de étalage en toonbank, waarvan geen spaan heel is gebleven. De schade voor den heer Grónloh is aan zienlijk. De vrachtauto en de aangereden hand kar kregen slechts geringe schade. Onder de tram. Gistermiddag wilde de onderwijzeres, mej. van Manen van een mo torwagen van lijn 6 springen die van de Wetering schans te Amsterdam komende, de brug van de Stadhouderskade voor 't Rijksmuseum af reed. Daar te dier plaatse geen halte is, werd zij nog door den conducteur gewaarschuwd. Desniettegenstaande sprong de onderwijzeres er toch af.Zijviel,trachtte zich nog vast te houden maar kwam onder den bijwagen terecht. De wagenbestuurder remde op 't noodsignaal ter stond. Het was evenwel te laat. Het hoofd van de onvoorzichtige was door een der wielen deer lijk gehavend. Toen men den wagen had opge vijzeld bleken haar levensgeesten geweken te zijn. Het lijk werd per autobrancard naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd. Het slachtoffer is 25 jaar oud. De d r a n k. Te Saint-Ouen heeft een be schonken man in een dronkemansruzie zijn doch tertje van zeven jaar doodgeschoten en zijn vrouw en een nichtje ernstig gekwetst. Schurken. Te Idstekn in den Taunus heeft men een 19-jarig meisje geworgd, gevonden Men heeft twee Algerijnsche scherpschutters van de bezettingstroepen als verdacht van dezen moord aangehouden. Duitsche dieven. De marechausse te Oldenzaal heeft gisternacht den dadervan inbra ken in verschillende plaatsen van Twenthe ge arresteerd. Het is een Duitscher afkomstig uit Berlijn. Hij heeft volledig bekend. Te Losser zijn drie Duitschers die ook inbra ken hebben gepleegd, aangehouden. De Jeanne d'Arc." De Fransche kruiser „Jeanne d'Arc" is Woensdagmiddag 12.15 van IJmuiden naar Kopenhagen in zee gegaan. Saluutschoten werden bij vertrek niet gewis seld. De Duitsche regeering is voornemens na de verwerping van de loonsoVereenkomst door de mijnarbeiders met het centrale bestuur vakorganisaties in overleg te treden. der Laatste Berichten. Nieuwe press" heeft jd!ub bel ster. De „Daily Ex- reen astronoom geinterviewd over de nieuw ontdekte dubbelster van Plaskett. Zij is het eerst waargenomen door dr. Plaskett van het Canadeesche observatorium te Victoria, in Britsch Columbië. Zij staat 52,560 billioen ong. mijlen van de aarde en heeft vijf maal meer massa dan eenig ander bekend hemellichaam. Zij heeft 160 maal zooveel massa als de zon. Wederopbouw in België. Einde 1923 zal, naar de Brusselsche „Standaard" uit officieele bron verneemt, de wederopbouw in België afgeloopen zijn. Het werk zal nog 1 milliard 250 millioen frank kosten. Van de 78.000 vernielde of beschadigde huizen waren er op 31 Maart 1.1. reeds 55.407 weder opgebouwd of door barakken vervangen. Memoires van e x-k eizer Wil helm. De onderhandelingen, die tusschen de uitgeversmaatschappij Koehler te Leipzig eener- zijds en de New-Yorksche firma's Hasper Brot hers en Mac Cluwer Newspapers Syndicate an derzijds zijn gevoerd, hebben tot het resultaat geleid dat de beide bovengenoemde Amerikaan- sche uitgevers tegen betaling van 250.000 het uitsluitend recht hebben verworven tot publica tie van de herinneringen van keizer Wilhelm in de Engelsche taal. Het boek welks eerste hoofdstuk met het onslag vanBismarck aanvangt verschijnt op 1 Nov. te New-York en Londen, terwijl op 1 September de publicatie in 60 Ameri- kaansche bladen zal beginnen. In Engeland heeft Northcliffe, zooals men weet, het aanbod tot publicatie in zijn pers van de hand gewezen. Thans heeft de „Sunday Times" de publicatie op zich genomen. De uitgever Koehler heeft nu nog alleen het recht tot publicatie in Duitsch- land en Oostenrijk. Alles