ClitCUS CAROL! Openingsvoorstelling DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. _g¥üi lletqnT Be greote fransche Thans te Botterdam Standplaats F8BRISTRMT De Dia mantenscfc at VAMV met ei&en automobielen P wagens) 150 per- fP.PÏfUftü MIIII I sonen. 60 edele Arabische Rashengsten naar flUMluiliilIi 45ste Jaargalig. Zaterdag 10 Juni 1022. l*o. 133578. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buitenlandse!» Nieuws- VRIJDAG 16 Juni s'avonds 8 uur NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT v. J n 4' ,i n I- i K n Iroo'ola 1 7Fi pIItp rPCpl flf Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. DE LEEN ING AAN DU ITSCHLAND. Volgens het „Journal" is na een lange en moeilijke gedachtenwisseling een vermindering van de Duitsche schuld door het comité van bankiers in overweging genomen. De Fransche gedelegeerde heeft krachtig geprotesteerd. De bijeenkomst werd vervolgens verdaagd,opdat een ieder kan nadenken. Volgens de „Chicago Tribune' is het vooral Morgan, die wenscht op te houden met het ver der onderzoek van de mogelijkheden eener inter nationale leening, zoolang Frankrijk, dat recht heeft op 52 pCt. van de opbrengst daarvan, niet wil toestemmen in een vermindering van de Duitsche verplichtingen. Zoolang Parijs op dit standpunt blijft staan, is alle onderzoek tever- geefsch en nutteloos. De „Temps" merkt in een bespreking van de kwestie der vermindering van de Duitsche schuld welke kwestie door de bankierscommissie te bei de gebracht is, op, dat de vordering van Frank rijk op Duitschland 52 percent bedraagt der to tale schuld en de vorderingen van Engeland, België en Italië 40 percent. Het blad vestigt de aandacht op het nauwe verband, waarop in de geheele pers is gewezen, tusschen de Duit sche schuld en de onderlinge oorlogsschulden' der geallieerden. De Fransche gedelegeerde in de Commissie van Herstel heeft er op gewe zen, dat de commissie niet bevoegd is om zich met de Amerikaansche vorderingen bezig te houden. Frankrijk dringt er dan ook op aan, zoo besluit de „Temps", dat het door Duitsch land betaald zal worden, opdat Frankrijk op zijn beurt Amerika en Engeland kan betalen. Nader meldt men uit Parijs Het bankiers comité heeft gister langdurig vergaderd. Na afloop van de zitting werd eerst mede gedeeld, dat het comité uiteen was gegaan, op het oogenblik voor de onmogelijkheid staande een buitenlandsche leening voor Duitschland te doen slagen.Dewerkzaamheden zouden drie maan den opgeschort worden, waarna men weer op nieuw zou bijeenkomen. Evenwel werd kort daarna medegedeeld, dat het comité toch hedenochtend om 10 uur weer zal vergaderen. RUSLAND. Naar uit Riga wordt gemeld, heeft de commis- »ie welke door de Sovjet-regeering is ingesteld om een onderzoek in te stellen naar de toestan den in de gevangenissen van Sovjet-Rusland en de Oekraine thans haar rapport samengesteld. Daaruit blijkt, dat er in de Russische gevange nissen op het oogenblik vreeselijke toestanden heerschen. Vooral in de gouvernementen Orlow, Jaroslaw, Charkow en Kiëf moeten de gevange nen onder de vreeselijkste onstandigheden hun bestaan zien te rekken. Uit het rapport blijkt o.m. dat in de gevan genissen in de genoemde gouvernementen reeds sedert jaren geen waterverzorging meer bestaat en dat ook de afwatering alles te wenschen over laat. Bovendien zijn de verwarmingsinrichtingen geheel onbruikbaar geworden. De cellen zijn in vijf jaar niet schoongemaakt en wemelen van ongedierte. Het aantal politieke gevangenen bedraagt op het oogenblik 67.000, dat der an dere gevangenen 49.000. ZWEDEN EN SOVJET-RUSLAND. Tsjitsjerin, de bolsjewistische minister van Terwijl Granton die opmerking maakte, gleed hij uit. Zijn voet stootte tegen een steen en deze viel met een kletterend geluid ergens in het water. „Als hij mij niet zien kan, dan kan ij mij ten minste nu hooren," dacht Granton,„en als hij de kunst van schieten verstaat m de rich ting van dat geluid, ben ik er leelijk aan toe. Op datzelfde oogenblik flikkerde er een licht in de duisternis. „Dit is het teeken, dacht Granton. „Daar moet het zijn. En hij stapte tusschen al de houten en ijzeren hinderpalen, in