IwinR DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN. FEUI LLETOIM. De Diamantenschat Een nieuwe blouse in ruil voor een oude 45ste Jaargang. Dinsdag 6 Juni 1922. No. 13354. Bnltfins-andsels Nieuws. 76 NIÉUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 1 OS ,*k™ QO Adverten'tiëD: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaa o. s plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. JCHU'ltU MMIMIUilBIW.nWWfW'WBWBWWW DU ITSCHLAM). Het wetsontwerp betreffende de gedwongen leening is thans naar den Rijksdag gezonden. De Rijksraad heeft enkele wijzigingen aange bracht in den oorspronkelijken tekst. De meeste dezer wijzigingen zijn door de regeering over genomen. Alleen op twee belangrijke punten kon men geen overeenstemming bereiken. Een dezer punten is de kwestie van de vergoeding. De regeering houdt vast aan haar oorspronke lijk voorstel, nl. geen rente tot 31 Oct, 1925 27ü van 1 Nov. 1925 tot 31 Oct. 1930 en 4 van 1 Nov. 1930 af. De Rijksraad stelde voor, dat onmiddellijk na afloop van de in het belas tingcompromis vastgelegde periode van drie jaar, waarin geen rente wordt betaald, de ren tevergoeding 4 zal bedragen. Het tweede punt van geschil heeft betrek king op het geval dat de opbrengst der ge dwongen leening aanmerkelijk hooger is dan de verwachte 60 milliard papiermark. De Rijksraad wil bij een opbrengst van 66 milliard papiermark de verschillende leenings- plichtigen, 't recht geven 'n gedeelte hunner in- teekening, dat procentgewijs overeenkomt met de meerdere opbrengst der gedwongen leening, boven de 60 milliard mark, bij de volgende vrijwillige leening tot het nominale bedrag in obligaties van deze vrijwillige leening te doen inwisselen. De regeering verwerpt dit voor stel, omdat zij dit op het oogenblik niet wen- schelijk acht. DE MOORD OP ER/BERGER. Uit Offenburg wordt gemeld De aanslag in Augustus van bet vorige jaar, waarvan ie voormalige rijksminister van Finan ciën en Centrumafgevaardigde Erzberger het slachtoffer geworden is, zal 7 dezer voor de jury rechtbank te Offenburg behandeld worden. Uit het feit, dat door den officier van justi tie 87 getuigen zijn gedagvaard, terwijl ook de verdedigers een groot aantal getuigen heb ben opgeroepen blijkt reeds, dat bet proces een omvang zal hebben als slechts weinig pro cessen van dezen aard. Behalve de getuigen zijn een. aantal deskundigen gedagvaard. Als over tuigingsstukken heeft de rechtbank de beschik king over brokstukken van den schedel van Erzberger, waarin twee schoten voorkomen, zijn doorschoten colbert, patronen, 1 ogels en hulzen, die men ter plaatse van den moord gevonden heeft, voorts een groot aantal fotogra fieën van de plaats van den moord, van de moor denaars en hun handlangers en van de sectie verricht op het lij! van Erzberger, brieven, pa pieren, documenten enz. Daar eerst de vrees bestond, dat de waar devolle acten zouden worden gestolen, wei den alle stukken gecopieerd en op verschillende plaatsen opgeborgen. Door het vooronderzoek te Mimchen zijn eenige belangwekkende bijzonderheden aan het licht gekomen Toen men de woning van Schul- ze had ontdekt maar dezen er niet vond, werd san een telegrambesteller opdracht gegeven een gefingeerd telegram bij Schulze te bezorgen en bij diens afwezigheid navraag te doen naai zijn verblijf. Schulze was niet thuis en zijn hos pita zeide, dat hij zich waarschijnlijk in de wo ning van den kapitein-luitenant Killingei bo- bond. Ook hier werd Schulzer niet gevonden, evenmin als Killinger. Tot men n aantal docu menten, vond welke het spoor brachten van de bekende geheime organisatie. Door een gefin geerd telefoongesprek werden acht personen, die door de documenten waren gecompromi- „Hij heeft mij geen kwaad gedaan," haastte Fidelia zichtte zeggen, „behalve door hier te komen en te weigeren weg te gaan, toen ik zeide dat hij dit doen moest.' „Dit is al erg genoeg," zeide Granton. „Ja, erg genoeg, mijnheer Bostock," beaamde Lady Scardale. „Hoe zijt gij zoo spoedig