Tweeöe taMiezii. KUIPER, 0. J. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. De R. K. Vrouw en de Stembusstrijd. 45ste Jaargang. Woensdag 28 .Juni 1822. No. 13378. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Donderda g-a vond NIET VERSCHIJNEN. Op Woensdag 5 Juli heeft de stemming plaats ter verkiezing van de nieuwe Tweede Kamer. Denk er aan, dat ge dien dag aan de stemming deelneemt. Ditmaal zijn zoowel de mannen als de vrouwen kiesgerechtigd. Men is verplicht ter stembus te gaan. Zoek op het stembiljet lijst Bovenaan op lijst 16 staat de naam, waarop de R. K. kiezers in dezen kieskring moeten stemmen Ruitenlsndseh Nieuws. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Advertentie n 15 regels ƒ1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Wegens den feestdag van II.H. Apos telen PETRUS en PAULUS, zal de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT, Dagblad voor Schiedam en omstreken, Mevr. W. Brouns-van Besouw heeft in de ,,Rsb." tot de R.K. vrouwelijke kiezers gericht een opwekking om met ijver aan den verkiezings strijd deel te nemen. ,,A1 geruimen tijd heeft het gesproken en geschreven woord onze katholieke stemgerech tigden overtuigd" aldus schrijft zijdat ons aller welzijn eischt, dat we ons ministerie be houden en dat we moeten trachten te komen tot een rechtsche meerderheid in de Tweede Kamer. Met zeer gegrond optimisme wordt in deze de krachtige hulp der vrouwen verwacht. Zijn alle vrouwen nu bereid te doen wat van haar verwacht wordt We willen hopen, dat allen mobiel zullen zijn als 5 Juli daar is. Doch 5 Juli is alreeds in aantocht en nog zijn er vrouwen viervoudig in haar beweren, maar die we, in één geheel samengenomen, nu juist geen geluk-aanbrengend klavertje vier kunnen noe men. Deze vrouwen beweren n.l. 1. Ik heb geen tijd om te gaan stemmen, 't lijkt me zoo vreemd. 2. Ik durf niet te gaan stemmen 't lijkt me zoo vreemd. 3. Ik kan niet stemmen, heusch, ik zou niet weten hoe ik het doen moest. 4. Ik ga niet stemmen, ik doe 't niet, ik zie niet in waar 't goed voor is. Ja, waarlijk, er zijn steden waar men hoort ,,Och, de vrouwen voelen er niets voor," en er zijn kleinere plaatsen, waar met verbazing ge zegd wordt: „Wat wonder, dat er ook vrouwen naar de vergadering kwamen, ze zijn gewoonlijk voor niets wakker te krijgen." Wie in deze dagen, nu er zooveel actie moet gevoerd worden, er zich eens voorspant uit te gaan naar de vrouwen bovenbedoeld, doet een zeer verdienstelijk, mooi Roomsch werk. Men kan dat in georganiseerd overleg doen en men kan individueel zich inspannen om alle, zegge alle vrouwen te bereiken. Het lijkt mij van practisch nut, in het kort uiteen te zetten hoe ik mij voorstel datde meest mogelijke, ja, de geheele stemmenoogst onder de Roomsche kiezeressen kan worden ingehaald. Waar nu maar alles tijdig geregeld wordt, daar loopt het zeker op rolletjes, daar komt het be slist prachtig terecht, daar zijn de kiezeressen wakker genoeg om zich Lot het uiterste in te spannen, opdat iedere vrouw haar plaats kenne en de uitslag der verkiezingen naar wensch moge zijn. Doch er zijn nog te talrijke plaatsen waar elk verband tusschen de vrouwen onderling ont breekt en waar ze nog in haar eentje in den ouden dommel voortsoezen. Met dieri vrouwen vooral moeten we ons in de komende dagen be moeien en ze allen samenbrengen, om zóó iedere stem haar waarde te doen gelden. Vrouwen die het zoo goed meent met uw stemrecht, gaat tot haar die zeggen, dat ze geen tijd hebben om te stemmen. De plichten der huisvrouw mogen er in geen enkel gezin onder lijden. Neemt eens een uurtje de plaats in aan 't ziekbed of bij 't wiegje. Steekt in de huishouding van haar die geen tijd heeft eens flink eventjes de handen uit de mou wen,dan kan moeder de vrouw ongetwijfeld rustig aan den stemplicht gaan voldoen. Gaat zelf stemmen reeds zoodra de bureaux geopend zijn. In deze geldt waarlijk „De morgenstond heeft goud in den mond." Gaat vooral met een blij gezicht. Uw voorbeeld zal beschamend werken Wie „niet durfde", wie ",t zoo vreemd vond", zult gij aanwakkeren en overtuigen dat plicht gebiedend eischt en dat iedere andere bewering geen steek houdt. Uw voorbeeld zal de schuchtere naar de stembus trekken. Wie niet kan stemmen, moet het goed leeren. En