s JURGENS' FÜNSTE MELANGF VERVANGT DE FIJNSTE BOTER Ververp-Uitstoomerij De Phoenix! M/JNHABDrJHM"AeLCm" ffrL. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 A. UARIS, Manui'. Broersvcst 17. Telef. 849. B 111 n e d I a n d. tlaagzuur.ltaagwaier, Gebrek aan eetlust, Slechte Spijsvertering, Oprisping. Stads- en Gewestelijk Nieuws. AMERIKA. De op groote schaal in Amerika gevoerde strijd tusschen kapitaal en arbeid geraakt al lengs in een stadium, waarin tusschenkomst. van de regeering noodzakelijk wordt. Het is vooral de mijnwerkersstaking, die sedert 1 April duurt, welke den president tot ingrijpen zou kunnen bewegen. Ondanks de herhaalde be sprekingen van de regeering met de mijnwerkera- leiders en met vertegenwoordigers van de werk gevers,blijven beide partijen op hun oorspronke lijk standpunt staan. De mijnwerkers verlangen een landelijke oplossing van het loongeschil, de mijneigenaars willen daarentegen een locale oplossing. Op 1 Juli zullen er, naar van bevoegde zijde wordt, medegedeeld, niet meer dan 16 millioen ton steenkolen in Amerika aanwezig zijn, waar van nog een gedeelte in vervoer en tegen Aug. zou de geheele voorraad zijn opgebruikt en dan zou de toestand nog verergeren door een spoor wegstaking. De ministerraad besprak heden deze kwestie. De president zou een commissie kunnen benoemen en beide partijen kunnen verplich ten hun grieven aan deze commissie te onder werpen, maar president Harding is slechts in het uiterste geval daartoe bereid. ■40 MEXICO. Uit Mexico is bericht ontvangen, dat een rebellen generaal met een legertje van 240 wel- bewapendc manschappen, zich heeft meester gemaakt van 40 Amerikaansche employe's van een .petroleumonderneming, en van goederen ter waarde van meer dan een kwart millioen dollar. De roovers vragen een losgeld van 15,000 pesos. Het dep. van Staat te Washington heeft krach tige vertoogen gericht tot de Mexicaansche re geering om aan te dringen om de bescherming van leven en bezit van Amerikanen in Mexico. DE GRUWELEN IN KLEIN-AZIE. Naar verluidt, heeft de Fransche regeering aan generaal Pelle, haar hoogen Commissaris te Constantinopel instructie gegeven om, met voor behoud ten opzichte van eenige ondergeschikte kwesties, met zijn geallieerde collega's samen te werken bij het treffen van de voorbereidende maatregelen voor de instelling van de commissie, die een onderzoek naar de wreedheden in Anato- lië zal instellen. foto's van schilderijen, Opgesteld in het muselim- Bredius. ALLERLEI. ,,L'Ere Nouvelle," het orgaan van de Enten te des Gauches vermeldt thans aan het hoofd van een indrukwekkende lijst van medewerkers den naam van den Franschen ex-premier Joseph Cailleux. Deze mededeeling schijnt er wel op te wijzen, dat Gaillaux weer voornemens is een politieke rol te gaan spelen. Fabriek en Kantoor Telef. No. 15. Gratis AFHALEN en BEZORGEN. Onze internuntius. Bij het afscheid overhandigde de Paus aan mgr. Orsenigo Zijn eigen met brillanten en zes Oostersche Chrysolithen bezet borstkruis, een erfstuk van den Milaneeschen kardinaal Ferrari en eveneens een prachtigen antieken bisschopsring. Wegens de begrafenis van kardinaal Valfré di Bonzo, die een intieme vriend van de fami lie van den Internuntius was en welke begra fenis morgen plaats heeft, is de reis naar Ne derland uitgesteld. Op verlangen van Z.G. draagt mgr. Orsenigo een plechtige H. Mis van Requiem op voor den overledene. Waarschijnlijk al de Internuntius nu den 5den Juli in Den Haag aankomen. Als een bijzonderheid