Valera zijn in een geheime bijeenkomst verga derd. De uitslag van deze vergadering zal waarschijnlijk beslissend zijn voor het bestand tusschen de Valera en Collins. POLEN. Pilsoedski wenscht geen gebruik te maken van zijn recht een nieuwen premier te benoemen. De hoofdcommissie uit den Landdag zal zich thans met deze aangelegenheid belasten. Wanneer een ..nieuwe premier zal zijn aangewezen, zal de crisis zich daardoor eer verscherpt dan verbeterd heb ben. Pilsoedski heeft verklaard, met de beslis sing omtrent zijn aftreden nog te zullen wach ten, totdat de keuze op een nieuwen premier is gevallen. De Poolsche gezanten te LoUden, Parijs en Brussel, de heeren Wroblowski, Zamoiski en graaf Sobanski zijn met het oog op den bin- nenlandschen toestand telegrafisch naar War schau ontboden. Nader meldt men Nadat het Poolsche staashoofd Pilsudski had afgezien van de benoeming van een nieuwen premier, heeft het parlement met 300 tegen 50 stemmen den vroegeren minister vanHandel en Industrie in het kabinet-Witos, den groot-indus trieel en grondbezitterProzanowski tot premier -benoemd. Prozanowski behoort in politiek op zicht tot den rechtervleugel van de midden partijen. AMERIKA. De New-York Herald" verneemt uitWashing- ton, dat de Senaat en het Huis van Afgevaar digden tot overeenstemming zijn gekomen om trent de sterkte van het leger, welke op 125.000 man zal worden gebracht. Het legerbestuur en de officieren hadden aangedrongen op een leger- sterkte van 150.000 man, doch konden hun stand punt niet doen zegevieren. J PARAGUAY. De vooruitzichten der republiek Paraguay, zijn tamelijk donker. De regeering verwacht een nieuwen aanval van de opstandelingen op de hoofdstad. De oorlogsschepen van de regeering vertrokken naar Encarnacion om het garniezoen der rebellen te bombardeeren. Een Argentijnsche kanonneerboot kwam in de hoofdstad van Paraguay aan om de vluch telingen, die toevlucht zochten bij de Argen tijnsche legatie, in veiligheid te brengen. ALLERLEI. De prins van Wales zal, als hij heden in Engel- sche wateren aankomt, op zijn reis 30,088 mijlen op zee en 10,577 mijlen te land hebben afgelegd. Met de reis naar Londen mee zal hij aan het einde van de reis 40,908 mijl hebben afgelegd. Op zijn reis naar Australië legde hij 48,596 mijlen af. De heele reis die heden eindigt, zal 238 dagen geduurd hebben. In Plymouth en Londen wacht hem een schit terende ontvangst. Volgens bericht uit Rome heeft het vak verbond der metaalarbeiders de algemeene sta king over geheel Italië uitgeroépen, als antwoord óp'gewelddaden der fascisten. Volgens een ambtelijke statistiek beslaat Oostenrijk thans, met inbegrip van West Hon garije, 83,991 K.M.2 oppervlakte de bevolking telt 6,428,336 zielen. Naar de V.D. uit Parijs verneemt zijn al daar berichten uit Moskou ontvangen, volgens 'welke Trotski tijdens de ziekte van Lenin dezen zal vervangen. Naar uit Washington wordt gemeld, is daar een delegatie, bestaande uit 16 gezaghebbende personen van de Philippijnen aangekomen. De delegatie heeft een bezoek gebracht aan het Wjtte Huis en daar aan president Harding een memorandum overhandigd, waarin onmiddel lijke en absolute onafhankelijkheid voor de be volking der Philippijnen gevraagd wordt. Gisterochtend zijn de koning en de koningin van Italië vergezeld door Schanzer, naar Kopen hagen vertrokken, waar ze den 21n zullen aan komen. Minister Schanzer zal van Kopenhagen naar Londen gaan. Naar de „Chicago Tribune" verneemt is Frankrijk voornemens een conferentie der Geal lieerden te beleggen om over de kwijtschelding der onderlinge oorlogsschulden te beraadslagen. Tengevolge van loongeschillen is in de haven van Hamburg een staking in het bunker kolen bed rij 1' uitgebroken. Binnenland. De Koninklijke