smokkelt. Een Hollandsch koop man had in den oorlog veel pech gehad, doordat hij aan de beurs door speculatie veel geld had verloren. Om zich wat te restaureeren vestigde hij zich in Duitschland en bracht voor de variatie een kantoorbediende mee. Aanvankelijk leefde hij in Dordmund en Dusseldorf heerlijk van het overgeschoten geld, dank zij de hulp van juffrouw valuta. Later toen de centen begonnen op te ra ken vestigde hij zich te Aken en hield zich bezig met het uivoeren van smokkelwaar. Meermalen voer hij per auto over Horbach naar Heerlen met ladingen parfumerieën, toiletartikelen, kammen, schuurlinnen, bakpoeder, en allerlei andere artikelen. Zijn zoon was hem in Aken behulp zaam bij het aankoopen van allerlei waren. De kantoorbediende maakte telkens de auto tochten mee, deed eveneens inkoopen in Aken met hulp van andere vrouwen. Op zekeren dag kwam de douane achter de smokkelpartij en arresteerde den Hollander en de kantoorbediende. Men vermoedt dat minstens voor ver over de 200.000 Mark smokkelwaar naar Holland is uitgevoerd. Ten huize van den Hollander werd- den nog vele zaken in beslag genomen. Beiden hadden zich te verantwoorden voor de recht bank te Aken. Het Openbaar Ministerie eischte tegen den Hollander twee jaren gevangenisstraf en 500.000 mark boete, tegen den kantoorbe diende 9 maanden gevangenisstraf en 100.000 mark boete en tegen den koopman uit Aken die de smokkelwaar grootendeels geleverd had 6 maanden gevangenisstraf en 100.000 mark boete. Weerbericht. Verwachting Zwakke tot matigen N. tot N.O. wind, zwaar tot half bewolkt, waarschijn lijk nog eenige regen in het Z., zelfde tempera tuur. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 14 Juni. Londen 11.49'/8 Berlijn J 0.828/4 Parijs -22.66V, België21.171/a Zwitserland -- 48.95 Weenen.-- 0.011/, Kopenhagen- - 56.10 Stockholm...-66.60 Kristiania - 44.0» Amerika 2.57 Va 15 Juni. /II.49 Va - 0.82V, - 22.70 - 21.22 V 2 - 48.95 - 0.01 V, - 56.05 - 66.62V2 -44.15 - 2.56". des onheils te zijn geweest en trekt alle door hern afgelegde verklaringen terug. Hierna heeft het getuigen verhoor plaats. De officier van justitie Mr. F. F. Viehof eischte tegen Martinus Emmer wegens moord een ge vangenisstraf van 15 jaar. De zitting werd geschorst tot kwart over 2. WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 14 Juni. Londen11.39s/< Parijs 7 22.67T/j Brussel- 21.20 New-York Berlijn - 0.823/4 Italië Zwitserland- 48.95 Praag Stockholm - 66.60 Kopenhagen- 56.20 Christiania - 44.10 Spoorwegongeluk. De sneltrein die gistermorgen 9 uur uit Boedapest naar Graz vertrok en die over Oedenburg naar Weenen gaat, is ongeveer 50 K.M. van Boedapest bij het sta tion Torfagy ontspoord ten gevolge van een breuk in de rails. De locomotief en zes wa gons, waaronder de restauratiewagens, vielen van het talud en werden vernield Uitgezonden hulptreinen hadden gistermorgen 11 uur 4 doo- den en ongeveer 40 gewonden geborgen. Auto-ongeluk. De bisschop van Ver sailles, mgr. Gibier, keerde per auto van Maisons- Laffitte, terug, waar hij het H. Vormsel had toe gediend, toen de chauffeur een kind bemerkte dat op den weg zat te spelen. De chauffeur remde terstond en stuurde de auto zijwaarts om het kind te ontwijken. Toen botste de auto tegen een telefoonpaal aan, waardoor mgr. Gibier naar voren geslingerd werd en aan het hoofd werd gewond. De auto werd door den schok achteruit ge worpen en kwam ongelukkigerwijze toch op het kind terecht, dat op slag gedood werd. Fabriek door arbeiders bezet. Te Dublin werd eenige maanden geleden een linnenweverij gesloten, waarbij eenige honderden arbeiders werden ontslagen. De weeltoestellen van