DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EK OMSTREKEN. FEUILLETON. De Diamantenschat, 45ste Jaargang. Donderdag 15 Juni 1922. No. 13302. Bureau KOEMARKT 4. - Teleleou lutercommuuaal 85 - Postbus 39. JgS|Ka» "Jt' f'ma.°l Abonnementen per 3 maanden ƒ2.—, per week lo cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij ef krachtens wetten of verordeningen vo®r geschreven en andere officieele af- en »®n- kondiginfjen van het (iejneeiitehesfunr Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen op verzoek van Heeren Bestuurders van het „Hendrik Nannes en Catrijn Epes Leen" te Bolsward ter openbare kennis, dat Bestuurders voornoemd op een nader te bepalen datum zullen overgaan tot een begeving van eene studiebeurs aan jongelieden uit het geslacht der stichters, wier ouders niet in staat zijn uit eigen middelen hun studie te bekostigen. Schriftelijke aanmelding vóór of op 8 Juli a.s. bij den heer D. N. Zuithoff te Bolsward. Nadere inlichtingen verkrijgbaar ter Gemeente. Secretarie (afdeeling Algemeene Zaken). HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 12 Juni 1922 vergunning verleend aan de N. V. STOOM-, WASCH- en STRIJKINRICHTING VOOR HEEN M. BIJL Mzn. tot uitbreiding der inrich ting met een stoomververijeen chemische was- scherij en een uitstoomingsinrichting in het pand Stadhouderslaan 1-3, kadaster Sectie M. no. 2874. S c h i e d a m, 13 Juni 1922. f8witenisinds®ia Nieuwst DE HAAGSCHE CONFERENTIE. Dezen middag half drie zijn in het Vredespaleis in Den Haag de preliminaire besprekingen be gonnen over de oplossing der Russische kwestie, waaraan de Russen zelf echter niet deelnemen. Tsjitsjerin heeft aan den Berlijnschen corres pondent van „I'Oeuvre" eenige verklaringen gedaan betreffende de Haagsche conferentie. Hij begon met te zeggen, dat hel een dwaasheid is van de Russen intrekking te verlangen van hun memorie van 11 Mei, daar de geallieerden weten, dat ze de meening der sovjets weergeeft. Hij meent, dat de onverzoenlijke houding der Fran- sche regeering even nadeelig voor het Fransche als voor het Russische volk is. Moskou had zich verbonden de kleine houders der Russische schuld te voldoen, wat ook de aard van de overeenkomst hiervan zou zijn. Maar als er volstrekt geen over eenkomst is, krijgen ze niets. Volgens Tsjitsjerin hebben de so\jets hun ge delegeerden voor Den Haag nog niet benoemd, noch hun instructies opgesteld. Zij kunnen geen acht slaan op verneende rechten van uit bezit ontzette eigenaars, daar de regeeringen niet wilden onderhandelen. Ten slotte deelde Tsjitsjerin mee, dat Lenin aan zenuwmoebeid lijdt. Al zijn organen zijn gezond. Hij behoeft volkomen rust en zal weldra hersteld zijn. Uit Londen verluidt d.d. 14 Juni Men denkt dat voor de op 26 dezer beginnende beraadsla gingen met de Sowjet-delegatie elf gedelegeerden zullen uitgekozen worden. Van dezen zullen vijf Engeland, Frankrijk, Italië België en Japan vertegenwoordigen en de overige zes de andere geallieerden en geassocieerden en v'oormaligen neutralen. De „Daily Telegraph" laat uitkomen dat de conferentie wel het geheele Russische vraagsuk mitsgaders alle voorstellen van de Sowjet-regee ring zal hebben te onderzoeken, maar dat het aan de regeeringen zal staan, een definitief besluit te nemen over de verslagen, die de des kundigen overleggen. De Engelsche afvaardiging vertrok gister naar den Haag. Zij omvat ongeveer veertig le den, met inbegrip van de vertegenwoordigers van Australië, Canada, Nieuw-Zeeland, Zuid- Afrika en Indië. Volgens een bericht uit Washington heeft de Amerikaansche