KUIPER, 8. J. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. US LLETON Liefde en Haat. 45ste Jaargang. Dinsdag 27 fJuni 1922. No. 13372. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. r'A dvertenjtiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Op Woensdag 5 Juli heeft de stemming plaats ter verkiezing van de nieuwe Tweede Kamer. Denk er aan, dat ge dien dag aan de stemming deelneemt. Ditmaal zijn zoowel de mannen als de vrouwen kiesgerechtigd. Men is verplicht ter stembus te gaan. Zoek op het stembiljet lijst Bovenaan op lijst 16 staat de naam, waarop de R. K. kiezers in dezen kieskring moeten stemmen Buitenlandse!* Nieuws. DE IIAAGSCHE CONFERENTIE. De zittingen der subcommissies zijn gisteren voortgezet. De tweede sub-commissie (schulden) van de niet-Russische commissie heeft gistermiddag om 3 uur haar 2de vergadering gehouden. De sub commissie heeft in deze bijeenkoms de bespre king van de aan de Russische sub-commissie te stellen vragen betreffende de onder haar bevoegd heid vallende vraagstukken voortgezetzij is te dezen opzichte tot volkomen overeenstemming gekomen. De volgende bijeenkomst zal plaats hebben met de Russische sub-commissie gezamenlijk. Zooals reeds gemeld, zijn de Russen gister in den Haag aangekomen en direct naar Scheve- ningen doorgereisd, waar zij hun intrek in bet Oranje-hotel hebben genomen. Een honderdtal journalisten wilden direct de Russen aanklampen, de leider Litwinof echter beloofde hun in den namiddag eenige inlichtingen te geven. De heeren Wijnkoop, dr. van Ravesteyn Cachin, van deFransche communistische partij en Mac Manoff, van de Engelsche partij, bevonden zich reeds in het hotel. De delegatie bestaat thans uit 18 personen, aan wie zich echter binnenkort nog een tiental zullen toevoegen, o.m. Tsjitsjerin en Krassin, die nog in Berlijn zijn. Incidenten hebben op de reis niet plaats gehad, alleen maakte een der gedelegeerden, die aan de grens te Oldenzaal de formaliteiten moest ver vullen,wijl hij de eenigste was,die wat Ilollandsch sprak zich kwaad toen hij daar een der be ambten herkende, welke beambte hem echter ook herkende als den persoon, die eenigen tijd geleden, wegens staatsgevaarlijke daden, 8 maan den op Wieringer-Schans had doorgebracht. Gistermiddag om 4 uur heeft in liet Vredes paleis een onderhoud plaats gehad tusschen den lieer Patijn president van de niet Russische com missie, en den heer Litwinof, president van de Russische commissie. De heer Litwinof was vergezeld van de heeren Krestinski en Sokol- nikof. De heeren Krassin en Rakowski zullen „Vrijdag en twijfelachtig voegde hij daaraan toe. „Een jonge man is hier gekomen, niet waar Wanneer. „O, ja antwoordde zij met een blos op de wangen. „Dat was op Woensdag. Sedert dien tijd is u ziek geworden, weet u wel?" Hij bromde iets tusschen de tanden. „Ik begin te denken dat het misschien een droom is geweest, een visioen uit de helEen krant Marie gauw een krant schreeuwde bij woest. „Geef mij die gauw." „Een krant vroeg zij verwonderd „Ja, ja Je weet wel, dezelfde krant die hij ook gelezen heeft, over den moord. Ik wil nog eens daarover lezen. Gauw, geef dan Hij strekte zijn sidderende hand uit en greep de krant die zij hem bracht. Zij zocht het bewuste artikel vooi hem op, muur hij keek daarnaar niet en begon wat an ders te lezen. Zij stond verschrikt naast hem, terwijl tranen in haar oogen blonken. Wat kon de reden zijn dat hij zoo wonder vreemd deed Zij zag hem van angst zweeten met een doode- lijk ontsteld gelaat. Toen liet hij zich in haar armen vallen en snikte als een klein kind. „Geen droom hijgde hij. „Het was dus geen droom. God zij mij genadig." Zij knielde naast hem en kuste zijn voorhoofd zich eerst later bij de Russische commissie voe gen. De twee presidenten hebben beraadslaagd over de beste methode om het contact tusschen de beide commissies tot stand te brengen. Daar de Russische commissie op het oogenblilc slechts uit drie leden bestaat, is het noch mogelijk, noch noodzakelijk dat zij zich in drie sub-commissies splitst. De twee commissies zullen voor het eerst met elkander in aanraking komen in de sub commissies van de niet-Russische commissie. De