21 erverii- U itstoomaru ue rnoemxi JURGENS7 m ZENUW-TABLETTEN A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel, 580 België zich bevindt ten gevolge van de Wielingen kwestie, omdat de Belgische veiligheid daarbij op het spel staat. De verkiezingen. De voorzitter van het centraal stembu reau voor de Verkiezing van de leden van de Tweede Kamer maakt bekend, dat de voor de kiezers toegankelijke zitting, waarin het cen traal stembureau de ingeleverde geldige lijsten van candidaten zal nummeren in de volgorde, door het lot aangewezen, zal worden gehouden op Zaterdag 17 Juni a.s. des n.m. te 2 uur in het lokaal van het gemeentehuis, voorheen voor de vergaderingen van den Raad van 's-Gravenhage bestemd. De Kon. familie in Noorwegen. De Batavier V is Donderdagavond van het Roervickfoldenfjord naar Bobo vertrokken. Het schip wordt op 2 Juli te Rotterdam terugver wacht. De nieuwe Zweedsche gezant. Volgens een bericht uit Stockholm, is de tegenwoordige gezant van Zweden te Bern, Adlercreuts, benoemd tot gezant bij het Ne- derlandsche Hof. Uitvoer van mijnliout. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft tot nadere aankondiging dispensatie verleend van het verbod van uitvoer van mijn- hout, vallende onder het uitvoerverbod van alle hout, ingesteld bij Kon. besluit van 4 Augustus 1916. (Stbl.no. 371). Deze beschikking treedt in werking met ingang van 12 dezer. Een dure gemeente. De steunregeling in de gemeente Emmen, waar nog een 300 werklooze veenarbeiders zijn, heeft tot heden ruim 1.500.000 gekost. Geen kolennood. In verband met de geringe vraag naar steen kool heeft de directie der Oranje Nassaumijn besloten vandaag op haar drie mijnen niet te laten werken. W. G. van der Voort Maarschalk, f Gisterochtend is te Utrecht overleden, 58 jaar oud, de gepens. luit-generaal W.G. van dei- Voort Maarschalk, laatstelijk commandant van de Nieuwe Hollandsche Waterlinie. In Februari 1.1. werd hij gepensionneerd. Dienstwoningen bij de spoorwegen. Naar de ,,Avp." verneemt, zijn de huren van alle dienstwoningen of van woningen die het eigendom der Staatsspoorweg Maatschappij zijn, belangrijk verhoogd, wat een niet onaanzienlijke vermeerdering van inkomsten beteekent. Tot nog toe waren, over het geheel genomen, de huurprijzen laag. Opheffing. Het Passagekantoor bij het Departement van Koloniën zal met ingang van 1 October worden opgeheven. De met verlof hier te lan de aanwezige burgerlijke en militaire lands- reizigers, die na genoemden datum moesten vertrekken zullen weder op dezelfde wijze als vroeger, zelf moeten zorg dragen voor het tijdig bespreken van hunne plaatsen bij de Stoom vaartmaatschappijen of hare agenten. Handelsregister. De Minister Van Financiën heeft bepaald, dat bij uitbetaling van betalingsstukken ten behoe ve van firma's, Naamlooze Vennootschappen of Maatschappijen e.d., voortaan geen bewijsstuk ken (statuten, Staatscourant, waarin de statu ten zijn opgenomen, volmachten, enz.) meer aan den uitbetalenden Rijksambtenaar behoeven te worden overgelegd, wanneer de onderteeke naar van zijn bevoegdheid doet blijken door ver toon van een uittreksel uit het Handelsregister. Naar Londen. Als vertegenwoordigers voor de S.D.A.P. gaan de heeren W. H. Vliegen en F. M. Wi- baut 17 dezer naar Londen, om aan een confe rentie der Tweede Internationale deel te nemen. Gcd. Staten van Zuid-Holland. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zul len Maandag 12 Juni in openbare vergadering bijeenkomen. Bezuiniging. Naar wij vernemen, bestaat er bij den Dienst der Posterijen en Telegrafie zeer groot bezwaar om den autodienst voor genoemd bedrijf voor zoover het Rotterdam en Amsterdam betreft in handen van het Staatsbedrijf der Artillerie- inrichtingen te laten (Voor Den Haag wordt hierin door particulieren voorzien). Er bestaan ernstige plannen, om reeds zeer spoedig met de chauffeurs een contract te sluiten, waardoor groote bezuinigingen zouden zijn te krijgen, omdat door dezen maatregel genoemd personeel niet meer onder de arbeids voorwaarden zal vallen, welke voor de rijkswerk lieden zijn vastgesteld. (Resb.) Paspoorten. Het Staatsblad no. 393 bevat een Kon. besluit van 26 