Abonneer; U Nette meisjes Filiaalhouder, H. A. V. BANK. Drinkt een pittige, overheerlijke likeur, Firma A. J. v. d. VEN, 51 Hoogstraat 51 W A. HOUTMAN Co Aboiiiieienteii op dit lei «j Slijterij en Wijnhandel JET VINKJE". Jaarlijksche Slgemeene Vergadering Kleine A eivertentiën. Md. f 3.23 per Hier f l.62| per halve liter en 33 cent per maatje. L. M E U E R, A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Piano's Orgels Vleugels - Kunstspelpiano's MagazijnSINGEL 116 (bij de R K. Kerk) - Telefoon 871. kienfp Bineweg UI. vi Mïmm itoi, wordw dngniijifc# 8 women w het A.' r M-- <mt*(Mtenbeiorgerê flinke verkoopster, Portwijn zoon van den eigenaar van den auto, die den toch meemaakte, zijn door de justitie te Amsterdam verhoord, maar onmiddellijk op vrije voeten ge steld. Men vermoedt dat hier het misdrijf, bedoeld in art. 297 Wetb. van Strafrecht, is gepleegd. Scheepsramp. In de haven van Ham burg heeft gisteren en zeer merkwaardige scheepsramp plaats gehad. De Alvares van de Braziliaansche Lloyd, die zich in het Vulkan dok bevond, is bij het verlaten van dit dok omgeslagen en in tien seconden gezonken. Arbeiders, die op het dek van het schip aan het werk waren, konden zich slechts met groo- te moeite redden. Een groot aantal arbeiders befonden zich echter in het scheepsruim, als mede een aantal leden der bemanning. Het aantal slachtoffers kan nog niet worden vast gesteld. Een duiker zou trachten, zoo mogelijke eenige der gezonkenen te redden, doch hierop bestaat zeer weinig hoop, daar het schip omgeslagen is en slechts zeer moeilijk weer opgericht zal kunnen worden. Omtrent de ramp van de „Alvares" kan nog het volgende worden gemeld. Toen het schip reeds voor het grootste deel uit het dok in het water was gegleden, helde het plotseling zeer sterk naar stuurboord over en zonk binnen enkele seconden aan die zijde in de diepte. Een derde deel van het schip, de bakboordzijde bleef boven water uitsteken. De zich aan boord bevindende Braziliaansche scheepslieden en arbeiders van de werf, die zich aan bakboord bevonden, konden hun leven redden door in het water te springen, Waar zij door de onmiddellijk toegesnelde motor booten werden opgevischt. Allen, die zich aan stuurboord bevonden, werden evenwel door de zuiging in de diepte gezogen en men vreest, dat zij er het leven bij hebben moeten laten. Onmiddellijk na het bekend worden van het ongeluk kwam de brandweer ter assistentie opdagen en wist met behulp van snijbranders gaten in de romp van het schip te snijden, ten einde de arbeiders, die nog in het schip on der water waren ingesloten, lucht te verschaffen. De Braziliaansche kapitein van het schip werd, gewond door neervallende scheepsdee- len, uit het water opgevischt en hoewel hij reeds bewusteloos was, mocht het aan de brandweerlieden gelukken, hem weer tot be wustzijn terug te roepen. Het is nog niet vastgesteld, hoewel perso nen zich tijdens den ramp aan boord van het schip bevonden evenmin is reeds geconsta teerd, hoe groot het aantal slachtoffers is. Het schip meet 12.000 ton en behoorde vroe ger onder den naam „Sierra Nevada" aan de Hamburg-Zuid-Am erika-stoomvaartmaatschap- pij. Volgens het' verdrag va"n Versailles kwam het schip evenwel in het bezit van de Brazili aansche regeering. Verwoest. Een officieel telegram uit San Salvador meldt, dat die stad op den morgen van 12 Juni na zeer hevige regens door eenover- strooming gedeeltelijk werd verwoest. Men vreest dat vele inwoners zijn omgekomen. Ruim 20.000 personen zijn dakloos. De Amerikaansche gezant te San Salvador heeft een beroep op steun gedaan op het Ame rikaansche Roode Kruis. Botsing. Uit Straatsburg wordt bericht dat bij den spoorwegovergang Sarrewerden bij Sarre-Union een rijtuig, waarin een man en vijf kinderen zaten, door een locomotieg werd gegre pen. Twee der inzittenden werden gedood, twee anderen liggen