staatssecretaris Hughes ver klaard, dat de Ver. Staten zich op de conferentie te Den Haag slechts door den Amerikaanschen gezant aldaar zullen laten vertegenwoordigen en derhalve geen officieelen vertegenwoordiger heb ben gezonden. De bekende Duitsche groot-industrieel Hugo Stinnes schijnt zich ook nog al voor de conferen tie te interesseeren. Gister is hij in den Haag aan gekomen. bijkomstige kwesties. Gisterenmiddag hadden de unionisten uit Zuid-Ierland ook een bijeenkomst met den mi nister van koloniën. Vandag zal Churchill zijn toegezegde verkla ring in het Lagerhuis afleggen. DE LEENING AAN DU ITSCHLAND. De Amerikaansche pers heeft het laatste rap port der bankiersconferentie over een leening aan Duitschland niet al te gunstig ontvangen. De „World" zegt, dat het rapport van het bankierscomité niet het objectief karakter draagt van een rapport van deskundigen, maar wel een politiek karakter, dat onbillijk genoeg is om alle critiek van Fransche zijde erop te rechtvaardigen De „New-York Timés" verklaart, dat, als Duitschland zijn goede trouw wil bewijzen, het onmiddellijk een tegemoetkomenden stap moet doen. OPPER-SILEZIE. Naar de bladen uit Breslau vernemen zijn de overdrachts-onderhandelingen te Oppeln onder broken, aangezien zich opnieuw moeilijkheden hebben voorgedaan, die het noodig maken dat zoowel de Duitsche als de Poolsche onderhan delaars nieuwe instructies aan hun regeering vragen. DUITSCHLAND. De „Deutsche Allgem. Ztg." bevat een procla matie aan Duitschland's schuldeischers, waarin wordt betoogd dat Duitschland's betaalkracht. van de volgende voorwaarden afhangt le. ontruiming van Duisburg, Dusseldorf en Ruhr- ort, van het bezette gebied op den linkeroever van den Rijn en van het Saargebied 2e. vrije handel met Dantzig en door den Poolschen corridor 3e. grensverbcLering in Opper-Sileziö 4e. afschaffing van de heffing van 26 pet. op den Duitschen uitvoer en van de gedwongen eenzijdi ge meestbegunstiging. 83 Granton knikte toestemmend. Er was geen reden om vele woorden te verspillen en het was verstandig zooveel kracht te sparen als hij. Goed," zeide Bland, „dan zullen wij begin nen," Hij trok zijn jas uit, rolde die in een bal 'en legde haar op de tafel. Daarop trok hij zijne hemdsmouwen tot boven zijne ellebogen en maakte zijn hemdskraag los. Hierna nam hij het mes uit de scheedc en keek vragend naar Granton, die haastig dezelfde toebereidselen had gemaakt. Toen begon het gevecht. De beide tegenstanders naderden elkander omzichtig, ieder zijn eigen mes met de punt naar boven houdende. Terwijl zij dit deden kwam de gedachte in Granton op, dat Bland mis- ,„mL hei n,c. S had die kunst niet van d. stierenvechter, overgenomen. Detójd voor zoover iets dezen h.o bezielen kon. i„n£rzaam naderden de beide Langzaam, zeer den ander ge_ mannen elkander, elk de g ketend houdende, en uit lingen bespiedende. Plotseling sprongen zij IERLAND. De „Times" verneemt uit Dublin Krachtens de overeenkomst tusschen de Valera en Collins hebben de republikeinen recht op vier porte feuilles, de verdragspartij op vijf. Bovendien zal er een president zijn, waarschijnlijk Grif fith, alsmede een minister van verdediging die niet verantwoordelijk zal zijn aan de Dail, maar aan het leger. Het schijnt nu dat de Valera minister van verdediging wil worden.Mulcahy,die thans dezen post bekleedt, heeft geen bezwaar tegen de Valera's benoeming en "ook Collins is bereid, dezen gang van zaken te aanvaarden, maar Griffith heeft zich hevig gekant tegen elke poging om aan de Valera de opperlciding te ge ven van het leger