ïW 0i «0 0EK Binnenland. H. S. J. Maas. f Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De vrije vakvereenigingen in het Roer gebied hebben een oproep uitgevaardigd waarin zij de mijnwerkers aansporen de algemeene sta king door een massa-demonstratie vooraf te laten gaan. In verband met dezen voor het geheele Deut sche economisch leven uiterst critieken toestand zou het rijkskabinet nog gister over de situatie beraadslagen. De conferentie van vertegenwoordigers der Duitsch-Nationale Partij heeft geweigerd zich los te maken van den Deutsch-Volkischen vleugel. Naar de „Dena" meldt, zouden thans enkele Rijksdagafgevaardigden der Duitsch- Nationale Partij onder aanvoering van dr. Düringer voornemens zijn uit de partij te treden en een nieuwe partij op te richten. -De besprekingen in Italië aangeknoopt met het doel om een oplossing te verkrijgen van het contlict. in de metaal-industrie en om een einde te maken aan de staking, hebben op de voor naamste punten tot een goed gevolg geleid. Tsjitsjerin, die aanvankelijk in de nabijheid van Berlijn een rustkuur wilde doormaken, heeft na den aanslag op Rat.henau, dit plan opgegeven en is thans naar Insbruck vertrokken. gadering van Maandag 24 Juli, als eerste punt van de agenda. Tweede Kamerverkiezing. Zooals men weet, waren de heeren A. Braat, plattelander, en L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst, R.K. 2 maal gekozen. Er moest dus door het Centraal stembureau geloot worden voor welken kieskring zij zitting zouden nemen. Het resultaat was, dat de tweede zetel, van den Plattelandersbond toeviel aan den heer R. F. de Boer, die tot de linksche lijst behoorde en de openkomende zetel der Katholieken aan den heer C. Knigge, ook een landbouwer. Minister Aalberse viel daardoor bij de loting uit. Er zijn bij de gehouden stemming onge- ongeveer 400.000 kiezers niet opgekomen. Het aantal ongeldige stemmen bedraagt circa 25.000. Voorts werden er 215.000 stemmen uitgebracht op lijsten, die geen zetel kregen. Te zamen dus 665.000 stemmen of bijna 20 van het totaal aantal kiezers, vertegenwoordigende dus niet minder dan 20 zetels. Al deze stemmen kwamen niet in aanmerking. De „N. R. Ct." publiceert eenige eigenaardige resultaten van de verkiezing 1 De Christ.-Hist, partij 1 zetel op 28.900 sl. De S. D. A. P. 1.1 zetel op 28.900 st. De groep van Houten 1 zetel op 28.000 st. De R. K. Staatspartij 1 zetel op 27.1000 st De Vrijz. Dem. Bond 1 zetel op 27.300 st. De Vrijheidsbond 1 zetel op 27.100 st. De Vrijz. Dem. bond 1 zetel op 26.900 st. De Cominun. partij 1 zetel op 26.800 st. De Staatk. ger. partij 1 zetel op 26.700 st. De anti-rev. partij I zetel op -f- 25.000 st. De Plattelandersbond 1 zetel op 23.000 st. 2 De S. D. A. P. had 567.772 st. 20 zetels De Chr. hist. P. had 318.666 st. 11 zetels te zamen .886.438 st. 31 zetels De R. K. partij met 874.644 st. 32 zetels 3 De ant. Rev. P. had 402.260 st. 16 zetels De Vrijz. D. B. had 135.190 st. 5 zetels te zamen537.450 st. 21 zetels De S. D. A .P. met 567.772 st. is 20 zetels Naar „De Tijd." meldt, zal mr. P. J. Reijmer, burgemeester van Hilversum, gevolg geven aan zijn reeds vroeger geuit voornemen, voor een hernieuwing van zijn Kamerlidmaatschap te bedanken. Zijn opvolgster op de Katholieke lijst der kies kringen Haarlem en Den Helder (no. 4) is me vrouw S. Bronsveld—Vitringa, die, zooals bekend is,ook is gekozen in den kieskring Amsterdam. De vijfde candidaat op de lijst Haarlem-Hel der is de heer A. B. Michielsen, voorzitter van den Raacl van Arbeid te Haarlem. De Pensioenwet. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de Pensioenwet 1922, met uitzondering van het 2e en 3e lid van artikel 114, met ingang van 1 Juli jl. in werking is getreden. Uit de sigarennijverlieid. De Nijverheidsraad heeft een sub-commissie ingesteld, die tot taak heejt zich op de hoogte te stellen van de moeilijkheden waarin de siga- rendindustrie verkeert in verband met de bui- tenlandsche concurrentie en de werking van de Tabakswet. Vrijdagmiddag hebben ongeveer 200 Cu- iemburgsche sigarenmakers, die voor de Spaan- sche Regie senoritas vervaardigden, onder pro test het werk neergelegd, daar zij vanaf Donder dag jl. 50 ct. per 1000 stuks minder, derhalve 6 zouden ontvangen. Over eenige weken zou dit 4.50 worden. Lichte strafzaken. Bij Kon. besluit is bepaald dat met 1 Sept. uit één lid bestaande (enkelvoudige) kamers voor de vereenvoudigde behandeling van lichte strafzaken worden ingesteld bij de rechtban ken te Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam, Alkmaar, Haarlem, Winschoten, Assen, Arn hem, 's-Hertogenbosch, Maastricht en Utrecht, en wel twee zoodanige kamers bij de recht bank te Amsterdam en één bij elk der andere genoemde rechtbanken. Arbitragehof. Evenals het vorige jaar.zal ook dit jaar het Fransch-Duitsche arbitragehof een zitting te Amsterdam houden. Aan dit hof, in het leven geroepen"-door art. 304 van het Verdrag van Versailles, is opgedra gen de beslissing van de geschillen, die zich naar aanleiding van een aantal juridische en econo mische bepalingen, vervat in deel X van het tractaat, kunnen voordoen. Het hof is verdeeld in vier kamers,elk samen gesteld uit een Fransch en een Duitsch arbiter en een president, beheorende tot een neutraal land. Een dier kamers zal a.s. Maandag en volgende dagen een zitting houden in het paleis van justi tie te Amsterdam. Voorzitter is mr. G. D. Asser, Fransch arbiter de heer Gandolphe, verbonden aan het ministe rie van buitenlandsche zaken te Parijs, Duitsch arbiter de heer Heinze, oud-rijksminister van justitie, thans lid van den Duitschen Rijksdag. De Fransche regeering zal vertegenwoordigd zijn door de heeren Jaudon en Lampériere, de Duitsche regeering door den heer Bolte. - Vermoedelijk zal Maandagmorgen als pleiter op treden prof. de Lapradelle, Fransche gedele geerde ter conferentie te 's-Gravenhage. Telefoonkabel Nederland—Engeland. Eergisteren is het laatste stuk van den Tele foonkabel EngelandNederland bij Domburg aan wal gebracht en even later werd als proef met Londen gesproken. De kabel voldeed uitstekend. De werkzaamheden waren vlug verloopen. In eer hersteld. Naar aanleiding dat mr. H. van Groenendael slechts even 1900 van de 150.000 stemmen in Limburg heeft gehaald, zegt de Limb. Koe rier Alles saam, dus nog lang niet 2 percent, doch slechts 1.6. De andere 98.4 pCt. der Lim- burgsche bevolking toonde hou en trouw aan Nederland, Valkenburg, dat een annexionisten-nest heet te te zijn, leverde hem slechts 44 stemmen op. Maastricht de hoofdstad, de enclave, waar zooveel sympathie voor een afscheiding heette te bestaan, gaf hem 203 stemmen op de 23.000. Wat in plaats van 4 a 5 pCt. nog niet 1 pCt. uitmaakt. Dat is het antwoord geweest van Neder- landsch Limbuxg op het annexionistisch drij ven. Van Groenendael de Kamer uitgeworpen Limburg heeft zijn eer hersteld. voerd, waar hij 's avonds echter reeds is overle den. Nederland en Belgie. Zaterdag heeft op het Ministerie van Bui tenlandsche Zaken de onderteekening plaats ge had van een voorloopige overeenkomst tusschen Nederland en België betreffende'het hichtvaa- verkeer tusschen beide landen. Het Kabinet. Het Haagsche correspondentiebureau meldt: In parlementaire kringen wordt gemeend, dat de uitslag der verkiezingen aan het kabi net geen aanleiding geeft de portefeuilles ter beschikking te stellen. Te Londen is gister na een korte ongesteld heid overleden, de heer H, S. J. Maas, onze con sul-generaal aldaar. Het nieuwe stadhuis in Den Haag. Naar het Corr. Bur. verneemt, bestaat het voornemen het voorstel inzake den bouw van 't nieuwe stadhuis op het terrein van de Oranje- Kazerne aan de orde te stellen in de raadsver- Nederl. R. K. Volksbond. De afdeeling Schiedam van bovengenoemden Bond bestaat weldra 30 jaar, dit heugelijk feit zal op waardige wijze worden herdacht. 