DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Liefde en Haat. 45ste Jaargang. Dinsdag 20 Juni 1022. No. 13366. Buitenlandsch Nieuws, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMAR KT 4. - T.,e,.u. er—au, - Puu.U ua ju£ Abonnementen per 3 maanden 2. per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE HAAGSCHE CONFERENTIE. Niettegenstaande vermoedens, dat de zitting gistermiddag niet zou doorgaan daar de Fransche wachtend op instructies uit Parijs hun houding nog niet konden bepalen, is dit toch niet het ge val geweest, wijl nog juist bijtijds de brief uit Parijs arriveerde. In deze zitting nu heeft de president mededee- ling gedaan van de samenstelling der eei'ste Com missie (niet-Russisch) en die der drie sub-com missies De eerste commissie (niet-Russisch) zal als volgt zijn damengesteld Oostenrijk, België Bulgarije, Denemarken, Spanje, Estland, Fin land, Frankrijk, Groot-Britannië, Giiekenland, Hongarije, Italië, Japan, Letland, Litauen, Luxemburg, Noorwegen, Nederland, Polen, Por tugal, Roemenië, Servisch-Croatisch-Slovaan- sche Staat, Zweden, Zwitserland, Tsjecho-Slo- vakije. Sub-commissie voor de private goederen. Deze commissie zal als volgt zijn saamge- steld België, Frankrijk, Groot-Britannië, Italië, Japan, Noorwegen, Nederland, Roemenië, Zwe den, Zwitserland. Sub-commissie voor de schulden Deze zal als volgt zijn saamgesteld België, Denemarken, Spanje, Frankrijk, Groot-Britan nië, Italië, Japan, Litauen, Nederland, Servisch- Croatisch-Sloveenschen Staat, Zwitserland. Sub-commissie voor de credieten Deze zal zijn saamgesteld als volgt België, Bulgarije, Estland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Griekenland, Italië, Japan, Letland, Polen, Ts j echo-Slovakij e Ten einde het getal van 11 leden, dat van deze laatste commissie deel uitmaakt, niet te overschrijden, zal Nederland slechts aan de discussies deelnemen in het geval zijn bijzondere belangen er bij betrokken zijn. Een verder bericht zegt nog dat in de middag vergadering de heer Charles Benoist heeft ver klaard, dat Frankrijk zich zou doen vertegen woordigen op de bijeenkomst van 26 Juni, daar het hier slechts geldt een bijeenkomst van des kundigen ad referendum dat elk politiek vraag stuk uit de debatten zou verwijderd worden en dat de Fransche regeering de vrijheid zal behou den elk oogenblik zijn deskundigen terug te trekken als het zich daartoe verplicht ziet, met name door de houding der Sovjets. De heer Alphand voegde daaraan toe, dat de Fransche deskundigen met volle toewijding hun collega's medewerking zouden verleenen. De heer Cattier legde een gelijkluidende verklaring af. De president heeft daarna mededeeling ge daan van de samenstelling der niet-Russische commissie en der 3 sub-commissies, gelijk die reeds vermeld zijn. Intusschen zullen in de commissie voor de schulden de vertegenwoor digers voor Spanje en Portugal alternatief den zelfden zetel innemen. De president sprak ver volgens den wensch uit, dat de niet-Russische Commissie en de drie sub-Commissies zoo spoedig mogelijk hun respectieve voorzitters zouden kie zen. Hij bracht in herinnering, dat het besluit van Genua, dat tot grondslag van de conferentie heeft gediend, wil, dat aan de Sovjets niet alleen den naam der Staten, waaruit de niet-Russische commissie is samengesteld, maar ook de namen der deskundigen zullen worden medegedeeld. Besloten werd, dat te dien einde de namen heden aan het secretariaat-generaal zullen wor den medegedeeld. De preliminaire vergadering is daarna