DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. feuilleton Liefde en Haat. 45ste Jaargang. Maandag 19 Juni 1922. Xo. 13365. Buitenlussdsefe X'fuws, 2 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT A dv ertentiën 1—5 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau: KOEMAK KT 4. Telefoon Intercommunaal 85. PostbusJ». p|aatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offlelcele af- en aan kondigingen van het fï» meent» bestuur. Aangifte van leerlingen voor de Mariabewaar- school (Laan) vanaf 19 Juni tot en met 1 Juli a.s. bij het hoofd der school Mej. A. Gille. De kinderen moeten den leeftijd van 3 jaar bereikt hebben. LEENING VOOR DU ITSCHLAM) De „Neue Berl. Ztg." handhaaft haar bericht over onderhandelingen omtrent een kleine leening tusschèn d.e commissie van herstel en de com missie voor de oorlogslasten. Nijverheidsavondschool Schiedam. De aangifte van nieuwe leerlingen voor de Nijverheidsavondschool, voormalige Burger avondschool, behoort te geschieden opDONDER- DAG 22 en VRIJDAG 23 Juni a.s. des avonds van 7 tot 9 ure in de Ambachtschool, St.Liduina- straat 15. Latere aangiften kunnen alleen in aanmerking genomen worden, wanneer er in de betreffende klassen plaats is. Leerlingen moeten op 1 Septemer a.s. 12 jaar oud zijn en voldoend LagerOnderwijs hebben ge noten. DE HAAGSCHE CONFERENTIE. Dezen middag 3 uur is de Conferentie in het Vredespaleis voortgezet. In deze zitting zou de vorming der sub-commissies voor de Russische kwestie aan de orde komen. Men zegt, dat een benoeming van 13 leden in iedere commissie is voorgesteld, voorzitter Jhr. van Karnebeek zou echter 11 leden voldoende achten. Morgen zullen de namen der leden bekend kunnen zijn. De onwelwillendheid, waarmede men aanvan kelijk de pers heeft behandeld, schijnt eeniger- mate te kenteren, de journalisten worden thans ook in het Vredespaleis toegelaten. Naar de Fransche dagbladcorrespondenten uit Den Haag melden, de zijn mogendheden Zater dag in groote trekken tot overeenstemming ge komen in zake de door haar aan te nemen hou ding. De Fransche regeering zal voor a.s. Dins dag moeten beslissen, of zij zal voorkomen op de lijst der deelnemers aan de Haagsche conferentie welke aan deSovjetregeering zal worden gezonden Na de rede van den Engelschen gedelegeerde Hilton Young is men het er algemeen over eens, dat de onderhandelingen geen politiek karakter mogen dragen, en dat de verschillende regeerin gen zich haar volledige vrijheid van handelen voorbehouden, en voorts dat het doel der confe rentie uitsluitend is het instellen van een onder zoek, en niet het nemen va een beslissing. De Russische delegatie voor den Haag zal, volgens een bericht van een Berlijnsch corres pondentiebureau, over Berlijn naar Nederland reizen. Te Berlijn zullen de afgevaardigden een onderhoud met Tsjitsjerin hebben. Krestinski, de Berlijnsche vertegenwoordiger van de sowjet- regeering, ging gister naar Moskou om nog voor zijn vertrek naar den Haag een bespreking met den raad van volkscommissarissen te hebben. Hij word5 Donderdag reeds te Berlijn terug verwacht. RUSLAND EN DE ONTWAPENING. Uit Kopenhagen wordt gemeld dat Litwinof zooals reeds eenige dagen geleden is gemeld, aan de regeering van Finland, Estland en Polen een nota heeft doen toekomen, waarin hij ver klaart, dat het aan de conferentie van Genua niet is gelukt om de hoofdpunten der Europee- sche problemen op te lossen, nl. een duurzamen vrede en het economisch herstel. De Russische regeering wenscht daarom met haar buurstaten deze kwesties op te lossen en noodigt hen derhalve uit vertegenwoordigers, van volmachten voorzien, te zenden naar een conferentie, die het vraagstuk van een weder- keerige, evenredige vermindering der legermacht zal moeten behandelen. Litwinof verklaart ten slotte te hopen van de drie regeeringen spoedig antwoord te krij gen, gelijktijdig met voorstellen betreffende den datum en de plaats waar de conferentie zal worden gehouden. Uit Stockholm wordt hierover bericht De Finsche pers bejegent het voorstel der So- wjetregeering over een Baltische ontwapenings conferentie met groot wantrouwen. Het conser vatieve Hufvudstadbladet trekt de oprechtheid der Russische verzekeringen van vredelievend heid ten zeerste in twijfel. De politiek der Sowjet- regeering is tot dusver niet van dien