directie van den dienst voor Kunsten en We tenschappen de schilderijen gehangen en de overige voorwerpen geplaatst. Op schoorsteenmantels en tafels prijken prach tige vazen en kommen van antiek Chineesch porcelein vitrines staan vol kleinere voorwerpen van allerlei aard, ook van antiek Chineesch, Ja- pansch en Saksisch porcelein, in .t midden der groote achterzaal prijkt een vitrine vol zilver werk en kristal, een echt antiek kabinet met glazendeuren staat er vol porcelein, dat den liefhebber doet watertanden. In de eetzaal is de mooie haard blijven staan, alle prachtige licht kronen zijn blijven hangen en nergens voelt men de akelige leegtevanhetverlatenhuis.Sleclitszijn eenige kostbare bekleede antieke stoelen met koord overspannen. Aan de wanden,rijk bekleed met zijden damast en goudleer, hangen de schatten, die Bredius' glorie zijn. De bezoeker zal een catalogus kunnen koopen. Fin. en Eeon. Mededeelingen. De nieuwe Oostenrijksche circulatiebank. Over de inrichting van de nieuwe Circulatie bank meldt H. N. uit Weenen nog De Bank zal door middel van particulier Oostenrijksch kapitaal en door middel van de inkomsten der Regeering zelf aan de spits staan van de actie van het herstel van het land. Daarvoor zal het voorschot van Frankrijk van 55 millioen frs. en van Italië benevens het aandeel van Oosten rijk uit de liquidatie van de Oostenrijksch- Hongaarsche bank en de voorhanden deviezen van de Oostenrijksche deviezencentrale, worden aangewend. De president van de Bank zal, naar men reeds weet, door de Regeering worden be noemd. De vertegenwoordigers der banken komen in den Raad van Bel'.eer. De Circulatie bank neemt de banknoten-circulatie onder haar beheer op voorwaarde, dat de bestaande kro nen in omloop blijven en geen devaluatie in zal stellen. De nieuwe bank handhaaft haar onafhankelijkheid van den Staat. De Regeering hoopt door deze maatregelen het budget weer in evenwicht te zullen kunnen brengen. SPORT. Sportdag22 Juli 1922. De plannen voor den Sportdag, die de S. B. L. 0. organiseert op Zaterdag, 22 Juli a.s., beginnen vasteren vorm aan te nemen. Er is een voorloo- pig program opgemaakt, dat als volgt is samen gesteld 1. Algemeene vrije oef. voor meisjes en jongens, adspiranten van gymnastiekver- eenigingen 2 vo tbalwedstrijd, 2 maal 20 minuten tuss hen twee Schiedamsche elftallen 3 extra nummer, te geven door de plaatselijke gymnastiekvereenigingen 4. demonstratie vrije oef. door schoolkinderen; 5. a. snelloop met keer punten en doelen in korfbalmanden voor dames, b. snelloop voor meisjes van 12-14 jaar over 50 M. en c. idem 1416 jaar 60 M. 6. a. snel loop voor heeren over 100 M., b. idem jongens 1214 jaar 50 M. en c. idem 1416 jaar 60 M. 7. korfbal van een vertegenwoordigend Schie- damsch 12-tal tegen een Rotterdamsch 12-tal 8. demonst atie van diverse vereenigingen, o.a. zal Sandow uitgenoodigd worden hierbij haar medewerking te verleenen 9. algemeene vrije oef. dames en heeren, en 10. estafette 4 X 100 M., waarbij voor elke vereeniging voorloopig één ploeg mag uitkomen. De hoofdleiding van den Sportdag berust bij den heer L. Bos, directeur van Hygiëa. De mogelijkheid bestaat, dat de deelname van de schoolkinderen grooter zal zijn, dan ver leden jaar. In dat geval zullen stappen gedaan worden, om den morgen te reserveeren voor een z.g. schooldag. Zooals van zelf spreekt, zal ook weer een op tocht gehouden worden door de stad naar het sportterrein aan den Havendijk, waar dit jaa. de demonstraties en wedstrijden zullen plaats hebben. De inschrijving van deelnemers(neemsters) aan de wedstrijden moet plaats hebben voor 1 Juli a.s. bij den heer W. Moerman, Kerkstraat 80,die als voorzitter-secretaris van de Technische Commissie optreedt. Voor nadere bijzonderheden betreffende de inschrijving verwijzen we naar de advertentie in ons blad van gister. Rechtzaken. Gisteren heeft de Rotterdamsche rechtbank de zaak behandeld tegen J.H. van D., 38 jaar, schipper te Vlaardingen. Beklaagde wordt ten laste gelegd dat hij het te Rotterdam op of om streeks 10 April 1922, aan