kan vermeld worden, dat mgr. Orsenigo op het oogenblik Neder- landsch studeert; hij spreekt Italiaansch, Duitsch en Fransch. („Msb.") Nieuwe opera vau Brandts-Buys. Het nieuwe werk van den Nederlander Jan Brandts-Buys, ,,een wonderlijk spel voor mu ziek in di ie bedrijven" „Der many in Mond" is dezer dagen te Dresden voor de eerste maal opgevoerd. Het libretto, evenals van „Die Schneide von ^öhonau" en „Eroberer" van de hand van Warden en Welleminszky behandelt het sprook je van een prinses, die alle minnaars afwijst, omdat zij „het mannetje in de maan" wil heb ben. Door list slaagt een prins er in, haar te cureeren. De critiek is over het algemeen waardee- rend. Vooral heeft men bewondering voor de wijze, waarop het orkest behandeld is. Een vorstelijke gift. De Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven, heeft gisteren van de gemaakte winst 25.000 afgestaan voor de R.K. Universiteit. Hoog bezoek. De KoninginMoeder en haar zuster, de vorstin van Benthéim, hebben gistermorgen een bezoek gebracht aan het museum-Bredius. Do. vorstelij ke personen werden door dr. Bredius rondgeleid. De KoninginMoeder gaf een ruime gift voor het Tehuis voor Onbehuisden. De presidente, mevr. v. Lier-Enthoven, bracht H.M. dank voor haar bezoek, juist in deze dagen, en de secretarisse, mevr. De Goeyev. Exter bood haar een leereo portefeuille aan, inhoudende I)e Kamerverkiezingen. De Algemeene Nederl. Vrouwen-organisatie had, naar aanleiding van art. 45 der Kieswet, tot Gedeputeerde Staten van Friesland het ver zoek gericht, haar nog ec-nigc dagen de gelegen heid te geven, hare candidatenlijst (mevr. Min- nema en anderen) voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer alsnog in te dienen, omdat deze lijst tengevolge van verkeerde voorlichting van den ambtenaar ten sladhuizc niet zou zijn ingeleverd. Gedeputeerde Staten hebben hierop ge antwoord, dat zij aan het verzoek niet kunnen voldoen, reeds hierom, wijl de termijn voor de indiening van de lijsten gesloten is. Italië en Amsterdam. De Italiaansche regeering is voornemens in de maand September een bezoek aan Amster dam te doen brengen door het opleidingsschip van de Italiaansche marine Ferruccio, dat ver gezeld zal worden door den torpedo-jager San Martino. De Tabakswet. Ten ve volge op de mededeeling in de St. ct. van 2/3 dezer, wordt ter kennis van belangheb benden en van ambtenaren der accijnzen ge bracht, dat gedurende de geheele maand Juli 1922 de aflevering van tabaksfabrikaten door fabrikanten aan kleinhandelaren ongebanderol- leerd mag geschieden, mits de verschuldigde accijns wordt betaald tegen een door den ont vanger der accijnzen af te geven quitantié, die tevens binnen de die quitantié te stellen tijd ruimte kan dienen voor uitslag uit de fabriek, het vervoer naar en den inslag in de localiteiten van de kleinhandelaren. De quitantié moet door de kleinhandelaren na den inslag van de tabaksfabrikaten in zijn localiteit worden inge leverd bij den chef van de ambtenaren der ac cijnzen ter plaatse, opdat bij de controle op de voorraden met aldus ingeslagen tabaksfabrikaten rekening kan worden gehouden. Vruchtenwijn. Volgens Ned. Fabrikaat bestaan er plannen bij de regeering om vruchtenwijnen, voor zoover zij alcoholisch zijn, in den vervolge te belasten met een accijns van 18 of 36 per 100 Liter, naar gelang het alcoholgehalte lager of hooger is dan 10 pet. De 48-urige werkweek. Na gehouden bespreking met de verschillen de vakvereenigingen, is thans de 48-urige