de inrichting zouden gisteren in het open baar worden verkocht, doch de ontslagen ar beiders verhinderden den verkoop. Zij hadden namelijk te voren beslag gelegd op de fabriek, waarin zij zich thans verschanst hebben en zelfs maatregelen hebben genomen, zich aldaar te verdedigen. Door de voorloopige regeering van Zuid-Ierland worden op het oogenblik even wel pogingen in het werk gesteld, om met de ontslagen arbeiders tot een minnelijke schikking te geraken. Moord. Een afschuwelijke moord heeft plaats gehad in het dorpje Schaufenberg, dicht bij Aken, niet ver van de Hollandsche grens gelegen. In de herberg Jakobs waren in den kost twee mijnwerkers, een Pool en een Pommeraan. De Pool was vlijtig en spaarzaam; weldra zou hij gaan trouwen. De Pommeraan was een dronkenlap. De Pool had een kapitaaltje van 10.000 15.000 mark bespaard. Dit wist zijn slaapkameraad. De herbergier rook een lijken lucht in huis hij brak de slaapkamer der mijn werkers open en vond daar het lijk van den Pool. Met een timmermansbijl was hij vermoord. Het slachtoffer had 5 diepe slagen op het hoofd en in het gelaat. Toen de herbergier den moord ontdekte, moet de Pool reeds minstens twee etmalen vermoord zijn. De vermoedelijke dader is de spoorloos verdwenen slaapkameraad van den Pool. Weenen Boedapest. Madrid - 0.01 Va 15 Juni. 11.49 Va -22.70 -21.25 - 0.82Va - 48.821/. - 66.60 - 56.20 - 44.30 - 0.01 V a Telegram men. PROTEST-NOTA. WARSCHAU, 15 Juni (draadloos). De minis ter van Buitenl. zaken Skirmunt heeft tot de Sovjet-regeering een protestnota gericht, wegens de invallen van Bolsjewistische benden op Poolsch gebied. Dinsdagmorgen is voordeRechtbank teRotter- dam behandeld de zaak tegen C.v.V. 21 jaai varensgezel te Vlaardingen wien wordt ten laste gelegd dat hij als matroos varende aan boord van het visschersvaartuig Riena M.A. 150 uit Vlaardingen in de maanden Juli en Augustus 1921 met anderen den 13-jarigen scheepsjongen Gerard Zwaan ernstig heeft mishandeld. Men heeft den kleinen ,afhouder", zooals de scheeps term luidt, tegen de verschansing gesmeten, ge trapt, in zijn zwerende vingers geknepen en buiten boord gehouden aan een touw. Beklaagde verklaart alles zonder ernstigen opzet, spelende te hebben gedaan. De gezagvoerder van de Riena zegt, dat hij van deze mishandeling geen kennis droeg. Wel was het gehalte van zijn scheepsvolk zoo slecht, dat hij zijn reis tusschentijds heeft moeten onderbreken. Kameraden van v.V., als getuigen gehoord, verklaren eenparig, dat hoewel het steeds ge woonte is de scheepsjongens wat te plagen het ditmaal toch wel te bont is toegedaan. In Maart heeft de rechtbank drie der ergste belhanrrrs veroordeeld, elk tot 2 maanden ge vangenisstraf. C. v.V., nu terecht staande, is destijds bij verstek veroordeeld en kwam daar tegen in verzet. De vertegenwoordiger van het O.M. rar, J. G. Golsteijn, vroeg bevestiging van het bij verstek gewezen vonnis. De Vierde Kamer der Rechtbank te Am sterdam deed uitspraak in de zaak tegen den 25-jarigen man, die valsche lijsten met gefingeer de namen erop, verschillende geldsbedragen had ingezameld, voorgevende geld op te halen om Joodsche blinden aan voedsel en kleeren helpen. De man werd veroordeeld tot 1 jaar ge vangenisstraf overeenkomstig den eisch. te DE DUURTE. BERLIJN, 15 Juni (draadloos) De regeering heeft wegens de toenemende duurte gedurende de laatste maanden, het initiatief genomen tot het houden van besprekingen met de betref fende organisaties om maatregelen te nemen De Rotterdamsche rechtbank veroordeelde gister M.K., niet verschenen, te Schiedam, wegen diefstal van lood, tot 4 maandengevangenisstral. Onderwijs. tegen de duurte. De besprekingen vangen. zijn reeds deze week aange- OOSTENRIJK. BERLIJN, 15 Juni .