gesloten. De niet-Russische commissie zal haar eeiste zitting houden Woensdag te 11 uur 's morgens. De preliminaire conferentie heeft en wensch uit gesproken, dat jhr. v. Karnebeek het eerevoor zitterschap van de niet-Russische commissie zou aannemen en het voorloopige voorzitter schap op zich zou nemen tot aan de benoeming van een definitieven voorzitter. Op voorstel van den Engelschen vertegen- oordiger Sir Philip Lloyd Greame, is jhr. van Karnebeek toen benoemd tot eere-voorzitter van de vergadering van experts. Tevens bracht hij uit'aller naam hulde aan den heer van Karne beek voor de wijze, waarop, hij de vergaderingen gepresideerd had. POINCARE IN ENGELAND. Het feestmaal, te Londen ter eere van Poin- caré aangericht, is een indrukwekkende Fransch- Engelsche betooging geworden. Meer dan 500 gasten uit Engeland, Frankrijk en andere geal lieerde landen, o.w. ambassadeurs en gezanten, zaten aan. Aan het dessert heeft Derby de Fransche gas ten toegedronken en herinnerd welke diensten Poincaré aan de gemeenschappelijke zaak heeft bewezen. Burggraaf Burnham heeft daarna een welspre kende toast gehouden op het Fransche volk en Cavan, de chef van den generalen staf heeft het schitterende gedrag van de Fransche troepen in den strijd om Verdun herdacht. De Engelsche bladen hechten weinig politieke beteekenis aan het noenmaal van het Britsche kabinet met Poincaré. De „Daily Telegraph" laat uitkomen dat het Engelsch-Fransche verbond met wederzijdsch goedvinden op het oogenblik niet aan de orde van de politieke gedachtenwisseling is. Het Fran sche antwoord op Lord Balfour's jongste memo rie over het vraagstuk van het Verre Oosten zal eveneens in schriftelijken vorm gegeven wor den. De toekomstige status van Tandzjer is geheel in handen van. de twee departementen van bui- tenlandsche zaken en de kwestie van de schade vergoeding wacht nog altijd op een beslissing van de commissie van herstel te Parijs, voor eenige poging gedaan kan worden om tot een overeenkomst te geraken, en wat de sancties betreft, zal Poincaré stellig met de geallieerde re- gceringen overleg houden, voor hij ten aanzien van Frankrijk eenig besluit neemt. Intusschen hebben alle bijeenkomsten te Londen waarbij Poincaré tegenwoordig is ge weest een buitengewoon hartelijk karakter ge dragen en alle bladen leggen er nadruk op dat de oude band tusschen de twee landen blijft en onaantastbaar-moot blijven bestaan. Gister heeft Poincaré in Downingstreet Lloycl George ontmoet en een lunch met hen gebruikt. |g|Na de lunch trokken Poincaré, Lloyd George Balfour, waarnemend minister van Buitenland- sche Zaken en de Fransche gezant zich terug voor een informeele bespreking over verschil lende kwesties, zooals de internationale leening voor Duitschland, den toestand in het Nabije Oosten en de positie van Tanger, terwijl ook het voorgestelde pact tusschen Engeland en Frank rijk ter sprake kwam. De besprekingen duurden een vol uur en waren van weerszijden zqer hartelijk. Na de conferentie tusschen Lloyd George en Poincaré werd officieel nedegedeeld, dat de Commissie van Herstel een onderzoek zal instel len naar de middelen om de Duitsche financiën te herstellen. Poincaré zal waarschijnlijk eind Juli weer in Engeland komen om het rapport der com missie te bespreken. Middelerwijl zullen geen dwangmaatregelen tegen Duitschland worden overwogen. Met betrekking tot de Haagsche conferentie werd men het er over eens, dat het de taak der deskundigen in Den Haag is, om gemeen schappelijk met de Russen de