op sterven, terwijl de overige twee ernstig werden gewond. R ij wiel ongeval. De landbouwer Groes- beck die in zijn bedrijf door aanrijding van een Wagen, van zijn rijwiel tuimelde, is na eenige dagen lijden aan zijn inwendige kneuzingen over leden. Fabrieksbrand. Ten gevolge van een brand is aan een spinnerij te Tourcoing bij Rijs- sel, voor lla/2 »»l'ioen franc schade aangericht. Vergiftiging. In het dorp Pierre Laye (dep. Seine-et-Oise) zijn 200 inwoners onder vergiftiging verschijnselen ziek geworden na het eten van gebakjes, afkomstig van één banket bakker. Vijf der vergiftigden zijn reeds gestor ven, terwijl van vijl andere herstel is uitgesloten. Een ledige graftombe. Naar de >,Times"correspondent te Riga bericht verluidt uit Moskou, dat de tombe van Alexander I, die dezer dagen op last van de Sovjetautoriteiten geopend is, leeg bleek te zijn. Dit verhaal waar °f niet, is in zooverre interessant, meldt de cor respondent, dat het er toe bijdraagt, de legende te gelooven, volgens welke Alexander I en 1825 Uiet is gestorven, doch moe van het regeeren,en de pracht en praal van zijn ambt, het bijltje er bij neerlegde, en als pelgrim naar verschillende heilige plaatsen trok, om ten slotte te Siberië uls een boetvaardige monnik te s eiven. Ongeluk met handgranat en.Naar de „Intransigeant" uit Mila^vme™. M een oefening met handgranaten een g a °ntploft, waardoor drie soldaten op s gedood. Generaal Rocca werd zwaar gewond Verder werden nog een kolonel, een luitenant en 4 soldaten gewond. De toestan v Ueraal is zeer zorgwekkend. De brand op Long Island. Uit New-York, wordt nader gemeld, dat in de bad plaats Arverne op Long Island meer dan 400 landhuizen, zomerverblijven en hotelster waarde van vier millioen dollar door brand zou ver woest. Twintigduizend menschen zijn tijdelijk dakloos. Er zijn geen slachtoffers. Nog nader meldt men Bij den brand op Long Island werden behalve het dorp Arverne, ook de dorpen Edgemore en Hammei verwoest. De brand woedde van 5 uur 's middags tot mid dernacht. 500 huizen, meestal van hout, een twaalftal hotels, twee stations en een groot wasch huis werden in de asch gelegd. Het bolsjewisme bankroet. Vol gens mededeelingen van Amerikanen uit Mos kou maakt het communisme plaats voor op portunisme. Van het communisme is alleen de naam overgebleven. In het Kremlin huist op het oogenblik een der meest bureaucratische regeeringen der wereld. De meerderheid van de communisten is overtuigd van de onmogelijkheid hun beginselen door te voeren. Alleen een kleine partij, een radicale minderheid, gelooft nog aan de verwezenlijking der idealen. Maar deze heeft haast niets in te brengen en de partij die de zeilen naar den wind zet, heeft alles te zeggen. Dit ver klaart de „nieuwe koers" van het Kremlin, wel ken men op het oogenblik althans „in woorden" is ingeslagen. De communisten van het Kremlin blijven nog gelooven aan het communisme, maar zij zien dat de tijd daarvoor nog niet rijp is. De regeering komt daarom op haar weg terug, wel ken zij niet zonder ontzaglijke verliezen kan ver volgen en exploiteert elke kans om roebels te verdienen. Er wordt dan ook ter dege bezuinigd. Verschillende afdeelingen van het handels commissariaat zijn onlangs opgeheven. Ten slotte wordt nog gemeld dat de speculatie met allerlei artikelen in de steden weer in bloei komt, maar de Sovjetregeering neemt er geen strenge maat regelen meer tegen. Telegrammen. DE SCHEEPRAMP TE HAMBURG. HAMBURG, 17 Juni (draadloos) Vermoede lijk zijn bij de ramp van de „Alvares", in de ha ven alhier, 60 personen omgekomen. Tot heden hebben zich 180 geredden aangemeld. In verband met hoog accijnsbedrag in kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. Deze eigenschappen bezit in hooge mate de heerlijke Citroenjenever der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij p de Kerknieuws. Het