OP TER STEMBUS! DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUI LLETON. Liefde en Haat. 45ste Jaargang Woensdag 28 Juni 1922. No. 13373. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD INGEZONDEN. Gemengd Nieuws. Rechtzaken. NIÉUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4. - Telelouu Luercommunaal 85. Postbus 39. JjjÉKW. "«„rit" f" be^keLT''"pVr^eL Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Weet g ij het nog! (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stnkken ook al worden ze niet ge plaatst wordt de kopy ni e t te r ugg e ve n. De verkiezingsstrijd is aanstaande Het R.K. Kiezersleger wordt of staat gemobiliseerd Met de wapenen, gebed en overtuiging, in de hand moeten wij staan aan de verschansingen, om ter stembus op te gaan en ons de zege te verzekeren. R.K. kiezers, vrouwen en mannen, de Christe lijke Regeering wacht op U de R.K. Staatspartij roept U: maar vooral de R.K. Kerk rekent op U Zult gij thans als katholiek weigeren uw stem en steun, nu de belangen der christelijke partijen, ja uw eigen geestelijke of tijdelijke belangen op 't spel staan? Wanneer gij thans in onze gelederen ziet, dat op de stem van onze Moeder de H. Kerk door middel van het Doorluchtig Episcopaat alle verdeeldheid wordt op zijde gezet en alle schijnba re tegen-actie verschoven, zijt gij dan niet als katholiek verplicht ook uwe stoffelijke belangen een oogenblik te laten varen voor het hoogste belang, het behoud eener Christelijke Regeering Wat die Christelijke Regeering gedaan heeft Was het U bekend, dat deze Regeering bij haar aanvaarden een tekort vond van 33 millioen en genoopt was leeningen te sluiten van honderden millioenen wegens mobilisatie-uitgaven, ter be veiliging van ons geliefd vaderland Weet gij het nog, dat door haar beleid Neder land is gevrijwaard voor de verwoesting van een alles vernietigenden wereldoorlog Weet gij het nog, dat diezelfde Regeering er voor heeft gezorgd, dat ons volk geen honger leed en de gezondheid niet langer onderkomen werd door gebrek aan huisvesting Weet gij het nog, dat het monster der Revolu tie is te pletter geloopen tegen de rotsvaste hou ding onzer Christelijke Regeeiing Weet gij het nog, of neemt gij het diezelfde regeering kwalijk, dat zij door intense zorg voor de werkloozen in de crisis-jaren en daarna vele huisgezinnen heeft behoed voor ellende Weet gij het al, en hebt gij het in de laatste lezing van Mr.J. Bomans niet vernomen,dat onze regeering aan 't hoofd staat, van heel de wereld wat betreft de inkrimping van ons leger en be zuiniging van oorlogskosten Weet gij het al vooral gij, moeders, dat, onze jongens slechts 6 weken het kazerneleven behoe ven mede te maken, indien zij zich de moeite getroosten de vóór-oefeningen te volgen Weet gij het al, gij Roomsche mannen en vrouwen, dat door het missen van slechts één uwer stemmen het aantal candidaten voor de Tweede Kamer met één kan worden verminderd en onze Partij daardoor verzwakt. Zoo gij dit alles weet, dan op ter stembus Niemand blijve tehuis, nu het om zóó hooge belangen gaat. Gelijk eens Petrus Damiamus alle kruis ridders opriep ter kruistocht met dc leuze „God wil het", ter bevrijding van het H. Land, zoo moge de leuze „God wil het" alle R.K. Kie zers, mannen en vrouwen, bezielen tei besten diging van onze Christelijke Regëering, en tot in standhouding onzer Christelijke belangen. Daarom allen 5 Juli op ter stembus en uw stem uitgebracht op onzen candidaat Lijst no. 16 C. J. KUIPER, no 1. P. fr. Th. v.d. Burg OP. DE LANDBOUW-ONGEVALLENWET. Een w-a arschuwing. Wij meenen goed te doen den lezer er aan te herinneren, dat wij ruim een jaar geleden ook reeds in dit blad een waarschuwend woord heb ben laten hooren, omtrent de inwerkingtreding der Landbouw-Ongevallen-Wet. Toen reeds trachtte men den Land- en Tuin bouwers te bewegen tot toetredng bij verschil lende Verzekerings-Maatschappijen, omdat men anders zoo beweerde men -van rechtswege geschreven werd bij de dure Rijksverzekerings bank Niettegenstaande herhaalde waarschuwingen zijn er toch nog vele Landbouwers ingevlogen en wij kennen er die voor 5 of 10 jaar daaraan vast zitten. Wat van deze contracten terecht zal komen, weten we niet, doch vast staat thans dat die particuliere Maatschappijen als zoodanig, niet