De Tweede Kamerverkiezingen. Stads- eu Gewestelijk Nieuws. 35 De Groot (Kunstenaarspartij) 20 36 J.ter Laan .(S. D. A. P.) 4476 37 Van der Mijle (Nat. Bond voor be zuiniging) 11 38 Koopmeiners (Neutr. Middenstan- dersblok) 16 41 organisatie) 29 44 Van der Laar .(Chr. Soc. Partij). 5 46 Hagen .(Herv. (Ger.) Staats partij) 34 49 Teens tra .(Plattelanderspartij) 7 Gemengd Nieuws. zakelijk levensonderhoud in de plaatselijke in komstenbelasting van s-Gravenhage, en Beeken kamp omtrent den toestand der grintwegen in de provincie in den afgeloopen winter aan de orde komen. Naar aanleiding van de missive van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken, daarbij overleggende afschrift van haar tot het Groot-Waterschap van Woerden gericht adres, waarbij gewezen wordt op .do wenschelijkheid van verbetering van de door vaart, onder de brug over den Rijn te Bodegraven werd meegedeeld, dat deze zaak door Gedep. Staten van Utrecht en van Zuid-Holland in studie is genomen, een overleg heeft plaats gehad en Gedep. Staten diligent blijven. De oorzaken van den wereldoorlog. 1 Iet onlangs gekozen bestuur der Nederlandsche commissie voor een onderzoek naar de oorzaken van den wereldoorlog heeft, zich thans geconsti tueerd. Prof. Fruin wenscht niet opnieuw het voor zitterschap te aanvaarden als voorzitter is nu aangewezen dr. N. Japikse, tevens vice-predi - dent der centrale commissie. Als vice-voorzittei werd herkozen W. H. v. Tenvisga oud-luit.-gen. Met de drie genoemde heeren maken mr. S. Gratama en dr. W. W. v.d. Meulen deel uit van dit bestuur, dat als zijn secretaris aanwees den secretaris-generaal der centrale commissie, den heer J. J. Bruna. Het monument voor President Steyn. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft heden te Deventer bij de onthulling van het monument voor President Steyn een redevoering gehouden. Praetiseh werk. Onder leiding van prof. J. de Koning Knijff, m. i., zullen dit jaar 78 studenten van de Technische Hoogeschool te Delft praetiseh werk verrichten in dc mijnen 62 in Limburg, 13 in Duitschland, 1 in Frankrijk en 2 in Tsjecho-Slowakije. Voorts zullen 27 eandidaat-mijningenieurs de mijmnect- oefmingen volgen. Corps diplomatique. Bij Kon. besluit is benoemd tot buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van Nederland te Cairo mr. J. I'. graaf van Limburg Stirum, oud-gouverneur van Ned.-Indië. Onze nieuwe Internuntius. Mgr. Orsenigo, de nieuwe internunLius te Den Haag, is gisteravond om 5.15 uur uit Mi laan aan het Zuid-Station te Brussel gearriveerd. Op het terrein was ter begroeting aanwezig Mgr. Nicotra, pauselijk nuntius te Brussel met zijn sec.etaris, in wier gezelschap Mgr. Orsenigo, die vermoeid was van de reis, zich onmiddellijk na aankomst per automobiel naar de nuntiatuur heeft begeven. Mgr. Orsenigo zou heden in den loop van den ochtend even de stad Brussel bezichtigen. Van middag gebruikt hij de lunch opde nuntia tuur, waaina hij om half drie uit het Zuid-Station vertrok naar Den Haag,waar Mgr. ongeveer om 8 uur zal arriveeren. Uit de sigarenindustrie. De sigarenfirma Mignot-De Block te Eind hoven had aan den directeur-generaal van den arbeid verlof gevraagd om den werktijd te verlengen tot 10 uur per dag en 55 uur per week, opdat bij 15 pet. loonsverlaging boven dien, het haar mogelijk zou zijn een belang rijken afnemer in het buitenland te blijven ge.ieven. Ofschoon het coll.