practische mid delen te bestudeeren voor het oplossen der moeilijkheden, die te Genua zijn ontstaan in zake de kwesties der schulden, particuliere be zittingen en credieten. Tusschen de Britsche ministers en Poincaré bestond volledige onvereenstemming om volgens deze lijnen in Den Haag samen te werken bij den arbeid der commissie. Poincaré en mevrouw Poincaré zijn gister avond uit Londen naar Parijs vertrokken. Loyd George en tal van officieele personen waren aan het station om hen uitgeleide te doen. OPPER-SILEZIE. Te Biskupitz is het tot een botsing gekomen tusschen een afdeeling van de volksstemmings- politie en een kleine Fransche afdeeling.Een groot aantal burgers koos partij voor de volksstemming politie, waarop het tot een hevig vuurgevecht kwam, in het verloop waarvan 3 burgers ge dood werden. Een vierde werd zoo zwaar ge wond, dat hij spoedig daarna overleed. uitgeputte proletariaat, dat door de boeren nog meer wordt uitgebuit. Daarop werden de debatten tot morgen ver daagd, aangezien de partijen hedenavond den parlementairen toestand zullen bespreken. DUITSCHLAND. Uit Berlijn verluidt d.d. 19 Juni De Rijksdag is heden begonnen met de behan deling in eerste lezing van het vanwege de regee ring ingediende wetsontwerp nopens de gedwon gen graanleveranties door de boeren, door welk ontwerp, gelijk bekend, de tegenwoordige crisis in de regeering wordt veroorzaakt. Als eerste spreker trad op de sociaal-demo- <aat Kretig, die strenge eritiek leverde op de boeren, wien hij verweet, geen oog te hebben voor de noodeu van het land en slechts voor eigenbelang te leven. Hij verklaarde dat zijn partij bereid was rekening te bouden met de belangen van den kleinen boer en daaróm voor stelde boeren met een grondbezit niet meer van 10 HA. van de gedwongen leveranties vrij te stellen, in tegenstelling van het ontwerp der regeering, dat slechts voor"een grondbezit van 5 H.A. vrijstelling verleent. Voor de Duitsch-nationale böèrehbond voerde de afgevaardigde Roesickp liét wóórd, die een verhooging van de" graanprödüctie, zelfs als het ontwerp zou worden aangériomen, onder de tegenwoordige omstandigheden onmogelijk acht te. Hij weet de duurte van het brood uitslui-j tend aan het verdrag van Versailles. De boe renbond wil zich vrijwillig verplichten, een graanreserve van 2 millipen ton voor de regee ring bescnikbaar te stellen ten behoeve van de broodvoorziening der minder bemiddelde klas sen. Hij betreurde het dat de regeering niet op dat voorstel heeft willen ingaan. De Duitsch- nationale partij zal derhalve het wetsontwerp der regeering verwèrpen. Als laatste Spreker trad op een onafhankelijk socialist, die van de regeering verlangde dat zij zou optreden voor de bescherming van het Hij had lord Clanavon allerlei geestige ver haaltjes verteld en deze was hem danbaar daar voor, want de lange reis was minder vervelend geworden. De lord besloot dan ook hem nog meer te laten praten totdat men aan het eind doel van de reis gekomen zou zijn. ,,U komt toch niet van Parijs vroeg hij onverschilli.g „Ja." „En waart u ook op de boot Het lijkt mij toch maar vreemd dat ik u niet gezien heb." „Ik was immers in mijn hut." „Ach ja. Anders kan'het niet want ik heb naar al de lieden gekeken die met mij van Ca lais vertrokken waren. Maar kijk eens, is dat spoorkaartje dat daar op den grond ligt niet van u?" ,De andere sprong op om het aangeduide kaartje op te rapen, maar lord Clanavon s oogen waren scherp genoeg om te zien wat daarop stond. „Waarom heeft u uw kaartje niet dadelijk