aard geweest dat een kleine buurstaat inet een rustig geweten zijn legersterkte zou kunnen verminderen. Het liberale blad „Helsingin Sonomat" is zelfs van oordeel dat er duidelijke teekenen zijn, dat de Sowjet-regeering door een oorlog haar wankele positie wil verbeteren. Daarentegen zeggen be richten uit Reval dat de Sowjetregeering reeds met de demobilisatie van het roode leger is be gonnen. Dezen zomer zullen van de 1,200,000 man ongeveer 400,000 worden ontwapend. LENIN. De sovjet-regeering heeft naar uit Moskou wordt gesneld -thans over Lenin .s toestand ec. communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de vroegere voorzitter van den raad van volkscommissarissen, Lenin, aan een ernstige vermindering van krachten ten gevolge van over werking lijdende is, welke slechte toestand nog wordt vere'gerd door een vergiftiging. Hij zal zich derhalve voor eenigen tijd uit de regeeringszaken moeten terugtrekken. Het is evenwel waarschijnlijk, dat hij zich daarna weer met de regeeringszaken zal belasten, daar vol gens het oordeel der medici het herstel zijner krachten mogelijk wordt geacht. Van particuliere zijde wordt nog gemeld, dat Lenin voorloopig niet tot eenigen geeste lijken arbeid in staat is. Het is mogelijk, dat hij een gedeelte zijner vroegere lichaamskracht zal terugkrijgen, daar er geen onmiddellijk levens gevaar bestaat. DE VOLKENBOND. Belga meldt uit Genéve De economische commissie uit den Volkenbond heeft na overweging van de voorstellen der eco nomische commissie van de conferentie te Genua de studie ervan toevertrouwd aan een subcom missie, welke zal hebben na te gaan welke han delsproblemen vatbaar zijn voor een spoedige oplossing door middel van internationale over eenkomsten. „Dat is heel vreemd," zeide hij dd zachtjes, ben geen zenuwachtig mensch en mijn gehooi is nog al scherp. Ik zou een eed kunnen doen dat ik een schuifelende voetstap heb gehoord. Neillson haal mijn revolver en zie toe dat hij goed geladen is." Neillson ging heen en toen bleef lord Al- ceston onrustig door de kamer kijken. De knecht bracht den revolver en lord Alce- ston zeide hem nu naar bed te gaan na gekeken te hebben of de zijdeur van de kamer goed ge sloten was. De deur was dicht en de lord ging weer aan het schrijven met den revolver naast zich op tafel. Hij had nauwelijks een velletje vol geschreven toen hij, ditmaal heel duidelijk, een geluid in de kamer hoorde. Flij liet zijn pen vallen en wilde naar den revolver grijpen, maar voor hij dit doen kon, was het hem onmogelijk zijn arm te verroeren. Het koude zweet brak hem uit, het was of hij bevroren was, alsof hij een verschrikke lijke nachtmerrie had, maar dat was geen nacht merrie. Weer kwam het geluid tot hem, en een oogwenk daarna voelde hij een warmen adem op zijn hals toen kwam hij weer tot bezinning, OPPER-SILE ZIE. De PoolscheLanddag heeft eergisteren 't wets ontwerp tot het geldig verklaren van de grond wet voor het aan Polen toegewezen Opper-Silezi- sche gebied in tweede en derde lezing goedge keurd. Gisterochtend luidden de klokken van alle Pruisische kerken een half uur ten teeken van rouw om het verlies van Opper-Silezië. Na de preek werd in alle kerken een collecte ten bate van de Opper-Silezische gemeenten gehouden. Gisterochtend heeft men te Kattowitz van den president van de rechtbank te Oppeln een telegram ontvangen, dat de politie onmiddellijk moest worden ontbonden. Men heeft daarop de blauwe politieagenten geleidelijk van hun posten laten terugkeeren en hen, evenals de justitieele politieagenten ontwapend. De intocht van de Poolsche troepen te Katto witz is op 20 dezer bepaald. DUITSCHLAND. De „Vossische Ztg." heeft het rijks- en het Pruisische commissariaat voor openbare orde gevraagd naar hun meening omtrent geruchten over monarchistische Putsch plannen. Beiden achtten ze ten eenenmale onjuist, al gaven ze toe dat de monarchisten door hun aanmatigende houd ng den laatsten tijd aanleiding hebben ge geven tot overdreven voorstellingen omtrent hun plannen. De rechtsche bladen drijven den spot met de paniekstemming, die vooral in socialistische kringen schijnt te heerschen. Een regeer ingscrisis? Uit Berlijn verluidt d.d. 18 Juni Het gevaar voor een regeeringscrisis naar aanleiding van het regeeringsvoorstel in zake de 'gedwongen graanleveranties der boeren wordt