familie in Noorwegen. Be Batavier V is gisteren te Christiansant aangekomen. De Kamerverkiezingen. Naar het Huisgez. verneemt, zijn de candida- fenlijsten der katholieke staatspartij tot de vol gende lij stengroepen verbonden: Ï.Rotter dam en Amsterdam; 2. Leiden, Utrecht en Den Helder 3. Den Haag, Leeuwarden, Gro ningen, Assen,. Arnhem, Nijmegen en Utrecht 4. Middelburg, Tilburg, Den Bosch en Maastricht 5. Dordrecht6. Zwolle. Intree-rede professor Dr. F. M. J. A. Roels. Dr. F. M. J. A. Roels, benoemd hoogleeraar in de empirische en toegepaste psychologie aan de Utrecbtsche Universiteit, heeft gistermiddag zijn ambt aanvaard met een rede over „Be schrijving en verklaring in de psychologie." Prof. .T. L. Kapteyn. Ie Amsterdam is Zondagmorgen overleden prof. J. C. Kapteyn, oud-hoogleera^r in de ster renkunde aan de universiteit van Groningen, en laatstelijk, na zijn emeritaat, waarnemend adj.- directcur voor de meridaan-afdeeling van de Leidsche stenenwacht. Hij was een astronoom van internationale be kendheid een wiens werk inzonderheid zijn onderzoekingen over de structuur der sterren stelsels eene wereldvermaardheid heeft. Let op. De Statenfractie van den Vrijheidsbond in Noord-Holland heeft, naar het „Hdbl." meldt, de fracties van de S.D.A.P. en van den Vrijz.- Democr. Bond in die provincie uitgenoodigd, samen te werken voor de verkiezing van leden der Eerste Kamer. De pensioenwetten. De burgerlijke en militaire pensioenwetten zullen op 1 Juli a.s. in werking treden. Chef van den Generalen Staf in Indie. Naar Aneta verneemt heeft de kolonel Gerth van Wijk de meeste kans voor de benoeming tot chef van den generalen staf in Indië ter vervan ging van generaal Kroesen. Eerste Kamer. De christelijk-historische leden van de Pro vinciale Staten van Zeeland zullen Donderdag candidaat stellen voor de Eerste Kamer prof. dr. J. R. Slotemaker de. Bruine te Utrecht, die zich bereid heeft verklaard eventueel een candi- datuur te aanvaarden. Georganiseerd overleg. Naar de, „Res.bode" verneemt, heeft de re- géering besloten tot algeheele reorganisatie van het georganiseerd overleg voor het rijkspersoneél. De daartoe strekkende voorstellen zullen dezer dagen aan de commissie voor het georganiseerd overleg worden aangeboden. De chocolade-reepen. De heer Boekman heeft den raad van Rotterdam verlof gevraagd, in de eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad B. en W. de volgende vragen te mogen stellen le. Zijn B. en W. niet van oordeel, dat door den verkoop, welke thans op ruime schaal in onze stad plaats vindt, van chocoladereepen waarin zich bons bevinden, recht gevende op geldbedragen, in het bijzonder voor kinderen groote moreele gevaren ontstaan 2e. Zijn B. en W. bereid, maatregelen te ne men tot bestrijding van dit euvel Wachtgeldregeling. De minister van oorlog heeft aan de com missie voor het georganiseerd overleg voor de landmacht verzocht voorstellen te willen indienen omtrent een voor officieren en on derofficieren in te voeren wachtgeldregeling, waarbij de regeling voor de burgerlijke ambte naren als leiddraad kan dienen. -- 777. 7' Bezuiniging. De bezuinigingscommissie te Utrecht heeft aan B. en W. een rapport toegezonden, waarin o.m. wordt geconcludeerd, dat van de begrooting als niet strik noodzakelijk moeten worden af- gevoc. d de volgende bedragen 50.000 voor een nieuwe zwemschool 250.000 bouw Zusterhuis 84.650 twee wijkgehouwen 2.350.560 stichten en verbouwen van scholen 155.530 kinder speelplaatsen 1.410.275 centraal portterrein 10.000 ontwerpen woningbouw. Oorlogsoorzaken. De Nederlandsche comrmssie voor een onder zoek naar de oorzaken van den wereldoorlog heeft Zaterdag een bijeenkomst gehouden onder leiding van prof. dr. F. Fruïn. Dr. N. Japikse