in Parijs genomen?" vroeg hij, nieuwsgierig geworden. Dat kaartje is tc Dover gekocht zooals ik zie. Is het niet waar „Dat is zoo. Ik heb mijn kaartje ergens verlo ren en ik was genoodzaakt te Dover een nieuwe te nemen. Dat was vervelend, maar er was niets aan te doen." Plotseling spraken geen van beiden meer. De lord gaapte verschillende malen en nu zijn reisgenoot hem niet meer amuseerde nam hij een krant op en ging lezen.Toen de trein het station Waterloo binnen reed stond hij op met een zucht van verlichting. „Breng mijn bagage naar Grosvenor Shuare in een rijtuig, Burdett, zeide hij tot zijn knecht. „Ik zelf zal loopen. Maar wat scheelt je toch vroeg hij op verwonderden toon, terwijl hij den knecht in het gelaat keek, je ziet er uit alsof jc een spook gezien hebt." ,,'t Is niets bijzonders, mylord," antwoord de Burdett terwijl hij de bagage bij elkandejr zocht.' „De overtocht was nog al ruw, mylord, en ik denk dat die mij een weinig in de war gemaakt heeft." Lord Clavanon, een openhartige jonge, man nam de verklaring van zijn knecht aan, al hoewel hij nog eens het bleeke gelaat beschouw de. i „Ik dacht dat je nu daaraan- wel gewoon moest zijn," merkte hij op. „Er is brandewijn in die flesch, bedien'je daarvan indien je je niet wel gevoelt." „Dank u, mylord," antwoordde Burdett op zachten toon, maar in plaats dat te doen keek hij naar zijn meester die zich verwijderde en met tranen in de oogen mompelde hij :,i „Ik moest het hem hebben verteld, maar IERLAND. Uit Londen wordt 19 Juni gemeld In drie districten zijn nu de uitslagen van de verkiezing in Zuid-Ierland bekend aan de nationale universiteit, in de stad Cork en in de stad Monaghan. Aan de nationale universiteit waren de voor keurstemmen in verhouding van drie tegen een vóór het tractaat, te Cork van vier tegen een en in Monaghan van ruim drie tegen een. De stad Cord, waar de republikeinen zoo dik wijls in de weer zijn geweest hebben ook de ar beiders, die voorstanders van het tractaat zijn, gezegevierd over alle coalitie-candida1 en. De candidaten voor het tractaat te Cork kregen tweemaal zooveel stemmen als hun collega's die legen het tractaat waren. Totdusver zijn acht pro-tractaat- en drie anti-tractaat-candidaten gekozen. Met bij enkele candidaatstelling gekozenen mee zijn er nu 29 pro-t aclaat- en 20 anti-trac- taat-leden gekozen. De „Sunday Times" wijst er op, dat het ontwerp van de Iersche grondwet voorloo- pig niet meer is dan een voor-tel. dat voor het in werking treden zoowel de ratificatie van het Engelsche als het Iersche parlement noodig heeft. Het aanbrengen van wijzigingen zelfstan dig door een der partijen is uitgesloten. Zij kun nen het st.uk alleen aannemen of verwerpen, zooals het daar ligt. Wat het Engelsche parlement betreft is een verwerping zoo goed als zeker uit gesloten, en men hoopt dat de ratificati door het Iersche parlement ook zal volgen. In 't Engel sche parlement wordt evenwel een langdurig en wellicht ook scherp debat over het ontwerp verwacht. In verband hiermede vernemen wij zegt het blad dat de regeering heeft besloten, het parlement spoedig op reces te dóen gaan en de behandeling in een bijzondere hcrsftzitting begin October te doen plaats hebben. Dc correspondent van de „Weekly Dispatch meldde Zaterdag uit Dublin Er bestaat nu weinig kans op dat nieuwe grond wet door de republikeinen aanvaard zal worden, en de vrede in Ierland raakt daardoor weer ver uit het gezicht. Wanneer het nieuwe parlement over veertien dagen bijeenkomt, zal een even verwoede