Binnenland. ^tads- «u Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. AMERIKA. Uit Washington wordt gemeld, dat het Op perste Gerechtshof van de Ver. Staten als hoog ste instantie heeft beslist, dat vakbonden niet zijn buitengesloten van vervolging onder de be palingen der anti-trustwet van Sherman. O^k besliste het Opperste Gerechtshof dat de vak bonden aansprakelijk zijn voor de stoffelijke en anderen schade, door de actie van hun leden bij stakingen teweeggebracht. Naar de New-York Herald" verneemt is te New-York iemand aangekomen, die in bet be zit is van geloofsbrieven als vertegenwoordiger van de sovjetregeering bij de Amerikaansche regeering. ALLERLEI. Het Amerikaansche ministerie van oorlog heeft meegedeeld, dat er twee bataljons Ameri kaansche troepen langer te Koblentz zullen blijven dan tot 1 Juli, den datum, welke aanvan kelijk was vastgesteld voor de volledige Ameri kaansche ontruiming. De correspondent var de „Associated Press' te Genéve meldt, dat de Zwitsersche regeering geweigerd heeft de sovjetdelegatie van Genua een kort verblijf in Zwitserland toe te staan, met uitzondering van Krassin, die een etmaal te Zürich mag blijven, onder toezicht der politie. Naar het consulaat-generaal van Servië te Amsterdam mededeelt, zal het huwelijk van koning Alexander met de prinses van Roemenië op dezer plaats hebben. Verlenying der paspoorten. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt hiermede ter algemeene kennis, dat met ingang van 15 Juni a.s. de paspoorten van Nederlan ders hier te lande verlengd kunnen worden tel kens voor ten hoogsteéén jaar tegen betaling der kosten ad. 5.50. Belanghebbenden kunnen deze verlenging verzoeken, hetzij aan den nurgemeester hun ner woonplaats in Nederland, hetzij aan den Commissaris der Koningin in de provincie, waarin die woonplaats is gelegen. Zij die geen woonplaats in Nederland hebben zullen zich moeten wenden tot het ministerie van Buiten landsche Zaken. Een tekort van 30 millioen. In aansluiting aan een vorig bericht kunnn wij thans definitief mededeelen, dat de Nederland- sche Spoorwegen over het afgeloopen jaar een nadeelig saldo hebben van 30 millioen gulden, inclusief de 5 die de staat den aandeelhouddrs waarborgt. Hiervan komt 17 millioen op rekening van de Hollandsche Spoor, terwijl de Staatsspoor 13 millioen te kort heeft. Het gevolg is, dat de Staat dit bedrag moet bijpassen om de uitkeering van het dividend van 5 percent mogelijk te maken. (Tel.) Ned. Indië. Uit Weltevreden meldt Aneta Het overleg tusschen de Indische regeering en de Nederlandsche over wetswijziging in zake de Staatsinrichting van Indië is geëindigd. Het ontwerp zal in deze zitting aan den Volksraad worden voorgelegd. De landsdienst. Naar het „Hbld." verneemt, bestaat het plan de schepen uit zee naar Amsterdam of Zaandam te doen brengen door de buitengaats van IJmui- den kruisende zeeloodsen, terwijl de schepen in omgekeerde richting zullen worden weggebracht, door de rivierloodsen. Hierdoor vervalt de loods- verwisseling te IJmuiden, zoodat op den duur 't personeel aanzienlijk kan worden ingekrompen. Bouwvakken. De patroons in de bouwvakken hebben, we gens het uitblijven van resultaat inzake 't nieu we collectieve arbeidscontract, in overleg met het hoofdbestuur, de werklieden tegen 10 dezer opgezegd. Arme belastingplichtigen Onder bovenstaand hoofd schrijft de „Ver zekeringsbode" „Men schrijft ons van betrouwbare zijde Hebt ge ooit brutaler advertentie gelezen dan die, welke thans op het pas verschenen spoor boekje d.d. 1 Juni 1922 voorkomt OUDERDOMSVERZEKERING Een verzekering bij het Rijk is de soliedste en goedkoopste Meldt U aan bij de Raden van Arbeid of bij de Agenten. Mij is uit goede bron bekend, dat voor deze advertentie 12,000 per jaar betaald wordt en voor meerdere jaren gecontracteerd