heeft daarin uitvoerig verslag gegeven van het thans voleindigde organisatori sche werk van de centrale commissie, die te Kristiania, Kopenhagen en Stockholm drie bij eenkomsten heeft gehouden tot Vaststelling van het statuut, het werkplan en dergelijke. In het bijzonder werd daarbij in het licht gesteld hoe alle maatregelen waren genomen, die een zuiver wetenschappelije uitvoering Van het werk waarborgen, maatregelen, die vrijwel geheel In overeenstemming waren met de door de Ne derlandsche commissie ten deze gedane voorstel len. Gekozen werden als bestuursleden de heeren prof. dr. R. Fruin, dr. S. Gratama, dr. N. Ja pikse, dr. W. W. v.d. Meulen en oud-luit.-gen. W. H. v. Terwisga. Het bestuur zal de functies onderling verdee- len en een secretaris, die geen deel uitmaakt van het bestuur, aanwijzen. Nederlandsche tentoonstelling te Kopenhagen. De Deensche draadlooze dienst meldt Het eerecomité voor de Nederlandsche ten toonstelling dezen zomer te Kopenhagen te houden, zal bestaan uit de heeren Harold S.ca- venius, minister van buitenlandsche zaken Ja cob Appel, minister van openbaar onderwijsj Madsen Mygdal, minister van landbouw; Thygé Rothe, minister van handel ridder van Rappard Nederlandsch gezant te Kopenhagen, en De Jonquiéres, eerste burgemeester van Kopen hagen. Corps diplomatique. Naar het Correspondentiebureau verneemt, zou de oud-gouverneur-generaal van Ned.r Indië, Mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum, ern stig in aanmerking komen voor den post van gezant te Cairo. In onze diplomatieke vertegenwoordiging al daar was, sedert de diplomatieke agent, de heer van Lennep, eenige maanden geleden den dienst verliet, nog niet voorzien. De heer Advocaat geridderd. Naar men meldt is den heer Advocaat, gezant van de Koningin der Nederlanden te Belgrado, die de Nederlandsche Regeering in Bijzondere zending heeft vertegenwoordigd bij het huwelijk van den Koning der Serviers, Kroaten en Slovenen met Prinses Marie van Roemenië, het Grootkruis der Orde van St. Sava verleend. De Koningin-Moeder. De Koningin Moeder zal ook dezen zomer haar buitenverblijf, het paleis te Soestdijk niet betrekken. Dankbaar Katholiek Oostenrijk. Men meldt uit 's-Hertogenbosch d.d. 19 Juni aan de „Msb." Hedenmiddag had de plechtige overdracht plaats van de muurschildering, die de Katho lieken van Oostenrijk in de St. Jacobskerk heb ben doen aanbrengen als blijk van dankbaarheid jegens de Katholieken van Nederland. Bij deze gelegenheid overhandigde Graaf Wolff Metternich aan Mgr. A.F. Diepen bisschop van Den Bosch en voorzitter van het R.K. Huisvestingscomité, de hoogste onderscheiding, die het Oostenrijksche Roode Kruis verleenen kan, n.t. de Ster van Verdienste met de Oorlogs decoratie. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Verkeer met vrachtauto's. De aandacht van houders van vrachtautomo bielen .wordt erop gevestigd, dat voor het rijden met motorrijtuigen binnen de bebouwdekom waar van de asbelasting meer dan 2500 K.G., of het totaalgewicht meer dan 4000 K.G. bedraagt, een vergunning van Burgemeester en Wet houders vereischt is. Ter verkrijging dezer vergunning heeft men zich te vervoegen bij den Dienst van Gemeentewerken alhier, Korte Haven 33. Gem. woningbezetting 4.62 4.75 4.75 Aantal gezinnen 8649 9215 9603 Gem. Gezinssterkte 4.51 4.366 4.32 Hieruit zien wij dat de gemiddelde gezinssterk te afneemt, terwijl de gemiddelde woningbezet ting bij 1 Dec.'19 vergeleken, grooter is geworden wat wel zijn oorzaak zal vinden in het groot aantal inwoningen. Inde Hoogstraat worden voor eenige huizen van gemeentewege de stoepen uitgebroken, om aldaar het trottoir te verbe teren wat de straat aanmerkelijk verfraaien zal. DeheerA. de Koningal hier werd bij