A. BOSCH, Boterstraai 83, Tei. 580 aan de Marnixstraat te 's-Gravenhage. Om trent de oorzaak tast men nog in het duister. Het is echter zeker, dat hij is aangekomen in een kast, dienende tot bergplaats van schoon maakartikelen, op een zolder boven den linker vleugel van het gebouw. Deze zolder stond ove rigens leeg. De eerste oogenblikken liet de brand zich ernstig aanzien, daar het dak van het ge bouw op enkele plaatsen vrij spoedig doorge brand was, waarop de vlammen er boven uit sloegen. Het vuur greep snel om zich heen, zoo dat, toen de brandweer ter plaatse verscheen, reeds een gedeelte van de kap in vlam stond. Dank zij haar krachtige optreden, kon het vuur echter in korten tijd bedwongen worden en bleef de brand tot deze zolderruimte beperkt. De onder den door het vuur aangetasten zolder gelegen vertrekken, o.a. de kamer van den directeur en eenige vertrekken voor de administratie, hebben aanmerkelijke waterschade gekregen. In dezelfden vleugel is ook de centrale van de gemeentelijke tijdaanwijzing gelegen. Deze heeft echter geen schade opgeloopen. De telefoonzalen liggen aan den anderen kant van het gebouw. Door de constructie van het gebouw, dat een betonnen geraamte en over een groot gedeelte steenen vloeren heeft, is de waterschade be perkt gebleven. De boerderij van S. Zijlstra te Akkerwoude is bij nacht door onbekende oorzaak geheel afgebrand. Drie koeien, die op stal stonden, kwamen in het vuur om; Van den inbloedel kon niets gered worden. Havenstaking geëindigd. De sta king, die Maandag in de Houthaven te Amster dam onder de bootwerkers is uitgebroken, is gisteren geëindigd. De stakers hebben het werk hervat. Evenwel ontstond een nieuw conflict, doordat nu de ontvangers van het hout in sta king gingen wegens aankondiging van loonsver laging. Deze staking was echter van korten duur, daar tusschen patroons en arbeiders een compro mis tot stand kwam. De arbeiders hebben het werk op de oude voorwaarden hervat. De loons verlaging zal met de organisatiebesturen wor den besproken. Slechts bij één firma duurt de staking voort, daar deze de loonsverlaging in voerde. De houtboot Uda Home wordt niet ge lost. Noorsch bezoek. Het Noorsche pant serschip „Tordenskjold" zal, als opleidingsschip eenigen tijd in Nederland vertoeven Het schip wordt van 6 tot 10 Juli te Amsterdam verwacht en'brengt dan een bezoek aan Rotterdam, waar het van 11 tot 15 Juli zal verblijven. De „Tordenskjold" staat onder comman do van den kapitein ter zee Orlim. De eerste nieuwe. De eerste nieuwe Hollandsche haring is aan de Koningin aange boden door de Visscherij Maatschappij Vlaar- dingen, directeur de heer L. J. v. Gelderen. Zij was aangevoerd door het s.s. Clara Vlaardingen 172, schipper P. Willekes, eigendom van boven genoemde maatschappij. Ongelukken. De 61-jarige J. Kroon uit Baarn is Zondagmiddag te Diemen door een automobiel overreden en 's nachts aan de be komen verwonding in het Binnen-Gasthuis te Amsterdam overleden. De man laat een vrouw en vier kinderen achter. Gisternacht is op het stationsterrein te Valkenburg (L.) de ongehuwde K., uit Valken burg, door een trein overreden en gedood. Maandag is aan de aanlegplaats te Opijnen het 10-jarig dochtertje van A. v. O. in de Waal verdronken Te Geldrop is gistermiddag de 25-jarige ge huwde electricien H. v. d. V. van een paal ge vallen en dood opgenomen. Diefstal. Uit Den Haag, waar zij aange houden werd, is naar Rotterdam gebracht de Duitsche dienstbode K.R., die verdacht wordt van verduistering van 175, welk geld haar toe gezonden is door den Belg V, aan wien zij kennis heeft. Deze Belg