Stads- J-» Gewestelijk Nieuw*» Gemengd Nieuws. burggraaf Tosjitada Majeda, verkeersmiddelen; graaf Enkitsji Oki, spoorwegen. DE GRUWELEN IN KLEIN-AZIE. De oecumeensche patriarch Meletios heeft 10 Juni een telegram uit Constantinopel naar Lon den gezonden, waarin van nieuwe moorden op christen-kinderen en vrouwen in Pontus gewag gemaakt wordt. ALLERLEI. Naar het „Hamburger Tageblatt" meldt hebben de communisten in het Midden-Duitsche mijndistrict een nieuwe beweging voorbereid. Communistische propagandisten bereizen geheel Midden-Duitschland en verspreiden het gerucht, dat de ondernemers een nieuwe loonsverlaging willen doorzetten. Hiertegenover stelt het com munistisch partijbestuur de leus van onmid dellijke loonsverhooging. De nieuwe Zwitsersche gezant te Berlijn, dr. Gaston Carlin, die tot voor kort zijn regee ring in Den Haag vertegenwoordigde, is, op een wandeling in de Siegesallee aan een beroerte overleden. In de Duitsche textiel-industrie dreigt een massa-uitsluiting. De oorzaak van het conflict is de eisch der werkgevers om de werkweek te verlengen van 46 tot 48 uur. Te Calcutta is staking uitgebroken onder de Indische zeelieden tengevolge van een loons- geschil. Zij omvat tienduizend man De toestand in de bootwerkers- en koelie-staking is onveran derd. III a Ti f5 n 5 n 4 Onze herstelde e. nheid. Men schrijft aan „De Tijd" In de kringen van de Nieuwe Katholieke Partij geeft r en de hoop niet op, dat ondanks het sta ken van de verkiezingsactie de gunstige invloed, dien de partij tot dusver reeds mocht uitoefenen op de algemeene katholieke politiek zal voortdu ren, daar uit een mondelinge uitlating van de kerkelijke overheid zou gebleken zijn, dat tegen een voortbestaan van de organisatie als zoodanig geen bezwaar wordt gekoesterd, mits de eenheid blijvc bewaard. In de ontwikkeling van de naaste gebeurttlijkhedcn zou dit van ontzaglijke be- tecksnis kunnen worden. Bezien in dit licht, moet een bijzondere be- teeki nis worden toegekend aan den volgenden blief, dien n gr. Van de Wetering aan den voorzitter van de nieuwe Katholieke Partij heeft gericht Aarts! usdonr- Utrecht, 12 Juni 1922. Den Weledelgeb. Heer F. W. Swane, Voorzitter van de Nieuwe Katholieke Partij, Utrecht. Naur aanleiding van uw klacht over sommige oomi. •cnlarc-n in de Katholieke pers, betreffende mijn verklaring op den Tweeden Nederlanschen Katholiekendag, geef ik u de verzekering, dat ik niet bedoeld heb te zeggen, dat een eerlijke bedoeling niet voorzat bij de oprichting van de N.K.P. en ik dan ook verwacht, dat verdere commentaren,als de dooru gewraakte,achterwege zullen blijven. Het is mijn vaste overtuiging, dat uw plaats is en blijft in de beproefde organisatie, die alle katholieke kiezers behoort te omvatten. Deze zou schade lijden door het uittreden van u en van hen, die met u gelijkgezind zijn de veel zijdigheid van de partij zou er door verminderen uw kijk op de behartiging van het algemeen belang heeft evenveel recht om daar beoordeeld te worden als die van anderen door uitwisse ling van denkbeelden moet de juiste weg ge vonden worden, die te volgen is. Het is mijn uitdrukkelijke wensch, dat het beleid zoodanig is, dat met de rechtmatige be langen van alle groepen van de bevolking re kening gehouden wordt. Elk streven om waar borg te geven, dat in die richting gewerkt wordt, heelt mijn vollen steun. In het vertrouwen, dat gij aan het verlangen naar eenheid van uw aartsbisschop zult voldoen, blijf ik. Met ware hoogachting, Uw dienaar in Chr. H. van dé Wetering, Aartsbisschop van Utrecht. Dat deze brief niet slechts de meening van den aartsbisschop weergaf maar de instemming had van het Episcopaat, bleek uit het volgende telegram, 12 dezer aan den heer Swane verzon den uit Roermond, waar dien dag en den volgen den de gezamenlijke R.K. bisschoppen van Ne derland bij mgr. Schrijnen de reeds lang