werkweek aan de Fransch-Hollandsche Olie- fabrieken Calvé-Delft ingevoerd. De loonrege ling is zóódanig vastgesteld, dat 48 maal het nieuwe uurloon gelijk is aan 45 maal het oude. Drankbestrijding bij het spoor. Door de directie der Ned. Spoorwegen is de volgende diensorder uitgevaardigd „Sedert een reeks van jaren zijn tal van ambtenaren en beambten, georganiseerd in eenige spoorwegonthoudersvereenigingen, ijve rig bezig om het drankgebruik onder het per soneel te bestrijden. Er zijn goede resultaten verkregen, doch dezen zouden veel grooter zijn, wanneer niet van andere zijde het streven der drankbestrij ding werd tegengewerkt, niet alleen door het oor te sluiten voor wat zij aanvoeren, doch ook door den spot daarmede te drijven. Een zoodanige handelswijze is onverantwoordelijk, aangezien de drankbestrijding niet slechts de welvaart en de gezondheid van het personeel, maar ook de veiligheid en de regelmatigheid van den dienst bevordert. Wie de drankbestrijding niet wil steunen, mag het laten; die haar evenwel hinderpalen in den weg legt, doet schadelijk werk, dat een spoorman onwaardig is. Vooral geldt dit ten aanzien van hen, aan wie het toezicht over anderen toevertrouwd is. Van iederen ambtenaar of beambte wien het belang van het personeel en van den dienst ter harte gaat, wordt verwacht, dat hij zich van genoemde handelingen strikt zal onthouden. Met het oog op het onbetwistbare nut van den door de spoorwegonthoudersvereenigingen verrichten arbeid, wordt zonder ook maar eenigszins de vrijheid van het personeel te willen aanranden gewezen op het belang, dat er gelegen is in het steunen van de leden der Ver eenigingen in de vervulling van hun taak." Staatsinrichting in Ned. Indie. Het ontwerp wijziging Regeeringsreglement tot herziening der Staatsinrichting bevat dc volgende voornaamste wijzigingen De exhorbitante rechten worden gehand haafd. De Volksraad bestaande uit ten minste 48 en ten hoogste 75 leden, waarvan ten minste de helft wordt gekozen, kiest uit zijn midden de wetgevenden raad, bestaande uit den voor zitter van den Volksraad en 13 leden. De Volksraad kan ontwerp-ordannanties indienen. Indien geen overeenstemming wordt bereikt, regelt de Koning de zaak bij algemeenen be stuursmaatregel. Het begrootingsontwerp wordt vastgesteld door den Landvoogd in overeenstemming met den Volksraad. De leden van den wetgevenden raad krijgen een behoorlijke jaarwedde. De Volksraad krijgt niet het recht van en- quete wegens het ontbreken van de ministerieele Verantwoordelijkheid. Donkere wolken. Op het tweedaagsch congres, te Amsterdam door den Ned. R.K. Bond van Overheidsperso neel gehouden, heeft Vrijdagmiddag het R.K. Kamerlid, de heer J. van Rijzewijk, voorzitter van het R.K. Vakbureau te Utrecht, een zeer pessimistische redevoering gehouden. Hij achtte zich verplicht eenige woorden 'van diepen ernst tot de aanwezigen te spreken, zulks in ver band met de alomheerschende en steeds toe nemende malaise in alle vakken en bedrijven. „Donkere wolken", zei hij, „pakken zich saam, op verbetering Van den toestand der industrie kan voorlaéfógnniet worden gerekend" zoodat bezuiniging het eenige praktische middel moet zijn. Reeds werden in een groot aantal particu liere bedrijven de ioonen belangrijk verlaagd, loonsverminderingen van groote beteekenis, en zijn tal van werkkrachten in verschillende nij verheidsondernemingen ontslagen. Het was den heer Van Rijzewijk bekend, dat binnenkort tal van groote werkgevers opnieuw tot