wordt ervan verdacht, in de laatste weken ongeveer 1000 gestolen te hebben in een wisselkantoor op de Noordblaak aldaar, waar hij als kantoorbediende werkzaam was. A u t o-o ngeluk te Eindhoven. Door een treurig toeval raakte Maandagnacht zekere V. onder de auto van dr. G., V. liep met 2 ande ren midden over den weg, doch zij weken oor spronkelijk op de gegeven signalen. Plots moet V., echter voor den wagen gesprongen zijn en werd een eind meegesleurd. Dr. G. nam het slachtoffer direct onder behan deling, doch kon slechts enkele ontvellingen aan hoofd en armen constateeren, zoodat V. zijnweg nog huiswaarts kon vervolgen. Hedennacht is V. echter overleden, men vermoedt inwendige kneu zing. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Dr. G. treft echter niet de minste schuld. Een Duitse h schip aangehou den. Uit Queenstown (Ierland) wordt gemeld dat gisternacht de bevolking werd opgeschrikt door twee kanonschoten. Plet bleek, dat die ge lost waren door een Britschen kruiser, die het Duitsche s.s. „Stella Maris" met een lading van Hamburg naar Gork dwong te stoppen. Het schip werd daarna onder bewaring van den kruiser naar een naburige marinewerf gebracht om te worden onderzocht. Meii vermoedde blijkbaar dat er wapens en munitie aan boord waren verbor gen. Onrustig Weenen. De toestand te Weenen, ontstaan tengevolge van de financieele crisis en in verband hiermede de kwestie van de aansluiting bij Duitschland houdt de geheele Duitsche pers bezig, De berichten uit Weenen zijn zonder onder scheid onrustbarend Zoo seint de correspon dent van het „Acht Uhr Abendblatt" Als ge volg van den ongekenden val van de kroon in de laatste dagen, is te. Weenen een soort verkoopersstaking begonnen. Talrijke zaken in de binnenstad en ook in eenige buitenwij ken hebben haar winkels gesloten, om niet in de noodzakelijkheid te komen, haar waren tegen waardelooze papieren kronen te moeten afgeven. Voor talrijke zaken in de levensmidde len- en de textielbranche vormen zich lange rijen van kooplustigen, die zich haasten, hun behoefte aan verbruiksartikelen te dekken. De door de kooplieden verlangde prijzen zijn fantastisch hoog en geheel willekeurig, daar de Weensche zakenwereld elk besef van een verstan dige vaststelling der prijzen verloren heeft. In de binnenstad is de politie versterkt, of schoon nog geen berichten omtrent onlusten zijn ingekomen. Wel doen verschillende geruch ten in de stad de ronde en is de stemming buiten gewoon opgewonden. („Msb.") Vulkaanuitbarsting verwacht. De resident van Pasoeroean (O.I. Vestigde de aandacht van den vulkanologischen bewakings dienst op het opvallend verschijnsel dat het wild op de helling van Smeroe en Tenger af zakt, hetgeen volgens ouden van dagen een voorbode is van uitbarstingen. Groote brand. Door brandstichting is Zondag j.l. het dorp Kapern aan de Elbe ver nield. Vijf hofsteden met groote graanvoorraden en 20 andere gehouwen zijn verbrand. De orkaan te New York. Over den orkaan, die over New-York en omgeving gewoed heeft en waarvan we gister reeds melding maakte, geven we nlg de volgende bijzonder- heen Behalve het vijftigtal dooden zijn er ook nog een dertigtal vermisten, waarvan mén vermoedt, dat zij verdronken zijn. Bovendien bevinden zich honderden gewonden in de zie kenhuizen. Geheel onverwacht stak de storm op en ver wekte een paniek onder de tienduizenden, die in de parken bij het water van Long Island Sound en andere plaatsen van ontspanning hun amusement zochten. Windvlagen, waterhoozen en donderbuien volgden elkaar op en richtten groote verwoes tingen aan. De dikke wolkgevaarten, die