de richting van het licht voort. Van de weg, welker verrotte balken bij eiken stap kraakten, kwam hij op een ellendig brugje, dat naar een op palen gebouwd hutjeleid Waar dat hutje voor gebouwd was z-°« Gran moeilijk hebben kunnen uitmaken. Missel ie had het vroeger als landingsplaats dienst ge daan of wellicht was het een kol®^U^ weest. Doch aan den bouwvalligen staat wa,mn het thans verkeerde, zag men dathetreedslang niet meer in gebruik was. De Pla"k®n' d - wormstekige terug uitmaakten,kraa e ten onheilspellend, toen Granton ei opzette. Aan de brug was eens een eu8 weest, want een of twee vermolm e s ij den nog op hunne plaats, en de koene ra buit. zaken heeft in een interview over de ver werping door den Zweedschen Rijksdag van het handelsverdrag met Sowjet-Rusland gezegd, dat de. Sowj et-regeering de daarin gelegen uitdaging aanneemt en dat de economische gevolgen daar van voor Zweden zeer ernstig zullen zijn. De „Daily Telegraph" meldt, dat de bolsjewi- ki, wegens het verwerpen van het ontwerp- handelsverdrag door Zweden, besloten hebben alle handelsbetrekkingen met dat land te verbre ken en de reeds gesloten contracten voor de levering van locomotieven op te zeggen. POLEN. Volgens een bericht uit Warschau zal het huidige kabinet, met uitzondering van Porii- kowski, opnieuw in functie treden. Men acht tengevolge van de crisis de positie van Pilsudski, den president, geschokt. De Poolsche Landdag heeft gister de aan vullingsovereenkomst met Duitschland over Opper-Silezië in alle drie lezingen bekrachtigd. Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. is weer te Weenen aangekomen ter bepaling van en bespreking over de credieten en heeft gister ochtend in een onderhoud, dat verscheidene uren duurde, verslag uitgebracht, aan den bondskan selier. De ministers van buitenlandsche zaken en financiën waren bij dit onderhoud tegenwoor dig- Young is voorloopig de eenig aanwezige van de Britsch-Amerikaansche financieele groep, waarmede onderhandelingen worden gevoerd. ITALIË. De Kamer heeft met 209 tegen 67 stemmen een motie aangenomen, waarbij de buitenlandsche politiek der regeering wordt goedgekeurd. SERVIE. Uit Belgrado wordt gemeld, dat Donderdag de kathedraal de kerkelijke inzeging heeft plaats gehad van liet huwelijk van koning Alexander met prinses Mariola van Roemenië in tegenwoordigheid van gezanten van bijna alle Europeesche landen. haar oorzaak te hebben in haar vermeende poli tieke inmenging in het handelsleven en de ver denking vanveilheid. OPPER-SILEZIE. In de streken van Oppei-Silezië, waar on lusten waren uitgebroken is de rust terug gekeerd, tengevolge van het besluit der Duitsche en Poolsche vakvereenigingen om gemenschap- pelijk tegen gewelddaden op te treden. Ook de afkondiging van de staat van beleg in de on rustige streken heeft heilzaam gewerkt. IERLAND. Uit Londen verluidt d.d. 9 Juni Een regee- rings-communiqué behelst dat nu de driehoek aan de grens van Ulster bij Pettigo en Belleek gezuiverd is, de troepen, tenzij zij in hun tegen woordige stellingen worden aangevallen, niet verder zullen oprukken en dat er geen reden is, waarom nieuwe gevechten zouden geleverd wor den. Teneinde bloedvergieten te voorkomen zijn bij deze operaties troepen gebruikt in een sterk te die in het geheel niet in verhoudingstond tot het verwachte verzet en de betrekkelijke, bloe- delooze afloop heeft deze voorzorgen gerecht vaardigd. Het voornemen van de regeering is, de Britsche troepen binnen Ulstersch gebied terug te trekken, zoodra zij voldoende verzekerd is, dat zich waarschijnlijk geen herhaling van de invallen en strooptochten zal voordoen en mede deelingen van die strekking en tot herstel van orde en rust in dat deel van het grensgebied zijn nu aan de voorloopige regeering gericht. Intusschen worden de technische conferenties, waarvan gisteren sprake was, over verschillende punten van de interpretatie van het Engelsch- Iersche tractaat op bevredigende wijze voort gezet. Griffith en de Britsche ministers beramen ook een methode om een botsing aan de grens van Ulster te verhinderen. OOSTENRIJK. De Engelsche financieele afgevaardigde Young