V Ververii-QitstoomerQ De Phoenix) L BOSCH, Boterstraat 03, Te). 580 vJURGENS' PLANTENBOTER SLAPELOOSHEID ■MÉ iW land gevestigd zijb, mogen n.m.l. geen visa ver strekken aan Nederlanders, die niet in Duitsch- land wonen. Nederlanders, die voornemens zijn naar Oos tenrijk te reizen, zullen derhalve goed doen het Oostenrijksch visum reeds hier te lande op hun pas te doen aanbrengen. Corps Diplomatique. Het Litausche gezantschap deelt mede De zaakgelastigde de heer L. Aukstuolis is gister te den Haag teruggekeerd. Het gezantschap zal 19 Juni a.s. wederom heropend worden. Onze handel met Rusland. In aansluiting op een vroegere mededee- ling betreffende den handel met Rusland, deelt het Bureau voor Buitenlandsche Be- drijfsberichten, in Den Haag mede, dat reeds eenige der bekendste industrieelen definitief hun medewerking hebben toegezegd aan de onlangs opgerichte Nederlandsche Handelsver- eeniging Rossia. Voor den afzet in Rusland komen alsnog de volgende artikelen in aanmerking Baby-artikelen, band, borduursel, gar neeringen, lingerieën voor dames en heeren, flanellen, gordijnen, handschoenen van katoen en wol, bretels, corsetten, boorden en manchet ten, velvet, zijde, tricotages, wollen stoffen. Een der heeren van Rossia vertrekt bim nenkort naar Polen en aangrenzende laiiden en zal in Warschau den Hollandschen leider der Russische filialen ontmoeten. Tegen de Tabakswet. Een aantal Vertegenwoordigers van het Ver bond van Vereenigingen van Sigarenfabrikanten in Nederland, de Vereeniging van R.K. Sigaren fabrikanten „Valkenswaard", de beide Bonden van Klein-Fabrikanten, den Ned. Bond van Sigarenwinkeliersvereenigingen en van hande- laten, grossiers en makelaars in tabak, hebben besloten op een Maandag 19 Juni te Utrecht te houden vergadering bijeen te komen, om te ko men tot de vorming van een Algemeen Comité van Actie tegen de Tabakswet. De scheepsbouw. Te Sappemeer wordt een nieuwe werf opge richt een firma te Westerbroek, Hoogezand, heeft opdracht voor den bouw van een paar groote schepen voor Duitsche rekening. Reisbesluit. Naar het „Hdbl." verneemt, is een herzienSng ondernomen van het Reisbesluit, met de bedoe ling, door een lagere groepeering van verschil lende categoriëen van ambtenaren tot bezuini ging te komen. Wetsontwerp op het M.O. Naarhet Corr.Bur. verneemt is de volgende week de Memorie van Antwoord van Minister De Visser te verwachten nopens het wetsontwerp Middel baar-Onderwijswet. Conflict tussehen Delfland en Ged. Staten. Men meldt uit Delft In de gisteren gehouden vergadering van Dijk graaf en Hoogheemraden met de Hoofdingelan den van het Hoogheemraadschap Delfland deelde de Dijkgraaf mede, dat Ged.Staten bericht hebben gezonden dat dit college verschillende bedenkingen heeft, in hoofdzaak gericht tegen het onder keur van Delfland brengen van de sluis aan de Vlasmarkt, de Aalbrechtsluis, de schut sluis bij de Koopmansbeurs te Schiedam, de duikersluis aan de Wollevest aldaar, de sluizen in het Ververschingskanaal te Scheveningen en de Provinciale schutsluis aan den Leidschen- dam. Het college van oordeel, dat de zorg voor en het beheer van den Schieboezem eischen, dat deze sluizen niet aan Delflands gezag mogen worden onttrokken, heeft in een conferentie met Ged. Staten, waartoe ook de vertegenwoordigers van Sehieland, Rotterdam en Schiedam waren genoodigd, dit standpunt verdedigd. Wij hebben daarbij tevens te verstaan g'ege- ven, dat beheersching van den Schieboezem van ouds de voorwaarde is geweest, om welker vervulling Delfland de verbetering zijner bema