tevoren aangekondigde gewone vergadering tot het af doen van allerlei kerkelijke zaken hielden. Weled. geb. Heer F. W. Swane, Utrecht. Het schrijven, door den aartsbisschop aan u gericht, heeit de instemming van het Episcopaat. Het Episcopaat blijft bij de verklaring van den Katholiekendag, waarin ieder Katholiek duide lijk zijn plicht ziet aangewezen. Aartsbisschop. Do inmiddels in het Haagsche Koffiehuis te Utrecht vergaderde Nieuwe Katholieke Partij bleef nog twijfel koesteren ten aanzien van de beteekenis van de te Nijmegen afgelegde ver klaring. Vrij eenstemmig was de vergadering de meaning toegedaan, dat Katholieke intellectu- eelen de eersten moeten zijm om het voorbeeld te geven en te buigen vpor liet gezag, hoeveel offers het ook in dit geval kosten mocht want het gezag behoord iederen Katholiek heilig te zijn. Maar men wilde dan ook een uitdrukkelijke mededeeling over de bedoeling, welke bij de Nijmeegsche verklaring had voorgezeten, daar de meening van voor- en tegenstanders van de N. K. P. was, dat bedoelde verklaring geen ge bod of bevel gaf, doch slechts een wensch uit drukte, aan welken groote groepen meenden geen gevolg te moeten geven. Vandaar dat de leider van de N.K.P. zich opnieuw tot hét Episco paat wendde met het volgende telegram, van welks beantwoording men de verdere partij houding liet afhangen. Utrecht, 13 Juni. Aan het Doorluchtig Episcopaat, Roermond. De vergadering ziet in uw telegram geen dui delijk antwoord op mijn vraag en verzoekt onder danig, ter vermijding van misverstand in deze ernstigi zaak, opheldering, of deze verkiezingsactie moet Wordcln opgegeven of niet. Verzoeke eer biedig nader draadbericht, ja of neen. Swane. Op deze telegrafische vraag kwam nog denzelfden dag het volgend antwoord in Roermond, 13 Juni. Weledelgestr. Heer Swane, Utrecht. In onze verklaring en in elegram ligt duide lijk ja. O J J Aartsbisschop. Daarna werd een communiqué opgesteld, waarin werd medegedeeld, dat de N.K.P. met algemeene stemmen had besloten, dat de N.K.P. de vexkiczingsactie op uitdrukkelijk verlangeh van het Episcopaat te staken. Intern. Justitie. Gelijk bekend, is bij het Permanente ITol van Internationale Justitie in Den Haag thans aanhangig het door den Raad van den Volken bond verzochte advies over de kwestie, of de NedcrlandscheArheids-gedelegeerdc naar de Der de zitting van de Internationale Arbeids- confercntie tc Genua is aangewezen overeen komstig de voorschriften van art 389 lid 3 van het Vredesverdrag van Versailles.- Naar het Corr. Bui', verneemt, heeft de Nederlandsche regeering aan den Volkenbond doen opmerken, dat uit den steun door de Nederlandsche regee- rings-afgevaardigde verleend aan de door, de Arbeidsconferentie aangenomen resolutie, krach tens Welke het Hof advies zal worden gevraagd omtrent de interpretatie van art 389, niet had mógen worden afgeleid, dat de Neder landsche i'Lgeering zich ook teeds vereenigd had met een formuleering gelijk deze in afwijking van de door de arbeidsconferentie aanvaarde resolutie thans aan het Hof is voorgelegd, en waaromtrent de Ned. -regeering nooit in de- gelegenheid is gesteld zich uit te spreken. regeering' de maatschappijen van die Verplich tingen ontheven, zoodat men het toen maar moest nemen naar het viel. Nu eindelijk, 31/2 jaar na het einde van den oorlog, heeft de regee ring, naar de Prov. Groninger Ct. meldt, die ontheffing ingetrokken. Voortaan moeten er dus voldoende zitplaatsen in elke klasse, ook in de damescoupées in de van de hoofdstations vertrekkende treinen zijn. Eerste Kamer. Naar de Prov. Drentsché- en Asser Crt. ver neemt, heeft Er. G. W. baron Van der Feltz, die bijna i8 jaar zitting in de Eerste Kamer heeft gehacl voor de provincie Drente aan de Provincia le Staten van Drente meegedeeld, dat hij niet voor een herkiezing als lid van de Eerste Kamer, in aanmerking wenscht te komen. Naar de „Msb." verneemt, heeft de Katho lieke Statenelub van Gelderland thans candidaat gesteld voor lid dei' Eerste Kamer ter aanvulling van de vacature-Reekers den heer P. T. H. M. 