Onderwijs. Rechtzaken. lang, zoodat hel nuttig zal zijn, dat de openbare meening zich met alle kracht uitspreekt, om ge daan te krijgen dat hier tijdig worde ingegrepen ter verhoeding van een onheil. Dat zulks noodig is, blijkt o.a. uit een opmerking, in het Utrecht- sche Dagblad dat een desbetreffenden noodkreet mijnerzijds aan het blad aangeboden, beantwoord met de mededeeling, dat de torenwachter als brandwacht kan worden beschouwd, terwijl juist diens woning als lont kan worden beschouwd, en terwijl alle hulpmiddelen van technischen aard ontbreken, om op het eerste moment wanneer gevaar dreigt, te kunnen ingrijpen. De vernieti ging kan hier een kwestie van seconden zijn. Met den bouw van het steigerwerk mag zeker niet worden voortgegaan, alvorens eenige per- ceelen in de omgeving zijn ontruimd en wel in de eerste plaats het huis van den torenwachter, en alvorens het noodige bluschmateriaal als per- menente post aanwezig is. In dezen zin heb ik de aandacht van de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen op dit bedreigde monument gevestigd. Had de stelling niet van ijzer kunnen worden gemaakt, althans de eerste 20 meter Het ,,Utr. Dagb." schreef hierop nader In verband met mogelijk brandgevaar heelt men de schutting aan den voet van het nieuwe steigerwerk, dat rondom het voetstuk van den Domtoren wordt opgetrokken, bespijkerd met plaatijzer. Men ziet die ijzeren platen thans nog maar aangebracht tot schuttinghoogte, maar het ligt in de bedoeling, deze plaatbescherming nog hooger op te trekken, zoodat bij eventueelcn brand in omliggende huizen dé steiger in geen enkel opzicht gevaar kan loopen. Een en ander in overleg met den commandant van de brand weer; Op diens advies is tevens aangebracht een zoogenaamde stijgbuis van de waterleiding voor zien van sproeier, zoodat bij cventueelen brand van het steigerwerk, door middel van deze stijgliuis de houten toren-onnnanteling ook met water onmiddellijk kan worden nat gespoteh. H e i d e n s c h. Uit het statistische zakboekje der gemeente Amsterdam blijkt, dat daar ter stede vorig jaar trouwden 7007, van welke er slechts2407 in de kerk hun huwelijk sloten 1 Wie zei ook weer, dat Amsterdam de hoofd stad is van Christelijk Nederland Of zou pater van Ginneken gelijk hebben met zijn missie onder de heidenkindertjes in Nederland. („Resb.") O n d e r w ij s s t a k i n g. Zooals men weet zijn de onderwijzers van de lagere scholen te Southampton nu reeds 11 weken in staking, om dat zij in een hoogere salarisklasse willen worden ingedeeld. De gemeenteraad heeft nu Vrijdag besloten die onderwijzers, die 26 Juni a.s hun arbeid niet zullen hebben hervat, door anderen te doen ver vangen. Een verzoek om den Board of Education als scheidsrechter te doen optreden werd niet ingewilligd. Nieuwescheepswerf op de Schel- d e. Het ,,Hbl." van Antwerpen verneemt dat men te Rupelmonde, tegenover de monding van den Rupel, een groote werf voor bouw en her stel van schepen gaat oprichten. Daar er reeds te Rupelmonde een werf bestaat voegt het blad er bij, dat het een nieuwe onder neming op ruimer schaal betreft. Deze werf zal een oppervlakte van 17 a 17 hectaren reeds aangekocht zijnde, beslaan. Vlak tegenover de Rupelmonding gelegen is ter plaatse de stroom er het diepst en hetbreedst. Er zal een droog dok worden gebouwd, waar van de kosten op 2 millioen worden geraamd, en een „slipway" van 160 M. lang en 30 breed. De ondernemers zijn voornemens er zeesche pen te bouwen. Bestuurder der venootsehap is de heer Maes. Militaire uitgaven. De „Temps" bevat een resumé van een document, dat door de Franscbe regeering is opengesteld en waaruit blijkt, dat de militaire uitgaven in Frankrijk in 1913 2.675.574.736 goud francs bedroegen, ter wijl ze voor 1922 ongeveer 1.823 millioen goud franc bedragen, hetgeen een vermindering be- teekent van 32 percent. Het stuk] vergelijkt vervolgens de Franscbe militaire begrooting met die van andere landen zonder rekening te houden met de veranderin gen in de wisselkoersen. In dat geval zijn de militaire uitgaven van Frankrijk van 1913 tot 