heer Litwinof heeft den wensch uitgespro ken dat de derde sub-commissie, die van de cre- dieten, het eerst zal bijeenkomen. De indruk die de beide presidenten van het onderhoud ontvangen hebben, is bevredigend. Om 6 uur had Litwinoff in het Oranje hotel het beloofde onderhoud met de journalisten. Hij sprak eerst overLenin die volgens hem alleen wat overwerkt was en binnen een of twee maande zijn functie als president van den raad van volks commissarissen weer zou aanvaarden. In de politiek der regeering zeide Litwinoff verder is geen verandering gekomen noch in de binnenlandsche noch in de buitenlandsche. De politiek der Russische delegatie in Den Haag zal dan ook precies dezelfde zijn als die te Genua. Alleen zal het werk er anders zijn. Het is een voortzetting van haar te Genua aan gevangen arbeid. Wij zullen niet weder van meet af aan beginnen. Immers omtrent een aantal kwesties is te Genua reeds gedeeltelijk overeen stemming verkregen. Daarover behoeft daar niet opnieuw begonnen te worden. Er zijn eenige concessies van weerszijden te Genua gedaan, wij nemen deze concessies als uitgangspunt voor on ze beraadslagingen en onderhandelingen. Als compensatie voor deze concessies verwach ten wij credieten, meest in den vorm van han- delscredieten. Worden deze credieten verleend dan kan over de oude schulden en het particu lier eigendom in Rusland worden gesproken. Litwinoff had goeden moed en zeide te blijven tot het einde der conferentie. Ook deelde hij nog mede, dat in Rusland sinds korten tijd het particulier eigendom in zekeren zin was hersteld, de grond blijft echter aan den staat. De hongersnood zou spoedig tot het ver leden bëhooren. Als andere landen' Het oolc de den, dan zou Rusland geneigd zijn zijn leger tot de helft te verminderen. NA DÉN MOORD OP RATHENAU. Heden heeft in Berlijn de plechtige begrafenis plechtigheid plaats gehad van het lijk van den vermoorden minister Rathenau. Deze plechtigheid begon om 12 uur in de groote hal van het Rijksdaggebouw en werd besloten met het dragen van de lijkkist over het Konings plein en om de Siegessaule. De familie van den doode had de verdere uitvaart tot het graf op zich genomen, die een zeer intiem karakter droeg. De algemeene arbeidsrust begon om 12 uur en zal tot mogenochtend duren Deze betooging geeft geenszins het karakter van een algemeene werkstaking, maar van een plechtige betuiging van trouw aan de republiek. Bij de posterijen en de sporen stond het werk 10 minuten stil D e o p s p o r i n g d e r d a d e r s. De politie is er nog niet in geslaagd de daders te pakken. In 't geheele rijk is ze op de been. Men schijnt bepaalde sporen te volgen. Giste ren en ook lieden deed het gerucht de ronde, dat de moordenaars vermoedelijk per vliegtuig naar het buitenland waren ontkomen. Korten tijd nadat de aanslag werd gepleegd, schijnt er inderdaad een vliegtuig van het vliegveld Staa- ken te zijn vertrokken. Eenige arr, statics Worden wel reeds gemeld, maar met zekerheid is nog niets bekend. Een extra-editie van het „Acht Uhr Abend- blatt'" van Zondagavond bevat een mededee- ling dat voor het verloop van het onderzoek in den moord op Rathenau van beteekenis kan Worden. Een opper-houtvester uit Potsdam heelt zich toevallig in de nabijheid van de plaats van den moord bevonden. Hij wandelde langs de villa van Rahtenau en vroeg, wie de eigenaar van het huis was, daar dit hem aanstond. In een zijstraat zag hij een auto staan, waarvan liet nummer en de motor bedekt waren, hetgeen hem onmiddellijk opviel. In den auto zat een jongmensch, terwijl een andere jonge man bij den auto op en neer liep, waarbij hij de villa van Rathenau en de automobiel van den minister <jie daar stil stond, in het oog hield. De beide jonge mannen droegen geheel nieuwe leeren jassen en auto-kappen. De opperhoutvester passeerde hen zoo dichtbij, dat hij hun gelaats trekken goed kon zien. Hij zag ook, dat een van hen plotseling in den auto sprong, dat de auto wegreed en dien van Rathenau inhaalde. Ook hoorde hij schoten, maar de vermoording van den minister vernam hij eerst later. Lloyd George heeft in een toespraak in de Welschdoopsgezinde kerk teLonden zijn