12, 13 en 14 Juli zal er door den Weleerw. heer M. Nolet in de Kerk van O.L.V. Visitatie een Tridium worden gegeven. Zondag 16 Juli 's morgens 6 uur, zal in dezelfde Kerk een ge zongen H. Mis worden opgedragen, waaronder algemeen II. Communie voor de leden, 's Mid dags van 121/2 uur wordt de receptie gehou den in het Bondsgeböuw waarbij plechtige In- tronisatie van het II. Ilart en aanbieding door de feestcommissie van het herdenkingsgeschenk. 's Avonds half zeven worden de kerkelijke plech tigheden besloten met een Solemneel Lof, waar na met vaandels en muziek een optocht door de stad wordt gehouden met als einddoel het Bonds- gebouw, waar in een slotvergadering de Weleerw. heer M. Nolet als feestredenaar zal optreden. Bestuur en feestcommissie rekenen op aller medewerking. Op nader te bepalen datum zal voor de leden met hunne dames een viertal Uitvoeringen ge geven worden, waar door „Alb. Thijm" zal wor den opgevoerd het schoone tooneelspel „De Eikeboom." Inbraak. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd aan de politie door een burger kennisgegeven dat nabij de metaalbuizenfabriek „Excelsior" aan de Buitenhavenweg zich drie personen op hielden, die verdachte bewegingen uitvoerden. Tei'stond ging een hoofdagent met 3 manschap pen op verkenning uit, aan de buitenzijde van da fabriek was echter niets verdacht te bespeuren Met behulp van een ladder wist de politie overde hooge poort opde binneplaats te geraken, het kantoorstond open,dushierwaren ongewenscli te bezoekers aanwezig. Plotseling hoorde men echter geritsel op de binnenplaats achter een stapel vaten, en jawel daar zaten drie individuen één van hen trachtte nog over de muur te ontko men, maar een revolverschot van een agent, die men voor alle zekerheid aan de buitenzijde had laten posteeren, deed de boef weer spoedig terugdeinzen, de arrestatie geschiedde verder zonder moeilijkheden en de goede vangst kon dank zij de doortastendheid van de politie-man- nen achter slot en grendel worden opgeborgen. Nader vernemen wij dat de bende inbrekers uit één Schiedammer en twee Rotterdammers was samengesteld. Vandaag zullen zij ter be schikking van de justitie worden gesteld een bekentenis hebben zij echter hier reeds afgelegd. Later heeft men in het kantoor een serie in brekerswerktuigen gevonden, voldoende om de brandkastwaarin een flink bedrag aan geld aanwezig was, te forceeren. Pandora. Pandora heeft met den schitterenden „Chris tus" lilm groot succes beleefd en om zooveel mogelijk allen van dit kunstwerk te doen genie ten, had de directie hedenmiddag alle oude man nen en vrouwen van het St. Liduina-Gesticht tot een bezoek uitgenoodigd. De oudjes toonden zich voor deze loyale welwillendheid zeer dank baar. Doodelijk ongeluk. In de metaalbuizenfabriek „Excelsior" aan de Buitenhavenweg is Zaterdagmorgen de 21-ja- rige H. v.d. M. uit de Visscherstraat door de buizen-walschmachine gegrepen, doordat zijn voet van de overkapping gleed en tusschen de kamraderen geraakte. Zijn rechterbeen werd boven de knie afgekne pen, onmiddellijk werd de ongelukkige per politie brancard naar het Gemeentelijk-Ziekenhuis ver- Woningbouw. De uitslag de aanbesteding voor het bouwen van 84 Woningen vooi de vereeniging Volkshuis vesting was als volgt W. Maas en J. Kornaat te Vlaardingen 291.900 S. v. Bakel en Iluyzen, Rotterdam 299.500 Slavenburg en Scheurkogel Schiedam 305.453 W. Aleman, Schiedam 314.536 J. v. Pelt, Zwijnrecht. 