siAP»°?»uaD 1 Ververi|-U itstoomerIj De Phoenix j I A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 (.n Gewestelijk Nieuws. f gejaagdheid, examen r vrees, prikkelbaarheid 1 en overspanning. Gebruik MIJNHARDT'S ZEMUW-TABLETTEN .^erruwachli^heid Een echfc koken ZENUW- TABLETTEN is altijd voorzien van den naam A. MIJN HARDT. >meé (kite handfeekenmg: A. BARIS, Man ut'. Broersvest 17. Telef. 849. Verkrijgbaar bij P J. VAN DER SM AN, Drogisterijen, 4 Juli den vooravond van den verkiezingsdag Citroenjenever Gemengd Nieuws. Met een gevoel van innige dankbaarheid zal ongetwijfeld in den lande worden kennis genomen van het besluit dat de leiding der N. K. P. ten slotte heeft genomen een gevoel van dankbaarheid jegens Dengenen, die het lot van volken en werelden in Zijn hand draagt, maar ook het kleine menschenhart weet te neigen naar Zijn voorzienig bestel. Het is thans niet de tijd om na te pleiten 't best wordt nu het gebeurde met den tra- ditioneelen mantel der liefde bedekt. Het is misschien te sterk gezegd, dat met dit terugtreden de eenheid der Katholieke Staatspartij hersteld is - het zal een zorg zijn der naaste toekomst, de tegen elkaar op stuwende stroomingen weer in de ééne bed ding te leiden doch in elk geval mag toch met vreugde worden geconstateerd, dat aan de stembus van 5 Juli de Katholieke partij weer als een aaneengesloten phalanx zal optrek ken en hare leden, alle meeningsverschil ten spijt, in het vuur gaan voor één gemeenschap pelijk ideaal het behoud van den invloed der christelijke beginselen op de richting van ons Staatsbestuur. De „Residentiebode" zegt o.m. Eind goed, al goed. Het zou geen pas geven, nu verdere critiek te leveren. Nu eendrachtig te zamen geijverd voor de ééne R.K. Staatspartij We zeiden hierboven, dat deN.K.P.,,thans geen propaganda meer" zal voeren. Hieruit volgt niet, dat ze voor goed verdwenen is. In tegendeel, begrijpen we de situatie goed, dan blijft ze bestaan, in afwachting van wat straks de reorganisatie der Partij zal opleveren. We gelooven, dat, nu de N.K.P. zich royaal terugtrekt, de Katholieke Staatspartij van haar kant wijs zal doen, als ze ook even royaal samen- spreking toezegt om straks na de verkiezingen tot den bestmogelijken organisatievorm te komen Dat zal de gemoederen voor goed tot rust brengen en ook de opkomstbij de verkiezingen bevorderen Min. de Graaff. Naar Oud-minister Ant. van Gijn in een inter view verklaarde, zal minister de Graaff, ook al blijft de politieke samenstelling der Tweede Kamer dezelfde, zich niet meer voor de porte feuille Koloniën beschikbaar stellen. De heer van Gijn wist dit niet van den minister zelf, maar van diens vrouw. R.K. Kiesvereeniging. Voor een stampvolle Volksbondzaal tot in den nok gevuld, hield gisteravond Mr. Bomans een schitterende verkiezingsrede. Half negen opent de heer Mouwens als voorzitter der kiesvereeniging de vergadering met den Christeüjken groet. Hij verwelkomt de aanwezigen en spreekt zijn blijdschap uit over de reusachtige be langstelling. Eerst was hij daarover wat pes simistisch geweest, daar er, al is het slechts 3 weken voor de verkiezingen, nog maar heel wei nig geestdriit is. Zou 't wezen, vraagt hij zich af, omdat Mr. Bomans spreekt, neen, dat er nu zoo'n groote opkomst is, kunnen wij danken aan Schiedams geestelijkheid, die Zondag op den kansel, de geloovigen tot bezoek aanmaande daarna geeft de Voorzitter het woord aan Mr. Bomans. Ik vraag uw clementie aldus spr. voor mijne stem, die, doordat ik tegenwoordig avond aan avond spreek, zeer verzwakt is. Wij moeten allen ons best doen om straks tweemaal zooveel stemmen te verwerven als in 1918, ik sta daartegen niet pessimistisch on danks de