaalde ge meentelijke steunregeling voor de uitgetrokkenen worde ingesteld. De v o o r z i 11, e r merkt op, dat de minister niet toestaat, dat een dergelijke gemeentel, steun regeling wordt ingesteld. De heer C o 1 1 dupliceerend, verklaart zich nog onvoldaan. Spr. had gedacht, dat men voor de uitgetrokkenen meer over had. 't Advies van B. en W. wordt hierop met 17 tegen 1 stem (die van den heer Collé) goedgekeurd 17. Advies van B. en W. op het adres van de Vereeniging „Schiedamsch Volksbadhuis", om, evenals vorige jaren, ook thans zich voorloopig bereid te verklaren een eventueel tekort op de exploitatie van 1922 door een buitengewoon subsidie te dekken. In overeenstemming met het advies besluit de Raad hierop gunstig te beschikken. De heer Swartjes vraagt, of 't badhuis niet meerdere dagen in de week dan Vrijdag en Zaterdag, kan opengesteld worden. Weth. B o d d e s zegt hierover overweging in de betrokken commissie toe. (de heer v.d. Schalk komt ter vergadering). 18. Advies van B. enW. op het verzoek van het muziekgezelschap „Oefening baart Kunst" om een subsidie groot 150 uit de gemeentekas. Op dit verzoek kunnen B. en W. geen gunstige beschikking adviseeren. Zij deelen de meening van de Commissie voor het Stedelijk Muziek korps ,die meent dat door een gunstige beschik king op dit verzoek een gevaarlijk precedent wordt geschapen. Bovendien is de Commissie van oordeel dat waar de toestand van de Ge meentekas zuinigheid gebiedt, ook bij het ver- leenen van subsidiën en afgescheiden van het nuttige doel dezer vereeniging, hier van geen dringende noodzakelijkheid gesproken kan wor den. De heer K o r p e 1 betreurt dit advies en had verwacht, dat men evenals aan de Ver. „Volks zang" ook aan deze vereeniging de gevraagde subsidie had gegeven. De heer v. d. Toorn prijst de ver. „Oefe ning baart kunst" als een zeer goed corps, zelfs als een van de beste van ons land, dat zich steeds geneigd toont, belangeloos tot genot mee te werken. Spr. acht 't daarom niet te veel geëischt, de gevraagde subsidie te verleenen. WethHoutman vreest bij toestaan van de subsidie, voor het scheppen van gevaarlijk precedent, dat telkens weer vereenigingen zullen volgen, welk feit wethouders streven, hier één best stedelijk corps te krijgen, niet in de hand zou werken, 't Advies van B. en W. hierop in stemming gebracht, wordt met 9 tegen 8 st. verworpen. Voor de heeren Houtman, v. Velzen, Bod- deüs, Scheffers, Swartjes, Kavelaars, Brounts en Slavenburg. Tegen mevr. KoetenOoms en de heeren ,De Bruin, Hijman, Collé, Schreuder, v.d. Most, v.d. Toorn, Korpel en v.d. Schalk. 19. Advies van B. en W. op het verzoek van den Ned. R. K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius", Afd. Schiedam, om aanstel ling van meer brugwachters aan de bruggen over de Nieuwe Haven. Burgem. en Weth. zijn van oordeel dat aan stelling van meer personeel voor bedoelde brug gen geheel overbodig is en stellen voor afwij zend op dit verzoek te beschikken. Aldus wordt besloten. 20. Advies van B. enW. op het adres van S. de Jong c. a. houdende verzoek om toekenning van den loontoeslag aan eenige werkliedenjin lossen gemeentedienst. In overleg met de Commissie voor gemeente werken stellen B. en W. voor afwijzend op dit verzoek te beschikken. Enkelen van de hier bedoelde menschen zijn werkzaam geweest bij de werkverschaf- ging, anderen in lossen dienst bij de afdeeling plantsoenen. De uitbetaling is steeds geweest per uur, zoodat het onjuist is te beweren, dat men in z.g. los-vasten dienst is geweest, aan welken de arbeiders een vast weekloon wordt betaald. In overleg met de Commissie voor Gemeen tewerken heeft de uitbetaling van den toeslag zich altijd beperkt tot de arbeiders die weekloon ontvangen, waarom ook aan adressanten geen toeslag is gegeven. De heer Collé merkt hierbij op dat z.i. bedoelde arbeiders hier onrechtvaardig behan deld worden, wat weth. Houtman echter per tinent ontkent. Overeenkomtig 't advies van B. en W. wordt dan besloten. 