is. Is het niet gewenscht dit bewijs van soberheid in Staatsdienst in de,,Verzekeringsbode" te ver melden Bezuiniging. De „Res. bode" meldt, dat de ministerraad aan de verschillende hoofden van departementen de bevoegdheid heeft verleend, werkvrouwen in dienst van de concierges van rijksgebouwen niet meer te doen vallen onder de tot dusver voor haar geldende regeling betreffende loon en kinderbijslag. Sommige ministers hebben van deze bevoegd heid geen gebruik willen maken. De minister van oorlog heeft thans evenwel bepaald, dat deze maatregel voor de werkvrouwen, in dienst van de gebouwen, die onder zijn departementen re- sorteeren, zal gelden. De chefs van die werkvrou wen, aldus zijn beschikking, zijn weer geheel vrij in het vaststellen van do belooning van de werkvrouwen, met dien verstande, dat geen hoo- ger loon mag worden betaald, dan het thans gel dende loon. De schoonmaakkosten mogen niet verhoogd worden. De organisaties hebben tegen dezen maatregel protest aangeteekend Salarisverschikking rijkspersoneel. Naar de „Res. bode" verneemt, heeft de re geering aan de verschillende hoofden van tak ken van dienst meegedeeld, dat zij gaarne voor stellen, resp. beschouwingen zal ontvangen over salarisverschikkingen in het Bezoldigingsbe sluit met dien verstande echter, dat geen nieu we kosten hieruit zouden voortvloeien. De bijna algemeene opinie der hoofden van dienst is, volgens het blad, dat hoewel onder scheidene lage betrekkingen te hoog bezoldigd worden tegenover verschillende categorieën van hoogere ambtenaren, salarisverschikking zonder nieuwe kosten niet wel mogelijk is, daar verbe tering van de eene groep dan zou moeten gaan ten koste van een andere groep. Óp een verzoek van eenige hoofden van takken van dienst, de verstrekte opdracht van den mi nisterraad op te schorten, heeft de regeering echter geantwoord, dat daarvoor bij haar geen aanleiding bestaat. De gierpont te Nijmegen. De door de Staten van Gelderland in 1920 ingestelde comm'ssie om een onderzoek naar den toestand van de verkeerswegen in deze provin cie in te stellen is met haar rapport gereed. Uit het rapport van de sub-commissie die een onderzoek instelde in de Betuwe blijkt o.m. dat het haar opviel dat het pontveer (gierpont/ te Nijmegen niet meer voldoet aan de tegenwoor dige verkeerseischen, temeer wijl dit veer bij lagen waterstand groot gevaar oplevert. De com missie schroomt niet den toestand aldaar gebrek kig te noemen en gaat dan verder hoewel minder tijdroovend en minder gevaarlijk voor het verkeer dan de gierpont te Nijmegen, voldoet de schipbrug die de verbinding tusschen Arnhem en den linker-Rijnoever onderhoudt, niet meer aan de eischen van het moderne verkeer. Kon. bezoek aan Amsterdam. H. M. de Koningin is voornemens in het begin van September het jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad te brengen. Middenstandstentoonstelling. Gisteren, 2de Pinksterdag, werd de tentoon stelling bezocht door 1700 belangstellenden, zoo dat het aantal bezoekers ongeveer 7600 bedraagt. Hedenavond, om half elf uur zal de tentoon stelling gesloten worden. De laatste betalende bezoeker ontvangt een cadeau van Bloemenagazijn „Rosa" en de 8000 ste bezoeker een taart van de firma Papenhuyzen Politie. In verband met artikel 4 der nieuw vastge stelde verordening op de openbare orde enz. is het verboden a. aan andere dan de daartoe bevoegde per sonen op gemeenteborden, openbare gebouwen, lantaarnpalen en dergelijke een aanplakbiljet, drukwerk of geschrift aan te plakken of te bevesti gen. b. op eens anders gebouwen, muren, schuttin- gen en dergelijke een aanplakbiljet, drukwerk of geschrift aan te plakken of te bevestigen, tenzij met schriftelijke vergunning van den eigenaar of rechthebbende. c. op een anders gebouwen, muren schuttingen of dergelijke, letters, woorden of teekeningen te stellen, tenzij met vergunning van den eigenaar of rechthebbende. De bepaling onder b. genoemd is niet van toe passing op gerechtelijke akten of andere stukken waarvan het aanplakken of bevestigen door een openbaar ambtenaar krachtens wettelijke vooi- schrift geschiedt. De onder b. bedoelde vergunning moet op eer ste aanvrage van den politie onmiddellijk worden vertoond. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Poli tie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur s middags leesboek, broche, ceintuur(ketting), kinderschoen rozenkrans, kindermuts,kinderportemonnaie met 15 cent, hond, damestasch met inh., hoed, hen gelsnoer, tasch met inh., sleuteltje, pedaal van motorrijtuig, dameshorloge, kinderkousen, pan toffel, sleutel. Bij vinders horloge in armband, G. Koens, Kethelstraat 23 broche, J. Vijgenboom, Briel- schestraat 22zegelring. S. Derksen, Singel 49/2 geld en damestasch, J. M. Voorhuizen, Hoogstraat 121 spoorkaart t.n. C. Muller,A. G. Koole, Rietvelt 32b, te Delft collier, H. Glause- mans, Broersvest 32a bok, Melchers, Noord- vestsingel 69 sleutel no. 757a, A. Middeldorp Gustostraat 6a rozenkrans, Bras, Goereesche- straat 12 dameshorlpge, J. van Loenen, Wil- helminastraat 2gleufhoed, J. Glaudemans, Broesvest 32b. postduif, v. Rossum, Ileen- vlietschestraat 27b. armbandje, L. Mackaij, Rozenburgerstraat 1 pet, J. Landman, Dwars straat 8 postduif, G. Westdijk, Westfranke- landschstraat 37 ring met sleutel G. F. Pape, Langehaven 82 2 postduiven, B. J. Touw, Hadendijk 10 badmuts, B. v. de Borden, Hof- laanstraat 13 heerenhorloge, H. Visser, Helle- voetschestraat 4a huissleutel, J. Elderkamp, Broersveld 42/3 lens van autolantaarn, J. Gosens, Spoorstraat 8 kindermuts, H. Schraa, Putterhoekschestraat 46ring met sleutels, van Eekeren, Broersveld 162kinderschoen, A. Verdoens, L. Nieuwstraat 151/12 horloge met ketting, J. Knol, Broersveld 102b zakmesje H. B. Alberts, Hagastraat 20 bok, A. Schot, Stationstraat 26/2. Installatie pastoor Ligthart. Naar wij vernemen, zal de plechtige installatie van den zeereerw. pater Ligthart O.P. als pas toor der parochiekerk van den H. Joannes den Dooper, L. Haven, alhier Woensdagavond plaats vinden. De installatie zal geschieden door den hoog- eerw. Deken Schraag. In den nacht van Zondag op Maandag werden ten nadeele van den heer W. v.' W. een 12 tal kuikens ontvreemd van een terrein aan het plein Eendracht, dacht men eerst aan diefstal, nu vermoedt men dat ratten de daders zijn geweest. Gistermiddag is op verzoek van den eigenaar,den IJ. Villastraat, door de politie eeu hond afgemaaktdievermoedelijk door honds dolheid was aangetast. Het cadaver is ter be schikking van den veearts gesteld. DELFT In de Singelstraat te Delft is Zaterdag middag het l>/2 jarige dochtertje van den heer M.S. overreden door een bespannen voertuig. Het kind was dood. Postkwitanties. De bepalingen be treffende de vermelding van mededeelingen op ter invordering aangeboden quitantiën of de vasthechting van afzonderlijke stukken daaraan, zijn herzien en luiden thans als volgt „gedrukts of als gedrukt aan te merken, mededeelingen, alsmede een advies, rekening of aanduiding van het bedrag in onderdeelen, mogen op de qui- tantie of op den wissel voorkomen Zijn afzon derlijke stukken aan de quitantiën of wissels vastgehecht of komen daarop anders dan door den druk verkregen mededeelingen voor, dan is voor de afzonderlijke stukken het port ver schuldigd, dat door den aard en het gewicht wordt bepaald en voor de mededeelingen bet port van een brief van enkelvoudig gewicht. Dit port moet door middel van frankeerzegels op de stukken worden verantwoord.Op de quitan tiën zijn voorts, mits zij geen overeengekomen taal kunnen vormen, dezelfde bijvoegingen, door halingen en aanduidingen toegelaten als bedoeld in