het recht krijgen de Landbouw-Ongevallen-Wet uit te voeren. Zoodat de boer of tuinder die met een dergelijk contract^zit, evengoed zal moeten toetreden óf tot de Rijksverzekeringsbank ót' tot een erkende Bedrijfsvereeniging. Wat er noodig is om als een door de Kroon erkende Bedrijfsvereeniging gelijkberechtigd te worden met de Rijksverzekeringsbank voor de uitvoering der Landbouw-Ongevallen-Wet, ho pen wij binnenkort eens in dit blad uiteen te zetten. Zooals bekend is de Wet reeds door de beide Kamers aangenomen en met de voorbereidende maatregelen wordt zoodanige spoed betracht, dat zeer spoedige inwerkingtreding kan worden verwacht. Onze Landbouw-Ongevallen-Verzekering, wel ke tot 1 Mei j.l. bekend was onder den naam „Diocesane Landbouw-Onderlinge", is sedert dien reeds geheel gereorganiseerd en zoo inge richt, dat zij aan alle bekende voorwaarden om erkenning te verkrijgen als Bedrijfsvereeniging voldoet. Onze verzekering draagt sedert dien den naam „Boeren- en Tuinders-Onderlinge", Vereenigmg voor Ongevallen-Verzekering van den Neder- landschen Boerenbond. Hierdoor heeft onze Bedrijfsvereeniging den moreelen steun van een Landbouw-Organisatie van ruim 80.000 leden. De verzekering Werkt daardoor over het ge heel® land, wat haar draagkracht en soliditeit slechts ten goede kan komen. Om de practische uitvoering van het Verze keringsbedrijf zoo eenvoudig en goedkoop moge lijk te houden, is van elk bisdom een zelfstandige afdeeling gemaakt, waardoor het Bedrijf re gelmatig en vlug zal kunnen werken. Wie bij het inwerking treden der Wet bij een Bedrijfsvereeniging als dc onze is aangesloten, heeft dan verder met de Rijksverzekeringsbank niets te maken. Het ligt voor de hand dat alle Kath. Land- en Tuinbouwers over het geheele land tot deze hun eigen Bedrijfsvereenigingen zullen toetreden. Zij die nog geen lid zijn en om welke reden dan ook tóch niet wenschen toe te treden vóór dat de Wet daartoe verplicht, zullen weldra door ons in de gelegenheid worden gesteld om een voorloopige bereidverklaring te teekenen. Dan worden zij reeds in het ledenregister ingeschreven,terwijl de verplichtingen en rechten eerst ingaan op het tijdstip dat de Wet definitief in werking treedt en eerder niet. Dan heeft men dus vóór dien tijd in het geheel geen kosten en men heeft de zekerheid dat men bij het inwerking treden der Landbouw-Ongevallen- Wet niet stilzwijgend bij de Rijksverzekerings bank wordt ingelijfd. Want de bureaucratische romslomp en over dreven ambtelijke bemoeing van de Rijksver zekeringsbank, is voor het platte land heelemaal niet om uit te houden. Laten de Kath. Land- en Tuinbouwers met deze goede raadgevingen hun voordeel doen. Die reeds bij ons aangesloten zijn hebben niets te vreezen. Nico van Ommen, Directeur v.h. Bisdom Haarlem. Leiden, 27 Juni 1922. Woesteling. De St. Jansstraat te Am sterdam is Zaterdagavond in rep en roer ge bracht door een der bewoners die als een krank zinnige met een bijl liep te zwaaien. Eenigen tijd geleden was hij bediende in 'n café op den Oude Zijds Voorburgwal. Ook verrichtte hij kruiers diensten voor den caféhouder. Op zekeren dag werd hij ontslagen en in zijn oude plaats werd een bewoner van de St. Jansstraat, die toevallig evenals zijn voorganger groentehandelaar en kruier tegelijk was, in dienst gesteld. Tusschen liet tweetal ontstond herhaaldelijk twist. Opgehitst en misschien niet geheel vrij van sterken drank liep hij, zwaaiend met een bijl door de straat. Hij deed met dat wapen een slag naar een groepje personen, dat voor het huis van zijn concurrent stond. De dochter van den kruier wilde juist haar broer naar binnen trekken. De slag trof het meisje op het hoofd. De wonde is niet levensgevaarlijk. Zij moest echter naar het Binnen Gasthuis wor den vervoerd en zal daar eenigen tijd in obser vatie moeten blijven. De woesteling werd ge arresteerd en naar het bureau St. Pietershal vervoerd. Heden zal hij ter beschikking van de justitie worden gesteld. De verontwaardiging tegen dezen woesteling is in de bewuste straat zeer groot. Russische petroleum. Uit Riga wordt d.d. 21 Juni gemeld De voorzitter van het Comité voor de Petro- leum-industrie inAzerbeidzjan zou naar Moskou getelegrafeerd hebben, dat oogenblikkelijk moet worden voorzien in de mogelijkheid van