in de DE GRUWELEN IN KLEIN-AZIE. Luitenant ter zee Kenworthy heeft aan „Daily Telegraph" verklaard, dat hij het on gerechtvaardigd acht, dat de Engelsche bladen zooveel ophef maken van de berichten uit Grieksche bron en deze als een evangelie aan vaarden, terwijl zij de officieele Turksche rap porten in een hoekje wegstoppen. GRIEKEN EN TURKEN. Uit Constantionel verluidt De doorvaart der Grieksche vloot door den Bosporus heeft aanleiding gegeven tot geruchten dat de Grieken een nieuw offensief zullen begin nen. De Grieksche vloot maakt jacht op Turk sche stoomschepen. De Turken vreezen een bompardement van Ineboli en van andere kustplaatsen. CHINA. Woe-pei-foe heeft geantwoord op het verzoek van Tsjangtsolin om een wapenstilstand. Woe verklaart dat de Mantsjoersche troepen terug moeten tot Moekden en Sinminting. Zij moeten het spoorwegmaterieel afstaan en zich niet meer inlaten met het spoorwegverkeer. De troepen van Sjili (strijdkrachten van vVoe pei-foe) zullen niet voorbij Sjanhaikwan opruk ken. De districten tusschen Sjanhaikwan aan den eenen kant en Moekden-Sinminting aan den anderen kant zullen onzij dig worden gelaten. JAPAN. Reuter meldt Telegrammen uit Osaka be helzen dat zakenlui en de voornaamste kranten den val van het kabinet bespreken en verwachten, dat het nieuwe kabinet een bezui- nigingspolitiek zal doorzetten, die noodig is, om de prijzen naar beneden te krijgen en den normalen economischen toestand te herstellen. De vijandigheid tegen de regeeringspartij schijnt PARAGUYA. Volgens een telegram uit Buenos Ayres aan de Times breidt de revolutie in Paraguay zich uit. In Asuncion zijn hevige gevechten geleverd met de opstandelingen, die teruggeslagen zijn. De verbindingen met de hoofdstad zijn verbro ken. ALLERLEI. Naar uit Goblenz wordt gemeld, zou het ma ximum-bedrag, dat voor de geallieerde bezet tingslegers jaarlijks mag worden uitgegeven als volgt zijn vastgesteld Voor de Fransche bezettingstroepen 440 mil- lioen francs voor het Belgische 102 millioen francs en voor de Engelsche troepen 2 millioen pond sterling. In een Woensdagavond gehouden algemee- ne vergadering van de afdeeling Antwerpen van den Centralen Vakbond van bouwvakarbeiders is met algemeene stemmen tot staken besloten, zoodat reeds Donderdag op de meeste bouwwer ken niet meer is gewerkt. De oorzaak dezer staking is het verlagen naar loonsverhooging. Het trampersoneel in Coblenz, dat in staking was gegaan, heeft op beveL van de Geallieerde Commissie in het Rijnland, het werk moeten hervatten. Te Londen zijn een Engelsch-Fransche polo wedstrijd en andere sport-wedstrijden georgani seerd om geld bijeen te brengen voor het fonds voor den herbouw van Verdun, welke stad door Londen is geadopteerd. Reeds een millioen francs is voor het doel door Londen aan de overheid van Verdun overhandigd. Volgens de „Neue Berliner Zcitung" is even voor het vertrek van den rijkskanselier een uitgebreide overeenkomst over het consulaat wezen tusschen Duitschland en Sowjet-Rusland tot stand gekomen. Er was reeds sedert langen tijd over deze overeenkomst onderhandeld. 8 5» S a H d. 6073 45 moest zorgvuldig toezien dat hij niet te veel naar de zijkanten afweek en in de rivier viel. Wie hier in het water stortte, zeide Granton in zichzelven, zou er leelijk aan toe zijn, daar juist op dit punt punt de stroom zoo snel liep dat niemand de kreten van een drenkeling kon hooren. Vlak voor zijn voet vielen de stralen van het roode licht der lantaarn, die aan een spijker buiten de hut hing en de loodrechte lijn van een flauwe lichtstraal welke mede uit die richting kwam, toonde dat de deur van de hut op een kier stond. „Hier zijn wij waar wij wezen moeten," dacht Gianton. „Het is een typisch moordenaarshol.' Hij bleef een seconde op de brug staan, om te zien wat er nu verder zou gebeuren. Uit' de hut kwam geen geluid tot hem. Nergens was een teeken van leven, behalve het roode signaalvuur, dat hem als het oog van een cycloop tegengluur- de. „Ik zou wel eens willen weten wat hij gaat uitvoeren, dacht Granton, terwijl zijne vingers het pistool, dat in zijn zak stak, omklemde. „Hij heeft hier een afschuwelijke