sombere voorspellingen van onze tegen standers, die vergissen zich echter wel eens meer. Ik heb niet veel tijd, waarover kan ik dus het beste spreken Ik zou willen dat u allen dezen avond meer beschouwde als een opwek king- Mijn rede zal ik in tweeën verdeelen, ten eerste de practische leuzen onzer tegenstan ders,ten tweede onze geestelijke belangen en wat het Ministerie Ruys de Beerenbrouck deed. Spreker beschouwt als de voornaamste tegen standers, de Vrijheidsbond en de S.D.A.P. De Vrijheidsbond, dat zijn de oude Liberalen, schrikkelijk oud, te oud voor dezen tijd,ons daar over druk maken is slechts tijdverlies, hoe men er in geslaagd is die in elkaar te krammen,vat ik niet. De Economische Bond is nu óók bij dit ge zelschap geplakt; spreker verhaalt nu geestig wat hem in 1918 overkwam toen hem een pro paganda geschrift in de hand werd gedrukt, waar in koperdiepdruk vier prachtige mannen koppen waren afgebeeld, zijnde de 4 candidaten der Ec. Bond. Was dit, vroeg de spreker om de dames te vangen juist toen hij daarover dacht riep een sinaasappeljoodje „de laatste mooie" (algemeen gelach). Maar de S.D.A.P. is een geduchter tegen stander, met die rooie rakkers moet je oppassen, hoewel zij eerst het materialisme predikten, nu tegenwoordig alles neigt naar God, draait de goocheme Troelstra als de weerga bij. De S.D.A.P. komt met twee leuzen ,ten eerste, tegen het militarisme,ten tweede met de vraag naar socialisatie,die twee leuzen zal spr. eens van naderbij bezien. Dan ontzenuwt spr. kort, krachtig en klaar al de beschuldigingen over het zoogenaamd militairis ne van ons Kabinet,niet de katholieken zijn onder het juk der Christelijken doorgegaan, juist andersom, zooals ook Idenburg zeide, want deAnti-revolutionairen wilden eencontingent van 35.000 man en dit bedraagt thans 19.500 man. Dan somt spr. op de verschillende ver beteringen die de Nieuwe Legerwet bracht, maar zegt hij de S.D.A.P. roept ondanks dit alles,on zin,geen man en geen cent,en onder de vitriool douche van zijn bijtende spot stelt de redenaar die leus aan de kaak. Ook Troelstra zegt spr. riep 4 jaar achter een „geen man en geen cent", iliaar laatst toen de N.K.P. optrad, dacht hij „je kunt 't nooit weten", verbeeld je ik Minister, en in een speechje in den Haag, draaide Troelstra bij, voel je hem vraagt spr. Vervolgens belicht de redenaar het militarisme der socialisten in naburige landen, Roemenië, België, Duitschland en Zweden en toont duide lijk aan hoe gun tig Nederland mot zijn nieuwe Legerwet daarbij afsteekt. Nu komt de socialisatie leuze aan de beurt,* het krachtigste wapen daartegen is, zegt spr., de vraag aan de voorstanders, wat is socialisatie, want zij weten het zelf niet,en met talent verhaalt Mr. Bomans eenige voorbeelden, spattend van vernuft, die duidelijk de onzinnig heid van die leuze aantoonen. Maar plotseling laat spr. zijn humor varen want hij gaat ons de uitwerking van de socialisatie in Rusland toonen. Rusland met zijn Wolga-bocht, eens de graan schuur van Europa, lijdt honger, 25.000.000 menschen moeten daar van den honger sterven, en met schroeiende woorden brandmerkt spr. het stelsel dat zulk een ramp veroorzaakte. Gru welijke bijzonderheden vertelt spr. his torische feiten, door de Bolsjewisten erkend en ook door denRussische schrijverMerinkowski on langs bevestigd. Spr. citeert Vondels vers Daar waar de eene wolf de andere opeet Daar is de winter feldaar is de winter wreed. Maar in Rusland verslinden den mensche zelfs elkander. Dat zijn de gevolgen der aangeprezen socialisa tie, want waar de eigendom aangetast wordt, de prikkel van privaat bezit ontbreekt, daar volgt noodzakelijk de nationale algemeene ver arming. Spr. constateert