DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEÊ FCU I LLETON. De Diamantenschat 45ste Jaargang. Woensdag 7 Juni 1922. Xo. 13355. Buiïeotandseln Nieuws Binnenland. W_r. 1 R „„„„i„ mF.. „11™ t-oo Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f2.-, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Adv e rt e-n!t i 6 n 15 regels 1.75 elke reg A tarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2* maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. IERLAND. Te Belfast heerscht gróote verontwaardiging over liet. feit, dat gisteravond een hevig vuur is geopend op een katholiek ziekenhuis welks zalen vol lagen met protestanten en katholieken, die tijdens de straat gevechten waren gewond. Protest-telegrammen zijn naar Lloyd Geoi ge en Churchill alsmede naar de militaire auto riteiten gezonden waarin om onmiddellijke bescherming wordt verzocht. De beschieting van het ziekenhuis had plaats tijdens een aanval op de gevangenis. DUITSCHLAND. Nader wordt omtrent den aanslag op Schenk maan nog gemeld, dat volgens deskundigen de aanslag met blauwzuur geschiedde. Het onder zoek van de vloeistof zal nog door beëedigde scheikundigen plaats hebben. RUSLAND. Volgens berichten uit Moskou zijn de bisschop Alexis, de patriarch Tichon en een andeie pie- laat Innocenti genaamd, tot 5 jaar eenzame opsluiting veroordeeld, op beschuldiging van zekere kostbaarheden in een klooster verborgen te hebben, ten einde deze aan de requisitie dei- Sovjets te onttrekken. Te Moskou is op den plaatsvervanger van Lenin, Tsurup, een revolveraanslag gepleegd. De dader kon gevat worden. Tsurup werd licht gewond. JAPAN. Uit Tokio wordt gemeld, dat het kabinet ont slag genomen heeft. De premier heeft, het ontslag van het kabi net ingediend, in verband met de oppositie van de ministers van Onderwijs en Spoorwegen tegen zijn plannen in zake de reconstructie van bet kabinet. Het ontslag van het kabinet is wellicht ook toe te schrijven aan de houding van het huis van afgevaardigden, dat onlangs met alge- meene stemmen een resolutie had aangenomen, waarin er bij de militaire autoriteiten krachtig op wordt aangedrongen, de legeruitgaven aan zienlijk te verminderen. AMERIKA. De Amerikaansche loonraad voor de spoor wegen heeft besloten tot een nieuwe loonsverla ging waarbij 400.000 arbeiders van de spoorweg- werkplaatsen betrokken zijn en die een jaarhjk- sche bezuiniging van 60 millioen dollar tenge volge zal hebben. 'De voormalige Amerikaansche gezant te Berlijn, Gerard, heeft, naar de „New-York Herald" meldt, verklaard, dat hij bij de nieuwe verkiezingen voor het Amerikaansche president schap door de democraten eandidaat al worden gesteld. PARAGUAY. Uit Buenos-Ayres wordt aangaande de revo lutie in Paraguay bericht, dat de opstandelingen de hoofdstad Asuncion omsingeld hebben. De Argentijnsche regeering heeft een torpedo jager naar Paraguay gezonden, om de i igen.yn sche onderdanen aldaar te beschermen. De op stand wordt geleid door den vroegeren presi dent en den vroegeren minister van Oorlog. ALLERLEI. Tsjitsjerin is Zondagavond te Berlijn aange komen. De voormalige Duitsche staatssecretaris Bei-gmann is in Nederland uit Parijs te Berlijn teruggekeerd. Tusschen de besturen van den Itaiiaan- schen bond van landbouwarbeiders en metaalar beiders eenerzijds en de vertegenwoordigers van Rusland anderzijds is een verdrag geslo ten, op grond waarvan de Sovjetregeering voor deze beide vakvereenigingen honderdduizend H.A. grond aan het Zuidelijk Dongebied be schikbaar stelt. Vijftigduizend Italiaansche ar beiders, uit de streken, waar de werkloosheid het meest nijpend is, zullen naar Rusland wor den gezonden 0111 op dit concessiegebied te wer ken. De vertegenwoordigers van Rusland te Rome verklaarden, dat de basis van dit verdrag te Berlijn is voorbereid en gedurende de confe rentie van Genua met den volkscommissaris voor Landbouw verder werd uitgewerkt. Een coöperatie van metaalarbeiders heeft de taak, de noodige werktuigen aan de arbeiders te le veren en voor huisvesting te zorgen. Naar wordt gemeld, zijn tot den datum van 5 Mei jl. in de Krim 60.000 sterfgevallen gecon stateerd, veroorzaakt door