gekomen vroeg Fidelia aan Lady Scardale. „Ik hoorde u reeds, voordat ik om hulp riep." „Robert heeft mij geroepen. Hij was nog Wat in den tuin gebleven en hij zag iemand naai boven klauteren naar uw balkon, - en toen is bij mij komen waarschuwen." „Ik zag wie het was," zeide Robert koel, „en toen achtte ik het raadzamer mijn schoonzuster mede te brengen." „Ik ben u zeer verplicht voor uwe bezorgd heid, "zeide Bland, grinnikend. „Maar ik zal u thans verder niet lastig vallen. Goedenavond, juffrouw Locke. Het spijt mij, dat ik u schrik heb aangejaagd. Goedenavond, Lady Sdardale. U verwacht mij morgen waarschijnlijk met terug." „Ik hoop dat ik uw gezicht nooit meer te rug zal zien, Bostock," zeide Lady bcarclale. teerd, in de woning van Killinger gelokt en daar gearresteerd. Overtuigend is vastgesteld, dat Schulze. Tilessen en Killinger tot de geheime organisatie behoorden. Killinger wordt beschuldigd van medeplich tigheid aan den moord op Erzberger. Schulze en Tillissen zijn sedert eind Augustus 1921 bedwenen. Bij de behandeling van het proces zal het er allereerst om gaan vast te stellen of Schulze en Tillessen de werkelijke moordenaars zijn. Wordt deze vraag ontkennend beantwoord, dan vervalt de beschuldiging tegen Killinger. Staat de schuld van Schulze en Tillessen vast dan zal men onderzoeken, of Killinger zich schuldig gemaakt heeft aan medeplichtigheid, waarop tuchthuisstraf staat, of slechts aan den moord, waarop gevangenisstraf staat. RUSLAND. De „Lokal Anzeiger" verneemL omtrent den ernstigen toestand van Lenin van een goed ingelicht persoon Lenin heeft bij den destijds op hem gepleegden moordaanslag een schot in den hals gekregen, dat een gezwel van den hals slagader veroorzaakte. Het gelukte eerst aan een bekend chirurg om den kogel, die in clen hals was blijven zitten, te verwijderen. De operatie was zeer moeilijk en bij de zware complicaties', die zulk een operatie met zich brengt, is het aan te nemen, dat later een bloeduitstorting in de hersens heeft plaats gehad, welke dan we derom een beroerte tot gevolg heeft gehad. ENGELAND. Ter gelegenheid van 's Konings verjaardag die Zaterdag met het ceremonieel van vóór dm oorlog gevieid is, zijn twee nieuwe leden van den Privy Council, vijftien baronets en 42 ridders benoemd. Alle nieuwe pairs dragen bekende namen in de wereld van den handel en de finan- cieën. Een van hen, Sir Archibald Williamson, is lid van het Lagerhuis. Hij is twee jaar finan cieel secretaris van het ministerie van oorlog geweest. Onder de nieuwe ridders zijn William Mills de uitvinder van cle vermaarde Mills-bom, Hen ry Dickens, de „common serjent" van Londep, en zoon van den grooten schrijver en Herbert Barker, een chirurg die zich bij de behandeling van gewonde soldaten heeft onderscheiden. FRANKRIJK. Havas seint uit Metz Bij de onthulling van het gedenkteeken van den gevallen strijder heeft Poincaré het woord gevoerd. Hij herinnerde eraan, dat het ruiter standbeeld van Frederik Willen I, dat 28 jaar lang voortdurend de verschrikkingen van den Duitschen inval den Metzenaars voor oogen had gehouden, den 17en November 1918 ge vallen is onder de slagen van de bevrijde be volking, welke zich er als een trotsche stad der Merovingers en Karolingers op kan beroemen eeuwenlang de Fransche taal als een heilige schat te hebben bewaard. De thans te Metz geëerde soldaat draagt evenmin een naam als hij, die onder de Are de Triophe rust. Beiden zijn de verpersoonlijking van de idealen van de millioe- nen Franschen, die Frankrijk gered hebben en de veroverde provincies hebben bevrijd. Na in één woord van dankbaarheid de heldenmoed van de soldaat en van de oversten, die hem geleid hebben, te hebben begrepen, eindigde Poincaré aldus „Deze soldaat, die daar voor ons staat in zoo'n fiere militaire houding, bedreigt niemand en symboliseert noch den aanvalsgeest,noch het denkbeeld van verovering. Hij waakt eenvoudig over onz erechten en de onafhankelijkheid onzer „Noem hem niet Bostock riep Granton. „Zijn