in de pers zeer ernstig geacht. Eenige bladen we ten mede te deelendat de rijkskanselier gisteren bij een bespreking met de leiders der coalitie partijen de mogelijkheid heeft geopperd van een ontbinding van den rijksdag. Onder de rechtsche bladen heerscht een zenuwachtige stemming naar aanleiding van de alarmeerende berich ten van de „Vorwarts, nl. dat de socialisti sche ministers zullen aftreden, wanneer bet voorstel der regeering in zake de korenleveran ties wordt verworpen. Bij een eventueele ontbinding van den Rijks dag zouden de sociaal-democraten er, wat de daarop volgende verkiezingen betreft, beter voor staan dan de burgerlijke partijen, welker aanhangers in de steden en op het land verspreid wonen, terwijl de sociaal-democraten hun aan hangers zoo goed als uitsluitend in de steden tellen. Bovendien zal hun verkiezingsleuzen „goed- kooper" brood op de bevolking zeker indruk maken. Van beide zijden wordt evenwel tegemoet komende stappen gedaan om een crisis alsnog te vermijden. De Duitsch-nationale partij heet, een tweetal moties bij den Rijksdag ingediendj waarin van de regeering wordt verlangd, dat zij al haar best zal doen, goedkooper brood te doen beschikbaar stellen, terwijl de tweede motie het verlangen uitspreekt, dat afdoende maatrege len zullen worden genomen om de smokkelarij van graan naar het buitenland tegen te gaan. Aangezien evenwel wegens de finaneieele verplichtingen van Duitschland aan de Entente de subsidies voor goedkoop brood moeten worden ingetrokken, bestaat er niet veel kans, dat eerst genoemde motie een goede uitwerking zal hebben indien zij mocht worden aangenomen, tenzij ook de boeren zelf bereid zijn in deze mede te werken. Het wetsontwerp in zake de korendistributie dat, naar de „Vossische Zeitung" meldt, morgen in den Rijksdag zal worden behandeld, heeft betrekking op het vaststellen der korenprijzen in verband met de depreciatie van het Duitsche geld. In een jaar tijd is de prijs van buitenlandsch koren van 5000 mark gestegen tot 18.000 mark. Wanneer korenprijzen als een basis zouden wor den aangenomen, zooals in Maart jl. op de Ber lijnsche korenbeurs zijn betaald, dan zou een tarwebrood, 36 mark en een roggebrood 29 mark kosten. Bij een dergelijke enorme stij ging is het de strekking van het wetsontwerp om staatscontrole op de prijzen mogelijk te maken. hij wilde schreeuwen, maar een zakdoek werd handig in zijn mond gestopt en bij begreep dat die in chloroform gedrenkt was. Hij wor- steldé met alle kracht terwijl hij keek in de gloeiende oogen van zijn tegenstander waarin hij het woord „moordenaar" las. „Jij" kon hij nog stamelen. „Jij Een arm greep hem vast, het blauwe staal flikkerde, een oogenblik pijn en toen was hij niet meer. Alles was in een oogwenk gedaan. Den volgenden morgen waren de kranten vol nieuws over den moord van lord Alceston en van nog een anderen verschrikkelijken moord in East End (Oostelijk deel van Londen) ge pleegd. Van lord Alceston werd verteld hoe hij nog den zelfden avond op zijn feest zich uitste kend geamuseerd had, hoe hij door een brief, blijkbaar van zeer veel gewicht, gedwongen was Voor een oogenblik het feest te verlaten. Men wist niet te vertellen of de brief in verband stond met den moord, maar wel had men vernomen dat Philip Neillson, de knecht van den lord gevlucht was en dat de politie aan het werk was om den vluchteling te vinden. Wat den moord in East End betreft, een vrouw, Mary Ward, was dood in haar bed ge vonden. Zij was met een scherp voorwerp vlak in het hart getroffen. Men wist met zeker heid dat drie mannen haar een bezoek ge bracht hadden den vorigen avond, maar verder nieuws ontbrak. IERLAND. Reuter verneemt uit Londen d.d. 1/ Juni: Gewapende mannen hebben vanochtend vroeg vier Protestantsche mannen en een vrouw van hun bed gelicht en doodgeschoten te Altnaveigh, in de buurt van Neury, graafschap Armagh, Ulster. Tal van anderen zijn gewond. De boerde rijen en woningen van de slachtoffers zijn be schoten en platgebrand. De menschen zijn in paniek het veld in gevlucht. Men denkt met een represaille te doen te hebben voor een moord, welke onlangs heeft plaats gehad. De politie stelt wijd en zijd een onderzoek in naar de moor denaars. In Ierland zijn de verkiezingen voor den nieuwen Vrijstaat thans begonnen. De eerste samentelling van de