zijn schuld te wijten zou hebben gehad, dat Cornelis de Keijzer is overleden, doordat hij, niet gewend met vuurwa penen om te gaan, noch zich voldoende op de hoogte hebbende gesteld van de constructie van na te noemen vuurwapenen en zonder zich stellig te hebben overtuigd of dit wapen, hetwelk bij meende ontladen te hebben, inderdaad ongeladen was, hoogst onvoorzichtig en roekeloos, terwijl eenige personen, onder wie genoemde Cornelis de Keijzer, in zijn onmiddellijke nabijheid ston den, een automatisch pistool heeft in de hand gehouden met den loop in de richting van de Keyzer en de vinger aan den trekker met het gevolg dat de trekker is overgegaan, waardoor uit dit vuurwapen, dat ind.erdaad nog een. scherpe patroon bevatte, een schot is gelost en Cornelis de Keyzer voornoemd door den afge schoten kogel werd getroffen,tengevolge waarvan de Keyzer is overleden. Beklaagde verklaart niet geweten te hebben, dat na het uitnemen van den houder nog een scherpe patroon achterblijft in den loop van het wapen. Het schot is aiet aan bij het in den zak steken. De vertegenwoordiger van het Ö.M. noemde de fout van beklaagde, dat hij terwijl hij moest weten, dat er na het afgeven van een schot automatisch weer een patroon in den loop wordt geschoven hetwapen in de richting van deKeijzer heeft gehouden. Spr. eisehte wegens het ver oorzaken van dood door schuld 2 maanden ge vangenisstraf. - Overeenkomstig den eisch van het O.M. heeft de rechtbank te Tiel gisteren E.A. van S., stationschef te Hedel, van de hem ten laste gelegde schuld aan de ontsporing van een trein aldaar op 11 Maart j.l. vrijgesproken. Gemengd Nieuws. Een mooie gift. Prof. Ellioth Smith, uit Londen, die onlangs de tentoonstelling ,,De Mensch" te Amsterdam bezoch en een lezing hield over ,,De ziekte der oude Egyptenaren," was zoo ingenomen met de organisa ie, dat hij als blijk van sympathie met het streven van het comité zijn geheele inzending afgietsels van prae-historische schedels en hersenen aan prof. dr L. Bolk aldaar ten geschenke heeft aangeboden ter plaatsing in het Anatomisch Museum der Gemeentelijke Universiteit te An.sterdam. Prof. Smith heeft alle gegevens om trent de expositie medegenomen hij is van plan te trachten in Londen een dergelijke tentoon stelling in te richten. Inbraak. Te Linne (L.) is inbraak gepleegd in de pastorie. De dieven hadden zich door het uitsnijden eener ruit toegang weten te verschaf fen. Er werden ruim 300 gestolen en een kistje sigaren. Van de dieven geen spoor. De wonderdokter. Prof. Otto Otto heeft gister ons land verlaten.Hij heeftde laatste dagen zooveel mogelijk nog patiënten in parti culiere zitting behandeld. Midden Juli zullen Zijn werkzaamheden in het sanatorium te Blankenburg aanvangen. Hij zal echter in den herfst opnieuw in ons land terugkeeren. Het ligt in zijn bedoeling om een tournee door Nederland te maken, waarbij hij Rotterdam al6 middelpunt zal nemen. Ongelukken. Op de Stadhouderskade te Amsterdam is gisteravond een motorrijwiel aangereden door een in wilden vaart rijdende automobiel, bestuurd door zekeren de Haan. Het motorrijwiel werd vrijwel vernield, de berijder, jhr. Van der Maesen de Sombreff, en diens 10-jarig logé'tje, dat op de duozitting zat, kregen verwondingen en kneuzin gen. Zij zijn per rijtuig naar huis gebracht. De auto was spoedig doorgereden, doch in de Marnixstraat werd de bestuurder door een in specteur van politie aangehouden. En is toen proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Hooge belastingaanslagen. In het belasting jaar 1920-21 bedroeg het aantal aangeslagenen naar een inkomen van meer dan 50.000 te Amsterdam 1118, Rotterdam 362, den Haag 375 en Utrecht 81. Het hoogst aange slagen inkomen te Utrecht was in 1 geval van 400.000 tot 500.000, Amsterdam had er drie van 2.000.000 en hooger, Rotterdam en den Haag er elk zoo één. Aartsbisschop gearresteerd. Uit Helsingfors wordt gemeld, dat de sovjets den R. K. aartsbisschop van Petersburg hebben gearresteerd. De redenen, die tot deze arrestatie hebben geleid, zijn nog niet