DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUm-ETON. Liefde en Haat. 45sto Jaargang. Saterdag 24 Juni 1922. No. 13370. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buitenlandssfe Nieuws, VOLKENBOND. <1 Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Adverten'tiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE HAAGSCHE CONFERENTIE. ^Gisterochtend is een vergadering gehouden van de eerste sub-commissie (private eigendom) der niet-Russische commissie. Aan de journalisten werd meegedeeld, dat de voorzitter den gedelegeerden had verzocht, aan de journalisten, die eventueel naar nieuws zou den vragen, alleen te zeggen, dat de commissie haar werkzaamheden had voortgezet. Tot nader order is geheimhouding omtrent de besprekingen in de commissies aan de leden opgelegd. De eerste sub-commissie zal de volgende week weer bijeenkomen. Naar uit Riga wordt gemeld, is daar Donder dag de Sovjet-delegatie voor de Haagsche conferentie aangekomen, bestaande uit Litwinof, Sokolnikof, benevens 16 ambtenaren. Ivrassin en Rakowsky worden later verwacht. Met betrekking tot de Ilaagsche conferentie verklaarde Litwinof, dat Rusland ookjjpogin- gen in het werk zal stellen om langs directen weg met verschillende financieele groepen in contact te komen. Hij verwachtte dat Italië en Engeland op Frankrijk hun invloed zouden aanwenden om ook dit land te bewegen, een tegemoetkomende houding jegens Rusland aan te nemen. De delegatie komt vermoedelijk morgen in den Haag. DE INTERGE ALL IEERDE SCHULDEN. Op een vraag in liet Engelsche Lagerhuis omtrent de intergeallieerde schulden antwoord de Lloyd George het volgende De Fransche regeering heeft niet getracht de kwestie van de annuleering der schulden aan Engeland ter sprake te brengen, maar het onderwerp werd informeel tusschen de ver tegenwoordigers van beide regeeringen be sproken. In de verklaring, die ik 31 Mei in het Lagerhuis aflegde,, heb ik bat duidelijk, -ge-, maakt, dal naar het oordeel der Britsche re geering de toestand van de belastingbetalers van dit land het niet toelaat, om de sommen, die Groot-Brittannië tijdens en na den oorlog aan andere landen heefi. voorgeschoten, kwijt te schelden, wanneer op betaling van rente en aflossing wordt aangedrongen van de lee ningen, die aan dit land zijn verstrekt ten be hoeve van de oorlogsvoering. Om die reden hebben wij reeds kennis gegeven aan de lan den, waaraan wij voorschotten hebben gege ven, dat wij ons gerechtigd achten om vanaf October a.s. rentebetaling in contanten te vra gen. Wij betreuren ten zeerste de noodzakelijk heid van deze kennisgeving, maar met het oog op de zware belastingen, waaronder het land gebukt gaat, blijft ons geen andere keuze. LLOYD GEORGE EN SCHANZER. De Romeinsche correspondent van de In formation seint De gesprekken die Schanzer spoedig bij de feesten ter eere van Mazzine te Londen met Lloyd George zal hebben, zullen het karakter van een voorloopige gedachtenwis- seling met het oog op de aanstaande conferentie der geallieerden over het Oosten dragen. In parlementaire kringen zegt men dat hij op de terugreis te Parijs een onderhoud met Poincaré zal hebben. „Niets meer „Niets meer, voor zoover ik mij herinneren kan. De agent van politie en de heer uit Scotland Yard namen de kamer in beslag toen zijaankwa- rnen en sloten de deur." Toen volgde een reeks van nuttelooze vragen door de leden der Jury, waarop de tweede ge tuige gehoord werd, Marie Richards. Daarna werd gehoord gravin Harrowdean, de weduwe van lord Alceston. De vrederechter betuigde zijn leedwezen over het geval en de noodzakelijkheid die een on dervraging van baar noodig maakt „Mevrouw kunt u iets vertellen dat licht ver spreiden kan over hetgeen Woensdag 1,/. ge beurd is Zou u niet de minste aanwijzing van den vermoedelijken dader kunnen ge ven „Dat is mij onmogelijk," antwoordde zij met een zwakke maar duidelijke stem. „Tijdens het feest op dien avond, werd een brief aan mijn man bezorgd. Ik weet niet