voorkeur stemmen, uitgebracht bij de verkiezing volgens het evenredige stelsel toont aan dat er 19,731 ate men voor het tractaat zijn uitgebracht en slechts 670 tegen. Men acht dit een belangrijke aanwijzing voor den geest van de kiezers. OOSTENRIJK EN DUITSCIILAND. Naar de „Zeit." meldt, is dr. Pfeiffer, de Duit sche gezant te Weenen, te Berlijn aangekomen. Zijn bezoek staat volgens het blad in verband met de finaneieele moeilijkheden, waarin Oos tenrijk verkeert, en de vraag of en in welken vorm Duitschland hulp zou kunnen bieden. Pfeiffer heeft eergisteren in de Rijksdag 'n onder houd gehad met den rijkskanselier. ITALIË EN OOSTENRIJK. De commissie van buitenlandsehe zaken uit, de Italiaahsche Kamer heeft haar instemming be tuigd met het regeeringsvoorstel tot verleening van een crediet van 70 millioen lire aan Oosten rijk HONGARIJE. Het nieuwe Hongaa.rsche kabinet is als volgt samengesteld Minister-president graaf Bethlen, Binnenland- schè zakenRakovsky, FinanciënKallay, Handel Valko, Buitenlandsehe zaken Banfl'y, Openbaar onderwijs graaf Klebelsberg, Justitie Aquavary, Landbouw Szabo Magiatad, Natio nale verdediging Belitska, Sociale aangelegen heden Vass. Boedselvoorziening Buffy. ITALIË EN RUSLAND. Schanzer heeft in den Italiaansche Senaat meegedeeld, dat hij nog geen officieel bericht heeft ontvangen van de weigering der sowjet regeering om de Ita iaahsch-Russische overeen komst te bekrachtigen, doch dat hij, op grond van de berichten uit verschillende bronnen, wel gelooft dat het zoo is. Schanzer sprak hierbij zijn verbazing uit over het feit, dat de sowjetregee ring het werk van haar onderhandelaars' ver loochent. HOOFDSTUK 1. ,,U is op mijn woord vermakelijk." De persoon tot wien deze woorden gezegd waren, bloosde een oogenblik en antwooidde. „Vroolijk, niet waar? zeer vroolijk. Maar het gebeurt niet alle dagen dat een arme kerel zooals ik, in de gelegenheid is een Engelschen lord te amuseeren." Milord" fronste de wenkbrauen zonder evenwel het sarcastische van deze woorden te begrijpen. Hij leunde tegen den hoek van den gemakvollen eersten klasse spoorwagen en zweeg gedurende eenige minuten. „Hoé heeft u mijn naam kunnen weten vroeg hij plotseling aan zijn mede-reiziger. „Ik heb niet gezegd dat ik dien wist," was het antwoord. „Aan boord hoorde ik uw knecht u „mylord" noemen en er is een kroontje op uw valies en zoo begreep ik wat u is. Dat is alles." „Heeft u dan ook van Calais af de reis me de gemaakt. Ik heb u niet opgemerkt." De andere trok de schouders op. „Zeer waarschijnlijk niet. Het zou zelf zeer vreemd zijn indien u mij gezien hadt, want den geheelen tijd ben ik in mijn hut gebleven." „Zeeziek „Ja, zeeziek" antwoordde de andere, „ik kan nooit het Kanaal oversteken zonder zee ziek te zijn." FRANKRIJK. De Senator n F, ancois Albert en Henry de Jouvenel hebben Poincaré hun voornemen aan gekondigd om hem in de eerstvolgende benaats- vergadering te interpelleeren over de voorwaar den, waarop hij voornemens is, zoowel in den Haag als in de verschillende beprekingen met de geallieerden, de politiek van vergoeding aan Frankrijk en herstel van Europa na te streven. De openhartigheid van deze erkenning had invloed op den lord. Hij lachte toegeeflijk, al hoewel hij zelf een eigen jacht op na hield en een goed zeeman was. „Het spijt mij voor u," antwoordde hij. „Ik ben zelf ook eens zeeziek geweest in de Golf van Biscaya. Toen was ik elf jaar oud en heb het ook nooit vergeten. Een onaangenaam ding." Het verschil tusschen deze twee mannen die door het toeval bij elkander gebracht waren op hun reis van Dover naar het station Waterloo, was zeer opmerkelijk. „Milord," was een type van een jongen Engelschen edelman, met lange rechte ledematen een mooi gelaat dat eenigzins gebruind was en was gekleed als een gentleman en niemand kon in hem iets anders dan een gentleman zien. Zijn reisgenoot zag er geheel anders uit. Zijn haar en baard waren hier en daar reeds grijs, terwijl zijn gelaat scherpe trekken vertoonde. Zijn houding, hoewel niet opvallend, was flink en zijn hoog voorhoofd en zijn heldere oogen gaven hem het voorkomen van iemand die veel studeerde. Ook toonde hij zeer zenuwachtig van aard te zijn. ITij was armoedig gekleed en stak zeer af bij den lord. (Wordt vervolgd) ,1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1