122 gestegen met 52 percent, die van Zwitser land met 73 percent, Denmarken 125 percent Nederland 138 percent, Zweden 155 percent. Ver. Staten 174 percent, Engeland percent, Noorwegen 195 percent, Spanje 275 percent, Japan 290 percent en Italië 398 percent. In goud omgerekend bedragen de militaire uitgaven der Ver. Staten 6.100 millioen goud francs, Engeland 4300 millioen, Japan 1900 millioen, Frankrijk 1823 millioen en Italië 970 millioen. De „Temps" merkt naar aanlijding hiervan op, dat Frankrijk, ofschoon het niet de waar borgen heeft gekregen, die het in 1919 waren beloofd, op de militaire uitgaven zeer belang- rijle bezuinigingen heeft toegepast. De Quest. De „Quest" is te Kaapstad aangekomen na Tristan da Cunha en de naburige eilanden te hebben bezocht op haar reis van Zuid-Georgië. De „Quest" vond de inwoners van Tristari da Gunha in zeer behoeftige omstan digheden, daar zij de laatste maanden slechtsdoor één schip waren aangedaan. De geheele bevolking bestaat uit 127 menschen. De „Quest" heeft hen voorzien van voedsel, touwen, kleeren, enz. uit de proviand van het schip. Belangrijke biologische, geografische, eth- nologischén en hydrologische waarnemingen zijn in de omgeving, ondanks het "slechte weer, gedaan. Geschenk aan den Paus. De Paus ontving in de Vaticaansche bibliotheek senator Beltrand, die den H. Vader 330 zeldzame Ara bische boeken schonk, waarvan enkele zich slechts in de Ambrosiana en te Berlijn bevinden. Kardinaal Gasquet was tegenwoordig. („Msb.") Groene diamant. Een der zeldzaam- sted edelsteenen ter wereld is bij Bloemhof, 100 mijl ten noorden van Kimberley, gevonden. Dit merkwaardig gesteente bevindt zich thans op weg naar Engeland. Toen de steen werd ge vonden was hij zwart, woog ongeveer 5 karaat en scheen van weinig waarde. Bij nader onder zoek bleek, dat het een volmaakte smaragdgroene diamant was. Na het slijpen hield hij nog een gewicht van 11/2 karaat. Lastig bezoek Te Blackburn zat een moeder met haar driejarig kind in haar woning, toen plolseling eeo stier het huis kwam binnen hollen. Het schijnbaar woedende dier, liep een chaise longue omver, richtte onder de meubelen een ontzettende verwoesting aan en smeet het aardewerk tot gruis. Moeder en kind vlucht ten in een hoek der kamer totdat het dier, na eerst zijn eigenaar nog tegen den grond te heb ben geworpen, eensklaps het huis uit rende de Straat op. Na een korte jacht wist men den stier te grijpen. Graanzaaien per vliegtuig. Een Amerikaa.nsche vliegenier heeft een machine uitgevonden, waarmee het mogelijk is, graan van de lucht uit te zaaien.De uitvinding moet een ware uitkomst zijn voor de Amerikaansche far mers, die grootë uitgestrektheden graanland te bezaaien hebben. Met groote vaart, slechts een paar voet bo ven het te bezaaien land vliegend, kan de ma chine bij eiken overlangschen „zaaigang" het zaad in regelmatige rijen over een breedte van ongeveer 9 meter uitstrooien. Het systeem berust op het volgende On deraan de machine zijn, verstelbaar naar de gewenschte afstanden, geperforeerde metalen buizen aangebracht. Door middel van lucht druk wordt het zaad uit de buizen geblazen met voldoende kracht om het op de vereischte diepte in de aarde te doen dringen. De machines kunnen met een snelheid van 128 K.M. per uur vliegen en in een dag van 7 werkuren 1000 acres bezaaien (een acre 4840 vierkante yards een yard 0.914 meter). Om hetzelfde Werk in denzelfden tijd te doen, zouden er honderd man noodig zijn, die allen tegelijkertijd, zouden werken met goede spannen paarden. Nieuwe vinding. Volgens berichten uit New York, maakt Marconi de uitvinding be-t kend van een draadloos zoeklicht, waarmee draadlooze golven als lichtgolven in een bepaalde richting kunnen uitgezonden worden in een straal in plaats van zich in alle richtingen ver spreidend. Marconie meent, dat de uitvinding een groote steun voor de scheepvaart zal worden, daar met behulp van een draaiende reflector een .draadlooze vuurtoren kan gevormd worden, die wegwijzende stralen bijkans 100 mijl ver kan uitwerpen. Gearresteerd. De politie te Parijs heeft