317.997, H. Schoenmaker, Rotter dam 321.363 M. Donkervoort Rotterdam 353.318. Volkszangdag 1922. De jaarlijks terugkeerende Volkszangdag die door ons geheele land al langzamerhand veler achting en liefde begint te verkrijgen, is Zater dagmiddag ook hier gehouden en mag over 't al gemeen goed geslaagd heeten. Tal van belangstellenden waren met het meewerkende weer, dat voor 't slagen als een conditio sine qua non kan gelden, naar 't Volks park getrokken, waar in een met betrekking tot den wind gunstig gelegen hoek de 2200 deelne mende kinderen met hun onderwijzers en onder wijzeressen stonden opgesteld. De heer IT. H. v. Vleuten, directeur van het Stedelijk Muziek corps, die ook de leiding van deze kinderschaar op zich had genomen, stond op 't podium goed zichtbaar boven allen uit, terwijl een deel van zijn corps voor de begeleiding zorg droeg. Even over drieën schetterden de eerste fanfa re-klanken door de lucht, de vroolijke inzet van Tetterode's „Duinlied," en lustig en opgewekt volgden de kinderstemmen, om in goede eenheid met de begeleiding het lied ten einde te brengen. Zoo kwamen achtereenvolgens nog een ne gental echtHollandsche liedjes aan de beurt, w.o. twee noemen.„In den regen" van J. P. J. Wierts, „De Vroolijke Jongen" van P. Kallenbach, „Ons lied van de Zee," van A. P. Hamers, „Huzaren- lied" van W. Galesloot en „Naar Huis" van Dr. L. J. Sicking. Een enkele maal had de directeur, die met vaste hand leidde, wat moeite, om 't evenwicht tusschen zang en begeleiding te bewaren, maar overigens liep alles, zooals het loopen moest. Toen het eerste vijftal liederen gezongen was, beklom de heer W. v. d. Toorn, voorzitter der plaatsel. afdeeling van den Volkszang, het podium, en overhandigde namens de Ver. Volks zang den bekwamen directeur voor zijn wel willende moeite een praclitigen krans, welke huldebetuiging door de kinderen spontaan werd begroet. Eén keer werden ook de aanwezigen verzocht, eens het lustige liedje „In den regen" mee te zingen. Jammer echter, vlotte het niet best, want aan vele grooteren zijn helaas zoo vele van die mooie Hollandsche liedjes onbekend. Geluk kig, dat bij de kleineren de liefde voor het volks lied nog niet schijnt verdwenen, (ze zingen het reeds op straat), waarom we dan ook hopen, dal, Mgr. von Keppler's vrees, of het ware volkslied in onze moderne wereld wel ooit zal herleven, ongegrond moge blijken. Intusschen leek het ons van het muziekcorps niet erg doordacht, om de kinderen met een „Waarom zullen wij treuren, de bajus is zoo groot" naar huis te laten gaan. Dat werkt toch voor 't bevorderen van den gezonden volkszang niet erg bemoedigend. Zeer bevorderlijk voor dezen mooien middag zou 't ook zijn, wanneer we hier een veld hadden, met een g r o o t e overdekte tribune, waarop dan de kinderen hun liedjes ten gehoore konden brengen, terwijl alle aanwezigen aannachtig toeluisterden. De Ver. Volkszang 't onderwijzend personeel en het muziekcorps,ten slotte een hartelijk woord van hulde. In het ziekenhuis aan de Maashaven al hier zijn verbonden de Chineezen J.A.Y. en S.Y.L en in een logement aan de Atjehstraat deChinees G.A.C., die bij een vechtpartij in de Delistraat door den Chinees-T.G.F.,bootsman op het in de iJselhaven liggende stoomschip „Ternate" met een bijl zijn geslagen. De verwonde Ghineeschen hebben ernstige hoofdwonden en een hunner bovendien een beenwond opgeloopen. De dader is aangehouden. Jonge, jonge, jonge! Het circus Garoli dat gedurende een 3-tal dagen zijn tenten te Beverwijk had opgeslagen en steeds uitverkocht was, zou na de voorstelling van Donderdag op breken en naar Alkmaar vertrekken, waar Vrij dagavond de eerste voorstelling zou plaats heb ben. Dit heeft niet zoo mogen zijn. Toen de voor stelling was afgeloopen, werd namens een fir ma uit Rotterdam op den geheelen inventaris beslag gelegd. Caroli had van die firma auto's gekocht en nog niet betaald. Vrijdagmiddag werd het beslag opgeheven, doch het was te laat om toen nog tijdig in Alkmaar klaar te zijn (O. H. Crt Branden. Zaterdagmorgen 4 uur is brand uitgebroken in de werkplaats van de aardewerk fabriek de Sphinx te Maastricht.Twee verdiepin gen en een gedeelte van het dak zijn uitgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzeke ring dekt de schade. Om 12 uur vannacht brak ook brand uit in de zinkwitfabriek te Maastricht. Daar bepaalde zich de schade tot 120 zakken en een deel van het dak. Zaterdagavond tusschen half 8 en 8 uur werd de Plaagsche brandweer gealarmeerd voor een zwaren binnenbrand. Het bleek reeds spoe