SPANJE EN MAROKKO. De Spaansche ministerraad heelt besloten de militaire operaties in Marokko voorgoed te sta ken en dit land tot. protectoraat te verklaren. GRIEKEN EN TURKEN. De Porte heeft bij de vertegenwoordigers der groote mogendheden teConstantinopel geprotes teerd tegen de beschieting van Samsoen door de Grieksche vloot. Zij eischt schadevergoeding en verklaart, dat deze nieuwe daad noodlottig is voor den vrede, dien alle volken in het Oosten wenschen. Joessoef Kernal bei heeft namens de regeering te Angora eveneens een protest aan de geallieer den gezonden. DE GRUWELEN IN AZIE. Het Turksche informatie-bureau verzoekt om opneming van een tegenspraak van de telegrammen uit Londen, volgens welke de patri arch Meletios uit Constantinopel berichten zou hebben verzonden omtrent nieuwe moorden op Christen-kinderen en vrouwen in Pontus. In deze tegenspraak wordt verklaard, dat de hoofden der Katholieke Armeniërs te Angora en te Pavlos alsmede tal van andere Armeen- sche notabelen, protest aanteekenen tegen de verspreiding van dergelijke berichten. Zij ver klaren, dat alle Grieken en Armeniërs in Klein- Azië in rust en veiligheid leven, en bezweren de openbare meening, geen geloof te hechten aan de onwaarheden, die omtrent hen worden verspreid. CHINA. Reuter meldt dd. 17 Juni uit Peking, dat de buitenlandsche legaties aldaar berichten ont vingen, volgens welke Sjeng-.-jengmin'stroepen Kanton hebben bezet. Een onbevestigd Chineest'h bericht meldt dat de troepen van den gewezen burgerlijken gouverneur Sjengsjioengmin den strijd hebben aangebonden met de troepen van Soenjatsen en zich van verscheidene forten meester maakten. Naar het heet, vertrok Soenjatsen uit Kanton, naar een onbekende bestemming. Nader verluidt De lijfwacht van Sun Jat Sen is nog in ge vecht in het paleis van den President te Kanton. Volgens officieele berichten is Sun Jat Sen zelf gevlucht, en heeft asyl gezocht aan boord van een kanonneerboot.De troepen vanTsjing Tsjung Ming zijn tot voorbij Kanton opgerukt. Het hoofd leger van Sun Jat Sen is thans in een gevaarlijke positie gekomen. Tsjeng-Tsjoeng Ming heeft verklaard, dat de regeering van Kanton heeft opgehouden te be staan. Kanton is thans vereenigd met de Noorde lijke regeering, welke het oude republikeinsche parlement erkent. Volgens berichten uit Kanton is de Zuidelijke regeering geheel vernietigd. De troepen van Soen Yat Sen zijn uiteen gejaagd de ex-president zelf is gevlucht. ALLERLEI. Uit Kaapstad d.d. 18 Juni Uit Kalkfontein wordt gemeld, dat de Bondel- zw'art-hottentotten oproerig blijven Zij doen aan vallen op afgelegen boerderijen en voeren het vee weg. De leider der opstandelingen, Christiaan gaf te kennen, dat indien de autoriteiten hem willen hebben, zij hem maar moeten komen ha len. Dok in de streek van Vischrivier bevinden zich gewapende zwarten, die zich niet willen onderwerpen. Uit Chicago d.d. 17 Juni De arbeidsraad van de Spoorwegen heeft loons verlagingen aangekondigd voor de klerken, het statiünspersoneel, de seinwachters, de stokers, welke varieeren van 2 tot 6 cent per uur. Een en ander brengt een besparing mee van 27 millioen dollar per jaar. Bij deze loonsverlaging zijn 325.000 man betrokken. Zij treedt in werking op 1 Juli a.s. Het nieuwe Amerikaansche financieele departement heeft vergunning verleend aan sche pen die meer dan drie mijl uit de kust zijn. om aan boord drank e verkoopen. Volgens den Duitschen draadloozen dienst melden bladen te Boedapest, dat op verzoek van don Zuid-Slavischen gezant te Parijs prins George van Servië, broeder van koning Alexander, als gevaarlijk zenuwziek in een inrichting te Parijs opgesloten is. Binnenland. De Verkiezingen. In de Zaterdag gehouden zitting van het Centraal Stembureau verkregen de lijsten der R.K. Staatspartij in de verschillende