naam is. „Houd op zeide Bostock, op zoo gebieden den toon, dat Granton zweeg. „Mijnheer Gran ton, wij hebben beiden namen gedragen, die ons met toekomen. Zal ik u uw anderen naam zeggen „Stil riep Fidelia. Bostock glimlachte. „Misschien is het voor het oogenblik ook beter alles vóór ons te behouden," zeide Bos tock. „Later zullen de dames er misschien wel belang in stellen." „Mag ik buiten een woordje met u spreken fluisterde Bostock tot Granton, doch niet zoo zacht of Fidelia had het gehoord. ,,Ga niet met hem mede zeide zij smeekend. „Maak u niet ongerust," zeide Bostock. „Ik zal mijnheer Granton geen kwaad doen. Maar als mijnheer Granton bang voor mij J1 IS „Ik ben niet bang voor je," antwoordde Granton koel. „Kom mede naar buiten, dan zal ik je zeggen, wat ik je te zeggen heb." De beide manden verlieten de kamer en gin gen de trap af naar beneden.Toen duwde Gran ton de voordeur open en ging met Bostock naar buiten. „Welnu," zeide Granton, „wat heb je mij te zeggen Zeg het mij heel gauw en maak dan dat je weg komt." „Ik heb je te zeggen, dat wij samen zullen haardsteden. Niet de schildwacht van Frankrijk zal ooit het vuur heropenen. Doch laat niemand hem tarten door een ontkenning der verdragen, welker handteekening hij zoo moeizaam heeft verkregen. Hij staat gereed om ze te verdedigen en te laten eerbiedigen." i< t ERNSTIGE TOESTAND IN IERLAND. Reuter meldt uit Londen d.d. Maandag volgende In den staat van zaken in Ierland is heden een ernstige keer genomen aan de grens tusschen de graafschappen Donegal en Fermanagh. i«|Naar wordt bericht zijn Britsche troepen Pettigo binnengerukt, waar zij werden aange vallen. Er werd gebruik gemaakt van artillerie en de aanvallers werden uit het dorp verdreven. De dorpscommandant is gevangen genomen. Men houdt het ervoor dat de rebellen zware verliezen hebben geleden. Er is een man vari de konstabel-macht gedood. Naderhand hebben naar verluidt de opstandelingen Belleek en het kasteel Maghe- ramena ontruimd. De Britsche troepen hebben verscheiden auto's buitgemaakt. In het gevecht bij Peltigo ontplofte een Brit sche granaat temidden van een groep rebellen en doodde er zes. De overigen, o.w. de aanvoer der, gaven zich over. Bij het verlaten van den kathedraal te Ne wry werd de rechter Flanagan door drie mannen dood geschoten. De daders ontsnapten in een auto naar het Zuiden. Flanagan had onlangs een aantal Sinn-Feiners veroordeeld. Te Belfast zijn gisteren twee Britsche soldaten gekwetstheden werden twee hunner ruw mis handels. De voorraden ontplofbare stoffen van de ko lenmijnen in Zuid-West Lancashire zijn aan het eind van de vorige week het voorwerp geweest van uitgebreide roofpartijen. Gewapende mo vers hebben in een omtrek van tien mijl duizen den patronen, welke men gebruikt in den ko lenmijnen meegenomen. Men vermoedt, dat dit het werk is geweest van Iersche extremisten. Aanhoudingen hebben tot dusver niet plaats gehad. v, Het Amerikaan,sche stoomschip „Seattle" Spirit van New-York naar Fenit (graafschap Kerry) met een lading mais voor Traloe, is in de Traloebaai opgehouden door een Britsche oorlogssloep, welke bet schip doorzocht en vele vaten munitie in beslag heeft genomen. Er komen geregeld Engelsche verstel kingen Ulster binnen. Het land is vol troepen, voorzien van kleine tanks. Er is een regiment uit Alder- shot op weg, terwijl een bataljon Schotsche grens soldaten uit Manchester juist geland is. Voorts zijn er veel teekenen voor een beweging van de vloot te Chattem, waar de manschappen haas- Lig midden in de feestdagen van verlof zijn terug geroepen. Verscheidene schepen maken zich ge reed voor vertrek met onbekende bestemming, men gelooft Ierland. De commandant van de buitengewone Ulster- sche politie te Londonderry beeft den uitvoer verboden van levensmiddelen, vee, steenkool, benzine en andere koopwaar naar Donegal. De Ulstersche buitengewone politie zal hiervoor hebben te waken. Donegal ontvangt zijn voor raden in hoofdzaak uit Londonderry. OPPER-SILE