-contr. zich tegen deze voorwaarde verzet, heeft de directeur-gene raal Zaalberg, aan den R.K. Tabaksbewer- kersbond verzocht om dit voorstel ter voor koming van verdere werkloosheid te willen overwegen. De R.K. Tabaksbcwerkersbond heeft het voorstel afgeslagen. Ie. Omdat de bond nog pas 50.000 heeft besteed voor totstandkoming van het contract 2e. deze firma peannonce heeft aangekon digd, dat zij door besparing van arbeidskos-- ten en ondanks de tabaksbelasting in staat is de vroegere prijzen der sigaren te hand haven 3e. omdat de firma aan hare winke liers den accijns voor sigaren in voorraad ver goed heeft 4e. omdat door deze toestemming ééne firma boven de andere zou bevoordeeld worden en het C.C. dan niet zou kunnen worden gehandhaafd. („Msb.") Maastricht zijn daar gekozen van de R.K. Staats partij Mgr. Nolens, Min. Ruys de Beerenbrouck Bongaers en Hermans. Van de kleine partijen schijnen kans te hebben: Neutraal Middenstandsbloc, groep van Houten, Faubel, Christ. Dem, Partij en Bond van be lastingbetalers. De N. K. P. behaalde tot dusver in Amsterdam Rotterdam en Den Haag ruim 2000 stemmen de Rapaille-partij in Amsterdam en Rotterdam 6871 laatste krijgt echter geen zetel. De uitslag van de Tweede Kamerverkiezing te Schiedam is als volgt Stemdisfcricten Schiedam, aantal kiezers 18707. Uitgebrachte stemmen 17645. Van onwaarde 511. Lijst. Aantal stemmen. 4c Van Houten (Lib. groep-v. Hou ten c.s.)59 4d Faubel (Staatsp. voor Volks welvaart) 23 5 De Wilde (Anti-Rev. Partij) 2143 8 Van Puffelen (Chr. Volkspartij) 7 9 Van LieniL(N. Kath. Partij 76 15 Wijnkoop (Comm. Partij) 156 16 Kuiper (R. K. Staatspartij) 5212 17b Kolthek -(Social. Partij) 325 17c Van der Zwang - .(Lijst v. d. Zwaag, Soc.) 15 19 Marehant (Vrijz. Dem. Bond) 475 20c De Ruijtcr(Lijst De Ruijter) 5 20o Van der Hoven Plattelandersbond, Rechts prot.) 10 20p Rekveld (Plattel, bond R.K.) 9 20s Braat (Plattel.bond, links) 12 21a Visser v. IJzendoorn (Vrijheidsbond) hoofdlijst 939 21d Abr. Staalman (Vrijheidsbond) le alg. bijlijst 76 21g Ter Hall(Vrijheidsbond) 2e alg. bijlijst 52 22 A. P. Staalman ..(Chr. Dem. Partij) 74 26 Beresteijn (Onafhankelijken) 47 2S Kersten (Ger. Staatk. Partij) 131 29 Jleeres (Democr. Partij) 27 32a 'tan Boetzelaer .(Chr.-Hist. Unie) 2e lijst 50 32b Schokking (Chr.-Hist. Unie) le lijst 2613 De uitslag van de stemming in de s t a d Dordrecht laten wij hieronder volgen 4c Lib. lijst Van Houten 171 4d Staatspartij voor Volkswelvaart 101 5 Anti-Revolutionairen4779 8 Chr. Volkspartij 93 9 N. K. P61 15 Communisten 391 16 Roomsch-Katholieken 2382 17b S. P43 17c Van der Zwaag 15 19 V. D. 974 20c lijst plattelander De Ruijter12 20o Chr. Plattel21 20p R. K. Plattel! 9 20s Plattel. Links 53 21a V. B2690 21d V. B. Staalman 213 21g V. B. Ter Hall360 22 Chr. Democr110 26 Onafh. Partij 71 28 Geref. Partij 112 29 Dem. partij-Heeres 70 32a Chr.-Hist. Partij 116 32b Chr.-Hist. Partij 2742 35 Kunstenaarspartij 36 36 S. D. A. P5907 37 Nat. Bond voor bezuiniging120 38 Neutraal Middenstandsblok36 41 Alg. Vrouwenorganisatie 30 44 Chr. Soc. Partij 34 46 Herv. Staatspartij 12 49 PI. partij-Teenstra 6 Rechts ging in Dordt goed vooruit. Tweede Kamerverkiezing. In de stad Leiden zijn uitgebracht S.D.A.P. 6658, R.K. 5810, C.H. 5542, A.R. 4150, Vrijheidsbond 2136, V.D. 1198, Dem. Partij 770, Comm. Partij 732, N.K.P. 101. In de stad Zwolle zijn uitgebracht 16660 stemmen S.D.A.P. 5054, R.K. 3451, A.R. 2314, C.H. 2207, Vrijheidsbond 1460, V.D. 1069, Comm Partij 140. Blijkens hedennacht ingekomen voorloopige cijfers van de kieskringen Amsterdam Rotterdam en Den Haag (gedeeltelijk) behaalden daar de volgende partijen de volgende cijfers R.K. 92237 gekozen van Dijk, Stulemeijer en vermoedelijk Kolkman. A.R. 58027 gekozen Schouten en vermoedelij; Smeenk. C.H. 38558 gekozen Schokking, S. D. A. P. 167053 gekozen Troelstra, v.d. Tempel, Gerhard, J. ter Laan, Suze Groeneweg en vermoedelijk Zadelhoff. Vrijheidsbond 52395 2 zetels. V. D. 25751 gekozen Mr. Marehant. C. P. 28375 gekozen Wijnkoop. Volgens verdere gegevens uit den kieskring Dc uitslag. De uitslag der stemming voor de Tweede Kamer is zeker voor de christelijke partijen en inzonderheid voor de R. K. Staatspartij, voor zoover de stad Schiedam betreft, zeer gunstig te noemen. De stemming stelde ook ditmaal weer vast, dat Schiedam beslist rechts is. Telt men de stemmen der verschillende recht- sche partijen bijeen, dan behaalde Rechts 10.120 stemmen. Links kon het slechts tot 7014 stemmen bren gen. In 1918 behaalden de Kath. 2145 stemmen, de A.