21Burgemeester en Wethouders vragen niach- tiging tot verhuring aan J. A. D. Reij van het grasgewas, staande op het achterste gedeelte van den tuin van de voorm. „S.O.V.", tot 1 September a.s. en zulks voor den prijs Van 100.-. De gevraagde machtiging wordt verleend. Niets meer aan de orde, sluit de voorzitter Vervolgens te kwart over vijf de vergadering. Schilder ij endiefstal. Naar uit Mün- chen wordt gemeld, zijn aldaar uit een kunst atelier een aantal waardevolle schilderstukken gestolen. Onder de vermiste schilderijen bevin den zich doeken van Rubens, Peter van Correg- gio, Van Dijck, Eelasquez, Reni, Palma Vecchio, Leonardo da Vinci, Moretto da Brescia, alsmede teekeningen van Titiaan, Raphael en Michel Angel o. Bosch brand. Door een hevigen brand, die uren ver werd waargenomen, werden onder de gemeenten Roggel en Helden ongeveer 200 H.A. dennen verwoest. Een gedeelte hiervan was eigendom der gemeente Roggel en enkele par ticulieren, het andere van den heer Haffmans te Helden. Msb Weer overzicht van Mei. Het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt deelt mede: In de eerste drie weken week de tempera tuur overdag weinig van de normale af het nachtelijke minimum was gemiddeld een graad Celsius er beneden daarna echter was het maximum ruim 8 en het minimum ruim 3 gra den er boven. Op den 22sten, 23sten en 24sten werden zelfs op de meeste plaatsen tempera turen boven 32 bereikt, hetgeen in Mei nog nooit was voorgekomen. De neerslag was bij zonder gering en beperkte zich hoofdzakelijk tot de eerste week. Voor het geheele land be droeg de inaandsom slechts 14 m.m. tegen 48 normaal. Het aantal uren met zonneschijn te De Bildt bedroeg 288 tegen 206 uren normaal. Een dankbare. De directeur van de maatschappij het Overbosch te Oostvoorne be tuigde dezer dagen aan den A.N.W.B. zijn dank voor de hulp, welke van de Wegen-Commissie was ondervonden bij den aanleg van een nieu wen verkeersweg bij Oostvoorne. „Aangenaam zou het mij zijn", zoo schrijft hij, „wanneer de A.N.W.B. uit erkentelijkheid onzerzijds voor zijn medewerking een aanbieding zou willen aanvaarden namens mijn maatschap pij van een bedrag van vijfhonderd gulden, welk bedrag ik me voorstel den heer secretaris- penningmeester van den A.N.W.B. te doen toekomen. De bran d b ij Werkspoo r. Naar wij vernemen, heeft een voorloopig onderzoek naar den omvang der schade, dooi den brand bij Werkspoor te Amsterdam aange richt ten aanzien van de turbines, bestemd voor de Sumatra uitgewezen dat. de dusgenaamde kruisturbines, die bestemd zijn om in werking te worden gesteld bij het ondernemen van kruis tochten niet 15 mijl per uur, zoodanig beschadigd zijn, dat zij niet meer kunnen worden hersteld. De andere groote turbines hebben dooi den brand veel geleden doch een nauwkeu riger onderzoek zal moeten uitmaken hoegroot de schade is en van welken invloed deze zal zijn op den korteren of lengeren duur van eventueel herstel. Als vaststaande kan echter wel worden aangenomen dat er een aanmerkelijke vertra ging zal intreden in hét opleveringstijdstip van het