besluit van 17 Juni 1897 door het toen malig College van Burgemeester en Wethou ders benoemd tot Schouwer der distilleerketels hier ter stede, en zal alzoo 1 Juli a.s. in die functie gedurende 25 jaren werkzaam zijn. UIT ROTTERDAM. De 6-jarige J.P. is in de Kievitstraat alhier door een auto overreden. De jongen kreeg een bloeduitstorting in de borst, hij is opgenomen in het ziekenhuis aan den Bergweg. Hij is aldaar overleden. Nabij de Witte de Withstraat is gisternacht omstreeks 1 uur in den Schiedamschensingel alhier te water geloopen en verdronken de bank werker O van S. Zijn lijk is opgehaald. Gisternacht ondervond de politie op den Schiedamschendijk alhier verzet van vreemde lingen. Tot schrikaanjaging zijn een paar schoten in de lucht gelost, en toen dit geen indruk maakte zijn de menschen met de sabel uiteengedreven. Bij ongeluk kreeg hierbij een agent van politie een slag met een sabel over de rechterhand. De man is in het ziekenhuis verbonden en buiten dienst gesteld. Gemengd Nieuws. Woningbouw. Het orgaan van den Bond van Arbeiders- Woningbouwvereenigingen .Volkshuisvesting Van Woensdag 8 Juni schrijft met betrekking tot Schiedam onder het hoofd „Uitkijk" het volgende De Gem. Woningdienst van Schiedam schijnt met de ingewortelde gewoonte, om de ver slagen van de betreffende diensten een jaar of nog later te doen verschijnen, te willen breken. Ons werd een dezer dagen tenminste al toege zonden een verslag van dien dienst over 1921. Nemen wij daarbij in aanmerking dat het ver slag einde Maart of begin April is verschenen, dan mag een woord van loï Voor de spoedige verschij ning, dien dienst niet worden onthouden. Wil men de feitelijke toestanden niet te zeer ten ach ter komen, dan zullen vele diensten in de onder scheidene Gemeenten, wat het verschijnen hun ner verslagen betreft, dienen te breken met de tot heden gevolgde sleur. Want meer dan een sleur lijkt het ons niet toe, bij eenige goede wil moet het toch mogelijk zijn, de verslagen niet als mosterd na den maaltijd te doen verschijnen. Schiedam zij in deze dus tot een voorbeeld aan vele andere gemeenten. Vervolgens wordt een en ander uit dat verslag door het blad overgenomen De woningvoorraad vermeerderde dit verslag jaar met 273 woningen, te weten, 221 gebouwd door Woningbouwvereenigingen, 48 gebouwd door particulieren en met 4 na veranderen, uit breiden of vernieuwen, in totaal dus met 273. Er vervielen echter 8 woningen, zoodat na af trek van deze vermindering, de voorraad met 265 werd verrijkt. In uitviering waren op 31 December '21 247 Vereenigingswoningen, 80 ge bouwd met premie en 2 gebouwd zonder premie. Het aantal woningen op 1 December 1919 bedroeg 8443, op 1 December 1920 bedroeg 8468, op 31 December 1921 bedroeg 8733. Van dit aantal van 8733 woningen zijn 811 stuks Vereenigingswoningen, n.l. 520 stuks ge bouwd door de Vereeniging „Volkshuisvesting", 202 door de Vereeniging-,,Eendracht" en 89 door de Vereeniging „St. Jozef". In voorbereiding (plannen waarvoor door de Regeering reeds voorschot werd verleend) zijn bij de Vereeniging „Volkshuisvesting" 171 wo ningen en bij de Vereeniging „Vrede" 573 wonin gen. Dat ook het woningtekort in deze gemeente groote afmetingen heeft aangenomen, bewijst onderstaand overzicht, waaruit blijkt dat, wat het aantal bij anderen inwonende gezinnen be treft, de toestand hier nog zeer ongunstig is. Aantal woningen Aantal woningen bewoond door bewoond door één gezin. twee gezinnen. 1 Dec—31 Dec. 1 Dec.—21 Dec. 1920—1921 1920—1921. 7784 7848 629 773 Aantal woningen bewoond door drie gezinnen. 1 Dec.31 Dec. 1920—1921 47 61 Aantal woningen bewoond door vier gezinnen. 1 Dec.