ZIE. De geallieerde commissie heeft volgens be richt uit Oppeln besloten een Engelseh en een Italiaansch bataljon te zenden naar de distric ten, waar onrust heerscht. vechten, totdat een van ons beiden een man des dood is." „Goed," zeide Granton. „Kunt ge vechten ook zonder floret, waarvan de dop afgebroken is." „Dat zult ge zien. Het litteeken van den slag, dien je mij hebt toegebracht, zal niet zoo heel spoedig verdwijnen. Ik zal de pijn voelen totat wij met elkander hebben afge daan." „Ik werd verwoed op je," zeide Granton. „Een schurk zooals jij, mag niet in de kamer van een vrouw, zoorein als juffrouw Locke, gevonden worden." „Ben jij dan geen schurk vroeg Bos tock. „Wat bedoel je „Ik bedoel of jij ook niet een anderen naam hebt den naam dien je droegt, toen je den vader van juffrouw Fidelia Locke doodde. Maar ge zult wel verlangent zijn naar de dames terug te keeren. Daarom zal ik je niet langer ophouden." Granton glimlachte. Zulk een kalmte had hij nog nooit gezien. „Wanneer verlangt ge mijn gezelschap vroeg hij. „Zeer spoedig," antwoordde Bostock. „Je hebt mij geslagen en ik eisch voldoening. Wij moeten vechten." „Dat heb ik je straks al gezegd en ik heb dat Kies Uwe meest óeUefde kleur uit de IQ WIÓK- tintenkoop een pakje en vol de gebruiksaanwijzing Dat is alles. De Lever's Zeep Maatsch* ro» i en Lux MAROKKO. De „Matin" meldt, dat de Spaansche regee ring besloten zou hebben 40 tot 50,000 man troe pen vóór den herfst te repatriëeren. duizend man zouden er als Marokko achter blijven. Honderd- bezettingsleger in CHINA. Uit Peking De Chineesche regeering heeft in de provincie Tsjili den staat van beleg afgekondigd. Als reden wordt de aanwezigheid in die provincie opgegeven van soldaten van het verslagen leger van Tsjangtsoli.n, die zich aan roof schuldig maken. Men gelooft echter dat de werkelijke reden gelegen is in den wensch, bescherming te ver- leenen aan de afgevaardigden die in Tientsin de zitting van het Republikeinsche parlement komen bijwonen. Uit Hongkong wordt aan de „Times" gemeld, dat de troepen der provincie Kiangsi, bij Sjitsjeng een tegenaanval uitvoerde tegen het centrum van Soenjatsens leger. Volgens Soens communiqué is de tegenaanval afgeslagen, waar bij de Kiangsi-troepcn 1000 man verloren terwijl wij ook groote hoeveelheden munitie kwijtraak ten. Soens rechtervleugel nam Singfeng, de lin kervleugel Tsjoenggi. Soens leger vervolgt de tegenstanders in de richting van Kantsjou. Soen zelf is in Kanton teruggekeerd. De „Times" verneemt uit Tientsin dat de achterhoude van Tsjangtsolins leger nabij Tsangli den strijd met de Tsjilitroepen aangebonden heeft. POLEN. ,Frankfurger Zeitung' verneemt uit War- De schau Na een vergadering van den ministerraad, onder voorzitterschap van het staatshoofd, is het kabinet-Ponikowski afgetreden, wegens ge brek aan vertrouwen van het staatshoofd in de huidige regeering. verzoek toegestaan." „Beloof jq mij," vroeg Bostock, „dat je komen zult waar en wanneer ik je binnen de eerste drie dagen laat roepen „Ik zal komen," antwoordde Granton. „Goed," antwoordde Bostock. „Goeden nacht." Hij zeide dit zoo rüstig alsof hij afscheid had genomen van een vriend. 1 oen vertrok hij. Granton oogde hem na, totdat hij uit het gezie i was verdwenen „Daar loopt een gemecne schurk, zeide hii in zichzelven. „Ik ben benieuwd waar de kérel mij opwacht. Hij weet alles. Een goede re den waarom ik hem clooden moet als ik maar ]£an0f mij door hem rnoet laten dooden. De beide dames stonden vol angst Robert s terugkeer af te wachten. Fidelia durfde het niet wagen Lady Scardale alles te vertellen, wat zij van Bostock wist dit zou voor het oogenblik toch niet baten. Maar waar bleef Granton? Zou hem kwaad zijn overkomen in gezelschap van dien man Robert keerde echter spoedig rustig en kalm terug. „Ik heb den kerel weggekregen, zeide hij. „Hij is stapelgek." „Gek Houdt gij hem werkelijk voor krank zinnig Is hij gevaarlijk?" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1