schip. Als er niets in den weg ware gekomen zou de Sumatra volgens contract 30 September 1923 gereed zijn geweest voor het ondernemen van proeftochten. Het treinongeluk i n F r a n k r ij k. Omtrent het spoorwegongeluk in Frankrijk op de lijn van Bourg naar Bellegarde, waarbij zeven spoorwegmannen om het leven kwamen, ver neemt de „Times" nog de volgende bijzonder heden. De goederentrein, waarmede het ongeluk plaats had, werd getrokken door twee locomo tieven. Terwijl de trein de lange Mornag-tun- nel doorreed, ontspoorden een tweetal wao-ens. De tunnel staat slecht aangeschreven, omdat er zoo goed als geen ventilatie in is. Terwijl de goederentrein in de tunnel tot stilstand was gebracht, naderde langzaam een personentrein van den kant van Bourg. Bij het binnenrijden van de tunuel bemerk te de machinist de roode sluitlampen van den stilstaanden goederentrein. Onmiddellijk zette hij de remmen aan, doch kon daardoor toch niet vermijden, dat een botsing volgde waar door verscheidene passagiers van den perso nentrein lichte verwondingen opliepen. Toen de machinist daarop van zijn machine sprong, zag hij den conducteur en de andere beambten van den goederentrein dood op de rails liggen. Zij waren gestikt in de bedorven atmosfeer van de tunnel, terwijl zij pogingen hadden gedaan, den trein weer op gang te brengen. Een van de beide machinisten van den goederentrein was nog in leven. De lijn behoort aan de P. L. M. De maat schappij verklaart, dat speciale voorzorgsmaat regelen waren voorgeschreven bij het rijden door deze tunnel, ten einde zooveel mogelijk het verstikkingsgevaar tegen te gaan. Ongelukken. Te Heerlerheide bij Heer len is gisteravond de reiziger Van D. uit Roer mond met zijn fiets ondei- een bespannen wa gen geraakt. De man kreeg ernstig letsel en is na korten tijd overleden. Te Santpoort is mej. S., wier kleeren bij het reinigen met benzine in brand geraakten, aan de bekomen verwondingen overleden. Op de mijn Oranje Nasseau III te Heer lerheide heeft een Duitsch mijnwerker bij het schieten ondergronds een gedeelte van de lading in de oogen gekregen en daarbij ernstige ver wondingen opgeloopen. Hij zal vermoedelijk het licht in beide oogen moeten missen. Veenbrand. De Peel, in de streek van Helenaveen, is ten prooi aan een uitgestrekten veenbrand. De brand bevindt zich rondom Venray én America. Op verren afstand zijn de geweldige zwarte rookwolken zichtbaar. Het is onmogelijk in de nabijheid der branden te ver toeven vanwege den verstikkenden rook Tegen het voortwoekerende smeulende vuur is door gemis van bluschmiddelen voor zulk een groote oppervlakte weinig te doen. („Vod.") Oplichting. Een lezer van het „Hbl." heeft naar aanleiding eener advertentie, waarin een Duitsch-Belgische Export Mij. in Crefe'd, rijwielen aanbood tegen f 39 het stuk, inlich tingen ingewonnen en vernam het volgende „De eigenaar dezer „Maatschappij" is reeds voortvluchtig nadat hij uit Holland millieenen (Marken) ontvangen heeft. Hij wordt nu door de justitie gezocht. Er liggen hier op de post nog duizenden postwissels a 39, die echter voor de afzenders gered zijn, doordat de ge adresseerde verdwenen is." De haven van Hamburg. Het ver keer in de haven van Hamburg in Mei van dit jaar heeft dat gedurende Mei 1913 overtrof fen. In Mei 1922 kwamen in de haven van Hamburg aan 1143 zeeschepen met een inhoud van 1.243.815 netto register ton tegen 1242 schepen met 1.191.526 ton. Vertrokken zijn in Mei 1922 1449 schepen met 1.325.714 ton tegen 1362 schepen met 1.253.987 ton in dezelfde