Mei jl. houdende voorschriften omtrent het verlengen van paspoorten en omtrent het tijdstip van inwerkingtreding van de wet van 6 Februari jl. (Stbl. no. 53). Daarbij is bepaald Paspoorten worden verlengd hetzij door den burgemeester der woonplaats in Nederland van den betrokkene, hetzij door den commissaris in de provincie, waarin de woonplaats van den petr°kkene is gelegen, hetzij, indien deze geen woonplaats in Nederland heeft, door het depar tement van buitenlandsche zaken,tegen betaling der deswege verschuldigde legesgelden. De invordering der legesgelden geschiedt door opplak!ing in het paspoort van een zegel, dat daarna onbruikbaar wordt gemaakt door een stempel-afdruk, inhoudende het formulier der 'verlenging. De hierbedoelde zegels zijn tegen betaling van 5.50 voor de autoriteiten,bedoeld in art. 1, verkrijgbaar ten kantore van de ontvangers der accijnzen in de hoofdplaatsen der provincies. De wet van 6 Februari jl. (Stbl. no. 53) en dit besluit treden in werking met ingang van 15 dezer. Het Staatsblad no. 312 bevat de wet van 19 Mei jl. houdende wijziging van de wet van 6 Februari jl. (Stbl. no. 53.) Fabriek en Kantoor Telef. No. 15. A. BARIS. Manuf. Broersvest 17. Telef. 849. Gratis AFHALEN en BEZORGEN. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. De eerstvolgende vergadering van den Raad der Gemeente zal plaats hebben op a.s. Vrijdag 16 Juni 1922. des namiddags te 2 ure. „Inter Nos." De Mannenzangvereeniging „Inter Nos" al hier, directeur de heer W. F. Kools heeft ter ge legenheid van haar 12^2 jarig bestaan, in de maanden October—November een nationale zangwedstrijd voor solo's gemengde en dubbel- kwartetten, dameskoren en kleine koren uitge schreven. Dat de belangstelling voor dit concours enorm is, blijkt wel uit het feit, dat reeds nu zich 60 deelnemers hebben opgegeven. ITet eere-voorzitterschap is door den heer burgemeester aanvaard. Onze stad kan dus dezen herfst weer interes sante, mooie dagen verwachten. De Kamerverkiezingen. Nu de datum der Tweede Kamerverkiezing meer en meer nadert, zullen verschillende voor aanstaande sprekers der rechtsche partijeninonze stad het woord tot de kiezers komen voeren. Naar wij vernemen zal a.s. Dinsdag voor de Roomsch-Kath. kiezers als spreker optreden Mr. Bomans terwijl op een nog nader te bepalen datum de heeren Colijn en Mr. de Wilde en mej. Kuyper voor de afd. der A.R. partij alhier een spreekbeurt zullen komen vervullen. Ook zal hier binnenkort mr. Dr. J. van Best een rede houden. Kamer van Koophandel en Fabrieken, voor de Beneden-Maas. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat ten Bureele der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas te Vlaardingen Handelsgebouw, Kantor No. 1 ter inzage ligt Een exemplaar van „The Journal of Commerce and Commercial Bulleton" van 12 en 13 April j.l. waarin is afgedrukt de officieele tekst van het nieuwe tariefontwerp, zooals het bij den Senaat der Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika is ingediend, alsmede een vergelijking van het nieuwe tariefontwerp met de thans bestaande tariefwet. Nieuwe zaak. Hedenavond opent de heer C. v. Hulst zijn tweede zaak in Parfumerieën, toiletartikelen en byouterieën aan de Broersvest 27 alhier. De eigenaar heeft geen moeite ontzien om zijn etalage en winkelopstelling zoo smaakvol en keurig mogelijk te maken. De aardige verrassing die vandaag alle koopers wordt aangeboden zal vele klanten doen toeloo- pen en de qualiteit van zijn artikelen (o.a. zijn speciale haarverf) zal hem ongetwijfeld die klan ten doen behouden, die weer op hun beurt ook andere zullen opwekken hun inkoopen hij den heer v. Hulst tedoen. Gistermiddag is door de poli- tie aangehouden T. de R. die van vier vonnissen de straf nog moet ondergaan. De aangehoudene is overgebracht naar den Off. van Justitie te Rotterdam. UIT ROTTERDAM. Aan het Stadstimmerhuis te Rotterdamwerd gister aanbesteed het verdichten van grondwer ken ten behoeve van de verzwaring van Schie- lands Hoogen Zeedijk. Laagste inschrijver A. van Boven en A. Timmermans te Delft en Dordrecht voor 54.940.met Rotterdamsche werklieden en 53.940.met vrije keuze. Prinses T h e a