bekend. Parachute -record. Kapitein Ste vens van het Amerikaansche militaire vlieger korps heeft het wereldrecord in parachute-sprin gen behaald. Op een hoogte van 24.206 voet sprong hij te Dayton (Ohio) uit een Martin-bombarde- mentsvliegtu g). De eerste seconden van zijn val dreigde hij haast te stikken, maar toen hij de lagere luchtregionen bereikte herstelde hij zich weer. Het duurde dertig minuten Voor hij de aarde bereikte en in dien tijd was hij 25 mijl „afge dreven." Het was de eerste maal dat kapite'n Ste vens een parachute-sprong deed. Geheimzinnige vondst. Op een hoek van de Rue Leopold en de Rue des Princes te Brussel tegenover het gebouw van de Brussel- sche opera heeft men bij het sloopen van een keldermuur een menschelijk geraamte gevonden. De politie stelt een onderzoek in, daar aan een moord wordt gedacht, waarbij waarschijnlijk ver scheidene personen betrokken zijn geweest. De keldermuur waarachter het geraamte werd gevonden, behoort tot een groot huis, waar vroeger het Café de Paris, een luxueus nacht café, was gevestigd. Om het lijk op de plaats te brengen, waar het werd gevonden, heeft men vermoedelijk een gat gemaakt in den kelder muur, vervolgens een kuil in den grond ge graven en daarna den muur weer dicht gemet seld. Dit alles kan echter onmogelijk het werk van één persoon zijn geweest. De roofmoord te Schaufenberg. Omtrent den reeds vermelden roofmoord te Schaufenberg verneemt men nog, dat bet slacht- ofer is geheeten G. Knippscholk. De bijl, waar mede K. is vermoord behoort den moordenaar Joseph Maczak. Enkelen dagen voor de misdaad had M. verklaard, dat hij met kameraden naar Dortmund zou vertrekken en in Herzogenrath op den trein zou stappen. Dit is misleiding. Het slachtoffer was buitengewoon ijverig en zuinig. Ilij was in het bezit Van 21000 mark. De Aken- schc justitie vermoedt, dat Maczak naar Hol land is gevlucht. In deze richting speurt de politie A u t o - 0 n g e 1 u k. Öp 25 April is bij den overweg Simpang-Lawang (Soerabaja) een auto door den trein gegrepen en dertig meter over den spoorbrug meegesleurd. De oorzaak was, dat de auto door den afsluitboom reed. De inzitten den waren he heer en mevrouw Baron, van wie de eerste licht en de tweede zwaar gezond werd. T r a d i t i e - g e t r o u w. Naar de „Frank furter Zeitung" uit Salzhausen in Opper-Hes- sen verneemt, heerschen aldaar toestanden, die zoo men niet beter weet, niet zouden doen ver moeden, dat in het jaar 1918 in Duitschland de republiek is uitgeroepen. Aldaar is namelijk dezer dagen een nieuw postkantoor geopend, dat reeds uit de verte zijn bestemming ken baar maakt door een groot bord, waarop in sierlijke letters vermeld staat „Kaiserliches Deutsches Postambt." Boven dit bord zijn, bij wijze van versiering, twee groote swastica's aangebracht, terwijl, om dit alles te bekronen, van den gevel van het gebouw in heldere kleu ren de zwart-wit-roode vlag lustig wappert. Weer een moord. Aneta meldt uit Weltevreden, dat de heer Seegers, onder-opzich ter bij B. O. W. te Malili (Celebes) door revolver schoten is vermoord. De hotels in Zwitserland. Naar uit Ztirich aan de Frankfurter Zeitung" wordt gemeld, heeft de Zwitserscbe Hotel-Treuband- Gescllschaft de volgende cijfers over de katastro- phe, waardoor het Zwitsersche hotelwezen wordt bedreigd. Van alle Zwitsersche hotelbedrijven werken 59 pet. zonder bedrijfskapitaal, zijn 54 pet. noodlijdend en moeten vroeg of laat failliet gaan als niet van bondswege, financieele steun wordt verleend. In 1921 hebben van alle hotels 62 pet, met verlies gewerkt, terwijl bijv. 27 pet. van de in de statistiek begrepen hotels de schul den den taxatieprijs van de onroerende goede ren overtroffen. Het jaar 1921 is voor het Zwit sersche hotelbedrijf het slechtste geweest sinds 1914. Ruwe klanten. Dinsdagnacht heeft zich te Dublin een buitengewoon geval voorgedaan. Te middernacht drongen drie jonge lieden de woning binnen van Darrel Figges, den voorzitter van de commissie, die de Iersche grondwet heeft ontworpen, en onafhankelijk candidaat voor het Iersche parlement in het graafschap Dublin. Figges is een bekend dichter met een langen, weiverzorgden rooden baard. De jonge lieden zeiden, dat zij de militaire opdracht had den gekregen Fifgis te verminken, door hem zijn baard te ontnemen. Figgis kwam daartegen in verzet en zei, dat een dergelijke handeling een schade voor Ierland zou zijn. Ook mevrouw Figgis sprong voor het behoud van haars mans baard in de bres, doch de jongelieden haalden scharen voor den dég en dreigden Figgis' haar ook af te zullen knippen, als hij tegenstand bood. 