'Dobbelman te Nijmegen. Scheidsrechters. Naar aanleiding van het bericht dat de minis ter van waterstaat de toestemming gegeven heeft, het aantal scheidsrechters te verminderen, waaraan was toegevoegd, dat overwogen werd de opheffing van het instituut woordvoerders, heeft het hoofdbestuur van den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel zich haastig tot den minister gewend met het verzoek hieromtrent nadere inlichtingen te willen geven, daar het spoorwegpersoneel, waar zulke groote belangen op het spel staan, recht van meespreken kan doen gelden. Gevraagd werd een mondeling onderhoud. De Koninklijke familie in Noorwegen. liet stoomschip Batavier V is gisteren van de Noordkaap naar Lingfjord vertrokken. Corps Diplomatique. De Nederlandsche gezant te Boekarest, dr. Hendrik P. N. Muller, is van zijn post vertrok ken en vertoeft sedert eenige dagen te 's-Graven- hage. Gisteren zijn te Amsterdam scheep gegaan naar Rio de Janeiro mr. Th. B. Pleyte, onze gezant hij de Braziliaansche regeering, en E. baron van Heerdt tot Eversberg, gezantschaps secretaris. De heer Pleyte, oud-Minister van Koloniën, is de eerste Nederlandsche gezant in Brazilië, en kan daar zoo tijdig aankomen, dat hij nog de groote nationale feesten kan meemaken ter viering van de hqn'derojprige souvereiniteit van de groote republiek* bij welker welvaart ook Nederlandsche handelskringen sterk be trokken zijn. Consulaten. Den heer Morninglanc onzen waarnemend vice-consul te Ponce, is vier maanden verlof verleend. Gedurende zijn afwezigheid neemt de heer Barnes het vice-consulaat waar. Onzen con sul te Galveston is tot 15 Oct. verlof verïeencl. Gedurende de afwezigheid van den heer Flint neemt de heer J. A. Windmeyer de consulaire werkzaamheden waar. T reinzitplaatsen De spoorwegmaatschappijen zijn wettelijk ver plicht, aan elk hoofdstation in eiken vertrekken- den passagierstrein voldoende compartimenten van een bepaalde klasse, voldoende ruimte in die klasse en voldoende ruimte voor alleenreizen- de vrouwen in damescoupés beschikbaar te houden. Tijdens den oorlog en daarna heeft de Het boekdrulikerslmlrijf. De federatie der werkgevers-organisaties in het boekdrukkersbedrijf heeft, zoo meldt het Dev. Dgbl. aan de gezellen-organisaties bericht gezonden, dat zij volgens art. 89 der Collectieve arbeidsovereenkomst het contract opzegt, doch gaarne bereid is over een nieuwe overeenkomst te onderhandelen. N.K.P. te Tilburg. Men meldt aan de „N. Tilb. Crt." dat het comi té van actie-van de Nieuwe Katholieke Partij te Tilburg, kennis genomen hebbende van de verklaring van den aartsbisschop van Utrecht op den Nationalen Katholiekendag te Nijmegen, besloten heeft zich te ontbinden en zich overeen komstig den wensch van het episcopaat van ver dere verkiezingsactie te onthouden. Een monument voor President Steyn. Op het binnenkort te Deventer te onthullen monument van president Steyn zullen, naar het „Dcv. Dgbl." meldt, de volgende opschriften staan Onder het beeld Aan President Steyn Het Nederlandsche volk. Terzijde op een rotsblok Martinus Theunis Steyn 1857—1916 Staatspresident van den Oranje-Vrij staat 1896—1902 Leerde te Deventer 1877—1879 Aan de andere zijde Geen offer heeft hij geschuwd voor zijn volk voor de trouw aan 's lands woord voor onafhankelijkheid, recht en taal hij was een eer voor onzen stam. Het wapen van den Oranje Vrijstaat wordt op een rotsblok onder het beeld aangebracht. Tuberculosebestrijding. In het jaarverslag van de Nederlandsche Centrale Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose deelt clr. J. A. Putto mee, dat de positie van de vereeniging versterkt werd, door dat aan den wensch tot