AMERIKA EN DE VOLKENBOND. Het bericht uit Washington, volgens hetwelk senator Knox naar Europa gaat om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de werkzaam heden van den Volkenbond, wordt hier algemeen beschouwd als een ernstig teeken van een begin nende toenadering der Ver. Staten tot den Vol kenbond. Hoewel men niet gelooft, dat de Ver. Staten binnenkort tot den Volkenbond zullen toetreden, verwacht men toch veel van een welwillender houding der regeering te Wash ington, hetgeen in de deelneming der Ver. Sta ten aan -verschillende werkzaamheden van den Volkenbond tot uiting is gekomen. In verband hiermede kan nog worden gemeld, dat een lid van het secretariaat-generaal van den Volkenbond enkele maanden geleden eenigen tijd in de Vereenigde Staten heeft vertoefd en vandaar zeer gunstige berichten overdestemming tegenover den Volkenbond heeft medegebracht. ALLERLEI. Het „Hamburger Tageblatt" heeft plotseling opgehouden te verschijnen. De uitgever verklaar de, dat hij met het oog op de wet in zake den uitzonderingstoestand niet bij machte is de boete tot efcn maximum van vijfhonderdduizend mark waarmede in deze wet wordt gedreigd voor elk geval beschikbaar te stellen. Daar echter in verband met de nationalistische houding van het blad met een dergelijke boete rekening moet worden gehouden, zag hij zich gedwon gen, het verschijnen van het blad voorloopig te doen staken en het verder verloop der din gen af te wachten. In een communiqué geven de Sovjet-auto riteiten het voornemen te kennen, van Odessa een vrijhaven te maken. Het rood leger heeft reeds een begin gemaakt met de ontruiming van de stad en de haven. Er wordt een speciale militie gevormd ter bescherming van de haven. Dit besluit om Odessa tot een vrijhaven te maken is genomen op basis van een over eenkomst met Amerika, welk land speciale concessies in deze haven zal genieten. De staking in het krantenbedrijf te Berlijn is sedert Zaterdagmiddag algemeen geworden, daar de uitgevers weigerden te onderhandelen, zoolang het personeel van de uitgeversfirma Scheérl blijft staken. Met uitzondering van de „Rote Fahne" is geen enkel blad erschenen. Naar de „New York Herald" uit Constan- tinopel verneemt, hebben de Sovjet-autoriteiten in de Krim het Amerikaansche stoomschip t,Herbert Hoover" bij aankomst te Jalta in beslag genomen onder bewering, dat dit schip vroeger Rusisch eigendom was, en als zoodanig aan de Sovjet-regeering toebehoort. Naar de Gazetta Poniedzielkowa meldt heeft het bureau voor de statistiek de resultaten gepubliceerd van de volkstelling van 30 October 1921. Daaruit blijkt, dat de bevolking van den geheelen staat Polen, zonder Opper-Silezië, 25.400.000 zielen is, waarvan 17.300.000 dus 68 pet. Polen zijn en 32 pet. niet-Polen. Volgens een bericht uit Athene zijn een aantal Amerikaansche oorlogsschepen de Darda- nellen gepasseerd op weg naar de Zwarte Zee ter bescherming van de Christelijke bevolkingen aan de kusten. —De „Vorwarts" publiceert een open brief van een vroeger lid der organisatie C. aan de Duitsch-nationale volkspartij, waarin beweerd wordt, dat de Duitsch-nationale volkspartij in strijd met de verklaringen van den fractie leider Hergt politieke misdadigers steunt, ja niet er voor terugschrikt, openbare ambten op strafbare wijze te misbruiken. Binnenland. De Koningin naar Denemarken. Naar wij vernemen zal de Koningin in Augus tus een bezoek brengen aan de Nederlandsche tentoonstelling te Kopenhagen. (,,Crl. Cursussen voor andersdenkenden. Naar de „Msb. verneemt zullen er door eenige Eerw. paters Dominicanen vanaf 15 Juli tot 1 September a.s. in de badplaatsen Bergen, Zandvoort, Noordwijk en Scheveningen, cur sussen gegeven worden voor andersdenkenden. Tariefsverliooging. Naar verluidt, zullen de Duitsche spoor wegtarieven nog verder worden verhoogd. Men rekent op een verhooging van 25 pet. der thans geldende tarieven. N.K.P.