heel rustig en kalm leeren. De lijsten staan immers zoo dicht bij elkaar, men moet dus goéd opletten, dat men het witte puntje vóór den naam van no. 1 op de Roomsche lijst met het roode potlood rood maakt, dus niet achter den naam, want door die fout zou men misschien een aartsvijand onzer R.K. Staatspartij binnen halen. De vrouwen, tot wie de groote beteekenis van haar kiesrecht nog niet is doorgedrongen en er daarom vrijwel onverschillig voor staan en licht geneigd zouden zijn niet te stemmen, de zulken moeten we gaan opzoeken en met een warm Roomsch woord, dat van hart tot hart gaat, overtuigen, dat ze zich verheugd haasten moeten om niet als eenlingen te blijven staan op een schoonen dag, die aan iedere stemge rechtigde Roomsche'vrouw de gelegenheid geeft door liet uitoefenen van haar stemrecht eere te brengen aan Christus, Die als Beschermer der vrouw haar op de hoogtë geplaatst heeft waarop zij nu staat. In het kiesrecht der vrouw ligt de hoop verborgen op verbetering van rechtspositie. In het stemmen op de Roomsche lijst schuilt de zekerheid, dat aan alle Nederlanders recht zal worden gedaan en voor allen zal gezorgd worden. Komt vrouwen, aan 't werk, elkaar helpen, elkaar meetrekken, elkaar een voorbeeld zijn. Werkt ijverig voor de lijst der R.K. Staats partij alleen RE HA AGSCHE CONFERENTIE. De subcommissie voor de credieten heeft gis terochtend hare beraadslagingen in de kleine rechtszaal van het Vredespaleis voortgezet. Naar uit conferentiekringen vernomen wordt, heeft de sub-commissie besloten, haar eenmaal ingenomen standpunt te handhaven, volgens hetwelk de Russen zullen worden uitgenoodigd tot het doen van bepaalde voorstellen, waarover den gcdachtenwisseling zal kunnen plaats heb ben. Ook de subcommissie voor de particuliere eigendommen heeft gisterochtend vergaderd. Om 4 uur kwam de sub-commissie voor de credieten met de Russische commissie samen. Het volgende communiqué wordt over deze bijeenkomst gepubliceerd. De Russische commissie was samengesteld uit de heeren Litwinof, Krestinski en Bokolni- kof. Ten einde het werk der commissie te verge makkelijken, stelde de president voor, dat de sub-commissie zich gedurende het eerste gedeelte harer werkzaamheden zal bezig hou den met het verzamelen van feitenmateriaal en derhalve verzocht hij aan de Russische des kundigen zoo goed te willen zijn, het recon structie-plan te willen overleggen, dat zij zich hebben voorgesteld te Genua in te dienen, daar bij rekening houdend met de meest dringende behoeften van Rusland en den aard der ge vraagde kapitalen. De heer Litwinof drong er van zijn kant bij de sub-commissie op aan, dat het noodzakelijk was, zich er van te overtuigen, of er ter con ferentie vertegenwoordigde Staten bereid zijn de voor den wederopbouw van Rusland benoo- digde credieten te garandeeren. Na bespreking der kwestie of de sub-com missie bevoegd is, zich ook met regeerings- waarborgen voor credieten in te laten en na betoog van den president, van den heer Che- cilli (Fransch deskundige) en van commander Hilton Young heeft de heer Litwinof verklaard, voldaan te zijn en de besprekingen in de volge- de bijeenkomsten te willen voortzetten volgens het door den voorzitter voorgestelde werkplan. Nader wordt gemeld, dat de Russische dele gatie er in heeft toegestemd, om bijeen te ko men met de beide andere sub-commissies, nl. met de eene hedenmiddag en met de andere Donderdagochtend NA DEN MOORD OP RATHENAU. Met zeldzaam grootsche plechtigheid en onder groote belangstelling is gisternamiddag te Ber lijn het stoffelijk overschot van minister Rathe- nau begraven. Het geheele Rijksdaggebouw, waar bij de lijkkist de eerste rouwplechtigheden plaats hadden, was met een rijken, schoonen bloemen- tooi versierd, rijkspresident, kanselier, nimisters, 't geheele corps diplomatique, familieleden en vele anderen waren in rouwkleederen tegen woordig. Rijkspresident Ebert, hield ter nagedachtenis van den vermoorde een gevoegvolle rede. Hij loofde in den overledene den vriend en den staatsman, die aan de republiek was gegeven om haar uit haar tegenwoordigen nood te red den en naar een betere toekomst te leiden. Zijn dood treft daarom niet alleen zijn familie en vrienden, doch het geheele Duitsche volk. De moord beteekent een