reorganisatie gehoor gegeven werd. Provinciale vercenigingen en groote steden hebben een overwegenden in vloed in het bestuur gekregen. Het stelsel van plaatsvervangende bestuursleden is igevoerd. De taak van de gereorganiseerde vereeniging is vijfledig propaganda,, opleiding van huisbe zoeksters, wetenschappelijk onderzoek, deel neming aan beraadslagingen van de Union Internationale, het verrichten van de controle op de reclasseering van ontslagen sanatorium patiënten, gewezen militairen. Het bedrag van de contributies steeg van 9600 tot 11.000. De uitwerking van het onderzoek naar het aantal tuberculoselijders in Nederland werd opgedragen aan dr. van Gils. Ingesteld werd een commissie, belast met de reorganisatie van het tuberculosemuseum. Medewerking werd ver leend aan tentoonstellingen te Amsterdam', Die penveen, Groningen, Lleerlen, Hilversum, Meche- len en Vlissingen. Afwijzend werd beschikt op een verzoek om een vertegenwoordiger aan te wijzen voor een commissie om de toestanden in Rusland na te gaan. Van 42 der geneesheeren in Nederland kwam een antwoord in, naar aanleiding van de vragen lijsten, gezonden om het aantal tuberculoselijders dat onder behandeling was, na te gaan. Voor 3600 van de thuis verpleegd wordende leiders zou opneming in een inrichtinggewenscht zijn en wel in sanatoria 2567, in ziekenhuizen 1033. In 30 gestichten met 3651 kinderen kwamen 84-gevallen van tuberculose voor. Hiervan in 20 weeshuizen met 1650 kinderen 44 tuberculose lijders. Het aantal vereenigingen-leden steeg van 544 tot 592. Giften werden ontvangen tot een bedrag van 2500. Het aantal lezingen met lichtbeelden bedroeg in 1921,65. Er werden ongeveer 68,000 brochures ver spreid. Van de tuberculosebibliotheek werd geregeld gebruik gemaakt. De o]3hrengst van de Emma-bloem-collecte was 116.337. Hiervan kwam 13.369 ten goede aan sanatoria, hospitia en de centrale vereeni ging. Van de 146 leerlingen, die geëxamineerd wer den voor tuberculosehuisbezoekster, verwier ven er 95 het diploma, 41 het theoretisch diploma Van deze waren er 121 als verpleegster en 3 als vroedvrouw werkzaam. Schietwedstrijden. Evenals vorige jaren zijn ook thans bij de Burgerwacht weer de jaarlijksche onderlinge schietwedstrijden in voorbereiding, welke half Juli a.s. in de Doelen aanvangen en tot eind September duren. Liet zoo juist verschenen nummer van het Burgerwacht-orgaan geeft er uitgebreid hijzen- derheden over, die een afwisselenden en geani- meerden wedstrijd voorspellen, dank zij de vele afdeelingen, waarin deze verdeeld is, de talrijke er aan verhonden prijzen, en de nieuwe schiet- inrichting, die een vlot verloop mogelijk maakt. Het programma bevat nl. niet minder dan 6 Afdeelingen lo. vaste baan 2 personeele baan 3o vendelwedstrijd (allen mai-gageweer) 4o. vrije baan 5o geluks-baan (rijkscylinder-ge- weer) en 6o vrije baan (buks). Vooral de geluks- baan is een aardige afdeeling in dezen wedstrijd daarbij speelt nl. het geluk de naam duidt het genoegzaam aan de grootste rol en hebben dus de minder geoefende schutters een even groo te kans op succes als de uitblinkers. Met het oog hierop zijn mede in verschillende andere af deelingen de schutters naar schietvaardigheid in 2 klassen ingedeeld, die onafhankelijk van elkaar kampen. Nog ongeveer een maand stellen de banen in de Doelen (des Woensdags en Vrijdag van 71/2- S1/^ uur nam.) tot oefenen in staat. Zeer zeker zal daarvan een druk gebruik gemaakt worden. UIT ROTTERDAM. De meeste ontslagen bouwvakarbeiders zijn thans na de door de patroonsorganisaties ge nomen beslissing wederóm te werk gesteld. Er wordt zoo goed als algemeen zonder individueel contract gewerkt. Slapte. Op de Oranje-Nassau-mijnen I, II en III werd Zaterdag niet gewerkt. In den ver vólge zal week voor week worden bekend ge maakt op welke dagen het bedrijf zal worden stopgezet. Het hoofdbestuur van