met leedwezen dat hem de tijd ontbreekt, om het historisch materialisme te bespreken, hij zgl dftirom het eerste gedeelte zijner rede eindigen met een overgang, en na tegenover de algemeene verwarring waar de candidatenlijsten het beste bewijs voor zijn, de katholieke eenheid te hebben gesteld, wekt de redenaar in een verrukkelijke peroratie de aan wezigen op, om met hun stem de Christelijke regeering te steunen en daardoor manmoedig met Petrus, den Prins der Apostelen voor den Christus te getuigen (applaus). Na een kleine pauze begint Mr. Bomans aan het tweede gedeelte van zijn rede. Wanneer wij de verwildering rondom ons zien zoo gaat spr. voort staan wij verbluft, met ^én woord de wereld is gedompeld in God vergetenheid. De Wetenschap in haar ijdele hoogmoed beweerde vroeger, er is geen God, hoewel die bewering geheel tegen de natuur van den mensch ingaat, want dit is 't merkwaardige in den mensch, dat naast den hang naar bezit (het beslag willen leggen op de vruchten van zijn arbeid) eveneens een hang naar God wordt waargenomen Waar men zich ook wendt in de wereld overal vindt men sporen van Godsdienst en Godsver- eering, in Chineesche tempels of bij de Egypte- naren onder de Inca's van Mexico of tusschen de Boschnegers in Afrika, een ieder hoe dan ook brengt hulde aan God. Maar de wetenschap had God niet noodig dat deed de hoogmoed, en de meeste hoogmoed vond men in de wijsbe geerte van wijlen prof. Bolland. Die man kwam tot zijn gehoor met de woor den Gij begrijpt mij toch niet, want als anderen mij begrepen, was ik een domoor. En zoo gaat het ook elders, de wetenschap of wat er voor doorgaat; scheldt op alles wat katholiek is. En diezelfde menschen, die lachen om de gemeenschap der heiligen, zitten bij de druilerige schijn van een rood lampje, pink aan pink, te wachten op een geefttuob De wetenschap lacht om de Profeten, de ge weldige visionnairs van het Oude Verbond, maar alleen in Londen zijn volgens „de Times" 12000 waarzegsters die daar rijk haar brood verdienen. Wij die het geloof onzer vaderen behouden hebben, kunnen eerder lachen om 't bijgeloof der ongeloovigen en met actueele voorbeelden bewijst spr. dit. En terwijl overal om ons heen de gronden wegzinken voelen wij ons nog veilig, ook in tijdelijk opzicht met onze Christelijke regeering. Daarom moeten wij er veel voor over hebben die regeering te behouden, vooral haar tegen woordig beschermen tegen de aanvallen van onze tegenstanders, en ook helaas van enkele Room- schen. Indien ik Aalberse verdedigen wilde zou ik er uren aan kunnen besteden, maar ik wil slechts wijzen naar het „moment supraime" naar het laatste oordeel. Daar zie ik hen staan, die de eenheid willen verbreken, wanneer hun gevraagd wordt, wat hebt gij gedaan Herinneren zij zich dan niet de waarschuwing van Christus, dat 't voor een rijke zoo moeilijk is het rijk der hemelen binnen te gaan. Wat zullen zij dan zeggen daar Maar ik zie mijzelf daar ook staan en hoe heer lijk zal ik mij dan gevoelen omdat|ik Aalberse, den katholiekenAalberseverdedigdheb(applaus). Dit Ministerie, vervolgt de spreker, heeft ook de eerlijkheid betracht, jarenlang zijn wij achter- uitgesteld, nu heeft zij het ons echter mogelijk gemaakt om uittegroeien tot het volle burger schap, zoodat wij het laatst mochten beleven, dat een Mr. Paul Reymer tot burgemeester werd benoemd van Hilversum ons nageslacht zal bewonderen wat wij in deze tijden, vooral bij den greep van Troelstra naar de macht in 1918 tot stand hebben gebracht. Onze arbeidswetgeving getuigt van hooge cultuur, de ambtenaren hebben wij met een goed Zij 3even. U rust en kalmte, een verkwikkenden slaap en geneden. U van Fabriek en Kantoor