art. 3., 1, sub 1° van het Postbesluit." Ernstig auto-ongeluk. Men meldt uit Utrecht d.d. 3 Juni Op den Leidschenweg nabij de Meern reed hedenmiddag notaris Van Walsen met zijn auto in een sloot, waardoor hij bekneld geraakte tus schen den wagen en den slootkant en doodge drukt werd. Zijn echtgenoote werd uit den auto geslingerd en brak een arm, terwijl een andere dame en twee kinderen, die eveneens in den auto zaten, lichte verwondihgen opliepen. Het lijk van notaris Van W. werd met een anderen auto naar Rotterdam vervoerd. Ongelukken: Vrijdagavond zijn D. L I erhorst en zijn 12-jarig zoontje bij het zwemmen in het Zwartewater bij Zwolle verdronken. In de Goot is nabij het veer naar het Kam pereiland, onder de gemeente Grafhorst, bij het baden verdronken de 15-jarige veehouderszoon J. van der K. Zondagavond werd in de Rijnstraat te Arn hem een van de twee vrachtauto's die met voet ballers uit Nijmegen terugkeerden, defect. Men zou dezen auto met een ketting aan de nanderen bevestigen en terwijl met daarmee bezig was vermaakte een aantal omstanders zich met tegen de auto's op te klimmen, waarbij de bevolking zeer luidruchtig was. Toen eindelijk de chauffeur van den eersten auto den motor aanzette, is de 18-jarigen-W. Oud van den tweeden auto ge vallen. Rij geraakte onder de wielen en bleek, na opgenomen en in een winkel binnengedragen te zijn, reeds overleden. had een passagier aan boord. Deze was onmid dellijk dood, Johner is in het ziekenhuis aan de bekomen wonden overleden. Gered. Vrijdagavond waren eenige jongens aan 't spelen, op de Volkenboschkade, in Den Haag, toen een hunner, een 5-jarig knaapje, dat probeeren wilde uit het water der gracht te drinken, voorover in het water tuimelde. Twee mannen, die echter niet zwemmen konden, tracht ten met een stok den kleine te bereiken, hetgeen niet mocht gelukken, daar 't ventje reeds ge zonken was. Op dat oogenblik kwam een voor bijganger toesnellen, wierp zijn boezeroen uit en dook naar het midden van de gracht, waar bij 't hem mocht gelukken, bij de eerste poging reeds het ventje te grijpen. Onder luid gejuich van de toesnellende omstanders, bracht de man het knaapje aan den wal, waar het kind geen teeken van leven meer gaf. Onmiddellijk werden de kunstmatige-middelen toegepast, waarbij het geluk wilde, dat juist een brandweerman pas seerde, die eenige hulpmiddelen droeg. Lang- aamerhand kwam er weer leven in den armen kleine, die per inmiddels gearriveerden auto van de „Eerste Hulp" naar het Ziekenhuis vervoerd werd. Onweer boven Brussel. Tijdens het hevige onweer, dat Donderdagavond boven Brussel woedde, is een buis van de rioleering die onder den spoorwegtunnel tusschen de Gare du Nord en de Gare du Luxembourg doorloopt,, gesprongen ten gevolge van den hevigen regen val. Een naburige huis werd door het water ondermijnd en stortte in De bewoners konden nog juist bijtijds vluchten. Ook de spoorlijn in de tunnel werd ondermijnd. Een trein uit Jemel- le kon gelukkig bijtijds tot stilstand worden ge bracht. Te Schaerbeek sloeg de vliksem in een huis en trof de gasleiding, waardoor een ontplof fing ontstond. Zes personen werden gewond. Huizen van gegoten beton. Naar aanleiding van het bericht, dat van gemeente wege in Den Haag betonwoningen zullen worden gebouwd, heeft de heer H. v. d. Hoek te Gorssel tot den Raad het verzoek gericht, een plan te mogen inzenden van betonwoningen volgens Amerikaansche constructie (gegoten beton) wel ke daar met succes gebouwd worden en waar hij en een vriend een patent op gekregen hebben in Amerika. De buizen hebben, schrijft hij een goed aanzien en zijn gei iefelijk ingericht beneden twee kamers, keuken, vestibule, boven twee of drie kamers naar gelang van de grootte van gezin, alles afgewerkt in Amerikaansch grenen hout van binnen. De dikte der muren is 10 