ling afhankelijk heeft gesteld en dat, zoo de gewenschte goedkeuring niet mocht worden ver kregen, Dijkgraaf en Hoogheemraden de verga dering zouden voorstellen de reeds begonnen voorbereidende werkzaamheden voor de verbete ring der bemaling, waarvoor de vergadering een crediet toestond onverwijld te staken. Met belangstelling ziet het college thans de beslissing van Ged. Staten tegemoet en zou het in hooge mate betreuren, indien ten gevolge van een ongunstige beslissing Delfland in de onmo gelijkheid zouden worden gebracht zijn reeds aanvaarde taak te aanvaarden. Fabriek en Kantoor Telcf. No. 15. A. BARIS, Manuf. Broersvest 17. Tclef. 849. Gratis AFHALEN en BEZORGEN. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De Invaliditeitswet. De „Raad van Arbeid te Delft" verzoekt ons het volgende te willen opnemen Plet blijkt nog niet algemeen bekend, dat het overgangstijdperk, gedurende hetwelk o.m. ar beiders ouder dan 35 jaar en in het algemeen arbeiders die minder dan ƒ300.per jaar ver dienen in de Invalidities- en Ouderdomsver- zekering kunnen worden opgenomen, 1 Juli a.s. teneinde loopt. Over eenige dagen kunnen slechts arbeiders die jonger zijn dan 35 jaar en die niet meer dan 1200 gulden per jaar verdienen krachtens de bepalingen der Invaliditeitswet verzekerd worden zoodat de overigen, indien zij nog niet verzekerd zijn, voor altijd verstoken blijven van het recht op ouderdoms- of invaliditeitsrente, terwijl hun nabijstaanden geen recht kunnen doen geldeq. op een weduwen- en weezenrente. Ook het recht op kostelooze behandeling of verpleging bij dreigende invaliditeit welkevoor- komen kan worden, bestaat niet voor arbeiders die niet in bet bezit zijn van een rentekaart. Er kan dan ook niet genoeg op worden aange drongen dat arbeiders, die thans voldoen aan de voorwaarden van verzekeringsplicht zich in hun eigen belang zoo spoedig mogelijk, doch ze ker vóór 1 Juli a.s. aanmelden bij de Raden van Arbeid. Circus Caroli. Gisteravond gaf circus Caroli zijn openings voorstelling, de tent was bijna geheel bezet en de talrijke aanwezigen hebben genoten, want wat riiierjwordt geboden,^gaat ver boven het middelmatige uit. Artisten en materiaal, alles van den eersten rang. ^Mevrouw Caroli gaf wonderbare staaltjes van paarden-dressuur, het was een lust voor de oogen die edele dieren met gelakte tuigen op. hun glanzend vel, Volkomen onderworpen te zien, aan den invloed van zweep en muziek. Na dit fraaie nummer, liet het altijd galante magazijn „Rosa", aan mevr. Caroli een kostelijke bouquet aanbieden. Ook de andere nummers werden allen even onberispelijk uitgevoerd, het kon soms even onheilspellend stil worden onder de halsbrekende toeren van de gebroeders Hodgin, mej. Richard of miss Schaffeur de koorddanseres, die zelfs salti-mortales maakte, maar altijd weer feilloos zeker op den trillenden draad terecht kwam. En tussehen al die experimenten, hielden de clowns de lach erin, de acrobaten met hun ribben van rubber wipten elastisch van den grond als gummiballen, driedubbeldwaze Augus- ten déden met hun nuchtere-kalen-gezichten de zotste dingen. Kortom alle aanwezigen hebben zich kostelijk vermaakt, dat bleek wel uit het herhaald en langdurig applaus. Gedurende de pauze werd. nog gelegenheid gegeven om de stallen te bezichtigen, waar honderden gebruik van maakten. Hoewel alle nummers vlug achterelkander volgden, was het al zeer laat eer alle bezoekers voldaan huiswaarts konden gaan. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags: sleutels, ring met sleutels, zakmesje, nijptajig, muilkorf, zilveren kettinkje, hondenpenning, ceintuur, papieren geld. Bij vinders: beursje met inh. J. Verboon, Voor- neschestraat 18; hond, J. Zonneveld, Vijf, Slui zen bok, E. Plambeek, Fabristraat 31b; papie ren geld, v.d. Linden, Maasdamschestraat 6a kinderklompen, C. Pil, Brouwerstraat 8b knip met inh, L. Bokhorst, Boterstraat 75 net van damesrijwiel, J. v.d. Kooij, Oudedijk 3 dames- portemonnaie met inh., J. Witkamp, Oudedijk 140b R.K. Kerkboekje, A. Koogje, Gasstraat 6; kindermuts, K. Eiber, Overschieschestraat 47a zilveren armband, N. v.d. Velden, Konijnen- buurt 40 dameshorloge, H. v.d. Pas, van Beve renstraat 3 verlakt étui, M. v.d. Most, Zwarte- waalschestraat 23 hondenhal.-band, Th. Volk, Spinhuispad 14 gummijas, H. Vlieghert, Raam 25 boodschaptaseh, J. Flipse, L. Achterweg 28 a horlogeketting, A. Reetman, Kinderbuurt 27. Men verzoekt ons te berichten dat in ons Maandag j.l. geplaatst bericht over het jubileum van Dr. Duval een onjuistheid is ingeslopen. Dr. Duval behandelt het lagere politie-corps hier niet gratis, maar is het wel zoo veel mogelijk ter wille. Door de recherche alhier is aan- gehouden de 30-jar. J. V. die nog gesignaleerd stond voor het ondergaan van 3 weken gevange nis straf. Hij is ter beschikking der justitie ge steld. UIT DELFT. Dramatisch. De jeugdige werkman G. L. te Delft wien de toegang tot de ouderlijke woning was ontzegd, heeft zich gisternacht in de gracht aan de Zuiderstraat aldaar verdronken. Zijn meisje, de 19-jarige C. J. C„ die hem was nagesprongen, is insgelijks verdronken. UIT ROTTERDAM. Omstreeks halftwee gisternacht is uit de Rotte nabij het Strooveer alhier in bewusteloozen toestand opgehaald de 21-jarige schepeling P.S., van het stoomschip Nieuw-Am sterdam. Hij was daar bij ongeluk te water geloopen Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hij reeds verleden. Gistermorgen zijn de 6-jarige N.D. en haar 4-jarige broertje G.D. al spelende uit een raam van de eerste verdieping van een woning in de Goudschestraat alhier op straat gevallen. Het meisje brak het rechterbeen, het jongetje kreeg een hersenschudding. Beiden zijn in het zieken huis opgenomen. Aan boord van het stoomschip Westplein dat in de Waalhaven ligt, is gisteren de haven arbeider E.I. uit de Ploegstraat, tussehen een knijper,die heen en weer slingerde, en de scheeps wand bekneld geraakt. De ongelukkige, was bijna onmiddellijk dood. UIT MAASSLUIS. In de laatste gehouden Vergadering van den gemeenteraad is met 4 stemmen tegen 1 onthou ding gesloten, de gemeente niet bij de Rotter- damsche waterleiding aan te sluiten, doch het waterleidingbedrijf nu zelf in exploitatie te nemen. De minister van arbeid, het rijksbureau voor drinkwatervoorziening, de inspecteur van de volksgezondheid en de plaatselijke gezond heidscommissie hadden allen geadviseerd voor aansluiting bij Rotterdam. De adviseur der ge meente, dr. W. PI. van Rietschoten, te Gouda, was echter van oordeel, dat het gemeentelijk bedrijf wel zoodanig te Verbeteren is, dat er bruikbaar drinkwater verkregen kan worden. Bij afkeuring van de Maas als prise 'deau zal het Rijk, naar zijn inzicht, een andere waterwin- plaats voor de aan de rivier gelegen plaatsen hebben aan te wijzen. Bacteriologisch onderzoek eenmaal per week achtte hij voldoende. De meer derheid van den raad ging met zijn advies mee, voornamelijk omdat de distributieprijs bij zelf- exploitatie 17 en bij aansluiting bij Rotterdam ten minste 32 cent zal bedragen, en mede omdat de gemeente Rotterdam den aanleg van een transportbuis