(draadloos). De Raad van Gezanten te Parijs heeft den schuldeischen- den landen van Oostenrijk verzocht, gedurende 20 jaren van hun voorrechten af te zien, om zoodoende een crediet voor Oostenrijk mogelijk te maken. - DE HAAGSCHE CONFERENTIE. BERLIJN, 15 Juni.(draadloos).Over de opening van de vóór-conferentie te Den Haag zijn de Duitsche persstemmen sceptisch gezind. Volgens de ervaringen in Genua opgedaan kunnen aan de Haagsche conferentie voorloopig geen voor uitzichten worden toegekend. De „Deutsche Algem. Zeit." meent In Den Haag wordt geen groot politiek stuk opgevoerd. SCHEEPVAART. BERLIJN, 15 Juni (draadloos). In Archangel kwam voor het eerst sinds 8 jaar een Engelsch schip, met een lading meel aan. Op de terugreis werd hout voor Engeland meegenomen. De Duitsche mijnwerkers in Westfalen. Wolff seint uit Bochum De Zondag te Bochum vergaderde conferen tie van de vier groote mijnwerkersbonden heeft de overeenkomst, welke het centrale bestuur met de patroons onder voorbehoud van nadere goedkeuring door de organisaties had gesloten met 340 tegen 98 stemmen verworpen. Deze overeenkomst had voorzien in een gemiddelde loonsverhooging van 25 Mark, waar- Van 15 Mark uit de verhoogde steenkoolprijzen en 10 Mark uit overwerk zou worden betaald. Per week zou 4 uur meer gearbeid moeten worden met een bijslag van 50 pet. Per maand zou een loonsverhooging van 1500 M. zijn verkregen. De toestand in het Roergebied is door een en ander zeer critiek geworden. Verdwenen postzegels. Naar de „Montagpost" uit Hamburg verneemt, had een der firmanten van een zaak uit Innsbrück op het hoofdstation van Hamburg een tasch met postzegels verloren, volgens catalogus voor een waarde van 500.000 MK. Een eerlijke vinder, leverde de tasch bij het spoorwegbureau voor gevonden voorwerpen in, doch een onbekende heeft op bedriegelijke wijze de tasch in ontvangst genomen. De postzegels waren voornamelijk uit Engelsche en Duitsche koloniën afkomstig Verder Russische Ghineesche en midden-Euro- peesche zegels. De orkaan te New York. Het schijnt thans vast te staan, dat er minstens 75 personen tijdens den jongsten orkaan zijn omgekomen. De materieele schade is nog niet bij be nadering te bepalen maar moet een enorme som bedragen. In een voorstad van New York zijn meer dan duizend boomen ontworteld en vele gebou wen beschadigd. Veel huizen zijn van hun daken beroofd en over een afstand van vele mijlen zijn telefoon- en telegraafdraden vernield. Te New-York zelf is een kapitaal aan ven sterruiten vernield. Te Yonkers, een voor stad van New-York is het verkeer in ver scheidene straten gestremd door gevallen boo men. In genoemde plaats werd een groot deel van het dak van de Presbyteriaansche kerk weg gerukt en bovenop een auto neergesmakt. Toen brandweerlieden te hulp snelden, vonden zij de vijf inzittenden van den auto ongedeerd onder de wrakstukken. Politiebooten patrouilleeren nog voortdu rend langs City Island tot het opsporen van lijken en het opvisschen van koffers, kleeding- stukken enz. Een zekere Mary Sommers, een meisje van 20 jaar, voer toen de storm op z n hevigst was, verscheidene malen in een klein >ootje van City Island af en redde 24 vrouwen en kinderen. Ook dook zij herhaaldelijk in het water om uitgeputte zwemmers bij te staan. De NIEUWE CIRCULATIEBANK. WEENEN, 15 Juni. (draadloos). Eerst de liquidatie van de Oostenr-Hong. bank, zal de nieuwe circulatiebank de geheele leiding van het geldwezen op zich nemen, buitenlandsche hulp blijkt echter noodzakelijk. Zoowel voor het oude als voor het nieuwe bank