den hongersnood. Zestig percent van deze sterfgevallen betreffen kleine kinderen. Studiebeurs. Het Tsjechoslowaksch ministerie van onder wijs stelt, te beginnen met October 1922, een jaarlijksche studiebeurs in voor Nederlanders, die aan een Tsjechoslowaksche hoogeschool o' ander instituut voor wetenschappelijk onderzoek, hun studiën wenschen voort te zetten. De beurs bedraagt 15.000 Tsjechische kronen, zijnde ongeveer 750. De Haagsche conferentie. Naar Havas mededeelt, zal de Fransche Regeering zich onverwijld uitspreken over de kwestie der deelneming aan de conferentie in Den Haag. Waarschijnlijk zullen financieele en econo mische deskundigen Frankrijk vertegenwoordigen op de bijeenkomsten van 1525 Juli, waar dan alleen de Geallieerden en de Neutralen zullen samenkomen met uitsluiting der Sovjets. In ieder geval zal Frankrijk niet aan de con ferentie bijven deelnemen ten gevolge van de discussie met de Russen, indien het in den loop der voorloopige vergadering zou constateeren, dat de voorwaarden van het memorandum van 1 Juni niet worden in acht genomen, welke voor waarden Frankrijk onontbeerlijk acht voor een goed resultaat van nieuwe onderhandelingen. De Zwitsers che afgevaardigden. De Zwitsersche Bondsraad heeft als gedele geerde naar de conferentie in Den Haag aange wezen Dinisherts en als deskundge professor Tendury. 77 „Voor het oogenblik misschien met maar we zullen toch wel op hem laten toezien. „Hij komt hier toch niet meer terug „Neen, hij komt niet terug. Daarvan kunt ge u verzekerd houden." Spoedig daarop nam hij afscheid en werd al de ellende in den slaap vergeten. XXVIII. In afwachting. In den loop van den volgenden dag ontving Granton geen tijding van Bostock. Hij hield zich echter overtuigd, dat deze hem zou laten komen, en hij was benieuwd waar en hoe het zijn zou. Waar hij ging, liet hij zorgvuldig de boodschap achter dat hij op deze oi gene plats te vinden was, zoo dat, elk bericht van os oc hem nagezonden kon worclen. Boe oc moei niet door onnoodig uitstel in de waan gelaten worden dat hij eenige reden had, waarom hij hem niet wenschte te ontmoeten. Doch er kwam dien dag nog geen bericht van den scherm meester. Zoodra Granton den volgenden morgen ij De Rijkssehippërsbeurzen. Daar de Rijksschippersbeurzen 16 dezer wor den opgeheven, stelt het hoofdbestuur van den Centralen Schippersbond pogingen in het werk om in de voornaamste centra van de bevrach ting een beurslokaal te behouden. Dientengevolge zal aan verschillendegemeente besturen verzocht worden, een lokaal ter be schikking van de particuliere schipperij te stel len. Zoo noodig, zullen ook enkele beurzen ir eigen beheer worden geëxploiteerd. Tengevolge van de bemoeiingen van het hoofd bestuur zal dan ook de Rijksschippersbeui s te Groningen 16 dezer voorloopig in eigen beheer overgaan van den Centralen Schippersbond. Drooglegging van onderofficierscantincs. De totale uitslag van de gehouden stemming over de al of niet verkoop van sterken drank in de cantines van de onderofficieren is, dat 1242 stemmen werden uitgebracht voor droog legging en 1829 stemmen voor den verkoop van sterken drank, terwijl 161 stemmen blanco of van onwaarde waren. In totaal zijn 20 onderofficiers-cantines droog gelegd,terwijl in 39cantines nog drank wordt ver krijgbaar gesteld. Katholiekendag. Gister is te Nijmegen de 2e Nationale katho lieken dag gehouden. Voor het welslagen* daarvan droeg Z.D.H. Mgr. H. v.d. Wetering een Pontificale Hoog mis op. Daarna had de officieele opening plaats. Nadat prof. Aengenent na het openings woord van den voorzitter, voorlezing had ge daan van telegrammen, die zijn gezonden aan Z. H. den Paus en H.M. de Koningin hield Z.D.H. de Aartsbisschop de volgende rede Was voor drie jaren de eerste Nederland- sche Katholiekendag, die te Utrecht werd ge houden, een groot succes, grooter succes nog verwacht en hoop ik van dezen, tweeden Ned. Katholiekendag. Niet alleen om het grootsche plan dat is ontworpen en zal worden uitge voerd, maar vooral daar de gewichtige en ac- tueele vraag, de vraag der Katholieke solida riteit wordt besproken. De Katholieke solidariteit toch berust op het onderhouden van