naar Hoek van Holland zou willen laten betalen door Vlaardingen en Maassluis, hetgeen in hooge mate onbillijk geacht werd. De vier tegenstemmers behooren tot de lin kerzijde. Ingezonden Wededoelingen. Och wat is de wereld weinig 6192 10 Zij lijkt wel op haar kop gezet. Zenuwziek zijn Dames, Heeren En 't middel om zich te cureeren HEUREKA FRECO's ZENUWTABLET. Per koker cent, bij Drog. en Apoth. Verkrijgbaar bij PJ. VAN DER SMAM,Drogisterijen, Hoogstraat 115, Schiedam en Vlaardingen. B. A. J. WITTKAMPF, MOUTWIJN JENEVER „Absoluut spiritusvrij Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij VOEDZAAM HEERLIJK VOQRDEELIQ onrust, gejaagdheid, overspanning. Gebruik MUNHARDT'S ZENUW-TABLETTEN onn ruik m INGEZONDEN. Bij „Exeelsior's" 2 jarig bestaan. Zou het noodig zijn bovengenoemde vereeni ging nog nader aan te duiden Wij betwijfelen het, want welk R.K. Schie dammer zou de R.K. Sportvereeniging „Excel sior" niet kennen, de vereeniging wier leden den vorigen zomer het stuk land aan de Damlaan in een sportterrein hebben herschapen Mocht er echter nog zijn voor wie het bestaan onbekend is, hun zij gezegd dat Excelsior werd opgericht 2 jaren geleden door leden der St. Josephgezellenvereeniging. Hun liefde voor de sport was groot, maar zij ontveinsden zich niet de gevaren van het neutrale vereenigingsleven. Een weg stond dus maar open n.l. het oprichten van een R.K. Vereeni ging- Ondanks de moeilijkheden daaraan verbonden besloot men er toe, de opofferingen welke het spelen op Hillegersberg meebracht zich gaarne getroostend in de hoop spoedig een eigen terrein te bezitten. Gelukkig bleek die hoop niet ijdel, want het vórige jaar slaagde het inmiddels opgerichte R.K. Sportcomité er in een stuk grond te huren aan de Damlaan. Ook toen toonde Excel sior dat voor hare leden geen offers te groot waren Maanden achtereen werd gezwoegd op een manier die bewondering afdwong, met het re sultaat dat een sportterrein met clubgebouw verrees dat aan redelijk te stellen eischen vol deed. En nóg gaan zij voort de terreininrich ting te Vervolmaken, overtuigd als zij zijn van de noodzakelijkheid eener bloeiende R.K. Spott- beweging te dezer stede, welke niet gebaat zou zijn met een onooglijk terrein voor sportbeoefe ning. Ook de interne organisatie der vereeniging mag er zijn. Als resultaat daarvan spelen momen teel 8 elftallen in verschillende afdeelingen. Dezen zomer is begonnen met athletiek terwijl er ook animo bestaat voor cricket. Memoree- ren we bovendien nog den feestavond van dezen winter dan hebben we een kort overzicht dei- prestaties in de voorgaande 2 jaren. „Toch mooi voor zulke jongens." zult ge zeg gen. En voorzeker, dat is het. Maar wanneer men de kern der vereeniging kent verwondert men zich niet. Overtuigd als die is van de nood zakelijkheid eener R.K. Sportvereeniging spant zij al hare krachten in om de vereeniging tot grooter bloei te brengen. Weten de R.K. Schiedammers dat te waar- deeren Gelukkig zijn niet allen blind Voor het nut der sportbeoefening, tenzij men die beoefening over drijft. Welnu, ook het bestuur van Excelsior is over tuigd dat de sport geen hoofdzaak moet zijn voor jongelui maar met die overtuiging al léén komt men er niet. De jonge sportliefhebbers moeten geleid worden tot ook zij zijn over tuigd dat er nog iets hoogers is dan sport. Daarvoor is echter noodig naast den onmis- baren steun onzer donateurs de medewerking van ouders en ouderen. Wanneer deze de leiding van het bestuur vergemakkelijken en eerst genoemde zorgen dat de finantieele moeilijk heden den