en hem vrij te stellen van alle verantwoordelijkheid aan de gekozen verte genwoordigers van het Iersche volk. „Evening Standard" meldt, dat over het ontwerp van de Iersche grondwet nu over eenstemming is bereikt. Michael Collins is uit Londen naar Dublin ver trokken en alleen Griffith en een rechtsgeleerd raadsman van de voorloopige regeering van den Vrijstaat zijn te Londen achtergebleven. Zij hielden gisteren met Churchill overleg over OOSTENRIJK. De financieele débacle schijnt zijn hoogte punt genaderd te zijn verneemt H. N. uit Weenen.De regeering tracht door uiterste maat- regelingde paniek,die door de dolle valuta-hausse ontstaan is, de baas te worden en af te leiden. Ook poogt zij door binnenlandschc maatregelen de débacle tegen te houden. Zonder twijfel zijn die pogingen de laatste poging in Oostenrijk om tot een gezonder toestand te komen, tenmin ste voor eenigön tijd. Doch dit zal ook niet langer dan enkele weken duren, totdat er klaar heid over bestaat of de Entente-crecieten wer kelijk nog zullen worden verleend. Volgens de meening in alle politieke kringen is Oostenrijk niet in staat om den bestaanden toestand nog langer te doen voortduren. De re geering zal zich binnen enkele weken ongetwij feld geplaatst zien voor den algemeenen volks- wensch betreffende aansluiting en gedwongen zijn op grond van art. 8 van het verdrag van St. Germain den eisch van het volk tot aansluiting bij Duitschland ter kennis te brengen aan den Volkenbond. De bondskanselier noemde in den bondsraad den toestand buitengewoon ernstig en onhoud baar. Hij zeide, dat hij daarvan mededeeling had gedaan aan de buitenlandsche kabinetten. Groote opwinding veroorzaakte de verklaring van den bondskanselier, dat de te Weenen aan wezige vreemdelingen de valuta-hausse be nutten, om Weenen leeg te koopen. De kanselier verkondigde dat er zeer scherpe maatregelen zouden worden genomen. In verband met de Oostenrijksche valuta crisis heeft in het Engelsche Lagerhuis de kan selier van de schatkist medegedeeld, dat Oosten rijk, om de moeilijkheden tijdelijk te boven te komen tot de algemeene regeling met de Londen- sche en New-Yorksche banken tot stand zal zijn gekomerf, kan beschikken over dc navolgende voorloopige credieten van Engeland 21/2 mil- lioen p.st. van Tsjecho-Slovakije 2 millioen p.st. van Frankrijk 1.200.000 p.st. en van Italië 1 millioen p.st. H. N. verneemt nader uit Weenen De Oostenrijksche arbeidersleider Otto Bauer heeft zich, in Verband met de valuta-crisis, tot Duitschland gericht, waarvan hij een geldelijk offer vraagt, om te verhinderen, dat de kroon geheel waardeloos wordt. Hij wijst op het enge verband tusschen kroon en mark. Kanselier Seipel heeft in Parijs, Rome en Londen om on middellijke hulp gevraagd. In de „Arbeiterzeitung" publiceert het bestuur der Weensche sociaal-democratische partij onder verwijzing naar de ernstige economische crisis een oproep voor deelneming in massa door de arbeidende klasse aan vergaderingen op Vrij dagavond a.s., waarop de eischen der arbeiders aan de regeering zullen worden gesteld. Aan de vergaderingen zal een resolutie worden voorgelegd, waarin wordt gezegd Het gevaar voor het uitbreken van eenstem ming van vertwijfeling onder de arbeiders na dert. De vergadering maakt de regeering, de ondernemers en de burgerlijke partijen er met allen nadruk op opmerkzaam, dat de toestand der massa's ondragelijk is geworden, haar ge duld ten einde is en alle vermaningen der ver trouwenslieden tot bedachtzaamheid ten slotte op de vertwijfeling der arbeidende massa's dreigen af te