loonsverla ging en verlenging van den arbeidsduur zullen overgaan, een maatregel, die ook met betrek king tot het Rijks- en gemeentepersoneel, dat was hem bekend, bij de autoriteiten ernstig in overweging is. Wat de vakbeweging betreft, de spreker was van oordeel dat die haar hoogste inachtspunt heeft bereikt. De leden der vakver eenigingen bedanken in groot aantal voor het lidmaatschap, een verschijnsel, waar te nemen bij de vakbeweging van alle richtingen. Volgens hem ligt de oorzaak daarin, dat de vakvereenigingen op financieel gebied voor de leden niet meer kunnen doen waartoe zij in de oorlogsjaren in staat waren. De kassen zijn uitgeput, duizenden zullen op den publieken onderstand zijn aange wezen. Spreker heeft, zei hij, dat pessimistische woord willen spreken, om te waarschuwen voor de hoogst ernstige tijden die ons te wachten staan. („Tijd.") Ontevreden. Het bestuur van de vakgroep treinpersoneel van den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel heeft een bijeenkomst gehouden ter bespreking van de onstemming onder dat personeel naar aanleiding van de dienstindeeling en de beschik baarstelling en de daaruit voortvloeiende nadoe len. Behandeld werd een uitvoerig rapport van de klachten, uit talrijke afdeelingen .ingekomen, en men besloot, die klachten aan de directie over te leggen. Reeds is een mondeling onderhoud aangevraagd. Ontslag van ambtenaren. Naar wij vernemen, wordt aan het departe ment van Landbouw voortgegaan met het ont slag van ambtenaren. Tot dusver was alleen aan verscheidene tijdelijke ambtenaren de dienstbetrekking op gezegd. Gister echter, kregen niet minder dan acht vaste ambtenaren bericht, dat zij tegen 1 October a.s. moeten worden ontslagen. Deze maatregel heeft onder het personeel van het departement nogal beroering doen ontstaan. Verscheidene ambtenaren van het ministerie zijn gisteravond in vergadering bijeengeko men. Het voornemen moet bestaan, een af zonderlijke vereeniging op te richten van ambte naren, verbonden aan de departement van L„ N. en H, Wat ons wel eenigszins bevreemdt is het feit, dat, waar men nu begonnen is aan vaste ambtenaren ontslag te geven, daarnaast, in dien wij juist zijn ingelicht, een deel van het tijdelijk personeel nog gehandhaafd blijft. Dit behoorde toch eerst voor ontslag in aanmerking te komen. („Tel.") Bezuiniging en Vrijheidsbond. De bezuinigingskomedianten worden in de (a.-r.) „Rotterdammer" als volgt de ooren ge- wasschen Het is goed met een enkel woord te herinneren aan een der spannendste momenten uit de his torie van het huidige Ministerie. Met de Minister-portefeuille heeft het Minis- terie-Ruys weinig gerammeld slechts éénmaal werd de Kabinetskwestie gesteld. Die ééne maal gold het de onderwijzers-sala rissen. Onder leiding van den Vrijheidsbonder Otto openbaarde zich in de Tweede Kamer een sterke strooming om de tractementen der schoolmees ters aanmerkelijk hooger te bepalen dan door de regeering werd voorgesteld. Vele millioenen 's jaars zou aanneming van dit voorstel hebben gekost en vóór de stemming verklaarde dan ook Minister Ruys uitdrukkelijk, dat bij aanneming van de motie-Otto het Kabi net zou heengaan. Aan de meerderheid voor de motie-Otto ontbrak één stem, dus bleef het Kabinet. Maar vóór het, millioenen verslindend voorstel- Otto stemde de gansche linkerzijde zonder één uitzondering. Daarvoor stemde de aartsbezuini ger Dresselhuys, de plattelander Braat, alles wat het Kabinet thans roekelooze financieele politiek verwijt. Gebruik