-R. 877, de C.-H. 576. Bij verdubbeling dier getallen zouden deze thans resp. 4290, 1754 en 1152 zijn geweest, maar alle rechtsche partijen zijn sterker vooruitgegaan. De Kath. brachten het tot 5212 stemmen, de C.-H. tot 2663, de A.-R. tot 2143, De S, D. A, P. is onder de linksche partijen de sterkste gebleven. In 1918 behaalde zij 1873 stemmen. Verdubbeld, zou dit nu 3746 moeten zijn, doch zij kon het tot 4476 brengen, De oveiige partijen der linkerzijde toonen weer een beeld vap groote verdeeldheid, die deze groepen allerminst ten goede is gekomen. Rechts is rotsvast op haar oude fundamenten blijven staan. Er is aan onzen kant hard gewerkt. Aan het volijverige bestuur der R. K. Kies- vereeniging „Recht, Plicht en Orde" en de wakkere R. K. propagandisten alle hulde voor het behaalde resultaat. Dat de R. K. vrouwen in onze stad ook krach tig geholpen hebben om de rechtsche meerder heid in deze stad te behouden, is zeker een gunstig teeken. Rechts kan, mits de actie onder de Rechtsche kiezers goed wordt ingeleid, met vertrouwen de Staten- en Raadsverkiezingen, welke in 't verschiet zijn, tegemoet gaan. Voor ons bureau. De verkiezing, die den geheelen dag de stad een Zondagsch gezicht had laten trekken, bracht gisteravond weer heel wat menschen op de been, vooral op de Koemarkt, waar voor ons bureau het hart der politiek 't hevigst klopt, stonden reeds vroeg de belangstellenden te wachten, en toen even voor zeven de uitslag van een der stadswijken reeds bekend gemaakt kon worden stond het weldra zwart van de menschen. Langzamerhand kwamen ook de andere uit slagen binnen en steeds groeide de menigte aan, het duurde dan ook niet lang of het verkeer was zoo goed als gestremd door het massieve blok van nieuwsgierigen, samengeperst tusschen de huizenblokken van de eene tot de andere zijde. Op elkaar gedrukt als haringen in een ton, stonden daar mannen en vrouwen van alle rang en stand, jongens en meisjes, zelfs kinderen op den arm van vader of moeder En langzamerhand kwam de geestdrift los, werd ieder weer eens echt warm voor zijn partij, telkens wanneer op de borden de nieuwe cijfers waren aangebracht kwamen de hoera's aandonde- ren. De rechtsche groepen waren eerst in de ver drukking, want van de buitenwijken waar de socialisten veel stemmen verkregen, waren de uitslagen 't éérst bekend, en overmoedig stonden de rooden te oreeren, met verhitte gezichten en zenuwachtig gelach. Maar daar kwamen eindelijk ook de lijsten van de oude stad binnen, en de rechtsche cijfers begonnen op te halen, langzaam maar zeker, dat gaf moed en het enthousiasme verplaatste zich naar verhouding, nu was het de beurt voor onze partijgangers, en eindelijk, ja, we kregen de overhand, en daar ging een gejuich op, niet om te beschrijven, ze stonden bijna te dansen en aldoor nieuwe uitbarstingen, jong en oud allen even vurig. Steeds werden de cijfers voor rechts gunstiger, steeds werd het woeliger in die golvende men- schenzee, want de rooden begonnen giftig te worden over den achterstand, „ze binnen bang dat ze in de hel kommen as ze een rooje stemmen" krijschte een verwilderd vrouwmensch, „daar is het vast beter als in Rusland", riep er een terug, en een loeiend gelach laaide