Eucharistisch congres te Rome. Omtrent de audiëntie van bet bestuur en het organisatiecomité van het internationaal Eucharistisch congres bij den Paus, meldt Kipa nog, dat de H. Vader op zeer hartelijke wijze zijn diepgevoelden dank uitsprak over het volledig succes van het Eucharistisch we reldcongres, dat werkelijk Zijn hooge ver wachtingen overtroffen had. Zijn congres was een schitterende manifestatie der katholieke wereldkerk. Alle landen hebben daaraan deel genomen en de katholiciteit kwam op overwel digende wijze tot uiting. Dat het congres niet in uiterlijkheden verliep, bewezen de vele dui zenden H. Communie's in deze congresdagen en andere vele genaden, welke zeker in deze dagen op individuen en volken zijn neerge komen. De H Vader was zoo ontroerd, dat tranen zijn stem dreigden te stokken. In ongeveer 14 dagen heeft de Paus meer dan 300 bischoppen in particuliere audiëntie ontvangen, om zich over de aangelegenheden Van elk dicocees te doen inlichten. Met de meeste bischoppen onderhield hij zich in hun landstaal. Burgerlijke Stand. Geboren: Juni 13. Martina Adriana An- toni d.v. M. H. Ruigrok en A. M. Buckers, Broers vest. Cornelia d.v. J. A. Beumer en J. W. Bakkes, Abbenbroekschestraat. 14. Neeltje' d.v. J. M. Koogje en J. M. van Luyk, Brouwer straat. Jannigje d.v. M. van den Noort en M. Alders, Eendrachtstraat. Friedrich z.v. F. W Wulff en M. C. F. de Graaf, Havendijk. Geboren: Juni 15. Hendiik z. v. W. Zuid geest en D. Wagemaker, Broersvest. 16. Ca- arina Josepliina d. v. H. J. Speelmeij er en p wieten Brugmanstraat. Jan z. v. appers en J. Videen, Vriendschapstraat. Jacoba Johanna d. v. P. Bliekendaal en G. Hoogland, Hoofdstraat. Gehuwd Juni 15. H. A. F. Uppenkamp ?PnK 6n oi" Van den Berg 26 p- Ba tenburg 21 j. en W. J. Graven 18 j. S Berg- kotte 22 j. en A. E. van der Bil 19 j. A. G. M. Cooynian 26 j. en J. A. de Leeuw 38 j. H. Hamerslag 25 jen C. M. van der Kamp 26 j Ondertrouwd: Juni 15. W. J. J. M. Rademaker 23 j. en G. J. J. Nolet 22 j. - L. de Ruiter 29 j. en C. van Eyk 23 j. W. L. El- gers 26 j. en W. C. A. van Pinxteren 24 j. J. van Reede 27 j. en S. C. M. van Collenburg 22 j. D. Versteeg 22 j. en I. van der Wel 20 j. Al JOVan Opstal 26 j. en C. J. M. Noordijk 28.j. J. van der Graaf 31 j. en M. Damrne 30 j. G. Blonk 26 j. en J. Stokhof 22 j. G. van Zellem 24 j. en J. Hamerslag 24 j. Sport. Pandora-bekerwedstrijden. Daar zulks op de aanplakbiljetten verzuimd is, verzoekt men ons te melden dat de wedstrijd H.-.D.V.S.S.V.V. 3 hedenmiddag om 5 uur plaats heeft. Maandagavond 7 uur zal een voetbalwedstrijd gespeeld worden tusschen Excelsior I en een elftal der R.K. Bijz. Onderw. van Schiedam. Rechtzaken, De advocaat-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, heeft na uitvoerig requisitoir tegen K. de R.,wegens verduistering van bijna ƒ420.000 aan quitanties ten nadeele van de firma Orenstein en Koppel bevestigd geëischt van het vonnis dei- rechtbank, zijnde twee jaar gevangenisstraf. beklaagden Dijkslag en de Graaf,wegens 't ont breken van overtuigende bewijzen vrijspraak. Tot onmiddellijke invrijheidstelling van bei de beklaagden, waarom het O.M. ook had ver zocht ging de rechtbank echter niet over. Uitspraak Donderdag 29 Juli. De moord te Houtdorp. Bij de verdere behandeling voor de Zwolsche Rechtbank van het proces inzake den moord te Houtdorp, Vroeg na langdurig getuigen ver hoor, waarbij ook de eerste beklaagde Emmer tegen wien reeds 15 jaar was geëischt, als getuige werd toegelaten, het O.M. voor de beide andere De advocaat generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden vorderde bevestiging van een vonnis der rechtbank te Winschoten, met ver zwaring der straf echter tot 12 jaar, waarbij J.O., 35 jaar, veldarbeider te Beerta, wegens doodslag op Freerk Woltjer, aldaar, werd ver oordeeld tot 8 jaar. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 17 Juni v.m. 8.23, n.m. 8.55. 18 Jun v.m. 9.19, n.m. 9.54. 19 Juni. v.m. 10.22, n.m. 11.01. SCHIEDAM, 17 Juni. De alhier thuisbehooren- de schoeners „Johanna en Neerlandia", zijn beide verkocht na,ar Groningen en Embdcn. Het in de Voorhaven liggende stoomschip „Koningin Wilhelmina", groot 240 ton, d.w., is verkocht naar Rotterdam em aldaar te worden gesloopt. SCHIEDAM, 17 Juni. Vertrokken schoener „Elisabeth" (ex johanna), kapt. Jan Jonker, ledig naar Hendrik Ido Ambacht" om oud ijzer te laden voor Stettin. Zweedsche motorboot „Arrator",ledig naar Rotterdam. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging" Heden f 1.60 per ketel. Advertentlën. Voor de vele bewijzen van belangstelling en vriendschap, dezer dagen ondervonden,betuig ik mijn HARTELIJKEN DANK aan allen die op eenigerlei wijze van hun beste wenschen hebben doen blijken. 6207 10 J. DUVAL. gevraagd voor pakwerk, leeftijd 14—17 jaar. Aanmelden 6206 7 Parfumerie „VALDELIS", Damlaan 50. Een jonge man zoekt een betrekking als onverschillig welk vak. Ook genegen een winkel te huren. Brieven onder No. 6197 Bu reau Nieuwe Schiedamsche Courant. 10 Gymnasium te Schiedam. Van hen, die wenschen deel te nemen aan het toelatings examen van het Gymnasium, wordt vóór 1 Juli a.s. met op gave van naam, voornamen, datum en jaar van geboorte, laatstgenotenonderwijsenklasse, waarvoor men examen wenscht te doen, aangifte ingewacht bij den ondergeteekende. De datum van bet examen wo rdt later aan belanghebbenden medegedeeld. 6201 15 De Rector van het Gymnasium, Dr. J. H. W. STRIJD. SCHIEDAM. 49 49 49 49 49 49 49 49 49 49 49 49 49 49 49 49 49 fa 276 56 >3» fa fa fa fa fa fa fa fa fa fa fa Te Schiedam verkrijgbaar bij 49 54 Mariastraat 54, (hoek Fabristraat), fi Beijerlandschestraat 1 (hoek Groenelaan). jj s c ïi i e o ra Vertegenwoordiging van Bliitliner, Kaps, Schiedmayer en andere Pianofabrieken. Mannborg, Holberg, Hildebrandt e. a. Harmoniumfabrieken. Billijke prijzen en conditiën. 6205 30 Langdnriga garantie. van Aandeelhouders, op Maandag 26 Juni 1922, 's namiddags 2 uur, ten kan tore der Bank. De Balans en Winstrekening over 1921 liggen aldaar vanaf heden ter visie. De vergadering van VER ZEKERDEN ter verkiezing van een Commissaris uit de verze kerden zal daarna aldaar plaats hebben 's namiddags 21l2 uur. Verzekerden worden herinnerd aan het bij Reglement bepaalde (art. 2 en 4). 6204 27 DE DIRECTIE. FOTOGRAAF, UOTTE&DA3BL Telef. 9376. A teilen gelijkvloers. Holte lijn 8 I Kleine advertentiën hoogstens 30 woorden f 1 per plaatsing. Ieder woord meer 10 cent. Driemaal plaatten van dezelfde advertentie f2, LEEST DIT. In „de Ster" Broers- veld 119, 7 Reclame- dagen van Panama hoeden en witte kin- derhoeden, overtuigt u zelf van de prijzen en komt de Etalages bezichtigen, wat u niet ziet, vraagt u binnen. MANUFACTUREN. In bovengenoemd vak wordt gevraagd een niet beneden 18 jaar. Zij, die bewijzen van bekwaamheid kunnen overleggen komen in aanmer king. Adres Mag. „Nederland", Hoog straat 117119- HUISMOEDERS, DAMES. Heden vermindering van prijzen van de Dameshoeden. Zie Zaterdag de Eta lages, binnen groote keuze in glasbatiste en sporthoeden. Koopt nu een hoed in magazijn „deSter Broersveld 119. Haalt Uwe groote en VERSGHE EIEREN 14 voor f 1.13 voor f 1-12 voor f 1.05, en extra extra sroote 11 voor f 1.05 in BARON's Wild en Eierenhandel, L. Kerkstr. 16. Tel. 220. Het adres voor pri ma gezuiverde veeren voor Bedvulling. Mevrouw Dubbelman Burgemeester Knappertlaan 76, vraagt voor terstond een flinke NOODHULP R.K. Zich te vervoegen 's avonds na 8 uur. Neemt proef met mijn onovertrefbaren Witten en Rooden f 1.50 per Liter, f 0.80 per halvenLiter „Een goedkoop# weelde". A. BOSCH, Botarst.raat. 63. Adverteert in de rubriek Kleine Advertentie Jet Vinkschilletje"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 3