aanslag tegen de repu bliek, een aanslag tegen de democratische gedachte, een aanslag tegen de geheeie natie. De aanslag beteekent een misdaad aan de in- tollectueele arbeidende bevolking. De moor denaars zijn menschen, die buiten de Duit sche samenleving buiten het Duitsche volk staan. Wij danken Rathenau zoo besloot de pre sident namens de Duitsche republiek. Uit naam van zijn vrienden brengen wij hier den doode een laatsten groet. Hierop spraken de vroegere Rijksdagpresi- d ut Bell en de democratische afgevaardigde dr. Corell waardeerende woorden. Na afloop van de plechtigheid in het Rijks daggebouw werd de lijkkist het groote bordes afgedragen naar den lijkauto. waarbij de voor het Rijksdaggebouw geposteerde rijksweertroe- pen het geweer presenteerden. De bijzetting van het stoffelijk overschot te. Oberschiensweide had in besloten familiekring plaats zonder deelneming van ofl'icieele perso nen. Slechts een rabbijn sprak dh rouwgebeden uit. De 12-urige proteststaking ging gistermiddag ook in, doch verliep overal rustig in Hamburg echter kwam het eergisteren bij betoogingen tot eenige botsingen. Van 3 uur af stond het heele verkeer in de stad stil. 's Avonds is de menigte in de buurt van het Bismarck-monument slaags geraakt met de Sehupo welke daar met machinegeweren stond opgesteld en een bord „Halt wie verder gaat, wordt neergeschoten," bij zich zou hebben gehad. De agenten moesten van de wapens gebruik maken om zich tegen de verbitterde menigte te kunnen verdedigen. Daar schoten in de lucht q en indruk maakten, werd er scherp geschoten. Er vielen een doode en drie gewonden. De opsporing der daders. Het onderzoek naar de moordenaars van Rathenau wordt ijverig voortgezet en naar wordt gemeld, niet zonder resultaat. Oberregieringsrat dr. Weiss, de leider van de Berlijnsche politieke politie, heel't aan een mede werker van het „Berliner Tageblatt" verklaard, dat het onderzoek niet, zooals sommige linksra dicale bladen beweren, door nationalistische commissarissen wordt geleid/ Het onderzoek geschiedt op volkomen objectieve wijze en wordt tot in de kleinste bijzonderheden stipt en nauwkeurig uitgevoerd. Iedereen die maar eenigszins verdacht wordt, met den moord in verband te staan, wordt onmiddellijk in hechte nis genomen, om pas weer in vrijheid te worden gesteld na uitvoerig te zijn ondervraagd en na zijn alibi te hebben kunnen bewijzen. Er zijn reeds tal van lieden in hechtenis genomen. Ook zijn huiszoekingen gehouden „die belang rijk materiaal aan de autoriteiten hebben ver schaft." De talrijke dreigbrieven, die dr. Rathenau in de laatste tijden had ontvangen, zijn door de politie eveneens nauwkeurig onderzocht. Dr Weiss zeide dat. Rathenau zich steeds tegen het aanvaarden van bescherming heeft verzet. Voor al 's middags als hij ten huize van zijn moeder ging eten, zag hij ongaarne dat agenten in burgerkleeding hem vergezelden, daar dit voor zijn moeder slechts een reden tot ongerust heid moest zijn. Op den dag van den moord was de minister geheel zonder geleide. Verschillende politieke organisaties der rechterzijde worden door de autoriteiten nauwkeurig in het oog ge houden. Bij anti-semietische' vereenigingen zijn reeds huiszoekingen gehouden. Die geschiedde o.a. in het bureau van het Verband National gesindter Soldaten, wier eere-voorzitter Luden dorff is. In den loop van den dag zijn gisteren nog gearresteerd een zekere M tiller-Hausen voorzitter van den Bund gegen die Ueberhebung des Judentüms, een persoon op wien de politieke politie sinds geruimen tijd de aandacht heeft ge vestigd, alsook een student" genaamd Flesch Dit is de jongeman die kort na den aanslag een ruiker rozen voor Helfferich, „den redder van de Duitsche eer," naar den Rijksdag heeft gebracht. Uit het onderzoek bleek dat Flesch in betrek king met Ehrhardt staat. Flesch die bij zijn ver schijning in het parlement reeds gearresteerd maar kort daarop weer ontslagen is, is weer in hechtenis genomen toen de politie vernam dat hij zich in het bureau van de Duitsch- natio nale volkspartij ophield. Van zeer veel belang zijn de verklaringen van verschillende getuigen, die beweren Karl Til- lessen op den dag van den aanslag te Berlijn te hebben gezien. Tillessen zal te Berlijn in de eerste plaats worden geconfronteerd