'Twee hunner drukten Figgis op een stoel neer, terwijl de derde zijn baard en snor afknipte. Daarop verdwenen de indringers. Ongewoon stierengevecht. In een dorp bij Madrid had tijdens een stierengevecht een vreemdsoortig incident plaats. Juist op het oogenblik, dat de stier den doodelijken stoot zou ontvangen, brak namelijk de leuning van een tribune, zoodat een aantal toeschouwers bo ven op den matador en den stier rolden. Er volgde een tooneel van onbeschrijfelijke ve warring, waarbij de stier gelukkig zoozeer van het geschreeuw der vrouwen en kinderen, die in de arena getuimeld waren, van streek raakte, dat hij het op een loopen zette. De goede angstige lobbes werd intusschen in veiligheid gebracht om later afgeslacht te worden en het stierengevecht gestaakt, daar er een dertigtal gewonden waren. Steenkool. Op een geologencong es in Canada is berekend dat de steenkool-voorraad in de 5 werelddeelen ongeveer 7.458.000.000.000 tonnen bedraagt, waarvan 5100.000.000.000 in Amerika en 800.000.000.000 in Europa. Als 't verbruik van de kool op hetzelfde volume blijft zal deze voorraad in 5700 jaar verbruikt zijn maar Europa alleen zal slechts 1070 jaar met zijn productie rondkomen. Deze cijfers dateeren van 1913. Nu we 9 jaar verder zijn is de voorraad dus al wat verminderd. Er blijft echter voor eerst nog genoeg over, al moet rekening worden gehouden met een toenemende behoefte en dus met een verhoogde productie. Van belang is, dat na den oorlog aan Duitsch land, dat een voorraad had van 423 milliard tonnen, ongeveer 60 pCt. is afgenomen terwijl de voorraad van Frankrijk van 17/2 milliard op 35 is gebracht. Intusschen zijn de geologische en weten schappelijke cijfers nog wel voor correctie vatbaar, omdat de onderzoekers toch nog niet de geheele aardkorst hebben doorgesnuffeld. Het kan gebeuren, dat er nog heel wat meer steenkool ontdekt wordt. Ook dat de behoefte minder wordt door het meerder gebruik van stookolie en van waterkracht. Voorloopig heb ben we nog geen nood. Een nieuw vliegtuig. De Engelsche bladen gewagen van het volledig succes van de proefnemingen met de Britsche Helicopter van Brennan, welke onder de grootste geheim houding te South-Farnborough uitgevoerd zijn. Het luchtvaart-ministerie zal waarschijnlijk zijn voorstel betreffende een prijs van 50,000 voor zulk een vliegtuig niet handhaven. De eischen waren stijgen tot tweeduizend voet, met brandstof voor een vlucht van een uur stationair blijven in de lucht gedurende een half uur bij een windsterkte van 20 mijl dalen in een 20 mijls wind met stopgezetten motor zonder horizontale beweging tenslotte een horizontale vlucht met een snelheid van 60 mijl. Deze proeven zijn door de Brennan-heli- copter bevredigend verricht. De militaire waar de van het vliegtuig wordt onschatbaar ge acht. De „Manchester Guardian" laat uitkomen dat de uitvinding van de helicopter, het lood recht opstijgende vliegtuig, een revolutie van de luchtvaart beteekent, daar het niet meer noodig zal zijn groote vliegvelden in te richten. Voor het opstijgen en landen van helicopters kunnen da ken van huizen dienen en het erf van buitens en hotels. Toevallig. Eenigen tijd geleden bemerk te de vrouw van een Fransch letterkundige bij het verlaten van een schouwburg te Parijs waar men 'n generale repetitie had gegeven dat zij een platina collier versierd met kostbare dia manten had verloren. Er werd een onderzoek ingesteld dat geen resultaat opleverde. Vrijdag jl. bevond de dame zich andermaal bij een generale