den Christe- lijken Mijnwerkersbond heeft zich tot de con tact-commissie gewend, mededeelende, door den maatregel zeer onaangenaam te zijn getrof fen. Vroeger deelden de mijn-directies mee, slechts in de dringendste noodzakelijkheid z.g. „Feiershichten" te zullen inleggen en een wacht geldregeling te zullen overwegen. Het hoofdbe stuur verzoekt de bespreking dezer aangelegen heid op de eerstvolgende vergadering der con tact-commissie aan de orde te stellen. Ongelukken. De heer H. B. Hackmann te Hoorn, die Dinsdagnacht met een vriend de wandeling ondernam naar de Purmerender vee markt om daar. een stier te verkoopen, is onder Berkhout plotseling op de straat getuimeld, en onmiddellijk nadien overleden. Gistermiddag is de 17-jarige zoon van den landbouwer W. de L. te Zevenbergschenhoek, die op het land werkzaam was met een wied- machine, in een sloot gegleden en in de modder gestikt. Te Schoonoord is tijdens een hevig onweer het 14-jarige dochtertje van S.R., dat de gei ten van het land naar huis bracht, met haai geiten door den bliksem gedood. Bij het doorknippen van een draad heeft P.v.O., arbeider aan de Electrische-Centrale te Boxtel, een der uiteinden zoo tegen het hoofd gekregen, dat hersenschudding nagenoeg on middellijk den dood deed intreden. Op den draad stond geen stroom. Valschheid in geschrifte en verdui s t e ring. De aanklacht van de Haagsche Coop. Voorschotvereeniging en Spaar bank wegens valschheid in geschrifte en verduis tering geldt niet V„ doch Z., penningmeester dier vereeniging. Branden. Door het hemelvuur zijn even over de grens te Stekene een achttal vlasfabrie ken in de vlammen opgegaan. De vuurgloed was uren ver te zien. De verspreide hitte was ontzettend. Daar niets verzekerd is, is de schade reusachtig. De fabrieken waren gevuld met af te werken vlas. Gisternacht zijn te Maashommel het huis en de schuur met inboedel van F.M.M. geheel afgebrand. Verzekering dekt de schade. Te Leggeloo is de woning, bewoond door H. Zoer, tot den grond toe afgebrand. Met groote moeite werd een kind, dat zich in de scnuur be vond, gered. Frans Rosie r. Vandaag is in het huis van bewaring te Amsterdam opgesloten de bekende Frans Rosier, die te Hilversum gearresteerd is terzake van oplichting. Den winkel in. Gistermorgen circa half- elf is in de Huidestraat nabij de Keizersgracht te Amsterdam een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij twee menschen zware kwetsuren hebben opgeloopen. Een beladen vrachtauto van de fabriek van chocolade- en suikerwerken Kiene en Co. komen de van de Keizersgracht, kwam in de Huiden straat in aanrijding met een handkar, die uit tegenovergestelde richting kwam. De handkar kwam in de étalage van de byou- teriezaak J. G. Grönloh in de Huidenstraat30 terecht, ten gevolge waarvan een ontzettende verwoesting in den winkel is aangericht. De be stuurder van de handkar kwam tusschen de glasscherven in den winjel terecht en kon na veel moeite uit zijn hachelijke positie gered wor den. Toen hij bevrijd was, bleek de man, de 29- jarige Renkink uit de Overamstelstraat, ernstige kneuzingen aan de borst bekomen te hebben. Ook een tweede persoon, de 32-jarige G. Verzijl- berg uit de Wilhelminastraat, was bij de aanrij ding bekneld geraakt en werd vrij ernstig aan het been gewond. De beide gewonden werdennaar het Binnengasthuis vervoerd. Bij de familie Grönlob, die in een oogwenk hun geheele zaak vernield zag, heerschte groote ont steltenis. De geheele étalage, in welke byoute- rieën en gouden en zilveren sieraden lagen uit gestald, werd in elkaar gedrukt en alle siera den waren onder de glasscherven bedolven. De 17-jarige pleegdochter van den heer Gronloh, die bezig was met nieuw zeil te leggen op dengrond van den winkel, ontkwam nog bijtijds aan het gevaar van doodgedrukt te worden tusachen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2