in verband met een onderzoek de hand kunnen leggen op twee gevaarlijke individuen, die van Marseille naar Parijs waren gekomen, om aldaar een belangrijke inbraak te plegen. Een van hen was in het bezit van 80.000 frans, de tweede had meer dan 100.000 frs. in zijn bezit. Een onderzoek in de woning van een dezer inbrekers leidde tot de ontdekking van een keurig/ stel inbrekerswerktuigen. Naar reeds vaststaat hebben beide indivi duen in samenwerking met een derde sujet reeds talrijke inbraken gepleegd. Een van hen werd juist gezocht wegens een moord in Al giers bedreven, terwijl dezelfde persoon reeds ter dood was veroordeeld, wegens desertie en tot 20 jaar dwangarbeid in verband met een belangrijken diefstal te Parijs. Een zwaar belast geweten. Door de politie te Keulen is gearresteerd een zekeren slotenmaker Popp uit Schwarzenreuth in den boven-Palz, die sinds bijna twee jaren talrijke steden van Duitschland als reizend inbreker onveilig maakte en het speciaal op villa's ge munt had. In verhoor genomen, bekende Popp van meer dan 50 inbraken, in villa's de dader te zijn. Behalve in de Württembergsche steden Heiden- heim, Tubingen en Ludwigsburg „opereerde" hij nog in vele andere steden van midden- en Zuid-Duitschland. Het in de villa's buitgemaakte zilverwerk is in handen van verschillende opkoopers te Stuttgart geraakt, die het zilver groötendeels versmolten hebben. Verschillende helers zijn in laatstgenoemde stad gearesteerd. De kerkvervolging in Rusland. De „Daily Telegraph" bevat een artikel over de campagne die de Sovjetregeering voert tegen de Kerk. Het artikel is gebaseerd op een vraaggesprek met een reiziger die kort geleden ui Moskou is teruggekomen, waar hij eenige maanden heeft vertoefd.Uit de mededeelingen Vandien reiziger blijkt waarom deSovjetregeeri ng dit tijdstip heeft gekozen voor een kerkvervolging Hij zegt dat de aanval op de kerkheerschappij en op de kerkschatten de eenige overgebleven instellingen van 't oude regime de allerlaatste tegemoetkoming is,welke de Sovjetregeering aan de extremisten zal doen. Deze gevoelen dat hun prestige snel in beteekenis afneemt en vooral dat hun inzichten en hun economische leer in Genua duchtig hebben geleden. Het conflict tusschen Kerk en Staat dateert, naar het blad meent uit 1921, toen de Staat weigerde de com missie uit de orthodoxe kerk toe te laten als medewerkster, ter bestrijding van den hongers nood. In het zeer gedocumenteerd artikel, zegt het blad dat de geschiedenis bewijst dat de beschuldiging die de bolsjewisten tegen den patriarch en de kerk in het algemeen hebben ge uit, dat hij zou hebben geweigerd hulp te biedèn tot bestrijding van den hongersnood, ab soluut verzonnen is,en dat zij integendeel on middellijk zich zelf hebben aangeboden als lei ders van de hulpactie en alle kerkschatten, be halve de gewijde, hebben aangeboden, ten einde de opbrengst voor den hongersnood te besteden. Toch zijn alle geestelijken, die door het gesproken of geschreven woord eenig protest hebben doen hooren tegen de inbeslagneming der gewijde goederen voor den rechter gehaald en veroor deeld. Zelfs de Sovjet gevoelt zich eenigszins verontrust doorde doodstraf uitgesproken over acht priesters en drie leeken, want terwijl dit vonnis in alle bladen wordt vermeld die onder de betere standen en officieele personen circulee- ren, is er van dit vonnis met geen enkel woord melding gemaakt in de volksbladen, welke boeren en werklieden bereiken en wier gevoelens wel licht door deze straffen tegenover dienaren der kerk gekrenkt zouden worden. Over het algemeen bestaat,naar de „Daily Telegraph" mededeelt, bij het volk de van hooger hand gewekte ovei- tuigi-rtg dat hun geestelijke leiders nooit meer dan een jaar gevangenisstraf kunnen krijgen. Het blad maakt in dit verband een uittreksel open baar uit het verslag van Rabocski, waarin een reeks Veroordeelingen van priesters wordt opgenoemd, die ter dood zijn veroordeeld of tot gevangenisstraffen voor overtredingen als ver zet tegen het wegnemen der kerkschatten of het prediken of verspreiden van berichten daarom