de twee voornaamste ge boden, het gebod van liefde tot God en van liefde tot den evenmensch. Mogen deze twee deugden opleven, dan kan en zal de wereld gered worden, die dreigt ten onder te gaan d'.or hebzucht en haat. Denken wij, Katholieken, aan het woord van den Zaligmaker „Daaraan zullen zij weten dat gij mijn volgelingen zijt, zoo gij liefde hebt voor elkander." En mocht van onze deugd worden getuigd, hetgeen de heidenen zeiden van de eerste Chris tenen „Ziet, hoe dezen elkander liefhebben. Nu acht ik mij verplicht, een pijnlijke ver klaring af te leggen. Aanvankelijk was mijn plan met geen enkel woord te reppen van de betreurenswaardige splitsing der Katholie ken in twee partijen. Nu mij is medegedeeld, dat o.a. in Friesland door een propagandist der N.K.P.(gezegd is „Het Episcopaat voelt er veel voor het bleef toch alles Katholiek nu acht ik mij verplicht te verklaren, dat t Doorluchtig Episcopaat de splitsing in twee partijen diep betreurt. (Overweldigend ap plaus). Meer nog,, ook het Vaticaan betreurc de scheuring en zooals de Heilige Vader zelf mij verklaarde, had de ondervinding in Polen Hem geleerd, dat verdeeldheid steeds een ramp is voor deKatholieke belangen en dat Hij nog nooit een goed gevolg van de ver deeldheid had gezien. Ik wensch toe te stem men, dat een eerlijke bedoeling in den begin ne ten grondslag lag, maar tot een splitsing had het nooit mogen kómen (Applaus). Wij vertrouwen, dat na deze Verklaring alle Katholieken op de officieele lijst hun stem zullen uitbrengen. Moge deze Katholie kendag, zoo besloot Mgr., dienen tot bevestiging en versterking der solidariteit Dat geve God. (Langdurig Applaus). Mgr. zeide daarna gaarne zijn bisschoppe lijke zegen aan de aanwezigen te schenken en verzocht hen rustig op hun plaats te blijven zitten en het hoofd te buigen. Plechtig klonk daarop de stem van den Kerkvorst en zegenend strekten zijn handen zich uit over de ingetogen menigte. Na de woorden van Z.D.H. den Aartsbisschop hield dr. Jac. v. Ginneken S. J. een heerlijke rede over het beginsel der kath. Solidariteit „De liefde." Gisteravond om 8 uur hadden weer twee al- gemeene vergaderingen plaats, waarop het woord werd gevoerd door prof. F. Roels en prof. A. v. Rooy de eerste over „De solidariteit in het huisgezin", de tweede over „De solidariteit in het economische leven." Op de parallelver gaderingen werd over dezelfde onderwerpen gesproken door prof. Veraart en dr. G. Hent- zen O. F. M. Beide vergaderingen werden gedeeltelijk bijgewoond door Mgr. Diepen, Bisschop van den Bosch, die tevens een kort opwekkend woord sprak en zijn bisschoppelijken zegen gaf. De Koninklijke familie naar Noorwegen. De Batavier V is gisteren te Oje Norangsfjord aangekomen. Gezantschap te Cairo. Als gevolg van de procloinatie van Egypte tot een onafhankelijk koninkrijk zijn de diplomatieke agentschappen aldaar in gezantschappen omge zet. De Nederlandsche tijdelijk zaakgelastigde te Cairo heeft aan de Egyptische regeering meege deeld, dat ook Nederland voortaan, in plaats van door een diplomatiek agent, door een gezant zal worden vertegenwoordigd. Combinatie van gasbedrijven. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft op aandrang van den Ministet van Landbouw de aandacht van Gedeputeerde Staten gevestigd op de wenschelijkfreid van het combineeren van gasbedrijven van aanelkaar grenzende gemeenten Wordt de thans hier heerschende decentralisatie vervangen door centralisatie der gasproductie, dan zal er belangrijk bezuinigd kunnen worden. Het instituut voor brandstof-economie wil in dezen gaarne voorlichting verschaffen. De Minis ter verzoekt ten slotte Gedeputeerden mede te deel en, in hoeverre in hunne provincie op eenig resultaat ten goede is te hopen. Lady Scardale kwam, vroeg hij heel bezorgd naar Fidelia's gezondheid Lady Scardale stelde hem hieromtrent gerust. „Fidelia is weder geheel van den schrik be komen. Er is meer noodig dan de onbeschaamd heid van een krankzinnige, zooals die Bostock, om hare zenuwen te schokken. Want hij moet toch krankzinnig wezen om zoo iets te doen." „Ja, dat moet hij ook," zeide Robert. „Zeide hij niet iets," vroeg Lady Scardale, „van