zich plotseling aan de tot dan toe heldere lucht vertoonden, hingen slechts een paar honderd lucht van den grond. De wind joeg gele dampen, stof en allerlei wrakstukken voor zich uit. Groote boomen werden ontworteld en meegesleurd, electrische geleidingsdraden en telefoonlei dingen werden vernield. Drie personen werden door aanraking met hoogspanningsdraden gedood De treinenloop werd totaal, onderbroken. Het grootste aantal dooden viel op City Is land te betreuren, één van New-Yorks popu lairste ontspanningsoorden aan de Long Island Sound. De scheepjes en roeibooten, die op de Sound voeren, sloegen door den storm om en zonken bij dozijnen. Politieagenten en burgers werkten tijdens den storm en lang nog na daarna uit alle macht om mannen, Vrouwen en kinderen, die zich aan omgeslagen bootjes vastgeklampt hadden, te- redden. Na het vallen der duisternis werd het red dingswerk nog met behulp van zoeklichten Voortgezet. Het bleef intusschen een vragen en zoeken van verscheidene personen, die bloed verwanten misten. De inlichtingsdienst der politie bleef dag en nacht in actie. Van de ineenstorting van het luchtrad, -in een 50-tal personen gezeten waren, ma<.,^n wij reeds melding. Het rad, dat in een amusementspark in het Noorden van Man hattan Island geplaatst was, werd als een stuk speelgoed omhoog gelicht en op den oever der Harlem-rivier aan stukken gesmakt. In een restaurant te Mamaroneck bij New York werden een vrouw en haar dochter door een ontwortelden boom, die als een stormram door den muur van het gebouw heengedreven werd, gedood. Te Mount Vernon doodde een vallende boom insgelijks een vrouw en haar kind. In de stad New-York werden geweldig groote reclameborden als een veertje van de daken geslingerd en muren en vensters, „inge blazen" door den wind. Dit alles speelde zich in minder dan een half uur tijds af. De wind bereikte soms een snelheid van 40 tot 160 K.M. per uur. Ook op andere plaatsen woedde de storm. Te Syracuse, 350 mijlen van New-York, wer den de straten door een wolkbreuk over-stroomd. Buiten de stad werd -de expres naar New-York door het water „verrast", zoodat het vuur van de locomotief gedoofd werd en de passagiers in de slaapwagens door het water overrompeld werden. Zij moesten met booten en vlotten uit de expres gered worden. Sommige passagiers waren in nachtgewaad en hadden dekens om zich heengeslagen. Liet water stond zes voet hoog, toen de laatste passagiers van de daken der coupés gered werden. Kerknieuws. Gisteren is te Nijmegen overleden op 69-jarigen leeftijd de Zeereerw. pater L. de Groot S. J„ kapelaan aan de St. Ignatiusparochie aldaar. De thans overledene werd te Amsterdam ge boren en studeerde na zijn priesterwijding aan de universiteiten te Leuven en Parijs in de wis- en natuurkunde. Verschillende jaren was hij hierop leeraar. Pater de Groot was een groot geleerde, die in natuurkundige kringen in hoog aanzien stond. SPORT. Pandora-bekerwedstrijden. De twee demifinale van d. ze seriewedstrijden werden Zaterdagmiddag gespeeld. De eerste ging tusschen SchiedaihS.V.V. 3 0—1. Ofschoon de S.V.V.'ers eerst ver over tijd verschenen, was Schiedam zoo sportief toch nog te willen spelen. Het spel ging vrijwel gelijk op alleen waren de aanvallen der „Schiedammers" wat gevaarlijker Door goed werk van den S.V.V.-doelman en een beetje fortuin blijft de stand tot aan de rust 0—0. Ook na de thee was van een feitelijk over wicht van één der partijen geen sprake. De roodgroenen konden dan ook van geluk spreken toen een der Schiedam-backs na missen van den keeper, in eigen doel trapte. Dit doelpunt bracht S.V.V. in den eindstrijd H.