afschuw geuit over den moord op Rathenau. Hij deed zijn best verklaarde hij om de goede betrekkin gen tusschen zijn land en andere naties te her stellen. Sprekende over „Duitschland's toetreding tot den Volkenbond, vervolgde hij „De naties moe ten hun gezicht naar den vrede toe en van den oorlog afwenden. Anders beteekent hun toelating tot den bond dat zij er in gebracht worden, ten einde oorlogs posities in te nemen. Wij willen idle naties in den Volkenbond hebben. Ik wil Duitschland erin hebben en indien het voorstel tot toelating van Duitschland aan den raad te Gcnève wordt voorgelegd, zal de Britsche regee ring over Duitschland's opneming stemmen. Wij willen ook de Vereenigde staten erin hebben, e$ wafrneêr RiisIancT gekleed is en in de Ware gemoedsstemming is, willen wij het er ook bij hebben." Onze minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. dr. Van Karnebeek, heeft aan onzen gezant te Berlijn, baron Gevers, verzocht, na mens de Nederlandsche regeering deelneming te betuigen aan de Duitsche regeering over den óp minister Rathenau gepleegden moord. Bij al deze uitingen van waardeering, moet de familie van Rathenau echter ook het tegendeel ruimschoots ondervinden. Het gaat mevrouw de weduwe Rathenau, de grijze moeder van den vermoorden minister als mevrouw Erzberger na den moord op haar man. Sinds den aanslag van Zaterdag 1.1. heeft me vrouw Rathenau en ook haar gehuwde dochter een berg brieven en briefkaarten ontvangen waar- in de schrijvers op de laagste en gemeenste wijze hun vreugde over het slagen van den moord uiten. Mevrouw Rathenau is gisteren en heden zelfs herhaaldelijk, opgebeld door onbekenden die de ongelukkige moeder telefonisch nog wat gemeenheden hebben toegeroepen. Volgens een bericht uit Parijs, bevestigde Lou- cheur dat bij de onderhandelingen over de over eenkomst van Wiesbaden dr. Rathenau hem in vertrouwen mededeelde, dat hij een aanslag op en zijn handen en deed alles wat alleen een vrouw kan doen om een man te troosten, maar te vergeefs. Hij scheen niets te hooren. Toen zij de krant uit zijn hand wilde nemen verscheurde en verkreukelde hij deze. Zij liet hem een oogenblik aan zijn smart over en toen vroeg zij „Vader, is er iets verschrikkelijks gebeurd?" Hij antwoordde niet maar herhaalde haar vraag. Toen stond hij plotseling op en riep uit „Ik moet uitgaan." „Uitgaan schreeuwde zij. Waaraan denkt u toch Heeft de doter dan niet ge zegd dat u een geheele week in bed moet blij ven. „Ik moet vandaag uitgaan," herhaalde hij, „al moest ik morgen daardoor sterven. Breng mijn jas en mijn hoed, Marie cn laat een rijtuig halen. Ik kan niet loopen." Zij trachtte hem van dit plan terug te hou den, maar hij wilde niets daarvan hooren. „Zeg mij dan ten minste welke verschrikke lijke zaak gebeurd is," smeekte zij. „Indien dit voor u verschrikkelijk is, is het dan ook niet voor mij hetzelfde „Je zult het misschien wel hooren, maar nu niet. Ik heb geen tijd om te praten. Is het rijtuig voor de deur „Het zal wel dadelijk hier zijn. Maar mijn vader, ik smeek u, laat mij medegaan, alleen kunt u niet." „Jij met mij medegaan jij Hij sidderde bij die gedachte. Het rijtuig was gekomen en duizelig, leu nende op de armen van Marie ging hij naar beneden Zij hielp hem in het rijtuig en een stukje ver frommelde krant nemende, las hij het adres voor aan den koetsier. „De Rijzende Zon", Brownstraat bij Bethnal Greenstraat. HOOFDSTUK VII. Bijna op denzelfden tijd dat de Jury een on derzoek instelde op Grosvenor Square bij den vermoorden lord Alceston, werd een ander onderzoek, van dit geheel verschillend, gehouden in een ander deel van Londen. Het tooneel was „De Rijzende Zon" Brown straat bij Bethnal Greenstraat cn hier liep het onderzoek bij het lijk van een onbekende vrouw die in haar kamer vermoord werd gevonden op denzelfden avond, toen de verschrikkelijke moord op lord Alseston werd gepleegd. De verslagene hier, was bijna onbekend in de buurt, maar zij wist op de weinige personen met wie zij kennis gemaakt had, indruk te maken. Zij behoorde niet tot de buurt waarin zij woonde en geheimzinnig werden er allerlei praatjes gefluisterd 1 Een ding was echter zeker en dat is dat zij onder die menschen daar niet behoorde. Politiemannen welke met deze zaak be last waren luisterden aandachtig naar die praatjes. zijn leven vreesde. „Binnen zes maanden zal het mijn beurt zijn" zeide de Duitsche minister. Loucheur was zeer ontroerd door het in ver vulling gaan van deze voorspelling. Hij bracht hulde aan de intelligentie van Rathenau en oyer het algemeen ofschoon zijn indruk later iets gewijzigd is aan zijn politiek tot uitvoering van het verdrag. 