waar van daan, of waarover het was, maar de inhoud scheen hem eenigszins ongerust te maken." „Vergeef mij, mevrouw," viel de vrederech ter baar in de rede, „maar wie bracht den brief Blijkens mededeelingen van te Praag vertoe vende leden van het secretariaat van den Volken bond zal deze tegen 30 Juli onder leiding van Viviani een vergadering houden waarop de vraagstukken betreffende de ont wapening zullen worden besproken. Aan de conferentie zullen ook Lord Robcit Cecil en Lord Fisher deelnemen. De Raad van den Volkenhond zal dan bijeen komen voor de mandaten-kwesties, aan welke bespreking Balfour waarschijnlijk zal deelnemen. Met name zal het mandaat voor Palestina en zionistische vraagstukken in het algemeen een hoofdpunt der discussie vormen. Begin Augustus vergadert de commissie voor de samenwerking der intellectueelen. spraak van lüllinger bij het proces nopens den moord op Erzberger hooger beroep aangeteekend DE GARANTIE-COMMISSIE. Bij de onderhandelingen tusschen de Duitsche regeering en de garantiecommissie hebben zich eenige moeilijkheden voorgedaan. De Duitsche regeering had aan de commissie eenige voorstel len gedaan met betrekking tot de stabiliseering van de mark. Deze voorstellen werden evenwel door de commissie onvoldoende geacht. De ga rantiecommissie verklaarde daarop, dat zij een diepgaande studie zou maken van de Duitsche toestanden en daarna tegenvoorstellen zou doen voor de stabiliseering van den markenkoers, zonder dat daarbij sprake zou zijn van eenige vermindering van de geallieerde aanspraken op Duitschland. Voorts is door de geallieerde gevolmachtigden nogmaals met nadruk gewezen op den dringen den eisch, dat de Duitsche regeering zoo spoe dig mogelijk erin zal slagen, met behulp van de gedwongen leening in het bezit te komen van het milliard goudmarken. LENIN. Uit Moskou wordt officieel bericht, dat de Raad van Commissarissen Lenin wegens zijn ziekte tot den herfst verlof heeft verleend. I)e Tweede voorzitter van den Raad der Sovjets, Tsjoeroep, die reeds sinds eenigen tijd de werk zaamheden van Lenin verrichtte, zal gedurende zijn afwezigheid de functie waarnemen. i- -I—lip» - .44. DUITSCHLAND. Gisteren is in de belastingcommissie van den rijksdag besloten de gedwongen leening op een bedrag van 60 milliard papiermark te bepalen. Het voorstel hiertoe werd door dr. Becker (Hes sen) van de Duitsche volkspartij ingediend. Een Duitsch-nationaal tegenontwerp werd verwor pen. Tegen het voorstel-Becker stemde de sociaal democraten en de onafhankelijken. Uit Berlijn verluidt dd. 23 Juni. Ook heden kwam het bij de in den Rijksdag gevoerde de batten over de buitenlandsche politiek tot hef tige tooneelen. Aanleiding hiertoe gaven de uiteenzettingen van denDuitsch-nationalen spre ker Dr. Helfferich die zijn rede aanving met een loflied op het verdwenen keizerlijk regime, naar zijn oordeel is het herstel van het keizer schap het eenige middel om Duitschland uit zijn tegenwoordige ellende te helpen. Merkwaardig was de verklaring van Helffe rich aan het einde van zijn rede, dat zijn partij zeer goed de gevolgen van een verloren oorlog weet in te zien en in geen geval staat op het standpunt van een onwrikbaar „neen." DE MOORD OP WILSON. De twee moordenaars van Wilson, John O' Brien en James Gonnollv hebben gisterochtend te Londen terecht gestaan om in beschuldiging gesteld te worden wegens den moord op Wilson en poging tot moord öp Iwee agenten en een burger, die bij hun vervolging gewond zijn. Na een formeel verhoor is de zaak een week aangehouden. Naar verluidt, hebben beiden verklaard, dat zij lid van het republikeinsche lersche leger zijn 'en documenten die bij Connolly gevonden zijn, brengen hem in verband met die organisatie. Behalve Sir Henry Wilson, hadden andere leden van het Lagerhuis in den laatsten tijd dreigbrieven van lersche zijde ontvangen. Wil son lette niet op de bedreigingen die hij ontvan gen had sedert hij militair raadsman van de Ulstersche regeering was geworden