stuiten, indien niet zoo spoedig mogelijk perken worden gesteld aan de depre ciatie van het geld. Sedert anderhalf jaar, gaat de resolutie voort, houdt de Entente ons aan het lijntje met credietbeloften, die niet worden vervuld. Als de wereld ons niet kan en wil helpen, dan kan zij ons ook niet beletten, in Duitschland hulp te zoeken. De arbeidersklas se is bereid, indien de thans gevoerde bespre kingen betreffende credietverleening schip breuk lijden, om den strijd voor deeconomische aansluiting bij Duitschland op te nemen. HONGARIJE. Het volledige resultaat der verkiezingen voor het parlement is, dat de regeeringspartijen 166 zetels krijgen en de oppositiepartijen 66. LENIN. Inzake het bericht van de „Freiheit", dat Lenin tengevolge van een zware ziekte genood zaakt is, om Moskou voor een half jaar te verla ten en dat hij daarom in de regeering door een uit drie leden bestaand comité is vervangen, ver neemt de „B.Z.A.M." te bevoegder plaatse, dat van een dergelijken maatregel te Moskou tot dusver nog geen sprake is. In een te Berlijn ontvangen brief aan Tsjit sjerin schrijft Litwinof, dat de ziekte van Lenin een gevolg is van vermoeidheid en dat er geen onmiddellijk levensgevaar bestaat. Volgens de „B.Z.A.M." is behalve prof. Klem- perer „geheimrat" prof. Flechzig uit Leipzig naar Moskou ontboden. CHINA. Het nieuwe Chineesche kabinet is thans samen gesteld en bestaat uit den premier Yen, tevens minister van Buitenlandsche Zaken, generaal Woe Pei Foe, minister van Oorlog, Tung Kang, minister van Financiën, Kae Eng Hung, minister van Verkeerswezen. De benoeming van Woe Pei Foe tot minis ter, wekte algemeen verbazing, totdat werd medegedeeld, dat terwijl Woe Pei Foe zich bereid verklaarde de overtollige troepen te ontbinden, hij tevens den wensch uitsprak deel van het kabinet uit te maken. beiden tegelijk op en waren zij met elkander aan het worstelen. Wanhopend, wild hijgend ademhalend, met saamgetrokken spieren en bleek gelaat, kampten zij met elkaar, terwijl dc groote messen hoog in de lucht schitterden, telkens waneer zij den glans'van de flikkerende lamp opvingen,en de oude bouwvallige hutschud- de, zoodat zij onder hunne trappelende voeten ineen scheen te storten. Granton was sterk en forsch, maar hij vond in Bland een vrceselijken tegenstander. Het ma gere lichaam van dien man was zoo lenig als dat van een panter. Zijne handen klemden zich als schroeven om Granton's polsen. Granton was zwaarder en hij kon zijn vijand dus gemakke lijk wegduwen, maar Bland's buitengewone buigzaamheid stelde hem in staat zich steeds weer op te heffen. Een paar seconden, die een eeuwigheid schenen, stonden de mannen sprake loos tegenover elkander. In die vreeselijke stilte kon Granton het tikken hooren van zijn horloge en het klotsen van het water onder de planken, waarop zij stonden. Hij zag op den muur voor hem, de vreeselijke schaduwen die zij wierpen. Zij geleken twee duivelen, die wor stelden om de^heerschappij. Toen vlogen zij, met een wanhopig poging, weder op elkander toe en vochten als woedende dieren. Indien Bland zoo taai was als de klimop, was Granton daarentegen zoo sterk als een eik, en hoewel hij den greep niet kon aischudden, waarmede Bland hem omklemd hield, kon deze hem toch ook niet terugduwen. Teleurgesteld sprong Bland achteruit en de beide mannen stonden weder vrij van elkander, terwijl zij hunne ineengeklemde handen als een boog boven zich hielden. Toen begon Granton Bland langzaam achter uit te duwen. De zucht tot behoud van zijn leven was nu ten volle in hem ontwaakt, naast het