1 >e moord op Ra thenau kan alleen worden uitgelegd als een bewijs, dat de militairisteu en reacLionnairen in Duitschland vast, besloten zijn om de na koming der Duitsche verplichtingen te ver hinderen en den geest van revanche levendig te houden. Millcrand en Poincaré zonden onmiddellijk brieven naar de Duitsche ambassade, waarin zij hun verontwaardiging over de misdaad uit spraken. Men verwacht te Parijs dat een coup d'état van de Duitsche rechterzijde een contrabewe ging van links-extremisten zou kunnen uitlokken, waarvan anarchie, staatsbankroet en een vol ledige chaos in Duitschland het gevolg zullen zijn. Men zou op geenerlei wijze de vrees voor een monarchistische actie in Duitschland, die in Frankrijk thans gevoeld wordt, kunnen over schatten. De crisis, die men heeft getracht te vermijden, zal wellicht nu verhaast worden. Meer dan ooit is de eenheid der geallieerden noodzakelijk. In Londensche diplomatieke kringen wordt er aan herinnerd, dat de onderstaatssecretaris Haniel thans automatisch Rathenau in zijn functie zal opvolgen, zoolang de rijkskanselier nog geen nieuwe minister heeft benoemd. POLEN. Sliwinski, de vice-president van de gemeente Warschau heeft op verzoek van Pilsudski het ambt van minister-president aanvaard. BELG IE. Op aanstichting van senator Nolf is thans overgegaan tot de oprichting' van een katholieke Vlaamsche senaatsfractie. Bij deze fractie, die vermoedelijk het geheele Vlaamsche minimum program vernederlandsching van de Fran- sche rijksuniversiteit te Gent, vcrvlaamsching van openbare besturen en gerecht in het Vlaam sche land, gewestelijke indeeling van hef leger in Vlaamsche en Waalsche regimenten zal aan vaarden, heeft zich reeds een twintigtal senato ren aangesloten. SCHANZER IN ENGELAND. De „Daily News" zegt, dat Sc.hanzer en Lloyd George onder meer ook de kwestie van Duitschland's toetreden tot den Volkenbond zullen bespreken. Andere bladen leggen nadruk op de beteeke nis van de besprekingen voor een algemeene toe nadering van Engeland en Italië op politiek en economisch gebied, al zal er ook geen verbond of politiek verdrag gesloten worden. Sc.hanzer is vergezeld van economische en diplomatieke deskundigen. IERLAND. liet eindresultaat der Iersehc verkiezingen is voorstanders van het verdrag 58, tegenstanders 36, arbeiderspartij 17, boeren en onafhankelij- ken 17, in totaal dus 92 voorstanders en 36 tegen standers. De vrederechter en de juryleden waren nu allen tesamen en het kleed dat over de doo de vrouw heen gespreid was werd weggenomen. Het haar dezer vrouw was goudblond terwijl het hier cn daar reeds grijs was geworden en haar voorhoofd vertoonde reeds rimpels. Zij had regelmatige trekken die deden vermoe den dat zij een vrouw van -goede opvoeding was. ,,'t Is een dame, of ik heb nog nooit een dame gezien." fluisterde een der Juryleden. Een gemompel van instemming ging op. Dat maakte de zaak belangwekkender. Een hunner hief haar arm op en wees zwijgend op den eenvoudigen gouden huwelijksring aan haar teederen vinger. Toen zij zich van het lijk verwijderden, fluisterden zij op geheimzin nige wijze met elkaar en de vrederechter keek nadenkend voor zich heen. Is er geen poging aangewend om de in den- titeit van deze vrouw vast te stellen vroeg hij aan een brigadier, die naast hem stond. „Verscheidene, mijnheer, maar zonder suc ces." De brigadier haalde een zakje uit zijn borst zak te voorschijn en zeide zachtjes „Juffrouw Preece, die het lijk het eerst zag, vond dit vast aan haar bovenarm en met moei te kon zij het loskrijgen. Een vreemde plaats om een armband te dragen vindt u ook niet (Wordt vervolgd) NIEUWE IEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1