met den houtvester die de nauwkeurige beschrijving van de daders heeft verstrekt. Van particuliere zijde is een bond gevormd me het doel de premie van l millioen mark die op de arrestatie van de moordenaars is uitgeloofd te verhoogen. Het „Berliner Tageblatt opent deze lijst met 50.000 mark. Naar de „Nem Berliner Zeitung" meldt, heeft de recherche met betrekking tot den moord op Rathenau, lieden reeds buiten Berlijn een arrestatie verricht, waaraan groote beteekenis wordt toegekend.Volgens dit bericht kan men verwachten, dat het ingestelde onderzoek heden in den loop vanden dag reeds tot tastbare resul taten zal leiden. LENIN. Professor Borchardt uit Berlijn, die te Moskou Lenin heeft behandeld, heeft aan de „Vossische Zeitung" meegedeeld, dat een der kogels, waar door Lenin destijds verwond werd, door hem is verwijderd. Een verdere operatie in verband met den des tijds gepleegden aanslag is niet meer noodig. Noch de hersenen, noch de ruggegraat van Lenin zijn door den kogel getroffen geweest. POLEN, Het parlement heeft met 226 tegen 188 stem men de benoeming door het staatshoofd van Sliwinski tot premier goedgekeurd. ENGELAND EN IERLAND. In een rede in het Lagerhuis zeide Lloyd Geor ge dat hij de moeilijkheden erkende waarmee de nieuwe Vrijstaatsche regeering te kampen had gehad tijdens de overgangsperiode, maar hij vond, dat zij laksch was geweest door toe te laten, dat drie of vierhonderd jonge republikei nen, die de Dublinsche gerechtshoven bezet had den, daar al twee maanden een soort van ge fingeerde regeering voerden in naam van een republiek en er bevelen over geheel Ierland recht vaardigden, waarvan men moest aannemen, *dat sommigen tot gewelddaden aanspoorden. Dit vond hij een niet te rechtvaardigen zwakheid, welke het aanzien van de voorloopige regeering neerhaalde en waaraan spoedig een einde moest komen. De Britsche regeering had onze inzichten aan de regeering te Dublin medegedeeld. Ierland binnen het rijk Ierland erkent de Kroon Ierland erkent de vrijheid van Ulster Ierland toont zijn vermogen om den elemen- tairen plicht van een regeering om het leven te beschermen deze vier waren de kardinale punten van het tractaat waarop de regeering stond. Lloyd George betoogde verder, dat de afschuw en de natuurlijke verontwaardiging, die iedereen voelde over de snoode misdaad, waarvan maar schalk Wilson het slachtoffer was geweest, Engeland niet moest verhinderen de kalmte te bewaren, die het in oogenblikken van beproe ving altijd gekenmerkt had. Ik vraag het Huis niet, vervolgde spr., een politiek van onbepaalde berusting goed te keu ren bij de verdediging van het tractaat. Terwijl wij bij het Noorden aandringen onpartijdig te werk te gaan tegenover alle godsdiensten, staan wij erop, dat het Zuiden in elk onderdeel het tractaat aanhangt, dat zijn leiders geteekend hebben. De - „Evening News" deelt bijzonderheden mede omtrent de Engelsche nota, welke Zater dag aan de regeering van den Ierschen Vrijstaat is toegezonden. In de nota wordt ten eerste ge zegd, dat de voorloopige regeering zoo spoedig mogelijk een eind moet maken aan het bestaan van de organisaties, die ten doel hebben het Engelsch-Ierscbe verdrag te saboteeren en die van het hoofdkwartier der republikeinsche roepen te Dublin, uitgeleid worden. Ten tweede wordt verklaard, dat de Engelsche regeering zich ge dwongen zal zien handelend op te treden, indien de voorloopige regeering er niet in slaagt de or de te herstellen. SCHANZER IN ENGELAND. In zijn onderhoud met Lord Balfour heeft Schanzer ook over Palestina gesproken. Hij ver klaarde het Britsche mandaat te aanvaarden, maar hechtte natuurlijk gewicht aan de opvat tingen van het Vaticaan ten aanzien van de zorg voor de Heilige Plaatsen. Schanzer zal de zaak nog nader met Churchill behandelen. SPANJE EN MAROKKO. Bel ga meldt uit Mellila Terwijl een troep nog niet onderworpen in boorlingen een born vervoerde, die uit een vlieg tuig was gegooid, sprong zij uit elkaar. Tien menschen zijn gedood/ Een Spaansche kolonne heeft twee posities bezet, welke onderscheidenlijk Zelanien en Beni- Abdallak domineeren. De kolonne had aan Spanjaarden één doode en vijf gekwetsten, aan inlandsche soldaten 30 dooden en gewonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1