kies kringen bij loting de volgende nummers Kieskring I (Den Bosch) no. 50. Kieskring II (Tilburg) no. 50. Kieskring III (Arnhem) no. 42. Kieskring IV (Nijmegen) no. 42. Kieskring V (Rotterdam) no. 25. Kieskring VI (Den Haag) no. 42. Kieskring VI (Den Haag) no. 42. Kieskring VIII (Leiden) no. 33. Kieskring VIII Dordrecht) no. 16. Kieskring IX (Amsterdam) no. 25. Kieskring X (Helder) no. 33. Kieskring XI (Haarlem) no. 33. Kieskring XII (Middelburg) no. 50. Kieskring XIII (Utrecht) no. 42. Kieskring XIV (Leeuwarden) no. 42. Kieskring XV (Zwolle) no. 39. Kieskring XVI (Groningen no. 42. Kieskring XVII (Assen) no. 42. Kieskring XVIII (Maastricht) no. 50. Internatonale Justitie. In de openbare zitting van het Permanent Hof van Internationale Justitie, welke op Donderdag des v.m.lluur is bepaald, zal de vertegenwoordi ger van de Engelsche regeering in de gelegenheid worden gestéld het standpunt van zijn regeering uiteen te zetten in, de kwestie waarover de Raad van den Volkenbond het advies van het Hof heeft aangevraagd, of de Nederlandsche ar beidersafgevaardigde ter internationale arbeids- conferentie is aangesteld in overeenstemming met de bepaling van paragraaf 3 van art. 389 van het Verdrag van Versailles. Sir Ernest Pollock, de Britsche procureur-ge neraal, die de vorige zitting Van het Hof bijwoon de, zal hoogstwaarschijnlijk niet in de gelegen heid zijn Donderdag a.s. aanwezig te zijn. Als pleiter voor de Engelsche regeering zal optreden mr. Talbot, K.C., uit Londen, een der meest be kende Engelsche advocaten. De afstand tusschen de ideeen der S.D.A.P.'ers en die der communisten is zoo heel groot niet. De arbeiders, die de gevolgen van het commu nisme hebben leeren kennen, zullen bij het uitbrengen van hun stem bij de a.s. Kamerver kiezing dit ernstig in het oog weten te houden. Als die anti-reactie-fietsers de katholieke en hun andere christelijke arbeiders in hun netten denken te vangen, zullen ze bedrogen uitkomen. Ook de niet-georganiseerde arbeiders, de zoo genaamde kleurlooze middenstof, zijn tegen woordig verstandiger geworden en zullen zich zoo gemakkelijk niet laten verschalken. De fietsers weten wel welk soort „reactie" het meest te vreezen is.' Drinkwaterleiding ontv. 178.375.17, uitg. 173.600.41, saldo ƒ4.774.75. Electr. bedrijf ontv. 991.332.031/2, uitg. 989.542,341/2, saldo 1789,69. Burg. Armbestuur ontv. 273.826.20x/2, uitg. 270.606.201/2, saldo ƒ3.220. Handels-Entrepot ontv. ƒ27.183.81, uitg. ƒ25.596.13, i aldo 1.587.68. Openb. Leeszaal en Bibliotheek ontv. 35.760.281/.,. uitg. 35.614.65 V2, saldo 145.63. Begraafplaats in ontvangsten en uitgaaf 10.592.691/2. Ziekenhuis ontv. ƒ234.988.75, uitg. ƒ233,327.04 saldo 1.661.71. Huurcommissie in ontvangst en uitgaaf 8835.97. Vernietigde gilden ontv. ƒ280.44 uitg. ƒ270.70, saldo ƒ9.74. St. Willibrordusstichting school L. Ilaven- Westvest. Ontv. ƒ8349.14 uitg. 8685.41 l/t nadèelig saldo 336.41 x/2. School Dwarsstraat ontv. 5813.691/2, uitg. 7230.nadeelig saldo 1416.3072. School L. Singelstraat ontv. 22.733.311/i, uitg. 23.653.99 Y2, nadeelig saldo ƒ920.68. Schied. Drankw. Comité ontv. ƒ472.13, uitg. ƒ470.75, saldo 1.3972. BestrijdingTubercuIose ontv. ƒ14.604.541!2,uitg 16.241.1372, nadeelig saldo 1636,59. Hofjes van Belois ontv. 13.640.61, uitg. 11,432,05y2, saldo /2208.551/.,. Bescherming v. zuigelingen in ontv. ƒ8566,35x/2 uitg. 8230.58V2, saldo 336.27. Bij de rekening der T.B.C. bestrijding, Wenscht de heer Hijman er met voldoening op te wijzen, dat het hem gebleken is, dat alle benoodigdheden door deze vereeniging bij Schiedamsche midden standers zijn gekocht. Spr. heeft echter bezwaar tegen den post- dok ter-salaris. Hij vindt dezen te hoog. Weth. Houtman wijst er op, dat de heer Hijman niet moet vergeten, dat meerdere dok toren aan de vereeniging zijn verbonden. Hij wil echter deze kwestie nog wel eens nader onder zoeken. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hun College te machtigen tot verkoop aan de firma J. van Zwet en Zn. te Rotterdam, van den grond, gelegen achter de rooilijn van de Groe- nelaan en vóór de perceelen, kadastraal bekend als Sectie L., nos. 1009 en 1010, aan de Groene- laan, hoek Houtstraat. Het is de bedoeling van adressant de oude panden te sloopen en aldaar twee winkelhuizen met bovenwoningen te bouwen. Zeer zeker zal hierdoor de Groenelaan een verbeterd aanzien verkrijgen. De Raad besluit den grond hiertoe in koop af te staan tegen 12.p. M2. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hun College te machtigen tot het verleenen van premie, hypotheek en bouwcrediet aan A. H. Bakker, I. I. Scheffers, I. I. Kooyman, H. Corn- brink, S. van Kuikers, J. D. F. Raukema en A.C. Putters, voor den bouw van 8 woningen aan de Charlotte de Bourbonstraat op den voet der der premiebouw-regeling. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Verordening, regelende de be zoldiging van ambtenaren in dienst der Gemeen te Schiedam, ten aanzien van de diensten der Technische Bedrijven, de Gemeentewerken en den Gemeentelijken Woningdienst. Door deze wijziging kunnen enkele ambtenaren die hiertoe in aanmerking komen in een ver beterde positie gebracht worden. De heer Scheffers oppert tegen dit voor stel bezwaren. Vooral wil spr. wijzen op de voor gestelde verhooging van het salaris van den ad ministrateur-kassier der technische bedrijven, welke verhooging van 300 volgens hem niet gemotiveerd is. Weth. B o d d e-ü s merkt op, dat 't jammer is, dat de weth. der technische bedrijven, Mr. v. Velzen, niet tegenwoordig is. Die zou meer inlichtigen kunnen geven. Maar spr. wil wel zeggen, dat men de bezuiniging ook al te ver kan doorvoeren, men kan zelfs wel voorstellen, om de periodieke verhoogingen af te schaffen. Dat gaat toch niet. Om reden nu, dat de werkkring van bedoelde ambtenaren nog al verzwaard is, acht weth. de verhooging wel gerechtvaardigd De heer Scheffers wil van afschaffing van periodieke verhoogingen niets weten, dat zou onbillijk zijn, maar overigens handhaaf spr. zijn standpunt. De gascommissie was ook niet in meerderheid voor de verhoogingen te vinden. De heer D i n k e 1 a a r verbaast zich over de houding der gascommissie-leden, van wie nie mand hier 't woord vraagt en ook van den heer Scheffers. Volgens hem was de gascommissie er wel voor te vinden. De heer S w a r t j e s, lid dér gascommissie ontkent de bewering van den heer Dinkelaar en geeft den heer Scheffers in dezen gelijk. De heer Schreuder wil de zaken eens even rechtzetten. De meerderheid der gascommissie was niet vóór de verhooging maar men zou nog 't besluit van de commissie voor Georganiseerd overleg afwachten, dan kon men zich altijd nog verder uitspreken. Weth. Houtman zegt, dat de heer Schreu der de kwestie juist heeft gesteld. 't Voorstel van B. en W. wordt hierop in tweeën gesplitst, in stemming gebracht. De voorgestelde verhoogingen bij de technische bedrijven worden met 18 tegen 2 st. goedgekeurd. Voor stemden mevr. KoetenOoms en de heeren Boddeüs, Houtman, de Bruin, Evers, L. v. Pelt, Mr. Kavelaars, v. d. Most, Schreuder, Slavenburg, v. d. Toorn, Brounts, Korpel, Gollé, J. M. van Pelt, Dinkelaar v. d. Hoek, Hijinan. Tegen de heeren Scheffers en Swartjes. De verhoogingen bij Gemeentewerken enz. worden z.h.st. goedgekeurd. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders Bijslag. De minister van arbeid heeft voor de textiel arbeiders, die over de grens werken, een nieuwe bijslagregeling vastgesteld, volgens welke voor een gezin van twee personen het loon aangevuld zal worden tot ƒ17 per week en verder voor elke persoon 1 per week meer, tot een maximum van ƒ22. De textielarbeidersbesturen, hebben zich tot de betrokken gemeentebesturen gewend met het verzoek, daarboven uit de gemeentekas een bijslag van 5 per week te geven. Havenarbeidersreserve. Het,,Hdbl." verneemt dat in verband met de plannen van den Koninklijken Hollandschen Lloyd, om de route van de thuisvarende schepen te verleggen naar Rotterdam, en mede in verband met den algemeenen crisistoestand, de Haven- Arbeiders-reserve moet worden ingekrompen en een aantal Havenarbeiders-reservisten zal worden ontslagen. De Koninklijke familie in Noorwegen. Het stoomschip Batavier V is Zaterdag te Haestad aangekomen. Hr. Ms. Z 8, die de Batavier V begeleidt, waar mee de Koninklijke familie op reis is, met een defect aan de macnine te Bergen is binnen- geloopen, waar zij gerepareerd zal worden. Met verlof. De minister van financiën gaat in het begin van deze week voor tien dagen met verlof naar het buitenland. Examens hoofdacte. Het aantal candidaten voor het hoofdacte examen bedraagt in Zwolle 360, Leeuwarden 220, Deventer 382 en Arnhem 471. (Hlb). R.K. Middenstand. De Haarlemsche Hanze, de bond van R.K. Middenstanders viert Woensdag 21 Juni offi cieel en plechtig haar derde lustrum te Haarlem. Daar zal in feestelijke stemming herdacht worden wat de Hanze in haar 15-jarig bestaan op geestelijk en op stoffelijk gebied heeft tot stand gebracht. Z. D. H. Mgr. Callier zal het nieuwe H. Hart altaar, dat de Hanze naar middeleeuwsch ge bruik, in de nieuwe Haarlemsche kathedraal heeft opgericht, plechtig consacreeren. Zaterdag ontvingen wij het prachtige, op kunstdrukpapier uitgevoerde jubileumnummer, waarin o.a. reliefs der altaartombe en Bankinte- rieurs voorkomen, en Artikelen van Baron v. Wijnbergen, Engels, Chris Jansen enz. Vooraan prijkt 't volgende schrijven van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem „Het is ons een aangename taak onze Haar lemsche Roomsche Middenstanders, georgani seerd in den Hanzebond, van harte geluk te wenschen met hun dubbel jubilé, het koperen van de Hanzebank en het derde lustrum van den Hanzebond. „Binnenkort zullen wij dit feest bijzonder gedenken, wanneer door ons zal worden ge consacreerd het nieuwe H. Hart-altaar in de kathedraal te Haarlem, waarbij dan tevens de Bond zal worden toegewijd aan het Goddelijk Hart. „Moge het H. Hart onlze Roomsche Mid denstanders bijzonder zegenen, hen leeren één te zijn bij al hunne strevingen, opdat het gebed van Christus in vervulling ga „Vader, dat allen één zijn," en hun kracht geven om steeds offer vaardig te zijn, hetwelk een bijzonder kenmerk is van onze Roomsche Middenstanders, en van welke offervaardigheid het schoone H. Hart-Al- taar voor het nageslacht steeds zal zijn een sprekende getuigenis. „Met alle hoogachting verblijven Wij in middels, Uw dienaar in O.H. Augustinus Josephus, Bisschop van Haarlem. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Roode propaganda. Zaterdag trok een troepje sociaal-democrati sche propagandisten per fiets door Schiedams straten, om propaganda te maken vooi een vergadering der S.D.A.P. in hetSterrebosch alhier De fietsen waren getooid met roode vlaggetjes welke bedrukt waren met de woorden „Tegen de reactie." Het is moeilijk te bevroeden welke reactie de roode schare op het oog had. Indien de heeren door deze demonstratie, weer eens hebben willen doen uitkomen, dat de arbeiders nauw aaneengesloten front behooren te maken, tegen het gehate kapitalisme, dan zul len deze soort verkiezingsleuzen wel heel weinig effect op de massa sorteeren. De roode Amsterdamsche wethouder De Miran da, die onlangs van een reis naar Rusland is teruggekeerd, verklaarde dat het communisme in zijn gevolgen erger is voor de maatschappij dan de zwartste toestanden door het kapitalisme veroorzaakt. Ons rang-nummer. Blijkens een in dit nummer voo komend