DAGBLAD MO OM SCHIEDAM EN FEU! LLETON. Liefde en Haat. 45ste Jaargang. Zaterdag 1? Juni 1922. No. 13364. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geillustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Nieuws. naar zijn meester terug. NIEUWE EDAMSCHE COURANT Advertentiën I5 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Telefoon Intercommunaal 35. Bureau: K O li VI A li KT 4. Abonnementen per 3 maanden 2.per week post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. 15 Postbus cent, franco 3!). per Bq of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere ofllcieele af- en aan kondigingen van het Genteen)t-Twistunv. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders Van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is in gekomen een verzoek van M. W. BLANKE MEI JER om Verlof voor den verkoop van alco holvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden-localiteit van het per ceel Hoogstraat 184 en. herinneren, dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenen van het verlof schriftelijke bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 17 Juni 1922. Ter openbare kennis wordt gebracht dat door den Raad dezer Gemeente in zijne openbare vergaderingen van 4 November 1921 en 24 Februari 1922 respectievelijk vastgestelde verordening op de heffing van schoolgeld voor de lagere scholen voor Buitengewoon Onderwijs 6n die op de heffing van rechten voor vanwege de Brandweer verleende diensten, bij Koninklijk Besluit van 26 Mei 1922 No. 181 zijn goedge keurd en op den 16 Juni 1922 zijn afgekondigd. DE HAAGSCHE CONFERENTIE. De inleidende bijeenkomst der conferentie heeft in haar tweede volledige zitting, welke gistermorgen onder voorzitterschap van jhr. Van Karnebeek in het Vredespaleis gehouden is, de organisatie van de eerste commissie (niet- Russisch) besproken. Als basis der besprekingen diende een voorstel van den heer Cattier, den Belgischen gedelegeer de. Overeenkomstig dit voorstel werd besloten, dat de commissie bestaan zal uit alle staten, die aan de inleidende bijeenkomst deelnemen, voor zoover zij den wensch tè kennen geven, daarin vertegenwoordigd te zijn. Bovendien zullen drie sub-commissies ge vormd worden, één ter behandeling van de kwes tie der Russische schulden, één voor den parti culieren eigendom, en één voor de credieten. Elke sub-commissie zal bestaan uit elf leden, welk aantal eventueel kan worden uitgebreid tot dertien. Elke delegatie, die zitting heeft in een sub-commissie, zal daarin vertegenwoor digd zijn door een expert, bijgestaan door een secretaris en adviseurs. De leden der commissie en der drie sub-com missies zullen vóór Maandag a.s. benoemd wor den. In haar zitting van gistermiddag heeft de con ferentie besproken, welk karakter zal worden gegeven aan de werkzaamheden der eerste commissie. Men is overeengekomen, aan deze Werkzaamheden een zuiver technisch karakter te geven, met uitsluiting van alle politieke kwesties." OPPER-SILEZIë. De bepalingen betreffende de overdracht der Opper-Silezische gebieden zijn geteekend. Gene raal Lerond gaf daarna de grensafbakening aan zooals die naar adviezen van den Volkenbond Inleiding. Lord Bernard Clanavon, graaf van Alceston, stond naast zijn schoone vrouw in de wijde gang Van zijn hotel om gasten te ontvangen en die haar de schitterend verlichte balzaal te gelei- Het was omstreeks middernacht maar nog kwam er een groot aantal gasten en de breede marmeren trap, aan de kanten waarvan de palmen,zoetgeurende tropische planten geplaatst waren, werd betreden door sierlijke vrouwen, prachtig gekleed en bedekt met diamanten en goud Ook de heeren behoorden tot de hoogste kringen in Londen en niet gaarne zouden zij de opening van het seizoen, dat schitterend be loofde te worden bij lord Alceston, ""ssen. Als staatsman, als diplomaat en als het hoofd van een adellijke familie, was lord Alceston zeer bekend en men konhem gerust als leideigehou wen van den kring waarin hij zich Ie g. Iy zag er uit wat hij werkelijk was n. P een edelman van geboorte. -i i-v. Slechts dit vertellen wij van m° want niet lang zal hij in dit verhaa ee Ten laatst* waren alle gasten aangek i vastgesteld en noodigde de vertegenwoordi gers der beide regeeringen uit om over te gaan to de bezetting der haar toegewezen gebieden, binnen een