Telef. No. 15. Gratis AFHALEN en BEZORGEN. FRECO's ZENWjAOOFDPIJN POEDERS Zijn een uitkomst voor vele moeders Met soms zeer lastige kind'ren Die haar den ganschen dag hindren. p. p. 8 cent, doos a 25 st. f 1.70 bij I)rog. en Apoth. Hoogstraat 115, Schiedam en Vlaardingen. salaris een menschwaardig bestaan gegeven. De. Schoolwet is de eindvictorie geworden van den nieuwen tachtigjarigen strijd. Minister van IJsselstein ruimde het bonnen stelsel en 12000 overtollige ambtenaren op. Van de Middenstanders ondervinden wij tegenwoordig veel oppositie, laten zij toch be denken, dat het Christelijk Ministerie allen ge holpen heeft, hun niet 't minste. De Paus is erkend als geestelijk souverein, een anti-revolutiewet is er gekomen ondanks de groote obstructie. Ook spr. wil erkennen dat hij vooral wat 't militaire vraagstuk betreft offers heeft moeten brengen, maar hij spoort ieder aan, daar niét voor terug te schrikken, terwille van de Roomsche eenheid (applaus). Graag vervolgt de redenaar zou ik u meer zéggen, maar hoe moet ik in de weinige minuten die mij nog overblijven u heffen tot het peil waar ik u gaarne zag. Vertrapt toch het geel-witte koren niet om een paar blauwe koren bloemen of roode papavers. Bedenkt wat de groote Engelsche niet-ka- tholielce schrijver Chesterton zegt Alles wat in het Verleden ligt is niet slechts, noch het geloof,noch de offers van onze voor vaderen. Overlevering en democratie is niet te scheiden. Levenden moeten wij hebben om te vergaderen, doch het was soms te wenschen, dat de dooden konden getuigen met hun grafsteenen, waarop het kruis prijkt. Beschouw het leven als kleuren op een palet, om een wereld te schilderen naar Gods wil En nadat spr. nog vooral eens gewezen heeft op ons aller einddoel en de plicht om den vol komen mensch boven den gedeeltelijken te ver kiezen, eindigt bij wederom in een geestdriftige peroratie, over de heerlijkheid van Christus' Kerk en Zijn Plaatsvervanger hier op aarde, zijn Verrukkelijke, met ongewoon talent voorgedragen rede. Met hartelijke woorden van den voorzitter werd Mr. Bomans dank gebracht, die, om den laatsten trein nog te halen, onmiddellijk hierop onder een daverend applaus, de zaal verliet. De voorzitter verzocht vervolgens allen, nog eenige oogenblikken te blijven. Hij deelde mede, dat het bestuur van de kiesvereeniging gaarne bereid was, allen de noodige inlichtingen voor de a.s. verkiezingen te geven en daartoe de gelegen heid gaf, op Zondag a.s. (van 12 uur n.m.) en verder vanaf 25 Juni tot 5 Juli in 't gebouw van den R.K. Volksbond (Zon- en feestdagen \an 12 uur en werkdagen van 89 uur n.m.) Hierop gaf ook de heer Post, algem. voorzitter der propaganda, nog eenige nuttige en duidelijke wenken over de gewijzigde kieswet, die het thans mogelijk maakt,dat ieder aan zijn kiesplicht kan voldoen in de plaats zijner eigen vrije keuze. Aangifte hiervan moet echter uiterlijk vóór 21 Juni a. s. op 't bevolkings- of \erkiezingsbureau geschieden. Nadere inlichtingen hierover kan men ook a.s. Zondag van het bestuur der Kies vereeniging nog verkrijgen. Hiermee was voor gisteravond alles afgehan deld en sloot de voorzitter met den christelijken groet de vergadering. komt Mr. Dr. Jan van Best spreken. Dat belooft ongetwijfeld ook een schitterend succes te worden Aan de Techn. hoogeschool te Delft slaagde voor het propadeutisch examen voor scheikundig ingenieur de heer H. R. A. M. Nolet, alhier. UIT ROTTERDAM. Aan boord van het tjalkschip Hargje van Papendrecht schipper J. Borsje, liggende in de Nieuwe haven alhier is beslag gelegd op 1900 hectoliter aardappelen. Deze aardappelen welke sterk broeien zijn den 2den dezer in de Maas haven geladen uit het