afvoer der gewonen petroleum-producten, welke voor het buitenland bestemd zijn. Alleen in Bakoe is een hoeveelheid van 3.5 millioen poed voor uit voer klaar. Van de 500 petroleum-tanks, welke voor het vervoer noodig zijn, zijn er in April 120, in Mei 84 en in begin Juni slechts 47 be schikbaar gesteld. Wanneer niet aanstonds het transport mogelijk wordt gemaakt, zullen de buitenlandsche afnemers de contracten annu- leeren, en waar die contracten zijn aangegaan op een grondslag van warenruil, zal de voorziening der bevolking van levensmiddelen, manufacturen en schoeisel ernstig worden geschaad. De vrederechter bekeek het voorwerp. Het was een gewone, gouden armband zonder voor letters of eenig ander teeken. Het was een lief- de's aandenken, dat was zeker iets dat haar nog aan het verleden deed hechten. ,,U heeft goed gehandeld brigadier," zeide hij. „Het is goed dat U dit geheim hebt gehouden. We kunnen er misschien gebruik van maken om de identiteit dezer vrouw vast te stellen." De brigadier volgde den vredesrechter naai de kamer waarin de Jury zitting hield. Plot seling werd aan de deur geklopt en een agent trad°binnen met de mededeeling dat een heer was gekomen die vermeende de identiteit te kunnen vaststellen. Met beval hem den naam en het adres van dien heer te vragen en toen hij de boodschap aan, den vreemdeling overbracht, scheen deze te aarzelen. Eindelijk gaf hij zijn adreskaartje, waarop stond „Mr. de Feurget, 19 Cravenstraat. „Wees zoo goed mij te volgen, mijnheer' Zeide de agent. De andere volgde hem met loo me schreden... „Het schijnt dat u niet al te wel is, merkte de agent op. Ik ben niet wel," antwoordde mijnheer Vaderlandsche geschied «nis. Zaterdag plaatsten wij een bericht over het op- visschen van historische kanonnen. Het „N.v.d.D." kan deze mededeeling aanvul len en tegelijk verbeteren. Er is hier sprake van het Hollandsche oorlogs schip „De Haan" van de admiraliteit van Am sterdam, behoorende tot de vier convooiers, wel ke in Juni 1640 bij de Shetlandsche eilanden la gen te wachten op de Indische retourvloot om die op de gebruikelijke wijze huiswaarts te ge leiden. Zij werden daarbij overvallen door 10 zware Duinkerkers, die het op de retourvloot hadden voorzien. De convooiers ondergingen een verschillend lot een werd in de grond geschoten, een in brand gestoken, een veroverd, terwijl de vierde vluchtte, op den wal werd gezet en door de be manning opgeblazen Het eerste bedoelde schip was de „Haan". In Februari van dit jaar is het wrak van dit schip, in de haven van het tegen woordige Lerwick voor het grootste deel door duikers opgehaald. Van de vier kanonnen aan boord heeft de Harbour Trust van Lerwick, gedachtig aan de oude betrekkingen tusschen Shetland en ons land, twee dezer historische kanonnen willen afstaan, een aan het Nederlandsch Historisch Scheepvaart Museum te Amsterdam en een twee de aan het Museum voor Land- en Volkenkunde en museum „Prins Hendrik" te Rotterdam. de Feurget. „Moeten we hier zijn De agent wilde de deur openmaken, maar de Feurget hield hem terug. „Een oogenblik. Doe mij een pleizier, laat mij alleen hier binnengaan." Het verzoek ging gepaard van een geschitter van goud en een politieagent is maar een sterflijk wezen. Hij maakte de deur open en liet de Feurget binnengaan. In dte kamer schemerde het en in den aanvang kon hij slehhts onduidelijk zien wat op het bed lag uitgestrekt. Hij ging een stap voorwaarts en bleef toen waggelend staan alsof hij dronken was. Hij deed weer een stap en staarde ontzet op het witte laken. Toen raakte hij het aan. Zou hij het oplichten De doodsangst stond op zijn gelaat te lezen. God, indien zij het eens was De hand met den gouden trouwring er aan, was uit het bed blijven hangen. Hij greep die hartstochtelijk vast en bracht haar naar zijn lippen. Toen hield hij die een eind van zich af en keek naar de blauwe aderen en de blanke vingers. Dat was van haar, die ring.Hij herkende hem. Vaarwel hoop 1 Vaarwel droomen van een gelukkige toekomstWelkom zorg en smart en vertwijfeling 1 Dood I vermoord 1 Met een teederheid die zelfs een vrouw niet toonen kan, trok hij het witte laken weg en staarde op haar gelaat.Ja, Brandstichters. In enkele maanden tijds zijn te St. Willebrord een tiental boerderijen in de vlammen