en ging zijn gewonen gang. Toen Wilson vermoord werd, was hij in volle uniform met al zijn eereteekenen. OOSTENRIJK. Uit Weenen wordt gemeld De doorvoering van het nieuwe financieele plan van de regeering schijnt nieuwe moeilijkheden te zullen opleveren. De organisatie, waarbij de geheele christelijke boerenbevolking is aangesloten, de rijksboeren- raad, heeft namelijk eenige eischen gesteld, die ingaan tegen het regeeringsplan. De bond ver langt namelijk, dat alle roerende en onroeren de goederen en kapitaalbeleggingen buiten het plan van de regeering zullen blijven. Vooits wordt verlangd, dat de huurcommies zullen worden opgeheven en dat wederom vrijheid van handel zal worden ingevoerd. Aangezien de sociaal-democraten vermoede lijk tegen het regeeringsplan zijn gekant, hangt het dus van de boerengroep af, of het voor stel der regeering de vereischte meerderheid zal behalen. DE MOORD OP ERZBERGER. Het Openbaar Ministerie heeft tegen de vrij- aan lord Alceston „Neillson." „Neillson." De leden der Jury keken elkaar met veel beteekenende blikken aan. De vrederechter maakte een aanteekening en verzocht de gravin voort te gaan. „Mijn man zeide mij dat de zaak spoed eischte, ik meende dat hij over officiëele be zigheden sprak en dat hij mij een oogenblik verlaten moest. Ik ging naar de balzaal en hij naar zijn studeerkamer. Ongeveer twee uur daarna kwam hij bij mij terug, en scheen zeer opgeruimd." Daarna volgde het verhaal dat wij reeds kennen. De vrederechter werd zenuwachtig en toen zij geëindigd had, vroeg hij haastig „U heeft niets gezien of gehoord van uw knecht Neillson op dien avond, nadat hij den brief gebracht had „Niets." „Hoe lang was hij in dienst van uw echt genoot „Meer dan twintig jaar." „En de verhouding tusschen hen was die al tijd goed „Voor zoover als ik weet, ja." „Ge weet niets waardoor Neillson eenigen wrok op uwen echtgenoot kon hebben 1" „Niets." HONGARIJE. fn de' gisteren te Boedapest gehouden zitting van de Nationale Vergadering werd Gaston Gaal tot voorzitter gekozen. Hij herdacht het ijver lijden van ex-koning Karl met een korte rede, welke door de aanwezigen staande werd aange hoord. De sociaal-democraten hadden zich te voren uit de zaal verwijderd. Gaal beperkte zich in zijn rede tot een koele, plichtmatige betuiging van rouwbeklag, welke in geen enkel opzicht als een politieke geloofsbelijdenis kon worden uitge legd. Hij werd door de Nationale Vergadering gemachtigd, aan de weduwe en de kinderen van den ex-koning het rouwbeklag van de Hongaar- sche wetgevende lichamen te betuigen. AMERIKA. De Amerikaansche Senaat heeft, naar de „Times" meldt, de marine-begrooting aan genomen, sluitende met een totaal aan uitgaven van 295.450.000 dollar, welk bedrag slechts een derde deel uitmaakt van het ver leden jaar toegestane crediet, doch evenwel 44 millioen dollar meer is dan door het Huis van Afgevaardigden was toegestaan. In verband hiermede gaat de begrooting thans naai' een commissie bestaande uit leden der beide huizen. De kwestie van de sterkte van het personeel kan echter als geregeld worden beschouwd, nu de Senaat de cijfers van het Huis van Afge- „Was Neillson spaarzaam Hield hij veel \an geld, of weet u daar niets van „Ik geloof dat hij gierig was." „U weet zeker niet of uw echtgenoot geld in zijn zak of in zijn lessenaar had op den avond van den moord Lady Alceston sloeg de oogen voor den eer sten keer ter neer. Zij kon niet door haar zoon gezien worden, daar deze achter haar zat. „Ja, ik geloof wel" antwoordde zij naden kend „een nogal groote som. Hij moest mij huishoudgeld geven en hij had mij verteld dat hij geld van de bank had gehaald. Dit was. in den namiddag." „Hoe groot kan het bedrag zijn geweest „Tusschen vijf en zeshonderd pond." „Wie was de bankier van lord Alceston „De Londen en Westminsterbank." De vrederechter maakte aanteekeningen het geen de leden der Jury ook deden. Toen mocht zij heengeen na deze vragen. Buiten ontmoette zij haar zoon die haar