12 c.M., de ver houding van de sterkte van het beton 1 a 8, de fundamenten ongeveer 20 c.M. De dikte der muren is 10 12 c.M., de ver houding van de sterkte van het beton 1 8 de fundamenten ongeveer 20 c.M. Hij wil deze huizen bouwen, niet minder dan 50 stuks en bloc voor 3000 a 3200 en de huizen zijn in een zeer korten tijd gereed voor bewoning. Deze huizen zijn, verzekert de heer v. d. Hoek, sterker als die van slakken beton. Nederlandsche schermers. De Nederlandsche schermers hebben te Parijs in den wedstrijd op den sabel den internationalen wisselbéker gewonnen door drie overwinningen te behalen, Frankrijk was tweede met twee over winningen. Ga S o n t p 1 o f t i n g. Ten huize van dr. W. II. Lieftinck, emeritus-predikant te Utrecht, in de Burgemeester Reigerstraat heeft gistermor gen door onbekende oorzaak een gasontploffing plaats gehad, waarbij de zoon van den heer Lier- tinck, een smid en een politieagent ernstig wer den verwond aan hoofd en handen. Vooral de kwetsuren van den zoon van dr. Liefticnk zijn zeer zwaar. De gewonden zijn naar de rijksklinie ken vervoerd. Dr. Lieftinck zelf was reeds geruimen tijdvoor de ontploffing in zijn studeerkamer overleden,ten gevolge van gasverstikking. De Gothard-lijn geëlectrifi- c e e r d, Zondag j.l. is het stuk Zulern-Goldau vzn de Gothard-baan, voor het eerst geregeld met electrisch materiaal bereden, waarmee de clcctrificatie van de heele lijn voltooid is. Van Luzern tot Chiasso, wordt nu op deze groote internationale lijn, alleen van electriciteit ge bruik gemaakt, het volgende jaar hoopt men ook nog een stuk- LuzernBasel geëlectrifi- ceerd te hebben. 0 liegt u ig omlaag gestort. Wolff meldt uit Lausanne, dat Johner, de chef piloot van de vliegschool Aero, te Lausanne met zijn vliegtuig uit de lucht neergestort is. Hij Scheepsramp. Uit Buenos Ayreswordt gemeld, dat een Argentijnsche stoomboot, de Villa Franca", die toeristen bracht naar de waterval de Iguara een zijrievier van de Parana, tengevolge van een ontploffing is verongelukt Daarbij zijn tachtig menschen omgekomen. Veenbrand. Sedert Zondagmorgen is er brand in de venen en riétkraggen bij Stobbegat (Fr.) Het vuur breidt zich uit. Iets nieuws. Men meldt uit Utrecht Op het perron van het Centraal Station alhier wordt een proef genomen met eenige klokken, die het uur van vertrek van den trein aangeven op een aanwijsbord onder de klok. De brand bij Werkspoor. Zater dag zijn deskundigen begonnen met het opnemen van de schade, die door den brand van Woens dagavond in de fabrieken van Werkspoor te Amsterdam is veroorzaakt. De schade wordt thans globaal op anderhalf millioen geschat. Branden. Zaterdagnacht is het woonhuis van F. Luttmer, te Stadskanaal geheel afge brand. De bewoners waren op reis. De oorzaak is onbekend. Zondagmorgen is de verf- en lakfabriek van de firma Seven, te Ommelanderwijk, geheel af gebrand. In de motorenafdeeling van Heemaf, te Henge lo is brand ontstaan. Met eigen brandweermid delen en de hulp van vier brandspuiten slaag de men er in den brand tot deze afdeeling te be perken. Zaterdagmiddag is bij Buitenpost een groote boerderij door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Te Baarn is de Centrale apotheek van den heer J. Lindenberg geheel verbrand. De brand weer heeft met veel moeite de belendende ge bouwen weten te behouden. De apotheek was verzekerd. Oorzaak van den brand was een ontploffing van gemakkelijk brandbare stoffen in het magazijn. Brand te Oosterbeek. Op eersten Pinksterdag is, s'middags brand uitgebroken in de bosschen van het landgoed De Bilderberg, te Oosterbeek, eigendom van mr. van Tienhoven, te 's-Gravenhage. Spoedig breidde het vuur zich naar alle kanten uit Politie en brandweer uit Oosterbeek en spoedig daarna ook de brandweer

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2