uw naam en de zijne, of heb ik dit in mijn angst Verkëerd verstaan?" „Ja, hij zeide wel zoo iets," antwoordde Granton, „en dit versterkt mijn overtuiging dat hij krankzinnig moet wezen. Doch dit is van geen gewicht. Ik denk niet dat wij ooit weer iets van den kerel zullen hooien." „Ik hoop ten minste van niet. Hij was ver liefd op Fidelia." „Dit verbaast mij niet. Zij is een meisje waarop men haast verlieven moet," zeide hij met een schrillen lach, die Lady Scardale hem wantrouwig deed aanzien. „Jij waart toch niet op haar verliefd, wel Jij'zijt toch niet onder de bekoring gekomen „Ik Een mooie geschiedenis. Ben ik een man voor Fidelia Locke „Ik had gedacht dat je juist een man voor haar waart," zeide Lady Scaidale. „Je weet hoe hoog ik Aspen waardeer maar toch had ik mij andere idealen gemaakt. Granton stond tegen de schoorsteenmantel geleund en staarde in het vuur. Toen keerde hij zich opeens tot haar en zeide „Ja, zusjelief, ik heb mij ook een oogenblik idealen gemaakt, maar dit is nu voorbij. Die idéalen zijn dood en begraven. Laat ons nu over andere dingen praten." Lady Scardale zuchtte en zweeg en Granton keek weder peinzend in het vuur. Hij zag daar allerlei plaatsen- het Veldt, Mexico, Siam en al die verwijderde oorden, waar hij verblijf had gehouden en hij bedacht eenigszins bitter, dat een man met zulk een verleden, niet de persoon was die aanspraakkon maken opde liefde van een meisje als Fidelia Locke. Kort daarop verliet hij haar, omdat hij, zooals hij haar zeide, zaken in de stad had. Lady Scardale vroeg hem of hij nog niet een oogenblik wilde blijven, totdat Fidelia beneden kwam, opdat hij zich zou kunnen over tuigen dat het avontuur van den vorigen avond haar geen kwaad had gedaan. Doch Granton sloeg dit aanbod af. Hij verklaarde dat hij om zaken van gewicht naar de stad moest en het was wel mogelijk dat hij den geheelendag daar zou blijen. Hij zou misschien ook wel in de club overnachten.Erwaren logeerkamers in de Toeris tenclub en Granton hield er, sedert zijn lidmaat schap altijd een ter zijner beschikking, toen drukte hij Lady Scardale de hand en verliet haar, om zijn weg naar de stad te nemen. Het was niet zijn plan vooreerst terug te komen. Hij zou wachten totdat hij van Bostock hoorde, als hij levend van het duel afkwam, zou hij met een verlicht harttot de zijnen weder- Sigarenfabrieken gesloten. Alle sigarenfabrieken in Etten zijn afgekeurd. De vereischte bedrij fsvergunning is hun gewei gerd. De fabrieken zijn gesloten. Vele arbeiders zijn werkloos. Nieuwe stoombootdienst. Eergisteren heeft de burgemeester van Ilar- lingen den nieuwen stoombootdienst Harlingen Enkhuizen-Amsterdam officieel geopend. De stoomhootreederij firma A. J. van der Wal Zonen bood aan de leden van den gemeenteraad en verschillende belanghebbende personen een boottochtje met de stoomboot Prins Hendrik aan keeren. Hij ging naar de club en daar gekomen schreef hij een briefje aan zijn zuster, waarin hij haar te kenn'en gaf,dat hij van plan was een paar dagen in de stad te blijven. Toen zette hij er zich toe rustig de boodschap van Bostock af te wachten. Deze kwam in den morgen van den tweeden dag. Het was een met een vrouwenhand ge schreven briefje dat de woorden bevatte „Houd uwe belofte. Kom morgenavond te middernacht en aan het oude bootshuis te Batter- sea, bij de kroeg „De drie glazen." Ge zult den weg daar gemakkelijk vinden. Bij dit. briefje was een soort van plattengrond gevoegd, waarop al de straten afgebeeld stonden, die Granton door moest, om op deze zonderlinge plaats van bijeenkomst te komen. De brief was niet geteekend. Dit was ook on- Granton vroeg wie het briefje gebracht had en men vertelde hem dat het door een gewonen bode bezorgd was. Toen stond hij op en ging naar de kamer van den kassier. Daar nam hij een vel postpapier en vroeg om een couvertOp dat pa pier schreef hij niets dan de woorden: „Ikzal komen." en deed het toen in het couvert, zon der er een adres op te zetten. En toen hij den brief dichtgemaakt had, gaf hij hem aan den knecht, met verzoek het couvert, aan den bode ter hand te stellen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1