lil IR G ENS' "Y" (Verveiij-Ditstoomciij De Phoenix! PLANTEND OTER ODI =ENT PER POND MUNHMDT5MM™BLL1Tm ,0l.O£PAfïMOÉ0e A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 A. HAR1S. Manui', liroersvest 17. Telcf. 849. Citroenjenever r VOEDZAAM HEERLIJK VOdRDEELIG Maagpijnen, Maagwater, Gebrek aan eetlust,J Slechle Spijsvertering, Oprisping. Antwoord Jawel. Dus beheert gij een Na de proef heeft dr. Paeppel verklaard zich te verheugen dat hij de eerste mocht zijn, eigen ongelijk te erkennen. Er waren te Berlijn, toen bekend was geworden dat de heer van den Berg daar een demonstratie met zijn middel zo geven, uit verscheidene lan den afgevaardigden overgekomen, om de resul taten aftewachten, en om er, zoo de proeven gelukten, onmiddellijk bij te zijn. Zoo was daai een professor uit Engeland, een minister uit Argentinië uitsluitend hiervoor overgekomen), twee doctoren uit Zwitserland, een belangstel lende uit Frankrijk, een uit Amérika, eenige hee- ren uit Zweden, Denemarken en Estland, en er was zeer groote belangstelling uit verschillende Duitsche kringen. En zoo waren er toevallig ook twee heeren deskundigen, waaronder een professor.... uit Nederland. Doch dezer belangstelling heeft zich bepaald tot een bezoek aan den leider van de proefneming. Dr. Paeppel, waan wien zij onder verwijzing naar het verslag der staatscommissie hier te lande, hebben betoogd, dat het middel van den heer van den Berg als geneesmiddel niets beteekende en als voorbehoedmiddel gevallen was. Verder heeft het internationale gezelschap, dat in hotel Bristol zijn midden punt had, noch ook de heer van den berg iets van de Hollandsche heeren vernomen. De Nederlandsche belangstelling voor een uitnemend landsbelang schijnt zich te hebben bepaald tot een poging, om den leider van de proefneming, Dr. Paeppel, ongunstig te beinfluen ceercn. 't Is fraai S'nelbouwen. Te IlanWorth, nabij Feit ham (Middleser) isdoor een kleine bouwvereeni- ging een zeldzaam record geslagen. Zij heeft het namelijk op zich genomen 52 huize te bouwen in 52 dagen. Einde April was er nog weinig vordering met het bouwwerk gemaakt, zoodat men toen tot de overtuiging kwam, dat cr groote spoed achter het werk gezet moest worden, wilde men nijtijds klaar zijn om op de regeerings-subsidie aanspraak te kunnen maken. liet was haast een hopeloos geval. De hui zen moesten namelijk vóór 23 Juni gereed zijn voor bewoning, zoo de regeering de sub sidie verleende. Een wedloop met den tijd begon. De bouw- vereeniging stelde zich in verbinding met een bureau voor woningbouw-adviezen, dat de verantwoording op zich nam om de regee- rings-shisidie nog bijtijds te „verdienen", On middellijk werd een contract gesloten met een bouwonderneming en op 2 Mei werd den arbeid met den uitsterstcn spoed aangevat. In 1 maand tijds waren 52 huizen opgetrokken en onder de kap gebracht. Daarna begon het „afmaken" der huizen het pleisterwerk en dergelijke, en op het oogen- blik zijn 40 van de 52 huizen bijna voor bewoning gereed. De volgende week zullen alle huizen zoo goed als voltooid zijn en er is geen twijfel aan dat de huizen niet op tijd gereed zullen zijn.Vóór 23 Juni zal de wedloop met den tijd gewonneii zijn 52 huizen in 52 dagen. De huizen zijn middenstandswoningen met 2 Woonkamers drie of vier slaapvertrekken en zeer veel comfort. Fabriek en KantoorTelef. No. 15. Gratis AFHALEN en BEZORGEN. Do M a j e s t i c." Het grootste schip der wereld, de „Majestic" van de White Star Line heeft zijn eerste reis van Engeland naar New York in een record-tijd van 5'/a dag volbracht. Over de kolossale afmetingen en luxueuse