Verkrijgbaar ïn kokera 0 75ci.bijApoih en drogisten Een echte koker MAAG'TABLETTEH isalfijd voorzien van den mam A.MIJNHAR.DT meideze handieekening MEN LETTE BfJ I Het ware karakter van onze nieuwe modisehe bezuinigers wordt door dergelijk spannendjmo- ment scherp belicht De schoolmeesters wilde men door zijn royali teit bij de motie-Otto, te vriend houden. Zoo merkte dan ook de hoefijzercorrespondent van het „Handelsblad" terecht op, dat stembus- overwegingen de houding der linkerzijde hebben bepaald. Dat inderdaad door de linkerzijde, van Braat tot Ravesteijn,verkeerde royaliteit werd betracht blijkt uit het latere verloop der dingen. Wordt de positie der onderwijzers in deze tij den van teruggaande conjuctuur vergeleken met die van andere categorieën, dan komt duidelijk uit, hoe voor klacht over de regeeringstactiek geen reden bestaat. Dat blijkt o.m. uit de wijze, waarop de admini stratie van de „Bode," het orgaan van den Bond van Nederlandsche onderwijzers, de handelaren aanmoedigt advertenties in dit blad te plaatsen. „Denk er aan" zoo schrijft dit blad letterlijk „dat de salarissen flink zijn gestegen in de laatste jaren en u reclame maakt in tienduizende koopkrachtige gezinnen." Dat blijkt uit 't organiseeren van zomerreizen voor de bondsleden naar Zweden, naar Zwitser land, na.ar België, naar Londen. Dat blijkt uit zoo menig verheugend levens- teeken uit den onderwijzerskring. Levensteeken, welke recht doen over de schan delijke taal, indertijd naar aanleiding van Minis ter de Vissers voorstel gesproken, over de er gerlijke houding door de linkerzijde bij de on derwijzerssalarissen aangenomen. IB. A. J. WITT KA MP F, MOUTWIJNJENEVER „Absoluut spiritusvrij" I Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en Iop kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij II.A.V. Bank Schiedam. In de Algemeene Vergadering van Aandeel houders werd door de Directie verslag uitge bracht over het boekjaar 1920. De Balans en winstregeling werden goedge keurd en het dividend bepaald op 14 (vorig jaar 12%). De aan de beurt van aftreding zijnde commis sarissen, de heeren Dr. C. W. Hartog en J. M. v.d. Schalk werden als zoodanig herkozen. In de daarna gehouden vergadering van Ver zekerden werd als Commissaris uit verzekerden herkozen de heer D. Ris E.H.Zn. Aan het verslag is het volgende ontleend Aan Levensverzekeringen (Groote Posten) kwam in 1921 tot stand 4.836.552.en aan Volksverzekeringen 1.914.103...Na aftrek van royementen steeg het verzekerd kapitaal tot 29.612.057.(vorig jaar 25.766.850. Netto-vooruitgang bijna 4 millioen gulden. Aan termij npremien Levens- en Volksver zekeringen werd geboekt 903.749.190.397. meer dan in 1920) terwijk aan koopsommen werd ontvangen 110.721. De uitkeeringen bedroegen 192.904.af koop inbegrepen. In de afdeeling Ongevallen, Wettelijke Aan sprakelijkheids en Arbeidscontractverzekering werd aan premiën ontvangen 332.959.- (in 1920 325.933.—). Er kwamen voor 1050 ongevallen en 848 ziektegevallen. De totale schadevergoeding be droeg 114.563.(vorig jaar 138.896.—.) Belegd is o.m. in hypotheken 1.782.826. effecten f 480.462.deposito 362.894.be lening u/g /23.955.beleening op polissen ƒ201.399.—, onr. goederen f42.000.—, kas en kassier 1' 236.398. De waardeberekening der effecten geschiedde evenals voorheen naar den 31 December koers. De koerswinst bedroeg 17.492.en werd recht streeks aan de Reserve voorWaardevermindering toegevoegd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2