strijd beginnen als reeds om het tractaat gestreden is. De Valera en zijne volge lingen zullen trachten alles uit de grondwet te lichten wat den koning of zijnen vertegen woordigers gezag geeft. Een zorgvuldig onderzoek van de getallen die van de stemming op Vrijdag beschikbaar zijn, wijst uit dat slechts 55 pet. van de kiezers, die op de lijst'stonden, hun stem hebben uitgebracht. In sommige Dublinsche' districten hebben nog geen 20 pet. van de kiezers gestemd. De reden was blijkbaar de afwezigheid van eénige keus in deze districten buiten de cóalitie^candidaten. Tegen over hen stonden daar zoo goed als geene arbei- derscandidaten. In het algemeen verwacht men echter dat de voorstanders van het tractaat ver sterkt zijn en de tegenstanders een aantal aantal zetels verloren hebben. Nader wordt nog gemeld Er broeit een storm in Ierland tengevolge Van de vijandigheid van de republikeinsche leiders tegenover de Vrij- staatsche grondwet. De aanhangers van de ik durfde 'niet. Armé mijnheer Bernard, wat zal hij dóén wanneer hij het weet HOOFDSTUK II. Lord Bernard Clavanon was een jonge man die dé reputatie genoot van zeer grillig van aard te zijn en zelfs zijn vader en moeder moesten dit toegeven. Hij had de ge^ woonten niet, maar ook niet de ondeugden van de adellijke jongelieden in Londen. Het leven in die stad verveelde hem, reden waarom hij bijna altijd op het vasteland groote reizen maakte Hij was moeilijk in de keuze van zijn gezelschap en zoo kwam het dat hij heel dikwijls alleen zijn reizen maakte. Om niet genoodzaakt te zijn te correspondee- ren, gaf hij nooit zijn adressen op, maar zeide slechts dat hij op een bepaalden datum zou terug- keeren hetgeen hij altijd ook stipt deed. Hij was van Londen naar Rome vertrokken met de mededeeling dat hij op 15 Juni zou terug- keeren en om vier uur in den namiddag van de zen dag liep hij over Waterloo Bridge naar huis. Op een kleinen afstand achter hem, aan den overkant van den weg, volgde hem zijn reisge noot. Het was een mooie middag. Dc Strand (een breede, drukke straat in Londen) was vol wandelaar en rijtuigen. Lord Clanavon had blijk baar schik in zijn wandeling. Krantenjongens schreeuwden het nieuws van hunne bladen met luide stemmen uit, maar hij verstond er niets van door het rumoer .der rijtuigen. Steeds volgde hem zijn reisgenoot die gretig naar hem keek wanneer hij zag dat een krantenjongen hem naderde. Lord Clavanon stond een oogenblik stil om een rijtuig te laten vooi'bijgaan toen hij plotse ling hoorde roepen „Verschrikkelijke moord ixx West-End. Af schuwelijke moord vaxx den graaf van Alcestoxx. Vele bijzonderheden Lord Clavanon scheen een steenen beeld te zijn gewordexx op de plaats waar hij stond. Een doode ijke bleekheid ovex-toog zijn gelaat, hij wankelde en scheeix te zxxllen vallen. Het ru- xxxoer der rijtuigen en het gegons van menschen- stenxmen schexxen hem uit de verte te komen eü het was alsof de grond onder zijn voeten ver dween. Het werd duister voor zijn oog en hij viel in zwijm. Toen lord Clavanon de oogen weer opende, kon hij niet begrijpen wat ér gebeurd was. Hij lag op een vreemde sofa ixx een vreemde kamel en wat nog yreern'dc.r was, hij zag niemand anders dan een vrouw in de kamer. Hij richtte zich eventjes op en keek verder rond. De kamer was groot, exx netjes hoewel niet rijk gemeubileerd. Zijn oog bleef rusten op het mooie vrouwerxfiguxxr dat hij zag. Het meisje bloosde eventjes toen haar oogen de zijne ontmoetten. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1