op. Wijnkoop, de held van „het glaasje water" kreeg ook al een beurt, nu, dat die man nog steeds veel van water houdt bemerkt men wel aan zijn reclame-plaat, die bestaat grootendeels uit dat vocht. Half elf kon de volledige uitslag bekend ge maakt worden, die scheen voor rechts als cham pagne te werken; want van de hoera's dier honderden in hun overwinningsroes, trilden de muren, zoo'n uitslag was dan ook buiten ver wachting, een voorsprong van drieduizend stem men, 't ging de stoutste verwachting te boven, en opgewonden werd die verrassing links en rechts besproken. Hoewel velen na het bekend Worden van den uitslag zich verspreidden, duurde het nog lang, heel lang eer de Koemarkt weer zijn gewoon nachtelijk aanzicht had, want de echte politieke tinnengieters en niet het minst de rechtsche propagandisten die zich gister boven allen lof Zoo ingespannen hebben, stonden nog lang in groepjes bijeen, hun bevindingen en opvattingen met elkaar besprekend. Volksbadhuis. In de week van 25 Juni 1 Juli 1922 werden genomen 467 baden. lste klasse kuipbaden 38, regenbaden 76. 2de klasse kuipbaden 34, .egenbaden 311. Kinderbaden 8. UIT ROTTERDAM. Het Ilofplcinvraagstuk. Gedeputeerde Staten hebben B. en W. van Rotterdam gemeld, dat zij in beginsel geen bezwaar hebben tegen de opheffing der bestaan de vaarverbinding onder het Hofplein en de nieuw ontworpen verbinding, in verband met eventueele uitvoering van liet plan-Berlage. Het bezwaar van het college van B. en W. tegen het plan-Berlage, n.l. dat men de vaar verbinding niet missen kan onder het Hofplein, wordt, dus door Gedeputeerden niet gedeeld. Een ontvanger. Justitie stelt een on derzoek in naar onregelmatigheden door den ontvanger der directe belastingen te Vianen ge pleegd. Deze is geschorst. Gasvergiftiging. Bewoners van de Binckhorststraat te 's-Gravenhage waarschuw den de recherche Maandagavond, dat uit het perceel 39 van die straat een sterke gaslucht was waar te nemen. Hierop werd de deur van genoemd huis ge forceerd door eenige rechercheurs, die de 65- jarige weduwe K, bewusteloos op bed vonden liggen, terwijl de gaskraan op haar kamer open stond. Zij werd terstond naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij eenige uren later overleed. Wie een kuil graaft voor een ander. Het eigenaardige geval doet zich, volgens het „Hbl." te Amersfoort voor, dat de secretaris van de Iluurcommissie aldaar uit diens woning is gezet door den voorzitter der commissie. Laatstgenoemde heeft indertijd het huis van den secretatis gekocht, doch deze had reeds zoolang verlenging van „blijven wonen" weten toe te passen, dat ten slotte de nieuwe eigenaar van de woning tot het nemen van die uiterste maatregelen overging met het hierboven ge melde gevolg. Verkiezingsvuur gedoofd. Toen gistermiddag tegen vijf uur het raadslid mr. F. S. M. Rits, tevens lid van de Prov. Staten, in zijn motorcar met zijspan van een Staten vergadering huiswaarts keerde, reed zijn mo tor door het breken van het stuur in de Haar lemmervaart. Door voorbijgangers is mr. Rits spoedig daarop uit de vaart gehaald en naar zijn woning aan de Jacob Marisstraat gebracht. Zijn wagen met leeg zijspan is later op den wal gehaald en bleek ernstig gehavend. Mr. Rits is mét den schrik vrijgekomen, doch het geval had hem zoo aangegrepen, dat hij niet kon op treden in een der massa-vergaderingen, waar voor o.m. ook hij als spreker was aangekondigd. Een vrouw verbrand. Even na. mid dernacht werd de brandweer gealarmeerd voor een brand op de Leidschegracht 44,te Amsterdam waar het restaurant „Dikkers is gevestigd. Het vuur woedde aanvankelijk in het souter rain, dat als keuken dienst doet. De vlammen baanden zich een weg naar boven en sloegen eenige