—31 Dec. 1920—1921 8 5 Het woningtekort bedroeg dus, volgens boven staand overzicht 915 stuks, echter waren op dat tijdstip onbewoond 45 woningen, zoodat het totale tekort bedroeg 91545 870 zonder eenig percentage voor vereischt leegstaan. Berekend bolgens de methode van „Halle" bedroeg het vereischte aantal woningen in 1921 303, de Voorraad vermeerderde echter in totaal met 265, zoodat het bestaande tekort dit jaar met 38 werd vermeerderd. Nog een staatje waaruit het woningtekort spreekt, moge hier volgen 1 Dèc.'19 1 Dec.'20 1 Dec.'21 Bevolkingscijfer 38993 40234 41486 Woningvoorraad 8443 8468 8733 Ongelukken. Zaterdagmiddag is de 17 jarige J. Bos, student van het Ganisiuscollege te Nijmegen, die per fiets van school naar huis reed op den Oranjesingel hoek Bijleveldsingel door een vrachtauto, welke te veel links in plaats van rechts hield aangereden. De jongeman werd door de auto met fiets en al omgeslagen en voor het rad der zware auto geworpen. Toen men den ongelukkigen jongen man opnam, gaf hij geen teekenen van leven meer. - Zondag is tusschen Nieuwe Bildzijl en St. Anna Parochie een 4-jarig meisjes door eenvrouw met een fiets overreden, ten gevolge waarvan de kleine spoedig overleed. Geen ringen voorradig. De si garenfabrikanten Gebrs. van Schuppen, te Vee- nendaal, hebben zich genoodzaakt gezien om aan ruim honderd sigarenmakers ontslag te geven, daar door het niet verstrekken van sigarenringeti de werkzaamheden niet kunnen worden voort gezet en de winkeliers weigeren om ongeringde sigaren in ontvangst te nemen. Vermist. De heer G. Schaaf, directeur van een bureau voor chemisch-techinsche adviezen te Rotterdam, die zich voor zaken in Duitsch- land bevond, wordt sedert 15 Mei vermist. Op dien datum was hij in Dresden. Inbraak. Gisternacht is in de stoomzui- velfabriek De Eendracht, te Barneveld inge broken. Uit een gesloten kast is ongeveer 800 gestolen. In verband hiermede heeft de politie voorloopig aangehouden den 29-jarigen, gehuw den LI.O., op genoemde fabriek werkzaam. In de bekoring. De onderbaas belast met het uitbetalen van geld aan werklieden bij den woningbouw aan het Ondiep te Utrecht, is er met f 4500 vandoor gegaan. Spiritus smokkelen. Naar het „N. v. d. D." verneemt hebben commiezen te Groningen bij aankomst van de Hamburgerboot aldaar 440 liter spiritus van 98 pCt. in dat schip gevonden. De kapitein en ook de stuurman zijn in hechte nis genomen, ook het schip zal aan den kettihg worden gelegd. Nog een. Mr. M. B. N., advocaat en pro cureur te Heerlen,is verdacht van verduistering, aangehouden en in het huis van Bewaring te Maastricht ingesloten. Branden. Te Noordwijkerhout zijn gister nacht drie huizen aan den Scheupweg, toebehoo- rende aan de diakonie der Nederl. Herv. Ge meente, door onbekende oorzaak afgebrand. Zaterdagavond omstreeks 7 uur is onder de gemeente Groede de groote landbouwschuur van de weduwe J.B. Govaert geheel afgebrand. Een niet verzekerde partij van ongeveer 40.000 kilo gedorschte tarwe en haver, toebehoorende aan een familielid, is verloren gegaan. Tribune ingestort. Te Dürrenberg had gisteren een zwemfeest plaats ter viering van het tweejarig bestaan der zwemvereeniging „1920 De tribune bleek niet bestand te zijn tegen het gewicht der talrijke toeschouwers en stortte in. Drie personen werden gedood een kind wordt vermist. Gepakt. De politie te Weenen heeft Zater dag op verzoek van Scotland Yard te Londen, Bevan, den gewezen directeur van de City Equitable Verzekerings-maatschappij te Londen gevangen genomen, die na aanzienlijke sommen gelds te hebben verduisterd naar Oostenrijk was gevlucht. De arrestatie ging heel moeilijk daar de geweldig pootige man tal van agenten neer- bokste. Ten slotte overweldigd, poogde hij nog zelfmoord te plegen, wat hem werd belet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2