inrichting van dit zeekasteel geven we de vol gende bijzonderheden. De „Majestic" meet 56.000 ton zij is 956 voet lang, 100 voet breed en 102 voet diep van de brug tot de kiel. Zij bezit 48 ketels met 240 ovens, die stoom leveren voor vier turbine- machines en kracht leveren voor quadrupel- schroeven met 100.000 H.P. Het is een schip dat met olie gestookt wordt. De „Majestic" bezit verder negen stalen dek ken. Vijf in het benedenste gedeelte van den romp, die ieder op zichzelf waterdicht zijn en waarvan de deuren door de officieren op de brug gesloten en geopend kunnen worden. Boven het vijfde dek komen de vier andere voor hutten en salons, leeszalen, rookkamers, tooneelzaal, enz. De aanklceding van die verschillende zalen is buitengewoon prachtig en comfortabel. Men krijgt misschien een idee van de ontzaglijke grootte van dit schip, wanneer men weet dat het plavond van de eetzaal 31 voet hoog is. Dat er plaats is voor 4.100 passagiers. Dat er een afzonderlijk a la carte restaurant is met een palmzaal die evengroot is als die van het Bitz Carlton Hotel. Een van de nieuwigheden is het zwembad, geheel gedecoreerd in Pompeiaanschen stijl. Het wordt gevuld met verwarmd zeewater. Dit zwembad heeft een oppervlakte van 820 vier kante voet. De bedden zijn niet boven, maar naast elkaar. In het schip wordden 15.000 electrische lam pen gebruikt. Er is een complete telefoondienst aan boord. Natuurlijk met een centrale. Iedere hut is telefonisch verbonden. De kinderen hebben een eigen speelzaal en eetzaal precies als de kinderjuffrouwen en bedienden der passagiers. Gij vindt er een winkel, waar gij alle mogelijk en (on)noodi- ge reisartikelen kunt koopen. Een ultra-mo derne barbiersinrichting voor dames en hee ren en kleermakers-inrichting voor beide sex- en e:i loi n jn-serre en een speciale afdee- ling voor honden. Er bevinden zig acht keukens op dit schip. Eén keuken voor Joodsche passagiers in de derde klas, waar de spijzen volgens Joodsch gebruik bereid worden. Hun geloofsgenooten, die eerste klas reizen, schijnen het maar zon der speciale kokerij te moeten doen. De bemanning van dezen Ark is 1000 kop pen groot. Vroeger besteedde men iedere luxe slechts aan de eerste klas passagiers. In de tweede zag het er gewoonlijk zeer nooddruftig en vooral kil en koud uit, alsof de menschen die daar introkken eigenlijk niets beters verdien den. Op dit zeldzaam prachtige schip, dat tot een toonbeeld van gemak en veiligheid ge maakt werd, heeft men gebroken met dien sleur en de tweede klas prettig en aangenaam gemaakt. De wandeldekken zijn flink groot en worden beschut tegen storm en regen. Tot slot nog eenige cijfers Er zijn 17 ton dekens aan boord. 75 ton porcelein, keuken gerei en slaapkamer-waschtoestellen enz. Drie ton servies in zilver en zilver-plair. 190.000 stuks linnen, met 77.000 handdoeken, 13.000 kussensloopen, 8000 bedspreien, 11000 lakens 45.000 servetten, 5.500 schorten voor de koks, stewards en stewarsessen. Wanneer de stukken aaneen gehangen zouden worden, kreeg men een lengte van 260 kilometer linnen. De ontploffing bij Essen. Omtren- het mijnongeluk, dat zich eergister heeft voort gedaan in de Helene-Amalie-mijn bij Essen wordt nog nader gemeld, dat de omvang van de ramp gistermorgen nog niet in zijn geheel was te overzien. Gistermiddag waren reeds 18 dooden en 30 gewonden geborgen. De wonden dier laat- sten zijn meerendeels niet levensgevaarlijk. Er bevinden zich nog 8 arbeiders in de mijn. Het is niet waarschijnlijk, dat het zal gelukken, deze ongelukkigen behouden boven te brengen. Wel licht zijn zij onder de ingestorte mijngangen