oogenblikken later ook op de eerste verdieping uit. Deze is, evenals het gelijkstraat- sche deel, tot restaurant ingericht. Al spoedig, na het uitbreken van den brand, liep de eigenaar, de heer Ihrig te zoeken naar zijn vrouw en twee kinderen. Hij zelf sliep drie hoog en was door den rook wakker geworden. Toen het vuur was ge- bluscht, deed de brandweer inderdaad de vree- selijke ontdekking, dat de vrouw in de vlammen was omgekomen. Haar verkoold lijk werd in den kelder bij den voorgevel gevonden. De kin deren waren gelukkig gered. Het lijk werd door de politie naar het Wilhelmina-Gasthuis over gebracht. Van het perceel brandde de kelder geheel uit en kregen de eerste en boven gelegen verdie pingen zware brandschade. De oorzaak van den brand is onbekend. Sluwe vossen. Den laatsen tijd onder vinden de kippenhouders in sommige deelen van de gemeente Barneveld veel last van vossen. Vrijdag hebben nu tien jagers en jachtopzieners in de bosschen vanBoeschoten een groote jacht partij gehouden, waarbij drie vossen werden buit gemaakt. Verscheidene vossen wisten te ont komen,Op de jachtpartij werd een buitengewoon groot hol ontdekt, waarin honderden half ver scheurde kippen en konijnen lagen. Groote brand te Hamburg. Sedert gistermorgen staat de groote spiritusfabriek van de Nord-Deutsche Spirit Werke aan den Bill- waerder Neudich in lichte laaie. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. Tal van ontploffin gen hebben reeds plaats gehad. De kracht der explosies was vaak zoo hevig, dat de daken der fabrieksgebouwen werden afgerukt. Op het oogenblik dat de brand uitbrak, bevonden zich alle arbeiders aan hun werk. Een der le den van het technische personeel werd bij een ontploffing in de lucht geslingerd. Zijn lijk heeft men nog niet gevonden. Waarschijnlijk is hij onder de puinhoopen van de instortende muren begraven. De vlammen slaan huizen hoog uit de brandende gebouwen. Het directie gebouw wordt eveneens door de vlammen be dreigd. Tegen negen uur ontploften twee tanks, waardoor de muren van de naast het directiegebouw staande gebouw, waarin zich de waterketels bevonden, werden omvergerukt. Onder de puinhoven werden vier brandweer lieden levend begraven. Slechts met de groot ste moeite gelukte het hen weer van onder de puinhoopen te voorschijn te halen. In zwaar gewonden toestand werden zij naar het zieken huis vervoerd, waar een hunner inmiddels reeds aan de bekomen verwondingen is over leden. Men heeft nog niet kunnen vaststellen of nog meer personen bij de ramp om het le ven zijn gekomen. De brandweer heeft zich wegens de ontzet tende hitte en het gevaar voor ontploffingen moeten terugtrekken. De bewoners van de om liggende huizen hebben hun woningen ont ruimd. leder oogenblik verwacht men de ont ploffing van de groote tank. De straten nabij de brandende gebouwen zijn door de politie afgezet. Tal van jammerende vrouwen loopen naar hun mannen te zoeken. De groote van de schade is nog niet vast te stellen. Omtrent den brand in de Norddeutsche Spiritwerke aan den Billwaerder Neudich wordt nog gemeld Daar de fabriek in de laatste dagen van de Reichsspirit Monopolverwaltung te Berlijn groote hoeveelheden spiritus ontvangen had, waren alle tanks geheel gevuld. Door de ontploffing van een grooten ijzeren tank werd een muur ingedrukt van het waterreservoir) waardoor acht brandweermannen onderhet puin werden bedolven. Zeven hunner werden zwaar gewond, de achtste was op slag dood. De oorzaak van de ramp is nog niet defini tief opgehelderd, doch naar verluidt, heeft de chef-machinist, die opdracht had gekregeUi den inhoud van een ongeveer zeven meterhoo- gen tank te meten, met een ijzeren maatstok

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2