plek uitgekozen, om mij naar de eeuwigheid te helpen. Maar hij mag niet denken dat ik bang voor hem ben." Toen hij tot dit besluit was gekomen liet Granton een luid, „coee" hooren, een geluid, dat hij zoo dikwijls door den wind van de Australische wildernisse had laten voortdragen een „coee", dat allervreemdst klonk tot mid den van deze oude, tot puin vervallende wer ven en dien donkeren waterplas. Daar er geen antwoord op zijn geroep kwam, was hij op het punt de kreet nog eens te herbalen, toen de gele lichtstraal bij het roode schijnsel van de lantaarn zich verwijdde. De deur werd open geworpen en Granton zag het schaduwbeeld van een man tegen een verlichte hut. Een oogenblik bleef hij, zijne vingers nog steeds op het pistool geklemd houdende, staan, en ook de gedaante bij de deur bewoog zich niet. Toen scheen zij opeens een stem te krij gen. „Ben jij het zeide de stem, en Granton wist terstond dat die vraag door Bostock werd gedaan. „Kom dan hier en houd op met dat afschuwelijk geschreeuw. Je bent laat." „Hij heeft precies de stem van zijn vader," dacht Granton, nu elke vermomming was afgelegd en hij zich vertoonde zooals hij eigen lijk was. Zonder een woord te spreken, trad hij over de vermolmde, zich tot een soort van steiger verwijdende brug, naar de hut toe. Toen Gran ton dien steiger bereikte, verdween de schaduw van hare plaats bij de voordeur en ging naar binnen. Granton volgde haar en stapte mede m de hut. Was de hut somber en vuil, van buiten, zij was nog veel afschuwelijker van binnen. Ver- Nederland en Belgie. Bij de behandeling van de begrooting voor buitenlandsche zaken in den Belgischen Senaat heeft de socialistische senator Coppieter naar de Telegraaf uit Brujsel verneemt op toe nadering tot Nederland aangedrongen. Door het sluiten van een overeenkomst kan de Schelde- kwestie naar zijn meening worden opgelost. Senator Carnoi, Katholiek uit Brabant, be toogde, dat Nederland er zeer naar verlangt, de kwestie van de Wielingen te regelen. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat zulks het best kan geschieden door middel van arbitrage. Ten slotte sprak het liberale Senaatslid Féron nog over de Nederlandsch-Belgische kwestie. Féron, nationalistisch liberaal, wiens naam vroe ger werd genoemd in verband met de annexionis- tische politiek van het C. d. P.N., begon met een lans te breken voor de nationalisten, die men volgens hem ten onrechte van annexionisme be schuldigt. Van de banken der socialisten werd hierop geroepen Gij moet de annexionisten desavoueeren Féron zeide vervolgens dat de Ncdcrlandsch- Belgische kwestie in haar geheel moet worden opgelost, omdat de tractaten van 1839 België in een gevaarlijke positie hebben gebracht. Spre ker was echter van meening,dat hetNederlandsch Belgische ontwerp-verdrag tot goede resultaten zal kunnen leiden, wanneer Nederland toont, den moeilijken toestand te begrijpen, waarin licht door een walmende olielamp zonder kap vertoonde zij zich in al hare morsiheid en armoedigheid.Wat het krot ook vroeger mocht geweest zijn, er was geen spoor meer over van een netheid die het ooit kon bezeten hebben. Het behangsel dat eens de bouten wanden had bedekt, hing in vuile strepen, als de lompen van het kleed eens bedelaars, neder. Geen zeil of tapijt bedekte den morsigen vloer. Er lag geen kleed op de vermolmde houten tafel er hing geen gordijn voor de gebarsten venster ruiten, door welke de wind binnenstroomde en de courant deed opwaaien, die er over heen was gespijkerd, om de voorbijvarende bootslieden te beletten naar binnen te kijken. Een klein vuurtje smeulde in de roestige oude kachel, die in den hoek van de kamer stond de tafel was bedekt met papieren er was slechts één stoel, die waarop Bland gezeten had, totdat hij Gran ton hoorde aankomen. In een oogwenk had Granton het geheele ver trek,met alles wat er in was, opgenomen en nu stond bij, niet de hand op het pistool in zijn zaak de bewegingen van Bland te bespieden. Bland sloot de deur en zeide, zich tot Gran ton keerende,. ..Je komt laat." „Dat zal waar zijn," antwoorde Granton, koel. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1