termijn, welke 10 Juli afloopt. Calonder is gisternamiddag in Opper-Silezië aangekomen. Te Oppeln werd hij door Duitsche en Poolsche vertegenwoordigers begroet. In de stad Kattowitz heerscht eene koorts achtige bedrijvigheid men heeft voor de Pool sche troepen, die zullen binnentrekken in de voorsteden eerebogen opgericht en is ook be gonnen met het oprichten van groote gebouwen bij den stadsschouwburg. Voor de ontvangst der troepen, wier aantal omtrent 2100 man zal bedragen, zal een som van 1/t millioen worden besteed, waartoe de stad uit algemeene midde len 150.000 mark zal bijdragen, terwijl de rest door inzameling bij de burgerij zal worden bij eengebracht. Vóór de naderende ontruiming van Opper- Silczië heeft de Duitsche regcering opnieuw haar schadevergoedingseischen aan de intergeallieerde commissie doen toekomen. De door haar geëisch- te schadevergoeding bedraagt in totaal 456 mil lioen mark. De genoemde schade is veroor zaakt tijdens den jongsten Poolschen opstand. Gelijk bekend zijn de Opper-Silezische dorpen Haatsch, Saudan en Owschütz aan Tsjecho- Slowakije toegewezen. De bewoners van die dor pen hebben zich tegen deze beslissing evenwel met klem verzet, hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat deze dorpen voorloopig als neutraal gebied zal zijn verklaard, terwijl hun lot nader zal wor den geregeld, wanneer de Opper-Silezische kwes tie geheel zal zijn opgelost. Gister had in deze dorpen een vrijwillige volksstemming plaats. Van de 2000 uitgebrachte stemmen waren de meesten voor Duitschland, slechts enkele voor Tsjecho-Slovakije en geen voor Polen. IERLAND. H. N. verneemt uit Londen H|Zoowel Griffith als Collins hebben het den heeren in Londen duidelijk gemaakt, dat zoowel Noord- als Zuid-Ierland van uit Ulster worden vergiftigd. In jret Zuiden heeft men volledig vertrouwen in de Engelsche Tommies, maar men wantrouwt de bijzondere politie in het Noorden, en men zou eigenlijk wenschen, dat de heele toestand in het Noorden onder bevel zou worden gesteld van de Engelsche autoriteiten. Of het nu juist gezien is of onjuist, de openbare meening en de pers in de 26graafschappen zijn er van over tuigd, dat er in Belfast een soort progrom op de Katholieken wordt toegepast, met het doel om hen uit het land te verdrijven. De grens naar Zuid-Ierland wordt op het oogenblik overstroomd door vluchtelingen en het steun verleenen aan deze menschen is een nieuw probleem voor de voorloopige regeering. Enkelen van dit soort vluchtelingen zijn ook naar Engeland vertrok ken. De leiders der voorloopige regeering hebben dan ook, gezien dezen toestand en deze opvat tingen, ten sterkste er op aangedrongen, scherpe maatregelen te Belfast te nemen, als een eerste voorwaarde om een Verder schrijden van zulk een toestand door geheel Ierland te voorkomen. Zij zeiden ook, dat 't hun anders onmogelijk zou zijn, om den te verwachten represailles den kop in te drukken of ook maar te voorkomen. Wat Zuid-Ierland betreft, daar zou de regeering alles doen, om gewelddaden te keer te gaan. Reuter verneemt uit Londen De ontwerp-grondwet voor den Ierschen Vrij- s aat is openbaar gemaakt. De inleiding zegt, de balzaal zweefden zij op de walsmaat van de muziek der Garde. Lord Alceston liep op zijn vrouw toe om haar te waarschuwen zich niet te zeer te vermoeien toen Neillson, een ernstig uit ziend huisknecht, op hem toetrad met een brief op een zilveren presenteerblad. „Is er iets belangrijks gekomen, Neillson?" vroeg zijn meester, waarop de knecht zeide dat dit wel zoo zijn moest omdat de brenger op ant woord wachtte. Lord Alceston scheen verschrikt toen hij den brief zag, want hij bleef daarop staren, zoolang zelfs dat de knecht hem moest verzoeken dezen aan te nemen,Toen scheen hij weer totbet gewone leven te zijn teruggebracht en haastig keek hij om zich heen ten einde te weten of iemand zijn ontsteltenis had opgemerkt. Toen trad hij op de gravin toe en verzocht haar hem te wllen verontschuldigen wanneer zijn afwezigheid werd opgemerkt maar dat hij zich noodwendig moest verwijderen om op een zaak van gewicht te antwoorden. Zij keek hem in de oogen en vroeg „Zeker van Downingstraat, niet waar Ik heb geen acht geslagen op de verzegeling van den brief." Hij antwoordde bevestigend waarop zij met gebogen hoofd langzaam naar de balzaal liep. Toen