penningmeester niet te zeer kwel len kan „Excelsior" slechts zijn, wat het dient te wezen, te weten Een vereeniging in welks Verband de R.K. jongelui zonder gevaar voor verslapping in hun geloof Veelzijdig de sport kunnen beoefenen' Dat allen medewerken ter bereiking van dit doel J. P. Gemengd Nieuws. Branden. Te Bosschehoofd is door on bekende oorzaak afgebrand de arbeiderswoning van M. Valentijn. Het gezin, bestaande uit man, vrouw en vijf nog jonge kinderen, kon zich met moeite redden. Door het spelen met vuur van eenige kin) deren, brandden heden, binnen een half uur te Vuren bij Gorinchem twee woonhuizen en een schuur af. Deze huizen waren bewoond door den winke lier G.R. en den arbeider C.K. Zeer weinig van de inboedels werd gered. Beide panden waren tegen brandschade ver zekerd. Valsch geld. Op verzoek van den com missaris van politie te Deventer heeft de recher che te Haarlem aangehouden B.H., verdacht van het uitgeven van een valsch Engelsch bankbiljet van 100 pond sterling te Deventer. De verdachtê moet zich meermalen aan dergelijke feiten hebben schuldig gemaakt. IJ swaf el-manie. De gemeenteraad van Wildervank heeft gisteren besloten, den verkoop van ijswafeltjes te verbieden, met uit zondering van 's Zaterdagmiddags en 's Zondags, wegens het buitensporig gebruik, dat door de jeugd van deze lekkernij wordt gemaakt. Valsche coupons. Een bankinstelling te Amsterdam heeft bij den penningmeester van Pro Juventute aldaar eenige coupons ter verzilvering aangeboden van een obligatieleening van 50.000. Deze zijn valsch gebleken. De penningmeester weigerde de coupons te verzil veren, daar zijn vereeniging geen obligatieleening tot dit bedrag heeft loopen, evenmin als haar zu tervereenigingen in Den Haag en Rotterdam. De coupons waren niet geteekend en de plaats van betaalbaarstelling was niet vermeld. Ongelukken. Gistermorgen geraakte [een 21/2 jarig meisje te Alkmaar spelen de in een put aan de Uiten- bosstraat, welke opengebroken is voor het leggen van rioleering. Het kind viel juist in den put, bestemd voor een vergaarbak. Er stond slechts 50 c.M. water in. Men is ongeveer een half uur bezig geweest met het toepassen der kunstmatige ademhaling. Evenwel tevergeefs. De kleine bleek reeds overleden. De droogte. Het gebrek aan drinkwater begint zich ook te doen gevoelen in Purmerend en omstreken. De waterleiding voorziet reeds in veel behoef ten. Zij, die gebrek aan drinkwater hadden, kon den steeds leidingwater halen. Dezer dagen is zulks veranderd. Wie water wil halen moet daar voor een bewijs toonen, afgegeven door denburge meester zijner plaats. Blijkt, dat iemand zich had kunnen aansluiten bij de waterleiding, en zulks niet had gedaan, dan kon hij geen water bekomen volgens voorschrift van het Provinciaal waterbedrijf. Voor de bewoners van de Wijde Wormer is deze bepaling minder aangenaam daar haar vroe de vaderen destijds besloten hebben niet aan te sluiten aan de waterleiding. Geheimzinnig geval. Toen de 20- jarige mej. L„ uit Den Haag, Maandag bij een bevriende familie in Amsterdam vertoefde, werd zij plotseling onwel. Daar zij den volgenden dag in Den Haag terug moest zijn, is zij in ge zelschap van den zoon des huizes en diens vriend per auto daarheen vertrokken, doch onderweg overleden. Haar gezelschap, de chauffeur en de PLANTA Per koker TSc.t. bijApoLh. en drogisten (Buiten veiantwoordelijkheiii der Redactie) Van ingezonden .stukken ook al worden ze niet ge- 9flP" plaatst wordt de kopy niet ter ugge ve n.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2