stoomschip Ubbergen en werden uit Friesland aangevoerd. Een keurmees ter van den keuringsdienst voor voedingsmidde len die een onderzoek instelde kwam tot de slotsom dat het grootste ged" lt van de aard appelen verbroeid en ongeschikt is zoowel voor menschelijk als voor dierlijk voedsel. Het tjalk schip wordt versleept naar de gemeentelijke vuilverbranding bij de Maashaven, waar de lading nader onderzocht zal worden. Gisteravond hebben de Algemeene en R.K. Bouwvakpatroons-organisaties te Rotterdam een vergadering gehouden. Besloten is, dat de pa troons niet verplicht zijn de individueele con tracten te laten teekenen. UIT DELFT. Gistermiddag omstreeks half één brak te Delft een zware uitslaande brand uit in het papierpakhuis van de tinna Wed. T. Helbe.s, in de Oude Kerkstraat waarin een groote hoe veelheid lucifers was opgeslagen. De brandweer wist het vuur tot het pakhuis te beperken maar het is geheel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Tusschen het bestuur dezer gemeente en de firma A. Klönne te Dortmund, welke firma ver schillende vernieuwingswerken aan de gasfa briek alhier uitvoerde, is reeds sedert September 1918 een geschil aanhangig over hetvrijgevenvan een borgtocht groot 250.000 en één der door genoemde firma geëischte extra betaling van tenminste 200.000. Daar ook Mr. von Baum- hauer, adviseur van de Ned. K.v.K. voor Duitsch land, optredend voor de firma Klonne en Mr. J. Plantenga, jur. raadsman der gemeente Delft, niet tot overeenstemming zou kunnen komen stel len B.enW. den Raad voor om de firma Klönne te Dortmund te dagvaarden voor den bevoegden rechter te 's-Gravenhage en deze te verzoeken de punten van geschil vast te stellen te beslissen dat arbiters uitspraak zullen moeten doen naar de regelen d^s rechts te benoemen 3 arbiters ten einde de geschillen te berechten. In verband met hoog accijnsbedrag in kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. Deze eigenschappen bezit in hooge mate de heerlijke der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij De moord te Hamburg. Te Berlijn is een 24-jarige kantoorbediende uit Maagden burg gearresteerd wegens oplichterij. Op den gearreteerde, Markl genaamd, werd een groot aantal blanco wissels gevonden, welke hij tijdens zijn transport naar Maagdenburg uit den trein wilde werpen, zoo wordt aan de Tel. gemeld. In het verhoor, dat men heeft afgenomen, verklaar de hij dat deze wissels afkomstig waren van den op 23 Febrari j.l. te Bergedorf nabij Hamburg vermoorden Nederlander Pieper. Voorts ver klaarde gij, dat hij door een te Altona woonachtig schoolvriend, Klos en een niet nader bekend per soon, Möller, tot medewerking aan den moord zou zijn aangespoord. Daarna werd de vermoorde beroofd. Hij heeft die daad echter niet alleen volbracht, doch alle drie hebben zij zich naar Bergedorff begeven en daar Pieper opgewacht. Klos heeft toen de doodelijke verwondingen toe gebracht. Hij zelf zou zich niet aan Pieper hebben vergrepen. Wel heeft hij mede geholpen, het lijk van den vermoorde naar een andere plaats te vervoeren. Daarna hebben zij alle drie den ver- slagene beroofd. Zijn aandeel bestond in het horloge van Pieper, dat in middels reeds verkocht heeft. Möller kreeg als aandeel voor den moord 17.000 gulden uit de portefeuille van den ver moorde. Wat Klos heeft gekregen kon Markl niet opgeven. Op grond van dit getuigenis heeft de politie te LIamburg onmiddclijk haar nasporingen naar den hoofdschuldige weder opgenomen. Brand in het Haagse he Tele foonkantoor. Gisteravond tusschen half elf en elf uur is brand uitgebroken in het hoofd gebouw van den gemeentelijken telefoondienst

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2