be dolven. De eigenlijke oorzaak van de ramp is nog niet vastgesteld en het onderzoek duurt nog voort. Men vermoedt evenwel, dat de ramp door een n ijngasontploffing veroorzaakt. Het reddingswerk wordt met koortsachtigen ijv'ur voortgezet. Uit den geheelen omtrek is reddingspersoneel naar de plaats des onheils gekomen om te assisteeren. De arbeid wordt echter zeer bemoeilijkt, doordat een groot ge deelte van de Biijn geheel is ingestort. A a n h o u d i n g. De Nijmeegsche recherché heeft Woensdagavond in een lunchroom aan de Heisteeg aldaar aangehouden den 28-jarigcn A. J. M.. Z„ huisknecht te Amsterdam, wjers aanhouding was verzocht door den commissaris van politie in de tweede sectie aldaar. Hij wordt verdacht van diefstal van f 1000, een gouden zegelring, 4500 mark, papieren ten name vah Geilfers en een ijzeren geldkist. Op hem zijn 936 en 3450 mark, zoomede een gouden zegel ring, gevonden. Toen de aangehoudene naar het hoofdbureau van politie was overgebracht, trachtte hij een revolver te trekken, doch werd onmiddellijk vastgegrepen. Er onstond een worsteling, waar bij de revolver afging de kogel sloeg in den grond Spoedig daarop was het heerschap overmand. Op de revolver waren nog vier scherpe patronen en de man had nog eenige scherpe patronen bij zich. In verhand met hoog accijnsbedrag in kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. Deze eigenschappen bezit in hooge mate de heerlijke der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij Schipbreuk. Uit Auckland (Nieuw Zee land) wordt bericht dat het Britsche passagiers schip „Wiltshire" bij het Great Barrier-eiland op het strand zit. De kapitein heeft draadloos geseind, dat het schip sterk naar stuurboord overhelt. Er woedt een storm, en het schip verkeert in groot gevaar. Nader wordt nog gemeld Er woedde een hevi ge storm en van het schip bleef niet veel meer over dan een wrak. Andere schepen trachtten hulp te bieden, doch waren niet in staat de „Wilt- hire" te naderen door de hooge zeeën. Gistermiddag is het verongelukte schip in tweeën gebroken en men zag, dat de bemanning zich op den voorsteven had verzameld. Eén man trachtte naar de kust te zwemmen, maar slaagde er niet in. Op deze ontoegankelijke plek had men niet de beschikking over een vuurpijl-toestel, maar ten slotte slaagde een afdeeling van de marine, die inmiddels was ge arriveerd, er in een vuurpijl-toestel naar het schip te werken, zoodat de bemanning van het schip is juist bijtijds kon worden gered. pi -A h 1 3 ±1 Gebruik Verkrijgbaar in kokers a75ci.bijApoih en drogisten Een echte koker MAAG'TABLETTEfl is altijd uoorzjen van den naam A.MIJNHARDT met deze h&ndteekerunq n JjL HEM LETTE BIJ KOOP HIEROP. - Bleekzucht, Duizeligheid, Jjwakte, Rugpijn, Voortdurende vermoeidheid /Veem MIJNHARDT 15 STA AL-TABLET TEN Per flacon 90cl bij Apoth en drogisten De juiste oorzaak is nog niet vastgesteld. Twee werklieden werden gedood en twee ande ren ernstig gewond. De Russische oogst. De „Prawda" bevat een artikel, getiteld „Een nieuwe ramp", waarin wordt gezegd, dat de berfstzaai in de gouvernementen Petrograd, Pskoeg, Novgorod en Oljenetz er veel slechter voor staat dan in het afgeladpen seizoen In verschillende gemeen ten van het gouvernement Petrograd is 20 tot 75 procent van het gezaaide verloren gegaan. In andere gouvernementen hebben over stroomingen groote schade aangericht. Er is maar één middel, zegt het blad, om deze ramp te boven te komen, er moet onmiddel lijk opnieuw gezaaid worden. Daarvoor moet echter een groote hoeveelheid zaaigraan naar deze gebieden worden gevoerd, daar er niets meer