-aetie. Hoewel het bestuur der N.K.P. op bisschop pelijk verlangen verklaard heeft, van alle verkie- zingsactie af te zien en o.m. de heer van Liemt, de eerste candidaat op een der beide ingediende lijsten niet meer bereid is, een candidatuur te aanvaarden, gaan toch andere N.K.P. leden met de verkiezingsactie door. Ze maken reclame met affiches en sturen advertenties naar de bladen, waarin ze boud-weg het publiek aansporen, op hun candidaten te stemmen. Deze heeren schijnen een raar begrip te heb ben, van luisteren naar een bisschoppelijk woord. Tentoonstelling te Kopenhagen. Bij de opening van de Nederlandsche tentoon stelling waren tegenwoordig de Koning en de Koningin van Denemarken, leden van dé ko ninklijke familie en van het diplomatieke corps regeeringspersonen, leden van hef Hollandsch- Deensche comité en vele belangstellenden, onder wie ook Nederlanders. Nadat de Nederlandsche gezant, W. L. F. C. ridder „n ftappard, in het Djeensch de openings rede had gesproken, sprak du minister van bui- t' -mis-He zaken, Harald Scavenius, hij zeide o. n. \V»j icunnen onze nationale geschiedenis tuut btj?Udeeren, Wttdéï herhaaldelijk éan Nederland herinnerd te worden en dat steeds in aangenomen zin. Ten opzichte van handel, scheepvaart en tuinbouw in Denemarken heeft Nederland vruchtbaren invloed geoefend. Op het oogenblik neemt de Deensche handel naar Nederland toe, in het bijzonder van land bouwproducten, vleesch en boter. De tentoon stelling zal,naar de minister hoopt, het resultaat hebben, dat Denemarken, meer direct dan tot dusver, de Nederlandsche koloniale waren, die het noodig heeft, invoert.Aldan gaf prof. Treub eveneens in het Deensch, een overzicht over ontstaan en inhoud van de tentoonstelling. Internationale Arbeidseonferentie. De minister van Arbeid heeft den vakcentra- len medegedeeld,bericht te hebben ontvangen,dat de 4e Internationale Arbeidseonferentie op 18 October a.s. te Genéve zal worden gehouden. Ter voldoening aan artikel 389 lid 3 van het Vredesverdrag van Versailles, noodigt de minister de besturen van de vakcentrales uit, overleg te plegen voor het benoemen van een afgevaardigde van de arbeiders voor bedoelde conferentie. De minister acht het met het oog op de beperkte agenda niet noodig technische adviseurs aan te stellen. Corps diplomatique. Nu de Roemeensche regeering zich om financi- eele redenen verplicht heeft gezien een aantal le gaties op te heffen en die van s-Gravenhagedaar- onder begrepen is zal de gezant de heer Mitilineu Den Haag thans definitief verlaten en wel op Dinsdag a.s., met den Parijschen trein van 7 u. 25 min. des avonds. liet Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag verneemt, dat dó Siameesche regeering, die tot dusver bij hetNederlandschc hof vertegen woordigd was door den Siameeschen gezant te Londen, besloten heeft tot de vestiging van een afzonderlijk gezantschap te s-Gravenhage. Voor Katholieken geen vrijheid. Naar de Tijd verneefnt, hebben hoofdredac teur en uitgevers van het weekblad „De Am sterdammer" (Groene) aari dr. Fred, van Eeden een schrijven gericht met de mededeeling, dat zij hem van 1 Juli a.s. af niet meer als redacteur van het blad zullen beschouwen. De Koninklijke familie terug. Zaterdagmorgen 5 uur is het stoomschip Batavier V, waarmee de Koninklijke familie den 27 sten Mei van Rotterdam is vertrokken tot het maken van een reis in de Noorsche wateren te Rotterdam teruggekeerd. Halfnegen werd het stoomschip door twee sleepbooten naar den wal aan de Boompjes ge sleept. Een groot gedeelte van de kade had de politie afgezet. Zoodra het stoomschip met den wal verbinding had, gingen de heeren Kroller, Van de Roemer, Roell en von Mühlen ter verwelkoming aan boord. De Koningin zag er uitstekend uit. Toen de Koninklijke familie tegen 9 uur de Batavier V verliet, stonden kapitein Wilkens én zijn eerste officier aan den valreep. De heeren Kroller en van de Roemer, geleidden H.M. naar de gereedstaanden auto, waarin Zij metPrinsHen- drik, Prinses Juliana en haar Zwager hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg plaats nam. En talrijke menigte aan de Boompjes juichte de Koninklijke familie toe. Over het algemeen heeft, de Koninklijke fa milie op haar reis goed weer gehad. De Koningin heeft aan boord veel gefotogra feerd, vooral toen men in de fjorden was, en ver der heeft Zij veel geteekend. De Koninklijke familie is