opgegaan. Thans is weer de boerderij van A. Roks met den geheelen inhoud door het vuur vernield. Het staat vrijwel vast dat hier brandstichting in het spel is. Er zijn verdachte individuen in het dorp gezien, die ver klaard zouden hebben dat het heele dorp er aan moet. Onder de bewoners heerschtdaardoorgroo- te ongerustheid. Onwelriekende indruk. Maandag trokken twee olifanten en een kameel langs ver schillende scholen te Amersfoort waar dit moge lijk was. Bij het ophalen van centen bij de om wonenden betrad een der dikhuiden 't klinker pad voor de deur van een der woningen en zakte met de voorpooten weg in den daaronder gelegen beerput, en niemand bóod eau de co logne aan. Vier personen verdronken. Uit Wcsel wordt gemeld Een gezelschap deed in licht beschonken toestand een boottocht op den Rijn. In de kleine boot, die voor drie personen was ingericht, namen acht personen plaats. De boot sloeg om en vier inzittenden waaronder een huisvader van twaalf kinderen verdronken. dat was zij. Zoo schoon als zij in haar leven was, zoo schoon was zij ook toen de dood zijn stempel op haar wangen en voorhoofd drukte. Maar dood of levend hij wilde haar nog voor het laatst haar omhelzen en voor het doode li chaam knielende, drukte hij zijn trillendelippenop het koude vorhoofd en slingerde zijn armen om haar middel in een hartstichtelijke lief- koozing alsof hij haar bewijzen wilde hoezeer hij haar lief had. Beneden wachtte hem de vredere«bfcer die ongeduldig begon te worden. Ton hij de Feur get niet zagkomen, zond hij iemand naar boven om te vragen waarom hij zoolang wegbleef. De Feurget ging juist naar beneden en ont moette den rechter op de trap en sprak hem aan. ,,lk kan de identiteit van deze vrouw niet vaststellen maar toch weet ik dat ik haar vroe ger gezien heb." „Kent u haar naam misschien," vroeg dc vrederechter. De Feurget schudde ontkennend met het hoofd. „Dien ken ik niet. Ik heb haar in het buitenland ontmoet, maar waar weet ik mij niet precies U herinneren Evenwel gevoel ik voor haar een zekere sympathie, ik ben geheel begaan met het lot van deze ongelukkige vrouw en indien liet kan, zou ik gaarne hebben dat zij op mijne kosten G. H„ te Rijswijk, voormalig tolgaarder in dienst van de gemeente Delft, heeft gister voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan terzake van het als ambtenaar verduisteren van geld in dienstbetrekking. Deze bekt. moest aan de be stuurders van auto's, wagens, fietsen e.d. die de tol passeerden, een bon geven, ten bewijze, dat het tolgeld betaald was geworden. Hij zou nu meermalen geen bon hebben uitgereikt of weggeworpen bonnen weer hebben opgeraapt, en het verkregen geld zich hebben toegeëigend. De bekl. bekende. Hij wees er op, hoe verleide lijk het voor hem was geweest. Velen, die de tol passeerden, wilden toch geen bon aannemen, en anderen wierpen de gekregen bon direct weer weg, zoodat hij ze zoo kon oprapen. Bekl. was tot het misdrijf gekomen, nadat de toltarieven waren verhoogd en als gevolg daarvan veel minder fooitjes werden gegeven. Meermalen, zoo vertelde bekl., had hij aangedrongen op ver andering van het controle-systeem. Eisch 6 maanden gevangenisstraf. Het Gerechtshof te Arnhem deed uitspraak in de zaak tegen mr. H. C. van II.P., destijds advoaaat en procureur te Zutphen, beschuldigd van verduistering. Het Hof heeft den bekl. vrij gesproken. De eisch luidde een jaar. werd begraven." De vrederechter antwoordde hem dat daar tegen wel geene bezwaren zouden zijn en voegde er aan toe „Misschien zoudt u wel het einde van het on derzoek willen afwachten, mijnheer, daar u zooveel belang stelt in deze vrouw. Misschien kan uit het getuigenverhoor iets uwe herinne ring verscherpen, zoodat u ons nog het een en ander zoudt kunnen mededeelen, waarvoor wij zeer dankbaar zouden zijn. De Feurget boog zich ten teeken van in stemming en volgde toen den vrederechter HOOFDSTUK VIII. „Laat den eersten getuige voorkomen," ge lastte de vrederechter. De politieagent verwijderde zich en een oogenblik later kwam een breed geschouderd man binnen. Hij heette Mike Beaston en ver klaarde dat hij laat 's avonds thuis gekomenwas in hetzelfde huis waar hij ook woonde en dat hij al dadelijk naar bed was gegaan. (Wordt vervolgdj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5