vurig verlangen om zich op zijn vijand te wreken. Elke spier op Granton's gelaat was vertrokken, doch de wezenstrekken van Bland verroerden zich niet. Voortdurend zelfbedwang had alle leven aan zijn gezicht ontnomen. Toen zij bij den muur kwamen, duwde Bland opeens, met een wanhopige poging, tegen Gran ton aan en sloeg zijn been om dat van zijn tegen stander. Deze taktiek werd terstond door Gran ton gevolgd. Bland zwaaide, tuimelde, worstelde en viel zwaar tegen den muur bij het raamOok het been van Granton gleed uit en beide man nen lagen op elkander tegen den muur. Doch Bland duwde Granton ineen oogenblik van zich af en zij stonden weder tegenover elkander.Toen sloeg de een zijn ebeenen weder om die van den ander en zij vielen met hun volle gewicht op den grond. Die slag werd gevolgd door een vreeselijk gekraak en een afschuwelijk geluid van scheurend hout en uiteenslaande planken, en de lamp viel om en plaste in het water, Granton was zie i met vreeselijke helderheid bewust, dat hij in 1 1 diepte viel met het bleeke, strakke gelaat van JAPAN. Uit Tokio wordt gemeld, dat de buitenland sche politiek van het nieuwe kabinet geen wij ziging ondergaat. Het ministerie zou effect ver- leenen aan de overeenkomsten en verklaringen van Washington. Japan is thans strikt onzijdig ten aanzien van China. Wanneer in China een vereenigde standvastige regeering hevestigd zijn zou, zou Japan, evenals andere mogendhe den bereid zijn dat land den noodzakelijken fi- nancieelen steun te geven. Het terugnemen van Japansche troepen uit Hankou, Peking en andere punten van Noord-China is slechts ver traagd tengevolge van de ongeregelde toestan den aldaar. De. toestand in Siberië maakt een onmiddellijke ontruiming door de Japansche troepen nog niet mogelijk, maar wanneer de orde hersteld en een bescherming der Japanners gewaarborgd wordt, zullen de troepen spoedig teruggenomen worden. Het nieuwe Japansche kabinet is als volgt samengesteld admiraal baron Tomasoboero Kato, eerste-minister en marine graaf Jasoeju Oetsjida, buitenlandsche zaken Rentaro Mizoe- no, binnenlandsche zaken Otohiko ltsjekoe, financiën generaal Iianzo Jamanasji, oorlog Eikisji Kamada, onderwijsKeidzjiro Okano, justitie Kentaro Arai, landbouw en handel Bland onder zich. Dat neervallen scheen een eeuwigheid te duren, en toch was het slechtseen seconde en het eindigde in hetkoude water der rivier. De afgebrokkelde oude muur was onder hun gewicht bezweken enhad de vechtenden in den Theems doen storten. Granton kwam onmiddellijk weder aan de oppervlakte, doch hij had ten halve zijn bewust zijn verloren. Hij wist voor een oogenblik met wat er met hem gebeurd was, doch die onzeker heid duurde geen seconde. Toen koude het herinneringsvermogen terug en wist hij dat hij gevochten had en in het water lag. Zich drijvende houdende keek lnj om zich heen De snelle stroom had hem reeds ver van het tooneel van den strijd gedreven Hij keerde het hoofd om en zag een dunne rookwolk tegen den zwarten nacht oprijzen. Hij vermoedde dat de lamp niet geheel was uitgegaan en een vuurtje had gemaakt van de ribben en de tiet water was erg koud en de lucht was erg donker. Hoe eerder hij dus uit de rivier was, hoe beter. Zou hij terugzwemmen en zien wat er van Bland geworden was Neen, dat was onnoodig. Hij had niet begeerd Bland te dooden, inaar nog veel minder begeerde hij door Bland gedood te worden. En het een of ander moest gebeuren als hij terugkeerde naar het tooneel, waar dit zonderlinge tweege vecht had plaats gehad. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1