dig, dat de Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij, in brand stond en dat er groot gevaar voor uitbrei ding bestond. In totaal waren er 5 spuiten op het terrein van den brand aanwezig, en onder leiding van den ondercommandant Spoelstra werd alles in het werk gesteld, om den brand zoo spoedig mogelijk meester te worden. De vlammen grepen intusschen snel om zich heen, en omstreeks 8 uur stortte de zolder in. Het gebouw, waarin de brand was ontstaan,stond temidden van de andere gebouwen. Door den sterken wind sloegen de vlammen dan ook vrij spoedig over naar de voorzijde van het gebouw aan den kant van de Noordstraat, waar ook de brouwerij was gevestigd. Hoog laaiden de vlam men op en telkens vielen stukken brandend hout met een vuurregen naar beneden. Een deel van den brandweerlieden hield zich bezig met het nat spuiten van de mouterij, waai de zolders vol mout lagen. Als de vlammen naar deze afdeeling waren overgeslagen, zou de ramp niet te overzien zijn geweest. Een ander gevaar leverden de buizen met samoiiiak op, welke door de groote hitte konden springen. De brand is naar men vermoedt onfstaan op den zolder, waar borstels, pek, touwwerk en- gereedschappen waren geborgen. De brand werd ontdekt door den stoker, die zich toevallig even van zijn ketel had verwijderd. Omstreeks 9 uur was men den brand geheel meester. Het bleek, dat de magazijnkamer en het trappenhuis geheel waren uitgebrand. Naar alle waarschijnlijkheid zal de brouwerij vrij spoedig weer in werking kunnen worden gesteld Verzekering dekt de schade. UIT ROTTERDAM. Vrijdagavond is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de koek- en banketbakkerij der Gebr. H.A. Goudschesingel 45a. Met drie spuiten werd het vuur onder leiding van den hoofd man F. van Sillevoldt gebluscht. Met levensge vaar hebben de manschappen der vrijwillige brandweer een kind van de eerste étage boven de de bakkerij gered. De bakkerij en achter gelegen ruimten zijn geheel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Vliegongeluk in Ne d.-I n d i Za terdagmorgen zou de geregelde luchtdienst tusschen Batavia-Semarang-Soerabaja geopend worden. Het vliegtuig met Hussni als bestuur der, is even buiten het vliegveld bij Antjol neer gestort ten gevolge van het sleepen bij het ne men van een bocht. De heer G. A. Gerritsen, redacteur van de „Indische Courant," die den tocht voor zijn blad zou meemaken, is gedood. De toestand van Hussni is uiterst critiek. De heer Van Huut de administrateur van Aneta, kreeg slechts lichte inwendige kneuzingen. Omtrent het ongeval met liet N.I.L.O.-vlieg tuig wordt nog nader gemeld, dat Hussni over leden is. De heer Van Huut is buiten gevaar. Brand aan boord. De „Chicago Tribu ne" verneemt uit Hoboken, dat aan boord van een Hollandsch schip brand is uitgebroken. De 600 opvarenden moesten het schip verlaten. Vijftien brandweerlieden geraakten bedwelmd door den verstikkenden rook. Het vertrek van het schip is tot Dinsdag uit gesteld. M ij n r a m p in II o n g a r ij e. In de ko lenmijn te Nagymanyos is biand uitgebroken ten gevolge van een onbekende oorzaak. Verscheide ne arbeiders, die zich in de mijn bevonden, kwa men om het leven, het aantal slachtoffers is tot heden nog niet bekend. Hevige b r a n d. De hevige brand, die eergisteravond te Dompiere (Frankrijk) woed de), laaide gisteren ten tweede male op. Elf nieu we woningen werden een prooi deï vlammen. De schade bedraagt 800.000 francs. Een oude dame verloor door verstikking het leven. Noodweer te Stettin. Door een gis teravond boven Stettin losgebarsten onweer, voorafgegaan door een wervelstorm, zijn in de Reichenwerder haven drie op de kade staande laadkranen uit de rails geworpen, waardoor de masten van drie stoomschepen en van een zeelichter verpletterd werden. De omvallende masten richtten aan boord van de schepen groote verwoestingen aan.Ook de kranen werden beschadigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2