verwijderde hij zich naar zijn studeerkamer waar hij een glas water dronk om tot bedaren te komen. Hij schelde om Neillson en toen deze verscheen, gelastte hij hem zijn overjas te dat elke voorloopige grondwet, elk amendement daarop en elke wet daaruit voortvloeiende, welke in strijd is met het Engelsch-Iersch verdrag, ongeldig is. De grondwet zegt, dat de Vrijstaat een gelijk waardig lid is van de gemeenschap van volken, welke het Britsch gemeenebest vormt. De na tionale taal is Iersch, maar Engelsch zal eveneens worden erkend als officieele taal. Mannen en vrouwen hebben gelijke rechten van burgerschap ook wat het kiesrecht betreft. De gewetensvrijheid is onaanta-tbaar. Ei mogen geen wetten gemaakt worden, welke onderscheid maken tusschen verschillende gods diensten. De vrijheid van spreken, van vergade ring en vereeniging is gewaarborgd. De leden van het parlement ook van dat, hetwelk morgen wordt gekozen zullen den eed van trouw afleggen aan koning George en zijn opvolgers. Beide Huizen van het parlement zullen geko zen worde op den grondslag van evenredige vertegenwoordiging. In den beginne echter zal de helft van de leden van den Senaat door den premier benoemd worden op zoodanige wijze, dat groepen en partijen,in de Kamer onvoldoende vertegenwoordigd, in- den Senaat een plaats zullen vinden. De andere helft zal de Kamer kiezen. Alle wetten behoeven de goedkeuring van den koning, voordat zij van kracht worden evenals in Canada het geval is, behalve in geval van een inval. De Vrijstaat zal aan geen enkelen oorlog behoeven deel te nemen zonder toestemming van zijn parlement. De Kroon zal worden v.ertegenwoordigd door een gouverneur-generaal, evenals het geval i in Canada. Er zal beroep van de Iersche hoven open staan op de juridische commissie van den Geheimen Raad. DUITSCHLAND. Uit Berlijn verneemt de „N. R. Crt." Van betrouwbare zijde wordt ons medegedeeld dat keizer Wilhelm het besluit zou hebbengenomen om de opbrengst van zijn gedenkschriften ten dienste van de monarchistische propaganda in Euitcchland te stellen. Een nieuwe monarchistische agitatie wordt over het geheele land voorbereid. De zetel der beweging is te Berlijn, terwijl in de meeste groote provinciesteden vertakkingen be staan of opgericht zullen worden. Men verwacht dat tegenover het monarchis tische gevaar onafhankelijken en communisten eensgezind ten strijden zullen trekken. Bespre kingen tusschen heide partijen zijn dienaangaan de reeds gehouden. De 28ste Juni, de dag, waarop de vrede van Versailles werd geteekend, belooft, met betrek king tot den binnenlandschen toestand in Duitsch land-een crisisdag te zullen worden. Tal van na tionalistische vereenigingen en organisaties toch, hebben voor dezen dag nationalistische demon straties op touw gezet om tegen de bewering, dat Duitschland alleen schuld aan het uitbreken van den oorlog zou hebben gehad, te protes teeren. De vele parades van vroegere regimen ten, welke in den laatsten tijd in tal van steden zijn gehouden, hebben de bestaande tegenstel lingen tusschen de nationalistische en socialisti sche partijen nog verscherpt en de atmosfeer is op het oogenblik als geladen met electriciteit. Het partijbestuur van de socialistische partij heeft eveneens tegen den 28en dezer tegen-de monstraties georganiseerd om te protcsteeren halen en daarna een huurrijtuig te gaan bestel len, dat hem bij het achterdeurtje van zijn hotel moest wachten. De knecht had in dit huis veel ondervonden, toch kon hij een zachten zucht van verwondering niet onderdrukken, waarop Lord Alceston hem herinnerde dat hij in dienst genomen was onder beding dat hij zich om geen enkele order moest verwonderen. De knecht ging heen. Lord Alceston opende de laden van een oude kast en nam haastig iets daaruit hetwelk hij in zijn zak stak, toen hij den knecht hoorde te- rugkeeren. Vervolgens gaf lord Alceston hem last nie mand in zijn kamer te laten. Hij moest zeggen datde lord het druk had met het beantwoorden van gewichtige stukken. Toen ging de lord de gang door naar het rijtuig, gaf den koetsier fluisterend een adres op enhet rijtuigverwijderde zich met spoed. Twee uren waren er verloopen voor Lord Alceston zich weer onder zijn gasten bevond. Hij onderhield zich met allen op zoo minzame wijze, dat zijn vrouw die aan den arm van een groot-hertog