aanwezig is. Ontploffing. Dinsdagmorgen te half twaalf heeft, naar uit Straatsburg aan de „Pe tit Parisien" wordt gemeld, een ontploffing plaats gehad in het munitiepark te Berentzwiller, waar men granaten laadde in de wagons van een decauvillespoortrein. Hiervoor werd de lading uit de granaten verwijderd en de ontploffing moet tijdens dat werk gebeurd zijn. R u b i n i. Wie in Indië of Nederland den beroemden telepaath Eugen de Rubini heeft ge Zien, zal zeker belangstellen in zijn verdere lot gevallen, die door D.S. uit San Fransicco aan de „Ind. Ct" worden bericht. „Ik heb deze dagen een aardige ontmoeting gehad. In California-street is een cafeteria geo pend. Old-Holland wordt deze gelegenheid ge noemd, eigendom van een paar Hollanders. Meis jes als Zeeuwsche boerinnetjes gekleed, bedienen het publiek, en tegen een matigen prijs is er een Hollandsch gerecht te krijgen, zooals hutspot met klapstuk, boerenkool met worst enz. Aan den waht hangen een tiental schilderijen van een Nederlandschen schilder, copieën van Neder landsche Ansicht-kaarten alles is hier typisch Hollandsch. In deze' gelegenheid ontmoette ik Eugen de Rubini, den eens beroemden telepaath, die er zaalchef is. Arme kerelIn Amerika gekomen, een land waar een ieder eigenlijk in één haast leeft, waar het een drukte van belang is, kon Rubini zijn gedachten nier meer concentreeren Hij was telepaath af. Men herinnert zich in Indië ook wel Rubini's vrouw een Haagsche jonge dame. Zij is ook in San Francisco. Zij heeft een emplooi gevonden als bioscoopjuffrouw, die de menschen de plaat sen aanwijst. Zoo zijn Rubini en zijn vrouw bezig geld te verzamelen hij als zaalchef en zij als bioscoopjuffrouw om weg te komen uit deze stad en uit het land, dat hun weinig goeds, maar veel ellende heeft gebracht. De Sovjetregeering tegen de Russische kerk. Uit Moskou wordt aan de „Fr. Ztg." geseind d.d. 6 dezer Groot opzien baart hier een proces, waar bij vele geestelijken, o.w. de aartsbisschop Nikon van Moskou, beschuldigd worden onder het volk te hebben geageerd tegen de onteige ning van de kerkelijke schatten waardoor hier en daar in de provincie en ook in Moskou bloedi ge tooneelen zijn voorgevallen. Gisteren (5 Mei) werd de patriarch Tichon als getuige gehoord. De voorzitter sprak hem als „burger Wasiliy Iwa- nowitsch Beljawin" aan. De patriarch verscheen in een zwartzijden gewaad met als eenigen tooi een klein heiligenbeeld op de borst. Toen hij het aanwezige publiek zegende, verhieven allen zich van hun plaatsen. De aanklager trachtte in den loop van het verhoor te bewijzen, dat het hoofd van de Russische kerk het decreet van de Sovjetregeering over de scheiding van kerk en staat niet erkent. De voorzitter van de recht bank vraagt Wie is eigenlijk, volgens uw opvat ting, aan u onderworpen Waarop Tichon ant woordt. De geloovigen van geheel Rusland. Beheert gij ook alle kerken Natuurlijk, ook alle kerken zijn aan mij onderworpen. Ook de kerkelijke schatten Ook over de ker kelijke schatten heb ik te beschikken. Is het u, burger Beljawin, bekend dat de z.g.n. kerkelijke schatten eigendom van den staat zijn bezit, dat u niet toebehoort Dat zegt niets. Kerkelijke goederen kunnen immers ook geroofd worden. Wie heeft u de kerken ont roofd Niet wij, maar de kerk zelf, aan God zijn ze ontroofd. Wie heeft dat gedaan Dat weet u zelf wel Gij, de Sovjetregeering Na dit verhoor werd geconstateerd, dat de patriarch de geloovigen had opgewekt het kerkelijke goed niet uit te leveren en hen daar door tegen de Sovjetregeering opzette. Aan het einde der zitting besloot de rechtbank tegen den aartsbisschop