-.D.V.S.U.D.I. 3—0. Voor de rust is de combinatie sterker wat zij spoedig in een doelpunt weet uit te drukken. Wel scoort U.D.I. tegen doch wegens buiten spel werd dit doelpunt geannuleerd. Nogmaals weet dan A. Offerman voor Hermes te scoren welk doelpunt nogal op buitenspel leek. Met de stand 20 wordt gerust. Na de hervatting is U.D.I. in de meerderheid en slaagt erin de bal in het Hermes-net te wer ken. Op advies der beidé grensjagers kent scheids rechter Kreuger dit doelpunt wegens hands niet toe, onder heftig protest van U.D.I.Nauwelijks is weer afgetrapt of een der U.D.I. backs is zoo onsportief ht leer met een prachtschot, dat vriend en vijand verbaasde bij zichzelf te scoren waarna U.D.I. haar figuur trachtte te redden door het terrein te verlaten. Erkend dient ondcrtusschen dat de leiding niet feilloos was. Daar het inmidéféÉ 'te laat was geworden voor den eindstrijd, 'Jvordt deze a.s. Zaterdag gespeeld. Telegrammen. DUITSCHLAND. BERLIJN, 14 Juni. (draadloos). De Duitsche Rijksdag en dePruisischeLanddag kwamen gister weer bijeen. In den Landdag werd met algem. stemmen, behalve die der Communisten, een protest aangenomen tegen de afscheiding van Opper-Silezië. EEN OOSTENRIJKSCHE LEENING. WEENEN, 14 Juni. (draadloos). Onder het voorzitterschap van den directeur van het huis Rothschild, besloot de vergadering van vertegen woordigers van alle groote Oostenrijksche bank instellingen tot uitgifte van een staatsleening gefundeerd op eigen valuta. Deze actie is doorgezet op initiatief van den Rijkskanselier Seipel met medewerking van den Min. van Financiën. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting Krachtige later afnemende wind uit N. richtingen, zwaar tot half bewolkt, waar schijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. De Haagsche conferentie. Uit Den Haag vernemen we, dat de opening van de preliminaire besprekingen der Haagsche conferentie morgenmiddag om half drie in het Vredespaleis zal plaats hebben. Namens onze regeering zal de minister van buitenl. Zaken Jhr. v. Karnebeek de delegaties daarbij verwelkomen. „Orion." Naar het „Handelsblad" van particuliere zijde verneemt zal binnenkort het maatschappelijk kapitaal der petroleuin Mij „Orion" tot 85 millioen lei verhoogd Worden, en zal het bestuur der N.V. worden uitgebreid. Corps Diplomatique. Uit Stockholm wordt geseind, dat de gezant van Zweden te Bern, de heer Aalerkreutz, naar Den Haag is overgeplaatst. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 13 Juni. 14 Juni. Londen ƒ11.481/., 11.49l/a Berlijn - 0.813/„ - 0.823/4 Parijs- 22.69 22.661/2 België...-21.221/a - 21.171/a Zwitserland - 48.90 - 48.95 Weenen..- 0.011/i - 0.011/2 Kopenhagen - 55.90 - 56.10 Stockholm-66.60 -66.60 Kristiania - 44.60 - 44.05 Amerika- 2.56V8 - 2.57l/a WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 13 Juni. 14 Juni. Londen11.493/4 11.393/4 parijs -22.72- 22.67*/2 Brussel...- - 21.25 -21.20 New-York Berlijn - 0.82 - 0.823/. Italië Zwitserland49.- 48.95 Praag. Stockholm -66.60 -66.60 Kopenhagen- 55.90 - 56.20 Ghristiania -44.80 - 44.10 Weenen...- 0.01 V4 - 0.011/, Boedapest—... Madrid Burgerlijke Sï&ud. Geboren: Juni 11. Thijs z. v. Th. Slaven burg en M. E. Rutteman, Nassaustraat. 12. Grietje Alida d. v. N. Jansson en W. J. Zwam- born, Rhoonschestraat. Pieternella LIenrietta d. v. J. Breddels en J. Hekman, Noordmolen- z. v. A. Juijn en M. straat. 13. Theodorris Ostcrholt, Hoofdstraat. Overleden: Juni 12. Daniël Krommen hoek, oud 56 j. en 7 mnd., Lange Achterweg. Jacob Frederik van IToogdalem, oud 2 mnd., Rhoonschestraat. R. A. J. WITTK A M P F, MO UT WIJN JENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij Vervoer brood. Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht dat het 6e en 7e lid van artikel 35 dei- Arbeidswet 1919 luiden als volgt 6. Het is verboden deeg of brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is, vóór 9 uur des voormiddags uit het gebouw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbakkerij bevindt, te vervoeren alsmede deeg of zulk brood vóór 10 uur des voormiddags te verkoopen of af te leveren. 7. In bijzondere omstandigheden kan het Districthoofd, of in beroep ingevolge het negende lid Onze Minister, voorwaardelijk of onvoorwaar delijk vergunning verleenen tot afwijking van het bepaalde in het zesde lid. Door het in werking treden van bovenstaande bepalingen zijn de artikelen 6 en 7 van de „Ver ordening betreffende den verkoop van brood" (Gemeenteblad No. 60 van 1920), zoomede de op grond van laatstgenoemd artikel door Burge meester en Wethouders verleende ontheffingen, vervallen. SCHIEDAM, 14 Juni 1922. Posterijen en Telegrafie. Als bezuinigingsmaatregel is bepaald, dat hulp verleening wegens overdracht op Zondag zooveel mogelijk vermeden behoort te worden. In voor komende gevallen moeten op Zondag de niet- expresse postpakketten voor de hulpkantoren voor zooveel noodig, en voor zooveel daarvoor geen vertraging in de uitreiking ontstaat, tot de volgende verzendingsgelegenheid worden be waard. Fiu. en Eeon. Mededeelingen. Dordtsehc petroleum Industrie Mij. Naar wordt gemeld zal de Dordtsche Petro leum Industrie Mij, over het boekjaar 1921 een dividend uitkëeren, groot 31.3 (v. jaar 401/2%) waarvan reeds 15 (onv) als interim-dividend werd betaald. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 14 Juni v.m. 6.11, n.m. 6.42. 15 Juni v.m. 6 53, n.m. 7.23. 16 Juni v.m. 7.37, n.m. 8.07. 17 Juni v.m. 8.23, n.m. 8.55. 18 Juni v.m. 9.19, n.m. 9.54. 19 Juni. v.m. 10.22, n.m. 11 01. SCHIEDAM, 13 Juni. Aangekomen Engelsch s.s. Cape Corso, ledig van Antwerpen s.s. Eibergen, en s.s. Lingedijk, allen om hier te dok ken in de Wilhelminahaven. Handelsberichten Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 14 Juni. Officieele notcering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46% f 11.50. Namens de commissie voor de noteermg. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 14 Juni. Men noteert voor Spiritus 100% f28 Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging" Heden f 1.60 per ketel. ROTTERDAM, 13 Juni. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 177 paarden, 13 veulens, 1621 magere runderen, 938 vette runderen, 392 ette en graskalveren, 680 nuchtere kalveren, 178 schapen of lammeren, 309 biggen, 8 bokken of geiten en 66 overloopers. Prijzen per 1/2 Kilo. Koeien en ossen 35 521/i 55—67V2—70 c., stieren 35—45—471/ï— 55 c., kalveren 4560621/2SO 821/2 c. Prijzen per stuk van mager vee. Melkkoeien 225—400, stieren 200—450, paarden 300— 450, slachtpaarden 100 -200, hitten 200 350, fok nuchtere kalveren 20—40, slacht dito dito f 16—22, kall'koeien 350—480, pinken 160—270, vaarzen 225—325, biggen 17 30, dito per week 3.50—4.50, overloopers ƒ32—50. De aanvoer van koeien was ruim, handel rede- lijk. Eieren Veiling 225,000 eieren. Kip 7.20. N. V. Rotterdamsche Cons.-Veiling, Weena- plein. Aanvoer 350,000 eieren. Kippeneieren j 68,80, eend- ƒ6.907.50, gans- ƒ17.50 18.50, kalkoen- 1215. Op de botermarkt werd heden aangevoerd 4/8 vn., 1/16 vn. Geen noteering. Delftsche Straat. Aanvoer 5—9.60, eend- 7.15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 3