rondwandelde, zich afvroeg waar om hij zoo gelukkig scheen en of het goed nieuws was dat hij van Downingstraat gekregen had. Toen kwam eindelijk het uur waarop de laatste gasten heengingen en lord Alceston zocht zijn vrouw weer op. tegen de monarchistische betoogingen. De „Freiheit" het orgaan der onafhanke lijke socialisten heeft, zeer alarmeerende berich ten gepubliceerd met betrekking tot een te ver wachten putsch van rechts. Het rijkscommissa riaat voor openbare orde geeft thans te kennen, dat de beweringen van het blad eenigszins over dreven zijn. FRANKRIJK. Bij de debatten in de Fransche Kamer over de legervoorstellen werd een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen met 313 tegen 230 stemmen. De invoering van een algemeene dienst plicht van 18 maanden is daarvoor verzekerd. Deze bedroeg voorheen 3 jaar. CHINA. Onb vestigd gebleven berichten melden, dat het leger van Tsjang Tso Lin aan het Mandsjoe- rijsche en Chihlische front door de troepen van Woe Pei Foe is omsingeld. JAPAN. Uit Tokio wordt gemeld, dat de nieuwe Ja- panst'he premier Kato een proclamatie heeft uitgevaardigd, waarin hij verklaart, dat een der eerste maatregelen, welke de nieuwe regeering in behandeling zal nemen, een nieuwe beper king der bewapening mogelijk zal maken, welke nog veel verder zal gaan dan die, welke bij de ver dragen van Washington is voorgeschreven. BOLIVIA. Belga meldt uit Buenos Aires, da in de provincies La Paz en Oruro de staat van beleg is afgekondigd, wegens revolutionaire woelingen welke gericht zijn tegen den president van de republiek. ALLERLEI. Hoewel bij de stemming onder de metaal bewerkers over de scheidsrechterlijke uitspraak van het ministerie van Arbeid, de meerderheid zich voor verwerping uitsprak, bestaat er volgens de „Vossische Zeitung" toch nog hoop, dat de beide partijen het alsnog eens zullen worden. De Duitsche bond van metaalbewerkers heeft den bond van metaal-industrieelen om een conferen tie Verzocht, die heden plaats vindt en waarop beproefd zal worden een schikking tot stand te brengen. Ten einde de Duitsche pers tegemoet te komen, die zeer ernstig lijdt, zoowel onder het gebrek aan papier en de duurte daarvan, als onder de hooge loonen, is de Duitsche regeering thans doende een wetsontwerp voor te bereiden, waarbij ten bate van de pers een fonds van 500 millioen mark zal worden gesticht, op te brengen door een speciale belasting op wouden. Het parlementair correspondentiebur. meldt dat de verkiezing van den Duitschen rijkspresi dent begin October zal plaats vinden. Eerst zal de Rijksdag nog tweewetsontwerpen betreffende den rijkspresident moeten behande len. Een dezer wetsontwerpen regelt o.a. de pensioenkwestie van den eersten staatsburger. B 1 O 0 I A 0 tl,. $51 Oostenrijksch visum. HjDe Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland deelt ons mede, dat het haar gebleken is, dat verscheidene Nederlanders,fdie te Frankfurt hun passen voor de reis naar Oostenrijk wilden laten viseeren onverrichter- zake huiswaarts moesten gaan. De Oostenrijksche Consulaten, die in Duitsch „Ik moet nog een brief schrijven voor de mor- genpost. In een half uurtje ben ik klaar en dan kom ik op je kamer een kop thee gebruiken," zeide hij, waarop hij zich naar zijnstudeerkamer begaf. Hij vergat spoedig zijn belofte want hij beval zijn knecht hem een kop thee te brengen. Toen deze terug was deelde hij hem mede dat hij den sleutel van een der beneden deuren verloren had en dat de knecht naar den smid moest gaan om een nieuwen sleutel te laten maken. Hij gaf den knecht Verlof daarna naar bed te gaan, indien hij na een half uur niet meer om hem gescheld zou debben. Toen zette hij zich neer om te schrijven, maar plotseling sprong bij verschrikt op en schelde. De knecht kwam weer binnen en lord Alceston slaakte een kreet van verlichting. „Neillson," zeide hij, er is iemand in de kaDe knecht doorzocht de kamer en keerde toen Ik vraag u vergiffenis, mylord, antwoordde hii" maar niemand is hier in de kamer en ik .'7 Het lean mij niet schelen wat je meent, kijk maar eens achter dat scherm. Neillson keek daarachter maar ook daar was niemand te zien. Toen nam lord Alseston zelf de lamp op en gevolgd door den knecht doorzocht hij zelf nog eens de geheele kamer. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1