Nikon, den patriarch Tichon en 20 priesters, die aan een geheime vergadering in het huis van den aartsbisschop hadden deelgeno men, een aanklacht in te dienen op grond van het in 1918 gepubliceerde decreet, dat een soort kerkbestuur slechts voor enkele gemeenten toestaat, maar de vroegere organisa tie van de kerk met de Heilige Synode aan de spits voor ontbonden verklaart. Zooals we reeds meldden, zijn bij dit proces een negental priesters ter dood veroordeeld. B. A. J. WITTKAMPF, MOUTWIJN JENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij »||L anger leven. Als tegenhanger van de „Verjongingskunst" van^Prof^Steinach an een methode ter „Verlenging van het leven" gelden door de praktische Amerikanen uitgedacht. Hetj|tijdschrift „De Dokter in Huis" ver neem tjjj.dienaangaande Voor 15 dollais per jaar kan men in Amerika zijn leven laten ver lengen als men nl. toetreedt tot een vereeniging welke door den vroegeren president Taft is opgericht en over de hu.p van 50 artsenjen 100 andere geleerden beschikt. Deze \ereeniging is eigenlijk een organisatie van levensverzeke ringsmaatschappijen, welke op deze wijze mee- nen, voordeeliger zaken te kunnen doen. Wie zijn 15 dollars heeft betaald, wordt eerst nauwkeurig ondeizocht en er wordt een uitvoerige geschiedenis van zijn lichaams toestand. Niets wordt den gekeurde verzwe gen, als er iets aan hem mankeert, en nu kan men naar zijn eigen dokter gaan om goeden raad. Om de 3 maanden wordt het onderzoek herhaald, en de u'tkomst met d e van het vo- r'ge vergeleken. Zoo weet het voorweip van al d e zorg, of hij vóór- of achtermt haat. Dre:gt er een epidemie of zweeft een hitte golf over de stad, dan vindt het lid in zijn eerste post raadgevingen voor zijn levensge drag. Ieder krijgt een cijfer, dat de mate van zijn gezondheid weerfeeft. Een veertiger heeft nog maai de helft van het weerstandsvermogen van den jongeling van 20 jaien. Men heeft berekend, dat in de Vereenigde Staten jaarlijks 600.000 menschen sterven aan ziekten, die hadden kunnen worden vermeden dat de schade, hierdoor veroorzaakt, meer dan 15 milliard dollars per jaar bedraagt, en dat de mensch door de raadgevingen van het insti tuut te volgen, gevmiddeld 15 jaar ouder zou kunnen worden (voor deze cijfers kunnen wij natuurlijk niet instaan, wij geven ze weer, zooals zij ons werden bericht.Red). Het lichaamsgewicht is van grlot belang vooral menschen boven de 40 jaar moeten niet te zwaar worden. In een vijftiger 10 pons zwaarder dan het gemiddelde, dan kost hem dit 6 procent van zijn vooruitschriften op een lang leven, maar is hij dertig pond te zwaar, dan houdt hij nog maar 70 percent dezer voor uitzichten over. Amerika heeft sinds eenigen tijd ook de draad looze dienst van de volksgezondheid ge steld. Oorpsornkelijk werd driemaal per week door het ma,ine-sraadloozstation in Virginia een z.g. gezondheidscommuniqué uitgegeven. Den laatsten tijd hebben verschillende andere radio stations dit veelbeeld gevolgd. Wie een ontvangstation heeft voor draad- looze telefonie kan aan de zendstations medisch advies vragen. De communiqué's der draadlooze bevatten meestal raadgevingen van algemeen hygiëni- schen aard, b.v. omtrent de hygiëne van de ademhaling, over influenza, bacteriën, diphteri- tis enz. Doel van dezen gezondheidsdienst is, zoo als gezegd, een verbetering van de volksgezond heid. Zigeuners. Volgens een bericht uit Besaü' gon aan het „Journal" heeft dezer dagen nabij Pontar'ier, in de buurt der Zwitsersche grens eeü formeele veldslag plaats gevonden tusschen twee

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 6