maand van 1913. Ontploffing. Gistermorgen omstreeks vier uur is bij het station Neu Strelitz, in een goederenwagen een lading springpatronen ont ploft, welke vermoedelijk bestemd waren voor het doen springen van stukken hout. Bij het ongeluk werd een rangeerder gedood. De goe derenwagen werd geheel verwoest, terwijl in de nabijheid van het station vele vensterruiten sprongen Ook de licht- en telefoonleiding bekwamen schade. Groote brand. Naar het „Petit Jour nal" uit Napels verneemt, zijn daar de alge- meene havenmagazijnen door brand vernield. Het vuur is eerst na 24 uur hard werken be dwongen. De schade is zeer aanzienlijk en bedraagt verscheidene millioenen lire. Bomaanslag. Voor de jury in Mi laan is het proces tegen de plegers van den bomaanslag in het Diana-theater te Milaan ten einde gebracht. De drie lioofdbeschuldig- den Boldrini, Mariani en Aggiani zijn tot le venslange tuchthuisstraf veroordeeld. Fabriek afgebrand. In den nacht van Donderdag is de meubelfabriet van Otta Riegen te München voor het grootste deel afgebrand de schade bedraagt 3 mill. Mark. De ontploffingsramp bij Essen. Hoewel de reddingspogingen op de mijn Amalie, met alle krachten worden voortgezet, waren de 5 vermiste mijnwerkers gistermiddag nog niet gevonden. Waarschijnlijk bevinden zij zich in de hoofdgang, die over een lengte van 900 tot 1000 M. ingestort is. Voor dit gedeelte weer voor het vervoer bruik baar zal zijn gemaakt, zullen er ongeveer drie a vier weken verloopen. Het aantal dooden bedraagt tot nu toe 18 en met inbegrip van de 5 vermisten, die men eveneens als gedood beschouwd, 23. De 29 verwonden verkeeren niet in levens gevaar. Aanslagen. Uit Hamburg wordt ge meld Behalve de aanslag op het gebouw van de „Hamburger Volkszeitung" is gister nog een andere poging tot een aanslag ontdekt. Een tuinman van het centrale kerkhof te Hamburg zag gistermorgen bij het monument der revo lutie twee koperen buizen, welke uit den grond staken. Het bleek, dat de buizen met een zeer gevaarlijke springstof gevuld waren. De daders zijn niet bekend. Z. D. TI. de Bisschip van Haarlemzal Dinsdag a.s. geen audiëntie verleenen. Hr. Ms. politiekruiser Zeehond is Woensdag uit Nieuwediep vertrokken voor een reis van ruim twee maanden. Op die reis zullen worden bezocht Bergen van 3 tot 8 Juni Lerwick van 17 tot 21 Juni Aberdeen van 3D Juni tot 5 Juli Leith van 14 tot 19 Juli en daarna nog maals van 28 Juli tot 2 Augustus. Den llden Augustus wordt de kruiser te Nieuwediep terugverwacht. Iloog water te Hoek van Holland. 3 Juni v.rn. 8.52, n.m. 9.34. 4 Juni v.m. 10.02, n.m. 10.50. 5 Juni v.m. 11.23, n.m. 12.02. 6 Juni v.m. 12.31, n.m. L 7 Jun v.m. 1.04, n.m. 1.27. SCHIEDAM, 3 Juni. Vertrokken s.s. „Al- chiba", ledig naar Cardiff. FOWEY, 2 Juni. Aangekomen s.s. „Kei- bergen," ledig van Schiedam. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingv eveeniging" I Heden f 1.60 per ketel. D B N K BR OM BEIDE PINKSTERDAGEN 2-8 uur doorloopende voorstelling. Avondvoorstelling aanvang 8 uur. EXTRA FAMILIEREPERTOIRE. Toegankelijk voor eiken leeftijd. 5599 20 Te lel. 146. Singel 6. Lid van den Nationa* len Bond van Meubel transport-Onderne mers. Slnaasannellimonade, zoo van de vrucht. PRIJS 1 1.50 PER FLESCH EN f 1.90 PER LITER. Verkrijgbaar aan onderstaande adressen Den Heer W. J. DE ROOIJ, Oude Maasstraat 15. Mej. M. MELCHERS, Lange Nieuwstraat 141. En aan onze Slijterij GROOTE MARKT 3o. N.B. Bestellingen worden ook aan huis bezorgd. 1122 3d

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 3