eerst naar het Paleis van de Koningin-Moeder gereden en daarna naar het landhuis den Ruigen Hoek te Seheveningen. De Tabakswet. De Nederlandsche Bond van Tabaksvergunning houders schrijft in een adres aan den minister van financiën onder meer Dat de Tabakswet een onhoudbaren toestand heeft .geschapen en alle bedrijfs- en zakenleven op een dergelijke wijze ontwricht, dat nog langen tijd na dezen de schade hierdoor toegebracht zich zal doen gevoelen. Dat er op het oogenblik in de tabaks- en sigaren- industrie een werkloosheid heerscht als nooit tevoren gekend. Door het stilstaan van den ex- porthandel, den invoer van Duitsche sigaren be stond reeds veel werkloosheid, doch de Tabaks wet is thans een van de voornaamste factoren, waardoor de werkloosheid nog aanmerkelijk is toegenomen. Dat de werkloozen de gemeenschap veel geld aan ondersteuning kosten, waardoor de opbreng sten van de Tabaksbelasting weer teloor gaan. Dat het dringend noodig is, dat voor een ze keren tijd de invoer van Duitsche sigaren worde stopgezet, omdat anders na het afwerken van de order van de Spaansche regie, de werkloos- hoid nog meer zou toenemen. Dat de belastingzegels zoodanig zijn afgewerkt dat er groote kans op namaak bestaat en het daarom raadzaam is, deze zegels niet meer te laten aanmaken, doch te Vervangen door andere. Dat iri Duitschland op groote schaal Duitsche tabaksbelastingzegels worden nagemaakt en bij de tegenwoordige afwerking niet alleen de kans bestaat, dat Nederlandsche zegels in het binnen- doch ook in het buitenland zullen worden na gemaakt. Dat bij het Nederlandsche volk de Tabaksbe lasting zeer inpopulair is, als zijnde strijdig met onzen volksaard, en door de eigenaardigheden in onze fabrieken en winkels aanleiding zal geven tot massa ontduikingen. Dat de stipste naleving van de wet zooveel ambtenaren zal vereiscben, dat de opbrengst van Tabaksbelasting aan salarissen en uit voeringskosten zal verloren gaan. Dat het gewenscht zou zijn, de verdere uit voering van de Tabakswet voor een zekeren termijn op te schorten, totdat de nieuwe Tweede Kamer zich kan uitspreken over de voortzet ting in een meer passenden vorm. Stads- en Gewestelijk Nieuws. VOLKSZANGDAG. De Commissie voor het houden van een Volks zangdag heeft het onderwijzend personeel van de Lagere scholen, waar de liederen zijn in gestudeerd, opgeroepen tot een vergadering ten Stadhuize op Zaterdag j.l. des namiddags 2 uur. Aan de uitnoodiging was door het personeel van 22 scholen gevolg gegeven. Slechts ontbraken ter vergadering de vertegen woordigers der scholen B1, E1, H1, H1 en J1. Van die betrokken personeelen was geen bericht van verhindering ingekomen. De vergadering werd geleid door den Voor zitter der Afdeeling „Volkszang", den heer W. H. van den Toorn. Deze deelde na opening der vergadering mee, dat de gedelegeerde van het Gemeentebestuur, de heer M. Horn, bij wien aanvankelijk de lei ding berustte,door uitstedigheid verhinderd was, verder aan de werkzaamheden deel te nemen. Daarom had hij den heer Van den Toorn ver zocht, hem te vervangen, waartoe deze zich had bereid verklaard. De Voorzitter achtte het gewenscht in het kort de voorgeschiedenis van dezen Volks zangdag te relcveeren. Het Centraal Bureau van den Ned. Volkszang- bond wendde zich tot de Gemeentebesturen in ons land met het verzoek, het houden van een Volkszangdag te willen bevorderen. Ons Gemeentebestuur vroeg daarover de mee ning van de Schiedamsche Volkszangafdeeling. Het resultaat van de gevoerde correspondentie was dat een Commissie werd gevormd uit het be stuur der Afdeeling en dat het Gemeentebestuur als zijn gedelegeerde den heer M.Horn aanwees. Door den korten tijd van voorbereiding was het niet mogelijk eerst de onderwijzers-organisaties over het plan te hooren, zooals oorspronkelijk de bedoeling was. Men had 8 Juli als datum van uitvoering moeten kiezen, omdat op de andere Zaterdagen in Juli reeds beslag was gelegd voor sport en gymnastiek-demonstraties. Was dus de tijd voor het instudeeren der liedjes beperkt, de Commissie hoopte, dat alle scholen ermee gereed zouden komen. Het houden van dezen Volkszangdag, dit moest