trent. De stukken van het verslag van Rabocski dienaangaande zijn letterlijk in de „Daily Mail" opgenomen. Het blad publiceert tevens een cliché van de officieele bekendmaking waarin alle doodvonnissen en alle vonnissen van gevangenis^ straf vanmeer dan een jaar eenigszins onleesbaar zijn gemaakt,, aangezien de Sovjetregeering niet wenschte dat deze onder het oog van het publiek zouden komen. Metrieke stelsel. Er werd in Rus land in den Tsarentijd reeds herhaaldelijk ge sproken over de invoering van het metrieke Stelsel. De Bolksjewiki hadden hun voornemen le kennen gegeven deze invoering in 1922 te ''dóén plaats hebben. Nu is echter die invoering voorloopig weer uitgesteld tot 1927. Luchtlijnen. Op 24 Juni wordt het lucht verkeer MoskouRiga geopend. De post, die per vliegtuig van Moskou naar Riga komt, kan dan verder, eveneens per vliegtuig dadelijk van Riga naar Koningsbergen door. Russische prijzen. In de Parijsche „Excelsior" is het menu afgedrukt, dat tegen woordig o.m. wordt opgedischt in het Empire Restaurant te Moskou. Het menu bestaat uit hors-d oeuvres, visch, een vleeschschotel, een groente, twee glazen bier, een dessert en koffie toe en daarvoor betaalt men den prijs van vijftien millioen roebel. Een bord soep kost er op het oogénblik een half millioen, kaviaar anderhalf- milllqen per p rtie, koude kip met saus twee millioen, koude roastbeef twee millioen en de andere prijzen naar verhouding. Een simpele omelette brengt nog anderhalf millioen op. Van de vleeschschotels kost een filet sauté driq millioen roebel,terwijl men voor een entre- cote maitre d'hotel twee millioen vraagt. Tong g la Parisienne moet betaald worden met twee en réén half millioen roebel, terwijl men voor een inacédoine de fruits drie en voor pommies soufflées twee millioen roebel moet neertellen. Duitsch bier kost er op het oogénblik eenmil- lioen per glas, Russisch bier iets minder. Een kopje thee betaalt men met 300.000 roebel, koffie met 500.000 en chocolade met 800.000 roebel. Hieruit blijkt dus dat het leven te Mos kou verre van goedkoop is. Proeven met een helicopter- Er zijn blijkbaar geslaagde proeven genomen met een helicopter in de buurt van Washington in tegenwoordigheid van leger- en vlootautoritei- ten. Henry Berliner, de uitvinder bracht zijn machine 3 inaal 7 voet omhoog, liet haar rijzen, dalen stationnair blijven in de lucht. Later vloog de machine een halve mijl horizontaal. De leger en vlootautoriteiten weigeren hun oordeel te zeggen, alvorens er een rapport gepubliceerd zal zijn. De machine gelijk op een vliegtuig, heeft vooraan twee hefschroeven, en achteraan 'een duwschroef. V ermogens. Volgens officieele statis- stieken te Washington hebben thans in de Ver- eenigde Staten 430 personen een inkomen van mee dan een millioen dollar tegen 206 in het jaar 1916. Daarentegen zijn er meer dan OQg millioen personen tegen ongeveer 4*/4 mil lioen in het vorige jaar, wier inkomen tusschen een millioen en 5000 dollar is gelegen. Best middel. In Kent (Engeland) heeft men voor het eerste een vliegtuig gebruikt om vrüchtboomen, die door rupsen verwoest werden uit de hoogte te bespuiten, met een insectenmid del. De proef slaagde volkomen. Nauwelijks een rups bleef er in leven. Men acht het een goedkoope en afdoende me thode. Bezorgd om haar hond te redd en. Een 80-jarige dame te Parijs, mad. Olivier kwam dezer dagen om het leven bij een poging om haar hond te redden. Zij was met den terrier in de buurt van een spoorlijn aan het wandelen toen een kat op het tooneel verscheen, die den hond tot 'n ren langs de spoorbaan verleidde. De oude dame liep hem, luidkeels roepende na, daar zij vreesde, dat hij onder een trein zou komen, Dit ongeluk overkwam haar zelfeen expres- trein greep haar, terwijl zij naast de rails stond. De hond kwam alleen thuis en blafte op zulk een eigenaardige wijze, dat de huisgenooten be zorgd werden, den hond volgden en door dezen naar de plek geleid werden, waar het vreese- lijk verminkte lijk der dame lag. Kranig meisje. Een zekere miss Eli zabeth Brook, afkomstig van Wooldale bij