binnenlandsch bericht, is de Zaterdag op het Centraal Stembureau in Den Haag, gehouden loting over de rangorde der ingediende candi- datenlijsten voor de a.s. Kamerverkiezingen zoo uitgevallen, dat de R.K. Lijst voor den kieskring Dordrecht rangnummer 16 op het stembiljet is toegewezen. Aangifte van leerlingen. We verwijzen hier naar de officieele berichten in dit blad nopens aangifte van leerlingen. St. Barbara. Naar wij vernemen, houdt de St. Barbara- vereeniging op Woensdagavond a.s. om 8 uur een ledenvergadering, in het gebouw van den R.K. Volksbond; aller opkomst, wordt dringend noodig geacht. De St. Barbara-vereeniging gaat Zondag 2 Juli ter bedevaart naar den Briel. Kaarten zijn verkrijgbaar bij den heer Blok, Breedstraat 31. Uitkeeringen krachtens de invaliditeitswet. Op 1 Juni 1922 bedroeg het getal der loopende Ouderdomsrenten ingevolge de Invaliditeitswet, toegekend aan bij den Raad van Arbeid te Delft verzekerde arbeiders 498 (totaal bedrag per jaar ƒ74,152). Dat der loopende weduwen- en weezenrenten, toegekend aan de nabestaanden van bij genoem den Raad verplicht-verzekerden, bedroeg op dien datum respectievelijk 28 en 107 het totaal bedrag dier renten beloopt respectievelijk ƒ5103.02 en 19.477.12 's jaars. Het aantal gevallen, waarin aan verplicht verzekerden bij genoemden Raad vrije geneeskun dige behandeling of verpleging in inrichtingen werd verleend, bedroeg op vermelden datum 82, terwijl in 11 gevallen de observatie niet, of nog niet door behandeling werd gevolgd. Van deze verpleegden werden er 32 genezen ontslagen. Zaterdagavond omstreeks kwart voor acht is een gedeelte van de zit en staan plaatsen van den circus Caroli ingestort, door dat de schragen, die onder de tribune stonden een eind in den grond waren gezakt. De inzakking bleek na onderzoek door de Bouw- politie, te wijten aan de gesteldheid van den grond, die daar zeer zacht is. Aan de constructie of sterkte van het materiaal is het ongeval niet te wijten,door de gemeente-bouwpolitie was trouwens de circus van te voren onderzocht. Door de politie werden onmiddellijk de noodige maatregelen getroffen. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. Gemeenteraad. A g en d a 1. Van Curatoren van het Gymnasium aanbe veling ter benoeming van een leerares en twee leeraren aan het Gymnasium. Aanbevolen worden a. ter benoeming voor de cursus 1922—'23 1. als leerares in Natuurlijke Historie Mej. J. Uri2. als leeraar in Teekenen de heer J. Hing- inan b. ter definitieve benoeming, met ingang van den cursus 1922'23, 3. als leeraar in Oude Ta len, de heer Dr. J. P. M. Persijn. Overeenkomstig de aanbeveling benoemt de Raad mej. Uri en den heer Hingman voor den Cursus 1922'23 en den heer Persijn als zooda nig definitief. 2. Wijziging van de gemeente-begrooting dienst 1921. Goedgekeurd. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hun College wederom voor den tijd van 3 maanden te machtigen, naar behoefte kasgeld op te nemen. De machtiging wordt verleend. 4. Vaststelling van de rekening en verant woording, balans en winst- en verliesrekening van de Technische Bedrijven Gasfabriek, Elec- triciteitsbedrijf en Drinkwaterleiding het Burgerlijk Armbestuur het Algemeen Handels-Entrepot de Openbare Leeszaal en Bibliotheek de Algemecne Begraafplaats het Gemeente Ziekenhuis de Huurcommissie het Fonds van Vernietigde Gilden de Bewaarscholen der St. Willibrordus3tich- ting het Schiedamsche Drankweer Comité de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculo se de Hofjes van Belois de Vereeniging tot bescherming van Zuigelin gen. Overeenkomstig het advies der Commissie tot onderzoek der rekeningen worden deze re keningen goedgekeurd. Gasfabriek ontv. l.l86.772.391/2, uitg. 1.165.090.73V8. Saldo ƒ31.681.66;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2