wel overwogen worden, zou een proefneming zijn. We zoeken naar de beste regeling. Mocht er dezen keer iets haperen, dan zal daarmee een volgende maal rekening worden gehouden. Maar het is onaf wijsbaar, dat alleen door den steun en de volle medewerking van het onderwijzend personeel een zanguitvoering van ruim 2000 kinderen zal kunnen slagen. Het is daarom verheugend, dat bijna alle scholen naar deze vergadering een afgevaardigde zonden en gaarne bracht de Voorzitter den aanwezigen daarvoor zijn harte- lijken dank. Een bijzondere dankbetuiging ontving de heer H. van Vleuten, directeur van het Stedelijk Muziekcorps, die de vergadering bijwoonde, evenals de hoofdopzichter van Gemeentewer ken, wiens komst ten zeerste op prijs werd gesteld. De heer Van Vleuten gaf daarop enkele aanwijzingen omtrent de uit te voeren nummers. Hij wees er op, dat slechts één repetitie kan wor den gehouden en omdat die valt op denzelfden dag als de uitvoering, zou het zaak zijn, 's mor gens niet te laat te beginnen. De vergadering vereenigde zich met deze zienswijze en in af wijking van het vroeger bepaalde werd besloten de generale repetitie te doen aanvangen 's mor gens 9 uur. De uitvoering blijft vastgesteld op Zaterdag middag 3 uur. Verschillende aanwezigen gaven wenken, die de regeling ten goede zullen komen. Mej- Th. C. van Rhijn, die kinderen van ver schillende scholen zangles geeft, was het gebleken dat er verschillende opvattingen zijn over de wijze van uitvoering. Een flinke gezamenlijke repetitie achtte zij daarom strikt noodzakelijk. Haars inziens, moest voortaan bij de keuze aangestuurd worden op de uitvoering van tweestemmige liederen, een meening, die door den heer W. G. J. Boer werd gedeeld, maar van andere zijde bestrijding vond. De Voorzitter zeide, dat zeer waarschijnlijk, de Algemeene vergadering van de Nat. Ver voor den Volkszang in September hier ter stede zal worden gehouden. Daar kan deze quaestie beter ter sprake worden gebracht. De heer J. A. Vinks wilde gaarne de regeling van de opstelling der kinderen op het terrein bespreken. De vergadering gal' aan dien wensch gevolg. Besloten werd op het terrein bordjes te plaatsen met een nummer en aan elke school mede te deelen, bij welk nummer de leerlingen hun plaats kunnen vinden. De heer E. M. Knopper zou het gewenscht vinden, dat buiten het terrein ook des morgens voor voldoend toezicht worde gezorgd. Met dien wensch zal zooveel mogelijk rekening worden gehouden. Op een vraag van den heer Knopper, of na dé uitvoering aan de leerlingen een tractatie zou worden geboden, moet de Voorzitter ont kennend antwoorden. Helaas zijn in Schiedam geen kindervrienden, die de kosten daarvan voor hun rekening nemen en het crediet door het Gemeentebestuur verstrekt, is daarvoor ontoereikend. Maar misschien valt de gezamen lijke uitvoering zoo in den smaak, dat een be looning van de jeugdige executanten, op de wijze, zooals de heer Knopper zich die denkt, in de toekomst door vrijgevige stadgenooten zal worden mogelijk gemaakt. Voor de kinderen heeft de Volkszang zeker iets feestelijks. Daarom vooral hoopt de Commis sie, dat ook de onderwijzer, wiens klasse niet aan de uitvoering meewerkt, zijn vrijen tijd voor de schooljeugd zal willen geven. Het onderwijzer zijn vraagt opoffering. Dat weten we. Met een beroep op alle aan- weizgen om zich die den 8sten Juli a.s. te willen getroosten en allen daarvoor bij voorbaat dank brengend, sloot de Voorzitter de vergadering. R.K. Werkmeestersbond. Gisteravond heeft de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Werkmeestersbond haar drie-jarig bestaan herdacht, met een feest avond in het Volksbondgebouw. In de gezellig ingerichte bovenzaal, waar het hulptooneel was opgeslagen, zorgde de pianist van het begin af aan voor een feestelijke stem ming. Nadat ongeveer alle leden met hun dame waren aangekomen, opende de voorzitter de vergade ring met een woord van welkom tot de aanwezi gen, hij hoopte dat deze avond er toe zou bij dragen, om de vriendschapsbanden aan te halen en te versterken. Daar het hoofdbestuur geen afgevaardigde had kunnen zenden, had de geestelijke adviseur zich bereid