repetitie in een loge van een an der theater toen zij in een der fauteuils d'or- chestre vlak bij haar een dame zag zitten met een collier, dat buitengewoon veel gelijkenis vertoonde met het door haar verloren sieraad. Na nog eens nauwkeurig te hebben gekeken, kwam zij tot de overtuiging dat het inderdaad haar collier was. Zij deelde haar bevindingen aan den admini strateur van het theater mede. Deze wachtte bij den uitgang de dame met het collier op, maakte haar een compliment over haar prachtig Collier cn vroeg haar vervolgens hoe zij er aan kwam. Op deze vraag wist de dame slechts stamelend en met, heel vage uitleggingen te antwoorden. Ten laatste gaf zij toe, het collier bij een gene rale repetitie in een theater gevonden te hebben. De behandeling van het geval werd voortge zet bij den commissaris van politie. De oneer lijke vindster moest het collier aan de eigenares teruggeven. Deze was overgelukkig met haar buiten kansje, en zag er van af een aanklacht in te dienen. Plicht en liefde. Naar de „Daily Chronicle" uit Parijs verneemt, verkeerde een Fransch magistraat Zondag jl. in de pijnlijke noodzakelijkheid, bevel te geven tot de arres tatie van zijn eigen zoon. Deze een zekere Imbert, schijnt het hooid te zijn van een bende, bestaande uit vier stu denten, der universiteit van Nancy, die niet alleen overdag en 's nachts de huizen plun derden, doch ook optraden als straatroovers, waarbij men dan meestal onschuldige land- loopers voor de daders aanzag. Zoo werd een boekhandelaar uit Nancy be roofd van vijftienhonderd vulpenhouders. De dieven beproefden tevergeefs, dezen buit te Straatsburg van de hand de doen; in andere steden hadden zij echter meer succes daar mede. Zijn vader, de rechter Imbert, zocht toeval lig iets in de slaapkamer van zijn zoon, en vond daar een groote hoeveelheid vulpenhou ders. Geen oogenblik twijfelde hij aan de schuld van zijn zoon, en hij stelde de politie met zijn vermoedens in kennis. De inspecteur begreep' hoe pijnlijk het den rechter moest vallen het bevel tot arrestatie van zijn eigen zoon te onderteekenen en hij zorgde er daarom voor dat deze arrestatie langs anderen weg plaats had. Dienzelfden avond werd de jongeman in hechtenis genomen hij was juist bezig diefstal te plegen in een tabakshandel. De drie andere leden der bende zijn thans eveneens achter slot en grendel. Een zeemonster In de „Manchester Guardian" publiceert Sir William Boyd Daw- kins een brief van een Europeaansch inwoner van Mozambique over de vondst van een reusach tig zeemonster. September 1921 werd op de Afrikaansche kust bij Beira door de kaffers een reusachtig monster gevonden dat behoorde tot de Cephalo poda (inktvisschen, enz.). Onder de kaffers gingen wonderlijke verhalen over dit dier. Men zei, dat een reusachtige zeeslang door den Sep- temberstorm uit het Noorden was gekomen en geruimen tijd langs de kust had gedreven. Deze slang had drie koppen, en was zoo groot als de romp van een schip. Een oud kafferhoofd, zei dat het slechts één geweldig grooten kop had, maar vijf armen, die zoo lang waren als de kleine palinboomen die langs de kust groeiden, en twee oogen, twee maal zoo groot als de lantarens van een auto. De Europeaan, aan wien de heer Dawkins zijn mededeelingen ontleent, vond op het strand een geweldige bruine glibberige massa, zes meter lang, 3 meter breed en een meter 20 c.M. hoog. Zijn gewicht zal ongeveer acht of zes ton be dragen hebben. Het dier verspreidde een af schuwelijken stank. Het vleesch was zonder vet of beenen, de kleur was op sommige plaatsen steenrood op andere plaatsen geel. Aan de rugzijde bevon den zich touwachtige massa's, waarschijnlijk spiervezels. Deze vleeschmassa was slechts een gedeelte van het dier, dat volgens de kaffers 30 50 meter lang is. Het behoort waarschijnlijk tot de groep inkt visschen die bekend staat als architenthis. De inktvisch welke vroeger aan de kust van Newfoundland gevonden werd, was negen voet lang, en had tast-organen van een lengte van 24 voet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 6