te r Schiedamseheweg 19. Ondanks de warmte en de groote toeloop van publiek was er in het theater door de uitstekende ventilatie een aangename temperatuur, dit ge voegd bij het afwisselende programma bezorgt ieder een aangename uitspanning. De film-vertooning Sappho is alleen reeds een bezoek waard maar behalve dit, is er nog het optreden te bewonderen van Beldon Marsch die ongeloofelijke staaltjes van zijn kracht laat zien, die kan nu werkelijk ijzer met handen breken. Dan krijgt men weer eenige liederen van Harry Hart te hooren die in zijn uitgebreid repertoir voor „elk wat wils" heeft, terwijl de Jordaan vertolkster Adr. Solser er voor zorgt dat men eens hartelijk kan lachen om de natuurgetrouwe weergave van haar Amsterdamsche typen. iiuiiiigiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiililiiill PLANTENBOTER VOEDZAAM MEERLUK VQ0RQEEL1G f cd .dp gejaagdheid, slapeloosheid,^ examenvrees, prikkelbaarheid en overspanning. Gebruik MUMHARDT3 Zij geven U rust en kalmte en een verkwikkenden slaap Prijs, pep koken 'Set. by Apoih.en drogbiern Een echte koker ZENUW TABLETTEN isaH^\ voorzien van den mam A.MIJNHARDT. J '■mei deze handteekenmej: Gemengd Nieuws. Geknipt. Te Deventer is eergisteren ge vankelijk binnen gebracht de stukadoor A. B., uit Warnsveld, die vermoedelijk de dader is van de onlangs te Deventer en in Twente ge pleegde inbraken en diefstallen. Hij heeft reeds bekend in het Café Rattink te Deventer te heb ben ingebroken. Te water. Gisteren is door het schrikken van de paarden een ledige lijkkoets in het Zuider- Buitenspaarne te Haarlem geraakt. De koetsier de bejaarde Van Hesteren, werd bewusteloos uit het water gehaald en is in het ziekenhuis overleden. De beide paarden Verdronken. Branden. Donderdagmiddag is te Lin- schoten de boerderij van den landbouwer Door nebal door onbekende oorzaak geheel in vlammen opgegaan. Een belendende schuur en 2 hooi bergen werden mede een prooi der vlammen. Eergistermiddag is brand ontstaan in het café van J. Zwiers, te Dalen. Huis en inboedel gingen geheel verloren. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Bij den brand werd de heer W, C. door een vallenden schoorsteen getroffen en bewuste loos weggedragen. Te Veghel is totaal afgebrand het woon huis en smederij van van Os. Van den huisin boedel alleen kon een weinig geborgen worden. Alles was verzekerd. Te Baarle-Nassau is het huis, bewoond door de gezinnen J. B. G. en C. G., geheel afge brand. Een stal is behouden. Verzekering dekt de schade. In 't Buurscherveen bij Haaksbergen is thans opnieuw een hevige veenbrand uitgebro ken, welke een groote oppervlakte beslaat en zich ernstig laat aanzien.Reedszijn groote massa's turf verbrand. Ongelukken. Te Nieuw Weerdinga is het 8-jarig dochtertje van H. Delfsma bij het bloemp jes plukken in het kanaal geraakt en verdronken. Te Zwarteveld, onder Barneveld, is de 14- jarige B. bij het zwemmen verdronken. Donderdagmiddag is te Linschoten liet 5- jarig zoontje van den heer K. te water geraakt en verdronken. Te Wijc.kel is de 9-jarige J.K., de op een auto wilde springen, tegen een hoorn geslingerd en gedood. Een slechte dag. G., van het Thom- sonplein Den Haag, heeft bij de politie aangifte gedaan van verduistering van 8000 door zekeren R., zonder vaste woonplaats. Jammer. Langs den provincialen weg van Putte naar Hoogerheide staan prachtige zware beuken, die alle door de droogte dreigen tester ven. Men zal er reeds 90 moeten vellen. Onmenschelijk. De gemeente-politie te Leerdam heeft Woensdag voor den rechter-com- missaris te Tiel een vrouw gebracht, verdacht in Februari van dit jaar haar kindje van negen maanden te hebben vermoord. Voor den rechter commissaris bekende zij dat zij zoolang op 't kindje, dat ziek was, was gaan liggen tot het dood was. De moord was gepleegd, om in het bezit der verzekeringsuitkeering te komen. Door een burentwist is deze afgrijselijke daad aan het licht gekomen. A a n v a r i n g. Het gisterenmiddag van Duin kerken Le Maassluis binnengekomen Nederland- sche stoomschip Florapark blijkt 's ochtends tij dens mist in aanvaring geweest te zijn met het Belgische visschersvaartuig Heyst 63, dat is