papier is 5% metaaldekking aanwezig. DE GARANTIE-COMMISSIE. BERLIJN, 15 Juni. (draadloos). Het vertrek v. de garantie-commissie naarBerlijn zal volgens „der Tag." 17 Juni a.s. plaats hebben. H. B. S. De minister van onderwijs heeft aan de di recteuren der rijks hoogere burgerscholen me degedeeld, dat, ten einde ook op dit gebied zoo veel mogelijk tot bezuiniging te komen, in den cursus 1922/23 geen nieuwe parallel-klassen zullen mogen worden gevormd, tenzij het getal leerlingen eerner klasse 30 zou overschrijden en dat, mocht om bijzondere redenen van dezen regel moeten worden afgeweken (b.v. gebrek aan plaatsruimte in de lokalen) ieder geval in het bijzonder aan zijn oordeel moet worden onder worpen. De minister heeft den betrokken ge meentebesturen in overweging gegeven aan de hoogere burgerschool en het gymnasium hunner gemeente dezelfde gedragslijn te volgen. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 14 Juni v.m. 6.11, n.m. 6.42. 15 Juni v.m. 6.53, n.m. 7.23. 16 Juni v.m. 7.37, n.m. 8.07. 17 Juni v.m. 8.23, n.m. 8.55. 18 Jun. v.m. 9.19, n.m. 9.54. 19 Juni. v.m. 10.22, n.m. 11.01. SCHIEDAM, 15 Juni. Aangekomen Zweed- sche motorboot „Arrator", ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wilhelminahaven. Nu de uitbaggering der Wilhelminahaven ge reed is, komt thans de voorhaven aan de beurt. Hierop volgt de Oosterhaven. Handelsberichten Reehtzaken, De moord te Houtdorp. Uit Zwolle meldt men ons Voor de rechtbank te Zwolle werd heden een aanvang gemaakt met de behandeling van de zaak tegen de beklaagden, beschuldigd van den dubbelen moord op Lijsje Pater en Riekje Bauers te Houtdorp, gepleegd in de maand October van het vorige jaar. Als eerste beklaagde stond terecht Martinus Emmer, electriciën van beroep wonende te Amsterdam, thans in voorloopige hechtenis. Volgens de dagvaarding werd hem ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 17 op 18 Octo ber 1921 te Houtdorp gemeente Ermeloo, de woning is binnengedrongen bewoond door Lijsje Pater en Riekje Bauers te samen en in ver- eeniging met Albertus Dijkslag en Jacob de Graaf, dat hij de twee vrouwen geweld heeft opgelegd, waarbij beklaagde beide vrouwen niet geweld heeft beet gepakt, de hand voor den mond gehouden en op den grond in het beddengoed gelegd heeft. Een en ander den dood van Lijsje Pater en Riekje Bauers oor verstikking door gewelddadige af sluiting van den toegangsweg tot de luchtwegen, tengevolge hebbende. Bij het verhoor van beklaagde, ontkende deze in den nacht van 17 tot 18 Oct, 1921 op de plaats Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 15 Juni. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46% f 11.50. Namens de commissie voor de noteermg. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 15 Juni. Men noteert voor Spiritus 100% f 28 Spoeling. Noteering van de Coop. Spoelingvereeniging" Heden f 1.60 per ketel. Vereen. „Schied. VEEMARKT DELFT, 15 Juni. 209 runderen 592 schapen 378 varkens, vette Aanvoer lammeren, paaiuu", kalveren, 405 biggie kw. f 375—500, 2e kw 7 paarden big! geiten of bokken, Vette koeien le - c nnc, f 200-375, kalfkoeien le kw *375 f J kw f 225-375, vaarkoeien f -2»—f So0, .e f inn f225 vette kalveren le kw. 2eWkw f- vette schapen le kw. f 30-45 2e w f weischapen le kw. f2e kw. i - vette lammeren le kw f 30-42, we.lam meren f 8—18, magere varkens le kw. f 18- f74' biggen, f 10—f 24, nuchtere kal veren le kw. f 12—f 20, paarden f 100 f 400. Rundvleesch per kilo f 1.40-f 1.- f 0.80 vette varkens ff Boter. Aanvoer 195/8 en 5 16 wegende te zamen 3950 kilo. f2.20 k f2.50 per kilo. of

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 3