Iiud- dersfield, heeft een wereldreis van een jaar lang gemaakt. Het meisje, dat als fabrieksmeisje 2 pond sterling per week verdiende, wist daarvan een groot deel over te houden, hetgeen ze telkens bespaarde ter voldoening van haar reisplan. Toen ze eindelijk genoeg geld bij elkaar had, ging ze op reis, eerst naar Nieuw-Zeeland via het Panama-kanaal en keerde dezer dagen via Suez terug. Op haar reis vertoefde ze o.a. eenigen tijd in Tasmanië, Adelaide, Columbo, Port-Seid, Napels en Pompeji. Bij haar terugkeer verklaarde 't meisje dat ze weer heel blij was, haar werk in de fabriek te kunnen hervatten. Nieuw programma. Bij Kon. besluit is thans het nieuwe eindexa men-programma vastgesteld, dat door de reor ganisatie van het gymnasium noodig was ge worden. Zooals van zelf spreekt, geldt het ook voor het staatsexamen tot toelating tot de uni versiteit. Bij vergelijking met het oude program blijkt allereerst, dat de Latijnsche thema en de anti quiteiten zijn verdwenen. Overigens zijn de eischen voor Grieksch en Latijn voor de A-leerlingen gelijk gebleven. Het zelfde geldt voor A en B. ten opzichte van Ne- derlandsch, Fransch, Duitsch en Engelsch. Voor de wiskunde vinden wij. a. de stelkunde tot en met de tweedemachts- vergelijkingen, graphische voorstellingen en bovendien voor de B-leerlingen de rekenkundige en meetkundige reeksen en de logarithmen b. de planimetrie en de stereometrie c. de vlakke trigonimetrie en de analytische meetkunde in het platte vlak tot en met de kegelsneden voor B-leerlingen. Dq wiskunde-eischen voor de A-leerlingen zijn dus alleen in zooverre uitgebreid, dat voor alge bra de graphische voorstellingen er bij zijn ge komen. Als nieuwe vakken zijn opgenomen natuur kunde, scheikunde en natuurlijke historie, alleen voor de B-leerlingen En wel a. de natuurkunde, welke volgens het leer plan in de zesde klasse der openbare gymnasia moet worden behandeld b. de scheikunde, welke volgens het leerplan in de vijfde en de zesde klasse der openbare gym nasia moet worden behandeld c. de natuurlijke historie, welke volgens het leerplan in de vijfde en de zesde klasse der open bare gymnasia moet worden behandeld. Het leerplan eischt voor natuurkunde in de zesde klasse o.a.. herhaling en uitbreiding van het vroeger geleerde, mechanica, interferentie- en polarisatie verschijnselen van het licht,voor scheikunde in de vijfde en zesde klas organische en anorganische chemie, eenige onderwerpen uit de algemeene scheikunde voor nat. historie inleiding in de algemeene vraagstukken van plant- en dierkunde, enz. Bovendien voor al deze drie vakken practische oefeningen. Het examen in de natuurwetenschappelijke vakken zal deels schriftelijk zijn. Voor B wordt voor Grieksch alleen gevraagd epische poëzie (Homerus) voor latijn uitslui tend: gemakkelijk proza. Ook zijn de B-leer- lingen geheel vrijgesteld van geschiedenis. Dit alles betreft alleen het eindexamen-pro gram, niet het leerplan. (Hdbl.) In den avond van 27 Maart heeft, zooals men zich nog zal herinneren, een ernstig on geluk plaats gehad aan den spooroverweg bij de Brinklaan tusschen de stations Hilversum en NaardenBussum. W.T. uit Naarden wil de op zijn motorfiets de rails oversteken toen een trein uit de richting Gilversum passeer de. De hoornen waren niet gesloten. De motor fiets werd gegrepen en de .berijder bekwam zulke ernstige verwondingen, dat hij dadelijk overleed. Tegen den overwegwachter W.W., die hoogst nalatig en onvoorzichtig heeft ver zuimd om overeenkomstig zijn instructie eeni gen tijd voor het passeeren van dien trein de afsluitboomen te sluiten, hoewel hij vooraf door een kloksignaal was gewaarschuwd, dat de trein naderde, met het gevolg dat die trein in botsing met een motorrijwiel is gekomen, dat op hetzelfde oogénblik, dat die trein den over weg passeerde, zoodat het aan zijn schuld te wijten is, dat de bestuurder van het motor rijwiel, W.T., zoodanig verwond werd, dat hij denzelfden dag is overleden, heeft het O.M. bij de Amsterdamsche Rechtbank nu 2 maanden gevangenisstraf geëischt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 6