gezonken. De bemanning bestaande uit vier personen is door de Florapark gered. Een man van hen is op reis naar den Waterweg overleden. Moord. Een koelie-aanslag met doodelijken afloop is gepleegd op den heer Blom, assistent der onderneming Bah Ahram Sumatra's Oost kust) van het Nederlandsch-Indisch Land Syn dicaat. (Het Haagsche Aneta-kantoor verneemt, dat de hoofdadministratie aldaar de directie in Nederland telegrafisch van dit tragisch onge val op de hoogte heeft gesteld, onder mededee- ling, dat den heer Blom geen schuld in deze ge troffen heeft.) Ontploffing. Naar uit Boedapest aan de „Neue Freie Presse" wordt gemeld, heeft gistermorgen half elf een geweldige ontploffing plaats gehad op de eerste verdieping van het gebouw der hoofdkas van de postspaarbank te Boedapest. Het gebouw was vol met menschen, die er hun inlagen kwamen brengen. Dezen wer den door een hevige paniek aangegrepen en al len vlogen, hun geld en papieren in den steek latend, naar de uitgangen. De politie zette on middellijk het gebouw af en liet de menschen slechts na legitimeering uit het gebouw. Het onmiddellijk ingestelde onderzoek bracht aan het licht, dat drie bommen waren geplaatst onder een club-fauteuil, waarvan er twee ont ploft waren. Er zijn geen menschenlevens te betreuren. Eén vrouw werd aan den voet zwaar verwond, terwijl een man en een andere vrouw lichtere verwondingen opliepen. Blijkbaar heeft men te doen met een aanslag van een roovers- bende, die zich meester wilde maken van het door de politieke partijen aldaar gedeponeerde geld, alsmede van de gelden der postspaarbank. De kassiers der postspaarbank sloten op hel oogenblik der explosie hun afdeelingen, z'oodat van het geld der postspaarbank niets is verlo ren. Daarentegen hebben verscheidene partijen er haar geld bij ingeschoten. Weer verbinding. 31 Juli 1914 was liet voor den laatsten keer, dat de Hollandsche treinen tot het hoofdstation te Aken reden. Ge durende den oorlog bestond geen rechtstreek- sche verbinding tusschen Aken en Nederland. Deze week reed weer de eerste Hollandsche trein het hoofdstation Aken binnen. Hij werd met, hoera's begroet. Strandtragedie. Woensdagavond zijn te Brighton twee jongens een van 13 en een van 12 jaar, op jammerlijke wijze verdronken voor de ontzette oogen van het publiek op strand en boulevard. Een troepje van vijl' jongens was aan een balspel bezig in het water nabij de Palace Pier, toen zij te dicht kwamen bij de pijlers van de pier, waaronder groote kuilen in het zand zijn. Voor ze recht wisten, wat hun overkwam, zon ken ze alle vijf in de diepte weg. Van alle kanten werd hulp geboden, tal van personen sprongen gekleed te water en doken naar de jongens, maar meer dan drie der slacht offers kon men niet redden. Een dezer drie, een 16-jarige knaap, had nog moedige pogingen aan gewend om zijn kameraadjes te redden hij werd bewusteloos opgehaald, doch kon bijgebracht worden. De beide lijken werden een paar uur later gevonden. Zijn de zenuwen eens erg overstuur Beperk dan die ziekte tot korten duur. Gaven vele middelen U geen vertrouwen FRECO's ZENUWTARLETTEN zullenU nooit 6072 10 berouwen. p. koker 60 cenl bij Drog. en Apoth. Verkrijgbaar bü P.J.VAfJ 0GB SM AN, Drogisterijen, Hoogstraat 115, Schiedam en Vlaardingen, Telegrammen, ZWARE RRAND. BRUSSEL. 10 Juni (draadloos). Een hevige brand brak gisteren uit in de Middelb. School te Soignier. De brand nam onmiddellijk groote afmetingen aan en bedreigde aanvankelijk een groot deel der stad, doch werd na eenigen tijd bedwongen. De schade welke aanzienlijk is, kan nog niet geschat worden persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. NOORWEGEN. CHRISTIANIA, 10 Juni (draadloos) De min. v. Financiën heeft besloten een binnenl. Staatsleening van 200 mill, kronen op te nemen tegen 5 proc. deze leening zal waarschijnlijk door een bankconsortium worden overgenomen. R. A. J. WITT KA MP F, MOUTWIJNJENEVER „Absoluut spiritusvrij Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij 429e Staatsloterij. Trekking van Zaterdag, 10 Juni. Hooge prijzen. Prijs van/ 1000 premie 30000 125 premie 3000 9821 p*a

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2