vlak in het gelaat aanzag. „Moeder," zeide hij kalm, „ge weet dat Neill son, evenmin in staat is als ik, om zoo iets te doen. Waarom heeft u dat toch niet gezegd „Omdat men mij niet naar mijne meening gevraagd heeft." Zijn gelaat verduisterde. Hij greep snel haar hand en dwong hem in de oogen te zien. Een vaag vermoeden maakte zich van hem vaardigden, nl. 86000 man voor de vloot en 19.500 man mariniers heeft overgenomen. Senator McCormick van Illinois diende een resolutie in, waarin de wensch werd uitgespro ken, dat de commissie uit leden van het congres een onderzoek zal instellen naar de mogelijkheid van het opheffen van overbodige marinewer ven en vlootbases. Senator King verklaarde, dat op het oogen blik 400 van dergelijke stations bestaan, waar van 150 zouden kunnen worden opgeheven, zonder dat daardoor de macht van de vloot zou worden aangetast. ALLERLEI. Te Moskou is 15 Juni het congres der Russische handelsvertegenwoordigers in het buitenland geopend. Krassin zat voor. Hij verklaarde onder meer, dat het aanknopen van officieele betrekkin gen tusschen Sowjet-Rusland en de Vereenigde Staten op handen was. Lenin werd tot eerevoorzitter van het congres gekozen. De schippers en stuurlieden van treilers uit de havens van de Elbe, de Weser en in Oost- Friesland zijn door de reeders wegens een loon» conflict ontslagen. De geheele Duitsche haring- visscherij ligt dientengevolge stil. Bij de groote gevechten tusschen stakende mijnwerkers en onderkruipers te Herrin in Illi nois zijn 26 mijnwerkers gedood. Vier-en-twintig onderkruipers worden vermist. Zestien onder kruipers werden op de vlucht doodgeschoten, vier anderen doodgeranseld.De24vermiste onder kruipers werden door de stakers in een bosch gevangen genomen. Omtrent hun lot is nog niets bekend. De autoriteiten verklaren,den toestand thans meester te zijn. Electrische spoorwegen. Verschenen is de beschikking van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, waarbij aan de Maatschappij tot Exploitatie van Tramwegen te Haarlem vergunning is verleend tot het aan leggen en in stand houden van een electrischen spoorweg van Den Haag over Voorburg naar Leiden. Een nieuwe verkiezing. Naar de „Tel." verneemt zal de heer Wester- dijk, die zoowel in Groningen als in Drenthe is gekozen tot Eerste Kamer-lid opteeren voor Drenthe. Dientengevolge zou in Groningen een nieuwe verkiezing voor een Kamerlid moeten plaats hebben. De militaire muziekkorpsen. De minister van oorlog heeft een schrijven aan den inspecteur der infanterie doen toe komen omtrent de voorgenomen opheffing van de muziekkorpsen, waaraan wij het volgende ontleenen Van de 12 muziekkorpsen blijven slechts be staan die van het regiment grenadiers, het 1ste, 5de en 6de regiment infanterie. Hoog bezoek. Gisteravond is in Den Haag aangekomen de vorstin-Moeder van Benteim, zuster van de Koningin-Moeder. Zij zal veertien dagen bij II.M. doorbrengen; meester. Wat beteekencle deze onnatuurlijke houding, dit onverklaarbare in haar handelin gen die een geheim schenen te verbergen, een geheim aan hem noch aan anderen bekend Hij zag duidelijk in dat de kalmte waarmede zij sprak gedwongen was. Waarom Wat moest dit alles toch beduiden?" vroeg hij zich zelf af. „Moeder" zeide hij zacht maar gejaagd, ter wijl hij om zich keek om zich te vergewissen dat niemand hem hoorde „u weet meer dan u verteld heeft: Niet waar Kunt u mij niet ver trouwen Ik moet alles weten." Haar lippen vertrokken zich, maar zij ant woordde niet. Zij werd doodsbleek en een oogen blik later viel zij in zwijm. HOOFDSTUK V, De dokter die het eerst geroepen was bij den doode moest nu ook als volgende getuige ver klaren hoe hij het lijk gevonden had. Volgens zijne meening wras de dood nog geen twee uur geleden ingetreden toen hij aankwam. Daarna werd James Armson, de detective van Scotland Yard, binnen geroepen. Dicht bij hem stond lord Clanavon, die elk zijner woorden opvjng. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1