verklaard een kort woord te spreken wat volgens spr. er niet weinig toe zou bijdragen om deze avond nuttig en aangenaam te maken. De weleerw. heer Paulussen verkreeg daarop het woord. Hij hoopte, niet dat de aanwezigen een lange feestrede zouden verwachten maar dat zijn kort openingswoord op deze avond in de toekomst vrucht mocht dragen. Menigeen zou misschien denken dat in dezen tijd van organisatie zoo'n opwekking tot pro paganda niet meer noodig was, maar de tijd dat met een druk op den knop de zaa 1 vol liep is voorbij, het lijkt wel of men te veel van'tgoe- de begint te krijgen, niet alleen de vrouw maar zelfs de man denkt wel eens alweer vergadering? Het is tegenwoordig werkelijk moeilijk om menschen voor een bestuursfunctie te vinden, dat is jammer want het gevolg is, dat het werk op één schouder komt, terwijl ieder toeh, wil hij geen parade-paard wezen, aan één functie ge noeg heeft. Spr. wijt dit aan de weinige belangstelling van de meeste leden, en niets werkt zoo verlam mend op elk bestuur als dit tegenstand prik kelt maar onverschilligheid is voor iedere organisatie de tering. Vooral de werkmeesters behooren zich door hun bijzondere positie tusschen werkgever en werknemer nauwer aan een te sluiten, die zijn nu eenmaal in vele gevallen een vraagbaak en niets maakt een mensch actueeler dan een gezond vereenigingsleven. Daarom werkt mede met uw bestuur, werkt mede als motoren dan zal een ander jaar mijn opwekking niet meer noodig zijn. Nadat de voorzitter den adviseur namens alle aanwezigen had bedankt voor zijn kern achtig woord, werd de avond verder met muziek en zang gezellig door gebracht. Nonnetje. We lezen in de „Msb." Als er één figuur is in ons Roomsch leven, welke ons aller eerbied en liefde heeft, zelfs van hen, die 't godsdienstig niet zoo zwaar opnemen, dan is het wel de figuur van ons Roomsche non netje. Het Roomsche nonnetje, dat is wel in deze materialistische maatschappij de verpersoon lijking van de toewijding, de zelfverlooche ning, van het zich vergeten om zich geheel aan anderen te geven. Stil teruggetrokken, voor zich zelf niets vragend, de wereldsche geneugten niet ken nend, leeft het Roomsche nonnetje, sober, arm, eenvoudig, als niemand anders ter wereld. Zij vraagt niets van dat leven dan zich te mogen,opofferen voor anderen. Zij vraagt om geen sociale wetten, om geen beperking van diensturen, om geen sociale voorrechten, noch om meer van aardschevreug- de, zij vraagt geen belooning, eer noch roem. Zij acht haar dagtaak slechts gelukkig als zij deze geheel wijden mag aan den dienst van den evenaaste. Het arme schoolkind heeft haar zorg, de zieke haar genegenheid, de on gelukkige en gebrekkige haar eenige liefde. Zij ontfermt zich over de ellendigste stum pers, waarvan de wereld zich met weerzin ;u- wendt. Zij is de levendige ouderdomszorg van de ouden van dagen, zij is de moeder van het ouderlooze kind. Zij was de sociale vrouw, voor dat het woord nog hekend was. Zij vroeg om geen stemrecht, maar luisterde alleen naar de stem van haar hart. Het nonnetje is onze Roomsche glorie, onze hoogste vrouweneer. Alles heeft de wereld nagemaakt, alleen het offerleven onzer Roomsche nonnetjes is niet na te doen. En dat reine, ongerepte beeld van het Room sche nonnetje, dat niemand ter wereld ooit kwaad heeft gedaan, en haar leven lang gereed staat met handen vol gaven en weldaden, dat zuivere beeld van weergalooze' vrouwendeugd, wordt thans in deze verkiezingsdagen door de beschaafde leiders van don edelen Vrijheidsbond onteerd en misbruikt om op bonte en banale verkiezingsplaten naast de roode revolutie te dienen als een symbool van gevaar en verderf, waartegen de Nederlandsche vrouw en moe der zich op 5 Juli heeft te verweren. Kan 't grover, kan 't lasterlijker. En dat doen de menschen, die ons vaderland voor de beschaving willen redden. Zelfs de Communisten, noch „de Dageraad" noch de Rapalje-partij, hebben zich tot zulk een smakeloosheid laten verlokken. Roomsche vrouwen van allen rang en stand, weet dezen smaad onzen Roomschen nonnekens aangedaan, op 5 Juli a.s. te wreken

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 6